A 1 g e a 9 e a lieuws* en Adrartentieblad voor Zeeuwsch-Vlaacderen. i (7 Qemsents-Bouwrnoester, Aankondiging. No. 4260. Dinsdag 5 Augustus 1902. 42® Jaargang. FEUILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. Binneniand. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. 25 Augustus a. s. z U I 0- A F R 1 K A. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. TER SEIIEE9S0HE COURASfT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,— Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iDTllTIST 1E»: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,JA Bij directs opgaaf van driemaal piaatsing darzelfde advertent-.: wordt de prjjf siechts tveemul berekend. Grootere letters wordeH naar plaatsrnimte berekend. »it blad verMklJal HbkhiIhii-. Woennd»ir- en VrlJdaKavond, mltyezonderd oy Feeatdaaen, bl| de Plrma P. S. Til liTDK t« *et ffeu«n. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, roepen opsollici- tanten naar de betrekking van op eene jaarwedde van f 1000, Sollieitatiestukken, met gezegeld verzoekschrift, franco in te zenden aan den Burgemeester voor Voor persooulijke kennistnaking zal gelegenheid bestaan op den 20en en 21en Augustus a. s. Ter Neuzen, 31 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente WESTDORPE; brengen ter algemeene kennis dat overeenkomstig 1 van art. 28 juncto art. 14 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad no. 2 van 1887, van 8 Augustus tot en met 9 September 1902 dagelijks op de werkuren ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt een door Burgemeester en Wet houders opgemaakt ontwerp van wijziging van den ligger der wegeu en voetpaden in de voor- noemde gemeente, met de kaart, alsmede dat gednrende dien termijn schriftelijk bezwaren kunuen worden ingebracht bij den Raad. Westdorpe, 2 Aug. 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. VAN WAES. De Secretaris, M. KIEBOOM. Lucas Meijer gaat't wat best in Engeland. Zoo meldt eer verslaggever ,/Generaal Lucas Meijer is uitstekend van gezondheid. Hij draagt bet ongeluk als een echt wijsgeer. Hij stelt de ont- vangst, die hij in Engeland heeft gevonden, op hoogen prijs." Op een vraag of hij naar Southampton zou gaan om president Steijn te begroeten, kon Meijer niet antwoorden hij had allerlei afspraken, zei hij en zou binnenkort naar Dresden gaan om daar wal uit te rusten. Maar als hij 't kon schikken Na het venrek van den dokter gaf de corn- missaris het volgende telegram op aan zijn secretaris. De commissaris van de wijk Europa aan het bureau der sectie „Moord op prins Lavisine, een Russische onder- daan, in zijn woning, park „Monceau." Zeudt zoo spoedig mogelijk eenige rechercheurs." Dit telegram werd ter hand gesteld aan een agent, met bevel zoo hard mogelijk te loopen. Vervolgens maakte de commissaris het volgende korte proces-verbaal op vNadat ik mij op het gerucht, dat er een ongeluk had plaats gegrepen, dadelijk daarheen begeven had, bleek mij, dat er een misdaad ge- pleegd was. Een bom, gevuld met dynamiet, is uit het park Mouceau in het werkvertrek van den Russischen prins Lavisine geslingerd. De uit- werking was verschrikkelijk. De prins viel neer, als getroffen door den bliksem. oor t oogen- blik is 't nog onmogelijk in verdere bijzonder- heden te treden. Ik blijf op de plaats van het onheil en zet het ouderzoek voort." De commissaris teekende en deze brief werd oogenblikkelijk aan een tweeden agent ter hand gesteld, om hem zonder oponthoud te brengen naar de woning van den officier van justitie. Toen deze maatregelen getroffen waren, haastte de commissaris zich, het ouderzoek voort te zetten. zou hij zeker gaan. ,/Ik ben de heer Steyn nog genegen," zei Meijer. De plaunen betreffende spoorwegaanleg, die bij de fiuancieele commissie van het spoerwegtoezicht in de twee republieken in overweging, zijn be- treffen de volgende lijnen In Transvaal van Springs ever het hoogeveld naar den Delageaspoorweg in de buurt van Macha- dodorpvan Krugersdorp naar Rustenburg van Pretoria naar Rustenburg; van Belfast naar Lijden- burg. In den Vrijstaatverlenging van den spoorweg van Harrismith over Reitz of de Wilgerivier naar Vereenigingvan Thabanchtj door Modderpoort naar Picksburg van Fauresmith naar Kofffefontein, als verlenging van een lijn SpringfonteinFaure smith. Een Engelsche maatschappij moet aan de Portugeesche regeeriag voorgesteld hebben, op eigen kosten te Louren<?o-Marquez een dok te bouwen, dat de grootste schepen zal knnnen bevatten. De regeering zou dan een aandeel krijgen in de winst, en over vijftig jaren zou het dok Portngeesch eigendom worden. Men verwacht, dat het voorstel zal worden aangenomen. In 't Lagerhuis deelde Brodrick Donderdag mee, dat de censuur in Zuid-Afrika na is opgeheven, met uitzondering van een gewijzigde censuur op perstelegrammen uit en naar Zuid-Afrika en op uitgaven in Zuid-Afrika. Of kranten uit Engeland vrijelijk toegelaten worden, kon Brodrick niet zeggen. Alzoede politiek van »er zij geen licht", noch hier noch ginds, schijnt het Britsche bewind toch de beste in 't gebruik te zijn geblekeu. Sommigen hebben die noodig. Uit Johannesburg wordt eindelijk nog gemeld, dat lord Milner daar een vergadering bijgewoond heeft van leden der Engelsche kerk, bijeengeroepen ter ontvangst van een deputatie uit de kerk in het moederland. Deze deputatie kwam een plan uiteenzetten betreffeude de federatie van de Engel sche staatskerk met die in de kolonien en in het buitenland. Lord Milner juichte dit denkbeeld toe. Men moest vooral niet te weinig waarde hechten aan organisatie, en de Engelsche natie deed dat. Nu de macht van het Engelsche volk hooger scheen te staan dan ooit te voren, bestond het gevaar voor insterting, tenzij het rijk in de toekomst een betere organisatie kreeg dan in het verledeu. Hij moest dienen als grondslag voor het rechts- geding en een leiddraad vormen voor den rechter van instructie, die den volgenden ochtend de zaak in handen zou nemen. Zijn eerste werk was thans een ouderzoek in te stellen in het kleine tuintje, onder de vensters van het vertrek. Niettegenstaande de nauwkeurigste nasporing, met behulp van stallantaarns, vond hij nergens eenig spoor van voetstappen. Daarna opende hij een kleine deur, die uitkwam in het park en hij onderzocht den grond aan de andere zijde van het hek, waar zich de opeubare wandelweg be- vond. Een grasrand, enkele meters breed, scheidde den weg van het hek. In den vochtigen grond, tusschen het niet zeer overvloedige gras, kon men zeer duidelijk voetstappen ouderscheiden. Men ken ze volgen tot deh lagen steenea uitbouw, die het hek droeg, en waarop de onbekende zeker geklom- men moest zijn in het oogenblik toen hij de bom wierp, want op de steenen zag men nog den afdruk van de bemodderde schoenen. Na bevel gegeven te hebben deze afdrukken zorgvuldig te bedekken met stroo en plankjes, opdat men ze den volgenden ochtend ongeschondee zou kunnen terugvinden, ging de commissaris de woning weder binnen. Thans moest hij het onderzoek voortzetten in een andere richting, uanaelijk met een voorloopig verhoor. Zonder een eed af te nemen wilde hij alle personen hooren, die eenige inlichting konden geveu. In de eerste plaats deed hij de parkwachters outbiedeu ten einde er achter te koinen, of zij ENGELAND. 1U Loiidensche correspondent van de „Matin" zegt, dat het publiek nog weinig belangstelling toant in de aanstaande kroningsplechtigheid. Op den weg dien de stoet zal volgen tusschen het Buckingham-paleis en de ahdij van Westminster ongeveer een kilometer lang staan een twintigtal tribunes, maar de plaatsen, die tegen 26 Juni opgeld gedaan hadden, vinden thans bijna geen liefhebbers, heewel de prijzen aanzienlijk lager zijn. Daar zijn verscheiden redenen voor, zegt de correspondent. De Koning en de Koningin zullen ia een gesloteu koets rijdan, zooelat er van de Majesteiten in staatsiekleediug niet veel te zien zal zijn. Voorts zullen een aautal vreemde vorsten en buitenlandsche vertegeawoordigers ontbreken. In hoofdzaak blijft dus het militaire vertoon over, maar dat ziet men wel meer. Het program voor den optocht is verschenen. De Koning rijdt in de staatsiekoets van het Buckingham-paleis naar de abdij van Westminster. (Mogelijk zal hij uit het rijtuig in den draagstoel, waarvan dezer dagen een bericht sprak, naar zijn plaats in de kerk worden gebracht en weer terug.) Om elf uur rijden de Koning en de Koningin af. Aan den optocht en het afzetten van de straten doen 1327 officieren en 23,139 minderen mee. Kanonschoten zullen worden gelost in Hyde Park en op den Tower. Lord Roberts heeft bij schietwedstrijden te Bisley een redevoering gehouden, waarin hij be- toogde, dat de ervaring, opgedaan in den oorlog in Zuid-Afrika, voorschreef, verandering te brengen in de schietoefeuingen van het leger. Wij hebben geleerd, dat salvo-schieten niet wel mogelijk is, als de troepen in verspreide orde opgesteld zijn of aan hevig vuur bloot staan, zei hij; maar op korteu afstand wordt vooral suel-vuren, vlug en handig, vereischt. Dat zal, zoover wij zien, in de toekomst de veldslagen beslissen. De oefening op lange schietbanen op eea indi- vidueel doel heeft dus siechts betrekkelijk nut. En in de kazernes moeten de soldaten leeren gemakkelijk met hun geweer om te gaan; schijf- schieten alleen baat weinig. Ia 't algemeen zei lord Roberts te vreezen, dat het geweer meer verbeterd is dan 't schieten. Te Londen wordt beweerd, dat Keizer Wilhelm zou wenschen, dat lord Kitchener, alvorens naar Indie te vertrekken, hem een bezoek bracht. De Keizer moet Kitchener te kennen gegeven hebben, ook verdachte personen hadden opgemerkt in de lanen en in den omtrek van het hotel Lavisine. De eerste parkwachter bevestigde, dat tegen zeven uur dien avond in het oogenblik, toen men volgens het voorschrift, het hek zou sluiten,een lang man die den kraag van zijn overjas opgeslagen droeg, het park snel was binnengetreden aan de zijde van de Ruysdaelstraat. Hij was een zijpad ingeslageo, in de richting van het hotel Lavisine. Een andere wachter verklaarde, dat hij het hek, uitkomende in de straat Rembrandt, juist gesloten had, toen een wandelaar die zeer snel liep, nog getracht had om het park op dat punt te verlaten. Hebt ge het hek toen voor hem geopend vroeg de commissaris van politic. Neen, mijnheer, hij heeft 't mij niet ge- vraagd. Hij liep dadelijk door en moet het park bij de Van Dijkstraat verlaten hebben. Was die wandelaar een lang man? Ja, mijnheer, hij was ten minste boven het middelmatige. In dit oogenblik kwamen drie politie-beambten binnen, die zich ter beschikking stelden van den commissaris. Deze herkende dadelijk in een hnnner een hoofdinspecteur der recherche, en hij vroeg hem Ge weet zeker wel, wat er aan de hand is, Corbin Hebt ge mij uiets bijzonders mee te deelen Welzeker, mijnheer. In de straat Courcelles, en in de Muritlostraat, voor de ingangen van het hotel, bevinden zich een aantal personen, die be- weren in den omtrek een man te hebben zien rondzwerven, welke hen verdacht toescheen. dat het Duitsche leger zich gelukkig zou achten, de gelegenheid te hebben om een soldaat, die zich zoo onderscheiden heeft, te verwelkomen. Nu nog een dergelijke uitnoodigiug aau Botha, De Wet of De la Rey, en de Duitsche Keizer heeft weer zijn, zoo vrijwillig opgenomen „Schul- digkeit" gedaan. Blijft die uitnoodiging achter- wege, dan blijkt uit de Kitchener-invitatie een Engelsch-gezindheid, die den Duitschen Vorst waarlijk niet in dc achting van zijn volk, en dat van de heele wereld, zal doen stijgen. Luitenant Hildebrand, die zijn kameraad, luitenant Blaskowitz, indertijd om een beleediging, in dronkenschap gedaan, doodschoot, werd deswege veroordeeld tot een onbeteekenende vestingstraf van twee jaren. Na zijn eerst zeven maanden van zijn straftijd verloopen en reeds krijgt de schuldige gratie. Zoo wordt, zegt de „Frankf. Ztg.", het twee- gevecht in het leger bestreden. Het resnltaat der inlichtingen, verschaft in den onder voorzitterschap van President Lou bet ge houden Ministerraad, is, dat van de 6000 in- richtingen van onderwijs, die niet aan de door de wet gestelde ei^chen voldeden, siechts 400 over- blijven, wier besturen verklaarden, dat zij het sluitingsdecreet wilden afwachten, eer zich te onderwerpen. De besluiten zijn geteekend. De heer H. de Wilde, lid der Staten van Zuid-Holland voor Middelharnis, heeft een vlug- sehrift uitgegeven getiteld „Dr. A. Kuyper, in zijn beteekenis voor de politieke ontwikkeling van het Nederlandsche volk." Aanleiding tot het schrijven van deze schets vond de heer De Wilde, blijkens de voorrede, in de vraag herhaaldelijk tot hem gericht„of er een biographie bestond van den tegenwoordigen Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin niet siechts eenige voor zijn persoonlijk leven en voor zijn familiekring beteekenende feiten en voorvallen voorkomen, maar formeel zijn beteekenis voor het Nederlandsche volk, voor de wetenschap, voor Kerk en Staat, wordt aangegeven." Volgena zijn oordeel, voldoet bieraan zelfs niet de bekende levensschets, door Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman in „Mannen van Beteekenis" van Dr. Kuyper gegeven. Deze leemte heeft de heer De Wilde nu willen aanvulleu door het schrijven van dit werkje, waar hij de geestverwant met de grootste be- wondering uiteenzet hoe Dr. Kuyper zijn grooten invloed heeft verworven en getoond heeft niet enkel een volksleider maar ook een staatsman te zijn. Het bestuur der vereeniging van eigenaren van huizen met vergunning, te Amsterdam, heeft aan den Minister van Binnenl. Zaken, een request gezonden, waarin wordt uiteengezet de noodzakelijk- heid, dat de vergunning aan het perceel verbonden blijft en niet enkel persoonlijk en verplaatsbaar wordt, zooals door eenige voorstanders daarvan wordt voorgesteld. Goed. Laat die menschen binnenkomen. De inspecteur gehoorzaamde en eenige oogen- blikken later bracht hij voor zijn chef de verkaopster van koek en kinderspeelgoed, die zich daar steeds in de buurt ophield. Enkele oogenblikken voor de ontploffiog had zij een man langs zich heen zien gaan, die liep alsof hij vluchtte en wiens signalement overeenkwam met de inlichtingen van de twe6 parkwachters. Op deze vrouw volgde de conducteur van een omnibus. Hij stond voor het kantoor zijner maat schappij, in de straat Courcelles 98 gelegen, toen een man die zeer opgewonden scheen, en in zich- zelf met luide stem sprak langs hem heen liep, zonder op hem te letten. Die man was zeer groot van stuk, niet waar vroeg de commissaris. Nu, ik zou eerder zeggen, middelmatig. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1