BITRGERLIJKE STAND. ifoogwatergetij te Ter Neuzen. Mengelwerk. woon vruchtbaar. Yan een enkele tomaten- plant oogstte men in twee maanden 3000 tomaten. Suikerriet groeit welig in alle tro- pische deelen van het protectoraat, tabak bijna overal, haver groeit in hoogere streken, mai's groeit er ook, alleen tarwe niet bijzonder. Er worden vier of vijf soorten caoutchouc gevonden men vindt er koffieplantages, en de houtvoorraad is haast onuitputtelijk. Naar mineralen is nog geen onderzoek ingesteld In het Victoria Nyanza moet, naar de inboor- lingen beweren, een geweldig zeemonster huizen. Het boek geeft levendige beschrijvingen van het wisselend klimaat. Om den anderen dag barsten geweldige onweders in Uganda los. Zij komen gewoonlijk om 3 uur des middags of 3 uur des morgens op. Zware wolken vormen zich aan den horizon van het meer. Men hoort het geluid van den voortdurenden wind, terwijl rondom doodsche stilte heerscht. Dan breekt de storm los, waaraan een verblindende stofwolk of een stootwind vooraf gaat. Bijna gelijktijdig daar- mede komt de eerste bliksemstraal, waarop onmiddellijk een knetterende donderslag volgt, terwijl vlammend vuur de watervlakte verlicht. Langzamerhand zakt het onweder af. Het land schijnt een onmetelijke zoologische tuin te zjjn, vol zeldzafim prachtige wilde dieren, van welke sommige verrassend tam zijn. Aan het Hanning- tonmeer moeten naar Johnston's schatting minstens een millioen flamingo's geweest zijn, die van boven gezien, grauwwit waren. De spoortrein aan den oever van het Victoria Nyanza heeft de leeuwen verjaagd. Verder is het land rijk aan olifanten, zebra's, rhinocerossen en antilopen. Wonderljjk is het een uur na zonsopgang dit grasland te door- schrijden. Kudden zebra's en hertebeesten mengen zich onder elkander en schijnen in het zonlicht als zilver en goud. Verder ziet men zwarte struisvogels met witte vleugels en lange roode halzen. Roode en zilveren jakhalzen kruipen rondgroote stekelvarkens loopen voor den reiziger weg. De vlinders zijn met hun schitterende kleuren feeachtig schoon. Zij zijn zoo talrijk en prachtig gekleurd, dat men ze niet van de blt>emen onderscheiden kan, en ze voor vliegende bloemen aanziet. Geheel anders zijn de afschuwelijke sprinkhanen. Zij zetten zich op hoofd, schouders en armen van den reiziger neer en verwekken door hun vreeselijken stank neiging tot braken. DE VERLOREN ERFENIS. Mijn oom, zeide de man met het glazen oog, was wat men noemen kan een echte millionnair. Hij bezat honderd-en-twintig dui- zend pond. Minstens. En al dat geld heeft hij mij nagelaten. Ik keek eens naar de glimmende mouwen van zijn jas en naar den vettigen kraag. Al dat geld tot den laatsten stuiver herhaalde hij. Ik heb nooit zoo'n buitenkansje ge- had, zeide ik, spijtig, om hem tot verdere mede- deelzaamheid uit te lokken. Och, veel plezier heb ik er nu niet van beleefd, bromde hij met een air van filosofische berusting verborg hij zijn rooden neus en zijn schuinigen knevel in zijn bierkroes. Zoo Dat is wel jammer, zeide ik. Ja, hernam hij. Dat beestje is niet mee- gevallen. Ik zal u vertellen hoe het liep Hij was mijn oom van moederskant, en op zijn zeven-en-dertigste jaar kreeg hij al dat geld te erven. Wat deed hij toen Zijn plezier er van nemen, zou je denken. MisHij ging boeken schrijven. Want schrijver van zijn beroep was hij altijd zoowat geweest; maar hij had nooit een uitgever kunnen vinden. Nou dan, toen hjj dat geld had, ging hij boeken schrijven, die hij voor eigen rekening drukken liet. En wat voor boeken Romans, zou je denken Neen hoor. StichteJijke boeken, boeken om de wereld te verbeteren. Boeken meneer neen maar, daar heb je geen idee van, wat dat voor boeken warenEen opgebakken preek van vijftig jaar geleden was er vermakelijk bij. Hoe heette die oom van u vroeg ik. Och, antwoordde de man met het glazen oog of ik u zijn naam al zeg, u zou hem toch niet kennen. Want hij heeft niets ge- schreven, wat iemand ooit gelezen heeft. Het was niet te lezen. De man wou een profeet en een volksleeraar zijn en hij leuterde er maar op los het eene boek over het andere heen over waarheid en recht, en over oorlogen en geruchten van oorlogen, en over nihilsime, vivisectie, vaccinatie, misbruik van sterke drank, socialisme, kapitaal, Mongolen en Turken. Het was half bijbeltaal en half wartaal en geen sterveling kon er een touw aan vastmaken. Maar hijzelf zei dat er meer wijsheid in stond, dan in al de boeken van de apostelen en kerk- vaders, en dat hij de volkeren der aarde er mede gewezen had op een haven van behoud Ja, JaEen curious ventje was hij, een uit- gedroogd aapje, met een kalotje op zijn kalen knikker. Hij sloot zich ophij kwam nooit de deur uithij deed niets dan schrijven. En dat met zooveel in zijn brandkastIk bid je meneer kunt u zooiets begrijpen. Ik gaf toe dat ik 't vreemd, ja, inderdaad wel wat onbegrijpelijk vond. U moet verder weten, hernam de man met het glazen oog, dat ik zijn eenige neef van moederskant was. Er was ook nog een neefje van vaderskant, een kleine jongen maar daar had hij nooit naar omgekeken en daar wou hij niets van weten. Zijn suikerneef werd ik en ik moet zeggen, ik had het er ook naar ge- maakt. Van mijn veertiende tot mijn drie en twintigste jaar, dus net den tijd, waarin ik een vak of beroep zou hebben moeten leeren bracht mijn moeder mij driemaal in de week bij hem en daar zat ik dan, om mij door hem zijn boeken te laten voorlezen. Ik zat geduldig als een lam, en ik deed net of ik het allemachtig mooi vond. Ja, wat doet een mensch al niet voor een erfoom Later ging ik uit eigen be- weging al maar uit hoofde van de erfenis, begrijpt u want wij dachten wel, mijn moeder en ik, dat hij niet oud zou worden. Goed en welIk was zooals ik zeide, een lam van geduld en lijdzaamheid. Voor alle menschen was hij schuw en gesloten, behalve voor mij. Geen letter heeft hij geschreven, die ik niet heb moeten aanhooren. Al zijn idiote brieven en vermaningen aan vorst Bismarck, en aan den president van de Fransche Republiek, en aan allerlei gekroonde potentaten. En al zijn boeken gaf hij mij present boeken van zeshonderd bladzijden het stuk, met titels als yDe zeven maal zeventig duivels, „De Behemoth des bij- geloofs." r/Wraakfiolen en zalfpotten," ,/De doode vrouw van Babylon" en zoo al meer. Alles, alles, meneer, heb ik moeten aanhooren Verschrikkelijkgaf ik toe. Maar die mooie erfenis moet u alles hebben vergoed, nietwaar Wacht evenLaat mij uitpraten riep de man met het glazen oog: Het slot doet de deur dichtOp een goeden dag kwam ik weer bij hem en waarachtig, daar lag hij ziek te bed en wel zoo dat hij zelf niet twijfelde oi zijn einde was nabij. Hijjammerde maar over een dingdat hij maar drie en vijftig boeken geschreven had en dat hadden er zeventig moeten zijn! Hij had een boekdeel in zijn hand en dat gaf hij mij. Mijn laatste werk, Ted, zeide hij tot mij Mijn laatste woord tot dit verblinde en verstokte geslacht. ISeem het mee, Ted, neem het mee en lees het aandachtig. Het is mijn laatste, mijn allerlaatste woord. Ik heb al mijn wereldsch goed aan jou vermaakt, Ted, en ik hoop dat je er een goed gebruik van maken zult. Ik, met het boek onder mijn arm, naar moeder en of wij blij waren Den volgenden dag kwam ik terug en hij leefde nog, maar het liep op een eind. Heb je mijn laatste boek gelezen stamelde hij, half zieltogend. Geen letter gemist. Den ganschen nacht er voor opgebleven, verzekerde ik hem om hem bij zijn sterven nog een klein plezier te doen. Het is het laatste, maar het mooiste en beste blij glimlachte en trachtte mij nog de hand te drukken. Het mooiste en beste herhaalde ik nog maar hij hoorde het al niet meer. Hij was al dood. Ik durf zeggen dat ik het ben geweest, die hem zijn laatste oogenblikken met een goed woord, al was het dan gelogen, nog veraange- naamd heb. Daarom was de poets, die het noodlot mij speelde, nog te harder. De man met het glazen oog slaakte een zucht, dronk zijn kroes leeg en hervatte toen zijn verhaal. Zooals ik u zeide mijn oom was dood. Mijn moeder en ik, dat kunt u wel denken, zorgden voor een deftige begrafenis. Daarna na tuurlijk kwam het zoeken naar het testament. Wij begonnen, heel betamelijk met de laden van de schrijftafel, de brievenmappen kortom, de dingen waar papieren in geborgen waren. Maar voor het avond geworden was, waren wij al bezig met het afscheuren van het trijp van de stoelen en met het openbreken van de paneelen van de linnenkast. Geen testament te vinden. Nergens een spoor van een testamentEn elk oogenblik stond de komst van de familie van vaderskant te wachten. Geen aangename positie dus voor ons dat kunt u wel denken W ij ondervroegen de huishoudster, die ons verzekerde dat zijzelf als getuige efen testament van oom onderteekend had, zoowat een week of drie nog maar geleden. Het was maar op een simpel velletje postpapier geschreven en heel kort. De tweede getuige was de tuinman geweest en hij verklaarde hetzelfde. Maar kort en goed, hoe wij zochten en waar wij zochten geen testament. Om de uitdrukkingen die mijn moeder zich veroorloofde, moet oom zich in zijn graf hebben omgedraaid. Eindelijk, na veel praten en weer praten, kwam er een notaris uit Reygate op de proppen met een testament, dat oom jaren geleden, toen hij tijdelijk met mijn moeder over hoop lag, bij hem had gedeponeerd Wat blieft u? Daar zaten wij met onze gebakken peren Dat was het eenige testament, wat er op te duiken viel, dus het eenige geldige en het heele achtste millioen van oom aan het neefje van vaderskant, den kwajongen, van wien oom later nooit meer iets had willen weten, en die nooit een enkelen namiddag van zijn leven aan oom ten koste gelegd had. De man met het glazen oog zweeg. Het leek wel of hij geen lust had om nog verder te vertellen. Doch nu hij eenmaal mijn nieuws- gierigheid had opgewekt, wilde ik hem zoo niet vrij laten. N u, zeide ik en wat toen Als ik vragen mag wat was er nu met dat andere testament Ik meen toch dat ik u heb hooren zeggen Wacht een oogenblikjeEen minuutje geduld viel de man met het glazen oog in. Ik heb tot gistermiddag op het einde van deze historie moeten wachten en ik was er toch, met uw permissie, heel wat nader bij betrokken,' dan u Maar ziedaar Ik heb er-nu eenmaal den mond van opengedaan en nu wil ik u dus het eigenlijk pikante van het geval ook niet verzwijgen Nu dan, het testament uit Reygate werd geexecuteerd en de kwajongen van vaders kant eifde alles en zoodra hij meerderjarig was en er de hand op leggen kon, begon hij, kwajongen die hij was, den boel er door te lappen. Daar bleek hij slag van te hebben Verduiveld nog toe Hij dronk, hij speelde, hij hing den gebraden haan uit beestig, meneer, kort weg beestig! Ik krijg er nog half de stuipen van meneer, als ik denk hoe die snuiter met dat geld heeft huisgehouden en wat voor een leventje hij er van heeft gehad Voor hij dertig was, had hij tot den laatsten stuiver laten rollen. Het laatste wat ik van hem hoorde, was uit Holloway, waar hij in de gijzeling zat, nu een jaar of drie geleden Ik, wat mij betrof, ik kwam natuurlijk op zwart zaad te zitten, want het eenige beroep, dat ik geleerd had, was erfoom likken. Al mijn plannen waren, om zoo te zeggen, op die erfenis gebouwden toen die erfenis mij langs den neus ging, was ik met veel meer waard dan een stoel met drie pooten. Scharrelen en tobben is het voor mij geweest, jaar in jaar uit, van den eenen dag op den anderen. Vooral in den laatsten tijd heb ik het hard te verantwoorden gehad, zoodat ik al op het punt ben geweest om bij dezen of genen menschenvriend om hillp aan tekloppen. Gisteren, bijvoorbeeld, zocht ik vergeefs naar een shilling voor mijn middageten. Wat doe ik Ik snuffel in mijn kamer rond, om te zien of ik niet het een of andere ding beleenen kan en zoo loop ik in een hoek tegen de boeken van mijn oom aan - al drie en vijftig present- exemplaren, waar ik nooit een duit voor heb kunnen krijgen, zelfs niet van een melkboer, om er kaas in te wikkelen. Woedend schop ik er op los, dat zij door de kamer vliegen. Een vliegt er de lucht in, valt open op den grond enwat fladdert er uit voor den dag? Nu ja, u hebt het al geraden. Het testament natuurlijk Hij had het eigen- handig in zijn laatste boek voor mij gelegd De man met het glazen oog legde zijn armen op de tafel en keek treurig met zijn ziende oog in de ledige bierkroes. Hij schudde lang zaam zijn hoofd en liet er op volgen Ik had het boek nooit ingekeken laat staan een bladzijde er van opengesneden Maar wat zegt u er van? Wie zou er nu toch ooit op zoo'n idee gekomen zijn .Meneer, is er ooit een sprekender bewijs geleverd van de ijdelheid van schrijvers Want het was geen streek van hem o neen Hij was eerlijk overtuigd, dat ik naar huis was gegaan en oogenbiikkelijk zijn boek van A tot Z verslonden had. W as ik zoo wijs geweest, meneer, dan zat ik nu niet hier. Een ongewoon slot. Het gebeurt in boeken dikwijls, dat een man, die het ver bracht door eigen kracht, er een eer in stelt zijn vroegere weldoeners op te sporen. Onlangs zei een man, die aan een boerderij stilhield om zijn paard te laten drinken Gij hebt 15 jaren geleden een jongen die hier langs kwam, binnengeroepen. Ja, antwoordde de boer eenigszins ver- wonderd. Gij waart zeer vriendelijk voor hem, ver- volgde de vreemdeling. Gij gaaft hem te eten en spraakt hem moed in gij gaaft hem een oud pak kleederen, steakt een gulden in zijn zak en liet hem toen verblijd verder gaan. Hij zei toen, dat hij nooit uw vriendelijkheid zou vergeten. Is dat niet zoo Jawel, dat is zoo, antwoordde de boer. Hij zeide, dat hij, als het hem goed ging in de wereld, zou zorgen, dat ge geen spijt zoudt hebben van uw vriendelijkheid voor een armen jongen. Ach, lieve Hemel, riep de boerin, het klinkt als een sprookje Ge hebt hem zeker gezien en gesproken Ja, dat heb ik zei de vreemdeling, en hij lieeft mij een boodschap voor u medegegeven. En wat is die boodschap vroegen beiden in gespannen verwachting. Hij verzocht mij u te zeggen, dat hij nog altijd even arm is. I oen de vreemdeling wegreed, zag hij den boer hard rukken aan den pompslinger en de boerin een luiwagen naar de kippen werpen. Ook goed met de politiek op de hongte Op eene vergadering van eene plaatseiijke kies- vereeniging werd door een der bestuursleden het voorstel gedaan dat de kiesvereeniging zich zou aansluiten bij den algemeenen Boerenbond Algetneen gelach. De persoonlijke dienstplicht. De kindermeid^tegen kleinen Jan). Foei, schaam JiJ je niet, zoo'n groote jongen, die nog moet worden geholpen om zijn laarzen dicht te rijgen Hoe moet dat gaan, als je soldaat bent Kleine Jan. Nou, net of soldaten ook geen kindermeiden hebben. A Wat zie je er uit B Ik ben van de trap gevallen. A Hoe kwam dat B: Ja, toen ik wegging, zei mijn vrouw: Hendnk, wees voorzichtig op de trap en je begrijpt dat ik mij van mijn vrouw niet de wet laat voorschrijven. Professor van een college, tegen een student, die van zijne vergeetachtigheid misbruik heeft gemaaktJonkman, bij het nazien van de notulen heb ik opgemerkt dat dit de vijfde maal is in twee jaren, dat gij verlof gekregen hebt om de begrafenis uwer grootmoeder bij te wonen. ZEETIJDINGEN. V»n 30 tot en met 31 Juli. s 1 9 a Vaif 30 tot en met 31 Juli werden langs de Oostaluizen alhier 24 binneuvaartuigen op- en 26 afgeschutdoor de Wests]. 12 op- en 5 afgeschut. DA GEN. Voorm. Nam. Zaterdag 2 Augustus 0.1 L2.30 Zondag 3 0.58 1.23 M&andag 4 1.48 2.10 Diusdag 5 2.33 2.54 Woensdag 6 3.16 3.37 Donderdag 7 3.57 4.17 Vrjjdag 8 4.38 4.57 Overslag. Huwelijks-aangiften. 29 Jnli. Leo Waelput, J 8 weduwn. en Mara Laurentia van den lerssel oiiu 21 j., ja. Overlijden. 24 Jnli. Philomena Francisca Dominica Fer- rnont, oud 2 j., d. van Augustus en van Maria Amelia de Wolf. St. Jansleen. Hnwelijks-aangifien. 17 Juli. Henricus Joannes de Cock oud 27 j.. jm. en Paulina Rouier, oud J wed. Alphonsius Johannes Bleijenbergh, oud 36 i J.n. en Julia van Looij, oud 30 j., jd. Geboorten. 15 Juli. Aloijsius Antonius, 2. van Desire Dancaaert en van Rosalia Beulaert. 16 Juli., Rosalia, d. van hrancies de Haen en van Maria Louisa Baert. 17 Juli. Maria Louisa, d. van Josephus Ferket en van Virginia Roel». IS Juli. Rosalia Maria, d. van Bernardus Anthoniu* Peeters en van Christina van Eck. 21 Juli. Anna Philomena, d. van Jacobus Verdurmen en van Silphia Buijs. 22 Jnli. Anna Maria, d. van Petrns Johannes de Block en van Lucretia Blommaert. Albertus Johannes, z. van Frans van Dorselaer en van Maria Ludovioa Dnrinck. 23 Juli. Ste- phania Maria, d. van Mattheus Ferket en Rosalia Dingcman. i5 Juli. Angelina Leonia, d van Carolus Lndovicus it Maat en van Rosalia van der Walle. 26 Juli. Camillu« 2. van Petrns Martens en Engenia Taalman. Alphonsius,' z_ van Seraphinns yan Duijse en van Maria Coleta d Hooghe. V 7, ^ertus.Franciscu., z. van Alois Vlierberghe en van Kosalia Colman. Overlijden. 18 Juli. Florentina Maria Bogaart, oud 1 i. d. van Josephus en van Maria Cecilia de Rijcke. 22 Juli' Petrus Angustinns Vael, oud 36 j., z. van Consiantinus en van Amelia de Konink 23 Juli. Camillas van Laer, oud 2 mz. van -Constantinus en van Anna Catharina Batens. Wuew!l"ppe* Huwelijks aangiften. 22 Jnli. Hubert Joseph Michiels, (van Maastricht) oud 31 j., jm. en Florence Remerij, oud 31 j., jd. 26 Juli. Franciscus van Handenhove, (van VVetteren) oud 37 j., jm., en Emma Geerinckse, oud' 29 J-. )i- Huwelijks voltrekkingen. 24 Juli. Livinus Thomas, oud en Apolonia van Geetsum, oud 22 j. jd 29 Juli Adolphus Vervaet, oud 26 j., jm en Juliana Catharina Govaert, oud 22 j., jd. Geboorten. 26 Juli. Chermijn Camille, d. van Eduardus Hemeisoet en van Elodie Marie de Guijtenaer. 30 Jnli Emelie, d. van Augustus Kamoen en van Maria Coleta van Hecke. Overlijden. 30 Juli. Stephanie van Acker, ond 44 j., d. van Bernardus Antonius en van Amelia Goethals. Zuiildorpe. Overlijden. 18 Juli. Sophia Laurens, oud 68 j., wed. van Joannes Cornell's Audenaert. VLAG. s-t—rr- 1 *-» NAAM. M'\ Van en naar Lading. 30 31 30 30 31 30 31 Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem Eng. s.s. Deen. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. idem Noor. bark Eng. s.s. Eng. s.s. Zweed. s.s. Eng. s.s. Deens. s.s. idem Eng. s.s. Eng. sch. Eng. s.s. Voor Tet Weaien i Anna Podeus 4193 Riga River Lagan 2272 Londen Anglia 2570 Leith Golfer 1066 Londen Van Tor Nemeni Hailing 2199 ILonden Voor Ijpnl Anine Faraday Franz Sea Gall Truro Cottica Don 4098 2525 2406 2762 3366 907 i 2658 Wan (lent i hout tukg. idem ledig stukg. Riga houl& vl. New-Castle |stukg. Danzig hout Londen 3tukg. Hull idem Abb hout Goole stukg. Sea Serpent Ares Derwent Skjold Vordingborc Whimbrel Sappho 2553 Londen stukg. 3386 Sunderland ledig 2349 Goole stukg. 43S0 Sunderland ledig 3883 Bleyth i idem 2514 Manchester stukg. 531 Dublin 'phosph. 3492 Liverpool stukg. 'Egret rf u V n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 7