Bestrijding der tuberculose in Oostenrijk. EEN WONDERLAND. en het ligt wel voor «3e hand dat bij een zo6 overvoerde markt de prijzen ver beneden da waarde blijven, die er onder gewone omstandigheden aan mocht worden toegekend." Op de trappen, in de corridors van een der grootste inricbtingen te Amsterdam, waar vele kantoren zijn gevestigd, voud men in het begin van de week een man, die blijkbaar alle koperen traproeden en schroeven had afgedraaid, dus dieistal pleegde. Toeu de concierge dit ontdekte werd de man verjaagd; maar Woensdag was hij weer in hetzelfde gebouw bezig zijne praktijk nit te oefenen. Toevallig kwam het hoofd van een der kantoren beneden, en toen mijnheer den man zag, sprak hij hem aan. *Ben jij niet Piet klonk het, niet on- vriendelijk uit den mond van mijnheer. De betrapte liep niet weg, werd erg zenuw- achtig en stamelde, //ja mijnheer, kent u mij dan Of mijnheer Piet kende Mijnheer vertelde hem dat hij in zijn eerste branch® van handel Piet als jongen hadin'twerk gehad, dat Piet hem altijd betiteld had bij het personeel als de //beul" en dat Piet toeu soldaat was geworden. Piet bemerkte dus, dat mijnheer den reehte voor had. Maar mijnheer vroeg verder, en wel waarom hij zoo graag koper weguam. De betrapte verklaarde onder tranen dat hij doodarm was, teneinde raad en geen andere uitvlucht had dan in de gevangenis onder dak te kornen. Geheel tegen de verwachting van den betrapte in, riep mijnheer geen politic, gaf hij hem geld om zich flink te reinigen en een pak kleeren te koopen, en vroeg hem of hij den volgendeu dag weer bij #den beul" in dienst wilde kornen. De arme kerel zal dus waarscbijnlijk bijtijds opgericht zijn, juist toen hij dreigde onder te gaan. In een dorp van Aveyron had prijsuitdeeling plaats. De zaal, waar dit gebeurde, was zoo vol menschen, dat de vloer, die zeker niet splinternieuw meer was, instortte. Een oude man werd gedood, een kind zeer erustig verwond. Vier andere personen liepen meer of minder erustige wonden op. Een ontzettend ongeluk heeft plaats gehad op een viaduct van den electrischen spoorweg te Brooklyn. Vijf en twintig reizigers zijn gewond en sommigen 166 ernstig, dat men wanhoopt aan hun herstel. Twee treinen zijn door de slechte ligging van den wissel tegen elkander gebotst. Zij hadden zulk een snelheid, dat de een volkomen in den ander drong. Opmerkelijk is het, dat slechts twee wagons uit de rails zijn gewrongen. Zonder de brug van de viaduct waren zij op straat gevallen. Het spreekt vanzelf, dat dit ongeval een out- zettende paniek veroorzaakte onder de reizigers, die ten deele langs de pilaren van de viaduct beneden trachtten te kornen. Vele voorbijgangers hielpen bij het wegdragen der gewonden, waartoe een groot aantal ambulance- wagens ontboden waren. Een Amerikaansche zendeling heeft aan zijn gezant te Peking getelegrap'neerd, dat het ver- moorden van christenen en inboorlingen in Tse- Tchouan nog steeds voortduurtendatdezendelingen er in oogeublikkelijk gevaar verkeeren. De Vereenigde Stateu zullen, naar men meldt, zich in geen geval onderwerpen aan de betaling door China van de schadeloosstelling volgens den gouden standaard. Men verouderstelt, dat China de quaestie aan het Haagsche Flof van Arbitrage zal onderwerpen en dat de Vereenigde Staten, Engeland, Japan en misschien Duitschlaud China bij het Hof zullen steuuen. Het is waarschijnlijk dat de Vereenigde Staten en de andere mogendheden die het verdrag van Peking onderteekend hebben met China verdragen zullen sluiten op denzelfden voet als het Engelsch- Chineesche handelsverdrag. De Duitsche suikerfabrieken prottesteeren tegen de Brusselsche conventie. Op een door Rittergutsbesitzer Dr. Schulz te Berlijn bijeen- geroeiea vergadering heeft zich een Schutzverband der mittleren und kleineu Zuckerfabriken" gevormd, dat ten doel heeft de kleine suikeifabrieken voor de schade en den hieruit volgenden ondergaug te beaaren, die veroorzaakt wordt door de Brusselsche conventie. De vergadering was het er over eens, dat de Brusselsche conventie vele fabriekcn ten ondergang zal brengen. De ter vergadering aanwezige of vertegenwoordigeude fabrieken, 101 in getal, sloten zich onmiddellijk bij den Bond aandeze zal energiek front makeu tegen het zoogenaainde vrije spel der krachten, dat op de suikerfabrieken aangewsnd wordt en de vernietigiug van de midden en kleine fabrieken door de grooten beteekent. Voor het gerecht te New-York is dezer dagen iemand verscbenen, die beweert een neef van den grooten Bismarck te zijn. Hij was door middel van inbreking in een huisbiunen- gedrongen, en had zich voorwerpen van groote waarde toegeeigend. Voor den rechter ver klaarde hij, dat gebrek hem tot den diefstal gebracht had. Toen men hem naar zijn vroeger leven en afkomst vroeg, zeide hij een zoon van den broeder van Bismarck te zijn. Hij was geboren in 1879. Daar het hem niet was gelukt in Duitsch- land een positie te vinden, had hij zich naar de Vereenigde Staten begeven om dienst te nemen bij het Amerikaansche leger. Men had hem echter niet willen aannemen. Daarna was hij bij een bakker in dienst gekomen, maar na eenigen tijd ontslagen. Zonder betrekking rondzwervende, stervende van honger, had hij het misdrijf begaan, dat hem met d« justitie in aanraking bracht. Eenige Duitschers te New- York hebben zich zijn lot aangetrokken en hebben gedaan weten te krijgen, dat hij voor- waardelijk op vrije voeten werd gesteld. Thans heeft de neef van den grooten kanselier een passagebiljet van zijn beschermers gekregen op de //Cymric", die hem naar zijn vaderland zal terugbrengen. Te Geneve is een naar daar gevluchte negentienjarige Pransche herder gevangen genomen, die bekend heeft vijf moorden te hebben gepleegd om te stelen den eerste in December 1899. De Londensche bladen maken melding van een ongeluk overkomen aan een Amerikaanschen wielrijder, bekend onder den naam van Diavolo, bij gelegenheid van een sensatie wekkende oefening welke hij deed in het Aquarium van Westminster. Het was de eerste verschijning in het publiek van Diavolo, die zich langs eene smalle planken spiraal-baan van aene buitengewone hoogte, onge- veer 80 M. naar beneden liet rollen. Door de werking van de middelpuntvlietende kracht be- weegt de wielrijder zich eenige oogenblikken zelfs met het hoofd naar beneden gekeerd. Maandag was dan ook eene groote menigte in in het Aquarium verzameld om de optreding van Diavolo te zien. Alles ging goed bij de afdaling toen op het oogenblik, waarop hij met zijne machine in duizelingwekkende vaart de andere helling opvloog, de fiets slipte en hij met een srnak naar beneden vie]. Hij werd onmiddellijk opgenomen en weggedragen door vier manneD. Na verloop van eenige minuten stond hij weer op de helling en verklaarde hij, dat hij gisteren nog weer wilde beginnen. Wanneer de dames van de telefoon goed •pletten, niet onder elkaar praten of de ge- sprekken der abonnes niet telkens onderbreken, hebben zij kans om een millionair te huwen. Het bewijs hiervan is te New-York geleverd, waar een geemployeerde van de telefoon, miss Mary Bogardus, een schatrijk ijzerhandelaar, den heer Albert Tower, zoodanig bekoorde, door de zakelijke wijze, waarop zij hem bediende, dat hij haar ten huwelijk gevraagd heeft. De Daily News verneemt uit Washington, dat geen ras ter wereld door de blanken zoo wreed behandeld wordt als de negers in het zuiden der Vereenigde Staten. De neger, die op 22 Mei jl. in Texas verbraud werd, moest eerst op de meest barbaarsche wijze gefolterd worden. Men schroeide hem de oogen uit en brandde hem de kleeren van 't lijf. Met messen werd hij letterlijk afge- schraapt. Toen stak de man van de vrouw, die den neger van een aanranding beschuldigd had, het vuur aan. Het lijden van den rampzalige was verschrikkelijk. (/Schiet mij toch dood, meester blanke man", jammerde hij. Vijf-en-dertig minuten duurde de doodstrijd. Zeventienduizend blanken zagen in de handen klappend toe. Binnen weiuige maandeu werden zes andere negers op dergelijke wijze gemarteld en verbrand. De blanken maken er een //picnic" van en nemen hunne kinderen mede om hen op zulk een schouwspel te vergasten. Over Sir William Harcourt, een deroudste, maar niet der slankste, afgevaardigden van het Engelsche Lagerhuis, aangezien hij meer dan cor pulent is, is het volgende verhaal in omloop. Eens was Sir William gast op een oorlogsschip er kwam een storm en de kapitein, eene kleine man, haalde hem over om den nacht door te brengen in de kapiteinshut, die midden in het schip ligt, omdat het schommelen daar het minst gevoeld wordt. De //steward" of hofmeester werd van deze verandering niet verwittigd en hij bracht als gewoonlijk 's morgens om zes uur een kop koffie in de hut van den kapitein. Hij klopte tweemaal zonder dat er geantwoord werd toen stiet hij de deur open en riep *Drinkt u vandaag geen koffie, Sir?" Sir william snorkte en de steward zag tot zijne ontzetting de Hnnnengestalte die zich in 't bed omkeerde. Kopje en schoteltje vlogen over den vloer en vielen in scherven en de doodelijk verschrikte matroos rende naar de hut van den scheepsdokter en stotterde doodsbleek //Om's hemelswil, dokter, kom zoo spoedig mogelijk in de hut van den kapitein; hij heeft zijn spraak verloren eu is wel tienmaal zoo dik geworden." De postzegeldrukkerij op den boulevard Brune te Parijs, is grootendeels verwoest door een hevigen brand. De schade wordt begrootwp 25,000 gld. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit het Duitsche marine jaarboek voor 1902. In 1906 zal Engeland 57 slagschepen hebben, waarvan 52 van meer dan 10,000 ton, 70 groote kruisers, waarvan 29 gepantserde Frankrijk zal dan 32 slagschepen bezitten, waarvan 23 met meer dan 10,000 ton inhoud benevens 28 krui sers, waaronder 25 gepantserdRusland 25 ge- vechtschepen (19 van meer dan 10,000 ton), en 18 kruisers, waarvan 5 gepantserdende Vereenigde Staten 20 slagschepen, 19 van meer dan 10,000 ton en 16 kruisers, 13 gepantserd; Duitschland 19 slagschepen, op een na alien van meer dan 10,000 ton, en 11 kruisers, waarvan 5 gepantserden Italie 15 slagschepen, 18 van 10,000 en daarboven, 6 kruisers, alien beschermd Japan 7 slagschepen, waarvan 6 van meer dan 10,000 ton en 6 kruisers alien gepantserd. Engeland is dus in de naaste toekomst, wat de slagschepen betrefl, nog steeds sterker dan Erankrijk en Rusland tesamen. Amerika werkt verbazend suel aan de versterking van de vloot, maar het wordt twijfelachtig geacht of het voor de schepen de noodige bemanning kan vinden naar gelang ze gereed komen. Verleden week is in Pransch Congo vermoord door inboorlingen de heer Langlois, inspecteur van de militie. Dit feit vesfigd opnieuw de aaudacht op den zeer onzekeren toestand van deze kolonie. Sedert de onlusten, die eenige maanden geleden werden gezegd onderdrukt te zijn, kwamen vele moorden voor op agenten van maatschappijeu. De Europeanen leven in voortdurende vrees voor de inboorlingen, die hun vijandige geziudheid openlijk toonen. Aan den anderen kant is de financieele toestand van deze kolonie eveneens ongunstig te uoeuaen, zoodat de middelen ontbreken om deze vijandelijk- heden met kracht tegen te gaan. De Fransche pers is dau ook eensluidend in haar scherpe critiek, die voornamelijk de koloniale administrateur verantwoordelijk stelt en beschuldigt van gebrek aan doorzicht. Deze misdaden en onlusten worden bescbouwd het gevolg te zijn van de ver.mindering van het aantai militairen in Fransch CoDgo tot op een derde. De bladen dringen sterk aan op het terugtrekkeu dezer maatregel, die verleden jaar werd ingevoerd, ter wille eeuer bezuinigiug. Een natuurverscbijnsel, dat ook op de Zwit- sersche meren voorkomt heeft zich op het Michigan- meer voorgedaan. Het meer zond plotseling een sterke golfland- waarts en de oeverbewoners zagen het water on- verwachts tot voor hun deur komen. Langs het geheele strand drongen de golven op dergelijke wijze vooruit. De stoomschepen schommelden hevig in de dokken en kleiDere vaartuigen werden op het strand gezet. Booten werden vernield en in enkele gevallen konden de opvarenden slechts met groote moeite gered worden. De barometer van het metereologisch bureau wees plotseling een sterken druk aan, waarop een even plotselinge daling volgde. Men veronderstelt, dat een luchtstroom van hoogen atmospherischen druk over de stad ging en toen hij van het westen naar het ooaten aan de zee kwam, het water op- stuwde. Toen de hooge druk geeindigd was, sloeg het water terug stroomde over het strand eu keerde tot zijn gewoon niveau terug. Sedert eenigen tijd is te Elberfeld de hangende of zwevende tramlijn in gebruik, welke van Yohwinkel naar Elberfeld loopt en van daar naar Barmen wordt verlengd om op 1 Maart 1903 gereed te zijn. Bij deze inrichting hangen de wagens aan een toestel dat zich een aantal meters boven deu begauen grond of de rivier, door el ec- trische kracht voortbeweegt langs een stel sporen Hie op stevige ijzeren pijlers rusten. De ervaring bij het tot dusver in gebruik gestelde gedeelte opgedaan, luidt zeer gunstig. Geklaagd werd in den beginne over het zwaregedruisch, maar hieraan is reeds in hooge mate tegemoet gekomen. Ook het zwaaien der hangende wagens is veel verminderd vooral als twee wagens tegelijk rijden. De snel heid bedraagt nu 30 kilometer in het uur, maar men zal haar tot 50 vermeerderen, als de geheele lijn gereed isbij proefritten is gebleken dat deze vaart geen nadeeligen invloed heeft op het rustige der beweging. Men laat nu reeds vaak om de 2$ miuuut, een wagen afrijden, eigeulijk afzweven en zoo kunnen in een uur in beide richtingen 3500 personen vervoerd worden. Er zijn sedert de opening slechts enkele korte storingen in het verkeer voorgekomeh, zoodat dit nieuwe verkeers- middel reeds in hooge mate aan de verwachtingen voldoet en het door de ingezetenen druk wordt gebruikt. In Barmen, waar men eerst zeer ongeloovig was, verlangt men nu zeer naar de voltooiing. Tegengevallen zijn de aanlegkosten, die op 10 millicen mark waren geraamd, maar nu gerekend 13£ millioen te zullen bedragen, zoodat de kilo meter op 1 millioen mark komt te staan. Ongelukken in de Alpen. Dr. Kiirsteiner te Bern heeft in het Jaarboek van de Zwitsersche Alpenclub een beredeneerde statistiek openbaar gemaakt van de ongelukken die tusschen 1891 en 1900 bij het beklimmen van de Alpen voorge- valleu zijn. Aangezien in de Duitsch-Oostenrijksche Alpen jaarlijks ongeveer 78,000 tochten gemaakt worden en voor de centrale en westelijke Alpen nog een 22,000 daaraan toegevoegd moeten worden, kan men het aantal //bergtoeren" veilig op 100,000 'sjaar begrooten. Gemiddeld komen in het beschouwde tienjarige tijdvak op dat groote aantal slechts 27 doodelijk afgeloopen ongelukken. Wel zou volgens de ruwe statistische opgaven het aantal ongelukken toenemen, maar dat is ver- moedelijk te verklaren uit allerlei oorzaken er worden meer bekliramingen uitgevoerd, meer propaganda voor het alpinisme gemaakt, het ge- bergte is beter toegankelijk dan vroeger, in 't voor- en najaar en zelfs s winters worden meer tochten gemaakt, eveozoo gaan er tegeuwoordig meer menschen zonder gids, of zelfs geheel alleen op uit, daD wordt er beter aanteekening gehouden van het aantal ongelukken, en ten slotte waagt men zich lichter aan moeilijke en gevaarlijke klimtoeren. Dr. Kiirsteiner maakt de opmerking dat het aantal doodelijke ongelukken tengevolge van tochten in de Alpen bij lange na niet zoo groot is, percentsgewijs, als dat bij andere lichaams- oefeningen voetbal, wielrijden, roeien, enz. Van het geheele aantal (275) doodelijke ongelukken komt 33 pet. ten laste van Zwitserland, 48 van de oostelijke Alpen. In de eigenlijke //Hochalpen" gebeurde nog niet de helft van het geheele aantal ongelukken: 114. De gevaarlijkste bergen schijnen te zijn het Kaisergebirge, de Raxalpen, de Pilatus, de Rochers de Nave, de Montblanc, de Zugspitze, de Matterhorn het gevaar neemt geenszins evenredig met de hoogte toe. Jongelui tusschen de 15 en 25 krijgen de meeste ongelukken; bij het afdalen komen veel meer ongelukken voor dan bij het opklimmen. De schrijver voorspelt dat het aantal rampen aanmerkelijk zal toenemen waDneer men, nog meer dan nu reeds 't geval is, het alpinisme enkel als sport beschouwt, en dus allerlei voorbereiding en voorzorg verzuimt die het gevaarlijke van zulke uitstapjes grootendeels kunnen opheffeu. Men heeft hier te lande meermalen in artikelen gepropageerd voor streDge, hijna draconische be- palingen ten opzichte van lijders aan tuberculose. In Oostenrijk is men al een stap verder, daar is men in deze reeds tot practische uitvoering gekomen. Bij het ministerieele beschikking zijn een aan tai bepalingen vastgesteld, die bij de bevolking heel wat ontroering wekken, eu waaruit bovondien blijkt, hoe in Oostenrijk thans officieel is erkend dat de tuberculose behoort tot de meest gevaar lijke besmettelijke ziekten. Het ministerieele decreet legt de particuliere verpleging den plicht op, zoodra men vermoed dat een zieke aan tuberculose lijdt, hem af te zonderen, en voor speciale kleederen, spijzen en. waschbenoodigdheden te zorgen. De voorschriften voor de reiniging van het lijfgoed en het slaapvertrek van den zieke zijn alle zeer streug. Het spuwen in een gesloten vertrek is absoluut verboden. Bij verhnizing van een longlijder is men verplicht daarvau opgave te doen bij sterfgevallen moet de woning van ambtswege ontsmet worden. Na de maatregelen tegen de verspreiding komt in het decreet de genezing aan de beurt, die door het stichten van een groot aantal inrichtingen en asyls moet bevorderd worden. Veel nadruk wordt er op gelegd, dat de bestaande zirkeninrich- tingen speciale paviljoens voor longlijders zullen oprichten en den patienten het verblijven in de open lucht mogelijk zullen maken. Ook in deu Oostenrijkscheu Landdag kwam de bestrijding van de tuberculose ter sprake. De Engelsche Afrikareiziger Sir Harry John ston schetst in zijn nieuw werk ,/The Uganda Protectorate het door hem onderzochte Britsch Oost-Afrika als een wonderland, dat op een gebied van 150,000 Engelsche vierkante mijlen alle buitengewone schoonheden en tevens ver- schrikkingen van 't zwarte werelddeel in zich vereenigt. Het titelblad van het werk toont een afbeelding van de Oekapi, het nieuwe zoogdier, welks ontdekking de groote weten- schappelijke clou van het boek uitmaakt, en dat een soort kruising tusschen paard en zebra schijnt te zijn. Onder de Afrikaansche roofdieren, visschen, vlinders en worm en vindt de natuuronderzoeker de merkwaardigste vormen. In het gebied liggen de met sneeuw bedekte toppen van de hoogste bergen van Afrika, die tot 20,000 voet hoog zijn 100 vierkante mijlen eeuwige sneeuw en ijs liggen juist onder den Aequator. Hier ligt het grootste meer van Afrika, de grootste uitgedoofde vulkaan der wereld, het grootste woud en het grootste moeras van geheel Afrika J Ondanks dit alles is de gemiddelde hitte grooter dan in ieder ander deel van Afiika. Hier worden alle soorten van menschelijke wezens gevonden, van de dwergvolken af tot de Afrikaansche stammen, die op den hoogsten trap van ontwikkeling staan in Afrika. In de westelijke deelen wonen nog menscheneters, inboorlingen van andere deelen voeren gecon- serveerde levensmiddelen in, en hebben herinne- ringen aan hun geschiedenis bewaard. Het is het land van de Oekapi, van den ooievaar mtet walvischkop, van den chimpanse, van den vijf— hoornigen giraffe, van den rhinoceros met de langste horens, en van den olifant met de grootste tanden. De noordoostelijke provincie is door dorheid bijna geheel ontvolkt, zelfs de kameelen zijn daar uitgestorven, en hun witte beenderen liggen over het land verspreid. Het gezicht op de oostkust van het Iludolf- meer is het beeld van een doode wereld geen plantengroei, zoover het oog reikt, slechts zout water en door de zonnewarmte dorre rotsen. En op andere plaatsen is het land buitenge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6