A1 g 6m e e a Hieuws- en Adrerteatieblad voor 2oeuwscb*71aaadorea No. 4259. Zaterdag 2 Augustus 1902. Landbouwberichten. Gemengde berichten. 42® Jaargang. ABONNEMENT: Yoor Per drie maandeu binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per peat: Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Poatdirectenren en Brieven- bushoudera. aDVEBTENTlfiH: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken rege: meer f 0,10, Bij direct? opgaaf ran driemaal plaataing derzelfde advertentie wordt da art slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TTj H 1 ZBXj-A-ID. ZUID-AFRIKA. Ook na den oorlog blijft generaal lie Wet zich, naar 't wel lijkt bij voorkeur, onopgemerkt onder de menscheu bewegen. En lang schijnt hij "dat telkens-weer te kunnen volhouden, getuige 't bericht over zijn onbemerkte aankomst te Kaap- stad, getoige nu weer 't verhaaltje van zijn tegen- woordigheid bij 't voltrekken van generaal De la Bey's huwelijk in de Groote Kerk te Kaapstad. Toen de menigte hem er eindelijk herkende, begon zij met dolle geestdrift te juichen. De predikant moest toen zelfs dreigen met't afbreken van de plechtigheid, om stilte te krijgen. En toen, na afloop, De Wet de kerk verliet, drong de menigte om hem heen, en droeg hem in triomf rond. Het feestmaal, waaraan hij 's avonds aanzat, was huishoudelijk. Maar //Central News" weet te vertellen, dat De Wet er een zeer optimistische redevoering hield, tintelend van geest, en die van tijd tot tijd de hoorders deed daveren van't lachen. En niet zoo heel lang zal 't nu meer duren, of we zien den eenvoudigen held, en zijn wapen- broeders Botha en De la Bey, ook hier. Er is een telegram, dat ze te Kaapstad met hun drieen zijn scheepgegaan. Bind Augustus kunnen ze dus hier worden verwacht. Lukas Meijer, die in Engeland bestormd wordt door interviewers, heeft aan den twintigsten uit- hoorder ap jl. Maandag verklaard, dat hij er nu meer dan genoeg van had, en niet langer over den oorlog wenschte te spreken. Van Kitchener aei hij nog, dat hij in alles zeer fair deed, dat hij van hem hield en in hem geloofde. Van Milner zei hij, niets te kunnen zeggen, niet omdat hij lets ernstigs tegen hem had, maar omdat hij hem niet zoo goed kende. De generaal heeft een bezoek gebracht, onver- wacht, aan het ministerie van kolonien. Hij vroeg er Minister Chamberlain te spreken, doch deze was er niet. Hij sprak daarop een der onder- ministers, wien hij verzekerde, dat hij gaarne den heer Chamberlain zou willen zien, alvorens Londen te verlaten. Aan een //Daily Chronicle" redacteur heeft Lukas Meijer verklaard, dat, naar zijn meeniug, Paul Kruger spoedig terug zou keeren naar Zuid- Afrika, om zijn laatste dagen vredig door te brengen. Dr. Leyds zou hoogstwaarschijnlijk niet terugkeeren. De hooding, die generaal Meijer in Engeland aanneemt, wordt intusschen door meer dan een zonderling gevouden. Zoo verscheen hij o. a. op een diner, waartoe Alfred von Bothscnild hem uitgenoodigd had, een van de gewetenloozen, die den oorlog bewerkten, enkel en alleen om er munt uit te slaan. Meijer zat er broederlijk met Kitchener aan. We weten niet wat we daarvan moeten denken wellicht zal een nadere verklaring een ander en beter licht op dit gebeurde werpen. Maar zeker is ons voor 't oogenblik de houding van den ex- president Steijn liever, die weigerde een voet op Eugelschen bodem te zetten, en in de Engelsche wateren op een Hollandsch schip overgaat, dat hem hierheen zal brengen. Echter, zooals gezegd, we wachten op een nadere toelichting. De zaken kunnen zoo verkeerd worden voorgesteld. Eergister nog deed Chamberlain er aan, toen liij van de Boereu vertelde, dat zij-zelveu er tegen waren, dat lieden van hun bloed betrekkingen aanvaardden en liever Engelschen in de regeering verkozen zagen, als deze tenminste hen sympathiek waren. En later bleek, dat die woorden geent waren op de betuiging van een invloedrijk Boer misschien en deukelijk zelfs wel Meijer en die aldus luidde: //Geef ons Engelschen, als zij sympathiek zijn j dat is beter dan menschen van onzen eigen stam. Wij zouden hen wantrouwen alt zij een ambt aannamen." Nu. Dat klinkt heel anders. F R A N K R IJ K. Een inspecteur van het onderwijs in het depar- tement Aveyrou, it te Saint Affrique aangevallen door gewapende vrouwen, die verbolgen waren over de sluitin^ der geestelijke scholen. De inspecteur moest in het raadhuis vluchten. Het tr&ktement van den pastoor van Levallois- Perret, Bardinal, zal ingehouden worden, als straf voor zijn deelneming aan de jongste be- toogingen. De ongelukkige Koningin van Belgie. Het //Centrum" ontving een brief uit Brussel, waariu een en ander geschreven wordt over de ongelukkige Belgische Koningin. Men kan balling zijn in zijn eigen land, lezen we daar. Dit is het geval met onze Koningin, wier hartkwaal, aan welke zij sedert veertien jaren lijdende is, de laatste periode is binnengetreden. H. M. heeft gezwollen voeten, zij kan gaan noch staan, en moet per rolstoel verplaatst worden. Door in- spuitingen van morfine trachten de geneesheeren haar eenige rust te bezorgen, terwijl bij de her- haalde aanvallen van flauwten, de kunstmatige ademhaling wordt toegepast om haar tot be- wustzijn te brengen. Kortom, de toestand der Koningin is zeer slecbt, en de verlatenheid, waarin zij verkeert, werpt een tragisch licht op het naderende einde van dat gekroonde hoofd. En direct daaronder geeft de correspondent daarop deze strijdende tegenstelling tusschen de eenzaamheid van de zwaar-beproefde vrouw en 't patertje-goed-leven van haar gemaalKoning Leopold heeft naar het eiland Wight den steven gezet, en een bezoek gebracht aan Koning Eduard Het onderhoud duurde een half uur, tevens heeft hij zich te Ostende op de balans laten we gen. Het gewicht is met drie kilo toegenomen. Onze souverein weegt thans 85 kilo. Door het bestuur van de //Eerste Nederlandsche Cooperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent", gevestigd te Sas van Gent, handelende in deze in opdracht van 292 beetwortelverbouwers, leden hunner cooperatie, is aan de Ministers van Buitenlandsche zaken, van Financien, van Water- staat, Handel en Nijverheid en van Kolonien een adres gericht, waarin de medewerking dezer Ministers verzocht wordt tot het doen van wets- voorstellen 1". tot belangrijke verlaging van den suiker- accijns 2". tot heffing van de volgens art. 3 der suiker- conventie aangewezen surtaxe. Het bestuur doet dit verzoek op de volgende grondeu JUNI-PREMIEKEURINGEN. A. Prijzen van 150,toegekend door de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, met subsidie uit de provinciate fondsen, aan de eigenaars van mer rien van 38 jaar. 1" keuringsdistrict. M. C. Steendijk Az. te Stavenisse voor de merrie Ada, L. de Vlieger te Schuddebeurs voor de merrie Flora, A. J. Akkermans te St.-Annaland voor de merrie Madam, L. de Vlieger te Schuddebeurs voor de merrie Emma. Plaatsvervangsters zijn de merrien Ada, Madam, Marie en Lies, van de eigenaars J. M. Wage- maker te Tholen, C. Steendijk Az. te Nieuwer- kerk, H. v. d. Zande te Bruinisse en A. de Rijke Lz. te Oud-Vosmeer. 2" keuringsdistrict. H. A. Hanken te Wilhelminapolder voor de merrie Polly, id. id. voor de merrie Mergo, L. Bierens te Kamperland voor de merrie Mirza, H. A. Hanken te Wilhelminapolder voor de merrie Baronesse. Plaatsvervangsters zijn de merrien Bourgeoise, Zus, Marie, Lies, Mina en L'Elegante, van de eigenaars H. A. Hanken, L. Bierens, L. Bierens, C. Franse te Kleverskerke, Ch. G. Harison te Rilland-Bath en H. A. Hanken. 3e keuringsdistrict. Aug. Blondeel te St.-Kruis voor de merrie Lies, P. J. Maenhout te Groede voor de merrie Madam, J. W. de Swart te Zuidzande voor de merrie Mina, H. F. Aernaudts te Sluis voor de merrie Keppe. Plaatsvervangsters zijn de merrien Fanny, Vijncke, Proone, Roza, Plume en Lies, van de eigenaars C. de Bruijckere te Breskens, Jac" B. Louage te Sluis, Em. Bonte te Sluis, Th. Buijsse te Biervliet, H. F. Aernaudts en H. F. Aernaudts. 4e keuringsdistrict. Wed. Jos. Daelman te Westdorpe voor de merrie Muus, id. id. voor de merrie Fleurette, Ph. J. van Dixhoorn te Axel voor de merrie Liza, J. van Hoeve te Axel voor de merrie Meis. Plaatsvervangsters zijn de merrien Trees en Suzanna van P. de Maat te Ossenisse en K. de Koeijer te Ter Neuzen. B. Prijzen van f 100,toegekend aan eigenaars van hengsten beneden 2^jarigen leeftijd. a. zonder stamboek-ouders Pierre Yael te St. Jansteen voor den bengst Jupiter, Joz. de Jonge te Hoek voor den hengst Jonker, S. Janse Sr. te Nieuw- en St. Joosland voor den hengst Paul Kruger, G. Luijk te Ylake voor den hengst Fox, M. C. Steendijk te Stavenisse voor den hengst Luctor, C. de Hartog te Scherpenisse voor den hengst Chris. b. met stamboek-ouders wed. Jos. Daelman te Westdorpe voor den hengst Fleuret, H. F. Aernaudts te Sluis voor den hengst Leon, H. A. Hanken te Wilhelminapolder voor den hengst Apollo en D. Koopman te Nieuwerkerk voor den hengst Botha. Haarlemsche Frans voor het kantongerecht. Er was eeu massa publiek, dat zich verdroug om den beruchten Frans Rosier te zien, toen hij Woensdag voor den kautonrechter te Haarlem moest z/voorkomen', wegens het dragen van verboden wapens. Hij wordt geboeid binnengebracht door 8 veld- wachters. 't Is een brataal, ouverschillig heer. Hij geeft op 28 jaar, te Utrecht geboren en van beroep »mid te zijn. Hij woonde nergens op 't oogenblik te Haarlem. Hij erkent, een met scherpe patronen geladen revolver gedragen te hebben. Hij wou wat gaan schieten in de duinen zooals er zooveel deden. Maar omdat 't Zondag was, had hij het gelaten. Het O. M. vraagt 7 dagen en verbeurdver- klaring van de revolver. Ik wou nog eens vragen, zegt de kantonrech- ter, na afloop, heb je straks verklaard //nergens" te wonen Nou woon ik in Haarlem, daar heeft de justitie wel voor gezorgd, zegt Rosier. Maar waar is je eigenlijke domicilie Dat komt er niets op aan en dat zeg ik ook nietantwoordt beklaagde. Drie dreumessen van 5 tot 8 jaar, die op de Prinsengracht te 's Hage waren aangetroffen, terwijl zij een wagen voortduwden, waarop een 9jarig broertje lag te slapen, werden gisteren //op- gebracht." Het bleek, dat deze knaap beschonken washij had van de gelegenheid, dat zijn ouders verhuisden, gebruik gemaakt om eens geducht bier te snoepen. De politie heeft zorg gedragen, dat de kinderen behoorlijk thuis kwamen. Te Veldhoven (N.-Br.) is onlangs een nest met acbttien patrijseieren, dat in een korenveld gevonden was, door een hen uitgebroed. Al de eleren kwamen uit en tot heden verzorgt de kip de kuikens, welke nu reeds ongeveer zes weken oud, zijn met de meest teedere zorg. Te Donrijp (Fr.), is door een hevigen rukwind de 15jarige dochter van een te Franeker thuisbe- hoorenden schipper door het zeil over boord ge stagen. Het meisje verdronk. Naar aanleiding van het thans veelvuldig in omloop brengen van valsche rijksdaalders, diene men er vooral op te letten, dat de valsche rijks daalders veel lichter van gewicht zijn, blauwachtig van kleur en vettig aanvoelen. De valsche rijks daalders worden nl. bij het afwerken met blauwe zalf ingewreven. Het raudschrifl is goed nage- maakt. De valsche rijksdaalders, die thans in omloop zijn, dragen het jaartal 1872 en 1874. Men schrijft uit Heeswijk van Dinsdag aan de Noordbrabanter. Dinsdag 's namiddags om 4 uren had alhier eene zeldzame ontmoeting plaats. Toen een paar arbeiders een hoop rijshout aan 't verplaatsen waren nabij 't kasteel onder Schijndel, vonden zij onder 't midden van 'thout verborgen liggen een man, uitgehongerd en machteloos. Hiervan gaven zij kennis aan den eigenaar van 't hout, den heer J. van Zeelatid, die toevallig daar juist voorbijkwam, die, na hem ondervraagd te hebben, vernam dab hij was een schippergezel, geboren te Dordrecht TER SfElIZEKSCHE (OIRtVT. Oil lilad verathljni Jlaandag-, Woemdag- en VrijilaKHtund, altyezomleril op Feestdntren, hlj de Flrma P. M. VAI MIBV t«o T»r IVennen. dat hunne zulver coiiperaHeve fabriek, die geene andere beetwortelen verwerkt dan die van de hierboven ver- melde landbouwers, geheel volgens de laatste eischen van den tijd is gebouwd en zeer gunsti ggelegen is aan het kanaal van GentTerneuzen en aan den spoorweg van dien naam te midden eener streek, waar de beetwortelcnltuur op groote achaal en zeer intensief wordt uitgeoefend; dat niettegenstaande de aitstekende inrichting en de zoo gun9tige figging der fabriek in de afgeloopen campagne blijkens de op 22 Juli jongstleden in de Algemeene Verga- dering van leden vastgestelde winst- en verliesrekening voor de beetwortelen bij een gemiddeid snikergehalte van 5,6 niet meer kan worden betaald dan gemiddeid f 8,86 per dnizend kilogram, een bedrag, te laag voor eene loonende cnltuur; dat verwerkt werd eene voldoende hoeveelheid beetwor telen (pi. m. 43000000 K.G.) terwijl zich geene enkele storing in de fabricatie voordeed, zoodat het ongunstig resultaat geheel te wijten is aan de lage suikerprijzen dat onder den prijs ad f 8,26 ook begrepen is de suiker- premie over 19011902 ad 1,35 gemiddeid per 1000 kilogram, zoodat zonder die premie de beetwortelprijs slechts 6,»l zonde bedragen hebbenj dat wij in de gegeven omstandigheden, al erkennen wij volmondig dat, nu reeds in Duitschland en Belgie de Suiker- conventie is goedgekenrd, ook ons land moet toetreden, de gevolgen dier Conventie met groote bezorgdheid tegemoet zien. Het verdwijnen van de suikerpremie, de te verwachten grootere concnrrentie van de rietsuiker op de Engelsche markt, de mogelijkheid, dat Engeland beetwortelen zal gaan ver- bouwen, gevoegd bij de steeds toenemende, sterk beschermde suikerprodnctie der niet tot de Conventie toegetreden landen als Rusland, Amerika en de antonome Engelsche kolonien, doen ons ten zecrste vreezen, dat wij vooreerst geene suiker prijzen voor export zullen zien, die ons in staat kunnen stellen, den leden prijzen voor de beetwortelen te verschaffen, die de cultuur op den duur loonend doen blijven dat, mocht onze vrees verwezenlijkt worden, dit niet alleen de leden onzer Cooperatie, doch de beetwortelverbouwers in het algemeen zwaar zoude treffen, daar veilig kan worden aangenomen, dat, wanneer de caltuur in onze streken en bij onze organisatie niet langer loonend blijkt, die in andere streken van ons land reeds zal opgehouden hebben te be- iets wat, wij zullen dit niet behoeven te betoogen, en voor landbonwer fen voor veldarbeider een bijna onherstelbaar verlies zoude zijn dat het in verband met het bovenstaande bijna overbodig is, Uwer Excellentien te verklaren, dat wij met zeer veel belangstelling kennis namen van de in de memorie van toe lichting, gevoegd bij het wetsontwerp tot goedkeuring van de Suikerconventie, afgelegde verklaring, dat ook bij Uwe Excellentien, al ziet IT de zaken niet zoo donker in als wij, ernstige vrees bestaat voor de concurrentie van de rietsniker en gegronde twijfel aan de voordeelen der Conventie voor onze inlandsche suikerindustrie, waarom Uwe Excellentien dan ook, onzes inziens volkomen terecht, in bovengenoemde memorie er op wijzen, dat „wellicht minder dan thans voor export zal kunnen worden gewerkt," waarom, ,,wil men de Nederlandsche industrie en den bietenbouw in staat stellen op gelijke schaal als thans te blijven werken en hunne werk- zaamheden wellicht nog nit te breiden zal moeten worden gestreefd naar verruiming van het eigen consumptiegebied"; dat wij het zeer toejuichen, dat Uwe Excellentien teneinde dit consumptiegebied te verruimen, middelen willen beramen tot verkrijging van eene belangrijke verlaging van den suiker- accijns, doch dat volgens onze bescheiden meaning die ver laging, wil zij industrie en bietenbouw helpen, zal moeten gepaard gaan met de bescherming van onze binnenlandsche suikermarkt tegen overstrooming door buitenlandsche suiker door het heffen van de volgens artikel 3 der Snikerconventie geoorloofde en daartoe dienende surtaxe; dat in Duitschland reeds tot het heffen ran die ook door Uwe Excellentien overwogen surtaxe besloten is, terwijl het aan geen redelijken twijfel onderhevig is, of al de overige tot de Conventie toegetredene suikerproduceerende landen znllen dat voorbeeld volgen, zoodat, mocht, wat wij niet kunnen veronderstellen, de surtaxe hier niet tot stand komen, Nederland het eenige suikerproduceerende land zoude zijn, dat bij het afschaffen der premien zijne binnenlandsche suikermarkt geheel onbeschermd zoude laten, iets wat ernstig afbreak zonde doen aan de gelijkheid van concurrentie, welke in de memorie van toelichting als gevolg der Conventie wordt in uitzicht gesteld; dat, wil men voorkomen, dat vo<5r 1 September 1903 onze markt geheel door vreemde suiker overstroomd wordt, het noodig zal zijn dat de invoering van de surtaxe niet tot dien datum wacht, doch belangrijk vroeger geschiedt, wat ook het groote voordeel oplevert, dat bij de bepaling van de beet- wortelprijzen in het voorjaar rekening met de heffing der surtaxe kan gehouden worden, iets wat ook voor de leden onzer Cooperatie van belang is, daar minstens V, hunner behalve de beetwortelen voor deze fabriek, ook voor andere fabrieken beetwortelen verbouwen, enkelen zelfs vrij belang rijke hoeveelheden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1