Gemengde berichten. doer den notaris als gevolg daarvan worden verricht, worden opgenomenrekening wordt gehouden met het gewicht en het geldelijk belang der akten en met de belangen van de notarissen en het publiek. Uit zulk een tarief moeten, zegt de praeadviseur, de partijen zelf kunnen zien, hoeveel zij hebben te betalen, en het moet gelijk zijn voor het geheele land. De naleving moet zooveel mogelijk worden verzekerd en de in- vordering zoo eenvoudig mogelijk geregeld. Ilij zou het maken van zulk een tarief voor ons land opgedragen willen zien aan een commissie van notarissen. Eenige notarissen uil elk arron- dissement zouden dan, in overleg met hun ambt- genooten, een tarief moeten ontwerpen, geschikt voor hun kring, en uit die ontwerpen zal dan de hoofdeommissie een gemiddeld tarief voor het geheele laud samenstellen, dat aan de Regeering zal worden aangeboden. De tweede preadviseur, de heer H. Wertbeim, notaris te Amsterdam, meent daarentegen, dat eerst de heele wetgeving op het notariaat moet worden veranderd en de aausprakelijkheid van den notaris bij de wet duidelijk dient omschre7en te worden. Thans is, zegt hij, het niet te bepalen wat door den notaris krachtens zijn ambt en in verband daarmee, dus als onzijdig persoon, wordt verricht, en wat door hem als particulier persoon, als gemachtigde van partijen (bijvbankierszaken) wordt gedaan. Het publiek meent, wegens het officieel karakter van den notaris, met een ambtenaar te doen te hebben, terwijl het feitelijk dikwijls met een gewoou particulier in betrekking is getreden. Daarom is betere omschrijving noodig voor den werkkring van den notaris. Bovendien, welk tarieven-stelsel men hier ook zou volgen, elke regeling is een illuzie, zoolang men het beginsel van eoncurrentie behoudt, want bij, die het tarief zal willen ontduiken, zal door middel van tusschenpersonen steeds de gelegenheid daartoe vinden. In de hervorming van het notariaat tot een bezoldigd staatsambt, ziet de heer Wertheim de eenige juiste oplossingzoo alleen, zegt hij, kan het een instelling worden om de rechtszekerheid te bevorderen. Alle pogingen om onder de tegen- woordige wet een bindend tarief te maken, acht hij geheel nutteloos en hij komt tot de slotsom ,/Ons ambt dient ontdaan te worden van het handelskarakter, van de drijfveeren van eigenbelang en dat is alleen mogelijk door hervorming in de richting van het Staatsambtzonder die her vorming is het niet mogelijk een behoorlijk bindend tarief te maken." Uit oostelijk Zuid-Beveland wordt geschreven In de laatste dagen heerschte hier veel drukte in de hoogerds. De zwarte bes was plukbaar en moest nu zoo spoedig mogelijk van de struiken genomeu worden. En omdat deze vrucht niet al te riip mag zijn, moet zij, zonder eenig uitstel, in enkele dagen geplukt en naar de bestemmings- plaats verzonden worden. Dat plukken gebeurt hier meest door kinderen. Honderd en meer jongens en meisjes met dit werk bezig te zien, is niets zeldzaams. In kleine mandjes van enkele kilogrammen inhoud worden de bessen zorgvuldig geborgen en naar den trein gebracht. Deze ondervrucht geeft den teler soms een aanzienlijk voordeel, vooral wanneer de prijs niet al te laag is. Thans hoort men van 20 en meer centen per KG. Zijn de struiken goed beladen, dan is de kweeker met zulk een prijs ruirn betaald. Men vraagt wel eens, waarvoor toch al die zwarte bessen worden gebruikt. Roode en witte worden gegeten en men maakt er bessenwijn en gelei van noaar wat doet men nu met die zwarte, die vroeger alleen voor #roode jenever" dienden Algemeen zegt men dat in Engeland, waarheen honderden mandjes verzonden worden, voornamelijk gelei daarvan gemaakt wordt. Een groot deel van deze bessen gaat naar de kunstwijnfabrieken voor kleursel, en een ander deel komt bij den distillateur voor het maken van #roode jenever." Of er ook niet een deel gebruikt wordt om wijn te klenren, die voor zuiveren wijn in den handel komt Hoe het ook zij, de meerdere vraag heeft het aanplanten van den zwarte-bessenstruik bevorderd, en wijl de vrucht zich het best ontwikkelt in de schaduw, is een plaatsje voor deze heesters onder gewone vruchtboomen de meest geschikte en voordeeligste. De Rotterdamsche Kamer van Koophandel heeft haar jaarverslag in een boekwerk van 196 pagina's druk met 23 bijlagen, uitgegeven. In het algemeen overzicht van den handel wordt gezegd dat het eerste jaar van de 20st® eeuw de sedert jaren regelmatig stijgende lijst van vooruit- gang heeft onderbroken en de gevolgen van de economische crisis, speciaal in Duitschland, zich ook in de Rotterdamsche haven hebben doen gevoelen. Vandaar mindere omzet van goederen en mindere inklaring van zeeschepen dan in 1900. Op het Schuttersland te Rotterdam werd gistermiddag een betooging gehouden voor vak- oiganisatie welke op touw was gezet door den socialistischen Rotterdamschen Bestuurdersbond en waaraan ruim 60 vereenigingen deelnemen uit Rotterdam en den omtrek. Te 12 uur kwamen al deze vereenigingen met banieren en vaandels bij een op het Oostvestplein en troK men met muziek aan het hoofd en den staart in optocht naar het Schuttersland. Er was een talrijke menigte op de been en de orde was voortreffelijk. Het weder was heel on gunstig voorde ze bijeenkomst. TER NEUZEN, 28 Juli 1902. Bij Kon. besl. is benoemd tot kantonreehter- plaatsvervanger in het kanton Ter Neuzen, de heer Mr. F. C. van Deinse, advocaat en procureur te Ter Neuzen. Bij het de vorige week te Breda gehouden examen voor de hoofdakte, is o. m. geslaagd de heer P. van Es, alhier. Bij het notarieel staatsexamen is o. a. voor het eerste gedeelte geslaagd de heer F. M. Stubbe van Hulst. De Minister van Justitie heeft bericht aan de heeren Ph. J. van Dixhoorn te Axel c. s., in- zenders van een adres, hondende verzoek om uit- breiding van de Rijkspolitie ter beteugeling van de vele diefstallen en slrooperijen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, dat wanneer eertijds uitbrei- ding aan de Rijkspolitie wordt gegeven op hnn verzoek zal worden gelet. Koewacht. De heer Dr. A. Verscheure, genees- heer te Stekene, die belast is met de armenpraktijk dezer gemeente, is door de Belgisehe regeering begiftiga met het burgerlijk kruis 2e klasse voor zijn moedig gedrag bij gelegenheid van eene besmettelijke ziekte (pokken) welke in de gemeente Stekene geheerscht heeft. Zoo zachtjes aan beginnen de beste duiven van hunne reis uit Rome terug te komen. Ver- leden Zaterdag waren van de 2835 duiven, op Zaterdag 12 Juli te Rome losgelaten, ruim 60 wedergekeerd. Uit de ontvangen berichten blijkt, dat de meeste duiven eene verkeerde richting hebben genomen. Vele zijn in Oostenrijk en in het zuiden van Dnitschland terechtgekomen en zijn daar waarschijnlijk opgevangen of door roof- vogels verseheurd. In Belgie heerscht daarom onder de duiven- liefhebbers een groote onrust en velen vreezen, dat hunne kostbare diertjes nimmermeer op het hok zullen wederkeeren. Bij de vorige prijsvluchten op Rome ging het. even ongunstig. In 1856 waren er 125 Belgisehe duiven in Rome opgelaten. Daarvan kwamen er 7 terug. De eerste was 7 dagen onderweg geweest, de laatste 13 dagen. In 1868 waren er 130 duiven. De eerste prijs werd den 12" dag gewonnen. Na eene maand (einde der prijsvlucht) waren nog maar 15 duiven aangekomen. Aan de derde prijsvlucht op Rome in 1878 namen 1001 duiven deel. De eerste prijs werd den 13" dag gewonnen. Na 34 dagen waren er nog maar 52 duiven terug. De vierde prijsvlucht op Rome is dus tot nog toe beter dan de vorige. Er zijn nog 250 prijzen te verdienen voor duiven die voor of op 17 Augustus a. s. aankomen. De niet gewonnen prijzen zullen verloot worden. Zondag had op den Ouden Molen alhier een wielrijdersfeest plaats, dat veel volk op de been bracht. Ondanks het ongunstige, ruwe weder namen nog een 30tal wielrijders aan de wedstrijden deel. Bij vogelpik behaalde de eerste prijs A. Baert alhier, de tweede Fr. Naessens te Moerbeke, de derde L. van den Eeckhout en de vierde Arth. IJsebaert, beiden alhier. Bij het eierrijden wisten Arth. IJsebaert, A. de Blieck en Arth. Geerards de meeste eierschalen stuk te rijden. Zuitldorpe. De moeite, door Nederlandsche en Belgisehe politie gedaan om de twee alhier ontvreemde vaarzeu o,j te sporen, is tot heden met geen gunstigen uitslag hekroond. De eigenaar is door de onrust en het reizen van de eene veemarkt naar de audere emstig ziek geworden. Op de Wester-Schelde is door de ambtenaren van het rijks-recherchevaartuig het lijk van een matroos gevischt. Op de linkerhand waren de letters L. E. getatoueerd. Het lijk is te Bath aan deu wal gebracht. Door een firma te Amsterdam is volgens ,/Het Volk" bij de politie aangifte gedaan, dat zij door haar bediende een brief in de bus heeft doen werpen aan het postkantoor aldaar, inhoudende 1000. Daar deze brief niet aan zijn adres is terechtgekomen, is een onderzoek ingesteld. In de Watergraafsmeer is Donderdagnacht het lijk gevonden van een naar gissing dertigjarig man. Aan de Weesperzijde bij de melkfabriek vond de politie zijn lijk. Een revolver lag naast hem. Zijn signalement is als volgt Aangezicht ovaal, voorhoofd hoog, oogen grijs, neus breed, mond gewoon, kin rond, haa-, wenk- brauwen en knevel donkerblond. Kleediog bruine sokken, uit katoenen onder- pantalon, dito hemd, grijs wollen borstrok, paars sporthemd, donkergrijs colbertcostuum, staaude boord, zwart strikje, grijze hoed en zwart lederen knoopschoenen. Op het lijk werd gevonden een aanstelling als ambtenaar van de Nederlandsch- Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij op naam van Wijnandus Peters. De gemeente Rotterdam heeft wederom een schadepost van eenige duizenden guldens, daar Zaterdagmiddag een gedeelte kaaimuur van ruim 50 meters lengte aan de zuidzijde van de Rijnhaven instortte, waar de Manchesterboot haar gewone ligplaats heeft. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit Delfzijl meldt men aan het N. v. d. D. dat in de haven aldaar is binnengekomen het stoomschip Roddam, van Amerika, het eenige schip, dat bij de ramp op Martinique is kunnen ontkomen. Bij de vlucht waren nog verscheidene manschappen omgekomen, wier plaatseu thans nog meerendeels door negers zijn ingenomen. Een der drie aanranders van den Wagening- schen politieagent Smid, de 19jarige G. v. H. is op vrije voeteu gesteld. De beide anderen blijven voorloopig te Arnhem in arrest. Te Amsterdam wordt in den laatsen tijd weder herhaaldelijk valsch geld uitgegeven. Ge- lukkig zijn de uitgevers er van bij de politie bekend. Of deze personen tevens de vervaardigers zijn is nog niet bekend. In den loop van den dag zijn Donderdag te Amsterdam aan eeu kantoor in de Leidschekruisstraat een valsche rijksdaalder en drie valsche guldens in betaling gegeven. Het geld werd aan het politie- bureau Leidscheplein gedeponeerd. Nog werd een valsche rijksdaalder gedeponeerd aan het bureau Amsteldijk, door een onder-inspecteur van de gemeentetram. Op dit geldstuk stond de beeldenaar van Willem II. Door de justitie werd heden huiszoeking gedaan in de woning van een der verdachten. Vrijdag is te 's Hertogenbosch gevankelijk aangebracht en in voorloopige hechtenis gesteld zekere J. E. van den H., uit Boekel, die verdacht wordt Dinsdagnamiddag j.l. zijn huis opzettelijk te hebben in brand gestoken. De verdachte, die ontkent, wordt door zijn eigen vrouw beschuldigd. Het huis en de inboedel zijn verzekerd. Sedert een paar dagen wordt te Utrecht het 14jarige pleegdochtertje van den kermisreiziger P., liggende met zijn vaartuig aan de kade nabij het Paardenveld aldaar, vermist. Het meisje, wier moeder is overleden terwijl de vader als rond- reizend koopman een zwervend leven leidt, werd een paar jaar geleden door de echtelieden P. uit medelijden tot zich genomen en met de eigen kinderen opgevoed. Voor zoover is kunnen blijken heeft het meisje des morgens in de vroegte heirne- lijk het vaartuig verlaten zonder dat men daarvan de reden kan gissen. Daar het yermoeden, dat zij zich bij de een of andere aldaar vertoevende kermisreizigers-familie als dienstbode zou hebben verhuurd tot heden niet is bevestigd, is aan de politie haar opsporing verzocht. Bij haar vertrek was zij gekleed in donkerblauwen rok, lichtblauw jakje en geschuurde klompen. Verder heeft zij een donker uiterlijk en is voor haar leeftijd flink gebouwd. Haar pleegouders, die zeer aan haar gehecht zijn, hebben reeds overal naar haar gezocht, tot heden echter zonder resultaat. Kermis-tafereeltje Te Utrecht had Zaterdagavond een jongmensch, P. genaamd, in gezelschap van meer paartjes, met zijn meisje kermis gehouden, waarbij het zoo vroo- lijk toeging, dat men bijna zou hebben vergeten, dat het meisje op haar tijd in haar dienst moest zijn. Het viel wel hard om zoo ineens de pret er aan te geven, maar daar het nu eenmaal niet anders kon, zou P. zijn meisje maar naar huis brengen en dan meteen zelfs ook maar huiswaarts gaan, daar zonder haar de aardigheid er toch af was. Na een kort afscheid, spoedde P. zich echter zoo haastig weg, dat het meisje niet kunnende gelooven dat hij zoo verlangend naar huis was argwaan kreeg en besloot hem te volgen. Daar zij echter eerst in haar dienst moest vragen nog een poosje te mogen uitblijven, was haar bemiude intusscheu verdwenen. Toen zij dezen daarop niet thuis vond, begaf zij zich weder naar het kermis- terrein, waar zij hem, na laug zoeken, in gezelschap zag van hetzelfde clubje, dat zij kortgeleden had verlaten, en wel met de zuster van haar vriendin aan den arm Een poosje zag zij dit alles geduldig aan, doch toen het gezelschap den Singel opgiDg en zij haar mededingster door P. zag liefkoozen, kon zij het niet langer bouden en gaf haar beminde onverwacht een gevoelig blijk van haar toorn. Ee» hevige twist was hiervan het gevolg, waarbij het meisje zich zoo opwond, dat zij opeens naar den walkant Hep en voor dat iemand het kon ver- hinderen, in het water sprong. Gelukkig ontbrak het niet aan hulpvaardige hauden en was P. de eerste, die haar nasprong, hetgeen het meisje dat spoedig weder vasten grond onder de voeten had zoozeer waardeerde dat zij hem zijn ontrouw vergaf en hem weder in genade aannam. Met de pret was het echter voor dien avond gedaan, daar vooral zij, die een nat pak hadden bekomen, naar huis verlangden. Het zesjarig knaapje, dat in het West Einde in den Haag door een paardentram werd aan- gereden en aan een der beenen zwaar gekwetst en de man, die van de brug aan de Kortenaerkade aldaar in het water viel, zijn beiden Zaterdag in het gemeenteziekenhuis overleden. Een vreemdeling, die, onder geleide van de rijksveldwacht, op transport was, wist Donderdag te Gouda te ontsnappen en koos, als veilige wijk- plaats, het water van den Kattensingel, bij de Kleiwegsbrug aldaar. Ongezind om op aanmaning van zijn teleur- gesteld geleide het water te verlaten en na eenigen tijd te hebben rondgezwommen, zette hij zich op een der palen van het remmingwerk der brug, in afwachting van de dingen, die komen zouden en kwamen in den vorm van een paar, der politie hulpbereide burgers, in een schuitje. Zij noodigden den man uit in te stappen, boomden hem naar den wal, waar hij zich, na de verzekering, dat hij niet zou geboeid worden, nu zonder verzet gevangen gaf. Naar het politiebureel geleid, werd hij daar in voorloopig arrest gesteld, en Vrijdagmorgen na verhoor geboeid naar het station overgebracht. Te Leur (Noord-Brabant) heeft de 33jarige metselaar M. uit Prinsenhage, gehuwd en vader van vijf kinderen, een ander werkmam H. Haperen in een vechtpartij zoodanig met een eiken korteling waarin de spijkers nog zaten, op het hoofd ge- slagen, dat de laatste in levensgevaar verkeert. De dader is gearresteerd. Men schrijft van Tessel ten bewijze dat de Tesselsche veehouders absoluut overvloed van huoi hebben, dat ep een daar gehouden hooiveiling geen enkel bod werd gedaan. Een brand zoo fel en uitgebreid als men daar in jaren niet heeft gezien, woedde Zaterdag- nacht in de Beiersch Bierbrouwerij //De Amstel" aan de Mauritskade te Amsterdam. Ver in de stad was reeds de fel roode gloed zichtbaar, en lokte drommen kijklustigen, die voornamelijk ver- zamelden aan de zuidzijde van de fabriek, waar een open terrein achter het Oosterpark een prachtige gelegenheid bood om het huiveringwekkend tooneel gade te slaan. De brand is zeer onverwacht uitgebarsten in de mouterij, een lang gebouw, dat bijna de geheele lengte van het terrein beslaat. Om 10 mmuten over half twaalf, was de directeur der brouwerij, de heer Wester, nog op het terrein geweest om zijn rijwiel te bergen, er was niets verdachts te bespeuren en hij begaf zich gerust naar zijn woning. Om kwart voor twaalven, vijf minuten later, werd de brand ontdekt door twee werklieden, twee //stoppers", die onmiddellijk alarm maakten en alvast met twee slangen op de waterleiding de eerste pogingen tot blussching aanwenden. Spoedig was de brandweer ter plaatse, doch het vuur had inmiddels zulk een omvang gekregen dat aan blusschen schier niet viel te denken. Het was toen reeds duidelijk dat de geheele mouterij verloren was. Toch werd de strijd aau- gebonden met een groot deel van het materiaal der brandweer, terwijl onmiddellijk krachtige rnaat- regeleu werden genomen om de beleudeude perceelen te behouden en het vuur tot de mouterij te beperken In den moutkelder sliepen een twaalftal mouters, die daar de talrijke muggen in hun slaapkainers waren ontvlucht. Zij werden gedeeltelijk door kameraden, gedeeltelijk door het rumoer van in- stortende zolderingen gewekt. Gelukkig woedde het vuur nog niet boven hun geimproviseerde slsapgelegenheid, zoodat zij zij het dan ook slechts in hoog noodige kleedingstukken, zich bij- tijds konden bergen. Slechte twee honden kwamen om. Een der mouters had nog de tegenwoordigheid van geest de branddeuren te sluiten om zooveel mogelijk de uitbreidiDg van den brand tegeu te gaan. Achter het gedeelte waar het vuur ontstond, werd gewerkt; het waren deze mannen die het eerst den brand bemerkten en alarm maakten. De uorzaak van den brand ligt tot nog toe geheel in het duistermen denkt aan een gebrek in de electrische geleiding of in den schoorsteeu. Om half een stond de Westelijke vleugel van mouterij in lichter laaie. Uit de rosse vuurzee stegen gedurig blauwe dampen op van het brandend zink van het dak. Een breede vonkenregen dwarrelde op, breidde zich uit tot eeu goud doorspik- kelde nevel en viel breed neer, het terrein over een groote uitgestrektheid onveilig makend. Te zeven ure was men het vuur meester. Het gebouw van de mouterij, bestaaude uit een hoofdgebouw met twee vleugels is, ondanks de groote macht, waarmee de brandweer was uit- gerukt en de inspanning der dappere brandweer- mannen, die uit een 60tal slangen onophoudelijk een waren stortvloed van water op de vuurzee uitwierpen, totaal afgebrand. Naar de directie mededeelde, kan het bedrijf voortgang hebben. Alleen de mouterij is vernield de bierkelders hebben geen schade, de stallen, evenmin en er is ruimschoots bier in voorraad. De fabriek was op de beurspolis verzekerd. Het gezamelijk risico bedraagt ongeveer 2 millioen gulden. Volgens een Laffan-bericht uit New-York worden er in Amerika ouderhandeliDgen gevoerd over de vormiug van een circus-trust. Buffalo Bil, de bekende prairie-ruiter die met zijn Wild West heel Europa doorgetrokken is, Barnum Baily, Fourepaugh en Sells, zijn met elkaar in overleg getreden over het sluiten van een over- eenkomst, volgens welke zij Duitschland, Engeland

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2