Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 26 Juli 1902. 42° Jaargang. No. 4256. Gemengde berichten. GENIEENTEREKENING. FEUILLETON. ONSCHULDIG VEROORDEELD. TTV H !T~)TT! BLAD. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middehurg. Burgemeester en Wetlionders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op artikel 219 der gemeentewet Brengen bij deze tcr kennis van de ingezetenen, dat de Rekening van de inkomsten en nitgaven dezer gemeente, over het jaar 1901 a«n den Raad is overgelegd, en die Rekening van den 24'" Juli 1902 tot den 8 Augustus 1902 op de Secretarie der gemeente, vnor een ieder ter inzage zal liggen, alsmede dat tegen betaling der kosten, afschriften van haar kunnen worden .erkregen. Ter Nenzen, den 24 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L° Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. TER NEUZEN, 25 Juli 1902. Na afloop der raadszitting bleven de leden op uitnoodiging van den Voorzitter nog eenigen tijd bijeen om een glas te ledigen op het welzijn van den nestor van den Raad den heer Joz. de Feijter, die heden den dag herdenkt waarop hij voor 40 jaar tot raadslid werd ge'iustalleerd, aan welke gebeurtenis de Voorzitter aan het slot der zitting eenige woorden wijdde. Aan vele zaken heeft deze nog krasse 81jarige meegeweikt, vele wijzigiugen heeft de gemeente ondergaan en met het klimmeu der jaren is voor- zeker de taak van raadslid dezer gemeente niet gemakkelijker geworden, doch steeds was hij op zijn post. Ook wij wensehen hem van harte toe dat wij hem uog langen tijd in den besten welstand mogen ontmoeten. Nu door deze gebeurtenis de gedachte aan jubileums wortel schoot, bleek ons dat in September a. s. een der wethouders zijn zilveren jubild als raadslid herdenkt. De heer P. Moes n.l. werd den 24 Sept. 1877 als raadslid gei'nstalleerd. De eenvoudige installatie voor de bad- en zweminrichting alhier is voltooid. Bij den grooten put in den oesterput is een houten gebouwtje verrezen ten dienste van het ontkleeden en kleeden, terwijl voorts op verschillende diepten vloeren zijn gelegd, waardoor meu zich in rneer of minder diep water kan bewegen, de verschillende diepten op de vloeren zijn met touwen afgespannen. In den put zijn een drietal palen met bankjes ge- plaatst, waarop de zwemmers kunnen uitrusten. Zooals uit de in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, wordt de inrichting morgan- middag opengesteld en zal alsdan gedurende dien dig gratis beschikbaar zijn. Bij Kon. Besl. zijn, met ingang van 1 Augustus, bevorderdtot ingenieur van den Rijkswaterstaat 2de klasse de heer H. L. van Hooff thans ingenieur 3<le klasse; tot ingenieur van den Rijkswaterstaat 3He klasse de adspirant- ingenieur de heer J. C. Scharp te Ter Neuzen. In een Woensdag te Utrecht gehouden ver- gadering van steenkolenhandelaren is besloten tot oprichting van een Bond van Nederlandsche Steenkolenhandelaars, met het duel om onder de 9feenkolenhandelaars, zoowel groot- als klein- handelaars, orgauisatie te brengen. Een voorloopig bestuur werd gekozen, waarin o. a. zitting heeft de heer Van de Res te Ter Neuzen. Als algemeen secretaris is aan het voor loopig comite toegevoegd de heer Camphuvs te Utrecht. Philippine. De kermis is voorbijzang en spel, dans en vroolijkheid, zooals zich dat op zulke dagen voordoet, behoort weder tot het ver- eden. Ofschoon de kermis zich in uitgebreidheid verre hare vorige zusters alhier heeft ovsrtrotLn toch raoet meu bekennen, dat zij niet zooveel bezoekers heeft gehad dan hare voorgaogsters. Het ongedurige weder zal daar waarschijulijk wel de oorzaak van geweest zijn. Het is dan ook om die redeu, dat niet een avond in de kermis de schouwburgtent een voldoend aantal bezoekers telde. Hieruit moet evenwel niet opgemaakt worden dat hier geen kunstlievend publiek woont, want Douderdagavond, dus een dag na de kermis, speelde het gezelschap voor eene tamelijk ge- vulde zaal. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Juli de volgende vonnissen uitgesproken Pi J. d. B., oud 40 j., schoenmaker te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, is wegens ontuchtige handelingen met iemand beueden deu leeftijd van 16 jaren, vijfmalen gepleegd, veroordeeld tot eene gevangeuisstraf van 18 maaoden, met in mindering brengiug der doorgebrachte hechtenis. E. R., oud 24 j., huisvrouw van P. B., veld- arbeidster te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. D. J. B., oud 25 j., arbeider te Westdorpe, gedetineerd te Middelburg, is wegens mishandeling veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, met in mindering brenging van de voorloopige lechtenis en met last tot zijne onmiddellijke in- vrijheidstellingvan wege het 0. M. was ter zake van poging tot doodslag drie jaren gevangenisstraf gevorderd. S) Gq hebt zelf gezegd, en ik sprak 't niet tegen, dat ik totaal op ben, en opgevrsten wordt door scbulden. Welnu, ben ik er dan niel antwoordde de prins bedaard, die dit bezwaar waarschijnlijk voor- zien had. Het betreft een zaak, die rnij vijf en twintig millioen kan opbrengen. 't Is niet auders dan billijk, dat ik mijn bondgenoot iets voorschiet en hij kan het zonder geweterswroegiug aanuemen. Wat! zoudt ge dat willen doen ODgetwijfeld. Ik van mijn kant, moet ook eenige kwade xansen loopen en opdat de zaak kans van slagen heeft, moet gij den naam behouden van een rijk man te zijn, want, in de liefde is armoede nooit welkom. 't Zal mij een genoegen zijn als gij mij toestaat, uw meest dringende schulden te betalen en u tot het buwelijk een voldoend inkomen te doen toekomen. Toen de baron, die met gebogen hoofd toe- luisterde, niet dadelijk antwoordde, ging prins Orsilof na een oogeublik voort Ik eisch volstrekt niet, dat ge oogenblikke- lijk een besluit zult nemen. Denk er eens over na, de zaak is wel de moeite waard. Overmorgen geeft prinses Lavisine een groot bal, in haar hotel-park Monceau. Als ge wilt dat ik u aan haar zal voorstellen, stel ik mij ter uwer beschikking. Maar virgeet niet, dat uw tegenwooyiigheid op dat bal Verleden jaar had mej. T. te Dordrecht het ongeluk, juist toen zij aldaar de Johan de Witt- brug passeerde, haar gouden horloge met een wel- voorzien zilveren bedelkettiokje te laten vallen, met gevolg dat dit door een der reten vsrdween en in de Spuihaven terechtkwam. Terstond werden alle pogingen aangewend om het terug te vinden er werd met rijven gevischt, gebaggert, gedokeu, maar alles vergeefs. Gisteren nu was een bagger- man, A. Nederlof ter plaatae aan het werk en een voorbijganger, die van het destijds gebeurde kennis droeg, vond bet geraden hem daarvan mede- deeling te doen. Bij het ledigen zijuer schuit gaf de man zijne oogen den kost en werkelijk vond hij horloge en ketting terug. Hij bezorgde een en ander aan het politiebureau, waar hem een flinke belooniug werd ter hand gesteld. Aan den Westzaandijk te Zaaudam is Woens- dagnacht een ongeveer 7Ojarig man, Willem Klijn genaamd, die als een kluizenaar leefde, bij een brand in zijne woniug omgekomen. Hij maakte zich dikwijls schuldig aan misbruik van sterke drank en schijnt ook gisteravond weer beschonken thuis gekomen te zijn. Misschien is hij in dien toestand in den rook gestikt. Te Putten (Veluwe) zou Donderdag een gerechtelijke verkoop plaats hehben bij den winkelier S. B., die zich door een reiziger had laten beetnemen en een voor 't grootste gedeelte niet bestelde zending wenschte te ontvangen noch te betalen. De geheele bevolking van Putten koos blijkbaar parti] voor B., want toen de verkoop een aauvang zou nemen, maakten de aanwezigen daarbij zulk een rumoer, dat hooren en zien verging. Ten slotte werd de geheele inboedel door twee aan- de beteekenis heeft van Ik neem de onderneming aan zooals gij ze mij hebt voorgesteld met alle voorwaarden, dus als ik trouw, deel ik de huwe- lijksgift met u. En als ik na gehuwd te zijn, eens niet deelde Dan zou ik u dooden, zeide de prins op de kalmsten toou der wereld. Yervolgens groette bq en vertrok. Het bal, fregeven door prins en prinses Lavisine aan den Russischen en Franschen adel, wasomstreeks middernacht het drukst. 'tWas een tentoonstelliug van prachtige toiletten, een tentoonstelliug van zijde, kant, goud, paarlen en diamanten. De princes vertoonde zich overal, in de zalen, op de trap, op de bloemengaauderij, glimlachend tegen den een, de hand drukkend van deu ander. Zij was wel de vrouw, zooals prins Orsilof haar aan baron Merieux had geschilderd. Erkende haar echtgenoot die hoedanigheden Schatte hij haar op de juiste waarde Men zou het bijna geloofd hebben, want als hij haar nu en dan in de zalen ontmoette, terwijl zij de gasten welkom heette, dan schitterde zijn oog en zijn bleeke lippen lachten haar toe. Maar zij stond ■immer stil om hem toe te spreken en verdween steeds onmiddellijk onder de gasten. In die vluch- tige ontmoetingeu scbeen zij niet hetzelfde ge noegen te smaken als hij. En toch vertelde men in de wereld, dat zij hem zeer lief had. Op haar wandeling door de zalen ontdekte prinsea Lavisine plotseling prins Orailof, leunende tegen den muur bij den hoofdtrap, waarlangs alle gasten moesten komen. Hij wendde geen oog van de trap af en scheen in angstige spanning op wezigen gekocht voor de som van... 12 gulden. Natuurlijk waren de koopers geen vijanden van B., die Han ook spoedig weer in 't bezit van zijn boeltje kwam. Voor bet kantongerecht in den Qaag ver- scheen Donderdag eene jonge dame. Beschuldiging zij had op eene fiets bet be- schelpte verhoogde pad in Het Lange Voorhout bereden. Op het hooren dezer aanklacht teekende zich op haar gelaat sterke verbazing. Mijnheer de kantonrechter, ik kan heelemaal niet fiets rijden Des kantonrechters blik dwaalde van de jonge dame naar den dieuder die de klacht had aan- gebracht. Hoe zit dat, agent En de dienersblik dwaalde benepen van den kantonrechter naar de joDge dame. Kijk de juffrouw eens goed aan, agent. De agent scherp aan het fixeeren. Zijn twijfel uitte zich slechts door een lang gerekt Tjaa-a-a-a-a Is de juffrouw het, agent? Tjaa-a-a-a-a, ik zou het wel haast denken, maar Heet u werkelijk Adriana Wilhelmina en woont u werkelijkstraat No....? Ja mijnheer. Nu agent Tjaa-a-a-a, ik durf het niet onder eede te verklaren, maarik zou het toch wel haast denken. Den ambfenaar van het openb. miuisterie restte niets anders dan vrijspraak te vorderen. En de kantonrechter kondigde aan »in dien ziu" te zullen uitspraak doen. Te Brussel werd Dinsdag in het paleis der Academie, bij gelegenheid van de uitdeeling der ouderscheidingen voor moedige en opofferende daden, het kruis der Burgerwacht toegekend aan de officieren Coen en Frere, die bij de laatste onlusten te Leuven ,/vuur" kommandeerden, waardoor negen voor het algemeen stemrecht manifesteerende arheiders gedood werden. Het liherale blad, de ^Gazette", ziet in de toekenning dezer onderscheidingen een gebrek aan tact en gelooft dat de gematigde leden van alle partijen deze daad zullen afkeuren. Ook talrijke gendarmen en politie-ageuten werden voor hunne hooding bij de onlusten gedecoreerd. De Wet en de Hooglanders. De vol gende anecdote wordt van De Wet verteld. Een Schotsch officier, die een glas whiskey op zijn gezondheid ledigde, zeide tot hemn Dit is niet de eerste keer, dat gij onze whiskey ziet, gij hebt er meermalen van buitgemaakt bij onze convooien." „Neen, nooit," hernam De Wet. „Wanneer ik met Hooglanders te doen had, begon ik, voor- dat ik ze aanviel, met te informeeren of zij ook whiskey bij hnn conveoi hadden. Ik wist maar al te goed, dat zij zich tot den laatsten man zouden hebben laten doodschieten, voordat zij hun whiskey door ons hadden laten opdrinken." Op klaarlichten dag werd een jonge kassiers- bediende, Schlachter genaamd, wonende te Weenen, die juist een bedrag van eenige duizeuden francs had geincasseerd, op de trap van het bureau van zijn chef Steindeck, ep het Beursplein te Parijs door twee mannen aangevallen en beroofd. Of schoon Schlachter door de aanvallers ernstig ver- wond werd, Hep hij toch de vluchtende dieven achterna; een hunuer kon nog gegreoen worden, terwijl de andere, die het geld bij zich had, ont- vluchtte. De strafkamer te Neurenberg veroordeelde iemand die drouken thuis kw»m, en voor zijn huis uit ergernis over kindergeschreeuw zich be- leedigend uitliet over Keizer Wilhelm, wegens majesteitsschennis tot vijf maanden gevangenisstraf. Uit Weenen meldt men, dat aldaar een auto- mobiel, die in voile vaart aan een onweer trachtte te outkomen door den bliksem is getroffen. Twee Duitsche toeristen, hadden in het rijtuig plaats genomeneen van hen is dadelijk gedood, terwijl de andere zoo ernstige brandwonden o er het geheel* lichaam bekwam, dat zijn toestand hope- loos is. Naar uit Hamburg aan de //Lok. Anz." wordt geseind, is de //Primus", onder leiding van den duiker Bechedorf, met veel moeite eindelijk gelicht. Het schip is Donderdag bij Waltershof op het strand gezet. Te Nienstedten en omgeving zijn 26 lijken geborgen. Het grootste gedeelte is reeds door familie afgehaald. De lijken, die heden nog niel herkend zijn, worden voorloopig te Nieustedten begraven. Men verwacht dat er van nu af vele lijken aan het strand zullen aan- drijven, dat steeds zorgvuldig wordt bewaakt. De lijst der slachtoffers is nog steeds niet volledig. Bij het vertrek van de //Primus" waren er 173 leden van de club en 10 vreemdelingen op de boot, wier namen niet vastgesteld kondeu worden, terwijl bij de terugreis de //Primus" nog andere personen heeft opgenomen, die door deze bijzondere gelegenheid vroeger thuis wilden komen. Het aantal vermisten is Woensdagavond nog tot 110 gestegen, terwijl de lijst van de geredde personen slechts 46 bedraagt. De Dnitsche kleermaker Dowe, die beweerde een kleedingstof te hebben uitgevonden, die geen kogel doorlaat, heeft een opvolger gekregen in een Italiaan, zekeren heer Benedetti, dat eveneens een soort laken zegt te hebben uitgevonden, dat den drager onkwetsbaar maakt. Reeds heeft de Minister van oorlog van Italie een proef bijgewoond, waarbij op een pop, met het laken bekleed, een aantal pelotonsalvo's ge- lost werden, zonder dat de pop er in het minst hinder van had. De kogels vielen gewoon op den grond, alsof zij tegen het dikste staal waren af- gestnit. De fabrikatie is nog geheim. Als het hiermee maar niet gaat als met de stof van Dowe. Ook hiermee zijn schitterend geslaagde proeven genomen voor de Duitsche militaire autoriteiten, maar op de expeditie naar China hadden de Duitsche soldaten gewone door- joorbare jasjes aan. Eene rentenierster uit Massy Palaiseau had Dinsdag avond olaats genomen in een trein die om 9 uur te Luxemburg aankomt. Zij was in een coupd le klasse gestegen, welke ledig was. Na haar pakjes in het net te hebben gerangschikt en een vaarwel aan een persoon, die haar had vergezeld, te hebben toegewuifd, zette zij zich in een hoek. De treiu zette zich in beweging en verliet het station. Plotseling weerklinkt een geluid door de coupd. Men kan zich de schrik denken der dame, die zeker meeut te zijn dat zij alleen is, en plotseling een hoofd en een lichaam van onder de bank te voorschijn ziet komen. Zij uit een kreet en vliegt naar de rem. Reeds is zij gereed om te trekken, toen zij de stem van een kind hoort zeggen wZeg het niet aau mama iemand te wachten. Hij lette in 't geheel niet op de personen, die langs hem wandelden en hem groeten toewierpen. En toch waren die groetrn wel waard beantwoord te worden niet alleen zijn landgenooten keken eerbiedig naar hem op, maar ook Parijzenaars uit de hoogste rangen. Het was een feit, dat de prins zeer geacht werd te Parijs, waar hij op hoogst ingetogenwijze zijn rang ophield, zonder drnkte, zonder ooit door te veel weelde en pracht de oogen te verblinden. Men verbaasde zich zelfs over den eenvoud van zijn leven en vroeg zich af, hoe hij zijn aanzienlijke fortuin, dat hij bezat, besteedde. Hij speelde nooit, noch op de beurs, noch op de societeit, zijn woniug was hoogst eenvoudig en hij hield slechts eeu paar bedienden. Spaarde hij wellicht Maar waarom en voor wien zou hij dat doen Hij was niet gehuwd eu had geeu bloedverwauten die hem na< verwant waren. Zoodra de prinses hem herkende, trad zij op hem toe met de woorden Wat doet ge daar, prins? Ge staat tegen den muur, alsof ge in steeu veranderd zijt. Ik wacht iemand, antwoordde hij. Wie dan Baron Merieux. Zooals ge u herinnert, heb ik u gevraagd, hem aan u te mogen voorstellen. De beweeglijke neusvleugels van prinses Sophia trilden eveu, maar op kalmeu toou antwoordde zij Dat is waar. Ik had 't vergeten. Maar het schijnt, dat hij niet komt, he? Ik heb hem nog niet gezien. Hij hecht er wellicht niet aan, aan mij voorgesteld te worden. Misschien niet. Eu toch verbaast het mij Ik zou er wel op hebben durven wedden, dat hij gekomen zou zijn. Gij zoudt u weddenschap natuurlijk ver- loren hebben. Baron Merieux, dien ik niet ken, maar ever wion ik dikwijls hoorde spreken, heeft het te druk om zijn tijd op een feest als dit te verbeuzelen. Men zegt, dat die baron een rijk man is. Ik weet er niets van. Ha, daar komt de ver- wachte. Terwijl hij deze woorden sprak, schitterdeu zijn oogen en eeu zegevierende glimlach verhelderde ziju gelaat. Welnu, ga hem dan te gemoet en stel hem mij voor. Ik blijf hier wachten, zeide de prinses. Hij gehoorzaamde zwijgend en trad op den heer Merieux toe, die ook naar hem omkeek. Zonder eenigen groet zeide de prins op bijna onvriende- lijken toon Kom mede, de prinses wacht u. Met uiterst veel zorg gekleed, een rozeknop in het knoopsgat van zijn zwarten rok, glimlachende, ma>r een weinig bleek bij de gedachte, dat hij een spel ging spelen waarbij zijn toekomst op het spel stond, volgde de baron den prins. Een oogenblik later had de voorstelling plaats en toen de heer Merieui, na een eerbiedige bulging gemaakt te hebben, het hoofd ophief, ont moette zijn blik het oog van de princes, dat hem zoo onderzoekend aanstaarde, alsof het hem wilde doorboren. Hij sloeg de oogen niet neer. Ge vindt mij leelijk, nietwaar vroeg prinses Lavisine plotseling. Zij had den naam alles te durven zeggen, wat haar op de lippen kwam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5