A 1 g e a e s a Kieuws* ea Adverteatieblad Zeouwsch-Vlaaaderea. No. 4256. Zaterdag: 26 Juli 11402, 70 0 t Gemengde herichten. 42* Jaar^ang;. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. SDEUI^STIH] "RT 1-A.ID. Z U I D A F R I K A. FRANKRIJK. TER SEUZESSCHE COIIRAAT. Per drie maandeD binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVfeBTiliTifik! Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regal meer f 0,10. Bij directs opgaaf ran driemaa] plaatsing derielfdn advertentia wordt do prjj- slechts tw eemul berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. mt bl»<l vemahljut Haandag-, Woemdag- en Vrljdagsvend, altgezanderd op Ki-extil»Ksn, blj tie Firms P. 9. VII Bl MIDI t« Tu Meuei, Voordat Botha en De la Rey Kaapstad rerlieten, hebbeu zij op een receptie in de groote zaal van de Ned. Herv. Kerk aldaar hun land- en lot- geuooten in hoopvolle woorden toegesproken. Botha zei, dat hy wel alle Afrikaanders van de nood- zakelijkheid wilde doordringen, om steeds te blijven samenwerken voor Zuid-Afrika, 't eenige laud, dat zij 'thuune konden noemen. En Da la Rey gprak, nog aanmoedigeuder, over beter tijden. Wel hadden de Afrikaanders hun Mausers en hun vlag begraven, zei hij, maar niet hun tradities. Hoe de Engelschen zich bij zulke woorden moeten voelen Want uit die beide mannen spreekt een heel ras, een ras, dat een ding ter wereld nooit verdragen zal 't gemis van zija vrijheid. En straks, als die Afrikaausche helden in Eu- ropa komen, en door de volkeren zullen worden begroet, hoe Engeland dan te moede zal zijn Maar den dapperen daar ginds zal't enthousiasma ea de sympathie der volkeren een prikkel te meer zijn om voor hun goed recht werkzaatn ta blijven. General! J. C. Smuts, de gewezen staats- procureur van Transvaal, gaat zich te Pretoria als advocaat vestigen. Mevr. Smuts heeft te Pietermaritzburg een operatie ondergaan omstreeks half J uni, maar gaat dtzer dageu ook naar Pretoria. Door een deskundige is aan Milner een uitgebreid rapport uitgebracht over de kwestie van ontginuing van den Zuid-Afrikaanscheu bodem voor landbouw- doeleinden. Bedoeld rapport wijdt heel wat ruimte aan het belangrijke vraagstuk der besproeiing van hst land, •en 't besluit, uaar men zieu zal, al heel weinig bemoedigend, aldus In verband met deze kwestie is het gslukkig, dat bijna overal in Transvaal, in het grootste deel der Oranjerivier-kolonie en over groots op- pervlakten der Kaapkolonie de regenval zelfs in de ergste jarcn voldoende is om water te ver- garen op zeer groote schaal. Volgens een ruwo berekening zou ik zeggen, dat met behulp van haar regenval en de Oranj- rivier, de Kaapkolonie 1.000.000 morgen doorgaand zou kunneu be- sproeien en Transvaal 500,000 morgen in de hooge streken, waar Europeanen kunneu leven en werkeu, en 100,000 morgen in de lage streken, waartoe, denk ik, aan onze Britsch-Indische mede- onderdanen tuegang moest vergund worden. Zaid-Afrika met een 3,000,000 morgeu ge- regeld-besproeid land meer, en dat te verkrijgen sou zijn tegen een uitgaaf van 30,000,01)0 en dan getaxeerd mag worden op 100,000,000en ook met 10,000,000 morgen laud, begroeid met gewassen afhangende van regenval, die uok ge- schat kunneu worden op 100,000,000, zou een geheel ander land zijn dan het is. Een toe- voeging van 200,000,000 tot den blijvenden rijkdom van Zuid-Afrika zou het land in staat stellen, om met kalmte de donkere dagen van zijn goud- en diamantindustrie af te wachten. Zonder zulk een landbouwrijkdom om op te steunen, zal de uitputting der mijneu het geheele land storten in toestanden van armoede, welke geen staatsman zonder angst kan overwegen, zekerlijk geen staatsman van uw lordschaps be- kwaamheid en bewezen toewijding aan de wel- vaart van het Zuid-Afrikaansche continent." Plotseling, vrijwel onvoorbereid, was Parijs Dinsdagavond 't tooneel van een kerkelijk oproer. De wet op de kerkelijke vereenigingen had in de Kamer de gemoederen al heftig in beweging gebracht, maar 't volk zelf had tot heden nog niet aan de uitzetting van niet goedgekeurde orden openlijk aanstoot genomen. Dinsdag echter kwam 't daartoe. De zusters van de //St. Providence" en zeven van »St. Vincent de Paul" zouden dien avoud de stad verlaten. Omstreeks 7 uur ging hun trein van de yGare St. Lazare", en een uur van tevoren stoud op de place daar, en op de yPlace de l'Opera", een ontzaglijke menigte tegen een dergelijke uitzetting te betoogeu. De politie trad onder Lepine krachtig op. Toen 't tot handtastelijkheden met de geudarmen kwam en 'taanhrffen van opruiende liederen 't oproertje dreigde aan te blazen, liet Lepine de cavalerie de »Place de l'Opera" schoon vegen, en op audere punten in de stad chargeerde de republi- keinsche garde. Oudertusschen zaten de verbannen zusters aan 't station. Zij groetten er 't publiek voor de ruiten. De moeder-superieure begaf zich te voet door de menigte, begeleid door den aartsdeken Pugliesi Conti en eenige afgevaardigden en omringd door een talrijke zeer opgewonden menigte. Dat was een indrukwekkeud schouwspel. In het station werd roerend afscheid genomen. De menigte drong op de perrons, liep tusschen de spoorstaven en klom op de wagens. De zusters groeten uit haar compartiment. Men riep geestdriftig »Leven de zusters en //Tot weerziens Drie uren later was de orde pas hersteld. Tegen Woeusdag wareu de troepen geconsigneerd. Bij de uitzetting der verbodan kerkelijke orden uit Frankrijk is 't bij de oproertjes te Parijs niet gebleven. Uit verschilleude andere plaatseo in Frankrijk kwamen nog berichtcn van demonstrates en vijandelijke samenscholingen. De sociaal-demokraten schijnen nu in 't troebel water aan 't visscheu maar tot hedeu bleek nog niet, dat ze er ergens een onverhoopt effect mee bereikt hebbeu. Volgens de laatste cijfers, door het minieterie van Ouderwijs publiek gemaakt, telt Frankrijk thans op een bevolking van 33.517.975 menechen 4,636,381 kindereu vau 6 13 jaar, verplicht om school te gaan, behoudeus zekere gevallen. In 1891 bedroeg het cijfer der kindereu 4,663,671. Aan deze kinderen wordt onderwijt gegeven op 65,042 neutrale scholen, waarvan er 62,192 openbare en 2850 particuliere scholen zijn, en op 18,612 scholen van congregation, waaronder er 5387 openbaar zijn. Van de //vrije" scholeo heeft de circulate van Minister Combes de opvolger van Waldeck- Rousseau er nn 2500 gesloten verklaard. De n Liberie" meldt dat eergisterenavond in den omtrek van Quimper ernstige diugen zijn voor- gsvallen. Boeren uit die streek trokken naar de prefectuur van Quimper om tegen de verwijdering der geestelijke zusters verzet aan te teekenen, daarna begaven zij zich naar het huis van den afgevaardigde Lebail, dien men verantwoordelijk stelde voor de ruwe wijze waarop de kloosterschool ontruimd was. Bij Lebail werden de ruiten ingeworpen. Toen kwam de politie en de gen darmerie tusschenbeide, en er moet een ernstige botsing voorgevallen zijn. Uit Amsterdam meldt men Gevolg gevend aan een door B. en W. op advies vau den stads-advocaat Mr. J. Kappeyue van de Coppello bij den kantonrechter ingediend request, heeft de kantonrechter tot voogd en toezienden voogd over het meisje, dat bij den burgerlijken stand als Franciscus Gerardus v. d. Mev staat itigeschreven en door den vader verloochend wordt benoemd Mr. Kappeyne van de Coppello en den heer C. V. Gerritsen, wethouder van het armwezen. De heeren zijn in die kwaliteit beeedigd. Den heer Gerritsen komt de eer toe, dat hij door het afleggen van den eed, wie weet welke zorgen, aan deze ongewone voogdij in de toekomst verbonden, op zijn schouders heeft genomen, ofschoon hij in September als wethouder aftreedt. Zoolang nu het proces ter verkrijging van den wettelijken staat vau het kind zal duren, zal het meisje geen anderen naam hebben dan Franciscus Gerardus. Te Muntendam geraakte Maandag een moeder zoo in drift, dat zij haar 6jarig kind met een scherp voorwerp een diepe wond in de borst toebracht. Toen zij verhoord werd verklaarde zij niet te weten hoe de wond ontstaan was. De toestand van het kind is niet levensgevaarlijk. Maandag zou de loodgieter K., wonende in de Nieuwesteeg te Leeuwarden, water uit den regenbak gaan putten. Hij bleef lang uit. Toen zijn vrouw naar hem ging zoeken, vond zij hem in den regenbak verdronken. Toen Zondagavond per rijtuig een achttal jongelui, waaronder een paar militairen, het tolhek te Oosterbroek (Dr.) passeerden, wilden ze het ver- schuldigde tolgeld uiet betalen. Ze maakten vrij wat drukte en zelfs werd er een rnit van het tol- huis ingeslagen. De tolgaarder reed hun op een hondekar na en hield het rijtuig bij 't gemeente- huis staande, teneinde daar van het geval proces- ▼erbaal te laten opmaken. Het gevolg was een hevige vechtpartij. In de hitte van het gevecht ontviug een van het acht tal een diepe snede over het gelaat, naar men zegt met de sabel van een zijner vrienden. Nu was de strijdlust al spoedig bekoeld en konden de jongelni nadat de gemeenteveldwachter proces- verbaal had opgemaakt, hun reis naar Paters- wolde voortzetten, waar de gewonde door Dr. Hesselink verbonden werd. In Egypte zijn in het geheel 24 gevallen van pest voorgekomen. Te Alexandria lijden zes Europeanen en vier inboorlingsn aan deze ziskte. Te Tukt zijn twee inboorlingen door de pest aangetast, evanzoo te Damanhur. Het aantal onder behandeling zijnde gevallen was op 7 April 22. Sedert dien zijn 253 gevallen voorgekomen, waarvan 147 mtt een noodlottigen afloop. Te Assiout zijn sedert 15 Juli 107 gevallen van cholera voorgekomen, waarvan 50 met doode- lijken afloop. Te Musha, in de nabijheid van Assiout, waren van de 96 gevallen van cholera 80 met doodelijken afloop. Een beambte van de firms Gebrs. Joans te Lenden moest Woensdag voor 4000 p. st. aan diamanten verpakken, die voor Amsterdam be- stemd waren. Terwijl hij hiermede bezig was, werd hij aan de telefoon geroepen, welke zich in eene zijkamer bevindt. Toen hij terugkwam waren de diainanten verdweneu. De //Kerkelijke vereeniging tot bevordering van vriendelijke behandeling van dieren" in Enge land, waarvan Koningin Alexandra beschermvrouw is, heeft tot den president der Fransche Republiek een schrijven gericht, waarin zij er diens aandacht op vestigt, dat het aantal vogels enorm zal ver- minderen, als het wetsontwerp, dat binneukortin de Fransche Kamer zal worden ingediend en dat bedoelt het verstrekken van jachtpermissies voor den Zondag, wet wordt. Te Parijs is een werkman plotseling door een electrische schok stom geworden. Toen hij het plein //de la Republique" overstak, dat door- sneden wordt door de tramlijn van I'Est-Parisien, zette hij zijn voet op een verbindingsstuk, dat door een gebrek electrisch geladen was. De werk man ontving een hevigen schok e« werd omver- geworpen. Eenige voorbijgangers richten hem op en brachten hem naar een apotheek, waar men constateerde dat hij geen enkele kwetsuur had opgeloopen, maar toen de man weer tot zichzelf kwam, was het hem onmogelijk een woord te spreken. De ontvangen schok had hem stom gemaakt. Een rooverstreek, die voor een buitenstander niet onaardig is, wordt uit Spanje gemeld. De stoomboot Trier, die nabij Coruna schipbreuk leed, werd bewaakt door Spaansche carabiniers, om te beletten dat strandroovers de ladiDg zouden steleu. De kapitein der boot noodigde de soldaten aan boord opdat de bewaking alsdan gemakkelijker zou zijn. Dasgs nadien deed de bevelhebber der carabi niers de nog te bergen koopwaren aan land brengen, omdat dan voor hem de bewaking ge makkelijker wezen zou. Maar in den loop vau dee dag rerdwenen en de koopwaren en de soldaten. Het was enkel een troep roovers geweest, die zich in de uniform van carabinier hadden gestoken, om des te ge makkelijker te kunneu stelen. De kapitein der boot, tot wanhoop gebracht, zou reeds gcpoogd hebben zich van kant to maken. Een doodelijke kus. Een moedtr te Velten, in Pruisen, had het lijk van haar kindje, dat eenige dagen geleden aan brandwonden be- zweken was, kort voor de begrafenis nog eena gekust. De vrouw werd ziek en stierf aan een bloedvergiftiging die zij bij het kussen van haar doode kindje had gekregen. Aan het Londensche geillustreerde maandblad //Ladies Mealm" is een zeer onaangenaam ongelukje overkomen. Om toch vooral niet te laat te komeu schreef de redactie in het Juli-nummer een uit- voerig artikel over j/de Kroning van Koning Edward" en oefende zelfs een zeer afbrekende kriliek uit op da gala-voorstelling in de opera, die evemin als de kroning is doorgegaan. Het blad is nu veroordeeld om aan het Hospitaalfonds 600 p. st. te betalen en moet aan de directie der opera schriftelijk zijn leedwezen betuigeu over de //ongerechtvaardigde ongunstige kritiek op deco- ratie, zang en directie uitgeoefend." De Mississippi is boven St. Louis buiten haar oevers getreden. Het water overstroomde den te velde staanden oogst, die juist buitengewoon overvloedig was. De schade wordt op zes millioen dollars geschat. Voor eenige maanden rerdween uit de Zweed- sche hoofdstad Stockholm een koopman, Amilou genaamd, en daar hij een belangrijke geldsom hij zich moest hebben gehad, werd algemeen aange- nomen, dat hij het slachtoffer van een moord uit roofzucht was geworden. Na lange nuttelooze onderzoekingen van den kant der politie, vond een viescher op zekeren dag in een klein meer in den omtrek der stad een wijnvat, waarom een dik tapijt was heengewonden. Toen men de ton opende, ontrolde zich een rreeselijk schouwspel: in het vat lag het stuk gesneden lijk van een nas, en volgens een nader onderzoek bleek dat het lijk te zijn van den verdwenen koopman. Aan het hoofd zag men eenige vreeselijke kwets- uren. Geld, herloge en alle andere zaken vau waarde waren verdwenen. De verdenking van den moord viel op een zekeren Haneen, in wiens gezelschap men den vermoorde het laatst had gezien. Hansen werd gevangen genomen doeh ontkende eerst alle*. Eerst na langen tijd gevangen te hebben gezeten, legde hij een bekentenis af. Hij verklaarde, dat hij Amilon op straat had ontmoet, en daar zij goede bekenden waren, had hij hem mee naar huis genomen en hem daar vermoord en uitge- plnnderd. Daarna had hij het lijk in een vat gestopt en dat iu zee laten ziuken. De moorde- naar is ter dood veroordeeld. Het Hof te Philadelphia heeft dezer dageu een zeer werkwaardigen eisch tot echtscheiding behandeld. De eisch was ingesteld door eene mevrouw Rice en wel, omdat deze zich uiet kon vereenigen met de gewooute van haren echtgenoot, die haar somtijds dwong den geheelen nacht, zonder een oogenblik te rusten, piano te spelen. Als voorzorgsmaatregel, dat zijne vrouw niet onder het spelen zou inslapen, gaf de heer Rice dan van tijd tot tijd zeer harde tam-tamslagen, die de meeste bureu uit hun slaap deden opschrikken. Het hof sprak do echtscheiding uit en maakte iu het arrest de opmerking, dat zulk een Chineesche wreedheid alles te boven ging wat het tot nu toe inzake echtscheidingen had vemomen. Twee jonge meisjes, van 14 en 15 jaar te Parijs hebben getracht een ouden heer, bij wien zij op visitie waren, te wurgen, met het doel hem te bestelen. Het is den lieven kinderen evenwel niet gelnkt en zij zijn van rechtsvervolgmg ontslagen, omdat de rechter van instructie meende, dat de misdaad onmogelijk was, omdat de meisjes niet sterk genoeg waren. De prijs van een dameshoed. De dure dameshoed, naar welken de vrouw smacht en dien de man niet koopen wil, de vreeselijke dameshoed, die tenminste eenmaal per week in elk wel geredi- geerd „humoristiscb" blad op de proppen komt, is te Seattle in den Amerikaanschen staat Was hington eens de aanleidiog geweest tot een werkelijk huiselijk drama. Een zekere mevrouw Davit Thomas zag voor een winkelraam een hoed, die ruim 43 moest kosten. Haar man bood haar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1