A 1 g e m e e n Nieuws- ea Admtentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaadsria, No. 4255. Donderdaa: 24 Juli 1902. 42e (7 HSSHAIiIHSSQHBEEWIJS. Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. FEUILLETON. ONSCHULDIG VEROORDEELD. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZUID-AFRIKA. SEIIZESSCHE (MRAIT. A.BONNEMBNT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bjj alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bnshouders. ADTHTSSTlSJi: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfds adverteiiZin wordt da pwja slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. lit bind ven«hljat Ifaanilag-, Woenadng- en Vrijdngnvend, altgeionderd op Feeitdngen, bij de flrma I*. Jf. I'll DB IAIDV tn Tmr Iraaea. Bargemecatev en Wethouders .an TEK NEUZEN, makcn bekend dat zij, die aan den cursus voor het h.rhalingsonder- wijs voor meisjes, aanvangende 8 September a. s., wenschen deol te nemen en de zes leerjaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aanmelden van 115 Augustus a. s. voor de kom der gemeente bij het Hoofd van de openbare lagere school A, en voor Sluiskil bij het Hoofd van school D. Bij die Hoofden kunnen tevens nadere inlichtingen voor het Herhalingsonderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, den 22 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders Toornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secrctarie. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 19 Juli 1902 iuvorderbaar verklaard kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het jaar 1902/8, No. 2, op hedei aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is ter haod gesteld en dat icder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 23 Jnli 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. In de Transvaslsche Gouvernements-courant komt een besluit voor betreffende de oprichting, mrich- ting en handhaving van een vrijwilligerskorps in Transvaal, waarbij de verschillende vrijwilligers- korpsen, te Johannesburg na het sluiten van den vrede gevormd uit de toen ontbonden ongeregelde korpsen, op vasten grondslag vereenigd worden. Dit besluit bevat de belangrijke bepalingen, dat het knrps dienst zal moeten doen gedurende on- bepaalden tijd, waar ook ds belangen der kolonien, het zullen vorderen, hetzij binnen of buiten de grenzen der kolonie. Het korps zal zijn eigen officieren hebben, maar het opperbevel kan in handen gelegd worden van een offieier der rijkstroepen. Ook al geen manier om de burgers het bittere van den oorlog te doen vergeten. Immers, die mannen, die in het bedoelde korps zullen dienst doen, zijn aangewezen. De nationale verkenners komen er natuurlijk in de eerste plaats voor in aanmerking. En niets kon den Engelschen mis- schien zodveel kwaad, alt die heeren in een der- gelijke betrekking als hun verkennerschap, gehand- haafd te zien. Maar altijd meester over zichzelf, even bedaard als zijn bezoeker, bepaalde hij er zich toe na enkele seconden te zeggen En wat is het plan, waarvan ge spreekt, prins Ik zal 't n zeggen, antwoordde de bezoeker. Voor ik daartoe echter overga, verzoek ik u mij de vraag te veroorloven, of ge wel eens gedacht hebt aan een goed huwelijk, om uw fortuin te herstellen. Ja, ik moet erkennen, daarover nu en dan wel eens gedacht te hebben. Hebt ge gezocht Misschien wel. Ed ge hebt niet gevonden Neeu. Zooals ge weet, ben ik ongehuwd gebleven. Dat komt, omdat ge nooit aan het goede adres geweest zijt. Zoo, meent ge dat Ja. Waarschijnlijk hebt ge slechts gezocht onder de jonge buwbare meisjes. Ja, eii is dat niet goed Neen, ge moet ij niet wenden tot de jonge meisjes, maar tot weduwen. Eene weduwe, merkte de heer Merieux op, zal mij evenmin kennen, aangenomen, dat ik er bij win, als men mij kent, hetgeen nog zeer de vraag is. Ik vraag u om verschoouing, maar daaiin Er worden heel wat denkbeelden geopperd, om 'tZuid-Afrikaanschegebied maardegelijk te verengel- schen. Zoo lang die zoo blijven als de tot heden genite, is er geen gevaar bij. Zoo hier't volgende Op initiatief van het South-African Expansion Committee is te Portsmouth een vergaderiug ge- houden, waarin o. a. lord Northbrock, de voor- zitter, zei, dat de vereeniging een denkbeeld van Chamberlain uitwerkte, om vrouwen naar Zuid- Afrika te zenden. Hij wilde tevens de gezinnen overbrengen van mannen, die reeds in Zuid- Afrika zijn. Miss Violet Brooke Hunt zei, dat er in Eage- land een millioen vrouwen te veel waren, terwijl zij in Zaid-Afrika in de groote minderheid waren, zoodat er voor elke geschikte vrouw ginds een bestaan was te vinden Sir John Ardagh achtte er de zaak van groot nationaal belang, wegens de groote toeuame der Nederlandsche bevolking, die vroeg trouwde en veel kinderen had. Gemengde huwelijken liepen uit op versterking van het Boereu-element, wat een zeer ongewenschte suprematie van een veroverd ras tot resultaat zou hebben, zei hij. Tarzelfder tijd ongeveer werd door Dr. Smartt, den hartstochtelijken aanzetter tot schorsing van de Kaapsche Grondwet, op een banket te Kaap- stad verklaard, dat die schorsing, ondanks de be- slissing, door Chamberlain genomen, noodzakelijk was. Nu, we hopen, dat 't gelijk aan de zijde van den dokter zal zijn. Eu daar is alle kans op. Hij is een van de jingo's, die nog wel eons verstandige dingen kunnen zeggen en deed dat ook nog bij bovenbedoeld gastmaal, toen hij op- merkte, dat vooral de Nederlandache taal daar- ginds verboden moest worden. Maar daartegen hadden de Boeren-gedelegeerden te Vereeniging nu juist gewaakt, toen ze't gebruik van de taal verlangden voor de rechtbank en hij andere gelegenheden. lets beters kon al eigenlijk niet zijn bedacht. Botha en De la Rey verlieten Maaudag met hun secretarissen Kaapstad op weg naar Europa. De Wet voegt zich bij hen op hun reis langs de kust. De terugkeer uit Europa is nog onbepaald. TER NEUZEN, 23 Juli 1902. Gisterennamiddag arriveerde alhier te onge veer 1 ure per extratrein, de Belgische ingenieurs- vereeniging, met de genoodigden en dames, een gezelschap van ruim 150 persouen. vergist ge u. Eene weduwe heeft genoeg onder- vinding opgedaan, om te raden wat ge voor een man zijt. En bovendien staat niets u in den weg, om u bij voorbaat te doen kennen, en laugzamerh&nd tot een huwelijks-aanzoek te komen, om er zeker van te zijn, dat ge geen blauwtje loopt. Hij stond op en ging met den rug naar den schoorsteen staan, zijn bovenlijf een weinig achterover gebogen, en met beide ellebogen rustende op het marmeren blad, vlak tegenover baron De Merieux, die was blijven zitten. Hem aan- kijkende zeide hij met nadruk Kent ge mijn landgenoote, prinses Sophia Lavisine Ja, van uiterlijk, zooals ik de eer bad ook u te kennen. Ik heb haar enkele malen hier en daar ontmoet, zonder ooit voorgesteld te worden. Hoe vindt ge haar? Nu, om de waarheid te zeggen, leelijk. Maar als er sprake is van een huwelijk, waarom spreken we dan over prinses Sophia La visine? Sedert lang is zij geen jong meisje meer en haar echtgenoot is te jong om de hoop te wettigen, dat zij spoedig weduwe zal worden. Orsilof deed een paar trekjes aan zijn cigaret, blies een rookwolk uit en zeide daarop achteloos Ba Niemand weet wat er kan gebeuren. De gezoudheid van prins Lavisine is, naar men zegt, zeer geschokt. Hij is tien jaar met haar gehuwd geweest. Bovendien heeft de prins tal van vijanden die niet gering te schatten zijn. Vijanden, waarom Omdat hij nooit opgehouden heeft een strijd op leveu en dood te voeren tegen de nihilisten en voorheen heeft hij openlijk zijn misnoegen uitge- sprokeu over alle gematigde maatregelen, welke Nadat in het „N«derlandsch Logement" een dejeuaer was gebruikt, trok het gezelschap naar Jen Scheldeboord, die voor onze Belgische nab uren steeds zijn aantrekkingskracht behoudt, alwaar men een poosje toefde, om alsdan den weg naar het terrein van den nieuwen sluisbouw te ver- volgen, alwaar het gezelschap door den ingenieur, den heer Soharp, en de aannemers, de hesren Medaets De Clercq, werd rondgeleid, en alles met belangstelling werd bezichtigd. Te half zeven ure vertrok het gezelschap van hier. Heden werd alhier in het cafe #La belle vue" door den notaris Van der Moer, ten verzoeke van A. Stoffels en mede-eigenaren, krachtens bevel der rechtbank te Middelburg, geveild a. een huis met toebehooren en het recht van erfpacht op den grond, aan de Lange Kerkstraat, groot 1 are 45 centiaren, en b. een nieuw gebouwd huis, ingericht voor winkel, en toebehooren, aan de Lange Kerkstraat, en twee nieuw gebouwde huisjes, op het erf daar achter, met het recht van erfpacht op den grond, groot 2 aren 23 centiaren. De kooper van dit perceel moet opleggen de kosten van opbouw der gebouwen ad 3700. Deze perceelen werden gecombineerd verkocht aan G. van der Peijl voor f 1100. Gisteren werd alhier in het y Hotel Centraal" eene algemeeue vergadering gehouden van de deelgenolen der ,/Eergte Nederlandsche Cooperatieve Beetwortelsuikerfabrisk" te Sas van Gent. Uit het door het bestuur uitgebracht verslag blijkt, dat, was de eerste campagne bevredigend, dit niet van de tweede kan gezegd worden. De heerschende suikercrisis deed ook op dat bedrijf haar invloed gelden. Doordat de suikerprijzen ver bleven beneden die van 't vorig jaar bleek de in November door het bestuur vastgestelde prijs der beetworteleu veel te hoog ea zal een bedrag van 1,07 per 100 Kg. geleverde suiker door de leden moeten worden teruggegeven, welk bedrag zal worden afgetrokken bij de betaling van de dit jaar te leveren bieten. Aan de uitbreiding der fabriek en den ijver van den directeur is het te danken dat het verlies nog niet grooter was. Ofschoon er thans een ernatige crisis in de suikerindnstrie beitaat is het bestuur van meeniag dat de fabriek beboort tot die, welke het best Keizer Alexander II wilde nemen. Men weet dit en zijn ltven wordt daardoor bedreigt. Hij heeft zoo goed begrepen, dat zijn leven in gevaar ver- keert, dat hij een toevluchtsoord in Frankrijk ge zocht heeft. Maar de mannen, wiens verklaarde vijand hij steeds geweest is, zullen hem vroeg of last weten te bereiken. Sinds een oogenblik klonk de stem van prins Orsilof, tot nu toe zoo koud, warmer, en zijn oogen schitterden onder de dikke wenkbrauwen. De heer Merieux merkte deze verandering niet op. Hij dacht aan de vijftig millioen, welke men voor zijn oogen bad doen schitteren en kon zich niet weer houden te zeggen Is 't niet beter dat wij de nihilisten laten rusten, om op onze zaak terug te komen Wij behoeveu er niet op terug te komen. Wij hebben er ons geen oogenblik van verwijderd. Hoe zoo Denkt ge dan, dat Ik deuk dat princes Lavisine, als het noodlot wilde dat zij weduwe werd, het geheele fortuin zou erven van haar echtgenoot, en dat dit fortuin vijftig millioen bedraagt. Dat is kolossasl. Waarvan het grootste deel belegd is in uit- muntende waarden en onroerende goederen, vooral huizeu. Maar, merkte de heer Merieux op, de princes kan slechts erven, als zij kinderen heeft. Zii heeft er geen. En als de prins nu eens geen testament gemaakt heeft Stel u daaromtrent gerust, hij heeft er een gemaakt ten haren gunste. Daarin is niets ver- bazingwekkeuds. Hij heeft haar lief en zij oefent een grooten invloed op hem uit. in staat zijn aan de heerschende crisis het hoofd te bieden en bij eene verbeteriug van toestanden, het spoedigste de gevolgen daarvan zal le boven komen. Blijkens dat verslag moeten de verliezen in de beetwortelsuikerindustrie in deafgeloopen campagne niet gering zijn geweest. Bij een gemiddeld fcuikergehalte zullen de leden moeten ternghetalen circa f 1,60 van de f 9,30 die zij per 1000 Kg. geleverde beeten hebben ontvangen, en outvangen dan alzoo maar f 7,70 per 1000 Kg. terwijl de andere suikerfabrieken daarvoor van f 10 tot f 10,50 hebben uitbetaald. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Au gustas herbenoemd tot burgemeester van Sohoon- dijke de heer P. van Honte. Men meldt ons dat de heer Gerard Bruinsma, van Assenede, aan de hooge school van Gent, met onderscheiding, het laatste gedeelte van het examen van Doctor in de Genees-, Heel- en Verloskunde, heeft afgelegd. De oude veete tusschen Hollanders en Belgen, voornamelijk aangewakkerd door de bekende arbeiderskwestie tusschen de Sassche arbeiders en die van de Belgische gemeeHte Assenede, heeft bij gelegenheid van de #Staakj«s-kermis," juist op de grensscheiding, Zondagavond geleid tot be- treurenswaardige voorvallen. Reeds 's namiddags kwam het tot botsingen tusschen de Hollandsche en Belgische kermis- gasten, die elkaar over en weer terugdreven, wanneer de een of andere groep zich op vreemd terrein begeven had. In den laten avond werd het evenwel steeds erger. Men posteerde zich ter weerszijden van de grens in twee vijandige groepen, die elkaar met steenen begonnen te bombardeeren, waartoe de Belgen de steenen uit de bestrating opbraken. Toen plaatsten zich de marechaussee's ter eene en de Belgische gendarmes ter andere zijde van de grens vddr de strqdende partijen om dezen tot rust aan te manen. Van Belgische zijde werd daaraan evenwel geen gevolg gegeven en koos men ook de marechaussee's tot mikpuut. Nadat een der marechaussee's door een steen aan den voet gstroffsn was, zag de brigadier zich geuoodzaakt te sommeeren om op te houden en toen daaraan geen gevolg gegeven werd en het evenmin hielp dat eenige schoten in de lucht werden gelost, zag men zich geuoodzaakt op de acbter boomen en huizen zich verschuilende steenwerpera te Baron Merieux was op zijn beurt gaan staan en stond vlak voor prins Orsilof, twee passen van hem verwijderd Als ik u dus goed begrijp, zijt gij mij den raad komen geven, om een poging aan te wenden t« behagen aan prinses Lavisine ten einde haar te hnwen, als een plotselinge dood door ziekte, of een ongeluk, een einde aan het leven van haar man maakte. Is 't niet zoo? Ge hebt mij volkomen begrepen, antwoordde de prins, koeler dan ooit. Eninruil voor het denkbeeld, dat ge mij brengt, wenscht ge met mij de vijftig millioen te deelen, waaruit de bruidschat van de prinses bestaat. Juist. Dat is de zaak. Gedurende eenige seconden bewaarde baron Merieux het stilzwijgen. Men zou gezegd hebben, dat hij met zichzelven streed van den eeuen kant, eenige laatste bezwaren, een greiutje fijn gevoel dat hem verbood in te gaan op het voorstel van den prins; aau den anderen kant, de herinnering aan zijn wanhopigen toestand en de vijftig mil- lioenen in de toekomst. De miliioenen behaalden ongetwijfeld de zege in den strijd met zijn gewe- ten, want hij zeide weldra 't Is een zaak van langen duur, welke gjj mij voorstelt. Aannemende dat zij slaagt, dan zal er minstens een jaar, misschien vele jarea over heen gaan. De prins zal niettegenstaande ziju uitputting en zijn vijanden, de nihilisten, waar- scbijnlijk niet plotseling sterven om ons aauge- naam te zijn. En al sterft hij, dan moet er toch nog een klein jaar verloopen volgens de wet, voor men zijn weduwe mag huwen. Hoe moet ik ge- dnrende dien tijd leven, zooals 't behoort. (Wordt vsrvolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1