Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 19 Juli 1902. 42- Jaargang. No. 4253. Gemen^de berichten. T'SAT'ZHHEjZDZBj DBL-A-XI). RECHTSZAKEN. TER NEUZEN, 18 Juli 1902. Naar wij vernemen zal aanstaanden Dinsdag eene vereeuiging vau Belgische iDgenieurs, vergezeld van hunne dames, een bezoek brengeu aan onze stad, voor het bezichtigen der nieuwe eluiswerken. Het gezelschap zal daartoe uit Brussel alhier met een extra-trein artiveeren. Door het gemeentebestuur van Ellewoutsdijk is Woensdag aanbesleed bet begrinden van wegen in die gemeente ter gezamenlijke lengte van 8600 M. Ingeschreven werd door de heeren A. J. Verstraate, Stavenisse, 7273, Jan Jansen, Ter Neuzen, 7295, A. Karelse Cz., Borssele, 7340, W. Wiskerke, Nieuwedorp, f 7352, P. Moerland, Stavenisse, 7364, H. Goedegebure Lz., Nieuwe dorp, 7400, A. Foudraine, Goes, /7420, B. den Exter van den Brink, Krabbendijke f 7445, C. de Wilde Az., Kattendijke, 7496, Jan Rijnberg, Ellewoutsdijk, 7790, J. de Jouge, Middelbnrg, 7796, F. van der Hulle, Oosterland, f 7810, G. Dekker, Sliedrecht, 7845, L. Minderhoud, Hoedekenskerke, f 7862, J. Eckhardt, idem, 7917, M. Allewijn, Waarde, 8260, en G. Wiskerke, Ellewoutsdijk, 8825. Behoudens nadere goedkeuiing is de uitvoering van het werk gegund aan den laagsten inschrijver, den heer A. J. Verstraate te Stavenisse. Hoek, 17 Juli. Hedenavond werd alhier eene tamelijk goed bezochte vergaderiug gehouden tot de vorming van eene commissie tot het houden van een wielerfeest.Staande de vergadering traden een 24tal leden toe. Het feest zal gehouden worden den 2 Augustus a. s. wanneer enkele wedstrijden ook toegankelijk voor vreemden de hoofdachotel zullen uitmaken. Philippine, 17 Juli. Konden we vroeger van de Philippiensche kermis weinig melding maken, thans belooft deze boven hare voorgangsters uit te munten. Behalve de traditioueele tenten en kramen, zullen velen thans kunnen profiteeren van het tooneelspel van de familie Bakker welke haar weliugericlite tent op ons eenvoudig markt- plein heeft opgeslagen. Ieder die reeds toehoorder geweest is zal uiet nalaten die tent andermaal binnen te treden en zij die gaarne een schoon tooneelspel willen bijwonen, zullen vonrzeker hun geld niet beklagen. Koewacht. De heer C. P. J. Dierick hoopt in het najaar den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar het burgemeesterschap dezer gemeente aanvaarde. Zaterdagmorgen om 5 uur zijn de 2835 duiven, welke aan de prijsvlucht te Rome deel- namen, bij mooi helder weder te Rome opgelaten. Maandag werden de beste vliegers thuis verwacht, tot veler verwondering kwam Zondagnamiddag te Gent een telegram dat reeds een duif gearriveerd was. Het was die van den heer Jules Lefrance te Seraing (bij Luik). Om 4 uur 9 minnten kwam zij aan zoodat zij de reis in circa 36 uur gedaan heeft. Maandagmorgen om 8 uur 55 minuten kwam de tweede duif aan namelijk die van den heer Rowais van Boitsfort (bij Brussel). Daar zij in alle poelen geteekend is, wint zij 2000 francs. Verschillende duiven zijn nog achter. Hontenisse. Bij de Dinsdag j.l. gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad, waarvoor gecandideerd waren de heeren D. Th. F. Fassaert, C. J. Vael en H. J. van Wesemael, is met de juiste meerderheid 136 van de 271 geldige stemmen gekozen de heer Vael. Op de heeren Fassaert en Van Wesemael waren uitgebrscht onderseheidenlijk 71 en 64 stemmen. Men schrijft uit Zuiddorp® aan de VI. Ct. Belgische kooplui komen reeds in vrij groot aantal naar deze streken, om de Zeeuwsche haver te velde op te koopen. Hooge prijzen worden besteed, want wij hoorden van een landbouwer, die zijn haver verkocht heeft tegen 250 francs per Gentsch gemet (44 a. 56 c. A.). Anderen bedongen 100, 110 tot 115 gulden per gemet Ongedorschen haver mag vrij Belgie binuengevoerd worden, terwijl voor gedorschen haver een iuvoer- reeht van fr. 3 per 100 K. G. betaald moet worden. De koopers hebben door den invoer van ongedorschen haver dus als eerste winst de invoer- rechten, terwijl als tweede voordeel later de hooge marktprijzen komen als gevolg der protectie. Dat een en ander invloed heeft op den prijs, welken men nu voor de Zeeuwsche haver betaalt, is niet te verwouderen. Blijft er telken jare zooveel vraag naar haver, dan zullen er hier niet lang meer suikerpeeen gezaaid worden, tenzij door die landbouwers, welke als paehters aan de fabri- kanten of diens vrienden verplichting hebben. Zuiddorpe, 18 Juli. Hedennacht zijn uit de weide bij Frans de Munck twee vaarzen ontvreemd. De politie doet onderzoek. Sf. Jansteen, 15 Juli. Heden had alhier eene openbare vergadering van den gemeenteraad plaats. Het adres van belaughebbenden omtrent het verleggen der kermis ingetrokken zijnde, trok ook de heer Slaal zijn desbetreffend voorstel in. Men zal nu afwachteu welken invloed de stoom- tram HulstWalsoorden op de kern is zal uit- oefenen als deze voortaan met Kloosterzande gelijk valt. Tot onderwijzers aan de herhalingslessen zijn verder benoemd de heeren W. C. Imandt hoofd der dorpsschool en verder alle onderwijzers van de beide openbare scholen. De belooning zal 60 cents per uur bedragen en het schoolgeld voor een kind 30 ceut, voor twee kinderen uit een geziu 2 X 20 cents en voor drie of meer dito 60 cents per maand. Een en ander begint 1 December a. s. Heden werd voor de arrondissements-rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen D. J. B., oud 25 j., arbeider, geboren en wonende te Westdorpe, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij op 20 Mei 1902 te Westdorpe een poging heeft aangewend om zijn zwager Franciscus Wille, opzettelijk van het leveu te berooven door opzettelijk op dezeu uit een met grooten hagel geladen tweeloops jachtgeweer op zeer korten afstand een schot te lossen, door wdk schot deze in zijn rechterschouder en rechterzijde getroffen en bloedend verwond is, in welke poging bij niet is geslaagd, door de alleen van zijn wil onafhankelijke om- standigheid dst de hagel hetzij niet diep genoeg is doorgedrongen, hetzij geeu levensgevaarlijk lichaamsdeel heeft getroffen. Het openbaar ministerie vorderde de veroordeeling van beklaagde tot drie jaar gevargeuisstraf. Zondagmiddag had de heer Prior, van Am sterdam die per fiets zijn familie te Bennekom zou bezoeken, naar de Tielsche Ct. meldt, de onvoorziclitigheid om van de sterke helling nabij den Grebbeberg, uiettegenstaande daar een waar- schuwingsbord is geplaatst, af te rijden. Door de snelle vaart was hij zijn wiel niet meer meester en had hij het ongeluk over een steen te vallen. Hij werd met zoo'n smak tegen den grond geslingerd dat hij zwaar geknensd werd opgenomen in het hotel De Grebbe verpleegd moest worden. Zijn hoofd was vreeselijk verwond, terwijl zijn heup ontwricht was. Voorloopig verbonden kon hij tegen den avond naar Amsterdam worden vervoerd. Omtrent een drama in de Bontepapesteeg te Leeuwarden meldt de Leeuw. Ct. Toen Maandagavond, te kwart voor elf onge- veer, een bezoeker van den Prinsentuin, ten eindfc het gedrang in de Beijerstraat te ver- mijden, zich, de Bontepapesteeg door, naar zijn woning spoedde, trof, voor de woning M 16, een twist daarbinnen zijn oor. Zoo hevig was deze, dat de naaste buren van het leven wakker zijn geworden. Omstreeks een kwartier later was vrouw V., Speelmansstraat, naar buiten gegaan. Zij hoorde kinderen jammeren. Op den hoek van boven- genoemde steeg komt haar een jongetje tegen, roepende ,/Moeder is dood Moeder is dood en daarop een ander dezelfde woorden uit- sprekende en op weg om den dokter te halen. Vrouw V. kende de kinderen welhet waren twee van Pier Westerhuis, slagersknecht, wo nende in het perceel M 16 bovengenoemd. Zij gaat de steeg in, doch is pas eenige stappen gegaan, als de man zelf zijn woning uitkomt. De eerste beweging van de vrouw was, terug te gaan. Westerhuis is bekend als een dronkaard, wien 't niet geraden is, in be- nevelden toestand in den weg te treden. Vrouw V. echter vermant zich, ze wil weten, wat er aan is van de klacht der kinderen. Ze gaat op hem toe, slaat hem op den arm en zegt Wat hoor ik, is je vrouw dood?" En 'tant- woord luidtJa, zoo pas is ze in mijn armen gestorven." „Mag ik naar binnen gaan, om te zien „Ja, doe dat" zegt hij en terwijl de man, wiens vrouw zoo pas, naar 't heet, in zijn armen ge storven is, de straat opgaat, begeeft vrouw V. zich naar de woning M 16. Daar vindt ze op den zolder, ineengedoken op een hoopje hooi, de zoo pas gestorven vrouw van den slager, Rinske H. Vrouw V. zag geen uitwendige teekenen van verwonding, geen bloed, niets. Een oogenblik na het voorat- gaande, om 10 minuten over elven, was de agent Hendriks op den Eewal. De slager komt op hem toe en deelt hem mede, wat hij juist te voren vrouw V. had gezegd. Volgens den agent zag hij er bij de mededeeling onthutst uit en verkeerde hij sterk onder den invloed van den drank, hoewel hij niet bepaald dronken was. Buren waren ondertusschen bij de doode vrouw gekomen, hadden haar terecht gelegd en daarop de justitie met de zaak in kennis gesteld. De kinderen werden naar het bureau van politie gebracht en weldra werd Pier Wester huis, onder verdenking van niet onschuldig te zijn aan den dood zijner vrouw, in verzekerde bewaring genomen. Het lijk werd naar het ziekenhuis overgebracht. Daar had Dinsdagmorgen te elf uur, in tegen- woordigheid van den officier van justitie, de sehouwing plaats door de heeren Drs. Van Eden en Schreuder. Westerhuis, geboeid daarheen getransporteerd, werd met het lijk geconfronteerd. Die confron- tatie maakte op hem weinig indruk. Hij ver- klaarde, dat hij, thuis komende, zijn vrouw boven had gevonden in den toestand, waarin deze later door de buren werd aangetroffen. Zij was toen, naar zijn zeggen, reeds dood en ffslap." Uiter- lijke sporen van geweld werden op het lijk niet gevonden. De verdachte is voorloopig voor nader onder zoek op het bureau van politie in bewaring gebracht. De ongelukkige vrouw was pas 35 jaar oud. Ongelukkig mocht ze met recht worden ge- noemd. Het huwelijksleven heeft haar niet veel rozen gebaard. Of ze zelf daaraan gedeeltelijk ook schuld had Onze informaties zijn van dien aard, ;dat we aarzelen die vraag ontkennend te beantwoorden. Vast staat, dat zij geen toon- beeld was van orde. Wanneer waar is, wat ons van verschillende kanten en van zeer tot oordeelen bevoegden werd medegedeeld, dan kunnen woor den den toestand van verwaarloozing en ver- vuiling, waarin de woning zich bevindt, niet uitdrukken. Wij zwijgen er dus verder over. Wat opvoeding echter de zes jeugdige kinderen, waarvan de oudste twaalf, de jongste nog geen twee jaar telt, kregen onder de leiding of liever niet-leiding van een moeder, die bij voorkeur op straat was en van een vader die het grootste deel van zijn verdienste aan den drank ten offer bracht, kan men zich voorstellen. Wie van de twee in dezen de meest schuldige is wat hier oorzaak, wat gevolg moet worden ge- noemd, wie zal het uitmaken. Van huiselijk geluk geen spoor. Als de vrouw wist, dat de man zou thuiskomen, ont- vluchtte ze menigmaal de haar geregeld wachtende mishandeling door zelfs in den nacht de straat op te gaan. Waren haar kinderen niet thuis, dan durfde ze haar man geheel niet afwachten. Verschrikkelijke toestandDaaraan is thans op eens een einde gemaakt. Hoe Door een misdaad? De publieke opinie zegt jaLaten we aan den rechter de beantwoording overlaten. Nader meldt men dat de lijkschouwing niet heeft aangetoond, dat de dood der vrouw van Westerhuis door geweldpleging is veroorzaakt, en dat hij dientengevolge reeds op vrije voeten is gesteld. Te Turnhont is, bij het maken van onder- aardsche goten, een gracht, waarin twee werklieden bezig waren, ingestort. Na veel inneite mocht het gelukken een van de slachtoffers te voorschijn te halen. Hoewel hij over hevige inwendige pijnen klaagt, blijkt zijn toestand niet gevaarlijk. Na een anderhalf uur bereikte men eerst den tweeden werkman, die reeds dood bleek te zijn. De heeren Vleurinck van Gent hebben de 2835 Belgische postduiven te Rome losgelaten. Na een toer om de kerk van St. Jan namen zij groepsgewijze hun vlucht naar de zijde vau de Alpen. Elke duif droeg order de vleugels een briefje met het Fransche opschrift: ^Scheuk rnij weder de vrijheid na mij verzorgd te hebben". De heeren Vleurinck gaan nu van Gent met 3000 duiven naar Bordeaux. Een ernstig ongeluk had te Eine (Frankrijk) plaats. Bij een brand van een bakkerij aldaar zijn twee kinderen om het leven gekomen. Het eene, dat zich door het venster wilde redden, werd door een brandende balk getroffen, welke het den schedel verbrijzelde, terwijl het andere in rook en vlammen is gesmoord. Te Akeu stond in de vorige week een vrouw terecht wegens kaartleggen. Het O. M. zag daarin bedrog door geld te slaau uit de lichtgeloovigheid van anderen maar de rechter sprak de kaartlegster vrij, omdat bij het onderzoek gebleken was, dat een aantal vrouwen en ook de beklaagde zelve ten voile overtuigd waren geweest en nog waren, dat uit kaarten de waarheid kan worden gelezen. De Akensche rechter houdt er een zonderlinge manier op na om het onontwikkelde volk tot betere begrippen te breugen. Dinsdag brak boven Parijs een zwaar on- weder met stortregens los. Er vielen op ver schillende plaatsen vuurballen neer, die echter uiteenspatten zonder schade aan te richten. Op twee plaatsen sloeg de bliksem in. Boven Chalon-sur-Saone woedde eencycloon. Schoorsteenen werden neergeworpen enboomen ontworteld. De kelders werden er overstroomd door een stortregen als een zondvloed. Te Tourcoing in Frankrijk werd op den 14°, den nationalen feestdag, een luchtballon opgelaten. Een akrobaat klom er in liet, ge- heeht als hij aan zijn zoontje was, 't wurm mede in 'tachuitje plaats nemen, en toen de ballon een 20 meters boven den grond was, liet de kerel zich uit de mand zakken en begon gym- nastische toeren in de vrije ruimte. Maar hij had geen geluk, op dezen nationalen feestdag. Hij viel van de trapeze af en kwam op een dak terecht, zonder zich echter erg te bezeeren. lntusschen was de ballon aan 't wegdrijven, naar 't noorden en niet heel lang duurde't of er was niets meer van te zien. Den volgenden dag kwam echter uit Hene- gouwen in Belgie bericht, dat daar de ballon met 't ventje was neergedaald. De jongen had oij 't neerkomen geen letsel bekomen, en had alleen eenige uren lang in angst gezeten. Zooals men weet, bestaat in Zwitserland let alcoholmonopolie. De staat heeft nu een groot alcoholreservoir laten bouwen te Romans- horn. De reusachtige metalen ton kan 3,140,000 iter bevatten. Een heele muziekkapel met een flink auditorium van eenige honderden toe- loorders zou er met het meeste gemak een uitvoering in kunnen geven. De kuip weegt 110,000 kilo. Dezer dagen heeft de proef- vulling met water plaats gehad. Men werkte met twee locomobielen met centrifugaal-pompen en het duurde 25 uur voordat het vat vol was. Een gezin, bestaande uit 5 personem wonende in de rue Alfred-Stevens te Parijs, leeft, tengevolge ven diepe armoede, gepoogd, zich van het leven te berooven door verstik- king. Toen men Woensdagmorgen hun woning binnendrong, waren de moeder en 2 kinderen dood. De grootmoeder en een dochtertje werden in zorglijken toestand naar het ziekenhuis ge bracht. De toestand van de grootmoeder was lopeloos. Dinsdag werd op het meer van Geneve een boot, waarin 5 jongelieden een plezier- tochtje maakten, door een windvlaag omge- worpen. De drenkelingen klampten zich aan let vaartuig vast en bleven den geheelen nacht, om hulp roepend, in dien toestand. Twee lunner, wier krachten uitgeput waren, moesten oslaten, en verdronkende overigen werden 's morgens, geheel uitgeput, gered door een visscher. Een aardige geschiedenis van het exercitie- veld doet in Duitsche militaire kringen deronde. Een Eenjarige vrijwilliger, een jongmenech van geld, had geen eigeulijke o-beenen, maar wel veel aanleg tot dat euvel. Hoeveel moeite hij ook deed om kaarsrecht te staan, er bleef altijd eeu klein boogje tusscheu zijn knieen. Het scherpe oog van den onderofficier rnerkte dit maukement weldra op. Hij haalde een markstuk uit zijn zak en drukte dit den eenjarige tusschen de knieen, die hij tegelijk met geweld tegen elkaar boog. „Nu zal ik je wat zeggen, Eenjarige" zeide hij daarop met een boos gezicht wover vijf minuten kom ik terug. Wee je gebeente, als je het muntstuk dan niet meer tusschen je knieen hebt zitten." De rampzalige eenjarige gevoelde weldra dat hij deze positie geen minuut lang kon uithoudeu. Hij overlegde spoedig hoe hij aan het dreigende onweer ontsnappen zou. Daar viel hem een geluk- kig idee in. Toen de vijf minuten bijua om wareu het markstuk was al lang op deu grond gevallen bukte hij snel, raapte het geldstuk op, stak bet in zijn zak en drukte in de plaats ervan een vijfmarkstuk tusschen zijne knieen. De sergeant komt met een vervaarlijk gezicht terug, maar opeens nemen zijne trekken eeu lieflijke uitdrukkisg aan. Genoeglijk glimlachend haalt hij het vijfmarkstuk tusschen de knieschijven van den slim men eenjarige vandaan met de goedige opmerking^Kouiaan, eenjarige, je hebt je stelten flink recht gehouden eu wat zit er een kracht in je botten, wat beb je me dat stuk breed uit- gedrukt." Te Nieuwmoer, aan de Belgische grens, is Dinsdag de landbouwer J. Marijuen op het veld door een zonnesteek doodeljjk getroffen. Hij laat een vrouw en zes kinderen na. Een pleizierboot, waarop zich honderden menschen bevonden, vertrok Zondagavoud laat van Potsdam naar Berlijn. Toen de boot te middernacht in Spandau kwam, werd aangelegd omdat verschillende passagiers met den trein naar huis wilden gaan. Plotseling kwamen aan boord een commissaris van politie en deurwaarder, die den kapitein arresteerden, en hem van boord af- haalden. De stuurman nam daarna het commando over. Op de verdere reis hoorde men eensklaps een harden slag en gekraak. De boot was ge- loopen tegen een ijzereu spoorhrug. Aan boord ontstond een vreeselijke paniek. Vele passagiers klomen tegen de brug op, anderen sprongen over boord. Een vreeselijk hulpgeschrei en gejammer werd aangegeven. Toen de gevolgeu overzien konden worden en hulp geboden werd, bleken er slechts eukele menschen licht gewond. Als historisch wordt aan Het Huisgezin het volgende verhaald. Te A. woonde een meneer, die deel uitmaakte van het niet eerzame, maar talrijke gild der flesschentrekkers. Hij deed bestellingen bij de vleet, en van lieinde en verre vloeiden hem allerlei artikelen toe. Op zekeren dag was weer een mooie bezen- ding voor meneer aan het station gearriveerd. De chef die meneer puik kende en het te bar vond, dat er alweer iemand zou inloopenr

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5