Aan den Candidaat-arts in dit blad, no. 4252. Gemengde berichten. Vaccine-dwang. I Hoogwatergetij te Ter Neuzen. s DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 19 Juli 1.2 1.20 Zondag 20 u 1.40 1.56 Maandag 21 2.14 2.30 Dinsdag 22 H 2.48 3.5 Woensdag 23 3.21 3.38 Donderdag 24 3.55 4.13 Vrjjdag 25 v 4.31 4.50 slachthuizen gezonden wordt, betaalt alleen de inkomende rechten. Het melkvee betaalt boven douane-rechten de onkosten van keuring, inspuiting en van quarantaine, welke op ongeveer 50 francs peT koe worden geschat. De commissie betoogt, dat door deze ongelijke behandeling het Hollandsche vee, bestemd voor de slachtbank, tot zeer lagen prijs in Belgie ver- kocht wordt, terwijl door de hooge onkosten op het melkvee Belgie op onvoldoende wijze van melkkoeien wordt voorzien. Yandaar dat opening van de grenzen wordt gevraagd door alle land- bouwers en vetweiders. Ben oplossing van de moeilijkheid meent de commissie gevonden te hebben in eene verhooging van de rechten op het vette vee en het in overeen- stemming brengen met de rechten op het melkvee. Wijl echter een handelsverdrag met Duitschland elke verhooging op de bestaande rechten van het vee verbiedt, zal deze maatregel moeilijk in practijk gebracht kunnen worden. In alle geval acht de commissie na de verschillende landbouwvereenigingen gehoord te hebben eene verandering in den bestaanden toestand allernoodzakelijkst. De toestand van den heer Maurits Dahme, die op Brielsche kermis zoo deerlijk verwond werd, is naar omstandigheden redelijk. Hij kon weder vervoerd worden en is met het gezelschap van den heer W. Hart, waaraan hij is verbonden naar Uitgeest vertrokken. Het vrije gebruik van den verwonden arm zal het jongemensch wellicht levenslang moeten missen. Uit Harliugen meldt men Krachtens besluit van het gemeentebestuur is het verblijf van spreeuwen in de gemeente niet geoorloofd,en's avouds vuren mannen voetzoekers daartoe op lange stokken gehecht opdeboomen af om de protters(Frieschebenaming voor spreeuwen) te verjagen, wat ook beel goed gelukt. Doch wat is het geval Hoopen rupsen, die anders door de spreeuwen worden weggevangen, maken thans het verkeer langs de straat en in de tninen minder aangenaam. Men vraagt niet zonder reden, of het geneesmiddel zoodoende niet erger woTdt dan de kwaal. Een droevig ongeluk is gebeurd in perceel 129 van de Laurierstraat te Amsterdam. Daar woont de werkman Van de Yelde, die reeds des ochtends vroeg de woning had verlaten om te visschen zijn vrouw liet kort daarop haar twee jonge kinderen, een van 1$ jaar en een van 8 jaar, in een bedstee eenige oogenblikken alleen om aan de overzijde brood te halen, doch even nadat zij weg was, werd de aandacht van de buren getrokken door luid kindergeschrei en een brandlucht, die van de bovenwoning scheen te komen. Zekere De Groot, wonende aan de Baangracht, snelde de trap op en vond in de voorkamer het oudste kind deerlijk gebrand op den grond liggenhet jongste nog in de bedstede, had eveneens brand wonden aan haudjes en armen. Blijkbaar had de oudste na het heengaan van de moeder de lucifers, die op tafel lagen, weteu machtig te worden en ze in de bedstede afgestoken. 1Jlings werden beiden in dekens naar het Binuen- Gasthuis gebracht, waar het oudste kind weldra stierfhet tweede kon, na verbonden te zijn, weder worden meegenomen. Het getal bierbrouwerijen is in het vorige jaar, zoowel in Duitschland als in Oostenrijk- Hongarije, belangrijk verminderd. In Duitschland van 19,881 tot 18,880, dus met ruirn 2 in Oostenrijk-Hongarije van 1426 tot 1888, dus met 3%. Terwijl in de twee laatste staten ook de bierproductie afnam van 21,500,000 tot 21,250,000 of met 1% ruirn, steeg zij in Duitschland van 69,3 tot 70,6 millioen hectoliter dus met bijna 2%. Beieren alleen had 5964 brouwerijen, die 4j millioen metercentenaars mout en 166,500 tolcentenaars hop verbruikten en bijna 17 millioen hectoliter bier afleverden. Trekpleisters voor winkelramen. Het gt i'llustreerde tijdschrift ter bevordering van handels- belangen //Das Schaufenster" heeft de volgende mededeeling uit New-York onlvangen Wil men den praktischen Yankee bewegen om ook maar een enkel oogenblik voor een winkel- raam te blijven kijken, zoo kau dit slechts door iets zeer origineels geschieden. Als nieuwste //great attraction" in een winkelraam gelden levende alligators. Een ondernemende dierenhandelaar te Louisiana is op deze gedachte gekomen en heeft er zeer goede zaken mee ge- maakt. Hij levert aan alle mogelijke winkeleige- Daren jonge alligators, die eene lengte hebben van 1 tot 3 voet. De fokker dezer ampbibien wist zeer goed dat deze diertjes al heel spoedig hunneaantrekkings- krs-cht op het publiek zouden verliezen en daarom gaf hij den koopers den zeer prachtischen raad, de diertjes hij wijze van premie aan de heste klanten hunner winkels te geven. In speelgoed- winkels, vooral in kleine stadjes, waar zelfs de alligator een nog onbekend dier is, ditnt het het reptiel niet alleen voor trekpleister in de winkelramen, maar ook als lokmiddel voor het magazijn. ledeie kooper krijgt n.l. een toegangsbewijs om aan kinderen, in tegenwoordigheid van vol- wassenen, de zeldzame dieren te laten zien. Deze bevinden zich echter achter in den winkel en de bezoekers gaan niet licht weer weg alvorens voor de kinderen iets gekocht te hebben. leder origineel idee in de uitstallingskunst wordt in Amerika goed beloond. Een hoedenmaker fabriceerde een verbazend lichten hoogen zijden hoed met kurk gevoerd en noemde die //the Featherweight" d. i. //de veder- lichte", Om de //vederlichtheid" van dien hoed nu ad oculos te demonstreeren maakte hij in zijne winkelkast een pop, die op de uitgestrekte rechterhand, op eene pauwenveer een dezer hoeden, met de opening naar boven, loodrecht balanceerde. het bedrog zat echter daarin, dat de in bonte kleuren schitterende pauwenveer niet echt maar van zeer fijn staal was gemaakt. Dit materiaal bezat natuurlijk kracht genoeg om den hoed te dragen. Dit is een der beste reclames in deze branche geweest en men heeft haar in andere streken overal nagevolgd. Reuzen-bazars met zeer groote winkelruiten laten echte menschen achter hunne vitrines //levende beelden" voorstellen, die niet nalaten talrijke be zoekers te trekken. Daar men het tijdstip niet weet waarop die beelden worden vertoond ge- woonlijk geschiedt dit om de 20 of 30 minuten moeten de toeschouwers dikwijls langer wachten dan zij aanvankelijk van plan waren en hebben dan alien tijd om de uitstallingen op hun gemak te bekijken. Wij behoeven hieraan wel niet toe te voegen dat er niet alleen mooie, maar ook pakkende voorstellingen worden gegeven. Zoo geeft men bijvoorbeeld tafreelen uit de z/Leeuwenbruid", welke geschiedenin echter eenigs- zins gewijzigd wordt. Men ziet n. 1. het meisje in een bruidscostuum onder, de klauwen van den koning der woestijn in een kooi liggen, terwijl dc bruidegom in rok met hoogen zijden buiten de kooi staat en met een heusch geweer op het gevaar- lijke dier aanlegt. Dan knalt een schot, de leeuw valt, de bruid loopt weg, spreekt een dankgebed uit, het scherm valt. Ook aan vaderlandslievende voorstellingen ontbreekt het niet en deze verheugen zich zeer in de gunst van het publiek. Doordat deze recelames hare uitwerking niet missen, komen zij niet eens zoo heel duur aan de winkeliers te staanbovendien worden de personen, die men er voor huurt, niet schitterend betaald. Weer andere winkels laten deze //levende beel den voorstellen door mechanisch beweegbare pop- pen en deze voorstellingen zijn nog komischer dan die door levende koppen worden gegeven. INUEZOND EN STUKKEN. VACCINATIE-DWANG. Men heeft mij gevraagd, waarom ik niet nu ik toch aan het schrijven was al de stellingen van den heer Schouten mededeelde. Ik merk op dat ik niets anders bedoeld lieb, dan eene aanbeveling, vooral aan de voorstanders van verplichte inenting, om de brochure te lezen. Om te doen zien, dat die aanbeveling niet onverdiend is, deelde ik zes van de tien stel lingen mede. Hier volgen nu de andere III. Als oorzaken van het verdwijnen der pokken komen in aanmerking a. de meer en meer wortelschietende over- tuiging, dat de pokziekte een vermijdbaar kwaad was b. de, tengevolge hiervan, veranderde houding van het publiek, de medici en de regeeringen c. de invoering van isoleering en desinfectie d. de afschaffing der inoculatie en van alle moedwillige besmetting e. de vaccinatie (zie IY). IV. De invloed der vaccinatie bestaat in a. de versterking van de overtuiging sub. Ill genoemd. b. de verdringing van de inoculatie c. het misschien voor korten tijd immuun maken van een klein deel der bevolking. VIII. Bij uitbrekende pokken zijn strenge isoleering en desinfectie afdoende wapenen ge- bleken tegen verdere uitbreiding der ziekte. IX. In voortgaande verbeteriDg van de hygienische verhoudingen, bezitten wij het beste prophylacticum tegen pokken en andere epidemisch optredende ziekten. Men heeft mij ook gevraagd indien de oorzaak niet in de inenting te zoeken is wat dan wel de oorzaak zou zijn van het vrij wel niet meer epidemisch optreden der pokken. Ik antwoord lees de brochure Want het is mijne bedoeling niet geweest, eene polemiek uit te lokken, veel minder daaraan deel te nemen, over het meerder of minder nut van de inenting of over de bepaling van de grenzen der Staatsmacht. Het spreekt vanzelf, dat ik over een onnoozel schrijven als van een candidaat-arts, waarvan het motief klaarblijkelijk alleen in het giftige slot te zoeken is, niet in debat kan treden. Naar aanleiding van dit totaal ongemoti- veerde slot dat, indien het van een net en fatsoenlijk persoon afkomstig is, een niet te miskennen strafbaar beleedigend karakter draagt eenige opmerkingen. Inderdaad iemand, die, zonder eenig eerlijk motief, zonder een schaduw van bewijs, zelf zonder den persoon in quaestie ooit te hebben gesproken, (want ik ken geen enkel candidaat- arts anders dan //op zicht"), zulke verdenking durft voeden niet alleenmaar de groote brutaliteit heeft, alsof het een doodgewone zaak is, die verdenking publiek in eene courant te schrijven, met verberging van zijn naam nog wel zoo iemand moet toch zeker moreel zeer laag staan of wellicht zelfs heelemaal geen begrip van moraliteit hebben. En die //iemand" is in dit geval een candi daat-arts, een jongmensch dus, nog niet geheel aan de schoolbank ontwassen Werkelijk wanneer iemand, reeds voor den aanvang van zijn werkelijken loopbaan al zoo fraai begint dat belooft wat voor de toe- komst Misschien echter is er eene verontschuldiging voor hem te vinden. Het zou toch kunnen zijn, dat zijne naaste omgeving, de kring waarin hij is opgevoed en verkeert, steeds zoo laag bij den grond is ge weest en gebleven, dat hij alles en alien van dat zeer lage standpunt heeft leeren bezien en beoordeelen. Aan de vrucht kent men den boom Dergelijke lieden meten anderen steeds naar zichzelf. Hopen we dat hij zich zal beteren en nog wat zal leerenniet zoozeer uit de boeken als wel onder menschen, die wat meer hebben ge- lezen en bestudeerd en vooral onder menschen met betere begrippen van netheid en fatsoen. En voor hemzelf en voor zijne toekomstige patienten zou dat van groot belang zijn. Ter Neuzen, 17 Juli 1902. VAN DER MOER. Naar aanleiding van de mftnier, waarop gij tegen den heer Van der Moer zijt opgetreden, meen ik U te moeten opmerken, dat wil het zweren bij het woord huns meesters, niet beschei- denheid een kenmerk is der jeugj of van hen, die men gewoon is broekjes in hun vak te noemen. Uit uwe wijze van optreden zou men ook kun nen besluiten, dat het U aan tijd, wellicht ook aan lust heeft ontbroken om kennis te nemen van de uitgebreiden litteratuur over vaccine-dwang en de nog veel uitgebreidenere over de vaccine. De laatste leert, dat het aantal deskundigen of mannen der esculaapsche wetenschap, die over het nut en de noodzakelijkheid zijn gaan twijfeleu, immer toeneemt. Zoodat uwe opmerkingen over des h. Van der Moer's twijfelingen of vragen om- trent de noodzakelijkheid of rechtvaardigheid van den vaccine-dwang, niets tegen dezen veel belezen medeburger bewijzen, doch slechts uwen jeugdigen overmoed en verwatenheid aan het licht brachten. Iemand die nog alfijd aan het nut der vaccine gelooft en voorstander is van de vaccine-dwang voor schoolkinderen. Mijnheer de Redacteur Tot mijne blijdschap bleek mij uit het schrijven van den WelEd. heer Van der Moer in Uw nommer van Maandag, dat de brochure van den Arts J. P. Schouten te Bolnes, getiteld //Medische bezwaren tegen vaccine-dwang" ook te dezer plaatse lezers gevonden heeft buiten den kring der leden van de anti-vaccine-vereeniging. Dit geeft moed. Het is toch buiten kijf, dat velen de vaccine- vereerders van overtuiging zullen veranderen, zoodra ze slechts kennis nemen van de geschriften, uitgegeven door den anti-vaccinebond. Zoo is het mij gegaan zoo gaat het voor en na met velen. Slechts dit is in Nederland zoo jammer, dat van het vaccine-vraagstuk eene partijkwestie ge maakt is. Tot voor korten tijd nog was niet liberaal, wie niet voor vaccine-dwang was. Dit nu begint gelukkig anders te worden. De vaccine-vereerders hebben jaren lang een gevaarlijk spel gespeeld. Dat blijkt ook weer opnieuw uit een ander pas verscbeuen geschrift, uitgegeven bij C. Blommendaal te 's Gravenhage van wege den Bond tegen vaccine-dwang en getiteld: //De pokken te Gloucester, een antwoord op Dr. Couplands rapport door Dr. W. R. Hadwen en vertaald door H. J. C. Pierson." Zonneklaar wordt ook hierin aangetoond, dat de pokken- statistieken moedwillig vervalscht zijn om het publiek te misleiden. Trouwens ook de nota, betreft'ende de vaccine van Minister Lohman heeft dit reeds lang vast- gesteld. Dit degelijk stuk, waarvoor de gegevens verzameld zijn door een ambtenaar aan het Ministerie, die zelf voorstander der vaccine was, doch onder en door zijn arbeid van overtuiging veranderde, is indertijd door de groote pets in oris vaderland eenvoudig stilzwijgend gepasseerd. Hoe is 't mogelijk Laten we hopen, dat alle politici en med el mogen beginnen met ernstige studie te maken van het vaccine-vraagstuk, opdat het niet meer voorkome, dat in een publiek debat een lid der Tweede Kamer erkennen moet, dat hij van dit vraagstuk niet voldoeude op de hoogte is, terwijl de aanwezige arisen er het zwijgen toe doen. Ik zend U, M. d. R. bij dezen een afschrift van het door ons verzonden request aan H. M. de Koningin, zooals dit in de dagbladen is op- genomen.Misschien heeft U ook daarvoor uu nog wel eenige ruimte over. Moge het velen in verband met het schrijven van den heer Van der Moer opwekken om ons in ons streven te steuuen. Dankend voor de opname Uw dienstw. J. C. JANS EN, Yoorzitter der anti-vaccine* vereeu. Ter Neuzen. Ter Neuzen, 18 Juli 1902. Daar ik als tweede lezer Uw blad eerst twee dagen na het verschijnen ontvaug, werd het boven- staande U wat laat toegezonden. Een //candidaat- arts" was er blijkbaar vroeger bij. Dewijl deze geachte schrijver niet alleen den heer Van der Moer, maar ook het werk van onze auti-vaccine- dwang-vereeniging aanvalt, begrijp ik, dat U ook voor mij nog wel eenige ruimte d'sponibel zou hebben. Toch heb ik gemeend, dat er een andere en betere weg is. De candidaat-arts schijnt van de geschriften der tegenstanders van vaccine-dwang niets gelezen te hebben. Zelfs schijnt hij onzen ijverigen en bekwamen secretaris van den Bond tegen vaccine-dwang, die met belangstelling deze discussie volgen zal, niet te kenneu. Hij heeft de zaak van eene zijde bekeken en zegt nu #Zie, mijne heeren, zoo is het. En geen tegenspraak, asjeblieft, want professor Die en Die zegt het ook zoo." Weet de candidaat- arts niet, dat er ook even knappe professors zijn, die het net andersom zeggen Daar het stuk zoo vol onnauwkeurigheden is, dat de heele courant geen ruimte genoeg bevat voor de wederlegging en de mededeeling van onwedersprekelijke feiten, dank ik de Redactie voor hare welwillendheid en verwijs ik een candidaat- arts en de verdere lezers naar de rubriek adverten- tien van dit nommer. JANSEN. AFSCHRIFT. Aan H. Mde Koningin. Geven met verschuldigden eerbied te kennen Ondergeteekenden, alien meerderjarige ingezetenen der gemeenten Ter Neuzen, Axel, Zaamslag en Hoek (arron- dissement Neuzen) dat zij kennis genomen hebben van het feit, dat alle des kundigen toegeven, dat de vaccinatie voor de ingeenten oorzaak kan worden van ziekte, ja zelfs van den dood, terwijl tal van deskundigen het nut der vaccinatie als voorbehoed- middel tegen de kinderpokken niet wetenschappelijk bewezen, noch boven gegronden twijfel verheven achten dat zij alien tegen art. 17 der wet op de besmettelijke ziekten ernstige bezwaren hebben, hetzij, dat zij meenen, dat Gods woord en hunne conscientie hun de vaccinatie verbieden, hetzij, dat zij terugdeinzen voor de gevaren, die de inenting met zich brengen kan voor de gezondheid en het leven hunner kinderen, hetzij eindelijk, dat zij in beginsel den Staat het recht betwisten hen tot de inenting te dwingen op straffe van de school voor hunne kinderen gesloten te vinden dat zij om deze redenen en ook met het oog op het doel der Leerplichtwet, met welk doel art. 17 der wet op de besmettelijke ziekten in lijnrechten strijd is zich tot Uwe Majesteit wenden en met alien aandrang van Uwe Majesteit verzoeken eene wijziging te willen brengen in de wet op de besmettelijke ziekten (art. 17), opdat voor het bezoeken der school voorafgenoemde vaccinatie niet langer verplichtend zij. Hetwelk doende (Volgen de namen). ZEETIJDINGEN. Van 16 tot en met 17 Juli. a VLAG. NAAM. Van en naar Lading. Voor Tor leaven t 16 Deen. s.s. E. M. Dalgas -*166 Hango hout Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. 17 idem Golfer 1066 1 idem ledig idem Osborne 2695 Leith stukg. Van Ter Weaieii 16 Eng. s.s. Hailing 1 2199 Londen stukg. Voor Gem 16 Eng. sch. Sappho 531 Fowey pijpaarde Eng. s.s Cornhill 2609 Goole kolen Duits.zeel. Reichsanzeiger 1902 Windau hout Duits.s.s. Centaur 278 idem ledig 17 Eng. s.s. Faraday 1 2525 New-Castle stukg. Deens. s.s. John Siem 4755 St. Petersb. vlas Duits. s.s. Alice Krohn 1806 Pikia hout idem Herald 4281 idem idem Eng. s.s. Sea Gull 2762 Londen stukg. Deens. s.s. Nora 2428 Wy borg hout Eng. s.s. Truro 3366 Hull stukg. idem Calder 1992 Goole idem Von l>eni 16 Eng. s.s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. Deen. s.s. Fredensborg 4211 vew-Castle ledig 17 Eng. s.s. Armourer 2047 Manchester stukg. idem Don 2658 Goole idem idem Gard 1894 Sunderland I ledig Van 16 tot en met 17 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 44 binnenvaarluigen op- en 35 afgeschut; door de Westsl. 8 op- en 6 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2