A1 g e a e a a Nieuws* en Ad?ertentieblad 7 c o r Zeenwseh-Vlaanderea, No. 4253. Zaterdag 19 Juli 1902. K A PAST E E. PI1TEE YAH STEALS!, 42e Jaar&ana;. EERSTE BLJLJD. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40.., YooV Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij aile Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTllH: Van 1 tot 4 regels f 0,40o Voor elken regal meer f 0,19, Bij directe cpgaaf Tin driemaal plaatsing derzelfde adrertaniia wordt d» pvt slechts tweemaal berekend. Graotere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZlilD'AFRIKA. Een telegram uit Pretoria, van 15 Juli meldt //Overal zijn de bewijzen merkbaar van een reactie op het gevoel van verlicbting na de staking der vijandelijkheden. Er komen teekenen van oneenig- heid. De vroegere Nationale verkenners, die waren samengesteld uit Boeren, welke zich hadden overge- geven, zijn het voorwerp van bitteren haat en ver- volging bij de burgers, die tot het einde hebben doorgevochten en men zegt zelfs, dat er Nationale verkenners zijn doodgeschoten. De afkeer is zoo sterk, dat de burgers groene kokardes dragen om zich te onderscheiden van de Nationale verkenners en van de Boeren, die tijdens den oorlog den eed van getrouwheid hebben afgelegd. De Boeren toonen geen kenteekenen, dat zij bun Nationali- teit prijsgeven en Transvaalsche en Vrijstaatsche onderscheidingsteekenen worden alom gedragen. Eenige leiders brengen den burgers onder 't oog, dat hun nationaliteit niet verloren is, als maar de goede middelen worden aangewend om haar te be- waren. Vele burgers zeggen, dat zij tot overgave genoopt werden door ouware omschrijvingen van de vredesvoorwaarden, die niet te rechtvaardigen waren. In vele gevallen beschuldigen de burgers hun leiders van kwade trouw. In een geval gaven vele Boeren zich over na een rede van hun leider, die nu zegt, dat men hem niet goed begrepen heeft en dat hij niet heeft aangeraden zich over te geven* In Transvaal zijn de moeilijkheden grooter dan in den Vrijstaat." Ziedaar de inhoud van een Reuter-telegram, Dinsdag ontvangen. Met de och, 't was dan toch ook maar beweerde harmonie na den vrede, is 't dus giuds gedaan. Want reken er op dat de nog steeds geldende censuur een zoo al- armeerend telegram als 't bovenbedoelde niet zou door laten, als er niet alleszius reden toe was. Alom worden Dationale onderscheidingsteekenen gedragen, lezen we in't telegram. Een uitmuntend middel om de nationaliteit te bewaren, en ver- rassend is 't, dat daar nu reeds een aanvaug mee wordt gemaakt. <1 e o in i* o e p e r. 12) i/ik kom n/Zoo, mesjeu", zei de oude man precies op miju tijd, zooals ge ziet". vIk geloof niet dat de freule reeds te spreken zal zijn," antwoordde de gegallonneerde, zoo stijf en zoo droog als een stomme knecht dat zou doen wanneer men een kapstok kou leeren spreken. /,Ja, ja, 't zal wel gaan", hernam de omroeper z/'zeg maar dat ik den aap in den zak heb, dan zal de freule om zoo te zeggen wel weten hoe laat het is Maar hoor eens, maakt dat die hon- den uit de voeten zijn, want ik bedank er voor om nogmaals mijn broek en rnijn beenen er aan te wageu; ik wil er ook geen borg voorblijven, dat zij er zoo gemakkelijk zullen afkomen als gisieren". Hij werd bij de freule toegelaten, die nu beide honden op haar schoot had, vermoedelijk uit vrees voor de bedreiging. Zij kuste het medaillon zoodra zij het in handeu had. //O miju dierbaar kleinood", zeide zij. ,/Zoo iets heb ik gisteren ook gezegd en ge daan", sprak Van Stralen, ,/want waar het hart vol van is loopt om zoo te zeggen de mond van over." De freule zag hem met verwondering aan. z/Ja, ja", ging hij argeloos voort, *ik heb dat Het telegram besprekende, schrijft de Daily News"Wij wilden er niet te veel nadruk op leggeD, dat onder de mooie oppervlakten, die de censors zoeveel moeite gedaan hebben om onaan- getast te laten, een bedeukelijke gisting bezig is; iedereen weet, dat de ware moeilijkheden in Zuid- Afrika eerst begonnen zijn toen de vredesvoor waarden onderteekend waren, en de meesten ouzer hebben voorzien, dat maar weinig weken zouden verloopen voordat de kapitalisten den gouden tijd onder Kruger zouden terugwenschen De //Daily News" zegt dan verder te vreezen, dat de National Scouts door de overheid bevoor- recht worden, en is dat zoo, dan heeft men het domste gedaan wat men doen kon, zegt het blad. Het Britsche bestuur zal nooit het vertrouwen van de Boeren winnen als het een bevoorrechte klasse wil maken van hen, die als verraders worden beschouwd. Even sterk keurt het blad de militaire posten af, die lord Milner in het land schijnt te willen vestigen. De eenige hoop voor Zuid-Afrika ligt in een politiek, die openlijk streeft naar zelfbestuur, zoo spoedig mogelijk. Wie, die 't niet inziet, zouden we willen zeggen. Engeland wilde den oorlog welnu't zal ook de consequenties daarvan hebben te dragen. Die consequenties zijn mannen aan 't hoofd van 't onderdrukte laud, die den oorlog dreven, en die na de overwinniDg natuurlijk om de vette baantjes kwamen aankloppen. Onnoodig daarbij te zeggen, dat, zoo onder iemand niet, 'tjuist onder zulke mannen nooit tot een milder-gestemd- wordeu van de overwonuenen kan komen. Wil men een andere consequentie, ze is deze: Britsche gelukzoekers, en immigranten, met re- geerings-subsidien naar Zuid-Afrika gezonden, zullen 't land overstroomen. Ze worden er met barsche gezichten door de oude bewoners ontvangeD, ze komen er met alles-behalve vrieudelijke ge zichten voor de bewoners aaD. Van 't eerste oogenblik vau aankomst af hangt een stille, on- uitgesproken haat tusschen beiden. Waar de overheidspersouen de laudgenooteu van de nieuw- aangekomenen zijn, zullen die in de meeste ge vallen een of meer schreefjes op de oude bewoners voor hebben. De afstand tusschen beide partijen neemt toe met den dag. Waar toenadering de eenige manier zou zijn om een duurzamen vrede te verkrijgen, wast geregeld aan de verwijdering, en vroeg of laat kunnen de beftige gevolgen niet uitblijven. En 't ODgelukkige is, dat Engeland de stroom vau gelukzoekers naar ginds niet kan tegenhouden. Liet 't volk den oorlog niet begaan, met 't oog op de voordeeltjes vau later? Waarlijk Euge- lands toesland is niet benijdenswaard. meisje ook gekust, het is een juweel van een meid hoor, en bij een oud man als ik steekt daar zeker geen kwaad in." De freule werd rood van ergernis, sloegde handen ten hemelde mopshonden begonnen te blaffen en er kwam weder een vloed van mishandelde eu misplaatste spreuken uit het groote, dikke Boek. De omroeper liet zich echter niet van zijn stuk breugeu er. vertelde dat de broer van het meisje eigenlijk de dief was en dat ook de vader meer jeuever dronk dan hem paste. z/Hij schijnt vochtig te zijn eer de zonne komt, en in haren opgang zal zijn uitspruitsel uitkomen", riep de dame uit en zuchtte met groote verzuchtingen. z/Hoor eens, freule, zulke taal is mij te machtig", zei Van Stralen opstaande. //Maar ik blijf meenen, dat u zoo goed als iedereen trotsch zou mogen gaan op zulk eene dochter, uitspruiisel of niet. Ik ga nu heen, maar ik hoop nog eens terug te mogen komen, als de freule eens een ander blad in dat groote Boek zal gelezen hebben, waarin minstens even veel zoo niet meer staat van zijn naaste lief te hebben, van vergeven en vergeten, van kwaad met goed te vergelden. De freule zal dati wel in een beter humeur en ook wel te vinden zijn om dat brave, eerlijke meisje te beloonen, want zij is toch om zoo te zeggen de oanwijzer van den vindenoar". Toen hij de kamer verlaten had, zeide hij tot den man met zijn roode vest en koperen knoopen #Hoor eens, mesjeu, je freule zou nog zoo kwaad niet zijn, als zij om zoo te zeggen wat minder In het Engelsche Hoogerhuis kwam nog begin dezer week de kwestie ter sprake van het verleenen van faeiliteiten aan Engelsche onderdanen, die zich in Zuid-Afrika wenschen te vestigen. Lord Onslow, secretaris-generaal aan het ministerie van Kolonien, verklaarde, dat de rijksregeering, even- als die van Transvaal, deze zaak van het hoogste gewicht achtte. De regeering, die reeds uitge- breide terreinen heeft aangekocht, zei hij, is bereid, haar vollen steun aan lord Milner te geven, die een kolonisatieplan op uitgebreide schaal wil ver- werkelijken. Een commissie, bestaande uit ver- tegenwoordigers van de Ministers van Oorlog en Kolonien, is benoemd om de zaak grondig te bestudeeren. De regeering zal vooral ook aan vrouweu faeiliteiten verleenen, die zich in het nieuwe Britsche gebied wenschen te vestigen. Ontevredenheid heerscht overal in 't nieuwe gebied. Uit Johannesburg wordt nu gemeld, dat daar door de blanke werklieden een beweging op touw gezet wordt met politieke doeleinden tegen de kapitalisten gericht. De beweging gaat uit, zegt Reuter's correspondent, van den onlangs opgerichten mijnwerkersbond. De //Yorkshire Herald" meldt, dat sir Arthur Lawley, gouverneur van West-Australiii, is be noemd tot gouverneur van Transvaal en onverwijld naar Zuid-Afrika zal scheep gaan. Steyn is Dinsdag, uit het Noorden komende, korten tijd te Bloemfontein geweest. Aan het station werd hij slechts ontvangen door den ge- wezen kommandant Brand. Hij voelde zich zeer zw»k. Woensdag is hij al met ziju vrouw naar Engeland vertrekken, om daar geneeskundigen te raadplegen. De aanhouding van Keizer Wilhelm verzocht. Een Pool heeft onlangs met Keizer Wilhelm een streek uitgehaald, die buiten verwachting goed opging. Hij had een briefkaart aan de redactie van het Praagsche politieblad gezonden, een briefkaart die hjj erg officieel had ingericht. en waarin de overheid te Podwoloczyska opsporing en aanhouding verzocht van een zekeren Wilhelm den Tweede, outsnapt uit Billow's sanatorium te Berlijn en lijdende aan gevaarlijke krankzinnigheid. Bedoelde persoon was het laaist gezien te Marien- burg, waar hij nieuwe bewijzen van zijn gevaarlijken waanzin had gegeven. Door onbegrijpelijke slordigheid werd deze spot-briefkaart inderdaad in het officieel politieblad opgeuomen en heel Bohemen door verspreid en eerst toen alle bladen al lang moesteu bezorgd zijn, kwam men te Praag tot de ontdekking, dat men er leelijk ingeloopen was. zich bezig hield met boomige tanden, zure druiven, uitspruitsels en al zulke dinsigheden meer. Die stadhuiswoorden willen er bij mij maar niet in, want ik ben gewoon het kind om zoo te zeggen met zijn naatn te noemen. Ajuus, wij zien elkander nog wel eens weer". Inderdaad gelukte het Van Stralen later, eene ronde som van honderd gulden van de freule los te maken tot een huwelijksgift voor Leentje. Desnietemin eindigt mijne vertellimg zonder ver- loving, liefdesmomenten met een huweiijk tot slot. Zoodat ik wellicht velen mijner lezeressen zal te- leurstellen. Ik kan er nog slechts bijvoegen, dat Leentje het geld aan haren vader afstond en dat deze toen bij hoog en laag zwoer, voortaan geen jenever meer te drinken en zijne dochter beter te waardeeren. Van Hannes vernam ik uit de courant dat hij veroordeeld was tot eenige jaren vrij logies te Leeuwarden. En omroeper Van Stralen heb ik grafwaarts zien dragen, zonder dat de straatjeugd zong //Van Stralen, Van Stralen, wat heb je een glimmenden hoed". Op zijn laatste rustplaats zag men geen zerk. Daarop zouden evenwel toepasselijk de woorden uit het groote Boek zijn gebeiteld geweest z/Ik ben vermoeid van roepen, mijne keel is heesch geworden, mijne oogen zijn bezweken, ter- wijl ik hoopte op den Heere". Hij raste in vrede. De ambtenaar die de schuld van slles is, is nu voor zes weken geschorst. Wij mogen er nu om lachen, de Oostenrijksche regeering heeft de bekende kwestie van Keizer Wilhelm's beleedigend signalement zoo erustig als haar mogelijk moet geweest zijn, opgenomen. Daar Von Seckendorf, de consnl-generaal, met verlof was, werd een koerier met een extra trein naar Berlijn gezonden, om daar een uiteenzetting van 't geval te geven. En nu is ook een aan- schrijving gericht aan de Oostenrijksch-Hongaarsche politie-directies, last gevende om alle bevelschriften tot inhechtenisneming en aanhouding ter toekenning voor te leggen aan hooggeplaatste ambtenaren van de politie. Voor het versohijnen van het politie-blad moet verder een proef-afdruk aan een directeur van politie vertoond worden. Het signalament, zooals 't tot vermaak van heel 'tland werd verspreid, luidde woordelijk als volgt z/Keizer Wilhelm, zoan van den in Charlotten- burg begraven Keizer Friedrich, die als gek in het gekkenhuis van Dr. Biilow te Berlijn een tijd lang was opgesloten, is voor eenigen tijd van daar ontsnapt en wordt sinds dien vermist. Voor een paar dagen werd hij in Marienburg gezien, lijdende aan spreekwoede. Zijn opsporing wordt gelast en verdere berichten worden bij de keizerlijke politie in Praag verwacht." Naar den schrijver van den uit de grensplaats Podwolicyska verzonden briefkaart wordt ijverig, maar tot dusver tevergeefs gezocht. Die zal begrijpen dat ffin stilte genieten" hier de eenige manier van genieten voor hem kan zijn. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren, te Middelburg, heeft een etalage-wedstrijd uitgeschreven ter ge- legenheid van haar tienjarig bestaan. Tot deelneming worden uitgenoodigd alle winke- liers of handelaren, die te Middelburg aan eene der openbare straten etalage-ruimte hebben. De wedstrijd wordt gehoudeu van Dinsdag 2 tot en met Zaterdag 6 September a. s. Bekroningen zullen worden uitgereikt in elke der volgende klassena. Manufacturen, modes, handwerken, heeren- en dames-confectie, hoeden b. Meubelen, gordijnen, tapijtenc. Comestibles, kruidenierswaren d. Tabak en sigaren e. Boek- handel, plaathandel, photo'sf. Galanterieen, articles de luxe, huishoudelijke artikeleng. Andere takken van bedrijf. Door het bestuur van den Nationalen Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland worden nitgeloofd de volgende mat-zilveren medailles, geslagen op den stempel van den Bondeene medaille voor de meest pakkende en typische etalage van een echt Nederlandsch of Zeeuwsch fabrikaateene medaille voor het mooiste en smaakvolste geheel. De Belgische Minister van landbouw heeft eenigen tijd geleden aan de verschillende comites en landbouwmaatschappijen daar te lande eene vragenlijst gezonden om het oordeel der landbou- wers te leeren kennen over den tegenwoordigen toestand van den handel in landbouwproducten, over de moeilijkheden, welke deze handel ontmoet, en over de middelen tot verbetering vau den heden- daagschen toestand. De provinciale landbouwmaatschappij van Oost- Vlaanderen heeft, om aan dit verzoek te voldoen, in hare algemeene vergadering eene bijzondere commissie benoemd met de opdracht, na grondig onderzoek en ernstige bespreking een verslag op te maken. Dit verslag is thans verschenen. Het behandelt o. a. ook den handel in rundvee met Nederland. De commissie spreekt als haar oordeel uit, dat er verandering moet komen in het bestaande stelsel van invoer van vee uit Nederland, waarbij het vette vee begunstigd wordt boven het melkvee. Het Belgische Staatsbestuur, dat indertijd om gezondheidsredenen den invoer van Nederlandsch fokvee verbood, laat namelijk onder zekere voor- waarden het melkvee toe, evenals het slachtvee. Doch deze voorwaarden zijn zeer verschillend. Het slachtvee, dat rechtstreeks naar de groote SEUKEIS€HE I'lll BlVT. Ott bind ventbljai Ifaandag-, 1I<IKI1»||»K- en Vrljda^avond, nltR-eaonflerd op Feeatdasen, bij lie Firma P. M. VAX I9W IAXD1 ta far leuea. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat de Landmeter van het Kadaster den 83ile" dexer en volgende dagen in deze gemeente de gewone jaarlijksche veranderingen voor den dienst van het Kadaster komt opnemen. Ter Neuzen, 17 Juli 1902. De Bnrgemeester voornoerad, J. A. P. GEILL. 1 - - l l -|H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1