A 1 g e a o e a Hieuws- en Adrerteatisblad root Seeuwsch-Ylaaadorea. No. 4252. Donderdagj 17 Juli 1902. 42® Jaaraanff. PIETER VAH SIBALBH, FEUILLETON. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZlilD-AFRIKA. ENGELAND. TER \EI7.E\X( HE COURAST. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTESTOTilS Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elken regal meter 0,10. Bij directe opgaaf van driemaai pliatsing derzelfde advertent:.* »ard4 da prijn slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Ult bla<l verMklJst Ifasndag., WoeeiH<l»K- en yrljdagavond, ■Itgeinntlenl tap reeetda^en, blj de Firms P. M. VAI Dl IIIUb te Ter Mensem. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel S der hinderwet, doen te weten dat vergnnning is verleend aan A. MEDAETS en II. DE CLERCQ, aannemers aldaar en hunne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van cen voorloopig gebouw dienende tot kalkblusschtrij en mortelmakerij op den vrestelijken kanaaldijk op een gedeelte van het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, seetie B n°. 381. Ter Neuzen, 14 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L». Secretaris. Een interview, gelardeerd van onwaarschijnlijk- heden, maar waarin ook wel enkele dingen waar schijuen, had iemand van de //Pieter-Maritzburgsche Times" met Botha. Botha moet aan dezeu uit- hoorder opnieuw zijn overtuiging hebben tekennen gegeven, dat de verzoening in Zuid-Afrika spoedig een feit zal zijn, mits de Engelschen iedereen recht- vaardig bejegenen. Schorsing der Kaapsche grond- wet beschouwde Botha als een reactionaire maatregel. Hij, De Wet en De la Reij hadden verscheiden aaabiedingen van uitgevers ontvaugen om een ge- schiedenis van den Boeren-oorlog te schrijven, maar hun overtuiging was, dat zij liever een standaard- werk moesten leveren dan met zulk een boek geld te maken. Botha zeide, dat de redevoeringeu en geschriften der Boerenvrienden in Europa de zaak der Boeren niet vooruit had gebrachthij verklaarde nadrukkelijk dat de Boerenregeering nooit Zuid- Afrika verlaten bad de ieden der deputatie in den Haag waren altijd gemachtigden, en Kruger een president met verlof gebleven. Hij ontkende ook dat er wrijving zou bestaan tusschen Transvalers en Vrijstaters en deelde ten slotte mee dat hij zelf, De Wet en De la Reij voornemens waren, tegen het laatst van Juli naar Engeiand, het vasteland van Europa en Amerika te vertrekken. Salisbury's aftreden is niet alleen't sein geweest voor de Britsche pers om hem met iof te over- stelpen, ook heeft de pers de gelegenheid daarbij niet laten voorbijgaan, om Chamberlain weer eens een geducht eind in de hoogte te steken. Chamberlain's steun, door dezeu aan Balfour toe- gezegd, zal Balfour in staat stellen te slagen, zegt de //Standard". Door aldus zicbzelf op den achter- grond te houden, verhoogt Chamberlain nog zijn aanspraken op de erkentelijkheid van het volk, gaat 't blad voort. Chamberlain heeft hierdoor weer bewezen, dat hij zijn eigen rechtmatige eer- zucht weet op te offer en als het belaug van het vaderland dat eischt. De liberale pers zingt anders. Ze acht 'teen geluk voor den wereldvrede, dat Chamberlain niet premier werd. En intusschen gaat door de pers een geheimzinnig bericht, iuhoudende dat volgeus het oordeel van invloedrijke liberale unionisten binnenkort een maatregel genomen zal worden om de o tii i* o e p e r*. 11) Van Stralen was juist voornemens naar bed te gaan, teen hij oustuimig op zijn deurhoordekloppen. *Wie is daar vroeg hij. „Ik, Van Stralen", klonk het buiten. ,Wie is ik ffLe«ntje nit de T-steeg." *Zoo, zoo," antwoordde hij, den grendel van de dear schuivende. »Ik heb het" riep Leentje hem toe, zoodra zij een voet in huis had. //Goddank, nu zijn wij ge- red, nu is alles voorbij." //Kom hinnen, kind," sprak de oude man, ter- wijl hij haar met de lamp voorging. Doch haar niet hoorende, zag hij om en riep verbaasd „op de kousen foei, zusje, wat zullen de voetjes nat zijn, want het heeft geregend. Kom gauw hier, ik zal nog wel vuur hebben.... foei, foei, en dat zoo laat in den avond." »'t Is Diets, Van Stralen, ik voel geen koude, ik ben Chamberlain een nieuwen post te bezorgen over- eeukomstig zijn invloed en waardigheid. Ook wordt hij als toexomstig Minister van Financien genoemd. De nieuwe minister-president James Arthur Balfour is een ueef van Salisbury. *Als staats- secretaris van Ierland onderscheidde hij zich indertijd door zijn groote gestrengheid tegen de Iersche patriotteu. Sedert maakte hij zich een goeden uaam door zijn tact, geduld en haudigheid. //Reynolds Newspaper" heeft weer een onrust- wekkend bericht over 's Koniugs ziektetoestand gepubliceerd. 't Verteld dat de zieke verschrik- kelijk vermagerd is. Hij kan niet zonder hulp opstaan en lijdt dan vreeselijke pijn. Met de kroning wordt begrijpelijkerwijs spoed gemaakt zegt 't blad. TER NEUZEN, 16 Juli 1902. Maandagavond werd op de bovenzaal van het //Hotel de Commerce" eene vergadering ge- houden van de scherpschutters-vereeniging „Voor Vaderland en Koning" alhier. Terstond bleek bij het betreden der zaal nit de tegen een der wanden opgestelde eenvoudige doch nette decoratie, dat het een buitengewone, eenigszins een feestavond gold. Deze was dan ook belegd om den heer M. Eijke, die, na het hem door H. M. de Koningin verleend ontslag als 1" luitenant-commandant van het korps, en zijn daarop gevolgde ontslagneming als voorzitter, tot eere-voorzitter was benoemd, als zoodauig te installeereu. De voorzitter, de heer J. A. van Rompu, schetste :n korte woorden de loopbaan van den heer Eijke bij het corps en herdacht wat door hem in het belang daarvan werd verricht, hoe hij steeds vooraan stond, al is het ook dat zijne pogingen niet steeds het gewenschte, het gehoopte reaultaat hadden. Zijn heengaan speet het bestuur en de werkende leden ten zeerste, doch zij hadden daarop besloten te trachten hem als eere-voorzitter in hun midden te houden. Ten slotte bood spreker den heer Eijke uamens het bestuur en de werkende leden ter herinnering aan zijd commando en als blijk van waardeering voor de als zoodanig be wezen diensten een souvenir aan, n.l. eene ge- encadreerdefotogravure,getiteld ^c'EstriSmpereur", voorstellende den steeds waakzaam zijnden grooten veldheer Napoleon, die des nachts een schildwacht slapende vindt en in diens plaats op post staat, op 'i oogenblik dat de schildwacht ontwaakt, verschrikt stamelende 't is de Keizer Hierbij werd benevens overhandigd een album bevattende de namen der schenkers. De heer Eijke verklaarde volgaarne de beuoeming tot eere-voorzitter aan te nemen, en als zoodanig voor het corps te zullen doen wat hij kan, terwijl hij verder iu hartelijke bewoordingen dankte voor de hem betoonde hulde en de bereide verrassing in het schenken van het cadeau, de beste wenschen uitende voor het wel zijn der vereeniging. veel te blijde dat alles nog zoo goed afgeloopen is. Ik kan ook maar een oogenblik hier blijven, want ik ben ongerust over mijn vader, die zich zelven geen meester was, toen hij hoorde dat mijn hroer z/Stil, stil, kind, men kan niet te voorzichtig zijD, want de muren hebben om zoo te zeggeu soms ooren en je vijand slaapt nooit, leer dat eens van mii." De goede man rustte niet, voordat hij een warme stoof voor bet meisje had, en somde onder al die bedrijven de ziekten op, die uit natte voeten kunnen ontstaan. Zij moest hem ook be- loven, dat zij een paar schoenen van hem zou aantrekken om naar huis terug te keeren en hij stond er op, haar te vergezellen, daar hielp niets tegen. Nadat zij uitvoerig verteld had hoe zij aan het wedaillon gekomen was en wat er thuis was voorgevallen en ten slotte haar verlangen te kennen had gegeven om naar huis te gaan, zei de orn- roeper „wacht dan zal ik n eerst het geld geven dat op het ding gesteld is het zal thuis om zoo te zeggen goed zijn als een pleister op de wond ze mochteu het je anders nog eens wat lastig maken." Meldden wij de vorige week, dat alhier pogingen werden aangewend tot het oprichten van een bad- en zweminrichting, thans kunnen wij meedeelen, dat het initiatief van onzen burge meester, den heer J. A. P. Geiil, in dezen met een spoedig succes is bekroond geworden. Het voor eene bescheidene inrichting benoodigde kapitaal is verkregen uit rentelooze aandeelen ad 10. Een der putten van de oesterput, daartoe door den eigenaar, den heer J. A. van Rompu voor dit jaar gratis beschikbaar gesteld, wordt in gereedheid gebracht, met trappen en vloeren op verschillende diepte, terwijl er een eenvoudig houten gebouwtje met apartementjes voor het ontkleeden zal worden geplaatst. Tegen betaling volgens tarief zal men dus spoedig in de ge legenheid worden gesteld aldaar in zeewater, dat iederen nacht zal ververscht worden, een bad te nemen desverkiezende met gebruik van zwembroek en handdoek. De ontwerper heeft het voornemen, nadat een en ander is in orde gebracht en als het blijkt dat de zaak levensvatbaarheid bezit de aandeel- houders op te roepen tot eene vergadering, om verdere regelingen te treffen. Mej. L. M. de Pauw alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school le Eede. Maandagnamiddag kwam alhier eene hoogst tragische gebeurtenis voor die algemeene deelne- rning wekt. Uit een gezin in de Vlooswijkstraat mistte men eensklaps, nadat men het een oogenblik te voren nog buiten had zien spelen, een ruim 4jarig knaapje. Terstond begon men allerwege te zoeken, eerst in de nabijheid, later ook in ruimer kring, maar alles te vergeefs, zoodat men na ruim 3 uren zoekens reeds teneinde raad was. Eindelijk ging men nog eens op de achter- plaats kijken en vond toen het aanvallige knaapje dood in een knip, waarin een weinig water stond. Uit een mede in de kuip gevonden stokje en een soort schuitje blijkt dat het ventje daarmede in het water heeft willen spelen, te ver over den rand heeft gerekt en zoodoende met het hoofd naar beneden daarin is gestort, in de onmogelijk- heid om nog te schreeuwen of hulp te roepen. De radeloosheid der reeds uitermate ongeruste ouders, toen hun Beveling in zoo'n toestand ge vonden werd, laat zich wel denken, niet beschrijven. Omstuwd door het jonge volkje maakten gisterenavond het muziekgezelschap //Apollo" en het zanggezelschap //Geduld Overwint" de na het bijwonen van een festival traditioneele tocht door de straten, met de ontvungen medailles, wat een groote drukte teweegbracht. Tot het houden van inspectie over verschil lende brigades marechaussee in Zeeland, arriveerde alhier gistermorgeu met de provinciale boot van half elf, Z.Ed, de heer generaal-majoor W. E. A. Hiipperman, inspecteur der cavalerie, belast met het algemeen toezicht over het wapen der Kon. marechaussee. ut-JMWIkWSWW z/Geld riep het meisje met afkeer, ffik zou geld aannemen dat niet eerlijk verdiend is z/Maar jij hebt het toch eerlijk verdiend, zusje. De freule wist heel goed dat het ding gestolen wastoch heeft zij er een prijs op gesteld om het des te eerder terug te krijgen en jij bent dus om zoo te zeggen eigenlijk de oanwijzer van den vindenoar." z/Nooit zal ik er een cent voor aannemen, al kon zij mij rijk maken," sprak Leentje. ,Ik heb om uitkomst gesmeekt en ik zou zooondankbaar zijn om geld aan te nemen, waaraan een diefstal kleeft Foei, ik zou nimmer mijne oogen meer naar den hemel durven opslaan." De oude man was diep getroffen door zooveel eerlijkheid en braafheid, en in de eerste opwelling gaf hij het meisje een kus op de wangen. z/Je moet daar niet kwaad om worden," zeide hij, #want ik kon om zoo te zeggen je groot- vader wel zijn. Je bent een juweel van een meid, hoor, en het kan je nooit slecht gaan iu de wereld. Als ik om zoo te zeggen eens zulk een doch ter had, kijk maar het heeft zoo niet mogen zijn. Doch goedmaken zal ik het, op de eene of andere wijze, of je het hebben wilt of niet Dat moet ik vertellen aan Z.H.E.G., die vergezeld was van zijn adjudant, den kapitein Van Haeften van den staf van laatst- genoemd wapen, vertrok na aankomst hier terstond per rijtuig naar Axel en keerde iu den uamiddag terug, om heden, na te Vlissingen overuacht te hebben, zijne inspection aan gene zijde van den Braakman voort te zetten. Zou dat bezoek van dien opperofficier van het wapen der marechaussee ook in verbaud kunnen staan met eene eventueele uitbreiding van dat korps langs de grenzen van het rijk in Zeeland, met het oog op de in den laatsten tijd veelvuldig voorkomende diefstal len Omtrent het festival te Hulst, waarover wij in 't kort in ons vorig nummer reeds een en ander mee- deelden, ontleenen we aan het verslag van onzen correspondent, wieas schrijven te laat voor't vorig nummer inkwam, 'tvolgende: Evenals de vorige week was ook Zondag Hulst weer ia feestdos en hleef het weer, ofschoon het niet zoo warm was, prachtig, terwijl het aantal bezoekers wel op bet dubbele van den vorigen Zondag kon geschat worden. Toen de optocht zieh voortbewoog kon men wel over de hoofden loopen. Na afloop van den optocht werden in de benedenzaal van het stadhuis de besturen van de deelnemende gezelschappen ontvangen, toege- sproken door den eere-voorzitter der feestcommissie, de burgemeester, en hun den eerewijn aangeboden. De uitvoering van den feestmarsch slaagde wederom nitmuntend. Behalve de reeds vermelde premie's ontving de harmonie van Elewijk 25 fr. als het verst komend gezelschap. Het tot slot van 't feest afgestoken suurwerk voldeed uitmuntend, vooral het laatste nummer eene harp met de jaartallen 18021902 en daar- onder Hulde aan de Harmonie". Jammer dat voor 't afsteken van het vuurwerk het grootste deel der bezoekers moest vertrekken daar het niet gelukt was het laten rijden van extra-treinen van de spoorwegmaatschappij Mech- lenTer Neuzen te verkrijgen, wat zoowel door de inwoners van Hulst als door de bezoekers tern zeerste betreurd werd. Nog schrijft men ons van eene andere zijde, dat ten zeerste de aandacht trok de intocht van de velo-fanfarenmaatschappij van Assenede, die, in 1901 opgericht en sedert onderhouelen door hareu ijverigen voorzitter, den heer Julien van Hoore- beke aldaar, thans reeds 85 leden telt, waaronder 28 goede muzikanten. Met de rnuziek voorop kwamen zij spelende binnengereden, waarvoor zij het applaus der toeschouwers verwierven en dus een bijzenderen bijval genoten. Dit gezelschap, dat zich ook op de kiosk goed van zijne taak kweet, trok, zooals gemeld is, eene premie van 25 frank. Axel, 15 Juli. De van ontuchtige handelingen verdachte D. C. die Zaterdag naar het huis van bewaring te Middelburg werd overgebraoht, om ter beschikking van den officier van justitie te worden gesteld, is heden op vrije voeten gesteld. de freule met haar boomige tanden, zure druiven en andere dinsigheden maar daar weet gij niet van. Kom, trek nu mijne schoenen met riemen aan; je zult er wel wat in sloffen, maar het is toch Seter dan met natte voeten thuis te komen". Hij bracht haar niet slechts aan huis, maar bij haar vader. Had hij Schiller gekeud, hij zou gezegd hebben »Dies Kind, kein Engel is so rein, Lasst's eurer Huld empfohlen sein," doch wat hij zeide was nog vrij wat beter, ofschoon niet zoo dichterlijk. Hannes kreeg ook ruim zijn deel en werd bedreigd met aangifte van den diefstal, zoo hij zijne zuster om zoo te zeggen, een stroobreedte in den weg legde of voortaan zijn handen naar eens anders goed uitstak. Den volgenden morgen klokslag twaalf ure stond Van Stralen op den stoep van het bekende groote huis in de H.-straat. De #heerenkneoht" was daar ook met zijn glimmende knoopen, zijn roode vest, zijn zwarte bakkebaarden en zijn ver- waandheid. (Wordt vervolgd)..

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1