BPRGERLIJKE STAND. Tefegrafische berichten. Gemengde berichten. Handelsberichten. Rotterdam, 14 Juli 1902. f 4795, A. Jacobs te Goes voor /4790, A. Oele te Ellewoudsdijk voor /4785, C. M. Jansen voor 4749, F. C. Herreboot voor/4745, J. A. Rijnberg voor 4738, A. C. Rijnberg voor 4695, Joris Kolijn voor 4664, P. J. de Bree voor 4518, W. P. Nienwelink voor f 4480, alien te Ter Neuzen en J. Haartsen te Groede voor 4334. Gegund aan den laagsteu inschrijver. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen zijn in bet pas van Ter Neuzeu en de Everingen de volgende tonnen verlegd stompe ton N°. 4 in 90 d.M. water, naar ongeveer51° 23' 23" N.b. en 1° 8' 22" W.l. stompe ton N°. 11 in 79 d.M. water, naar ongeveer: 51° 21' 9" N.b. en 1° 4' 58" W.l. stompe ton N°. 16 in 140 d.M. water, naar ongeveer: 51° 21' 9" N.b. en 1° 0' 55' W.l. (Zie //Ned. krt." N°. 214.) Hock. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier, door Ds. J. H. Ruijs van Dngteren, predikant te Ritthem. Zaamslag. 13 Juli. Een voor de jacht buiten dienst gestelde hond, en voor een kar gespannen beladen met kerseu, zag op den weg alhier op eenigen afstand voor hem uit een haas loopen. Blijkbaar zijn vrcegere functie nog niet vergeten, ging de hond loopende den haas achterna, waardoor hond e» kar in een waterleiding terecht kwamen. Gelukkig werd de geleidster van die kar dadelijk door voorbijgaugers geholpen, en hoewel alles doornat was, kon zij bare reis zonder noemens- waardige averij voortzetten. Ds. W. A. Vrolijk van kerk B alhier, zal wegens redenen van gezondheid, eerstdaags zijn ambt neerleggen en zicb metterwoon elders vestigen. Hulsfc. Aan het R. K. Eiefdehuis alhier is door wijlen mej. M. A. J. de Kock wed. van P. F. van der Zijpt, de som van f 100, vrij van successierechten, gelegateerd. Hulst, 14 Juli. Heden werd alhier door het be- stuur der Naamlooze Vennootschap stoomtram HulstWalsoorden in het hotel//De Graanbeurs" aanbesteedhet bouwen van eene loeomotief-remise, rijtuigen-remise, werkplaats enz. op het emplacement van deu stoomtram te Hulst. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer J. B. Snaps te St. Nicolaas voor f 18830,45. Stoppeldijk, 13 Juli. Zondag a. s. zal het boogstwaarschijnlijk hier zeer druk zijn. Dan geeft de fietsclub //Albatros", gevestigd bij den beer De Maat in //Transvaal", een wielerfeest met concoursen. Aangezien prachtige prijzen en ver- ■chillende premie's worden uitgeloofd en 2 muiiek- gezelscbappen tot opluistering zullen medewerken lijdt het geen twijfel of 't feest zal in alle op- zichten slagen. 's Gravenhage, 14 Juli. Hofbericht. Het verblijf van H. M. de Koningin te Schaumburg heeft op Hr. Ms. gezondheidstoestand een zeer gnnstigen invloed gehad. Inachtname van de noodige voorzichtigheid blijft echter nog gewenscht. Donderdag a. s. is de oudste inwoonster van Rotterdam, de weduwe Kramer, honderd jaar oud. Dit oudje is beboeftig en woont met twee hoogbe- jaarde dochters in de Geueraal v. d. Heijdenstraat. De Rotterdamsche Omnibusm'j is voor f 85000 aan een consortium overgedaan. Uit Brielle meldt meD van Vrijdag De noodkreet ^moord weerklinkt niet dikwijls in het stille Brielle. Toch was dit Vrijdagnacht het geval, waar een der medewerkende leden van het tooneelgezelschap Hart, dat zich tijdens de kermis in Den Briel bevindt, bij het gaan naar zijn logement in de Nieuwstraar,, plotseling aan- gevallen werd, en op gevaarlijke wijze in den bovenann gewond, en vervolgens bij zijn vlucht nog in den rug gestokeo werd. Het geschiedde bij het voorbijgaan van eenige opgeschoten jongens en schijat een daad van plotseling opkomende woede geweest te zijn, waaraan misschien de drank niet vreemd is, want er is geen reden denkbaar, waarorn de heer M. Dahme (zoo heet de getroffene,) die bij zijn kunstbroeders juist als een man van zeer zachtaardige inborst bekend is, het slachtoffer van dezen aanslag moest worden. Zijn toestand is zeer ernstig, ja schijnt niet geheel buiten levens- gevaar te zijn. De politie heeft reeds de hand gelegd op den vermoedelijken dader. Een bootwerker, J. M. v. V. genaamd en wonende in de Zwartepaardenstraat te Rotterdam, die Dinsdag onwillig was om als getuige in een strafzaak te verschijnen, werd Vrijdagochtend te 4 uur door een deurwaarder en eenige politiebeamten van zijn bed gelicht en met de politiewagen naar bet gerechtsgebouw overgebracht. Uit de behandeling eener rechtszaak voor de rechtbank te Leeuwarden wegens melkvervalsehing door een leverancier eener zuiveifabriek, die de geleverde melk telkens met 10 liter water doopte, maar de belofte verkreeg tegen betaling eener boete van f 125 niet te zullen worden vervolgd, is uit het req iisitoir van den officier gebleken dat de ^uivelfabrieken niet zelden uit misdrijven als het aanbangige voordtelen weten te haleu. Den officier zijn voorbeelden bekend, waarbij f 1000 schade- vergoeding werd gegeven, eenmaal zelfs f 1200. Het O. M. stuit dan ook herhaaldelijk op tegen- werking van de directeuren der zuivelfabrieken, dat kracbtig de hand wordt gebouden aan de wetten die gemaakt zijn om benadeeling van de belangen der betrokkenen te voorkomen en te straffen. Te Edam is Zaterdag een wagen tegen een boom verbrijzeld, doordat het paard op hoi sloeg. De berijder, Hansen, was dadelijk dood. Zaterdagochtend te 8 uur had ep de rivier de Oude Maas, voor Dordrecht, beneden de spoor- wegbrug, een ernstig ongeluk plaats. Het stadsslespbootje Hermine, een der bootjes die zich er toe bepalen schepen voor de stad te slepeu, zou het zeestoomschip Sneppe door de brug helpen komen. Voor de asphaltfabriek van de firma Van Roodenburg aau de Mijl zou de Hermine de boot omtrekken, toen plotseling de stoomketel van het sleepbootje met een geweldige* slag ont- plofte. In een oogwenk was van bet bootje niets meer te zien. Een groot aantal voorwerpen, stuaken hout, deelen van den ketel vlogen her- en derwaarts tot op meer dan 150 meter afstand. O. a. vloog de buitenromp van den ketel ongeveer 6 meter lang en 2 meter breed over den mast van een aan den kant liggend zandscheepje aan den wal in het zand. Het veiligheidsgewicbt kwam door het dak der ijzergieterij der firma Peuu en Bouduin heen, te midden der arbeiders die aan het werk waren, gelukkig zonder iemand te treffen. Van de bemanning van het sleepbootje is alleen de 23jarige gehuwde machiDist-stoker Gerrit Her- wijer, van Lekkerkerk, gered. Men zag hem in het water boven komen en men wierp hem toen van de Sneppe een reddingboei toe. Met hoofd-, knie- en brandwonden en kneuzingen is hij in het ziekenhuis opgenomen, na eerst door Dr. Stoop verbonden te zijn. Hoewel ernstig, is zijn toestand toch niet levensgevaarlijk. De ruim 30jarige kapitein W. van Wijngaarden, uit Dordrecht, die een vrouw met zes kinderen heeft, en de ongehuwde 18k 19jarige dekknecht Herman Molenbtrg, nit Zwijndrecht, zijn jammer- lijk omgekomeD, verdronken of door de ontploffiug gedood. Van het zandschuitje //De drie Gezusters," over welks mast de buitenromp van den ketel vloog, geraakten nog de fok en een ander zeil door den vonkeniegen in brand. Schipper Van den Adel kreeg een niet ernstige wond aan het hoofd. Van de Hermine, die in eigendom toebehoort aan Zwanenburg te Zwijndrecht, is niets meer te zien, alleen een plank wijst de plaats aan waar de boot gezonken ligt. Blijkens bet gedeelte van den stoomketel op den wal geslingerd, is de ketel op de halve gaten van de strip afgescheurd. De ingenienr van het stoomwezen, de heer Ver- hoeff, stelde ter plaatse een onderzoek in. Vrijdagochtend, om elf uur, raakte de pakking los van een der ketels, waarin in de papier- fabriek van de firma Smidt van Gelder te Velsen, het hout wordt gekookt. Deze ketel heeft een inhoud voor 60,000 kg. hout. Met ontzaglijke kracht ontsnapten stoom en loog, en het was van buiten gezien zoo'n verschrikkelijk gezicht, dat in minder dan geen tijd vrouwen en andere familieleden van personen die in de fabriek werkten, toestroomden en buiten stonden te jammeren, om mannen of kinderen die daar zouden zijn ver- ongelukt. Alles is echter goed afgeloopen. Toen het ontsnappen begon, waren op de ver- schilleude verdiepingen tal van personen aan den arbeid, zoo b.v. in een ketel vlak naast die, waar de pakking, losliet 9 man, die bezig waren hout in den ketel te stampen. Zij bleven gelukkig bedaard daarin zitten, en hebben zeker daaraau hun behoud te danken. Drie anderen, die een verdieping hooger werkten, vlogen naar beneden en zoo naar de noodtrappen, en ontkwamen. Alleen een hunner kreeg aan het gelaat brand wonden van de loog. Drie jongens raakten het hoofd kwijt en gingen, in plaats van naar de noodtrappen, naar de bovenste verdieping, waar zij, gelukkig aan de windzijde, de ramen stuk sloegen, en zoo voor verstikking bewaard bleven. Een hunner raakte echter zoodanig zijn bezinning kwijt, dat hij uit het raam wilde springen van het 39 meter hooge gebouw. Gelukkig beletten zijn kameraden hem dit. Zij zijn met ladders uit het gebouw gehaald. Door het personeel buiten werden zoo wat al de ruiten stuk geslagen, en, toen de dampen ontsnapt waren, ging men binnen zien naar de 9 man die iu den ketel zaten. Zij werden toen uit bun benarde positie verlost. Uit Utrecht schrijft men aan Het Vad. Naar aanleiding van de plaats gehad bebbende dierenmishandeling van het varkeu aau het station Hoogeveen, behoorende bij de zending van Hooge- veen naar den Hoek van Holland,.met bestemming voor Engeland, heeft de Utrechtsche afdeeling van de Ned. Vereeuiging tot bescherming van dieren een onderzoek ingesteld, tengevolge waar- van de juistitie in de zaak gemoeid is. Het feit heeft verder genoemde afdeeling aan leiding gegeven tot het beramen van ernstige maatregelen om te trachten het transport van vee zoowel per spoor als per boot, te verbeteren. Zaterdagnacht is te Fijnaart een brutale diefstal gepleegd. By den heer D. A. de Reier, herbergier, heeft men uit een vertrek, belendend aan dat, waarin de familie sliep, een secretaire genomen, deze een paar honderd meter wijd weggedragen, toen be- roofd o. m. van een ijzeren kistje, welks inhoud aan geld en sieraden een kleine duizend gulden beliep. Van eenigen dader is nog niets bekend. Op het landgoed Boxfelde, aan de Havel, waar vele zomergasten uit Berlijn hun intrek hebben genomen, is in het holle van den nacht een meisje van zestien jaren op heeterdaad betrapt op inbraak. Zij had een (gestolen) geladen revolver bij zich en bleek schuldig te zijn aan verschil- lende diefstallen met inbraak uit den laatsten tijd. Van de opbrengst van hare diefstallen leefde zij buiten. Zij is een kind'van fatsoenlijke ouders te Spandau. Door Koning Willem 1 werd indertijd aan hertog van Wellington de titel prins van Waterloo en een jaargeld van 40,000 verleend, als erkenning van zijn verdiensten. In 1839 ging die //eereschuld" over op den Belgischen Staat en het jaargeld wordt nog altijd door dezen oitbetaald aan de erfgenamen van den z/prins van Waterloo." Men begint nu echter in Belgie te vragen of dat maar altijd zoo moet voortgaan, en eenige volksvertegenwoordigers, die vinden dat de over- winning van Wellington, waartoe toch ook de Nederlanders, Belgen en Pruisen het hunne bijdroegen, nu wel voldoende is betaald, zullen in de Kamer voorstelleu, het jaargeld in te trekken. Toen Vrijdagnacht de sneltrein Zurich- Geneve Bern verlaten zou, werd er brand ontdekt in 't stationsgebouw. Dadelijk werd de brandweer gealarmeerd, en door haar bemoeiingen en die van het spoorwegpersoneel is men er in geslaagd, de wachtkamers en de restauraties te beschermen. De kap van de hoofdhal, de loketten en een groot aantal dienstwoningen, werden echter door het vuur vernield. Voor zoover bekend is, zijn geen persoonlijke ongelukken voorgekomenook het spoorwegver- keer ondervindt geen verlraging. Daar de lo ketten voor het koopen van kaartjes vernield zijn uemen de reizigers nu in de treinen hun biljetter. Woensdagavond is een der centrale bureaux van de National Telephone Company te Londen door brand verwoest. Niet minder dau 3000 aangeslotenen is daardoor het zwijgen opgelegd. Daar de apparaten, waarmede de aansluiting ge- schiedt, ook vernield zijn en deze uiterst gecorn- pliceerd zijn, zal het geruimen tijd duren voor de dienst weer normaal is. Alleen de vernietiging van die toestellen beteekent reeds een schade van tusschen de 240,000 en 360,000 overigens is veel telefoondraad enz. verloren gegaaD. Men is druk bezig aau de inrichting van een hulpbureau. Uit Fort-de-France wordt d.d. 10 Juli geseind, dat den vorigen dag, van half acht des avonds tot middernacht, een nieuwe vreeselijke uitbarsting van den Mont Pel6 heeft plaats gehad. De telegraafdraden werden daarbij door de elec- triciteit verbrand. Men vreest voor de Engelsche missie, die te Le Carbet is aangekomen. De Parijsche sneltrein naar Amsterdam werd Donderdagmiddag even voorbij Vogelenzang door de noodrem tot staan gebracht, en toen bleek dat in een der waggons een woesteiing zijn rnede- reizigers zoo gevaarlijk maakte dat hij met geweld verwijderd moest worden. Hij werd in de bagage- wagen verder vervoerd. Een en ander veroorzaakie een vertraging van ruim 15 minuten. Bij de aankomst te Amsterdam werd proces-verbaal opgemaakt. Dezer dagen is aan het hek van Buckingham Palace het bord, waarop de bulletins over de ziekte des Konings worden aangeplakt, gestolen met bulletin en al waarschijnlijk door een klepto- maan of een curiositeitenverzamelaar. Het ergste is de zaak voor den schildwacht, die dienst had toen het feit plaats greep. Hij moet wegens nalatigheid in zijn plichtsvervulling voor den krijgsraad komen. Nader meldt men dat bet gestolen aanplakbord van Buckingham Palace is teruggebracht, even geheimzinnig als het weggenomen werd. Heeft het bericht in de bladen dat de ten tijde der verdwijning dienstdoende schildwacht misschien vrij zwaar gestraft zoude worden, den dader be- wogen een poging te doen dat vooruitzicht voor den ongelukkige te verhelderen door het bord terug te brengen De Westminster hoopt in elk geval dat het dat gevolg moge hebben. In de dynamietfabriek te Baelen-Wezel, in Belgie, heeft Zaterdag een verschrikkelijke ontploffing plaats gehad. De ontploffing had plaats in de patronenfabriek. waar drie meisjes aan 't werk waren, juist op het oogenblik, dat een inspecteur binnentrad. De inspecteur en de drie meisjes werden gedood. Een groot aantal werklieden in andere zalen der fabriek werden gewond. De knal was ontzettend, en werd uren in den omlrek gehoord. Van de fabriek is niets dan een puin- hoop overgebleven. De materieele schade is zeer aanzienlijk. INGEZONDEN STUKKEN. VACCINATIE-DWANG. De arts J. P. Schouten te Bolnes heeft eene brochure geschreven, getiteld»]Hedigclie bezwaren tegen vacci- natie-dwang." Op die brochure wensch ik de aandacht te vestigeD, vooral van voorstandera van gedwongen vaccinatie. Reeds lang heb ik de overtuiging gehad dat het met de pokken-statistiek en de daarop gegronde conclusie niet geheel in den haak was, dat men de behoedende werking der ineB- ting schromelijk overdreef, en dat men de nadeelige gevolgen met of zonder opzet, verbloemde. In die overtuiging heeft de brochure mij versterkt. Alle inbreuk op onze vrijheid is indien niet absoluut en gemedend noodzakelijk voor mij uit den booze, althans wanneer het too diep ingrijpt als het beruchte art. 17 der wet van 4 Dec. 1872. Het door sommigen zoo breed uitgemeten nut der vaccinatie staat niet vast. In ieder geval staan daartegenover zeer gewichtige medische bezwaren. De brochure van den heer Schouten toont het weer aan. Aan het slot zegt de schrijver: »Bij eene onbevooroordeelde studie zal menigeen, ik twijfel er niet aan, niet laoger schouderophalend en medelijdend kennis nemen van het standpunt van hen, die verre van »overtuigd zijn van het goed recht der vaccinatie, laat staan van den vaccinatie-dwang; ja niet onmogelijk zullen ook •onze medici in grooteren getale gaan overhellen naar de meening, in dit werkje neergelegd en saam te vatten in de volgende stellingen." Van die stellingen schrijf ik, volgende af: I. De vermindering van de pokkenplaag bij het begin der 19® eeuw kan niet het gevolg zijn geweest van de vaccinatie. II. De blijvende absentie van hevige pokken-epidemien gedurende een groot deel dier eeuw vindt cvenmin haar oorzaak in de inenting. V. De vaccinatie heeft niet verhinderd dat duizenden bij duizenden, hoezeer ook gevaccineerd, aan de pokken zijn gestorven. VI. De vaccinatie zelve is oorzaak geweest van ziekte en dood bij vele kinderen. VII. Niemand kan vodraf met zekerheid verklaren dat de te gebruiken inentingsstof onschadelijk is. X. Met het oog op het absoluut waardelooze van art. 17 onzer wet op de besmettelijke ziekte. b. het niet te miskennen gevaar voor gezondheid en leven, dat de vaccinatie kan opleveren. c. het bestaan van beproefd gebleken onschadelijke mid- delen ter wering en beteugeling der pokziekte is het de plicht der overheid, onverwijld zoo- danige maatregelen te nemen als leiden kunnen tot afschaffing van den bestaanden zijdelingschen vaccinatie-dwang. Ter Neuzen, 14 Juli 1902. VAN DER MOER. Ter leuzen. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Juli. Fran cis Andreassen, oud 24 j., jm. en Maaike Kuine Dooms, oud 23 j., jd. 10 Juli. Jacob Johannis Polderman, oud 30 j., jm. en Johanna Dieleman, oud 23 j., jd. Jozias Lucieer, oud 27 j., jm. en Catharina Francina Dieleman, oud 21 j., jd. Geboorten. 7 Juli. Pieter, z. van Cornelis de Putter en van Maria Verschelling. Helena, d. van Pieter van derHooft en van Helena van deVoorde. Perschiena Catharina, d.van Adriaan Leunis en van Maatje Maria van den Ende. 8 Juli. Jacoba Pieternella, d. van Cornelis 't Gilde en van Martha Catharina Herrebout. 10 Juli. Adriana, d. van Cornelis Pikkaart en van Adriana de Doelder. 11 Juli. Paulina, d. van Abraham Klaassen en van Francina de Jonge. Adriana Pieternella, d. van Jacobus van Doezelaar en van Janna Deij. Jacobus Johannes, z. van Anthonie Laurinus de Doelder en van Tanneke Maria Hnijssen. Maria Pieternella, d. van Jan van Luik en van Elizabeth de Ruijter. Adrianus, z. van Oscar Cesar Francies de Pauw en van Cornelia Wilhelmina Genl. Jan, z. van Frederik Bakker en van Jacomina Anna Harms. 12 Juli. Marie Josephine, d. van Josephus Tuijen en van Maria de Coster. Jannetje, d. van Anthonie Eggebeeu en van Maria Josina Faasse. Overlijden. 7 Juli. Arie Laurens, oud 7 m., z. van Simon en van Pieternella Platteeuw. 10 Juli. Catharina Leenhouts, oud 64 j., echtg. van Jocob Lijbaart. 12 Juli. Charles Lodewijk van Laere, oud 73 j., weduwn. van Sophia Bijl. i A N II E 8 T E D IN G. Op Woensdag 23 Juli a. s., des voorraiddags 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het vernieuwen van het bovendek van de schipbrug over het Marinedok te Vlissingen. (Raming f 3480). Bin 11 en 1. Granen. Het is thans stille tijd ter Beurze, zoodat er niet »eel omging. Men noteert Puike Tarwe 7,a 7,60 mindere en goede 6,a f 6,50; Rogge f 5,25 it 6, Gerst f 4,75 a f 5,50 Haver f 3,80 a, 4,25 Paardenboonen f 6,25 Bruine Boonen 7, 9,Kookerwten f 8,it 10,Kauarie- zaad 6,a/J,75 alles per hectoliter. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo 190 en per 100 kilo 8,50 it 9,Rogge per 2100 kilo 136 a 138; Gerst Zwarte Zee /125 Amerik. Mais f 145 Donau-Mais 116 per 2000 kilo Boekweitgrulten Russisch 285 per 2100 kilo; Russische Haver 8,75 ik 9, per 100 kilo. Me el. Prima inlandsch f 10,75 a f 11,50 1® soort 10,k f 10,60; Zeeuwsche Tarwe- bloem f 11,50 a 12,prima Belgisch f 11,50 it f 12,50 1® soort 10,50 it 11,25; 1® soort Fransch 10,a f 10,50; prima Duitsch 12, it f 13,— 1® soort /10,25 a 10,75; extra puik Hoi gaarsch 15,it 16,50 prima Ame ik. 11,50 a 12,25 1® soort 10,50 a 11,25 2® soort 9,25 a 10,Inl. Roggebloem /9,75 a 10,75 Duitsche 9,25 it 11,per 100 kilo netto. Runderprijzen 60 a 70; Stieren 40 it 55; Kalveren 65 it 85Schapen 50 it 55 Varkens 42 a 50 cent, alles per kilo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2