A1 g 0 a 0 0 a Hieuws- ©a Adr0r,t0nti©blad 7 o o r 200uwsch*?laaadsrsai No. 4251. Dinsdag: 15 Juli 1902. 42e Jaargang. PIETEE VAH STEALEI, Binnenland. FEUILLETON. A B 0 N N E N T: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederknd 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zicU bjj alle Boekhandelaara, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTEITOTlSNi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,1b. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfds advertenu* »urdt da pr$s slechts tweemaal, berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 nren op den dag der uitgave. ZU1D-AFRIKA. Blijkeus een beschikking <au Milner is de volgende bestemming gegeven aan de 36 millioen gulden, die tot vergoeding van oorlogschade ten behoeve van de Boereu zijn uitgetrokken Wie recht heeft op een deel der schadever- goeding en dit deel niet heeft ontvangen in den vorm van huisvesting, voeding, zaaizaad, vee of werktuigen voor de uitoefening van zijn bedrijf, zal het in geld ontvangen. Als hij minder heeft ontvangen dan zijn aandeel bedraagt, zal hij het overschietende ook in geld krijgen. Kan de be- trokken persoon niet bewijzen, dat hij gerechtigd is een aandeel te ontvangen, dan zal hij niettemin een bedrag kunnen verkrijgen, doch dan als voor- schot, gedurende twee jaren renteloos en daarna tegen een rente van 3 pCt. Dezelfde bepaling geldt voor het geval, dat het ontvangene meer bedraagt aan het deel, waarop hij recht heeft. Reeds zijn 280 personen uit de concentratie- kampen in Natal vertrokken en later weer 400. Men kan nu weer vrij van Durban over zee naar het buiteuland gaan. De verlofbrieven om zich in te mogen schepen zijn vervallen. In de Kaapkolonie schijnt de premier, Sprigg, 't bij alle progressisten te hebben verkorven, sinds hij zich verklaard heeft tegen schorsing van de grondwet. De vooruitstrevende parlements-leden moeten zelfs besloten hebben, de a. s. zittingen van 't Parlement niet bij te wonen Uit Bloemfontein wordt gemeld dat een aantal Boerenofficieren en ambtenaren van de vroegere regeering weigerden den eed van trouw af te leggen, die hun zeer bindende voorwaarden oplegt, maar slechts weinigen verzetten er zich tegen om een verklaring vau erkenning van Edward VII als Koning te teekenen. ENGELAND. De .Lancet", 'tbekende Engelsche, medische blad zegtdat het wegens de pessimistische ge- ruchten, die nog steeds over 's Konings ziekte de ronde doen, haar plicht is zoo duidelijk mogelijk te verklaren dat de Koning geen kanker heeft en dat er bij hem nooit de roinste aanwijzing voor deze ziekte bestaan heeft. De Koning gaat uitstekend vooruit. Voortaan zullen slechts twee bulletins perdag worden afgegeven. Men hoopt dat de Koning in staat zal zijn morgen het Buckingham-paleis te verlaten, om zich aan boord van het koninklijk jacht te begeven, dat nu te Portsmouth ligt. De geneesheeren zijn van oordeel, dat verandering tl e o m r o e p e r. 10) De vader had het medaillon in zijn handen en maakte nog eenige bedenkingen, toen het meisje de trap tevens kamerdeur opende en voor de tafel stond vdor men er aan dacht. .Wat moet dat beduiden vroeg hij driftig. .Zij heeft ons beluisterd, zij wil ons verraden," riep Hannes, terwijl hij woedeud van zijn stoel opsprong. Leentje was nog bleeker dan vroeger, maar zag er vastberaden uit. .Ik kom u redden, vader," sprak zij; .Hannes wil ons ongelukkig maken." .Ik zal je den nek breken," bulderde de dief, .of .Blijf daar," sprak het meisje, terwijl zij hem van zich afstiet, zoodat hij waggeleud op zijn stoel terecht kwam; .meent gij dat vader mij in zijne tegenwoordigheid zal laten mishandelen? daarvoor houdt hij te veel van mij." .Afblijven, handen thuis," zeide de oude man, .of je zult met mij te doen hebben Stil, zeg ik je," herhaalde hij opstaande en op ge- biedenden toon; .laat de meid spreken; wat is er ook aan gelegen Wij hebben immers niet gestolen?" „lk wist wel, dat gij er zoo over zoudt denken, vsder" hernam Leentje, .maar ik weet meer dan gij, ik weet alles." .Wat weet gij dan?" vroeg Hannes, die in n lucht zeer noodig is, nu het helingsproces zoover gevorderd is. Reuter verneemt, dat voor de kroning geen enkele officieele invitatie meer gericht zal worden aan de bnitenlandsche hoven. Officieel is nu bekend gemaakt, dat de kronings- plechtigheid tusscben 8 en 12 Augustus zal plaats hebben. De juiste datum zal spoedig bekend worden. De voorgenomen optocht op den dag na de kroniog zal niet worden gehouden. FRANKRIJK. De Kamer hield Vrijdag om 9 uur een zitting. Aynard interpelleerde de regeering over de sluiting van 2500 scholen van geestelijke orden, en eischte onmiddellijke behandeling zijner interpellate. Minister-president Combes vroeg uitstel der be handeling en overgaan tot de orde van den dag. Een ontzettend rumoer en geschreeuw verplichtte daarop den president, de zitting op te heffen. De afgevaardigde Baudry d'Asson richtte zich op en dreigde met de vuist naar de ministerieele banken men sleepte hem met groote moeite weg. De afgevaardigden onderhielden zich zeer levendig en werden handtastelijk. De tribunes werden ontruimd. Om 2 uur werd de zitting der Kamer hervat. Te midden van groot rumoer verklaarde Combes dat hij de wet op de congregaties zal doen eer- biedigen, ten spijt van schreeuwers en bedreigingen. De Kamer besloot met 328 tegen 218 stemmen, de interpellatie-Aynard uit te stellen en over te gaan tot de orde van den dag. Het Hoofdbestuur der schippersverteniging .Schuttevaer" heeft o. m. de volgende adressen verzonden 1. Aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid om remmingwerk aan te brengen aan den Westkant buiten de kleine sluis te Vlissingen. 2. Aan den Minister van Financien ter ver- krijging van betere en meer gelijkmatige toepas- sing van den aanslag voor de bedrijfsbelasting in betrekking tot de scheepvaart. 3. Aan denzelfde ter bekoming van gunstiger condition voor de Nederlandsche schippers, in dier voege dat zij ten opzichte van de bedrijfs belasting vrijstelling mogen verkrijgen evenals de schippers uit het buitenland, dan wel, omgekeerd, weerwil van zijne onbeschaamdheid verbleekte. Het meisje was voornemens te bekennen, doch bedacht zich. .Ik heb alles afgelnisterd, gister en na", zeide ze. .Luistervinken deugen niet", sprak de vader. .Dat is waar," beaamde zij, .maar als men een deugniet van een broer heeft, komt men er al eens toe. Dat kostbare voorwerp behoort ons niet toe." .Wat men vindt mag men houden." .Ach, vader, zulke gedachten zijn niet goed zij komen niet van boven. Eerlijk duurt het langst." .Armoede duurt het langst," lachte de oude schamper, .je weet nog niet wat er in de wereld te koop is. Wat ik vind behoort mij, wat ik verlies ben ik kwijt, zoo deukt er iedereen over, de wereld is niet anders." .Maar waarom gaat dan alles zoo geheimzinnig, als er niets insteekt?" .Wel dat is heel natuurlijk dan zou de eigenaar komen en .De politie, en dan volgde schande en gevan- genis," viel Leentje haastig in, .kan zoo iets eerlijk zijn?" .Eerlijk, eerlijk maar er gebeurt zoo- veel dat niet in den haak is en waar toch geen haan naar kraait." .Vader," zei het meisje, terwijl zij haar arm om zij a hals sloeg, .toen moeder nog leefde, zoudt ge zoo niet gesproken hebbentoen zij op haar sterfbed lag, zeide zij tegen u .Spreek daar nu niet van," antwoordde de oude, terwijl hij hevig ontroerde. .Waarom niet, vader, ik weet wel dat gij zoo niet zoudt handelen, als die deugniet n niet had opgestookt." deze aan dezelfde verplichtingen genoodzaakt worden te voldoen. 4. Aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid om wijziging van de watertolhef- fingen in verband met de grootere tonnenmaat, die voor vele vaartuigen van het nieuw ingestelde systeem van scheepsmetiDg het gevolg is. Het bestuur der weesinrichting Neerbosch heeft den heer J. van 't Lindenhout op diens ver- zoek, met ingang van 1 Juli 1903, eervol ontslag verleend als directeur. Dan zullen ook mevr. Van 't LindenhoutKoper en de heer Jacob van't Lin denhout, zoon van den directeur, de weesinrichting verlaten. De benoeming van een nieuwen directeur zal plaats hebben in de volgende 40® jaarvergadering in 1903. De heer Joh. van 't Lindenhout is de stichter van de weesinrichting. Dit geschiedde in 1863. TER NEUZEN, 14 Juli 1902. Ds. R. W. de Jong, predikant bij de Geref. kerk alhier, heeft het beroep naar die gemeente te Noordwijk aan Zee aangenomen. Gisteravond gaf de Koninklijke Harmonie.St. Cecilia", directeur de heer P. van Acker, van Eecloo, een concert in .De Buiten-Societeit" alhier. Ondanks velen wegens het festival te Hulst uit- stedig waren, was de tuin druk bezocht, dank zij den goeden naam die de Harmonie ook alhier heeft verworven. Evenwel zal de uitvoering de hoorders niet geheel hebben bevredigd, omdat men van dat ge- zelschap gewoon was iets beters te hooren dan hetgeen tbans werd gegeven. Hoewel het pro- gramma verschillende goede nummers bevatte, die, als altijd, accuraat werden uitgevoerd, was het toch niet dat, wat 't vroeger was, een gevolg van de omstandigheid dat de Harmonie door ver schillende oorzaken een aantal van hare beste oude krachten verloor. De uitvoering van gisteravond schenkt evenwel gegronde hoop dat, dank zij de uitstekende leiding, het gezelschap binnen niet te groot tijdsverloop, weer haar vroeger standpunt zal bereiken. In de St. Ct. van Zaterdag zijn opgenomen de statnten van de landbouwvereeniging .Door .Eendracht Sterk," te Ter Neuzen. Zij stelt zich ten doel den bloei en den voornitgang van den landbouw te bevorderen. „'t Is waar, zij zeide dat ik u als een eerlijk en braaf meisje moest grootbrengen en dat heb ik beloofd," sprak hij blijkbaar getroffen. .Als die goede vronw nog leefde, zou alles heel anders zijn. Daar, Hannes, breng dat ding naar den omroeper." .Neen, hij niet," zei het meisje, haastig naar het medaillon grijpende. Het was echter te laat, de deugniet had het vlugger gegrepen. .Neem het hem af, vader," riep zij in haren angst zoo luid dat de bnren het wel hooren konden, .hij bedriegt u, hij zal ons ongelukkig maken." .Weluu, dan zal ik het zelf wegbrengen," sprak de oude, zijne dochter met verwondering aanziende. .Dat ook niet, vader, het is te laat. Als ik het niet zonder eenige vergoeding terug- geef, zijn wij verloren." .Maar wat schort je dan toch, meid; 't is of de koorts in je hoofd is geslagen. Wat drommel mag ik het geld niet in den zak steken, dat voor den vinder is bepaald?" Leentje aarzelde. .Ik weet waarachtig niet, wat ik van je moet denken," vervolgde hij, .wat praat je toch van verloren, ongeluk Wat drommel, spreek dan." .Het is niet gevonden, vader." .Niet gevonden Wat dan .Gestolen Hannes heeft het gestolen." .Dat liegtje, heks!" stootte Hannes uit met een ruwen vloek. Maar de vader had hem slechts een oogenblik aan te zien om zich van de waarheid te overtuigen. Ook hij vloekte, nam zijn stoel op en stormde daarmede op den jongen los. Zij is opgericht voor een tijdvak van 29 jaren, en gevestigd te Ter Neuzen. Zij tracht overeenkomstig hare krachten dat doel te bereiken doora. het ten behoeve en voor rekening van de individueele leden aankoopen of aanbesteden van zaaizaden, kunstmestspecien en veevoederb. het houden van voordrachten over onderwerpen die het landbonwvak betreffen. Toen de visscher B. zich in den afgeloopen nacht huiswaarts begaf, ontmoette hij op de Axelsche brug zijn collega G., van wien hij, niet erg collegiaal, op 't onverwachts een paar flinke opstoppers in 't gelaat ontving, die hem een blauw oog bezorgden. Na zijn daad gepleegd te hebben, ging G. op de vlucht en B., die, zooals te begrijpen is, over eene dergelijke wijze van begroeting minder was gesticht, ging, van den eersten schrik bekomen, terstond bij de politie van 't voorgevallene aangifte doen. Waarschijnlijk zal dns dit muisje voor G. wel een staartje krijgen. Door een onjuiste mededeeling meldden wij in ons vorig nummer dat door de marechaussee te Axel als verdacht van ontuchiige handelingen was gearresteerd een .Belg". Aldaar is j. 1. Donderdag wegens dat feit gearresteerd en Zater dag naar Middelburg overgebracht om ter be schikking van den officier van justitie te worden gesteld de te Axel wonende engehuwde D. C., ond 43 jaar, van beroep opkooper van oude paarden enz., die volgens getuigenverklaringen in de vorige maand bovenvermelde feiten zou hebben gepleegd, doch alle schuld ontkent. Bij de aan het gymnasium te Middelburg gehouden overgangsexamens is o. a. bevorderd van de 2" naar de 3° klasse de leerling W. A. Dekker uit Hontenisse. Aan het tweede gedeelte van het festival te Hulst namen 18 vreemde gezelschappen deel, waaronder het muziekgezelschap .Apollo" en het zanggezelschap .Geduld Overwint" van Ter Neuzen, en het muziekgezelschap .Samenwerking" van Sluiskil. Niettegenstaande de drnkkende warmte en de stofferige straten, maakte men toch de muzikale wandeling door de gemeente. Evenals den 6 Juli 11. slaagde de gezamenlijke uitvoering van de feestmarsch door al de deel- nemende gezelschappen ook heden naar wensch. Onnoodig zal het wel wezen nit te weideu over de uitvoering der verschillende muziekstukken. Het eene gezelschap speelde al eens beter dan het andere, dit won het in groot aantal leden, dns de muziek was dan ook sterker, gene weer in de uit stekende uitvoering. Door loting vielen de premieen aan de volgende gezelschappen ten deel: 1* premie 100 fr. aan de .Scheldegalm" van Hansweert, 2s premie 75 fr., aan de zangmaat- schappij van Stekene, 3e premie 50 fr., aan dc Fanfare van St. Pauwels en een premie van 25 fr. aan ZweeuwschClinge, Graauw, St. Gilles en Assenede. Bij de Donderdag jl. te Ellewoudsdijk ge houden aaubesteding van het bouwen eener predi- kantswoning werd ingeschreven door de heeren A. Jansen te Nisse voor f 5350, A. J. de Muijnck te Borsele voor f 5250, A. den Hollander te 's Heerenhoek voor f 5200, W. v. d. Linde te Kattendijke voor f 5100, F. Schijf te Ovezande voor f 4900, D. van Maris te Kapelle voor Wij willen het tooneel, dat nu volgde, niet beschrijven. Reeds te lang hebben wij de lezers in dat rnwe gezelschap moeten laten. Toen Leentje, die haar best had gedaan om de vechtende te scheiden en den ouden man tot be- daren te brengen en daar eindelijk in slaagde, middelerwijl het voorwerp, dat zooveel onheil had te weeg gebracht, was meester geworden, liep zij er ijlings mede de deur nit en de straat op, als- of zij het werkelijk gestolen had en zonder er aan te denken, dat zij nog altijd op haar kousen was. (Wordt vervolgd). TER lEUZENSCHE C0IIRA9T. Bit bl»<l ve.Mhljnt Haanday-, Woenadaic en Vrijdaaavond, ■ltfe*°nderd Feenldaaen, bij de Firms 1*. J. TJiI Bl! BAWDS to Ver Hemi«E. BB—|Wg|

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1