Gemengde berichten. Mengelwerk. DE LYNCHWET. Voorstel tot heffing van opcenten op de grond- en op de personeele belasting ten behoeve van de Provincie (28 opcenten op de hoofdsom de belasting op de gebouicde en 36 op de ongebouwde eigendommenen 21 opcenten op de-hoofdsom der personeele belasting over het jaar 1903). Aangenomen met algemeene stemmen. Daarna wordt de Zomervergadering der Staten door den Voorzitter in naam der Koningin gesloten. Men meldt uit Sneek Den 5en Juni 1.1. was het vier jaar geleden, dat te Oppenhuizen bij Sneek de laatste tram van Heerenveen ontspoorde. Bij dat ongeluk werden eenige dames vrij ernstig gewond, o. a. mej. Theresia Potma albier, wier eene been geheel werd verbrijzeld, zoodat het den volgenden dag moest worden geamputeerd, en wier audere been op drie plaatsen werd gebroken. De moeder van het toen 16jarig meisje stelde tegen de betrokken tramweg-maatschappij een eisch tot schadevergoeding in van f 5 per week tot liaar 23ste jaar, en na dien tijd eene uitkeering ineens van 2000. De maatschappij wilde van dien eisch niets weten, zoodat eene procedure volgde. Eerst nu ontving genoemde weduwe een telegram uit Utrecht meldende dat haar eisch was ingewilligd. In 1901 is ruim 401,000 kilo goud uit de aarde opgehaald, ter waarde van ongeveer 680 millioen gulden, d. i. voor 40 millioen meer dan in 1900. Teugevolge van den oorlog in Zuid-Afrika is van 1899 tot 1900 de goudproductie van Zuid-Afrika van 180 tot 18 millioen verminderd. De pro- ductie van het Australische vasteland is met 20 pCt. toegenomen. Voor Canada daarentegen valt een vermindering van 7 millioen waar te nemen welke hoofdzakelijk komt op Klondike. De pro ductie van Rusland is met 10 millioen toegenomen In Zuid-Amerika valt eveneens een vooruitgang waar te nemen, maar in Columbia hebben de po- litieke verwikkelingen een zeer gevoelige vermin dering ten gevolge had. De Chinees Tjcheng verheugde zich in hooge achting in het Tsoeng-li-Yamen en de diensten, die hij den Chineeschen staatslieden bewezen had, waren veel en groot. Hij was zoo gezien, dat hij kort geleden tot opperrechter vau het district Honan werd benoemd. Dit nu is de eerste stap tot verkrijging der waardigheid van vice-koniug. Edoch, daar ontdekte een oude mandarijn dat de opperrechter Tjcheng een klein- zoon vau den Chineeschen tooneelspeler Tjcheng is. Deze ontdekking nu was zeer ernstig, over- wegende dat in China de tooneelspelers zeer ver- acht zijn en men zelfs hunne kinderen en klein- kinderen ouwaardig acht tot het bekleeden van openbare ambten. Toen nu Tjcheng zijne nieuwe be- trekking zou aanvaarden, werd hij plotseling ge- vangen genomen en levenslang verbannen wegens het: tfGeheim houden vau eene onedele afkomst." Een 62jirige weduwe te Daleiden, in Pruisen, die sedert eenige weken malende is en naar een ziekenhuis gebracht zou worden, heeft van een oogeublik, dat er geen toezicht was, gebruik ge- maakt, om een schuur binnen te dringen, een bijl te grijpen en er zich afschuwelijk mee toe te takelen. Toen men haar eenige minuten later vond, lag zij op den grond in een bloedplashaar linker- hand was op den pols afgehakt en op 15 ver- schilleude plaatsen vertoonde het lichaam bijl- houweu. Zij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar haar linkerarm reeds is afgezet. Met de Engelsche katoenindustrie gaat'tin den laatsten tijd slapjes. 't Is den weverijen niet meer mogelijk, het geproduceerde van de hand te doeu, en zelfs wordt beweert dat in de eerste maauden een werktijd vau drie dagen per week meer dan voldoende zou zijn om aan deaanvraag te voldoen. Twee dokters moesten dezer dagen een Poolsch arbeider, voor hij geopereerd werd, wegmaken, en verzochten hem langzaatn tot hon- derd te tellen. Daar de zieke de stellige ver- zekering gaf dat hij geen Duitsch kende, mocht hij in het Poolsch tellen hij telde een tijd lang in het Poolsch maar toen hij al half weg was, telde hij door in het Duitsch, zonder een oogeublik te haperen, met juiste uitspraak en klemtoon. De eenige manier misschien om een ras-Pool aan 't Duiisch-spreken te krijgen. Want hij weet we), dat zoo lang zijn taal bestaat, zijn stam er ook zal zijn. In een onderaardsche krypt ouder het woestijn- zand zijn in Darfoer (Egypte) vijf oude schepen begraven gevonden, die in de droge lucht 45 eeuwen lang gaaf zijn gebleven. Een dier vaartuigen is bijzouder merkwaardig en waarschijulijk een der oudste modellen van 8cheepsbouwkuuat. Toen dat scliip gebouwd werd was de zeevaartkunst aan nog slechts zeer weinigen bekend, maar toch stonden de Egyptenaars toen klaarklijkelijk reeds op een hooger peil dan vele achterlijke menschensoorten van ouzen tijd. Het schip is van cederhout vervaardigd en zorgvul- dig met een beitel bewerkt. Aanwijzingen dat ook een zaag werd gebruikt zijn niet aanwezig. De planken van den romp zijn door inkepingen tegen elkaar geplaatst en waarschijnlijk bijeenge- houden door lederen riemen, loopende door openin- gen, welke afwisselend in de planken zijn gebo< rd. De voegen werden met aardpek besmeerd, om de romp waterdicht te maken. De wanden zijn boven de waterlijn wit geverfd geweest en van boven en heneden afgezet door dubbele zwarte lijnen. De boot is 10 M. lang en 2J M. breed en ligt ongeveer 2 Meter diep. Het schip is ge- deeltelijs van een dek voorzien geweest, waarvan nog enkele gedeelten voorhanden zijn. Daarbij werd een korte mast gevonden, die aantoont dat van een zeil gebruik werd gemaakt. Bij het schip vond men ook de overblijfselen van roei- riemen. Voor- en achtersteven loopen spits toe de schansbedekkingen middenschips zijn lager en wijken in dit opzicht niet af van de scheepsbouw- wijze, die door alle eeuwen heen is toegepast. Een kiel is niet aanwezig. De Horticulture Nouvelle maakt melding van een onfeilbaar middel tegen hersenverkoudheid. Hiertoe behoeft men slechts wat zuiver citroensap in een lepel of beter nog in de holte eener hand uit te persen en dit op te snuiven, zoodat het citroensap achter in de keel komt. Oogenblikkelijk voelt men een sterke prikkeling in de bovenste neusholten en daar is het om te doen. Men niest krachtig, snuit den neus en herhaalt de opsnuivirg onmiddellijk. Tegen twee opsnuivingen is de hersenverkoudheid niet bestand. (Semperv.) Met hoe groote brutaliteit de spoorweg- roovers in Mantsjoerije optreden, blijkt uit het volgend voorval, dat uit Port-Arthur wordt bericht Met een naar Nioetsjwang gaanden trein reisden in een waggon een aantal Chineezen. Onderweg haalden zeven reizigers plotseling messen en revolvers te voorschijn en noodigdeu de overigen uit, hun geld af te geven. Niemand waagde het, weerstand te bieden aan het verlangen der roovers, Dezen hadden de lijn van de noodrem doorge- sneden, zoodat hun slachtoffers niet in staat waren, hulp te requireeren. Toen de trein Nioetsjwang naderde en langzamer ging rijden, sprongen de dieveu uit den waggon en gingen op den loop. Na aangifte bij de overheid, werden de roovers achternagezet doch zonder succes. Drie groote Mexicaansche verzekerings maatschappijen zijn het slachtoffer geworden van een uitgebreid oplichterssysteem. 18 Personen, onder wie 3 le Mexico wonende doctoren, hadden zich vereenigd, om verzekeringssommen uitbetaald te krijgen. De dokters gaven bewijzen af van overlijden en hun medepiichtigen kochten lijken op van arme lieden, die zij onder de namen van de verzekerden lieten doorgaan. Tot de bedenkelijkste gevolgen van de treurige sociale toestanden in sommige buurten vanLonden behoort de vroegrijpheid der jongelieden van beide seksen. Otto Brandes schrijft daarover in het n Berliner Tageblat" het volgende Er zijn thans ongeveer in Londen 13,000gehuwde personen beneden 20 jaar. Meisjes beginnen al met 13 jaar aan een huwelijk te denken. Er zijn 10 #huisvrouwen" van 15 jaar, 23 vrouwen en weduwen van 16 jaar, 164 van 17, 971 van 18 2712 van 19, 6672 van 20 jaar. Dan zijn er 787 gehuwde mannen van 1619 en 2022 van 20 jaar. De meeste dezer vroege huwelijken worden gesloten in de armste wijken, de eeht- genooten behooren bijna alien tot den kring der dagloouers. In den regel bezit het paar bij het aangaan van het huwelijk geen penning: de paar stoelen, de tafel, het bed worden op afbetaling aangeschaft. Het meisje kan meestal koken noch naaien en heeft een ouoverwinnelijken afkeer van schuren en vegen. Zij heeft haar tijd gebruikt met op straat te zwer- ven en uit te zien naar een //young maa". Dat wordt dan in den kortst mogelijken tijd man en vrouw, om dikwijls even spoedig weer uiteen te gaan, nadat al heel gauw na 't huwelijk aan een kind het leven isgeschonken of ook niet. In den nacht der volkstelling waren van de vrouwen wier mannen niet met haar samenleefden, 742 beneden 20 jaar; van dezen waren er 40 15 17 jaar ond. Van 2 echlelieden van 16 jaar was de een in de gevangenis de andere in het hospitaal. Ongeveer 2000 minderjarige mannen leefden niet samen met hunne vrouwen. Eenigen had gebrek aan werk of armoede, anderen de gevangenis aan hunne vrouwen ontvoerd. Van de 850 minderjarige personen in de gevangenissen van Londen zijn 200 gehuwd. In andere deelen van Engeland is de toestand niet beter in de fabrieksdistricten van Lancashire en Cheshire zijn 9366 gehuwden min- derjarig, in Yorkshire 7664. Philanthropen en alien die bezorgd zijn voor de komende geslachten, ijveren tegen de vroege huwe- ijken, maar een wettelijk voorschrift,dat voor jongens en meisjes een leeftijdsgrens bepaalt, blijft uit. Stierengevechten te Dyon. Walgelijke tooneelen, die een kannibalenstam eer aan zouden doen, werden Zondagmiddag vertoond in het velodrome van het park te Dyon. Er werden daar. //stierengevechten" gehouden. Er waren vijf verschillende gevechten aange- kondigd, waarvan in twee de stier zou gedood wordenbovendien zou er nog een gevecht voor amateurs plaats hebben. De drie eerste gevechten zijn totaal mislukt en het publiek amuseerde zich met fluiten en stampen. Het vierde gevecht, waarin de stier moest gedood worden, trok het meest de aandacht. Het arme beest, dat eerder goedig dan strhd- lustig *bleek te zijn en dat in 't geheel niet forsch van bouw was, scheen geheel versuft door de langdurige opsluiting. De matadors hadden dan ook moeite, het dier uit zijn kooi te krijgen. Daarna ging het in de nabijheid van het hek liggen toch eischte't publiek dat het afgemaakt werd. De dappere matador Carita trad toen naar voren en stak den stier tot tweemaal toe zijn degen in de borstdaar 't dier evenwel nog leefde, moest hij het met dolksteken verder afmaken. Het publiek protesteerde echter krachtig en dreigde met het omverhalen van het aiena, als er niet een andere stier werd gebracht. De directeur besloot nu een tweeden stier in het arena los te laten. Het gevecht begon opnieuw. Een onhandige matador ver- wondde den stier met zijn degen, waardoor deze woedend werd. Toen gingen drie matadors het beest //lardeeren" maar het duurde lang voor het doodelijk gewond washet arena was rood van t bloed en de ingewanden hingen het dier uit het lichaam. De matadors werden nu met allerlei projee- tielen door het verontwaardigde publiek ge- bombardeerd. Het liep zoo erg, dat de menschen het arena binnen drongen en twee der matadors verwonden. Er waren vijftien politie-agenten noodig om hen te beschermen. De stier, dien men intus- sehen maar halfdood in het arena liet liggen, werd eerst na de ontruiming daarvan afgemaakt. Er hebben eenige arrestaties plaats gehad. Gedurende vele jaren na den invoer van roodeklaver op Nieuw-Zeeland groeide het wel goed en leverde een zeer voldoende opbrengst maar droeg nooit zaad zoodat meu gedwongen was telken jare nieuw zasizaad aan te voeren. De oorzaak lag in de afwezigheid van hommel- soorten die de bloemen konden bestuiveu. Daarom heeft men getracht deze in te voeren, en koos daartie den gewonen hommel, Bombus terrestris, zonder er op te letten, dat juist deze de klaver met bevruchten kan, omdat zijn zuiger te kort is. Maar gelukkig was de bezending hommels niet geheel zuiver van soort en kwameu er enkele exemplaren, van betere soorten bij voor. Deze hebben zich toen allengs sterk vermeerderd en worden thans overal op Nieuw-Zeeland aangetroffen, tengevolge waarvan de zaadoogst van de roode klaver geheel verzekerd is. (Album der Natuur.) New-Yorksche milliardairs. Voor eeni gen tijd kregen twee New-Yorksche milliardairs, de heeren Jay Gould en Cornelius Vanderbilt op hun club oneenigheid. Het gevolg hiervan was, dat zy een duel aangingen niet een ge- woon duel met degens of pistolen, ook niet een Amerikaansch-gewoon duel met loting, wie zich van kant moest maken, maar een allermodernst Amerikaansch-milliardairsduel. Beide heeren bezaten een spoorweg, waar- langs runderen vervoerd werden van de grens van Canada naar New-York. Zij gingen dus een tanevenduel aan en verlaagden de kosten van vervoer achtereenvolgens van 12 tot 1 dollar, loen nu beiden zoover gekomen waren, hield •Jay Gould, die telkens begonnen was met ver- laging der prijzen, hiermede op en vergenoegde zich met het vervoer van leege waggons, ter- wyl Vanderbilt voor 1 dollar reed. DA duurde eenigen tijd zoo voort en Vander bilt, die met een groot verlies werkte, begreep met, hoe zijn concurrent, die met nog grooter verlies moest werken, het zoo lang uithield. Het bleek ten slotte, dat Jay Gould alle runderen aan de Canadeesche grens opkocht en ze voor den genngen prys van 1 dollar naar New- York Let vervoeren met den spoorweg van an 'j1lt, zoodat hij in de gelegenheid was, de runderen met groote winst op de New- Yorksche markt van de hand te doen. Hier mede eindigde dit Amerikaansch-milliardairsduel. Omtrent een verzoening zijn nog geen telegram- men ontvangen. Het was een prachtige lente-avond in Maart. Mij n dagtaak was afgeloopen en ik zat op den drempel van een oud blokhuis naby den Brazos. Voor mij onttrok de dichtbegroeide oever den stroom aan mijn oog, terwijl achter mij de golvende prairie zich uitstrekte. Alleen de vuurvliegen, die in en uit het kreupelhout gonsden, verbraken den indruk van roerlooze stilte, die met den avond scheen neer te dalen en langzamerhand dwaalden mijn gedachten terug naar Engeland en naar het tehuis, dat ik pas eenige maanden te voren had vaarwel gezegd. Ik had de oogen gesloten en was halfweg de oprijlaan van mijn ouderlijk huis, toen ik onverwachts in de werkelijkheid werd terug- gesleuid dooi de stem van den neger, wiens grijnzende tronie over de heg keek. Say boas, mag ik stallen dit paard voor vannacht in de corral hier Onder de gegeven omstandigheden was het een gevaarlijke vraag, zelfs voor een blanke en ik gaf de verlangde toestemming, naar ik vrees, niet bepaald vriendelijk. Een half uur later kroop ik uit pure ver- veling mijn partner, Hal Bell, was voor zaken naar Austin gegaan te kooi en lag weldra te snorken. Het duurde niet lang, of ik werd wakker geschrikt door een ruwe stem, die in mijn oor schreeuwde Vooruit, Britisher, handen op Ik ging overeind zitten en keek rond. Het kleine vertrek was vol gemaskerde mannen, tot de tanden gewapend, die hun revolvers op mijn houfd hielden gericht. Mijn eigen wapen hing aan den anderen muur buiten mijn bereik, zoodat dit bevel geheel overbodig was. Ik stak mijn handen dan ook niet op. Wel, Britisher, 'k denk dat je ons alzoo half verwachtte, he Neen, wat moet je vroeg ik, zoodra ik mij voldoende had hersteld. erduiveld, wat hou jij je onnoozel Dan wil je ook zeker beweren, dat je niet weet, waar Dane Lawson's zwarte ruin uithangt Dane Lawson's zwarte ruin herhaalde ik. k Heb Dane Lawson nooit van mijn leven gezien, veel minder zijn ruin Hoor hem, boys, boor hem nooit van zijn leven gezien Adam kom naar voren Een neger, met een afschuwelijken grijns om zijn dikke lippen, kwam aan het voeteneinde van mijn bed staan. Is dat de man, dien je Dane Lawson's paard vanavond door de kreek zag leiden ondervroeg de woordvoerder. De eigenste gentleman, sur. Ik zien hemzelf en volgen hem, want ik begrijpen Mr. Lawson niet verkoop dat hoss, waar hij zoo op gesteld, en ik zien hem vastmaken die paard in zijn corral. Gemeene zwarte schurk Heb je mijzelf niet gevraagd het daar te mogen stallen bulderde ik hem toe, want ik meende zijn toeleg te doorgronden. Hij was ontdekt en wilde nu de schuld op mij werpen. Nosure, weet nergens van, ontkende de neger met een nog afzichtelijker grijns dan te voren. Genoegviel de gemaskerde aanvoerder in. Nigger Adam heeft je gezien, onsgewaar- schuwd en ons hier gebracht. Wij hebben het paard in je corral gevonden en, om tijd te sparen, onderweg rechtspleging gehouden en je schuldig bevonden. Sta op en kleed je aan Wat wou jelui met me V vroeg ik nu werkelijk ongerustbekend als ik was over het kort recht, dat gewoonlijk over paardendieven werd uitgesproken. Blijkbaar waren mijn on- welkome bezoekers vast overtuigd, dat ik een lid van dat edele gilde was. Wel ik geloof, dat het de wil dezer achtbare vergadering is, je te laten bengelen. Zie je, Britisher, er zijn in den laatsten tijd een massa paarden verdonkeremaand en we hebben besloten den eersten den besten paarden- dief, dien we snapten, te hangen, als een waar- schuwend voorbeeld voor de anderen. Begrijp je Maar jelui zult me toch niet goedsmoeds ophangen, zonder eenig onderzoek? zonder een enkele kans om mijn leven te redden V riep ik beangst. Ik zie niet in, waartoe dat noodig zou zijn. Kijk hier! wij zouden toch allemaal in jury zijn en je evengoed tot den strop ver- oordeelen. Dan is 't immers maar veel beter om geen omslag te maken en je maar dadelijk op te knoopen Kom maak een beetje voort 't is gauw gedaan. Bij deze bemoedigende opmerking wenkte hij twee mannen, die naderbij traden en mij vast- grepen. In weerwil van mijn verzet en on- schuldbetuigingen werd ik naar het bosch ge- sleurd, begeleid door de geheele gewapende bende, die zich onderweg den tijd kortte met onderling op vrij heftigen toon te beraadslagen over de beste manier om mij van kant te maken. Enkelen waren er voor, het touw eenvoudig over den tak van een boom te werpen en mij op te hijschen, maar de meerderheid verklaarde zich voor de goede ouderwetsche methode, om mij op een paard te zetten, met het touw aan een tak gebonden om mijn nek en dan het paard met een paar flinke zweepstriemen onder mij vandaan te drijveu. Als in een droom liep ik voort, aan alle kanten door de gewapende gemaskerden inge- sloten. Eindelijk commandeerde de aanvoerder halt onder een grooten noteboom, dien hij voor het doel uitstekend geschikt verklaarde. De maan scheen helder door het loover, veranderde de lange lianen en neerhangende tressen van Spaansch mos in reusachtige zilveren draperieen en overgoot het tooneel met een tooverachtigen glans, die mij ouder andere omstandigheden zeker met verrukking zou hebben vervuld het eenig gevoel dat die aanblik nu in mij op- wekte, was een aandoening van spijt bij de ge- dachte hoe schoon de aarde er in dat zachte maanlicht uitzag en hoe hard het was, dat alles voor het laatst te zien. Er werd mij echter niet veel tijd tot nadenken gelaten. Zij grepen mij aan, bonden mijn handen op den rug vast, eeu blinddoek voor mijn oogen en tilden mij op een ongezadeld paard daarna voelde ik een strop over mjjn hoofd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6