Zaterdag 12 Juli 1902. 42" Jaargang. RECHTSZAKEN. Arrondisements-rechtbank te Middelburg. Prov. Staten van Zeeland. Tot inwilliging van hot aangehoudeit verzoek van het eomite tot stichting van een st»omtramweg Hontenisse—Seizaete om subsidie voor aanleg van <1 ion1 *eS* TER NEUZEN, 11 Juli 1902. De klerken bij de posterijeu en telegrafie, de heeren H. van Nieuwenhuijze te Ter Neuzen en G. de Ridder te Rotterdam, (een voormahg m- gezetene) slaagden dezer dagen voor het radicaal voor de posterijen. Bij Kon. besluit is aan den beer J. Spaanstra, directeur van een post- en telegraafkantoor, vroeger alhier, een pensioen verleend van 1575. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde gisteren voor het apothekers-examen de heer M*. J., van Pienbroek van Middelburg, geboren te Zaamslag. Aan de Rijks H. Burgerschool te Middel burg is na gehouden examen o. a. bevcrderd van de 1» naar de 2" klasse de leerling J. W. A. G. Collot d'Escury uit Kloosterzande en van de 4° naar de 5* klasse de leerling H. H. Ehrenburg uit Breskens. Naar we vernemen is heden door de marechaussee te Axel gearresteerd een Belg, ter zake van het plegen van ontuchtige handelingen met 3 minderjarige meisjes onder de gemeente Axel. De arrestant zal morger. naar het huis van bewaring te Middelburg worden overgebracht. Men schrijft uit Zuiddorpe aan VI. Ct. Woensdagnamiddag waren de metselaar S. van M. en de arbeidet M. C. bij den landbouwer A. G. alhier, bezig een vloer in een pas gegraven beerput te leggen, toen de landbouwer G. bij zijn thuiskomst bemerkte, dat de aanpalende rnunr van den koestal wegzakte. Hij waarschuwde de beide werklieden, die in allerijl uit den put vuchtten. Juist toen zij de bovenste sport van de ladder bereikt hadden, stortte de muur met een donderend geraas in zoodat beiden met den schrik en eeu paar kneuzingen vrij kwamen. Zaamslag, 10 Juli. Gisteravond ontsnapte een rund aan zijne geleiders, terwijl bij het op- vangen een der geleiders P. C. van 1 raaijenhovr, door zijn vader Jan van Fraaijenhove en zijn breeder werd bijgestaan. Na eenigeu tijd op het rund jacht te hebben gemaakt, viel de vader veormeld, dood op den weg, teugevolge van een beroerte. Axel. Orn deel te nemen aan het voorbe- reidend militair onderricht hebben zich alhier 30 jongelieden aangemeld. Philippine, 10 Juli. Woensdag j. 1. zijn aan de kaai 121300 balen mosselen gelost en naar Belgie en Frankiijk getrokken, de kwaliteit ver- bete'rd wekelijks en de prijzen varieeren van fr- 4)75_fr. 6 per baal. Niettegeastaande in den laatsten tijd veel mosselzaad uit de Zuiderzee wordt aangevoerd verdient toch het Zeeuwsche zaad de voorkeur, van daar dat een mosselhande- laar deze week voor fr. 1500 Zeeuwsch zaad heeft aangekocht. Koewacht. Voor eenigen tijd werden hierop het Belgisch gedeelte dezer gemeente een aantal jonge varkens, die frauduleus ingevoerd waren, door Belgische beambten aangeslagen en in beslag ge- nomen. Tegen den geleider zekeren J., koopman te Stekene, werd toen proces-verbaal opgemaakt. Deze week werd de zaak voor de rechtbank te Deudermonde behandeld. J. werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, 670 fraucs boete, de kosten vau het proces, terwijl hij vijf jaar onder politietoezicht wordt geplaatst. De Belgische justitie schijnt dus tegenover smokkelaars streug te gaan optre.den. Het zal voorzeker den honderden duiven- liefhebbers uit deze streken belaug inboezemen iets te vernemen omtrent de groote prijsvlucht, welke te Gent plaats heeft. Daar wordt namelijk een prijsvlucht op Rome gegeven, de vierde van dien aard, welke in Belgie plaats heeft. De eerste geschiedde in 1868 te Luik, de tweede en derde te Brussel. 2835 duiveu nameu aan de prijsvlucht deel, alle prachtige dieren, waarvan verschillende reed's groote prijzen verdiend hebben. De inkor- ving geschiedde Zondag iu het Grand Hotel te Gent onder toeloop van honderden liefhebbcs eu meuwsgiengen. Het lokaal was met Belgische en Italiaansche vlaggen versierd. De duiven gingeu in 114 manden en vulden vier wagons vau den trein. Maandagmorgeu zijn ze via Parijs naar Rome verzonden. Twee persouen maakten de reis mede om onderweg voor de kostbare dierijes te zorgen eu in Rome de opiating te re*relen. Donderdagmorgen zijn de duiven te Rome sange- komeu en daar men rekeut, dat de vogels drie dagen over de reis zullen doen, kunnen de eerste duiven Zondag thuis zijn. Met veel belangstelling wordt door de Belgische duivenliefhebbers de uitslag afgewacht. Biervliet. In deze gemeente doen zich ge- vallen voor van een pijnlijk lijden in de keel, zelfs reeds een gesal met doodelijken afloop. Die ziekle heet geen dyphtheritis. Heden werd voor bovengenoemde rechtbank met gesloten deuren behandeld de zaak tegen P. J. d. B., 40 j. oud, schoenmaker, geboren en wonende te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij op verschillende tqdstippen in het jaar 1901 en iu bet jaar 1902 voor den Mc van dit jaar, ontuchtige handelingen heeft gepleegd met verschillende minderjarige meisjes. Het openbaar miristerie vorderde tegen beklaagde, die eene voiledige bekentehis aflegde, twee ja.en gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op 25 dezer. Ter ariffie van bovengenoemde rechtbank is namens J. F. B. v. E. en C. H. V gedetineerd te Middelburg (de op den 28 Jum 902 door die rechtbank tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeelden wegers de bekende inbraken in het Goesche land) liooger beroep aangeteekend, terwijl de heer Officer van Justitie dit deed tegen het geheele vonms dus ook tegen den veroordeeldeu, ontvluchtten en nog niet gepakten P. Z. De i 1 Woensdag voortgezette zomerver- gadering werd door 39 leden bijgewoond Afwezig waren de heeren De Smidt en Oggel met, en Dieleman zonder kenmsgeving. Na voorlezing en vaststelling (lev notulen van de Dinsdagavond gehouden bijeenkomst, kwamen de algemeene verslagen der afdeelingen betreffende o. a. de volgende voorstellen aan De heer Van Deinse betreurt het, dat aan de leden geen kaart werd rondgezonden be- treffende de te volgen richting van de tram. Ook heeft het hem verwonderd, dat ook door Gedep. Staten geen gewag is gemaakt van het belang dat het district er bij heeft om eene verbin- ding met Sas van Gent tot stand te brengen. Belgie wordt gebaat met het oog op den invoer van land- bouwproducten, maar een groot voordeel zou het voor het district zijn, wanneer de producten, bestemd voor de suikerfabneken te Sas van Gent konden worden vervoerd per tram. Een openbaar geheim is't, dat de tram in t leven wordt geroepen ten behoeve van de beetwortel- suikerfabrieken te Seizaete. Hij zou de bruggen over het kanaal te Sas van Gent, welke t ge- wicht van de tram nu met kunnen dragen, daarvoor geschikt willen maken. Hij zou het van groot belang en nut achten, wanneer in 't besluit tot toekenning van een subsidie de bepaling werd opgenomen, dat de concessiona- rissen van de Trammaatschappij de verplichting op zich namen, om na verbetermg dier bruggen een zijlijn naar Sas van Gent aan te leggen. Hii dient in dien zin een amendement in. De heer Van der Have wijst op den grooten schuldenlast, welke de provincie drukt7 ton, en acht zich niet verantwoord tegenover de belastingschuldigen om zijn stem aan de sub sidie te geven. De tramplannen hangen jij menigte in de lucht. Het moge wenscbelijk ziin, dit tramplan van noodzakelijkheid is hem niet gebleken. Gezegd wordt wel verscheidene polders hebben bijdragen toegezegd, maar met hoeveel. Hij zou wel een renteloos voorscbot willen geven, maar geen subsidie. De heer Van Rompu belooft den beer Van Deinse dat in't vervolg projecties zullen worden overorelegd aan de leden. Wat zijne opmerking betreft over de noodzakelijkheid om in bet plan een zijlijn naar Sas van Gent op te nemen Waar moet het been, mdien Gedep. Staten aan concessionarissen de voorwaarde opleggen om zijlijntjes mede aan te leggen, willen zij subsidie verkrijgen. Zoo iets ligt trouwens met op de liju van Gedeputeerden. Deze beoordeelen conces- sleaanvragen, zooals deze daar liggen. 8>elzaete is een centraal punt. Van daarmt gaan treinen in verschillende richtingenEecloo, L°keren, Gent Ter Neuzen. 't Is beter de aandacht der ondernemers te vestigen op een zijlijn, wanneer de geprojecteerde lijn eemnaal in werking is. Bovendien, wanneer die zijlijn tot stand moest komen, zou ook het subsidie aanzienlijk moeten worden verhoogd, anders was 'thalf werk en dan zou er minstens 50 a f 60,000 meer noodig zijn. Hij ontraadt daarom aanneming van het amendement Van Deinse. De heer Fruijtier begrijpt niet de verwonde- ring van den heer Van Deinse. A oor den uitvoer van landbouwproducten naar Holland blijft toch nog altijd open de haven van Walsoorden. Dit moge den heer Van Deinse •reruststelleu. Alle polder- en gemeentebesturen zouden misschien wel zijlijntjes wenschen, maar men moet rekening houden met het bereikbare, niet. met bet wenschelijke. Bovendien, de gelden door de verschillende besturen toegezegd, zijn wel toegekend voor het plan, zooals bet daar ligt, niet voor een ander. De bruggen over het kanaal te Sas van Gent zijn met geschikt en wellicht ook niet geschikt te maken. bpreker weerleet voorts den heer Van der Have aanleg van deze tram zal de levendigbeid van het verkeer in het district zeer doen toenemen, wat toch ook weer ten goede komt aan den handel in het district en zijne neringdoende bewoners. De heer Van Deinse stemt toe, dat beoor- 1 deeling van aangevraagde concessie met mets anders te maken heeft, dan met den aange- vraagden weg. doch het wordt anders wanneei subsidie wordt aaugevraagd. Dan moet wel degelijk beoordeeld worden of de richting van provinciaal belang is. De heer Fruijtier wees op Walsoorden als uitvoerhaven, maar dat behedrscht niet de quaestie. Wanneer Walsoorden voldoende was, zou ook de aanleg van de tram tot Axel vol doende zijn. Hij wil subsidie alleen^ geven onder voorwaarde, dat verbinding met Sas van Gent tot stand komt. Aan bet bezwaar van hooger subsidie te moeten verleenen, wil bij tegemoetkomen door een tweede amendement voor te stellen, n.l. om f 1 5,000 als maximum uit het voorstel van Gedeputeerden te doen vervallen en dus alleen te spreken van x/3 in de kosten van aanleg. De beer Heijse merkt op, dat het bedrag, genoemd in de voorwaarde I o7,640 bij dragen van belanghebbenden) dan ook dient te veranderen. De heer Wisboom Verstegen wil uitstel tot de wintervergadering ten einde meer licht in de zaak te verkrijgen en stelt een motie in dien geest voor. De heer Hammacher is deze motie zeer wel- kom. Hij zat er juist over te peinzen. Hij wil ook meer licht in deze tramzaak, voordat een besluit wordt genomen. De heer Fruijtier betreurt het amendement Wisboom Verstegen. Uitstel wordt dikwijls Efstdl De heer Hombach spreekt eveneens de vrees uit, dat de zaak van de baan zal raken, te meer waar een Belgische maatschappij, die steun toezeide, zich vermoedelijk zal terug- trekken, wanneer dezerzijds wordt uitgesteld. De heer Van RompuOok Gedep. Staten zouden uitstel betreuren. Er is bovendien geen reden voor: bet Gedep. College zou ook later met hetzelfde voorstel komen. Op zulke wijze zouden alle voorstellen wel door amendementen en sub-amendementen van de baan kunnen wor den geschoven. Hij vraagt daarom intrekking van dit amendement, als geheel onnoodig. De heer Wisboom Verstegen handhaaft zijn amendement van uitstel, dat in stemming ge- bracht, verworpen wordt met 25 tegen 14 stemmen. Vo6r stemden de heeren Maas, Van Dam, Erasmus, Hennequin, De Jonge, Hammacher, De Boer, Fokker, De Veer, Van Deinse, Vader van 's Gravenpolder, Noordrjke, Wisboom er- stegen en Houterman. Nadat nog de heeren Van Teijlingen en Van Ljjnden het woord hebben gevoerd, zegt de Voorzitter het noodig te achten, in verband met de indiening der amendementen, met (Ted. Staten te confereeren over het standpunt thans door hen in te nemen en schorst daarom de vergadering. Na heropening zegt de Voorzitter, dat het amendement Van Deinse (weglating 175,000 als maximum) zal worden in stemming ge- bracht. Wordt bet aangenomen, dan trekken Ged. Staten voorloopig hun voorstel in. Het amendement wordt verworpen met algemeene stemmen op een na (die van den voorsteller). De heer Van Deinse trekt daarna zijn andere amendementen in. Het voorstel van Ged. Staten wordt alsnu in stemming gebracht en aangenomen met 29 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de heeren Maas, De Jonge, Van *der Have, Hammacher, De Boer, Van Deinse, Vader van 's Gravenpolder, Noordijke, Wisboom Verstegen en Houterman. Voorstel tot inwilliging van het aangehouden verzoek van het bestuur van het waterschap Eiland en Brandkreek om een renteloos voorschot voor wegsverhetering. De beer Van der Have vraagt of de land- bouwers zelf niet kunnen zorgen voor verbarding van den weg. De heer De Veer zal tegen het voorstel stemmen. Hij vindt dat alles tegenwoordig op de provincie wordt geschoven en wel onder het mottoprovinciaal belang. Hij is principieel tegen bet voorstel met het oog zoowel op de draagkracht der aanvragers als op den finan- cieelen toestand der provincie. Hij komt tot de conclusie dat inwilliging van bet verzoek onnoodig is. De heer Hennequin geeft den beer Van der Have inlichting en beautwoordt den heer De Veer. De heer Van Rompu verdedigt het voorstel van Gedep. Staten. De beer De Veer maakt zich te veel ongerust over de financien der provincie. Ondanks de vele toegestane subsidien is de schuldenlast der provincie sedert 1870 aanzienlijk verminderd. De heer De Veer rekent uit, dat de province door het toestaan van renteloos- voorschot jaarlijks een aanzienlijk renteverlies lijdt. Als de provincie niet verleent, dan lijdt de polder bet verlies wat z. i. de voorkeur verdient omdat deze meer belang bij de wegsverhetering heeft dan de provincie. Aan het adres van den beer Hennequin wenscbt hij te zeggen, dat deze in 1895 en 1896 bij het bebandelen van dergelijke aanvragen met het uitbrengen van zijn stem rekening hield met de draagkracht des polders. Thans schijnt deze van opinie veranderd. De heer Hennequin wederlegt de bewering van den heer De Veer dat hij sinds 1895 van opinie zou veranderd zijn. Het voorstel van Gedep. Staten, hierop in stemming gebracht, wordt aangenomen met 22 tegen 17 stemmen. Hierop wordt de vergadering voor een half uur geschorst. Voorstel tot inwilliging van het aangehouden verzoek van het Bestuur van den polder Oud- Vogelschor om een renteloos voorschot voor wegs verhetering. f 7225). Dit wordt aangenomen met 23 tegen 10 stemmen. Voorstel alsvoren betreffende het verzoek van de vergadering van Ingelanden van den Stoppel- dijkpo'lder. (Maximum 16,660). Aangenomen met 24 tegen 13 stemmen. Voorstel tot vaststelling van eene regeling voor het pensionneeren van weduwen en weezen van Prov. ambtenaren. De heer De Veer is niet voldaan over de stereotype uitdrukking, dat het algemeen ver- slag der afdeelingen geen verandering heeft gebracht in het voorstel van Gedep. Staten. Er was in de afdeelingen opgemerkt dat in het voorstel met toelichting veel onduidelijk- heden voorkwamen. Leden in de afdeelingen sprak hij maar ook deze wisten op sommige punten geen opheldering te geven. In verband daarmede stelt hij een motie voor om deze materie aan te houden tot de najaarsvergadering, ook op dat Ged. Staten hun voordeel konden doen met de opmerkingen in de afdeelingen gemaakt. Deze motie wordt aangenomen met 21 tegen 17 stemmen. Voorstel tot wijziging van het Reglement op de weg en en voetpad.en, (redactie-wijziging van art. 87bis 2.) Aangenomen met algemeene stemmen. Voorstel tot uitgifte van grond in erfpaclit aan de Maatschappij voor den straatweg van IJzendijke naar de Belgische grens. Aangenomen met algemeene stemmen. Voorstel tot inwilliging van het verzoek van C. A. Carpreau, om andere pereeelen dan de thans daarvoor aangewezene te verbinden tot zekerheid voor het onderhoud van den weg van Aatdenburg naar de Belgische grens. Aangenomen met algemeene stemmen. Voorstel tot verleening van eene subsidie ad. f 1500 ten behoeve van eene zeevaartschool te Vlissingengedurende 5 jar en. De heer Bos waardeert de pogingen van de heeren Van Woelderen c.s.om eene zeevaartschool te verkrijgen. Hij verheugt zich zeer dat Gedep. Staten bereid zijn de pogingen te steunen. Zeeland behoort aan de spits te staan van de zeevaart ook met het oog op zijne geschiedenis. Maar nu moet men ook bij toekenning van subsidie roijaal zijn. Men geve 2000 zooals gevraagd is. 1500 zooals Gedeputeerden wil len geven is te weinig vooral voor de eerste jaren. In Vlissingen rekent men op 2000. Hij stelt als amendement verhooging van subsidie tot 2000 voor. De heer Van Lijnden, hoewel een groot voorstander van de zeevaartschool kan het amendement niet ondersteunen. Alles heeft een grens. 1500 is z. i. voldoende. Het amendement Bos, nu in stemming ge bracht wordt met 22 tegen 12 stemmen ver worpen. Daarna wordt het voorstel van Gedeputeerden met een kleine wijziging door henzelf aange- bracht aangenomen met algemeene stemmen. Voorstel tot verleening van een irediet ad f 3550 aan de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, ten behoeve der paardenfokkerij gedurende 2 jaren. De heer Wisboom Verstegen is een warm voorstander van bevordering van landbouw en veeteelt maar hij vindt dat een grens moet gesteld worden, hij vindt het crediet te hoog en wil vermindering tot 2350. De heer Hennequin beweert dat de heer Wisboom Verstegen niet op de hoogte blijkt te zijn met het belang, hier beoogd. Het mannelijk fokmateriaal is vrij goed, daar heeft een rijks-subsidie voor gezorgd. Zorge de Provincie nu met een subsidie voor de merrien. De aanhoudingsprijzen moeten verhoogd worden en de hoeren opgewekt om hun goede paarden te houden en niet te verkoopen. De heer Maas bepleit de noodzakelijkheid van het subsidie tot het voorgestelde bedrag. De heer Wisboom Verstegen handhaaft zijn amendement dat in stemming gebracht, verworpen wordt met 33 tegen 4 stemmen. Daarna wordt met algemeene stemmen het voorstel van Ged. Staten aangenomen. Voorstel van Ged. Staten tot sluiting van eene yeldleening van ten hoogste f 165,000. Aangenomen met algemeene stemmen. Voorstel tot vaststelling der prov. rekening over 1900. Aangenomen met algemeene stemmen. Voorstel tot voordracht aan de Koningin van de begrooting der kosten van het Prov. bestuur, voor zooveel het Ilijksbestuur is voor 1903. Aangenomen met algemeene stemmen. Voorstel tot vaststelling van de provinciate begrooting voor 1903. Aangenomen met algemeene stemmen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5