Gemengde berichten. Tetegrafischa berichten. Prov. Staten van Zeeland. Het voorstel van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van subsidie voor een stoomtram Hontenisse—Selzaete is aange nomen met 29 tegen 10 stemmen, na ver werping van de motie van den heer Wisboom Verstegen om de zaak tot de najaarsvergadering uit te stellen. Hij spoorde ten slotte de Ter Neuzensche "werklieden aan het voorbeeld der Belgen te volgen, al moest men dan ook met een gering aantal beginneu. Het doel der vergadering, het oprichten eener arbeiderskiesvereeniging, werd niet bereikt, daarvoor bleek geen liefhebberij te bestaan. De heer G. L. Krol, achtereenvolgens predi- kant te Dieden, Vierlingsbeek, Hontenisse, 0. en N. Asselt, Lutkewierum, Groede en thans te Veghel, herdacht Zondag jl. onder vele en velerlei bewijzen van vriendschap en hoogachting den dag waarop hij 40 jaargeleden deevangeliebedieningaanvaardde. In de geineente Ossenisse zal spoedig een rijkstelefoonkantoor worden opgericht. Tot heden worden de telegrammen naar Walsoorden geseind en verder per bode bezorgd. In de St. Ct. van gisteren zijn opgenoinen de statuten van de naamlooze vennootschap z/Zelandia," nieuws- en advertentieblad voor Zee- land, te Hulst. Haar doel is het doen uitgeven en exploiteeren van eene courant, genaamd //Zelandia," gewijd aan de verdediging en verbreiding der katholieke staat- kundige beginselen. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van 29 jaren. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 7500, verdeeld in 150 onsplitsbare aandeeleu van 50. Daarvan zijn 145 aandeelen geplaatst. Men schrijft uit Sluis aan de VI. Ct. De heer A. J. Roozemeijer, predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, schetste in een Maandagavond gehouden vergadering het nut van een zwem- en badinrichting. Met bijna algemeene stemmen werd erkend, dat in deze gemeente zoo'n inrichting tot stand kon komen. Tot leden van de voorloopige commissie werden de heeren I. Sanders-Meijer, voorzitter, L. Breesnee, J. C. Sterk, L. G. James, H. R. Grahame, H. Batselaar en J. J. Verslnijs, sec- retaris, gekozen. De burgemeester dankte namens de vergadering den heer Roozemeijer voor de leiding en zijn hartelijke woorden. De gisteravond voortgezette zotnervergadering werd door 89 leden bijgewoond. Afwezig waren de heeien Oggel, De Smidt en Dieleman. Na voorlezing en vaststelling der notulen van de vorige bijeeukomst werd door den voorzitter mededeeling gedaan van de samenstelling der afdeelingen, waarin het college van Gedep. Staten zal zijn gesplitst tot 1 Juli 1903. Tot de le afdeeling zullen behooren de heeren Van Waes- bergheJanssens en De Casembroot, tot de 2e afdeeliug de heeren Van Rompu en Siegers, tot de 3e afdeeling de heeren Van Lijnden en Lucasse. Medegedeeld werd voorts dat benoemd werden tot voorzitters der afdeelingen de heeren DeJonge, Kakebeeke en Heijse en tot onder-voorzitters de heeren Vader van 's Gravenpolder, Hennequin en Fruijtier. Dc voorzitter deelde vervolgens mede, dat voldaan is aan de 8e voorwaarde, waaronder een Proviuciaal subsidie is verleend voor een stoomtram MiddelburgKoudekerkeDomburg met een zij- tak KoudekerkeVlissingen. Deze voorwaarde luidt//dat voor 1 Januari 1903 ten genoegen van Gedep. Staten het bewijs worde geleverd dat het beuoodigde aandeelen-kapitaal geheel geplaatst is en het in de le voorwaarde geeischte subsidie van belanghebbenden is toegezegd. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter doet daarna den Griffier een adres voorlezen inmiddels ingekomen van het bestuur van het tram-comite BrouwershavenBurghsluis om subsidie in de kosten van aanleg en exploitatie van die tram. Dit adres wordt in handen van Gedep. Staten gesteld. Daarna stelt de voorzitter aan de orde de be- noeming van een lid voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal wegens de periodieke aftreding als zoodanig van den heer Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort. De heeren Pompe van Meerdervoort, Moerdijk, Vader van 's Gravenpolder en Erasmus worden door den voorzitter uitgenoodigd het stembureau te vormen. Uitgebracht worden 39 stemmen. Daarvan verkregen Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort (aftr. lidj 22, Mr. W. H. de Beaufort 2 en Jhr. Mr. J. Roell, lid der Tweede Kamer, 10 stemmen. De overige stemmen zijn bianco. Gekozen alzoo het aftredend lid. Daarna kwam aan de orde de benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Pro- vinciale wet. Benoemd wordt de heer M. de Jonge Jz. met 24 stemmen. Op den heer J. M. Kakebeeke waren 14, op den heer mr. P. C. J. Hennequin 1 stem uitgebracht. Daarna werd de eerstvolgende bijeenkomst be- paald op heden (Woensdag) 10 uur en vervolgens de zitting gesloten. Middelburg, 9 Juli. In de heden voort gezette zitting der Provinciale Staten waren 39 leden aanwezig. De verschillende voorstellen van Ged. Staten werden aangenomen na verwerping van verschil lende amendementen. Besloten werd het voorstel tot vaststelling eener pensioensregeling voor weduwen en weezen van prov. ambtenaren aan te houden tot de najaars vergadering. De zomervergadering is gesloten. In de Vroolikstraat te Amsterdam is Zon- dagavond een kind gedood door het neervallen van een stuk kalk van de gevelversiering. Nog onlangs had men den huiseigenaar op de gebrekkige wijze waarop de kalk bevestigd was, attent gemaakt. Zondagmorgen werd de familie v. N. te Borne plotseling in rouw gedompeld. Een zestienjarige zoon was, uit de buurtschap Hertme hniswaarts keerende, gaan baden, terwijl een kameraad, die geen lust gevoelde voor dit vermaak, zijns weegs was gegaan. Ongerust geworden over zijn lang uitblijven ging men zoeken en vond zijn kleeren aan de kant van het water. Later werd de drenkeling opgehaald. In een onbewaakt oogenblik geraakte Zondag- namiddag het 4jarig dochtertje van 1. v. d. E. in de Katwijksche buurt te Pijnacker, dat zich met visschen in de vaart aldaar vermaakte, te water. Voor het ongeval door de ouders werd opgemerkt, was het kind reeds verdronken. Maandagmiddag is nabij Bladel in een der kolken van den Casterschen watermoleu, de land- bouwer B., van Bladel, bij het baden verdronken. De 27jarige man was de kostwinner van het ge- zin, daar zijn vader krank is. Na zijn te Eersel wederom twee jongens bij het baden verdronken. Men meldt uit Helder Zaterdag was het 20 jaar geleden dat de moni tor Adder, op reis van IJmuiden naar Hellevoetsluis, in de Noordzee verongelukte. Ieder jaar na de ramp is deze droeve dag herdacht geworden. Ook nu was dat weder het geval. Het Adder-monument op de begraafplaats te Huisduinen werd druk be- zochtook weder door de onderofficiers-vereeniging der zeemacht Admiraal de Ruijter, die bij monde van haren voorzitter en een der commissarissen hulde bracht aan de nagedachtenis der bij de schipbreuk omgekomen bemanning en het lint vernieuwde van den krans, in 1882 door Admi raal de Ruijter op het graf nedergelegd. Te Scheveningen wordt sterk geklaagd over de weinige badgasten. Hotels, die andere zomers om dezen tijd er 50 of meer hadden, hebben er nu 6 of 7. De winkeliers, ruim voorzien van bad- en zomerartikelen, zien bijna niets weggaan. Vele villa's en appartementen zijn nog onverhunrd. De oorzaak schrijft men toe aan Koniug Edward's kroning, de tentoonstelling te Diisseldorf en de koude weersgesteldheid. Iemand te Amsterdam heeft bij vergissing een bedrag in bankpapier in de papiermand ge- worpen, terwijl het papier later met de vuilniskar is medegenomen. De waarnemende directeur der stadsreiniging is hiermede in kennis gesteld. 't Is nu maar te hopen, dat de man zijn papiertjes terug krijgt. In de afgeloopen 3 maanden zijn in de gemeente Velzen bij de gemeente-veldwachter in- gebracht te IJmuiden 298 ratten, te Velzen 319, te De Heide 373 en te Santpoort 199 ratten, samen 1189 ratten. Voor iedere rat wordt nog steeds een premie van 5 centen gegeven. Een horlogemaker te Utrecht, in het bezit van een goedbeklaute zaak, waarin veel geld werd verdiend, scheen dien voorspoed niet goed te kunnen verdragen, althans het koffiehuis werd al spoedig zijn tehuis. De gevolgeu daarvan bleven na- tuurlijk niet uit, het vertrouwen ging verloren en daarmede de klanten, zoodat de verdienstea al heel gauw merkbaar minder werden. Om zich hierover te troosten, werd de flesch aangesproken hetgeen de kwaal nog verergerde, totdat hij ge heel aan lager wal z&t. Ten einde nu toch aan geld te komen om zijn leed te kunnen verzetten, verkocht of verpandde hij de hem te jepareeren toevertrouwde horloges, totdat eindelijk de maat vol was en de politie er in werd betrokken. Bij een daarop ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat Sdit is de naam van den man, die geheel door eigen schuld ongelukkig werd, niet minder dan 25 gouden en zilveren horloges op deze wijze had zoek gemaakt. Hij is dan ook gearresteerd, terwijl het te voorzien is, dat, nu hij eenmaal iu handen is, er nog wel meer los zal komen. Vrouw en kinderen zijn maar weer de meest lijdende partij. Zondagnamiddag ongeveer te 4 uur hield zich in een bierhuis te Middelburg op zekere K. van Serooskerke. Daar men juist aan het middagmaal ging en K. verlaDgde mee te eten, werd dit toe- gestaan en toen het kort daarop op betalen aan- kwam, had hij slechts eenige centen. Onmiddel- lijk nadat K. vertrokken was, vermiste men een soort doosje of potje, waarin 10 lag. K. werd 's avonds van dien dag door de politie aangehou- denhij was nog in het bezit van ongeveer de helft van bedoeld geld en bekende zich aan den diefstal schuldig gemaakt te hebben. Bij het groote feestmaal voor de armen, Zaterdag te Londen gehouden, is de volgende respectabele hoeveelheid verorberd 380,000 pond ossenvleesch, 250,000 pond aardappelen, 125 ton padding, 250,000 pond brood, 70,000 pond kaas, 144,000 liters bier, 100,000 liters gemberbier, 37,500 liters limonade. Dat het in sommige zalen niet a] te ordelijk is toegegaan, mag men niet al te zwaar tellen. Het was niet het beschaafdste publiek, en volop eten was voor hen iets buitengewoons. De Koning heeft aan den lord mayor van Londen een brief laten schrijven, om hem te zeggen dat hij diep was getroffen door de trouwe en welwil- lende gevoelens, waarmede het bulletin van Zaterdag- ochtend aan de verschillende tafels ontvangen was. Het doet Z. M. genoegen dat die middag- malen overal zoo goed zijn afgeloopen. Feestvieren. Vrijdag 1.1. was het in de Vereenigde Staten onafhankelijkheidsdag. Op dien dag zijn door het afsteken van vuurwerk of door het lossen van schoten te New-York 450 personen gewond, terwijl er 8 het leven verloren. In Brooklyn is het aantal verongelukten nog niet vastgesteld kunnen wordente Chicago werden 3 personen gedood en 140 gewond. De zoon van president Roosevelt, Theodore, bekwam op het landgoed zijns vaders een diepe wond aan het voorhoofd, doordat hem stukken van een flesch, die hij in een springbom gedaan had, troffen. Duur oudroest. De regeering der Ver eenigde Staten heeft voor 20,000 dollars aan particulieren het pneumatische kanon, te Sandy Hook verkocht, waarvan de plaatsing alleen bijna 1 millioen dollars heeft gekost. Een jaar geleden oordeelden de militaire autoriteiten, dat de pneu matische kanonnen, naar het systeem van kapitein Zalinski, verouderd waren en niet langer kunnen dienen voor de verdediging van New-York en San Francisco. De kanonnen waren eerst 8 jaar in gebruik. Een gemsjager te Engelberg (bij Luzern) heeft het nest van den steenarend, die zich daar in 't gebergte ophoudt, weer uitgehaald. Verleden jaar werden twee jonge arenden onschadelijk ge maakt; nu weer twee. De jager moest zich 80 meters diep langs een rotswand aan een touw laten afzakken. Van esn ander rotspunt, op een 30 meters af- stand, zijn van die gevaarlijke ondememing een aantal fotos gemaakt. De jouge arenden wegen reeds 4 kilo en heb ben een vlucht van 140 centimeters. Een hevige brand heeft Zondagavond op de kermis te Trier 25 kramen en 5 kijkspellen vemield. De schade beloopt bijna een half millioen. Een gezin te Moulins, bestaande nit 4 personen, is door het eten van eigengebakken brood, waardoor, als later bleek, arsenicum was gemengd, vergiftigd. Drie personen zijn overleden, de vierde wordt beter. Verdenking is gerezen tegen een familielid, dat gearresteerd is. Keukendragonders. Welke moeite prac- tische huisvrouwen doen, om een goede keuken- meid machtig te worden, blijkt uit de volgende advertentie in de //Hamburger Nachrichten". Daarin heet het ,/Gezocht tegen October in een garnizoensstad (dragonders) in Mecklenburg een keukenmeid. Aanbiedingen, enz. Misschien neemt de dame, die deze advertentie liet plaatsen, ten pleiziere van haar keukenmeid, nog wel een paar dragonders in den kost Maandagnacht zag een scbildwacht, die op post stond bij het kruitmagazijn te Brest, waarop in den laasten tijd herhaaldelijk (mislukte) aanslagen gepleegd zijn, een beschonken persoon langs een munj loopen. Op het gebruikelijke werda-geroep kreeg de soldaat geen antwoord, zoodat hij schoot. De man ging op de vlacht, doch werd door een politiagent gegrepen. Hij is een Fin, zegt Aleve te heeten en beweert, dat hij aan de sommatie van den schildwacht geen gevolg heeft gegeven, omdat hij geen Fransch verstaat. Een onderzoek wordt ingesteld. Zondag den geheelen dag zijn nabij het kruit magazijn verdachte personen gezien. Dezer dagen verscheen voor een Parijschen recbter een arme drommel, aangeklaagd wegens landlooperij en politie-beleediging. Hij werd gepakt toen hij op een bank lag te slapen. nWij vroegen hem," aldus het politie- rapport, „waarom hij op die bank lag te slapen, doch hij antwoordde ons met beleedigingen in de latijnsche taal." //Kent gij dan latijn," vroeg de rechter. ,/Ik ben candidaat in de letteren," antwoordde de arme slokker. z/Hebt gij den beambte beleedigd //Neeu ik heb niemand beleedigd. Hij vroeg mij waarom ik onder den blooten hemel sliep, waarop ik antwoordde of liever in mij zelf zeide Felix qui potuit rerum cognoscere causas (geluk- kig hij, die de oorzaak van de dingen kan meedeeleu)." De recbter lachte en sprak den aangeklaagde vrij. Op de kermis te Cbarenton heeft Zaterdag- avond eeu droevig ongeluk plaats gehad. In een schietteDt was een dame bezig te schieten. Zij bleek er niets van te kennen en de eerste kogel kwam veel te laag terecht. Later vond de eigenaar der tent zijn 1 ljarig dochtertje dood in haar bed. De afgedwaalde kogel had haar midden in het hart getroffen en haar oogenblikkelijk gedood. De Engelsche luchtvaarder Spencer, heeft boven het Kristallen Paleis te Londen met zijn bestuurbaren luchtballon een reeks goedgeslaagde proeven genomen. In het schuitje had hij zijn 9jarig nichtje bij zich. Een hevig ouweder heeft boven Higuera de la Serena, in de Spaansche provincie Badajoz, gewoed. De hagel lag op sommige plaatsen 40 c. M. hoog. De geheele oogst is vernield. De bliksem doodde 2 boeren. Een hoeve brandde af. De schade wordt begroot op een half millioen gulden. jaarverslag over de Engelsche scheepvaart in 191)1 toont, dat de koopvaardijvloot van Euge- land in 1901 20,050 schepen telde, met eene bruto tonnemaat van 14,607,849 eene vermeer- dering van meer dan 500,000 ton boven 1900. Er werden schepen met eene gezamenlijke laad- mimte van 775,681 ton netto gebouwd voor de Engelsche handelsmarinevan 207,452 ton netto voor het buitenland. Er werden bovendien 326 schepen, van 240,482 ton te zamen, in 1901 aan buitenlanders verkocht. De beruchte brandkast, die de schatten van madame Humbert heette te bevatten, is Zaterdag aan den meestbiedende verkocht. Er werd flink geboden. Een meubelfabrikant ging met het //Corpus delicti" strijken voor den prijs van 1660 francs, met het blijkbaar doel het meubel met winst aan den een of anderen Amerikaanschen gek, die aan verzamelwoede lijdt, weer van de hand te te doen. Het ontaarde echtpaar Frobose, te Lotznm (Pr), in de nabijheid van Nieuweschans, dat onlangs hun pasgeboren kindje levend in den tuin begroef, is door de rechtbank veroordeeld, de man tot 10 en de vrouw tot 15 jaren gevangenisstraf. Bij het overbrengen had de politie groote moeite het pu bliek in bedwang te houden. Men wilde de lynch- wet op hen toepassen. Eene ontzettende botsing heeft Zaterdag nabij LTtica in den Amerikaanschen staat New- York tusschen twee tramwagens op een electrische tramlijn plaats gehad. Van een der voertuigen brak de rem, juist toen het eene lange helling van 300 voet per mijl afdaalde. Met bliksem- snelheid zette de wagen zijn weg voort en stootte daarbij op een anderen wagen, die de hoogte opging, met zulk een vaart, dat deze naar den voet van de helling werd teruggeworpen. Van de inzittenden werden er vijftieu gedood en tien hunner waren geheel onkenbaar. Negen en twintig andere reizigers werden zwaar gewond. Bij gelegeuheid van een dievenjacht te Parijs, zijn door eenige agenten van politie vijftien mannen van verdacht allooi gearresteerd en door den commis- saris van politie der sectie Auteuil naar het huis van bewaring gezonden. Deze kerels, die zonder eenig middel van bestaan rondzwierven, bleken op verschillende deelen van het lichaam getatoueerd te zijn. Onder de dwaze afbeeldingen, welke op hun lichaam werden gevonden, waren die van schutters, soldaten, handen, vrouwenhoofden ruim vertegen- woordigd. Een van hen droeg op "zijn borst een portret van president Kruger met dit opschrift;/Wan- neer de haan kraait werkt Lambert." Een audere had op zijn buik de guillotine afge- beeld met een viooltje er boven en daaronder stond het opschrift //Aan mijn moeder." Onder een ander portret, een vrouwenhoofd, las men //Titine heriunering aan 1900." Qflder nog een ander, een bloemenruiker vastge- houfcn door eene hand, stond gescbreven //Kind van het ongeluk." Popof, een Bulgaar, die zich voorgenomen had de wereld rond te wandelen, is in Engeland blijven steken. Een erfdochter met een bruidschat van meer dan een ton is verliefd op hem geworden en nu gaat hij met haar trouwen. De huwelijksreis zal niet te voet oudernomen worden De brand te Lourengo Marquez, die de Engelsche opslagplaats van militaire fourage aldaar heeft vernield, heeft een schade aangericht van 3,600,000 gulden. De vlammen woedden 2 dagen achtereen en brachten ook schade toe aan de naburige loodsen. Het heeft weinig gescheeld, of het staudbeeld van president Kruger, dat in de nabijheid van het terrein van den brand in een groote kist stond iugepakt, was een prooi der vlammen geworden. Men kon het nog tijdig weghalen. Het heet, dat de brand gesticht is. Te Guildford, in Engeland, heeft een slager terechtgestaan, die een heer, die in een automobiel hem voorbijreed, met een stok een tandhad uitge- slagen en een kaak had vtrbrijzeld. De slager beweerde, dat hij bang was, overreden te zullen worden en dat hij daarop zijn stok had opgeheven ter zelfverdediging. Hij werd veroordeeld tot een maand dwangarbeid.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2