A1 g s a s e a Uieuws- ea Ad?srteatieblad v a o r Zeeuwscfc-Vlaaadersa. No. 4249. Donderdag 10 Juli 1902. 42® Jaar^ang. PIETZB VAN STRALEN, Binnenland. ~F EUILLETON. A.BONNBMBNT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZU1D-AFRIKA. ENGELANO. De Kaapsche Grondwet. De Polen en de Duitsche Keizer. TER SEIIZESSCHE 101 RAIT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich hjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVESTHTlSHi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regsl meer f 0,1b, Bij directs opgaaf van driemul piasising derzelfde advertentie wordt do p*j|» slechts t* eemttl berekend. Grootere letters worden naar plantsruimte berekend. nit blad vernhqit Baandag-, Woeiida;- eo Vrljdwgiavopd. ■Hgeaonderd op Feertdagen, bij de t'lrma P. J. VA» BE tm T.t Weitia-n. Uit Johannesburg wordt d.d. 5 dezer gemeld, dat er dagelijks Boerengezinaen met voorraden en middelen vertrekken naar hun plaatsen. In de concentratie-kampen is men drnk bezig met het bouwen van huizeu met twee vertrekken. IJzer en hout worden verschaft, als de vreegere woningen vernield zijn. Totaal hebben zich thans 20,780 man overge- geven. Uit dezelfde plaats wordt aan de /Times" gemeld dat de kaffers in steeds toenemende mate weg- trekken en zoo de schaarschte van mijnwerkers doen toenemeu. De mijubouwmaatschappijen pro- beeren nn een grooter aantal blanke arbeiders aan het werk te zetten in de goudmijneu. Een buitenkansje wellicht voor de afgedankte soldaten. Officieel werd nu bekend gemaakt, dat de naam Imperial Military Railways voor de spoorwegen in de vroegere republieken veranderd is in Central South Afriean Railways. 't Bericht dat Botha, De Wet eu De la Rey al naar Europa scheeps waren gegaan, blijkt voorbarig. Zaterdag is Botha nog te Pietermaritzburg door een man van de Daily Mail" geintervieuwd. Hij deelde hem mee, dat zijn plan, en dat van zijn beide collega's, isom binnenkort naar Europa en Amerika te gaan. Zij zouden er gelden willen bijeenzamelen voor de Boerengezinnen, die door den oorlog geruineerd zijn. Botha zou ook een geschiedenis van den oorlog gaan uitgeven. Van elders weer wordt bericht, dat mevrouw Botha een villa gehuurd heeft te Ostende, waar zij en baar echtgenoot zouden gaan woueu. Het bulletin van gistermorgen zegtDe vooruit- gaug des Konings is al wat men maar verlangen kau. De Daily Mail vertelt reeds voor zeker dat de kroning half Augustus door zal gaan. De kronings- plechtigheid in de Westminster abdij zou echter aanmerkelijk bekort worden, daar de Koning er rechtstreeks zou heen- eu weer terugrijden. De optocht zou echter bizonder schitterend zijn. Het vasteland mag na 't besliste bulletin van Koning Edwards geneesheeren, waarin definitief werd meegedeeld dat 't gevaar thans van den zieke was gewekeu de overtuiging hebben gekregen dat de Koning prachtig aan 't betereu was volgens Reynolds blijft's Konings toestand hachelijk in de hoogste mate, en zijn de bulletins der doctoren een even laDgdurig als brntaal boerenbedrog. Een tweede operatie is, volgens 't blad, noodig geweest, en 't verzekert dat de Koning, ook *1 herstelt hij, hoogstwaarschijnlijk een invaliede, sukkelend en ziekelijk zal blijveu. tie omvoepei*. 8) Was de angst bij Leentje geweken, toen zrj uit de kerk naar huis terugkeerde Dat kon zij niet zeggen. Haar hart klopte onstuimig, want bij elkeu voetstap naderde zij meer het oogenblik dat zij met zooveel bezorgdheid te gemoet zag. Doch vnelde zij een nieuwe kracht in zich om te blijven volharden in haar voornemen, het medaillon tegen elken prijs machtig te worden. Dicht bij haar huis omkijkende, zag zij haar vader en broer aankomen. Het was of op dat oogenblik een straal koud water langs haar rug gleed. Toch bleef zij hen opwachten. „Waar kom je zoo laat vandaan Leen vroeg haar broeder norsch. Uit de kerk," antwoordde zij. ,/Zoo, uit de kerk," herbaalde hij vrij dubbel- iongig. ,/Zulke femelarij is goed voor rijke lui die niet anders te doen hebben. Nu zal er wel weer geeu koffie, geen vuur of licht in huis te vinden zijn. Als ik in vaders plaats was, zou ik je dat wel anders leeren." Leentje gaf hem geen antwoord. Er was zeker geen licht in huis, maar het water pruttelde in deu ketel boven het half ingerekende Chamberlain's handhaving van de Kaapsche Grondwet wordt door de EDgelsche liberale en radicale pers druk besproken, en algemeen worden de woorden van den Britschen Minister van Kolonien beschouwd als een slag in 't aangezicht van Milner; ja menig blad vindt Milner's positie thans onhoudbaar. Andere hopeu, dat hij deze les uit deze terechtzitting zal ter harte nemen, dat hij zijn ongrondwettige methoden voortaan zal moeten laten varen. Uit Kaapstad wordt nu gemeld, dat het Kaapsche Parlement reeds zeer spoedig zal bijeenkomen. De Poolsche leden van den provincialen landdag van Posen hebben in een schriftelijke verklaring aan den keizerlijken hofmaarschalk meegedeeld, dat zij niet zouden meedoen aan eenige feestelijk- heid tot onlvangst van den Keizer bij het voor- genomen bezoek aan Posen, daar zij zich door de jongste maatregelen der regeering en door de rede van Keizer Wilhelm in Marienbnrg diep gekrenkt voelden. Zij geven de verzekering, dat zij door hun trouw de feestvreugde niet willen storen, en dat zij ook in de toekomst trouwe onderdanen van den Keizer zullen blijven. De gisteren gehouden verkiezing van leden der Eerste Kamer door de Staten der verschillende provincieu, was als volgt Noord-Brabaut. Aftredende ledende heeren Mr. A. M. Sassen en Mr. J. W. van den Biesen. Herkozen de heeren Mr. J. W. van den Biesen, met 47 en Mr. A. M. Sassen, met 43 van de 51 stemmen. Blanco 3. Gelderland. Aftredende leden de heeren Mr. W. C. J. J. Cremers en Mr. P. C. 't Hooft. Herkozen de heeren Mr. W. C. J. J. Cremers en Mr. P. C. 't Hooft, resp. met 35 en 89 van de 54 uitgebrachte stemmen. De heeren G. van Nispen, lid der Staten, en Mr. Pijnacker Hordijk, oud-gouv.-gen., kregen ieder 15 stemmen. Zuid-Holland. Aftredende leden de heeren J. P. Havelaar, Mr. J. G. F. S. Bevers en Mr. C. Pijnacker Hordijk. Voor de vacature Pijnacker Hordijk werden uitgebracht 76 stemmen. Gekozen de heer prof. Dr. J. Woltjer, hoogleeraar aan de Vrije Uni- versiteit te Amsterdam, met 45 stemmen. De heer Pijnacker Hordijk bad er 81. Herkozen de heeren Mr. J. G. 8. Bevers, met 45 stemmen (op den heer A. Plate, voorzitter der Kamer van Koophandel te Rotterdam, waren 31 stemmen uitgebracht) en J. P. Havelaar, met 44 stemmen vuur. Vrouwen van haar slag hebben geen wekker noodig om des morgeus zoo vroeg te kunnen opstaau als zij willen ook geen horloge, zelfs geen zandloopertje om eieren te kokenen wanneer zij van huis moeten, weteu zij het vuur aan den haard (men vond voor 50 jaren in nog weinige arbeiderswoningen kachels) zoo kunstig in de asch te dommelen, dat het niet meer warmte geeft dan noodig is om het koffiewater juist zooals men het noemt", ,/aan de kook" te hebben tegen den tijd dat zij terugkomeu. Geen professor zou dat met al zijn kennis van warmtegraden zoo juist kunnen berekenen. Toen het meisje de lamp aanstak, beefde hare hand zichtbaar. Dat trok de aandacht van haar vader. Hij keek haar verwonderd aau en zag toen ook, dat zij buitengewoon bleek was. ,/Wat schort er aan, meid vroeg hij. «rJe ziet zoo bleek, ben je ziek ,,'t Is niets, vader," antwoordde zij, zich schielijk omkeerende, ,/een beetje koud, anders niet." ,/Een ferme slok jenever en dan vroeg naar de kooi, dat zal haar goed doen," opperde de broer die op een stoel neergevallen was en blijkbaar te veel van eerstgenoemd artikel gebruik had gemaakt. z/Als een van ens beide noodig heeft vroeg naar bed te gaan, zal ik het zeker niet zijn," antwoordde Leentje ietwat suibbig. Zeg je dat op mij vroeg de dronkaard. Het meisje gaf geen antwoord, maar nam den waterketel van het vuur. (op Mr. W. H. de Beaufort, cud-minister van buitenl. zaken, waren 30 stemmen uitgebracht). Noord-Hollaud. Aftredende ledende heeren J. Br'eebaart Kz., M. de Jong en Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Herkozen de heeren J. Breebaart Kzn. met 51 van de 76 en M. de Jong met 53 van de 74 stemmen, en gekozen voor de vacature Rutgers van Rozenburg (die bedankt heeft), Mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, met 46 van de 76 stemmen, na een tweede stemming en herstemming tegen den heer Hugo Muller, coopman te Amsterdam, die 80 stemmen had. Friesland. Aftreden lidde heer Mr. J. Sickenga. Herkozen de heer Mr. J. Sickenga, met 24 van de 49 stemmen (waarvan 2 bianco). Verder hadden het Stalenlid, de heer De Vries te Minnertsga 20, de beer Pollema 1, de heer Edo Bensing 1 en de heer Sickenga zonder verdere aanduiding 1 stem. Overijssel. Aftredend lid de heer Mr. A. J. Dijckmeester. Herkozen de heer Mr. A. J. Dijckmeester, met 26 van de 43 stemmen. Blanco waren er 13; de overige verdeeld. Groningen. Aftredend lid de heer Mr. J. H. Geertsema Cz. Gekozen bij tweede vrije stemming de heer J. E. Scholten, met 25 van de 44 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld. Drenthe. Aftredend lid de heer Mr. H. van Lier. Herkozen de heer Mr. H. van Lier, met alge- meene (84) stemmen. Limburg. Aftredend lid deheerH.G.L. Regout. Herkozen de heer H. G. L. Regout, met 42 van de 43 stemmen. Utrecht. Aftredend lid de heer Jhr. H. P. C. Bosch van Drakenstein. Herkozen de heer Jhr. H. P. C. Bosch van Drakenstein, met 29 van de 37 stemmen. De burgemeester van Utrecht, Dr. Reiger, had 8 stemmen, de overige stemmen waren verdeeld. TER NEUZEN, 9 Juli 1902. Naar wij vernemen worden alhier pogingen aangewend tot het op bescheiden wijze inrichten eener bad- en zweminrichting. Het doel is daar- voor twee putten in den oesterput te benntten die voor hun oorspronkelijk doel niet gebruikt worden. Waar eene goede gelegenheid tot baden alhier ontbreekt, zou bij welslagen van het plan, in eene bestaande behoefte worden voorzien. Heden werd alhier door den notaris Van der Moer in bet //Hotel de Commerce" geveild, ten verzoeke van den heer D. J. Smits te Oost- en West-Souburgeen huis met toebehooren en het /,Zeg je dat op mij herhaalde hij met ver- heffing van stem. z/Geen ruzie, Hannes," viel de vader in, #laat de meid met vrede". ffWie maakt hier ruzie vroeg Hannes op onbetamelijken toon. //Ik wil van niemand voor een lap uitgemaakt worden, zeker niet door die daar. Als de kniesoor ziek is, laat ze dan voor mijn part gauw oprukken, want we moeten toch nog over onze zaken spreken, en daar heeft ze geen bl mee noodig." Leentje kreeg bij die woorden een hevigen schok en tengevolge daarvan, schoot een straal kokend water buiten de koffiekan over de tafel. zrWat scheelt. je toch, meid," vroeg de vader want Leentje werd nu zoo bleek als een doode. z/Ik weet het niet, vader," antwoordde zij, terwijl er tranen uit haar oogen borrelden. K't Is of ons eeu groot ongeluk boven het hoofd hangt, zoo angstig ben ik." Hannes keek haar loensch aan. Het was alsof hij acbterdocht kreeg. ,/En wat zou er dan boven ons hoofd hangen," vroeg hij zich van zijn stoel oprichtende. „Dat zult gij beter weten dan ik," klonk het antwoord. Da jongen sprang verwoed op en ging vlak voor haar staan. »Waarom zal ik dat beter weten vroeg hij, *nu zeg op.waarom »Laat je zuster met vrede," sprak de vader, recht van erfpacht op den grond aan de Korte Dijkstraat te Ter Neuzen, groot 77 centiaren, vroeger bewoond door den lood- en zinkwvrker Saaits. Koopers hiervan werden de Ireerea C. eu J. K. Ribbens te Ter Neuzen, voor f 2250. De op Maandagavond jl. in het cafe »La belle vue" alhier belegde openbare vergadering van de sociaal democratische arbeiderspartij, was door een zeer gering aantal personen bezocht, wat geen verwondering moet wekken, als men weet, dat de politieke thermometer alhier toch al vrij wel op het vriespunt staat, en er dan weinig kans bestaat, dat op een fraaien zomer- avond de belangstelling zoo zal toenemen, dat men er een avondje in een warme zaal aan waagt. Zelfs waren enkelen, die zich in de nabijheid van het lokaal bevonden niet te bewegen, om, ondanks aangeboden vrijen toegang en dringend verzoek, te komen luisteren naar wat de heeren L. M. Hermans uit Rotterdam en Chr. Beerblock uit Gent, zouden hebben mee te deelen. Ondanks het kleine aantal hoorders, waarover lij zijn spijt betuigde, nam de heer Hermans het woord om een pleidooi te houden voor het alge meen stemrecht, waarover hij erkende weinig nieuws meer te kunnen zeggen, doch waarbij hij er bij vernieuwing op meeude te moeten wijzen, dat dit Slleen kon leiden tot het middel, dat de werklieden, door het afvaardigen van personen, die voor hnnne belangen willen zorgen, behartiging hunner belangen in de regeeringscollege's rnogen verwachten, daar zij evenmin als vroeger van de liberale regeeringea, ook thans van de Christelijke regeering, welke laatste hij vooral scherp critiseerde, iets kunnen verwachten. Vervolgens nam de heer Beerblock, secretaris der samenwerkende ma&tschappij ,/Vooruit" te Gent, het woord. Deze was door zijn Gentsch dialect moeilijk te volgen, doch deed zich kennen als een flink propagandist voor zijne bcgiuselen. Hij deed verschillende mededeelingen uit den strijd der arbeiderspartij in Belgie en zijne rede deed een groot verschil opmerken tusschen het streven der Belgische socialisten en der Neder- landsche, althans die, welke we tot hiertoe hoorden. Is toch bij laatstgenoemden het breed uitmeten van de gebreken der bourgoisie, der kapitalisten, schering en inslag, dit was niet het geval bij den heer Beerblock. Wel hecht deze ook een groote beteekenis aan politiek recht voor de arbeiders, daarvan getuigt ook trouwens de geschiedenis der Belgische socia listen voldoende, doch in boofdzaak dreef in zijne uiteenzetting boven de stelling dat de socialisten moeten werken aan de opheffing des volks, aan de opheffing van de arbeiders, tot het bij hun aankweeken van een zedelijk bewustzijn, (waarin de bezittende klasse volgens hem te kort schiet) waardoor de arbeiders ten slotte waardeering afdwingen voor hun streven en werken. Een machtig wapen daartoe is, volgens zijne onder- vinding, de cooperatie. Hij wees er op wat daar- mede, met name in Gent, is verkregen, waar de socialisten esn krachtige maatsckappij bezitten en waar zij alles aanwenden wat strekken kan tot verheffiug van den werkman. Niet alleen bepaald men zich daar tot materieele zaken, maar men steunt ook de kunst, getuige de fraai gedecoreerde zalen die //Yooruit" daar bezit, waar de werk man nu komt vertoeven, waar hij vroeger zijne vrije avonden in demoraliseereude kroegen door- bracht en op die wijze, riep hij met voldoening uit, bestrijden wij met goed resultaat meer dan iemand anders het drankmisbruik. z/Ik wil weten wat zij op mij te zeggen heeft," hernam hij, //ik wil het weten." z/En ik zeg je nogmaals," riep de vader, //laat baar met rust. Je ziet toch wel dat zij de koorts heeft.Hoor je niet," hernam hij toeB Hannes nogmaals wilde tegenspreken, »ga daar op den stoel zitten en wanneer je den mond niet houd krijg je met mij te doen. Heel gauwik wil geen ruzie in mijn huis hebben." Hannes gehoorzaamde, maar brommende zooals een bond die in zijn hok kruipt. Zij a hoofd toch reeds door drank verhit, was vuurrood en zijne oogen volgden zijn zuster waar ze ging. (Wordt vervolgd)..

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1