Gemengde berichten. Binnenland. ZUID-AFftlKA. telegram. Een telegram van den agent der Duitsch Afrika-liju te Durbau meldt, dat Botha, De Wet en De la Rey den len Juli aan boord van de ,,Kauzler" naar Enropa zijn vertrokken. Zij worden den 4" Augustus te Napels verwacht. Yolgeus den Brusselschen correspondent van de Morning Post," heeft Kruger telegrafisch bencht ontvangen, dat de generaals Vrijdagden 8° Augustus te Utrecht zullen zijn. Van betoogingen, hier of elders, den dapperen vechtgeneraals tot eer, wordt nog niets vernomen. De heerea zullen er trouweus niet op gesteld zijn en uiochten die worden voorbereid, dan zullen ze zich er denkelijk wel aan ontrekkeu. In de Kaapkolonie wint de beweging tot schorsching van de Grondwet schrikbarend ve'*j. Aan de ;/Times" wordt uit Kaapstad geseind, dat alleen 20,000 menschen te Kaapstad het verzoekschrift tot scborsing hebben geteekend, en dagelijks uemen volksvergaderingen in de kolonte moties aan, ten gunste van die schorsing, haast zonder verzet. Ter bevordering van een spoedige en degelijke landoutginning in Transvaal, heeft de regeeriug daar thans defiuitief besloten, menschen die ver- stand van ootgirroen hebben, op boerenpl&atsen te vestigen, zonder te letten op het bedrag aan kapitaal dat ze bezitten de regeeriug leent het noodige vee, gereedschappen en zaden zoo noodig verstrekt zij raetsoenen. De Boeren staan daar- voor dan de helft van hun winst af. Men stelt nu alles in het werk om de lieden, die zich reeds hier en elders gevestigd hebben, te nopen zich voor goed aan het land te verbmden, d. w. z als zij Engelschen zijn. EEN HUIVERINGWEKKEND De t Daily Express" ontving Donderdag het volgende telegram uit Singapore Een vreesehjk lot heeft een leger van inlandsche soldaten in Serawak getroffeu, d^e waren uitgezonden tegen de koppensnellers in het binnenland van Borneo. De expeditie, die uit 10,000 man bestond, werd in 700 booteu de Batang Loepar-rivier opgezon- den, in het zuiden van Serawak. In den eersten nacht werden de manschappen in een van de achterste booteu door cholera eangetast, die zich snel verspreidde, tot bijna alle manschappen waren aangetast. Het lijdt geen twijfel dat zij het smerige rivierwater hadden gedronken, dat besmet was met cholerakiemen. Op de vloot ontstonc vreeselijke verwarring, maar de aanvoerder besloot toch verder de rivier op te gaan en niet terug te keeren. Den tweeden dag was de ravage van de cholera nog erger. Honderden manschappen lagen dood of stervende in de booten. Vele booten kouden, omdat de bemanning ziek was, de vloot niet Wjhouden en dreven terug, stroom- afwaarte. In den nackt van den derden dag waren er 300 dooden en dreven 50 booten onbe- heerd weg. Toen besloot de aanvoerder terug te keeren, maar voor de terugtochl was volbracht, waren er 2000 man van de expeditie amgekomen. De oevers van de Batang Loepar-rivier waren bezaaid met doode en stervende soldaten. De Dajaks kwamen onderwijl uit hun schuilplaatsen en wierpen zich op de hulpelooze slaehtoffers. De heele rivier is besmet en de ziekte verbreidt zich stroomafwaarts. Naar men verneemt zal het Tweede Kamerlid Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, kanton- rechter te Goes, die zooals gemeld is, het voor- nemen heeft tegen November uit laatstgeuoemde betrekking eervol ontslag te vragen, dan nabij 's-Gravenhage gaan wonen. Hierdoor zal een vacature in de Staten van Zeeland, waarvan hij mede lid is, voor Goes ontstaan. De heer Pompe heeft een ruim 40jarige loopbaan achter zicli. Hij was kantonrechter te Tholen, Sluis, Goes, daarna rechter te Goes en Middelburg, en sedert 1890 weder kantonrechter te Goes. Uit Wageuingen meldt men aan de N. R. Ct. Er is hier een vergadering gehouder ter be- spreking van de suikerquaestie, in verbaud met den accijns. De vergadering was zeer druk be- zocht, o. a. waren aauwezig de directeur en bijna alle leeraren der rijkslandbouwschool en de heer P. v. Hoek, inspecteur van het m. o. De heer Birney, van Deventer, sprak uitvoerig over de groote voedingswaarde van suiker, en betoogde, dat, wil suiker algemeen door het volk gebruikt worden daarvoor de suikerprijzen hier minstens even laag moeten zijn als in Engeland. Noodig zal dus zijn, zooal niet geheele ophefling, dan toch jaarlijksche vermindering van den accijns. De bielencultuur zou hierdoor winnen, wat weer den landbouwer ten goede zou komen. Langdurige discussie volgde op het gesprokene. Men meende, dat de gunstige uitwerkiug van suiker-gebruik niet zoo onomstootelijk vast staat .en er werd opgemerkt dat juist, nu de suikerfa- brikanten in nood verkeeren, de suiker als volks- voedsel zoo sterk op den voorgrond wordt geplaatst. Ten slotte is aan de heeren Mr. H. F. Hesse- link van Suchtelen, F. J. Patter en M. J. Sanders opgedragen, voorloopige maatregelen te treffen om een anti-suikeraccijns-bond in het leveu te joepen. TER NEUZEN, 1 Juli 1902. De nieuwe st^tionsweg is de vorige week door Burg, en Weth. voor de gemeente over- geuomen en is die langdurige kwestie dus tot een oplossing gekomen. Zooals men zich herinnert is door den Raad besloten deze 5 M. breede stiaat over te nemen onder waarborg dat er vanwege de spoorweg- maatschappij ter weerszijden trottoirs zullen worden aangelegd in waalklinkers van 0,75 M. breedte met kantsteenen van 0,10 M. Naar we voorts vernemen zal aan de koopers van bouwgrond langs de straat de verplichting worden opgelegd van het ten genoege van Burg, en Weth. maken van stoepen ter breedte van 1,65 M., zoodat dus de ruimte tusschen de huizen 10 M. zal bedragen. Aldus belooft de nieuwe stationsweg een flinke straat te worden. Door zijne Excellentie den Minister van Financien is aan den heer F. S. Rozenga, rijks- klerk ter iuspectie der directe belastingeu enz. alhier, op zijn verzoek met ingang van 16 Juli a. s. eervol ontslag uit 'sRijks dienst verleend. De onderhandelingen tot het huren van een doelmatiger en meer gunstig gelegen perceel tot vestiging der marechaussee's-kazerne alhier, waarvan wij onlangs melding maakten, hebben tot resultaat gebad dat thans vanwege het Departement van Oorlog tegen 1 Jan. a. s. voor dat doel is gehuurd het Noordelijk deel van het liuis van rnej. de wed. R. de VriesRagut aan de Heerengracht bij de Axelsche brug, dat daartoe gedeeltelijk zal worden verbouwd. Van aankoop van het geheele perceel en het vestigen aldaar van het gebouw voor de zittingen van het kantongerecht, zooals van andere zijde werd gemeld, is niet gedacht, veel minder is daarvau sprake geweest. De landbouwer Aug. van Ooteghem in den Oud-Vogelschorpolder, gemeente Ter Neuzen, ver- miste Yrijdag een bedrag van f 750, waarvan toen onmiddellijk aangifte werd gedaan bij de marechaussee te Philippine. Er werd dadelijk een onderzoek ingesteld en na lang zoekeu vond men het vermiste bedrag verborgen in een hoek van het vertrek. Als verdacht van dezen diefstal gepleegd te hebben, is gearresteerd een 20jarig meisje van Stekene (Belgie) die voor enkele dagen in het huis van V. O. verbleef en weldra in het huwe- lijk zou treden. De kast was niet gesloten toen de diefstal gepleegd werd. (M. Ct.) Men achrijft aan de VL Ct. ,/In verschilleude huisgeziunen onder de ge meente Axel vertoonen zich dezer dagen eigeu- aardige ziekteverschijnselen. Hevige brakingen en eterke diarrhee doen denken aan cholerine. De algemeene volksopinie evenwel is, dat de ziekte veroorzaakt is door het eten van het vleesch eener ust nood geslachte koe. Een onderzoek naar de w&arheid dezer meening is nog haugend, zoodat men nog niets met zekerheid verklaren kan. Aan een paar katholieke lijders zijn de sacramenten der stervenden toegediend, terwijl verscheidenen in meerdere of mindere mate ongesteld zijn. Wij vernamen hieromtrent dat de bewuste koe door den Prov. veearts voor de consumptie was goedgekeurd, terwijl onze zegsman ook beweerde menschen te kennen die er van geuuttigd hadden zonder daarvau nadeelige gevolgen te ondecvinden. Hij opperde verder de vraag of enkelen het vleesch misschien niet te lang bewaard hadden en vooral zulk vleesch in deze warme dagen spoediger aan bederf onderhevig is. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot gezworene van den Willen III polder de heer J. de Putter te Zaamslag tot gezworene van het waterschap Grooten Klein Baarzande de heer E. V. de Milliano te Groede tot gezworene van den Elisabethpolder (Biervliet de heer C. B. Thomaes te Biervliet; tot gezworene van den Bontepolder de heer V. Cortvrieudt te Hoek tot gezworene van het waterschap Cadzand de heer D. A. Risseeuw te Zuidzande in het bestuur van het waterschap voor de Nol, tusschen den Koude- en den Lovenpolder, tot voorzitter de heer L. W. de Jongc en tot lid de heer J. de Kraker, beiden te Hoek tot gezworene van den Melopolder den heer P. A. Stallaert te Graauw tot gezworeue van den Koudenpolder de heer J. C. de Jonge te Hoek tot gezworeue van den Pierssenspolder de heer A. Scheele te Ter Neuzen; tot gezworene van het waterschap de Vereenigde polders van Ossenisse de heer P. J. Adriaansen te Ossenisse tot gezworene van het waterschap Groede en Baanst de heer J. A. Risseeuw te Groede. Hulst, 6 Juli. Zaterdagavond werd het Har monic-, fanfaren- en zangfeest, alhier uitgeschreven ter gelegenheid van het lOOjarig bestaan van ons muziekgezelschap //Harmonie", en gegeven ook met medewerking van ons.zanggezelschap /Apollo" en de fanfare vVlijt en volharding" geopeud door een muzikale wandeliug der genoemde gezel- schappen, gevolgd door een concert op de estrade op de Groote Markt. Heden was bet mooi weer, en de zomersche dag beloofde flinke medewerking voor het slagen van den eersten dag van het feest. Van vele hnizen wapperde het dnndoek, iets wat ons alleen reeds feestelijk stemt. Met den middag begonnen de vreemdelingen onze poorten binnen te komen, per rijtuig, rijwiel enz., doch het gros der bezoekers arriveerde met de namiddagtreiuen uit de richting van St. Nicolaas en Ter Neuzen. Onmiddellijk na aankomst van den trein nit laatstgemelde plaats werd aan het station de stoet geformeerd om van daar uitgaande den tocht door onze veste te beginnen. Benevens onze drie gezelschappen namen aan den optocht deel 18 gezelschappen uit den vreemde, nl. //De Scheldegalm", faut'are, van Hansweert, „De Korenbloem", harmonie, van Ele- wijk, Koninkl. zangvereeniging wDe Vooruit" van St. Nicolaas, //Fanfare" van Stekene, zangver. z/De Eendracht" van Bornhem, fanfare //Door eigen hulp" van Zandberg, fanfare V rij heid Eendracht" van Lamswaarde, fanfare //Nooit ge dacht" van Graauw, fanfare //De Scheldezonen" van Nieuw Namen, fanfare //Ons Genoegen" van Zuiddorpe, zangver. //Yriendenbond" van St. Nico laas, //Fanfare" van St. Pauwels, zangver. //Oefening baart kunst" van Philippine, fanfare i,De veree nigde werklieden" van Ter Neuzen, zangver. ,/Tot nut en genoegen" van Ter Neuzen, fanfare z/St. Cecilia" van Kemseke, fanfare »De vrije Sinjoren" van Antwerpen en fanfare //Weldoeu door vermaak" van Zeeuwsch-Clinge. Na afloop van den optocht werden de besturen der deelnemende gezelschappen door de feest- commissie in de benedenzaal van het stadhuis ontvangen en hun aldaar den eerewijn aangeboden en de herinnerings-medailles uitgereikt, terwijl ondertusschen nabij het stadhuis de verschillende muziekgezelschappen zich formeerden tot een groot gezel-chap voor het uitvoeren van den ^feestmarsch, gecomponeerd door den heer Aug. Eekhout van Hulst, leerling van het conservatoire te Gent, onder wiens directie de uitvoering van den feesl- marsch uitstekend slaagde en luide toejuichingen verwierf. Dit was ook het geval met het uitvoeren van den //Huldezang" gecomponeerd door de oud- directeur van //Harmonie" te Hnlst, den heer G. van Vlemmeren te St. Nicolaas, op woorden van den heer C. J. Claassen te Hulst, welke onder directie van den heer Van Vlemmeren werd uitge- voerd door de zangvereenigingen //Vooruit" en z/Vriendenbond" van St. Nicolaas en //Apollo" van Hulst,pbegeleid door het muziekgezelschap ^Harmonie'. Ook deze uitvoering verwierf algemeenen bijval Alsuu vingen op de estrades op de Groote- Markt en op de Vischmarkt de muziek- en zang- uitvoeringen aan, die door de verschillende gezel schappen gegeven werden, en welke steeds een talrijk gehoor trokken. Eer deze geheel waren afgeloopen was het voor het grootste deel der bezoekere reeds tijd om te vertrekken, daar geen late extra-treinen waren disponibel gesteld. Hoewel tal van vreemdelingen het feest be- zochten, was de toeloop niet zoo groot als men onder deze omstandigheden had kunnen verwachten, doch velen zijn van meening, dat de tweede dag, die van Zondag a. s., een grooter aantal bezoekers zal brengen, daar alsdan ook een groote aan- trekkelijkheid, n. 1. het //vuurwerk" wordt af- gestoken. Mocht de spoorwegmaatschappij alsnog kunnen besluiten door het inrichten van latere treinen het aan de bezoekers mogelijk te maken daarvan te profiteeren, dan zou zij aan veler wensch tegemoet komen. Hulst. Zondag maakten de leden van den landbouw hun voorgenomen reis naar Bergen (Mons) om aldaar de regionale tentoonstelling te bezoekeu. 's Morgens om 5 uur vertrok de extratrein van hier, die wegens het festival weinig personen uit deze plaats bavatte. Een 250 h 300 leden, meest Belgen, maakten de reis mede. Oin 8 uur was men reeds te Bergen, welke stad geheel in feestdos stak. Eerebogen waren opgericht, de straten en huizen versienl, terwijl overal eene ongewone drukte en levendigheid heerschte. Zijne Koniuklijke Hoogheid Prins Albert alsmede zijne echtgenoote zouden de stad en de tentoon stelling komen bezoeken. Omgeven door militaire en burgerlijke autori- teiten deed de Pring, onder gejuich der duizenden toeschouwers, zijne intrede in de stad. Lings den weg stonden de militairen, de schoolkinderen, de leden der verschillende corporation geplaatst en overal werd de Prins en zijne beminnelijke echtgenoote warm toegejuicht. In den namiddag brachten de leden van den landbouw een bezoek aan de tentoonstelling, die waarlijk prachtig te noemen is. Vooral de hengsten en zware trekpaarden trokken de aandacht onzer landbouwers. De Prins en zijne echtgenoote kwamen eveneens op de tentoonstellingsterreiuen en bezichtigden alles met veel belangstelling. Hoogst voldaan vertrokken de leden 's avonds om circa half acht uit Bergen. Te Borssele overleed Dinsdagavend in enkele oogenblikken een jongentje van vier jaren da met zijn ouder broerfje bij de wouing zijuer oude peelde. Een benauwdheid had een einde gemaak" aan het jeugdig leven. De ouders waren nie' thuis. Toen deze van een bezoek terugkeerden vernamen zij met ontzetting het treurig sterfgeval. Een oude heer nam Vrijdagochtend aan het hoofdpostkautoor in Den Haag een aangeteeken- den brief in ontvangst met een waarde van f 235 aan baokbiljetten. Hij ging daarna zitten schrijven terwijl hij de bankbiljetten voor zich op de lange schrijftafel liet liggen. Toen de mau gereed was en wilde heengaan was het geld weggenomen. Er werd van den diefstal aangifte bij de politie gedaan. Te Haarlem wilde iemand, die aan kiespijn leed, melk warmen op een spirituslamp. Deze viel om en ontstak de kap der petroleumlamp, die sprong. De petroleum verspreidde zich over den vloer en de brand, die er veroorzaakt was, werd zoo ernstig, dat de bewoners moesten vlnchten. De matrieele schade is groot. Een ongeveer 23jarige Duitscher kocht Donderdag bij de firma Fongers op het West- Nieuwland te Rotterdam een rjjwiel ter waarde van f 204, welk rijwiel moest bezorgd worden aan een opgegeven adres op den Noordsiugel, wanneer betaling zou volgen. De vertegenwoordiger der firma vertrouwde den vreemdeliDg niet bijster en gaf hem een bediende met het rijwiel mede. Bij den Crooswijkschensingel gekomen, verzocht de Duit scher den bediende even voor hem een brief te bezorgen aan een opgegeven adres op dien singel. Hieraan werd gewillig voldaande Duitscher zeide zoolaug bij het rijwiel te zullen blijven. Te vergeefs zocht de bediende naar het opge geven adres, dit was niet te vinden evenmiu als de Duitscher, toen de bediende op de plaats van uitgaan wederkeerde. Natuurlijk was het rijwiel ook gevlogen. Dit is Vrijdagmorgen in het huis van verkoop met recht van wederinkoop van Van B., aan de Rembrandtstraat in beslag genomen. Daar was het voor f 25 verkocht. De Duitscher is nog steeds zoek. Bij de firma B., fabrikante van spiegels en aanverwante artikelen te Utrecht, was sedert ruim 6 weken als vergulder, de 21jarige D. in betrek king. Daar hij zijn vak goed verstaat, genoot hij een flink weekloon, terwijl hij er al heel spoedig in mocht slagen, door arbeidzaamheid en goed gedrag het vertrouwen van zijn patroon te winnen, zoodat hij dan ook gerust kon zeggen, dat hij een goede toekomst tegemoet ging. Door eigen schuld is daarin echter opeens een voor hem on- gunstige verandering gekomen. Vrijdag werd namelijk door den patroon een fraaie en kostbare plaat (staalgravure) vermist, terwijl bij een daarop gevolgd onderzoek nog een 12 tal dergelijke platen, samen tot een niet onbeduidend bedrag, bleken te zijn verdwenen. Toen het den patroon niet gelukte in deze eenig licht te krijgen, werd aan gifte bij de politie gedaan die onmiddellijk aan het werk ging met het gevolg, dat D. reeds 's avonds werd aangehouden en dat ten huize van zijn meisje niet alleen al de vermiste platen, maar bovendien een aantal latfen, waarvan lijsten wor den gemaakt, en enkele fotografieen in lijsten worden gevonden en in beslag genomen. Zooals D. verklaarde was hij voornemens om zoo spoedig mogelijk te trouwen, daar zijn ouders dood waren en hij van kosthuizen meer dan ge- noeg had. Was de diefstal niet ontdekt, dan zouden van de platen enz. schilderijen zijn ver- vaardigd tot versiering zijner toekomstige woning. Van al die voornemens zal nu wel niets komen, te meer omdat hij zoowel zijn meisje als haar ouders omtrent de herkomst van die platen enz. schandelijk heeft misleid en de straf wel spoedig op het kwaad zal volgen. Bij Millingen is een 15jarige knaap bij het baden in den Rijn verdronken. Te Smilde is een 16jarige jongen bij het baden, verdronken. Te Uithuizerineeden is een Sjarig jongetje bij het baden, verdronken. Te Hoeven (N.-B.) heeft men in een boschje een lijk gevonden. Bij onderzoek blijkt het [te zijn J. Valentijn, van Bosschenhoofd, die in een twist door stokslagen is vermoord. Twee perso nen zijn aangehouden. Te Uithoorn heeft men een touwslagersknecht die half onnoozel was, met geweld zooveel jenever in de keel gegoten, dat de man bewusteloos raakte en nog dienzelfden avond is gestorven. Dejustitie is in de zaak gemoeid. Een 17jarige knaap te Hoorn bezorgde bij een vrachtman een pakje, volgens diens zeggen van een goudsmid, met verzoek het te brengen bij eene zekere familie te Zwaag. Daarvoor ontving hij /1,25. Bij die familie was echter niets be- kend van een dusdadige bestelling. Evenmin had de goudsmid iets afgeleverd. Het gelukte de po litie deu dader op te sporen. Met het verpoteu van suikerbietplanten op kale plekken heeft men tot nog toe geen gunstige uitkomst verkregen. Thans is men op het land der gebroeders Jensema, te Stedum (Groningen), bij wijze van proef, bezig de suikerbieten bij te poten met een soort van groote holle boor, door middel waarvan men de planten voorzichtig in een te voren gemaakt gat plaatst. Met deze nieuwe methode verwacht men, dat de planten zullen blijven doorgroeien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2