A 1 g e a e 8 n Hieuws« ea Advertentisblad 7 o a r Zeeuwsch'Vlaaadirea, No. 4248. Dinsdag 8 Juli 1902. PIETER VAN STRAUSS, 42e Jaar&ang. FEUILLETON. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Kanaal Gent—Ter Neuzen. i) de omroeper. TER SEIIZESSCHE MI RIYT. ABONNEMENT Voor Per drie ma&nden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTINTtfiKs Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. By directs opgaaf ran drieniaal plaatsing derzelfd? advertenii# wordt 1* pr|s slecbts treemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend l>it bind veri.kijut jdHaodag-, IVaenmla^- eu Vrijdagavond, ■Itge^oiiileKl «p Feeitdaaen, bij de Firms IP. M- VII DM USBB t« Ter Ie»em. (Uittreksel uit het afdeelingsverslag over het wetsontwerp houdende goedkeuring van de met Belgie gesloten overeenkomst tot wijziging der overeenkomst van "29 Juni 1895, betreffende de verbetering van het Kanaal GentTer Neuzen). Waar bij de gesloten overeenkomst groote belangen voor de streek van Nederland, door welke het kanaal Gent—Ter Neuzen loopt, zijn betrokken, achtte men niet alleen door het Staatsbelang en de billijkheid geboden, in deze niet met overhaasting te handelen, maar zoude men ook prijs stellen op voorlichting van ter plaatse bekende personen en corporaties. In aansluiting aan het reeds opgemerkte in het Verslag der Kamer omtrent de overeenkomst met Belgie voor vrijdom van militie- en schutter- plicht der wederzijdsche onderdanen, gaven sommige leden er hun leedwezen over te kennen, dat de overeenkomst, zooals zij in afdruk bij het wetsontwerp is gevoegd en aan de goed keuring wordt onderworpen, in de Fransche taal is gesteld. Andere leden, ofschoon niet onbekend met de omstandigheid, dat ook bij de wet van .50 December 1901 in een tractaat met Belgie alleen de Fransche taal is gebruikt, wezen er niettemin op, dat daartoe thans te minder aanleiding had bestaan, waarbij de wet van 29 Januari 1891, houdende goedkeuring van de op 29 Juni 1895 gesloten overeenkomst betreffende de verbetering van het kanaal Gent—Ter Neuzen, die overeen komst in afdruk is gevoegd in den Nederlandschen en ook in den Franschen tekst. Vele leden waren van oordeel, dat uit de aan goedkeuring thans onderworpen overeenkomst geenszins blijkt, dat men er op bedacht is o't*weest om te trachten naast de Belgische ook onze belangen bevorderlijk te zijn, waar geen andere uitkomst is bereikt, dan dat bij de gesloten overeenkomst onzerzijds alles wordt toegestaan, wat verlangd werd en geenerlei voorziening ten onzen behoeve is verkregen. Men doelde o. a. op eene regeling omtrent den vee-invoer en op concessies betrefl'ende de in- komende rechten op landbouwproducten. Eigenlijk is behoudens de bepaling omtrent de inrichting van niiddelen tot mechanische beweging en electrische verlichting der werken te Ter Neuzen het geheel der bepalingen in deze overeenkomst uitsluitend welwillendheid onzerzijds. Geheel ongehouden openen wij de Belgische Regeering de mogelijkheid, in de bij de overeenkomst van 1895 vastgestelde af- j Dat ineisje is zeker van uwe religie vroeg de dame met een glimlach, die niet veel aanspraak <had op ware rechtzinnigheid. »Zij en ik behooren evenals u tot de ware ■Christelijke religie," autwoordde Van Stralen ietwat boos. //Maar dat doet er niet toe, en al ware zij eene jodin of heidene, ik zou haar bij- staau, want ik ben overtuigd dat zij onschuldig en eerlijk is." ^Dwaasheid, auders niet," sprak de freule. ^Bedriegelijk is de liefelijkheid en ijdel de schoon- heid. Foei, een oud man ala gij rnoest beter br- stand zijn tegen dergelijke verlokkingen. Zij heeft u bestrikt met vele redeneu ende met smee- kingen van hare lippen heeft zij u voortgetrokken." Van Stralen kon zich niet langer bedwingen. Hij storid haastig op van zijn stoel en daardoor viel zijn hamer op den kop van Joli, die in de laatste oogeublikken om hem heen had gesnuffeld. Het mormel liep jankend naar zijn meesteres. Zij koesterde streelde, kuste het en overlaadde den omroeper met verwijtingen, die doorspekt waren met Bijbelteksten. De omroeper was bleek geworden zoowel van schrik als verontwaardiging. ffHet schijnt," zeide hij, kdat de freule om zoo te zeggen meer over heeft voor dieren dan voor mcnschen. Een hond, metingen van de kunstwerken en het profiel van het kanaal zoodanige wijzigingen aan te brengen en de kunstwerken en het kanaal zoodanig in te richten en te verlichten, dat het voor de vaart van zeer groote en diepgaande schepen geschikt zal zijn en de Belgische be langen in het algemeen en die van Gent in het bijzonder beter dan tot dusverre zal kunnen dienen. En opdat Belgie van dit alles reeds dadelijk nut zal kunnen trekken en op het bouwen van de nieuwe in artikel IB der overeenkomst van 1895 bedoelde sluis van groote afmetingen te Ter Neuzen niet zal behoeven te wacht^n, ja misschien zelfs dezen kostbaren bouw zal kunnen nalaten, staan wij toe, dat de capaciteit van de bewesten Ter Neuzen in aanbouw zijnde schutsluis door verwijding en door verdieping van den binnenslagdorpel voor zeer groote en diepgaande schepen wordt geschikt gemaakt. Ontkend kan niet worden, dat wij daarmede tegenover Belgie een bewijs geven van welwillendheid en dit land diensten bewijzen, die op prijs mogen worden gesteld. Dat deze gelegenheid niet is aangegrepen en tegenover de toeschietelijkheid, die onzerzijds zonder eenige gehoudenheid in zoo menig opzicht is betracht, niets van Belgie is bedongen, was voor de bovenbedoelde leden eene reden tot teleurstelling en zou voor sommigen hnnner reeds op zich zelf eene aanleiding kunnen zijn om aan het wetsontwerp hunne stem te ont- houden. Omtrent den aard der praestatien, die van Belgie moesten zijn bedongen, bleek men van gevoelen te verschillen. Allereerst werd de regeling genoemd van onzen vee-invoer in Belgie. Als tweede aangelegenheid, die voor het treffen van eene regeling zich zou hebben geleend, noemde men dezerzijds de heffing door Belgie van hooge inkomende rechten op landbouw producten als haver, boter en beetwortelen, waarop alleen ten behoeve van Belgische onder danen, die hier te lande gronden in gebruik hebben, uitzonderigen worden toegestaan. In de derde plaats werd dezerzijds gewezen op de slechte spoorwegtoestanden in Zeeuwsch- Ylaanderen. Naar men meende, ware het sluiten van de thans ter goedkeuring aangeboden overeenkomst eene geschikte gelegenheid geweest, om aan allerlei misstanden by het spoorweg- verkeer te Ter Neuzen met medewerking der Belgische Regeering een einde te maken en om althans voor een deel tot oplossing te brengen, wat door den Minister van Waterstaat bij de die een mensch in de beenen bijt, wordt vertroeteld, omdat hem bij ongeluk een hamer op den kop valt. En op het hoofd van een oud man, die zich belaDgloos het lot van een braaf arm ineisje aantrekt, wordt een karrevracht scheldwoorden en beleedigingen geladen. En dat durft zich nog wel op het woord Gods beroepeu. Foeihet is Gods woord misbruiken. Een spin baalt om zoo te zeggen, met hetzelfde doel veniju uit de bloemeu. Ik zou u raden om dat boek vooreerst maar aan den kant te zetten en om zoo te zeggen eens in uw eigen hart te lezen, want daar staat, vrees ik, maar al te veel in over znre druiveu en meer andere dingen, die ik heb moeten hooren. Ik ben maar een eenvoudig man, die hard moet werken voor zijn brood. Al wat ik bezit is een eerlijke naam, maar dien laat ik mij niet zoo gemakkelijk ontnemen, zelfs niet door freule's. De freule heeft het recht niet om te zeggen, dat ik met dieven samenspan en nog veel minder om een braaf meisje, al is het arm, te lasteren en dat zeker oubarmhartig aan de politie zou worden overge- leverd, als de freule om zoo te zeggen niet bang was voor haar zenuwen. Ik zeg mogelijk meer dan mij past, want ik ben wat warm geloopen, dat wil ik wel weten. Maar wie drommel kan ook bij zulke dingen bedaard blijven. Ik ben niet gewoon dieven in mijn hart te smoren." Van Stralen was al sprekende in het midden der kamer gekomen, de deur genaderd. En de freule, die aan zulke outmoetiugen niet gewoon was, zat schier ademloos in hareu stoel. Zoodra zij aan het woord kon komen, zeide zy//Ga heen, i man, gij zult mijn zenuwen van streek brengen. behandeling der loopende Staatsbegrooting als „een lastige spoorwegquaestie" is aangeduid, waaraan hij toen beloofde spoedig zijue aandacht te zullen schenken. Van de zijde der leden die ten aanzien van het bedingen van praestatien van Belgie minder ver gingen en van oordeel waren, dat deze in, zij het dan ook eenigermate verwpderd, verband hadden moeten staan met de aangelegenheid zelve, in de overeenkomst behandeld, werden behalve de bovenbedoelde regeling der spoorweg toestanden in Zeeuwsch-Vlaanderen, nog de volgende voorbeelden van regelingen genoemd, die konden zijn getroffen, alseene bepaling krachtens welke de Nederlandsche Regeering bevoegd zou zijn, de inrichting voor verlichting door electriciteit op zoodanigen voet te maken, dat zij niet uitsluitend voor de nieuwe sluis- werken, doch ook ten bate der geheele handels- inrichtingen van Ter Neuzen gebruikt zoude kunnen wordenvoorts eene interpretatieve regeling, speciaal voor de kosten der werken in de overeenkomst van 1895 bedoeld, alsook voor die, welke zullen moeten voorgeschoten worden voor de werken, in de thans gesloten overeenkomst bedoeld, rentevergoeding te be dingen. Waar tegenover al hetgeen door ons ten behoeve van Belgie geheel ongehouden wordt gedaan, geene met de overeenkomst al dan niet in middellijk verband staande praestatien van Belgie zijn bedongen, moet, naar men meende, de vraag worden beantwoord, of dan wellicht de overeenkomst in zich zelve, door de wijze waarop daarin de materieele belangen van het bij het kanaal GentTer Neuzen betrokken deel van Nederland zijn behartigd, eenige contra- praestatie bevat. Door vele leden werd deze vraag in ontkennenden zin beantwoord. Naar men betoogde, bestaat ook te dezen aanzien verschil tusschen de overeenkomst van 1895 en de thans ter goedkeuring aangebodene. Kon men toen meenen, dat het belang van Neder land mede bracht, dat de overeenkomst tot stand kwam, omdat door de werken, waarvan de geheele aanleg en het grootste deel van het onderhoud krachtens hare bepalingen ten koste van Belgie zou zijn, eene betere verbinding van de haven van Ter Neuzen met de Schelde zou worden tot stand gebracht, en kon toen worden gezegd, dat de overeenkomst ook voor Nederland voordeel aanbood, thans is dit anders. Nederland heeft bij de nu gesloten overeenkomst geen belang, omdat door hare bepalingen op zich zelve, de verbinding van de haven van z/Ik ben niet haatdragend, freule; ik wil nog mijn best doen." wGa heen, manklonk het andermaal. Van Stralen gehoorzaamde en werd tot aan de deur gevolgd door de blaffende mopshonden. Zoodra de man vertrokken was, vouwde de frenle de handen, sloot de oogen en prevelde: //Hij heeft zijn razende gramschap tegen mij vergaderd, ende mij dreigende heeft hij gekrijzeld tegen mij met zijne tandem Heere, ik dank U dat ik niet ben als deze." De //heerenknecht" stond in den gang om hem uit te laten //Hoor eens, mesjeu", zei de om roeper, //je freule heeft er slag van om iemands eten koud en zijn hoofd warm te maken. Het is heel mooi en deftig, maar ik zou om zoo te te zeggen niet graag mijn klankbord voor je mooie vest ruilen, man." Zoodra hij op straat kwam, zong een jongen achter hem //Van Stralen, Van Stralen, wat heb je'h glim- menden hoed." De oude man glimlachte. //Ga je gang maar," dacht hij, //ik hoor dat veel lievermijn hoed kan er tegen. Maar van mijn eerlijken naam blijven ze af." In den avond van dezelfden dag, waarop Van Stralen een bezoek bij de freule gebracht had, bevond hij zich op weg naar de groote kerk. Er werd bidstond gehouden. Vlak bij de kerk, waar het flauwe schijnsel van een lantaam eenig licht ver- spreidde, hoorde hij zachtziju naam uitspreken. Zich omkeerende stond hi] voor Leentje uit de T-steeg. Ter Neuzen met de Schelde geen verdere ver betering zou ondergaan en de scheepvaart aldaar niet zou toenemen. Immers de zeer groote en diepgaande schepen, waarop, ingevolge de over eenkomst, sluis en kanaal thans zouden worden ingericht, zouden wel gemakkelijk rechtstreeks naar Gent kunnen doorvaren, maar de losplaats te Ter Neuzen zouden zy of in bet geheel niet of in elk geval niet dan na eene moeilijke manoeuvre kunnen bereiken. En mocht ook van onzentwege het bereiken van Ter Neuzen voor deze zeer groote schepen minder bezwaarlijk worden gemaakt, dan nog zouden de havenwerken aldaar, aan welker verbetering en uitbrerding tot dusverre nog niets is gedaan, voor dergelijke schepen niet zijn ingericht. Naar sommige leden meenden heeft Nederland niet alleen by de gesloten overeenkomst geen belang, maar zoude het daarvan geenszins on- beteekenende nadeelen kunnen ondervinden. Nu het kanaal een grootere diepte zou verkrijgen en de breedte in den bodem tenminste 24 M. zou bedragen, zou het bezwaar van doorsijpe- ling of doorkwelling en daarmede de overlast van water voor de betrokken streek kunnen toenemen. Verder zou blijkens de Memorie van Toelichting, tegen de bij de overeenkomst aangegeven verdieping geen bezwaar bestaan, op grond van het ten aanzien van het kanaal aangenomen stelsel van boordvoorziening, be- staande in een aaneengesloten verankerden dam- palenwand van 5,5 M. diepte, Men twijfelde evenwel of de Regeering in deze wel juist ziet en of niet, waar de kanaalboorden aan de in- vloeden van de vaart met zeer groote schepen hlootgesteld zouden zijn, de dampalen te kort zouden blijken. In dit verband werd ook ge- vraagd, welk maximum vaartsnelheid voor de zeer groote en diepgaande schepen, waarop voortaan het kanaal zou zijn ingericht, zou worden bepaald. Sommige leden herinnerden aan de verklaring, door den Minister van Waterstaat bij de be handeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst van 29 Juni 1895 afge- legd, dat er geen bezwaar zou zijn om het ontwerp der bij Sas van Gent uit te voeren werken in dier voege vast te stellen, dat de over den nieuwen kanaalarm, in den weg van Sas van Gent naar Westdorpe te bouwen draai- brug zou voldoen aan den eisch, dat daarover eventueel eene stoomtram zou kunnen worden gelegd. Zij zouden gaarne vernemen, of de tegenwoordige Minister bereid is deze toezeg- ging gestand te doen, ook nu in de afmetingen der brug wijziging zou worden gebracht. Te- vens vroegen zy, of de breedte der brug zoo danig zou worden, dat twee rijtuigen elkaar daarop kunnen passeeren. Van meer dan eene zijde gaf men zijn leed wezen er over te kennen, dat in deze overeen komst niet eene bepaling is opgenomen als voorkomt in artikel 7 van de overeenkomst met de Duitsche Regeering, betreffende het tot stand brengen van kabelverbindingen, waarbij de be- slissing van alle geschillen over de uitlegging of de uitvoering der overeenkomst, aan het Permanente Hof van Arbitrage is opgedragen. //Zoo zijt gij daar, zusje," sprak de oude man, z/hebt gij wat te zeggen." z/Neen," antwoordde zij, //ik ga troost zoeken in den gebede. De Heer zal het gebed eener dochter voor haar vader niet versmaden, hoop ik." Van Stralen glimlachte goedig. //Dat zijn heel andere woorden als ik van middag gehoord heb,die taal versta ik beter. Gij zijt een braaf kinddoch is het wel goed dat gij van huis gaat »Zij komen eerst om acht ure van hun werk en dan ben ik we6r thuis," fluisterde zij. z/Het moet spoedig voor den dag komen, hoor, anders loopt het mis," zeide hij haar zacht aan het oor. Het meisje slaakte een diepen zacht. //Ik hoop- dat de Heer mij genadig zal-wezen." z/Ga met God," hernam de omroeper en toen, gingen beiden de kerk in. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1