Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 5 Juli 1902. Gemengde berichten. No. 4247. LANDBOUWCURSUS. Bedr ijfsbelasting. Tolegrafische bsrichten. Landbouwberichten. 42e Jaargang. TWBHDll BLAJD. Januari 38 22 s., 4 k., 3 ij., 9 1. 75547 Februari 31 19 s., 3 ij., 2 k., 7 1. 65574 Maart 37 15 s., 5 ij., 4 pa., 3 k., 2 h., 7 1. 57862 April 35 16 s., 5 ij., 2 k., 2 h., 1 m., 9 1. 63409 Mei 35 17 s., 2 ij., 2 h., 2 pd., 1 k., 11 1. 59028 Juni 42 18 s., 6 h., 5 k., 3 ij., 1 pa., 9 1. 87627 218 408547 Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De Bnrgemecter van TER NEUZEN, brefigt ter kennis, dat jongelieden welke dit jaar zouden willen deelnemen aan een gratis landbouwcursus, zich daartoe ▼dor den l#en «luli a. m. kunnen opgeven, op de gemeente- secretarie, alwaar nadero inlichtingen zijn te bekomen. Ter Nouzen, 3 Jnli 1902. De Burgemeester. voornoemd, J. A. P. GEILL, De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directenr der Directe Belastingen enz. te Mildelburg den 2 Jnli 1902 invorderbaar verklaard kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het jaar 1902/3 No. 1, op heden aan den Ontvanger der Direete Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verpiicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen. den 3 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. TER NEUZEN, 4 Juli 1902. Aan de Universiteit te Toulouse is het candi- daatsexamen in de theologie met goed gevolg afgelegd door den heer G. A. van der Hooft van Ter Neuzen. Bij 'texamen voor apothekersbediende te Amsterdam slaagde de heer A. van't Lindenhout, tot voor korten tijd alkier woonachtig. Men schrijft ons Daar veel personen uit deze streken meer of minder belangrijke zaken drijven met ooze zuide- lijke naburen, is het wel van geen belang outbloot hunne aandacht te vestigen op een rondschrijven dezer dagen aan al de succursalen der Nationale Bank in Belgie gezonden met betrekking tot het in betaling nemen of inwisselen van bankbiljetten. Voortaan zullen in Belgie geweigerd worden alle bankbriefjes, die in verschillende deelen ge- scheurd zijn, aan keerzijde aaneeu geplaktbriefjes, waarvan merkelijk deelen ontbreken, alsmede briefjes op een stuk papier geplakt. Biljetten, die enkel aan de hoeken versleten zijn, zullen voorloopig nog aanvaard wordeD maar de aanbieder i» ver piicht er duidelijk zijn naarn en adres op te schrijven. Voorzichtig zal het dus zijn voortaan ook geen verminkt bankpapier van vreemden oorsprong, in betaling te nemen. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Ma&nd. Getal. Geladen met: K. m.inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stnkgoederen, ij. ijzer, pa. pijpaarde, h. hoot, in. minerie, k. kolen, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Januari 26, in Februari 25, in Maart 26, in April 24, in Mei 33, inJuni36, totaal 170 zeeschepen. Over de zes eerste maandeu van het vorig jaar werden alhier met bestemming voor de loskade aan het spoor opgeschut 230 schepen, met een brnto-inhond van 465,105 M3. en voeren van hier uit 188 schepen. Met bestemming voor Gent werden alhier in de eerste helft dezes jaars opgeschut 478 schepen, met een bruto-inhoud van 1,174,581 Ms. en voeren van daar uit 514 schepen. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar kwamen binnen 483 schepen, met een bruto-inhoud van 1,189,177 Ms. en vertrokken 529 schepen. In de eerste helft van 1902 werdeD voorts 2201 binnenvaartuigen op- en 2164 afgeschut. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar respeclievelijk 2252 en 2197. De St. Crt. bevat een kon. besluit van 25 Juui, waarbij volgens de gezoudheidswet eeue gezondheidscommissie wordt ingesteld voor elke gemeente die meer dau 18000 inwoners heeft, en gezondheidscommissieu voor een vereeniging van twee of meer gemeenten, gezamenlijk niet meer dan 40,000 inwoners hebbende. Wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft werden ver- eenigd de volgende gemeenten Axel, Hoek, Ter Neuzen, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Westdorpr, Zaamslag, Zuiddorpe zetel Ter Neuzen. Boschkapelle, Clinge, Graauw en Langendam, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, St. Janateen, Koe- wacht, Ossenisse, Stoppeldijkzetel Hulst. Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Hoofdplaat, IJzendijke, St. Kruis, Nieuw- vliet, Oostburg, Relranchpmmt, Schoondijke, Sluis, Waterlandkerkje, Zuidzande zetel Oostburg. Zaamslag, 4 Juli. Gelukkig, zullen weer velen in verzuchting zeggen, //de kermis is weer ten einde." Dat men er hier byzonder slag van heeft om fatsoenlijk kermis te vieren, ge- tuigen een 7tal verwondingen die hier thans weer zijn voorgekomen. Nu heden, Donderdag nacht, toen voor zoover bekend is, de laatste verwonding heeft plaats gehad, gingen twee personen het dorp uit, en ontmoetten even buiten de kom een ander persoon, vergezeld van zijn meisje. Deze persoon werd door een hunner herkend, als iemand waarmee liij in woordenwisseling geweest was op de kermis. Een van voormeld tweetal, vroeg hem iets, wat waarschijnlijk niet beviel, waarom hij zijn mes trok, en een van hen hiermede eene snede over het rechteroog en den neus toebracht, zoodat een erge verbloeding volgde, terwijl de tweede minder ernstig aan het oor werd ver- wond. De eerste moest geneeskundige hulp inroepen, terwijl proces-verbaal zal vglgen. Het is intusschen van het meeste' belang dat hier bij volksverzamelingen steeds voortdurend een dokter disponibel is terwijl aan iederen vechtersbaas het maximum der straf moest worden opgelegd. Philippine, 3 Juli. Gisteren namiddag is een jongen van den timmermau P. Haers, die koewachter is hij de kinderen Taalman, met een voer mosselen naar de Boekhoutsche statie gezonden. Onder weg moest hij aan een oprid voor een ander rijtuig uitwijken. Ougelukkig kwam hij ouder het wiel van zijn eigen wagen terecht en werd daardoor aan zijn linkerarm en rechterbeen erg gekwetst. De dokter Haers van Boekhoute, heeft hem in be- handeling. Het meisje, dat de vorige week zich zoo erg brandde, neemt langzamerhaud in beterschap toe. Toch heeft zij nog veel pijn, zoodatzij weinig kan slapen. Ossenisse. De levering van onderhoudsgrind voor 1902 is gegund aan P. Dobbelaar, schipper te Ter Neuzen, 5 1,626 per Ms. 's Gravenhage, 4 Juli. Het hoofdcomite van het Nederlandsche Roode Kruis heeft hedenna- middag het volgende telegram van Dr. Koster van Ceylon ontvangen //Ambulance vertrekt Woens- dag per stoomschip Hamburg." Vergadering van het Hoofdbestuur, gehouden te Zierikzee den 23st*n Juni 1902. Aanwezig alle leden van het Uitvoerend deel, afgevaardigden van alle afdeelingen, de Direc- teur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, de Rijkslandbouwleeraar in Zeeland, de Zuivel- consulent, de Rijkstuinbouwleeraar in Zeeland en Noord-Brabant en een viertal leden van de afd. Zierikzee. Na de opening der vergadering en verwel- koming der leden door den Yoorzitter worden de notulen der vorige vergadering vastgesteld, tevens wordt medegedeeld, dat alle daarin ver- melde besluiten zijn uitgevoerd. Tot lid van de Commissie van Toezicht op den landbouw-wintercursus te Hontenisse wordt benoemd de heer Theod. C. Vereeeken, tot lid dier commissie op gelijken cursus te Tholen de heer J. van Gorsel Jz. De mededeeling van de namen van de jury- leden ter beoordeeling van de inzendingen op de tentoonstelling te Zierikzee en de opgave van de genoodigden ter algemeene vergadering worden aangenomen voor kennisgeving. Blijkens schrijven van den Dir.-Gen., chef van de afdeeling Landbouw by het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid wordt voor de oprichting van een cursus in landbouw- kunde een 12-tal leerlingen geeischt; voor de voortzetting mag dat aantal minder bedragen. Wegens verhoogde Rijks-subsidie wordt in iedere afdeeling een cursus gehouden in paarden- kennisin eene bijeenkomst van het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur en de onderwyzers aan die cursussen zal het leerplan worden vastgesteld. Voor de Juni-keuringen waren aangegeven 145 merrien. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bij Gedep. Staten der Provincie aangedrongen om, evenals in andere provincien, eene subsidie aan deze M'j te verleenen, om de jaarwedde van den Zuivelconsulent te verhoogen en de hem toevertrouwde belangen beter tot hun recht te doen komen. Een verzoek van de roomboterfabriek te Stavenisse om eene subsidie voor het maande- lijks onderzoek van het vetgehalte van de melk van al de koeien der leden -en een verzoek van de afd. Zeeland van het N. R. S. om adhaesie aan haar adres om verhooging der Rijks-subsidie, zullen in eene volgende vergadering behandeld worden. Besloten wordt zich te wenden tot den Dir.-Gen., chef van de Afd. Landbouw met het verzoek om eene gunstige beschikking omtrent de aanvrage om een gedeelte van de Rijks- subsidie voor de varkensfokkerij te mogen be- steden voor den aankoop van het serum tegen de vlekziekte. Mededeeling geschiedt van het schrijven van den hoofdingenieur van den Provincialen Water staat, waarin deze ambtenaar belooft aan de klachten over te groote tonrondte der nieuwe keibanen in de klinkerwegen zooveel mogelijk te gemoet te komen. Besloten wordt de gelegenheid te geven om na een afgelegd examen het diploma te verwer- ven als hoefsmid. De nadere voorwaarden zullen per circulaire medegedeeld worden aan de afdeelingen. Het Maandblad zal onder belofte van grootere medewerking worden voortgezet. De almanak, waarin door enkelen verande- ring wenschelijk werd geacht, zal dezelfde iurichting behouden. Het niet-aanleggen van de spoorboot aan den steiger te Wolfaartsdijk zal door den Voorzitter ter sprake gebracht worden in de aanstaande vergadering der Provinciale Staten. Het oprichten eener onderlinge verzekerings- maatschappij tegen brandschade door de MU van van Landbouw wordt niet wenschelijk geacht. Op voorstel van het Uitv. deel wordt de heer H. J. Lovink Dir.-Gen., Chef van de afd. Landb. bij het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid wegens zijne groote verdiensten omtrent den landbouw in het algemeen en omtrent onze Maatschappij in 't bij zonder, bij acclamatie benoemd tot eerelid der Maatschappjj. P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, Seer. Het Nederlandsche oorlogsschip ,/Evertsen" zal onze Regeering vertegenwoordigen ter gelegen heid van de Aardrijkskundige Tentoonstelling welke thans te Antwerpen gehouden wordt. De tijd van het verblijf was bepaald op 1221 Juli maar volgens de //Nieuwe Ct." is in den datum van terugkear dezer dagen verandering gebrachteerst den 28* zal de krniser van Antwerpen vertrekken op verzoek van den Nederlandschen gezant te Brussel is de datum nl. verachoven, opdat bet schip op 21 Juli de viering zal helpeu opluistereu van het 71jarig bestaan van't Belgische vorstenhuis. Niemand verlangt terug naar een vereeniging van Nederland en Belgieniemand betreurt tegenwoordig de gevolgen van 1830; en iedereen gnnt met alle pleizier Koning Leopold aan onze zuiderbroeders. Maar toch zijn we 't met boven- genoemd blad eens, dat 't minstgenomen overdre- ven beleefd is, aldus officieel mee feeat te vieren over het feit dat al is 't dan 71 jaren ge- leden Nederland door de Belgeu werd afge- zworen. (H. Ct.) De te Middelburg ontvlnchte Zuidhofistot nog toe niet gepakt. Woensdag vroeg in den morgen, heeft de politie op den spoordam bij Rilland iemand gezien, wiens signalement overeenkwam met dat van Zuidhof. Zoodra deze echter de politie in het oog kreeg, maakte hij rechtsomkeert en vluchtte door koren en over de dijken. Hij is later midden door het dorp Rilland geloopen inMe richting van Krabben- dijke. Daar heeft men hem nog in den Oost-polder gezienvervolgens is hij naar den Maire-polder gegaan en daar is men zijn spoor bijster geraakt. De mogelijkheid is niet nitgesloten, dat deze per- on, die nu eens een strooien hoed, dan weer een fantassie hoed opzette, Zuidhof is. Ook onze correspondent uit Rilland bericht ons, dat Z. daar zou zijn gezien. Deze moet in die streken goed bekend zijn, omdat hij als boeren- knecht in den Frederika-polder heeft gediend. 't Is ook heel natuurlijk, dat hij zich daar vertoond heeft, want om vrij te komen, moet hij langs den dam of door het Kreekrak in N.-Brabant zien te komen. (G. Ot.) Zondag is te Hoeven zekere J. V. bij een twist zoodanig gestoken, dat hij Donderdagmorgen aan de bekomen wondeu is overleden. De verdachten zijn bij de marechanssee te Ouden- bosch in arrest gesteld. Een vermakelijk geval heeft zich te Sneek met een schutterplichtige voorgedaan. De man in kwestie heeft 't er nu eenmaal op gezet niet aan de wekelyksche oefeningen deel te nemen. Dat bezorgde hem zoo voor en na een boete van ruim 80, die de weigerachtige niet ver- koos te betalen. Vandaar dat de bevoegde maeht jacht op hem maakte, om hem in te rekenen. Maar de man was vlug, telkens wist hij zijn belagers te ontsnappen. Dinsdag echter wist men sinjeur te verschalken. Terwijl hij bezig was een wal te restaureeren (de man timmert van zijn beroep), komen vijf jagers in een bootje op hem af. De schutter ziet 't gevaar niet, of hij spririgt te water en tracht, snel zwemmende, den overkant te bereiken. Maar ongelukkig, de wal is hoog en glibberig. Welke wanhopige pogingen hij ook doet op 't droge te komen, 't lukt hem niet. De vyand is nu genaderd, Pieter wordt in 't bootje ge- heschen en geen kwartier daarna of onze schut ter zit met een nat pak achter slot en grendel. s Avonds was hij weer op vrije voetenbetaling werd geprefereerd boven afzondering. Uit Brussel wordt bericht dat de B Igische regeering in de laatste dagen aan de overige tot het Brusselsche suikerverdrag toegetreden re> geeringen officieel heeft kennis gegeven, dat het verdrsg tot stand gekomen en de Belgische voor waarden in den zin van artikel 12 in de akte van totstandkoming zijn uitgedrukt. Hiermede heeft vooreerst Be'gie het zijne ge daan om het van kraeht worden van het verdrag mogelijk te maken. Het tot stand kom en van het verdrag zal dan eerst verzekerd zijn, wanneer behalvs Belgie ook Duitschland, Oostenrijk-Hon- garije, Frankrijk, Engeland en Nederland het voor den 1" Febr. 1903 onderteekenen. Nu eenmaal de Duitsche Rijksdag zijne goed- keuring aan het verdrag heeft gehecht, bestaat er voor de niet-onderteekening door Duitschland geen reden. Er bestaat ook alle kaus dat het verdrag ook door de overige genoemde landen zal worden aangenomen, vooral nadat in Frankrijk de ver- tegenwoordigers der suiker verbouwende departe- menten zich in het parlement voor de aanneming hebben verklaard en alleea eene nog grootere vermindering der Fransche suikerbelastingen als voorwaarde hebben gesteld. Een aangrijpend voorval heeft zich dezer dagen te Maline voorgedaan. Het tweejarig doch- tertje van de echtgenooten Daens viel al spelende in een put, waarop de moeder, die zich iu de nabijheid bevond onmiddellijk toesnelde. Zonder aarzelen sproug de kloeke vrouw haar kind na. Het water kwam haar tot aan den halsterwijl zij dan ook het meisje bij het hoofd omhoog hield, riep zij wauhopig om hulp. Deze kwam echter niet spoedig opdagen en eerst na een uur tijds, toen zij, geheel uitgeput, in onmacht dreigde te vallen, werden hare kreten gehoord en zij met haar kind uit den pnt opgehaald. Te Zoppot aan de Oostzee wordt dit jaar een zoogenaamd /,familie-bad" ingevoerd, gemengde baden dus, waarvoor enkel aan families kaarten worden verkocht. Daarbij is nu echter ook het voorschrift gemaakt dat de vrouwen enkel worden toegelaten in een badkostuum van flanel of andere wollen stof, met plooien als bij de reformkleeding en sluitend tot aan den hals. Mannen mogen ook niet anders baden dan in een *hansep" die tot den hals reikt. En bovendien moeten de costumes niet enkel ondoorschijnend en zonder tusschenzetsels, maar ook niet licht van kleur zijn Er wordt in de Duitsche bladea met deze voorsohriften nog al den spot gedreven. Een verhaal van merkwaardige jalousie wordt uit Teneriffa gemeld. Te Genua had zich aan boord van een stoomboot ingescheept een jong Italiaansch echtpaar, bestemd naar Montevideo. De man toonde zich verschrikkelijk jaloersch, vooral omdat hij 's nachts in de mannenafdeeling moest slapen, maar daar de jonge vrouw zeer mooi was, werd ze toch voortdurend door haar medereizigers omzwermd. Dat bracht den man buiten zich zelf, en op zekeren dag stortte hij zich op zijn vrouw en bracht haar verscheidene dolksteken toe. Zij viel bewusteloos neer en werd weggedragen. Maar toen de dokter de wonden wilde onderzoeken moest hij eerst den scheepssmid laten komen, omdat de jonge vrouw een licht ringpanster droeg, op den rug door een veiligheidsslot dicht- gemaakt. De echtgenoot beweerde dat hij den sleutel verloren had, en eerst toen men geweld gebruikte, kon men den dolkop den sleutel afhandig maken. Te Teneriffa werd het paar aan land gebracht de vrouw die gevaarlijke kwetsuren had opgeloopen naar het ziekenhuis, en de man naar de ge- vangenis. Merkwaardige verzekering. De ziekte van den Koning van Engeland heeft bekend doen worden hoe uitgebreid daar te lande het verzekering- vak is, en voor een aantal doeleinden wordt ge- bruikt, waaraan men op het vasteland nog niet ge- dacht heeft. Een Weener blad beweert dat men zich over het kanaal ook vaak verzekert voor tweelingen 1 Tegen betaling eener kleine premit kan een huisvader, zich eenigermate waarborgen tegen de geldelijke gevolgen eener te sterke ver- meerdering van zijn gezin. Nog goedkooper is uitteraard de verzekering voor drie- en vier- lingen. De //Daily Mail" meldt dat op de Gunard- boot //Campania", de vorige week op weg van New-York naar Engeland, feest werd gevierd ter eere van den kroningsdag, toen zij midden op zee de <fSaxonia" ontmoelte, die den vorigen dag Europa had verlaten. Van dit schip werd nu met de Marconi-tetegraaf de ziekte van den Koning en het uitstel der kroning aan de //Campania" ge meld, waar nu de feestelijke stemming door een geheel andere werd vervangen. Een geduchte overstrooming heeft tengevolge van een onweer en storm de omstreken van Ipswich, in Engeland, geteisterd. In den tijd van een uur viel meer dan 6 centimeters regen. Do straten der stad Ipswich waren in beken veranderd, De schade is zeer aanzionlijk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5