Landbouvvberichten. Het nut der Codperatie Gemengde berichten. Telegrafische barichten. Prov. Staten van Zeeland. Elk ei wordt gestempeld, zoodat men aan het Centraalbureau, dat de eieren met behulp van electrisch licht onderzoekt en sorteert, de plaats van herkomst van elk ei kan bepalen. Deze nauw maatschappelijke samenhang in de verschillende takken van bedrijf sluit het concurreeren tussohen de verschillende boeren, geheel buiten. Integen- deel heeft elk betrokkene een natuurlijk belang, dat alle technische verbeteringen of welke voor uitgaug ook op 't gebied van productiewijze zoo spoedig mogelijk aan alle beroepsgeuooten worde bekend gemaakt, ten einde daardoor de gezamelijke winst te vermeerderen. aan J. Bruijnzeelvoor het beste paard van 4 tot 7 jaar oud, 5,en het beste van 1 jaar 2,50 aan D. Deesvoor het beste paard van 2 jaar 2,50 aan A. Dees Jacz.voor den schoonsten dekhengst f 5,aan B. Dekker c. a. Zaamslag, 1 Juli. Heden namen eenige per- sonen het op tegeu den veldwachter en twee marechaussee's, waarbij een der aanvallers een gebro- ken arm en twee anderen tengevolge van karabijnsla- gen hoofdwonden opliepen, het verder gevolg van den strijd zal hun in de toekomst wel toe- bedeeld worden. Van een der marechaussee's was zijn uniform geheel stuk getrokken. Philippine. Ingaande den 16 Juli a. s. is Petrus Verstrengen, posibode van IJzendijke op Philippine als zoodanig overgeplaatst bij den tram van IJzendijke naar Breskens. Eerstgenoemde betrekking heeft hij thans meer dan negen en twintig jareu bediend. Koewacht. De ingelanden van het waterschap ,/De Rietenpolder" hielden Maandag ten huize van den heer E. de Vleeschouwer hunne gewone tweejaarlijksche vergadering. De rekening en verantwoording van den ont- vanger-griffier werd goedgekeurd en de begrooting vastgesteld voor de 2 volgeude dienstjaren. Tot dijkgraaf werd herkozen de heer H. D. JJsebaert gemeente-secretaris alhier en tot bijstaande dijkgraaf den heer Hijp. IJsebaert alhier. In de vergadering van de ingelanden van den polder vNieuw Beoostenblij" kwam het ver- zoek van het comite voor de totstandkoming van den stoomtram HontenisseSelzaete ter tafel. Met 6 tegen 2 stemmen werd besloten gedurende 20 jaren eene toelage te verleenen van f 25 op voorwaarde, dat op den Zuiddorpschen weg ter hoogte van het Waterhuis eene halte komt voor de reizigers van en naar Koewacht. Wordt aan dit verzoek niet voldaan, dan wordt de toelage ingetrokken. Biervliet. Mej. J. M. Scheele, onderwijzeres aan school A, heeft als zoodanig eervol ontslag aan- gevraagd, wegens haar aanstaand vertrek naar Ter Neuzen. De heer F. G. Hoevenagel alhier is aan- nemer geworden van den grindweg door den Pieterspolder, bij openbare aanbesteding voor 3597. Na een voorafgegane openbare aanbesteding waarbij alle inschrijvers boven de raming bleven, is Hoevenagel aannemer geworden van den grind weg door den Ameliapolder voor f 4850. De eerste weg is 1180, de 2e is 1255 M. lang. IJzendijke, 1 Juli. Tot gemeente-veldwachter alhier is benoemd de agent van politie te Middel- burg R. A. A. Hulmer. Gisterenavond is de landbouwer M. Cornelis, die zich op zijn hooiland onder deze gemeente bevoud, door den bliksem getroffen en gedood. 's Graven hage, 2 Juli. De gezondheidstoe- stand van H. M. de Koningin wordt bij voort- duriug beter. Het prachtige weer stelt H. M. in de gelegeuheid veel in de lucht te vertoeven. De krachten van II. M. nemeu toe, zoodat hare waodelingen en rijtoeren meer en meer worden uitgestrekt. Vcrmoedelijk zal Dr. Roessingh zich in de volgende week gaan vergewissen van den vooruitgaug van Hr. Ms. gezondheidstoestand. Eerste Kamer. Bij het voortgezet debat over de interpellalie van den heer Sassen over de sniker-industrie, antwoordde de Minister van Financien, dat., wanneer het der Regeering blijkt dat door overstrooming met buiteulandsche suiker, inderdaad de toekomst onzer industrie met ver- nietiging wordt bedreigd, de Regeering niet zal nalaten dienovereenkomslig maatregelen te nemen. Op de interpellate van den heer Van Velzen in zake de iuvrijheidstelling der Nederlandsche krijgsgevangenen uit den Zuid-Afrikaanschenoorlog, ant woordde de Minister van Buitenlandsche Zaken, heden bericht te hebben ontvangen, dat de Engelsche Regeering de gevangenen zal terug- zenden als volgteerst de Boeren die wel, dan de Boeren die niet den eed van trouw hebben afgelegd en daarna de vreemdelingeu, dus ook de Nederlanders, die op kosten van Engelaud zullen worden teruggebracht, tenzij zij voor eigen reke ning eerder willen gaan, in welk geval facili- teiteu zullen worden verleend, doch natuurlijk niet naar Zuid-Afrika. De heer Van Velzen opperde het denkbeeld om de geldkwestie voor het spoedig vertrek der gevangenen te vergemakkelijken door aanwending van het voor de Boeren bijeengebracht geld. De Kamer ging hierna op reces. De zomervergadering der Staten werd gister- avond op de gewone wijze door den Commissaris der Koningin geopend. Aanwezig waren 37 leden. Afwezig de heeren Van Teylingen, Van Waes- berghe-Janssens, Van der Have, Dieleman en Horn bach. Na mededeeling van verschillende ingekomen stukken, welke deels voor keunisgeving werden aangenomen en waaromtrent deels besloten werd tot nederlegging ter Griffie, werden door den Voorzitter voorstellen van Gedep. Staten ter tafel gebracht tot diligent-verklaring ten aanzien van eenige verzoeken, n.l. van a. W. Moelker c. s. te Tholen om subsidie voor een wageudienst TholenSt. Maartensdijk b. den Raad van Hontenisse om een renteloos voorschot voor wegsverbetering c. den Raad van Colijnsplaat om subsidie voor het vergrooten van de havenen d. den Dijkraad voor de waterkeering van het Calamiteuse Waterschap Walzoordeu, om wijzigiug van het reglement voor de calamiteuse polders of waterschappen, in dier voege, dat het mogelijk zij, dat aan de dijkwachters en vaste arbeiders pensioen worde toegekend. Overeenkomstig de voorstellen van Gedep. Staten wordt besloten. Eveneens wordt overeenkomstig het voorstel van Gedep. Staten besloten, om hun voorstel van 17 Mei j.l. tot wijziging van het Reglement op de tramwegen niet in behandeling te nemen. Ter toelichting van dit voorstel voeren Gedep. Staten aan, dat na hun voorstel van 17 Mei jl. tot aanvulling van bedoeld reglement, zij van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid mededeeling ontvingen, dat het voornemen bestaat met 1 October a. s. in werking te doen treden een Algemeen Reglement voor de Spoorwegen, bedoeld in art. 2 der wet van 9 Juli 1900 (Staatsblad no. 118), houdende nadere regeling van den dienst en het gebruik van spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd, Blijkens het aan Gedeputeerden toegezonden ontwerp is de aanwezigheid van beambten op den trein geregeld bij art. 87 van dat reglement, luidende //l. Op elken trein, onverschillig of deze slechts uit een motor dan wel uit meer voertuigen bestaat, bevindt zich behalve de machinist nog een beambte, die zich gedurende den rit op den motor moet ophouden, tenzij de trein zoodanig is ingeriGht, dat hij zich van uit een ander voertuig, waarin hij zich gedurende den rit moet bevinden of dat hij zonder bezwaar moet kunnen bereiken, op den motor kan begeven of op eene andere door den Raad van Toezicht goedgekeurde wijze den trein tot stilstand kan brengen." #2. Treinen voor reizigersvervoer moeten zoo danig zijn ingericbt en daarin moet zich gedurende den rit een beambte op zoodanige plaats bevinden, dat deze zich in alle rijtuigen kan begeven, waar- mede reizigers vervoerd worden, en zich op een door den Raad van Toezicht goedgekeurde wijze met den machinist in verbinding kan stellen." „3. De Raad van Toezicht is bevoegd te be- palen, dat op een spoorweg de lengte der treinen zekere grenzen niet zal mogen overschrijden." Met het oog daarop stellen Gedep. Staten voor hun voorstel van 17 Mei niet in behandeling te nemen. De (27) overige voorstellen van Gedep. Staten worden gesteld in handen der afdeelingen, welke aldus worden samengesteld Tot de 1* afdeeliug zullen behooren de heeren Houterman, De Jonge, Hollestelle, Van Teylingen, Wisboom Verstegen, Maas, Van der Meer, Vader van 's Gravenpolder, Loois, Noordijke, De Veer, De Smidt met de heeren Van Waesberghe-Janssens en Van Rompu als Gedeputeerden. Tot de 2" afdeeling de heeren Pompe van Meerdervoort, Van der Lek de Clercq, De Bats, Moes, Bos, Kakebeeke, Hennequin, Hocke Hoogen- boom, Van Deijnse, Oggel, Dieleman, Hammacher, met de heeren Van Lijnden en Lucasse als Gedeputeerden. Tot de 3" afdeeling de heeren Moerdijk, Van Dam, Erasmus, Bolier, Heijse, Den Boer, Fokker Froijtier, Hombach, Van der Have, IJsebaert, Bolle, met de heeren De Casembroot en Siegers als Gedeputeerden. Nadat nog eenige mededeelingen van den Voor zitter voor kennisgeving zijn aangenomen, wordt op diens voorstel besloten om de eerstvolgende openbare bijeenkomst te houden op Dinsdag 8 Juli, des avonds te 71/3 ure, ten einde alsdan over te gaan tot de verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer der Staten Generaal, overeenkomstig art. 116 der kieswet en van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet. Daarna sluit de Voorzitter de bijeenkomst. leert ons het kleine Denemarken, dat slechts 21/s millioen inwoners heeft en voornamelijk een land van akkerbouw en veeteelt is. Het heeft, toen de prijzen der granen daalden, zijn roem op dit gebied kunnen handhaven, niet alleen door zich met behulp der wetenschap op meer intensieven akkerbouw toe te leggen, maar door aaneensluiting of Cooperate of Ccoperatieve maatschappijen. Terwijl vroeger de landman zijn boter zelf maaktc en ook verkocht, zelf zijn varkens slachtte, zelf zijn eieren aan den man bracht, sloten de boeren zich daar overal aaneen. De melk wordt afgeleverd aan de overal verrijzende Zuivelfabrieken waarvau men er 1000 tot, 1100 over bet geheele land viuden kan. De slagerijen op aandeelcn koopen de varkens op, slachten ze en zorgen tegelijk voor den uitvoer van het vleesch. Ook de eierproducenten hebben zich onderling vereenigd honderden maatschappijen zijn opgericht, die de eieren volgens eene bepaalde rnauier verzamelen. Daaraan moet dus toegeschreven worden de buitengewone vooruitgaug van de Deensche land- bouw- en veeteeltbedrijven in de laatste tien jaren. De toenemende uitvoer van allerhande producten geeft hiervan de beste illustratie. Zoo steeg de spekuiivoer in waarde van 28 millioen tot 60 millioen kronen. Het vleeschexport steeg in 4 jaren tijds (van 1896 tot 1900) ter waarde van 3,8 tot 12,9 millioen, terwijl binnen hetzelfde tijdsverloop de boteruitvoer van 93 tot 120 millioen kronen klom. De eierenuitvoer nam in vijf jaren (1895 tot 1900) van 8 tot 20 millioen kronen toe. De waarde der voornaamste artikelen van landbouw en veeteelt, als paarden, hoornvee, vleesch, spek, eieren en boter bedroeg in 1900 niet minder dan 232 millioen kronende waarde van den oogst 320 millioen, zijnde 50 millioen meer dan in 1885. Zondagmorgen omstreeks acht uur sprong te Sluis de twee en twintigjarige J. d. B., met al zijne kleeren aan, in de kaai en zwom naar den overkant. Toen hij weder op dezelfde manier terug wilde keeren, verdween hij, balverwege ge- komen, in de diepte, na nog om hulp te hebben geroepen. Zijn vader en zijn broer en nog vele anderen zagen hem zinkende reddingsboei werd hem nog toegeworpen, doch dit baatte niet. Vlug sprongen toen een paar man in een roei- bootje, dat buiten de kaai lag en haalden den drenke- ling met een haak boven water. Hij kan niet langer dan tien minuten in't water gelegen hebben, doch alle direct aangewende pogingen om hem weder tot bewustzijn te brengen bleven vruchteloos. De verdronkene was een oppassend jongeliug en een uitstekend zwemmer, die reeds een vijftal kinderen uit het water gered had. De oorzaak van het ongeluk moet te wijten zijn aan het op eene verkeerde manier te water springen, waardoor het lichaam inwendig beleedigd werd. De toestand der familieleden en de ontroering der ooggetuigen laten zich beter bedenkeu dan beschrijven. (M. Ct.) Maandagavond omstreeks half negen werden de heer W. Z., Isr. Godsdienstonderwijzer, te Vlis- singen zijn vrouw en een dochtertje, terwijl zij van het strand kwamen, door het hemelvuur getroffen, wat tengevolge had dat de heer Z. onmiddellijk dood was, terwijl zijn vrouw en het dochterje niet noemenswaard werden gekwetsteene juilrouw J., die in hun gezelschap was, bekwam een brandwonde in het aangezicht. Deze dame werd door Dr. Wal- raven ten huize van den heer Mr. J. Smit op den Boulevard verbonden. Het lijk van den heer Z. werd door de zorg van de politie per brandcard naar diens wooing gebracht. Begrijpelijkerwijze spoedde zich op het hooren van dit droevig ongeval een talrijk publiek naar den Boulevard. Een brutale diefstal heeft te Middelburg plaats gehad. Sedert eenigen tijd is successievelijk van een erf aan de Langeviele binnenbrug, van de firma De Broekert Co., een hoe veel heid van ongeveer 10,000 stuks steen'weggehaald. Dit geschiedde meestal overdag, om zoo te zeggen in 't publiek en hij die de vrachtjes weghaalde, verkocht die af en toe aan timmermausbazen. Eindelijk liep het de spuigaten uit, werd de diefstal ontdekt en de dader aangehouden. Het is zekere P. J. P., die niet ontkende de steen weggehaald te hebben, maar beweerde te hebben gehandeld op last van den meermalen in rechtzaken betrokken grooten onbekende. De politie tracht meer klaarheid in de zaak te brengen. (M. C.) De Zaterdag aan het huis van bewaring te Middelburg ontvluchtte veroordeelde inbreker was ondanks de genomen politiemaatregelen Dinsdag- avond nog niet gevat. Tijdens het hevig onweer van Maandagavond is de bliksem geslagen in de timmermanswerkplaats van A. de Visser te Nieuw- en St. Joosland. De werkplaats zoowel als het daarnaast gelegen woonhuis werden geheel in asch gelegd. Men schrijft uit Westkapelle aan de M. Ct. Zaterdagavond omstreeks kwartier vdor elven, is de Belgische loodskotter no. 6 voor deze ge meente, op een afstand van 450 M. van de kust, in den grond gevaren door de Duitsche stoomboot Norderney, van Autwerpen, die naar buiten ging. Gelukkig zijn bij die aanvaring geen menschen- levens te betreuren. Van de mauschappen hadden er twee de wacht, terwijl ook de schipper Smagge zich op het dek bevoud. Deze zag op eenigen afstand de Duitsche boot op den kotter afstoomen. Dadelijk overzag hij het gevaar, waarin men verkeerde. De overige 6 mannen, die reeds op de kooi lagen, werdeu naar boven geroepen, en stondeu in een oogwenk in hun nachtgewaad op 't dek om yervolgens in de sloep te springen. Een loods werd eerst wakker door het rumoer °P het dek. Deze, boven gekomen, sprong nog bijtijds overboord in zee. Oogenblikkelijk daar op had de aanvaring plaats, met een ontzettend gekraak, dat in het dorp zeer goed te hooren was. Nog verkeerden de 8 man in de sloep in gevaar, daar hun bootje door een touw aan den kotter verbonden was. Doch het touw brakanders waren zij hoogstwaarschijnlijk nog verloren geweest. l)e 9e man werd in de sloep opgenomen. Van den Hollandschen kotter, die in de onmid- dellijke nabijheid van den Belgischen lag, werd een sloep uitgezet om bijstand te verleenen. De geredden werden aan boord opgenomen, waar zij van eenig ondergoed werden voorzien. Ook de Duitsche boot stopte direct en zette een sloep uit om hulp te verleenen. Nadat de schip- breukelingen eenigen tijd op den Holl. kotter hadden vertoefd, werden zij aan wal gebracht. De bewoners van het hotel ,/Het kasteel van Batavia" werden opgeklopt, waar de manuen zich van bovenkleeren konden voorzien. Ook de op- zichter van het kustlicht was bun ter wille met het verstrekken van hulp en kleeren. Aldus uitgedost in een boerencostuum, be sloten zij nog '8 nachts om twee uur per gerij naar Vlissingen te keeren. Een der loodsen was ook een vorige week aan- gevaren in het Engelsche kanaal. De oorzaak der aanvaring is onbekender schijnt genoeg geseind te zijn met fakkellicht. Zondagmorgen daarop bevonden zich velen op den dijk om naar de plaats van het onheil te kijken. Een. gedeelte van den mast van het vaartuig steekt boven het water uit. Te Veenhuizen (Dr.) schoot Zaterdag bij het verplaatsen van de kap eener hooischelf een touw los waarmee een hijschblok was vastgezet. De bok sloeg neer en trof twee mannen. De een, wiens voorhoofd verbrijzeld werd, bleef op de plaats dood, de andere bleek bij onderzoek een gekneusd been en twee gebroken ribben te hebben. Zondag is zekere B., te Apeldoorn, die zich in een hooiopper had te slapen gelegd door een zonnesteek getroffen en overleden. Bij een hevig onweder, dat Zondag te Ooster- hout (N.-B.) woedde, werd een paard van den landbouwer J. K. in een weide doodelijk getroffen- Eveneens sloeg de bliksem aldaar in een onbe- woond huis, dat gedeeltelijk werd verbrijzeld, zonder echter brand te veroorzaken en in een landbouwerswoning waarvan het dak verbrandde en werden twee boomen getroffen en gespleten. Men meldt uit Egmond aan Zee Zondagnamiddag omstreeks half vier namen vijf jongelieden uit het naburige Bergen een bad in zee, gezamenlijk van 66ne badkoets gebruik makende, dus vlak voor het d rp. Misschien door de kalme zee misleid, waagden zij zich te ver van den oever en raakten drift. Drie van de vijf wisten zich te redden, een vierde werd be- wusteloos door toegesuelde hulp aan land gebracht, en in eene badkoets door de zorgen van den heer Feretes, apotheker te Leeuwaarden, daar juist ter plaatse tegenwoordisr, heel spoedig weer bij kennis- gebracht. De vijfde, de zeveutienjarige zoon van den vrachtrijder Beeldman te Bergen, verdween in de diepte en ondanks alle aangewende pogingen met dreggen, heeft men het lijk niet kunnen vindeu. Zondag heeft het op verschillende plaatsen van ons land gewoed hebbend onweder meer off minder schade veroorzaakt. Te Roosendaal (N.-Br.) sloeg de bliksem in een woninghuis en schuur brandden geheel uit. Aan het Gastelsche veer is door dezelfde oor zaak een graanschuur met al wat eriu was een. prooi der vlammen .geworden. Te Haarlem zija twee zware boomen door den bliksem getroffen, waarbij de splinters en stukken hout naar alle kanten heenvlogen. Een man en vrouw, die met een kinderwagen juist daar langs liepen, bleven gelukkig ongedeerd. In het station Voorschoten sloeg de bliksem en vernielde de kabels der telegraaf en telephoon, zoodat het station eenigen tijd zonder verbinding met Leiden en Den llaag was. De treinen werden aldaar opgehouden, om daarna met groote voor- zichtigheid de reis voort te zetten. De 19jarige Jan J., te Stadskanaal, is bij het zwemmen verdronken. Zijn tweelingbroeder trachtte hem nog te redden, maar moest ten laatste, daar hij zelf begon te zinken, zijn pogingen opgeven. Te Bussum heeft een vader aangifte gedaan van de geboorte van zijn negentiende kind uit <?en huwelijk. Zestien van de negentien zijn nog in leven. Te Sleeuwijk had dezer dagen een ongeluk plaats, hetwelk hoogst droeve gevolgen had kun nen hebben. De landbouwer N. van Krugte reed met een met hooi beladen wagen. Het voertuig sloeg om en de landbouwer geraakte onder den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2