Provinciate wedstrijd van merrien te Gent. Geinengde berichten. BrjRGERLLJKE STAND? I aandboowbcrichten. Handelsberichten. de zuitrelfabriek ,/AxelSassing te Axel, gedeti- neerd te Middelburg, is wegens 4 feiten van valschheid in geschrift en het opzettelijk gebruik maker, van een valsch geschrift veroord. tot 8 maanden gevaug. met mindering der voorloopige hechtenis. Men meldt ons Op Maandag 7 Juli a. s. zal te Gent op de Nieuwe Beestenmarkt een groote wedstrijd van kweektnerrien en merrieveulens plaats hebben, die zeer schitterend zal zijn. De Provinciale Laud- bouwcommissie van Oost-Vlaanderen heeft niet minder dan 4000 fr. bestemd om sis prijzen onder de mededingers uitgedeeld te worden. Meer dan 160 van de beste merrieu en merrieveulens der provincie zijn ingeschreven. Vooral de wedstrijd voor groepen van 6 merrien zal uiterst belangrijk zijn 15 groepen zullen onder elkander de prijzen te" betwisten hebben. Alwie in den paardenkweek eenig belang stelt, zal ongetwijfeld op 7 Juli naar Gent komen. De wedstrijd zal open ziju voor het publiek van 9 tot 4 uur. P. Z., een der drie Zaterdagmorgen door de rechtbank te Middelburg wegens diefstal en poging daartoe, veroordeeldeo, nam, toen hij voor het huis van bewaring was teruggebraeht, de kans waar om te ontvluchten. Hij gaf den naast bij hem staanden rijksveld- wachter een stomp, sprong in het water aan de zijde van de Wiuterstraat, klom op den kant en ging er van door. Hij zal ou zeker willen toonen dat hij, zooals hij op de tecechtzitting zeide, een goed looper is. Hij liep over het Bolwerk aan den Slepers- singel en toen dien singel en vervolgene den Koudekerksehen weg op. Het is een zeer gevaarlijk eujet en het ver- moeden ligt voor de hand dat hij wel zal trachten het veld te bereiken en daar tusschen tarwe of andere veldvruchten zich te verechuilen. (M. Ct.) Te Rotterdam is thans een bruidje, een jongedochter van 76 jaar, die na wel wat ts rijp beraad in het huwelijk zal tredon met een weduw- naar van 66 jaar. De feestgids is verschenen van de 18* openbare uitvrteriug van het Nederlands Gymnastiek verbond welke te Rotterdam op 5, 6 en 7 Juli plaats heeft. Zondag hadden te Rotterdam roei- en zeil- wedstrijden op de Maas plaats. Een vrouw in de gemeente Westdongeradeel goot olie in een brandend petroleumtoestel. De vlam bereikte haar kleeren en plotseling stond zij in lichtelaaie. Haar hulpgeroep werd gehoord door de buren, die toesnelden, de vrouw met water besproeiden, en haar daarna de kleeren uittrokken. Zij had gevaarlijke wonden gekregen, waardoor haar toestand niet zonder gevaar was. Te Rotterdam is Zaterdagmiddag in een koekwinkel in de Passage een man door de warmte bevangen en dood gebleven. Een dame, die, vergezeld van haar verloofde, te Amsterdam van een fietstocht naar Haarlem terugkeerde, viel op den Haarlemmerweg plotseling van haar fiets en bleef liggen. Zij werd in een hnis gedragen, de dokter werd gehaald, doch deze kon slechts den dood constateeren, vermoedelijk tengevolge van hartverlamming. Donderdagavoud had er op den weg tusschen Scharn en Heer, nabij Maastricht, een automobiel- ongeval plaats. De graaf en gravin De V., te Valkenberg, die van een bruiloftsfeest bij den graaf de G., te Eijsden, in hun automobiel huiswaarts keerden, kwamen onderweg met dat voertuig in ainraking met gekapte boomen, die op den weg lagen. Het gevolg was, dat de automobiel oin- sloeg en de iuzittenden er uit vielen. De gravin bekwara eene vrij ernstige kneuziug aan het ach- terhoold, zoodat zij den geheelen nacht niet tot bewustzijn kwatn. De chauffeur werd met een gebroken arm opgenomen. De graaf en eene in- zittende dame bleven ongedeerd. ji j jiii—i iiiiiHimir ih i i i mii i nil i r hij eeu tweede huwelijk had gesloten, iets wat volgens hare begrippen niet met de waardigheid van zulk een man was overeen te brengen. Trouwens van huwelijken wilde zij nooit hooren. Het woord trouweu mocht in haar bijzijn niet uitgesproken worden. En toen eens een harer nichten het huwelijksbootje instapte, liet zij terstond haar notaris roepen om eene verandering in haar testament te maken. Zoodra de notaris vertrok- ken was, vouwde zij de handen, sloot de oogen en zuchtte: #FIeere, ik dank U, dat ik niet ben als deze", welke verzuchting natuurlijk aan het, adies der jonggehuwde gericht was. Voor het overige mocht de freule zich verheugen in eene uitstekende reputatie van vroomheid en recht- ziunigheid in den geloove. Daar ging de bel van haar huis over. Het was omroeper Van Stralen. (Wordt vervolgd). Sinds eeuigen tijd werd in een winkelkast in de Reguliersbreestraat te Amsterdam een brandkast geexposeerd die naar een daarbij opgehangen biljet vermeldde, al heel slecht de vuurproef had doorstaan. Een klacht van den fabrikant heeft tot gevolg gehad, dat door de justitie beslag is gelegd op die kast. Daartoe begaven zich de heeren Mrs. Regout en Van Lith de Jeude met den griffier en een 6tal kruiers naar het huis in de Reguliers breestraat. Onder een grooten toeloop werd het 750 K.G. zware gevaarte naar het huis van be waring gebracht. Hij zal niet komen. De ontslagen ontvanger van de Godshuizen te's Hertogenbosch F. J. A. van Weert, thans voortvluchtig, is op- geroepen en gedagvaard om te verschijnen op 7 Sept. a. 8. voor de rechtbank te 's Hertogenbosch ten einde zich te verantwoorden voor een te kort van 86,752 in de kas van genoemde gods huizen, datvermindert'dient te worden met f 18,225 gestelden borgtocht en dus voor de rest ad f 68,527 door hem zal moeten worden gestort in de kas vaD de Godshuizen en den Algemeene Arrae te 's Hertogenbosch. De rechtbank te Amsterdam veroord- Vrijdag een kattendief uit het Gebed-zonder-End, aldaar tot 4 maanden gevangenisstraf. Een rangeerder van het Centraalstation te Amsterdam, Van der Grift genaamd, is vrijdagmiddag onder een locomotief geraakt, met het gevolg dat het hoofd en de beide beenen van den romp werden gescheiden. Donderdag is ter hoogte van't Schaar van Waarde, Nauw van Bath, door lekkage gezonken het Blijsche sleepschip Charmant, schipper Denis de Coninck, wonende te Antwerpen, met steen van Belgie naar Breda. De vrouw met drie kinderen en de vader van den schipper werden door een in de nabijheid zijnd knotachip opgenomen, die het huisgezin naar Antwerpen bracht terwijl de schipper met den stuurman des namiddags met zijn boot aan den wal kwam, en vervolgens naar Hansweert is gegaan. Er kon niets gered worden. Een eigenaar van #negen dorpen." Bij een boer in een der polders van Mijdrecht ver- voegde zich dezer dagen een bedelaar, die al sedert jaar en dsg bij de bewoners in »De Ronde Veenen' zijn aalmoes gaat halen, met het verzoek of hij ditmaal niet te gelijk zijn dubbeltje voor de volgende week zou kunnen krijgen, want dan was hij verhinderd te komen door 't huwelijk van zijn dochter. Toen de boer hem vroeg of haar aanstaande man een bestaan had, antwoordde de bedelaar: »Hij een bestaan? Wel, dat is geheel onnoodig Ik geef mijn dochter 9 dorpen hier in de buurt mee, en daar kunnen ze best van leven." (Historisch.) Vrijdagmiddag is bij wachtpost 45, tusschen Barendrecht en Zwijndrecht, de loopwachter P. V door een spoortrein aangereden en onmiddellijk gedood. JaneToppau, een ziekenverpleegster te Boston, heeft bekend 31 van hare patienten door vergift omgebracht, en verschillende branden gesticht te hehbeu. Zij was zoo goed op de hoogte van ver- giften, dat zij jaren lang kon moorden zonder ontdekt te worden. Daar de beweegreden voor hare handelwijze onnaspeuriijk was, is zij tot levenslange opsluiting in een krankzinnigengesticht veroordeeld. Volgens de //Daily News" is te Singapore onlangs de volgende streek door een Chinees uit'. gehaald. In de zaal waar het gerechtshof haar zittingen houdt, prijkt (of prijkte) tegenover de groene tafel een fraaie wandklok. Op een ochtend, terwijl de, zitting aan den gang was trad heel stilletjes een Chinees binnen met een ladder hij maakte een diepe buiging voor de edelachtbare heeren, plaatste de ladder tegen den wand en nam heel voorzichtig de klok af. Even stilletjes verdween hij, weder buigende, met de ladder in de linkerhand en de klok onder den rechterarm. Ieder der aanwezigen hield hem voor een koelie die belast was de klok te halen, die nu en dan schoongemaakt moest wordrn. Maar dagen gingen voorbij zonder dat de klok teruggebraeht werd. De rechters werden ten slotte ongeduldig en lieten om inlichting bij de administratie vragen. Deze wist echter niets van de zaak af. De Chinees was niet meer te vinden en met hem is de klok verdwenen Dezer dagen werd bij een achtjarig jongetje te Weenen, dat tevoren nimmer ziek was geweest, verlamming van de beide beenen geconstateerd, zonder dat men er aauvankelijk een verklaring voor kon vinden. Uit een door een professor ingesteld onderzoek bleek, dat de ziekte veroorzaakt was door een kindertrompetje. Het mondstuk van het speelgoed bestond uit een mengsel, dat 88 deelen lood, 3 deelen tin en 9 deelen autimonium bevatte. Mm had hier te doen met een geval van loodvergiftiging, zooals meermalen voorkomt bij het gebruik van loodhoudende tinnen xroezen. Een groot fabrikant uit Berlijn kreeg ver- leden week terwijl hij zich, op weg naar Brussel, te Keulen in een hotel bevond het bezoek van twee ambtenaren der politie. Zij lieten hem een telegram zien, dat per telephoon uit Berlijn aan zijn tijdelijk adres was aangekomen en aldus luidde //Sein of met revolutie meegaat, Bond" Hij werd verzocht duidelijke inlichtiugen te ver- schaffen, daar men anders genoodzaakt zou zijn hem in hechteuis te nemen. Gelukkig kon de fabrikant de zaak terstond ophelderen. Hij toonde aan dat een letter verkeerd was overgekomen. De afzender te Berlijn had het woord vresolutie" gebruikt en bedoeld werd de vraag of de ontvanger het eens was met een motie die in een vereeniging waartoe hij behoorde, was voorgesteld. Dit kon de fabrikant gelukkig uit verschillende stukken bewijzen. Zoo hij daartoe niet terstond in staat ware geweest zou deze hoorfout hem vermoedelijk eenige dagen van zijn vrijheid hebben gekost. Het goede wellicht te veel. De emir van Afghanistan is in een kleine m&and tijds vijf malen in het huwelijk getreden. Te Antwerpen stootte een railschoonmaker van de tram met zijn krabber op een in de rails liggende patroon, die met een hevigen slag ont- plofte, zoodat twee vingers van de rechterhand van den man werden afgeslagen, en hij hevige wonden in zijn gezicht kreeg. Men vraagt zich af of die patroon met misdadige bedoelingen daar was neergelegd. Een groote ramp heeft nabij Madrid plaats gehad, door de ontploffing van het militaire kruit- magazijn van Carabanche. Hoe die ontploffing ont- staan is, kan tot nu toe niemand verklaren. De schildwacht zegt, dat hij plotseling een klein rookkolommetje bemerkte en dat de ontploffing op hetzelfde oogenblik plaats had, dat hij alarm wilde maken. De maaiers, die daar in de buurt gewond werden, zijn door een granaat getroffen. De kracht van de ontploffing was zoo groot, dat in het kouinklijk paleis meer dan 1000 ruiten zijn gesprongenspiegels vielen op den grond te pletter. In de kerk van de Incarnatie zijn pilaren, beelden en schilderijen omgeworpen, ramen en kristallen voorwerpen verbrijzeld, hetgeen een groote paniek onder de geloovigen veroorzaakte. Bij Carabanche zijn de rails van den spoorweg uit den grond gerukt. Sommige voorwerpen zijn meer dan 1600 M. ver weggeslingerd. Door geheel Madrid heerschte een vreeselijke paniek, want men meende in het eerste oogenblik dat het koninklijk paleis in de lucht gevlogen was. Verscheidene personen werden binnenshuis gewond. Het kruitmagazijn zelf is geheel verdwenen. De grond is met stukken dynamiet, rookloos kruit en roode atof bedekt. Een groot kruitmagazijn, niet ver van het kleine verwijderd, is zeer beschadigd. De genie is bezig om de ingevallen daken op te ruimen. Dit moet met groote omzichtigheid geschieden, want als het groote magazijn in de lucht gevlogen was, zou de catastrophe vreeselijk geweest zijn, daar dit gebouw niet minder dan 13000 K.G. kruit bevatte. Volgens de autoriteilen zijn er 2 dooden en 210 gewonden, maar men gelooft, dat het aantal slachtoffers veel grooter is. In Sidney en Brisbant zijn altijd nog gevallen van pest. Te Sidney kwamen de laatste week (21 Mei) nog 7 gevallen voor en werden er in het geheel 22 in bet hospitaal verpleegd. Onder de dieren in den dierentuin, vooral onder de buideldieren is de pest ook uitgebroken, waar- schijnlijk door ratten overgebracht. Van de buidel dieren (kangaroe's) stierven er 19 en verder zijn er 2 vogels aan bezweken. Een familieregeering in den volsten zin van het woord is die van Siam. De ambtenaren, de ministers en andere hoogeautorileiten behooren alien tot's Konings naaste familieleden. De Minister van Oorlog is zijn broeder, die van Openbare Werken, Binnenlandsche Zaken, Buitenlandsche Zaken, Fi- nancien en Binnenlandsch Bestuur zijn halfbroeders van Z. M., evenals de directeur-generaal van de Schatkist, de minister der koninklijke hofhouding de directeur-generaal der hospitaleu en de hooge commissaris voor Ayacthiade controleur-generaal der Financien is een zoon des kooings, en zoo ook de Minister van Justitie, de opperbevelkebber der vloot, de superintendent, der vloot en de di recteur-generaal der in- en uitgaande rechten. Dit lijslje is niet volledig, maar het zou te veel moeite kosten, zegt de //Siam Free Press", verder door te dringen in de geheimen der familie- verhoudingen van den Koning. En al deze ambtenaren zouden, volgens de //Free Press", hun betrekking gebruiken tot hun eigen voordeel en den Koning onwetend houden over de zaken zijns lands. Het blad schrijft het aan deze familieregeering toe, dat Siam zijn rechten op Kambodja en het gebied aan geene zijde der Mekoug-rivier verloor. En het wordt er met den tijd niet beter op de Koning, die over twee- a driehonderd vrouwen beschikt, is nu al in het gelukkig bezit van een honderdtal zoons, die, als zij den mannelrjken leeftijd bereikt hebben, elk een plaats aan de staatsruif moeten vinden. De Pruisische regeering laat 77 wagens vervaardigen bestemd om bij het voorkomen van spourwegongelukken dienst te doen. Die wagens znllen in het eind van dit jaar alle gereed zijn en over het gebeele Staatnet worden verd»eld om bij rampen spoedig naar de onheilsplek te worden vervoerd. Men heeft daartoe breede wagens 4de klasse met een gang gebruikt, zij zijn over de lengte in twee deelen gesplitst door eeu wand. Het kleinste deel dbut als verband- en operatiekamer, het grootste heeft 8 beddeu voor zwaar- en 4 zitplaatsen voor lichtgewoude. De wagp.ns kanneu door stoom met de locomotief en door een gas- kachel verwarmd worden. Voor luchtverversching is naar boven gezorgd. Ovefdag heeft de wageu bovenlicht.; 's avonds gas of acetyleen. Warm en koud water zijn steeds aanwezig. In de operatie kamer is al het noodige voor lichte operaties. Men heeft er van afgezien om ook voor zware zooals amputatics de noodige toestellen voorradig te doen zijn, omdat binnen 1 a l^uur steeds eeu goed iugericht gasthuis zal ziju te bereiken. Elke wagen staat onder toezicht van een spoorwegarts eeu afzonderlijke beambte is belast met het dagelijksch schoonhouden en verderen dienst. Drie soldaten van het karnp te Zousfana, in Algerie, waren Woensdag in de rivier de Oued aan het visschen, toen zij werden aange- sproken door 2 gewapende Arabiereu, met wie zij spoedig in druk gesprek geraakten. De soldaten, van wie er 2 gewapend waren, hadden hun geweren naast zich neergelegd. Plotseling schoot een der Arabieren een soldaat dood, terwijl de andere Arabier een tweede soldaat met een dolk overhoop stak. De derde soldaat vluchtte, doch keerde later terug en vond zijn beide kameraden dood. Een geleerde valsche munter. Te Hildesheim is zekere Dr. Von Wedelstiilt, assistent aan het landbouwkundig proefstation, in hechtenis genomen wegens valsche-munterij. Zijn knecht had bij de politie aangifte gedaan, dat zijn mijnheer zich dikwijls uren lang in de badkamer opsloot en dat niemand hem dan mocht storen. In een lade had deze knecht een sigarenkist vol wonderlijke looden plaatjes ter grootte van een tieu-mark-stuk gevouden. Daarbij kwam nog, dat von Wedelstiidt kort geleden een valsch tien-mark- stuk had uitgegeven. Toen men nu een huis- zoeking bij den scheikundige deed, vond men een volledige valsche-munterij, die met behulp van den electrischen stroom gedreven werd. De ongelukkige knoeier verkeerde, tengevolge van de verkwistingen van zijn vrouw in geldelijke moeilijkhedeu. Dr. Thomas Olivier, een van de genees- heeren van de Royal Infirmary, te Newcastle upon Tyne waarschuwt de mijnwerkers zich niet te laten overhalen tot werk in de Transvaalsche goud- mijnen. Toen bij het uitbrekeu van den oorlog in Transvaal vele mijnwerkers uit Northumberland en Durham die twee jaren te voren als gezonde lieden Engeland verlaten hadden, uit de goudmijnen terugkwamen, waren ze lettcrlijk gebroken inauuen en zagen zij hu^ geboortegrond terug om aan slepende longziekte, het gevolg van het inademen van de met scherpe stofdeelen bezwangerde lucht in de mijngangen te bezwijkeu. In tegenstelling met tuberculeuse longtering noemt Dr. Olivier dit de mijnwerkerstering. Met betrekking tot de overvariug van de Duitsche torpedoboot *S 42" door het Engelsche stoomschip //Firsby" op de Elbe wordt gemeld, dat het ongelnk midden in den nacht van Dinsdag in de nabijheid van Cuxhaven plaats had. De torpedoboot zonk onmiddellijk. De com mandant, kapitein-luitenant Von Rhoeneck en 4 matrozen verdronken14 matrozen werden gered door de //Firsby", terwijl 9 personen, onder wie de scheepsbouw-ingenieur Burley en 4 Engel- schen, die zich in verband met den zeilwedstrijd DoverHelgoland aan boord beronden, door een reddingsboot werden opgepikt. De torpedoboot ligt in 10 meter waterlichting acht men onmogelijk. De //Firsby" wordt te Cuxhaven voorloopig vastgehoaden. P O L, I T I E. Aan het bureau van politie alhier is als ge- vonden gedeponeerd een sleutel. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Ter Meuzen. Huwclijks-aangifien. 27 Juni. Arie de Witte, oud 24 j., jm. en Maatje Elizabeth Loof, oud 20 j., jd. Geboorlen. 22 Juni. Johannes Jacob, z. van Adriaan Michielsen en van Janna Maria de Regt. Leunis, z. van Jan Baptisle Dooms en vaD Magua'ena Franchise Kaan. 23 Jnni. Willem Daniel, z. van Simon Petrus van der Hooft en van Jehanna Helena de Smidt. 24 Juni. Catharina Pieternella d. van Levinns Michielsen en van Magdalena Bakker. 25 Juni. Jacob Arie, z. van Jacob IJzerman en van Hendrica Saaman. Anthonie Willem, z. van Anthonie Geensen en van Maalje Suzanna Jozina Florusse. Overlijden. 24 Juni. Janna Arms, oud 80 j., wed. van Jacobus Harte. 27 Juni. Johannes Jacob Michielsen, oud 4 d., z. van Adriaan en van Janna Maria de Regt. 28 Juni. Antonina Huijssen, ond 6 m., d. van Pieter en van Anton'na van de Wege. Rotterdam, 30 Juni 1902. B i n n e n I. G r a n e n. De markt was lus- teloos gestemd, ofschoon de aanvoer op den zomerschen dag voldoende was. Men noteert Puike Tarwe fl,a /;7,70; mindere en goede 6,a 6,50; Rogge 5,a 5,50 Gerst f 4,50 a f 5,Chevaliergerst 5,25 a f 5,50 Haver f 8,80 a 4,50 Paarden- boonen f 6,25 Bruine Boenen 7,it 9, Kookerwten f 9,25 a f 10,50; Kroonerwten 10,50; Koolzaad 10,a 10,50 Kanarie- zaad f 6,it 7,75 per hectoliter.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2