No. 4244 Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 28 Juni 1902. 42' Jaargaug. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Landbouwberichten. T"W"DBjIEjXDIE3 RECHTSZAKEN. TER NEUZEN, 27 Juni 1902. Op 1 Jiili a. s. wordt de marechaussee Van den Hock dezer brigade, overgeplaatst naar die te Steenbergen. Met ingang van 1 Juli a. s. is de kommies te water bij 'a rijks belastingen W. Fraterman te Ilansweert verplaatst naar Ter Neuzen. Heden slaagden te Amsterdam voor het caud.- art8-examen de heeren P. de Ridder en D. van Rompu van Ter Neuzen. Aan de Universiteit te Amsterdam, slaagde heden voor 'texamen in D;er- en Delfstofkunde, onze stadgenoot de heer E. H. T. van Borssum Waalkes. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op een met 1 Juli a. s. aanvangende verandering in de vertrekurec van den den trein van hier naar Gent. De tot hiertoe ten 8,33 spoortvjd vertrekkende trein zal van af genoemden datum dertien minuten vroeger, n.l. te 8,20 v.rn. afrijden. De begrooting van den Prov. stoombootdienst op de Wester-Sehelde voor 1903 wijst aan een totaal in uitgaven van f 104310,een dito in ontvangsten van 92590,— zoodat er een kwaad slot geraamd wordt van 11720, De passagiersvrachten voor 1903 zijn geraamd op 61245,—. De vracht van goederen en vee op 18000, In 1901 werden door den Provincialen stoom bootdienst op de Wester-schelde vervoerd Van Vlissingen naar Breskens 29969 passagiers. n ir H H If It n M Breskens it Borsselen n Neuzen n N H n it n H Hoedekensk. Neuzen 29038 Vlissiug. 30128 n Neuzen 2234 Vlissing. 2024 Neuzen 2781 h Borsselen 2776 n Breskens 2365 Vlissing. 28795 Neuzen 199 Het totaal aantal der in 1901 vervoerde passa giers bedroeg 133024. Philippine, 27 Juni. Gisterenavond om- streeks acht uren dreef een luchtballon over onze gemeente van uit het N.-O. naar het Z.-W. Het scheen wel of de luchtreiziger, er was maar een persoon in de mand, in gevaar verkeerde, omdat de ballon zoo laag zweefde en ook werd het anker gemist, wat het landen zeer bemoeilijkte. Zelfs waren er personen op de kade, die naar het afhangende touw grepen, maar de luchtreiziger wist zeer wel, dat ongelukken alzoo onvermijdehjk waren, want hoe weinig zij voor het oog zich verplaatste, toch zouden die personen met kracht medegesleurd zeker tegen een of ander voorwerp zvn aangebonsd. Daarom wierp de lucht- reiziger eeuige zakken zand uit, waardoor de ballon rees en over Philippine in den Siellepolder terecht- kwam. Daar waren uu wel weiden om te landen, doch daarin liep vee en de boeren zien ook niet graag, dat zulk eene massa volks, want Philippine was bijna geheel uitgeloopen, in hunne weide komt. De luchtschipper nam dus zijn koers over den diik en ontdekte daar in het uitgestrekte schorre eene uitmuntende landingsplaatsde klep werd treopeud en de mand raakte den grond. Ten- gevolge van de ougelijkheid des bodems tui- melde de luchtschipper uit de mand in het slik en kwam hoewel met eenige kneuzingen er van af. Nu bleek het dat het een Belgisch heer was. Zijn naam was Leopold Leroi. Hij was denzelfden avond om zeven uren te St. Nicolaas opgestegen en besloot in Bouchaule te vernaehten, om den auderen dag naar Schaarbeek, bij Brussel, zijn woonplaats terug te keereu. Koewacht. Door de goe.'e zorgen van de besturen der landbouwcomite's St. Nicolaas en St. Gilles, waarvan vele personen uit deze en omliggende gemeenten lid zijn, zullen de leden Zondag 6 Juli eene reis kunnen maken naar de regiouale tentoonstelling te Bergen (Mont) Ter wille van de Nederlaudsche leden zal de extratrein uit Hulst vertrekken en daar 'savonds ook weer aankomen. Om 8,45 'smorgens zullen de reizigers reeds Bergen aankomen en zij beboeven eerst om savonds 7,43 uur te vertrekken. Voorzeker zullen vele leden van deze gelegenheid gebruik maken om Bergen en omstreken op 66a dag te bezoeken. te gezelschap van zijn verdediger binnen. Mutsaers zag grauw-bleek zijn oogen diep in zijn van lijden sirak getrokken gezicht. Maar toch was zijn houding, zijn stap weer kloek. Met de kaken op elkaar gebeten ging hij zitten op het be- klaagde-bankje en bleef daar tot rillens toe on- beweegelijk. Mr. Pels Rijcken, die zich niet alleen met zijn kennis en scherp verstand, doch wel degelijk ook met zijn hart geheel gegeven heeft aan deze zaak, scheen thans toch wel zeer nerveus. Het publiek van de straat wordt op de tribune toegelaten met dat onstichtelijk gerommel en ge- raas dat elke terechtzitting vooraf gaat. Maar dan plotseling ruischende stilte. Het schelletje klinkt, het Hof treedt binnen, door beklaagde, advocaten en publiek staande afgewacht. De deurwaarder roept de zaak af, en dadelijk, steeds met vaste, duidelijke stem, spreekt de president het arrest uit. Reeds bij de eerste woorden der overweging bleek de vrijspraak. Men hoorde ontspanning in de zaal. De president riep Mutsaers voor zich en zeide Beklaagde, het Hof heeft je dus ook vrij- gesproken. Strak keerde Mutsaers van het podium terug en verliet met het publiek de zaal. Den verde diger werden van alle kanten handen toegestokeu. Om mogelijke manifestaties van het publiek te voorkomen, bleef Mutsaers eenigen tijd in de keuken van den concierge, werd toen vlug op de tram naar het station gezet en het publiek droop af. Zoo kwam de schilder dan ongestoord met den trein vau 11.56 te Tilburg aan, waar hij nu, voor goed, als vrij man bij zijn vrouw thuis kwam. En in de zonnige straten van de fabriekstad, waar iedereen aan het werk was, lette niemand op den diep bewogen jongen man. Nu Mutsaers is vrijgesproken door het Hof, is deze zaak in hoogste instantie beslist. Ware hij veroordeeld, dan had zijn verdediger in hooger beroep kunnen gaan bij den Hoogen Raad, wat nu natuurlijk niet geachiedt en was hij ontslagen van rechtsvervolging, dan had de Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad appel kunnen aanteekenenthans staat hem nog de mogelijkheid open die hier te lande echter weinig gebruikelijk is namelijk om dit te doen in het belang van de wet. Zooals men weet kan het gebeuren dat er een nieuwe instructie tegen den koster Van Isterdael wordt geopend, waardoor de moord te Tilburg opnieuw in behandeling zou komen. De Procu reur-Generaal heeft in de zitting daar zelfs een soort toezegging van gedaan. Gistcrochtend heeft het Gerechtshof te s Her- togenbosch arrest gewezen in de zask contra Mutsaers in hooger beroep. DeN.R.Ct schrijft daarover o. m. Reeds vroeg waren in de audientie-zaal de ge- reserveerde stoelen en banken door een publiek van bijna uitsluitend dames ingenomen. Op de eerste rij zat zelfs een mevrouw met haar, zeker niet ouder dan vijfjarig zoontje het slotbedrijf van deze comedie humaine te aanschouwen. Op 't laatste moment kwam de beklaagde in 's Gravenhage, 27 Juni. Hedenmiddag is in tegenwoordigheid van den Minister van Buiten- andsche zaken en de gezanten van Rusland en Amerika het gebouw voor het arbitragehof met epn toepasselijk woord door den staatsraad Mr. Asser in gebruik genomen, voor de arbitrage rechtspraak, als arbiter in het geschil over de robbenvangst in de Behringzee tusschen Rusland en Amerika. Door de Engelsche Regeering is nog geene beslissing genomen inzake de reeds begin Juni door de Nederlandsche Regeering gedane pogingen tot bevordering van de bevrijding der Nederlandsche krijgsgevangenen in den Boerenkrijg. Donderdag j. 1. werd te Zierikzee onder voorzitterschap van den heer Mr. P. C. J. Hen- nequin gehouden de algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Wij ontleenen daaromtrent aan de Midd. Ct. Uit het verslag bleek dat het ledental der Maatschappij toenam en gestegen is tot een cijfer, nooit voor dezen bereikt. Van de 2415 leden behoort het grootste deel, 7/8, tot den hoerenstand. De voorzitter zette uiteen wat het lidmaatschap biedt en droug aan op meerdere medewerkiug aan het Maandblad. Hij besprak verder het landbouw- onderwijs. Verder besprak de heer Hennequin de winter school te Goes en de bevattelijke wintercursussen met een aantal leerlingen tusschen de 250 en 300. Met dankbaarheid gewaagde hij van de regeerings- subsidie voor het onderwijs in de paardenkennis, wees hij op de goede vruchten van de proef- velden en den hoefsmidcursus en zette hij uiteen het groote belang van melklijsten. De paardenfokkerij ging, zeide hij, met groote schreden vooruit, en een voorstel is aanhangig om de provinciale subsidie te verhoogen. Het mannelijk fokmaterieel laat niet veel te wenschen over, daarentegen het vrouwelijk zeer veel. Mid- delen worden beraamd door verhooging der aanhoudingsbijdragen om verbetering in deze aan te brengen. De poging om door groote premien het mannelijk fokmaterieel nog te verbeteren heeft niet het ge- wenschte succes gehad. Wat het rundvee betreft, aan verbetering daarvan wil de Maatschappij gaarue steun verleenen. Ilulde bracht sprekcr aan den zuivelconsulent, den heer L. J. M. Koert, wiens bescheiden op- treden uitstekend werkt. Mond- en klauwzeer bestaat in Zeeland ge- lukkig niet meer. De varkensfokkerij voor de Londensche markt neemt toede subsidien aan het fokmaterieel hebben suGces. Het schijnt dat voor het serum tegen de bekende ziekte subsidie zal worden verleend. De vooruitzichten voor den oogst geven reden tot tevredenheid. De cultuur van beetwortelen is om bekende redenen verminderd. Het bestuur betreurt dat het niet meer kon doen dan het deed, maar de voorzitter constateerde dat het niet dien steun van de landbouwers heeft dien het wenscht. Het ledental is nog te gering. Iedere boer moest lid zijn der Maatschappij. Verder werd besproken de uienteelt voor de Londensche markt, waarvoor werden aanbevolen de witte, welke schaarsch zijn en hooge prijzen opbrengen. Door den heer M. Kostense te Kruiningen werd besproken de oorzaken van de sterfte in de roode klaver in het voorjaar, wat volgens hem aan ver- schillende oorzaken wordt toegeschreven, zonder dat daaromtrent zekerheid bestaat. Wetenschap- pelijk werd hem meegedeeld dat men te doen heeft met eene ziekte in de klaver die men kanker noemt. Een middel om deze te bestrijden is nog niet bekeud, maar hij hoopte, dat de wetenschap dit middel spoedig zal vinden. De heer Kakebeeke, rijkslaudbouwleeraar, ver- klaarde dat er nog geeu middel is om de kwaal te weren. Hij gaf aan de hulp in te roepen van den heer Ritzema Bos te Amsterdam. De heer Meeuwse, van Middelburg, vroeg of de ziekte niet ontstaat door kunstmeststoffen. De heer Van Naamen meende dat het kwaad schuilt in de verzwakking van het geslacht als zoodanig. Verwisseling van zaad verdient aau- beveling. Een der leden antwoordde den heer Meeuwse dat, naar hem de ondervinding leerde, de kunst- mest geen schuld heeft. Nog een ander lid dacht dat aan het insect de millioenpoot de schuld te wijten was. Daarna leidde de heer L. J. M. Koert, zuivel consulent te Middelburg, de vraag in „Hoe kan de controle op het melkvee het best worden bevorderd Volgens zijn idee kon dit geschieden door om de 14 dagen te doen meten en wegen door een peciaal persoon, zooals dat in Denemarken ge- geschiedt. De kosten voor 1000 koeiea begrootte hij op f 270 'sjaars plus het onderhoud van een jongen gedurende 26 dagen, bet eerste jaar en 187 voor het volgende. Wie moet met het onderzoek belast worden werd gevraagd en de inleider antwoordde dat onder boerenzoons wel melkcontroleurs zullen te vinden zijn. De heer Van Weel wees op het bezwaar van 't logeeren van den controleureen bezwaar waaraan, zei de inleider, in Friesland tegemoet is gekomen door een controleur te nemen die in 't centrum woont en thuis logeert. Maar dan moet de bezoldiging hooger worden. Het denkbeeld werd geopperd dat de boer zelve meet en weegt, maar de inleider betoogde dat dit geen doel zou treffen. 't Zou een paar dagen goed gaan maar dan verslappen, vooral waar hetinde praktijk zou worden overgelaten aan een dienst- bare. Als afdeeling, waar in 1903 de algemeene ver gadering zal gehouden worden, werd aangewezen Heinkenszand. Bij de rondvraag werd door den heer Welleman de wenschelijkhcid betoogd van een band tusschen het Maandblad en de oud-leerlingan der winter- scholen. Een ander lid de heer Boogaard van Kerkwerve vroeg steun voor dat blad in den vorm van advertenties. Beide denkbeelden verklaarde de voorzitter zeer te waardeeren. Daarna sloot hij met de gewone plichtplegingen de algemeene vergadering. Daarna had de rijtoer plaata. Heden de tentoonstelling. Te Haarlem geraakte een jongetje, dat met lucifers speelde in brand en werd levensgevaarlijk gewond. Een treurig drama werd Woensdag- middag tusschen drie en vier uur te Winsum afgespeeld. Schipper van Bolhuis lag daar, zegt de ffN. G. Ct.," met een lading gedroogd vlas. Met het oog op de brandbare lading werd aan boord geen fornuis gestookt, doch behielp men zich met een petroleumtoestel. Tengevolge van een ongeval met dit toestel ontstond er nu Woensdagmiddag tegen drie uur een begin van brand in het schip. In een oogenblik sloegen de vlammen om zich heen en tastten zij de droge lading aan. Hevig ont- daan vluchtte de schipper met zijn gezin. Aan den wal eerst kwam hij tot bezinning en merkte toen, dat daar in dat vlammende schip zijn jongste kind, een zuigeling nog, moest zijn achtergebleven. Ontzettende gedachte. Dat kind moest gered, het kostte wat het wilde. En dus waagde zich de ongelukkige te midden der vlammen. Tot driemaal toe trachtte hij de plaats te bereiken, waar het kindje lag, tevergeefs driemaal moest hij terug, zoodat hij ten slotte met zware brandwonden overdekt werd weggevoerd. Toen het vuur had uitgewoed vond men in het schip het geheel verkoolde lijkje van het jongste kindje. De arme vader is per rijtuig door Dr. Broens Donderdagnamiddag naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Nader is gebleken, dat de Haagsche photo- graaf, die in een circus te Utrecht opnamen zou doen en daarbij zijn portemonnaie verloor, door een bediende van het circus is bestolen. De dader werd aangehouden, op het oogenblik dat hij zich per spoor wilde //verwijderen." De jonge man, een Duitscher, had het grootste deel van't bedrag nog bij zich, en werd voorloopig achter slot en grendel gezet. Voor eenigen tijd werd door een der ex-ver- pleegden in het krankzinnigengesticht te Zutphen, den heer Melster, eene uitvoerige brochure gewijd aan het feit, dat de verpleging in genoemd gesticht te wenschen over liet, ja zelfs dat men er voor mishandeling niet gevrijwaard was. Dezer dagen had de heer Melster met twee inspecteurs vau het geneeskundig staatstoezicht eene conferentie te Dordrecht, ook interpelleerde Mr. H. W. van Asch van Wijck, gelijk bekend is, in de vergadering der Provinciale Staten van Gelderland over dit gesticht, in verhand met het door den heer Melster medegedeelde. Woensdag stelde de commissie uit de Gedepu- teerde Staten van Gelderland te Zutphen in loco een onderzoek in. Te Krimpen a. d. Lek zijn enkele personen na het eten van pap, ernstig ongesteld geworden, zoodatgeneeskundige hulp moest wordeningeroepen. Na hevige pijnen te hebben doorstaan, waren ze toch weer spoedig genezen. Waarschijulijk had men de pap te oud laten worden. De kantonrechter te Haarlem had Woensdag een eigenaardige drankwetovertreding te behandelen. Tegen verschillende personen was geverbaliseerd wegens verkoop van sterkec drank in het klein zonder vergunning. Zij beweerden zetbazen te zijn van de eigenaars der vergunningen die als getuigen waren opgeroepen en dat ook verklaarden. Voor dat zetbaas-mogen-zijn betaalden ze dan jaarlijks of maandelijks een zeker bedrag, dat ongeveer de huurwaarde van het perceel met de waarde der vergunning bleek te zijn. Het O. M. achtte een en ander een ongeoorloofde handeling en gewone wetsontduiking, waarom hij tegen elk 20 boete eischte. De uitspraak is zeker ook voor velen buiten Haarlem van belang. In het plaatsje Pineiro in Spanje is de de bliksem gestagen in een kerk op 't oogenblik dat er een begrafenis plaats had. De kerk was vol menschen waaronder de bliksem vreeselijk heeft gewoed. Er waren 25 dooden en 25 ernstig gewonden. Te Edinburg is Dinsdag een zonderlinge moord gepleegd. Professor Ivison Macadam was in zijn chemisch laboratorium met zijn assistent bezig een proef te doen. De professor zou dien dag met een brigade vrijwilligers, waarvan hij kolonel was, voor de kroning naar Londen vertrekken en was reeds in uniform. Daar kwam een portier met een geweer binnen en schoot achtereenvolgens op den professor en den assistent. Het was een bekeud goed schutter en beide slachtoffers werden gedood de professor stierf dadelijk, de assistent na een paar uur. Er waren eenige studenten in de zaal en die liepen hard weg. Een broer van den professor hield zich goed en zeide tot den portierJe hebt nu kwaad genoeg gedaan, geef mij uu dat geweer. En de man deed het. Hij beweert zich te hebben willen wreken over een standje, dat hij van den professor gehad had. Waarschijnlijk is de man gek. Maandagavond daalde te Change, nabij Le Mans, in Frankrijk een luchtballon. Een touw raakte verward in een boom en toen een land- bouwer fluks in een boom was geklommen, om het touw los te maken, brak de tak, waarop hij zat en de helper rolde op den grond. Door den val brak hij beide polsen. De ballon en de lucht schipper kwamen ongedeerd op den grond. In het Kristallen paleis te Londen heeft zekere Mellin met een door hem uitgevonden bestuurbaren luchtballon de eerste proef genomen. Het luchtschip manoeuvreerde met het grootste gemak een uur lang. Dezer dagen worden de proeven voortgezet en Mellin heeft verklaard, dat hij op eventueele uitdagingen van Santos-Dumont- voor een wedstrijd zal aannemen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5