STROOHOEDEN. Orgels. - Piano's. Folografie Instantanee. I J. Landhouwberichten. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Kolenvereeniging„Door eendracht sterk", le klasse Instrumenten, J. de Smidt-PoUioYen, Ter Neuzen. S. E. IL2I5QA, Fotopaaf, Lange Kerkstraat achter de Kerk, Ter Neuzen. Bij een wegwerker te Fijnaart. Advertenlien. M. J. v. DIXHOORN, Ter Neuzen. Alle ontwerpen worden op de tentoonstelling ter bezicbtiging gesteld. Het bestuur der ver- eeniging behoudt zich het recht voor, voor de uitvoering andere ontwerpen dan de door dejury bekrocnde te kiezen. Wordt een der door de jury bekroonde ont werpen uitgevoerd, dan wordt den vervaardiger, boven den prijs, toegekendvoor het reclame biljet 25, en voor de reclame-kaart f 10. Wordt een ander ontwerp uitgevoerd, dan wordt den vervaardiger toegekend voor het reclame-biljet f 50, voor de reclame-kaart f 20. De bekroonde en ter uitvoering gekozen inzen- dingen blijven het eigendom der vereenigiug. De zitting van het Landhuishoudkundig congres te Zierikzee werd Woensdagmorgen aangevangen met de behandeling van Punt 9 ,,'t Is gebleken, dat onze boereu- leenbanken veel meer deposito's ontvangen dan voorschotten uitleenen. Sommigen zien hierin het bewijs, dat boerenleenbanken voor den Neder- landschen landbouwer overbodig zijn. Is deze conclusie juist?" Als inleider treedt op, in plaats van den heer Westerdijk, die verhioderd is, de heer Jan Berkvens, van Eindhoven. Uit de feiten zou men afleiden, dat onze boeren geen voorschotten noodig hebben, en toch is het tegendeel waar. Immers, velen ontbreekt het geld, waarmede zij rentegevende verbeteringen in hun bedrijf kunnen aanbrengen. En het nemen van voorschotten kan vooral van groote beteekenis zijn bij het lijden van schade door brand, hagelslag, enz. Daardoor toch kan hij den tijd, gedurende welken de geregelde gang van het bedrijf onderbroken wordt, tot den kortst inogelijken duur terugbrengen. Dat de leenbanken op voordeeliger voorwaarden geld kunnen ver- schaffen, komt hierdoor, dat de administrate zeer weinig kost, omdat de bestuursleden hun functien om niet of tegen geringe vergoeding vervullen, dat de beslissing in zake een aangevraagd voor- schot spoedig genomen kan worden, wijl de bank in beperkten kring werkt, zoodat elke geldvrager bij het bestuur en de leden bekend is. Het gering aantal voorschotten viudt zijn verklaring hierin, dat valsche schaamte daarvan terughoudt en dat het aanbrengen der vele noodzakelijke en voor- deelige verbeteringen wordt nagelaten. Spr. bewijst door een historisch voorbeeld, dat de valsche schaamte kan worden weggenomen als ook gegoeden nu en dan eens een voorschot vragen. De inleider stelt namens den samensteller van het prae-advies deze conclusie voor wIn het feit, dat onze boerenleenbanken veel meer deposito's ontvangen dan voorschotten uitleenen, ligt geen bewijs, dat zij voor den Nederlandschen landbouwer overbodig zijn. 't Is wenschelijk deze vereeniging, mits goed bestuurd,zooalgemeen mogelijktemaken." De heer F. B. Lohnis meent, dat het ontstaan van de centrale leenbanken den stoot gegeven heeft tot de oprichting van de locale leenbanken. 't Verheugt hem, dat dit punt behandeld wordt in eene vergaderirig, waarin veel Zeeuwsche land- bouwers tegenwoordig zijn, omdat in Zeeland nog slechts een boerenleeubank bestaat. Hierna wordt de conclusie met algemeene stemmen aangenomen en treedt als inleider op de heer Mr. C. J. Sickesz met het onderwerp //de omvaug en de oorzaken van het toenemend gebrek aan arbeidskrachten bij den landbouw." Spr. herinnert aan den trek der plattelands- bevolking naar de steden, vooral ook naar de fabrieksplaatsen. Dit verschijnsel doet zich niet alleen in ons land voor. Reeds in 1899 klaagde Carl Jeutsch in zijn ,/Agrarcrisis" over//die Flucht vom Lande." Hetzelfde deed de Franschman Darbot in het artikel //La Depopulation des campagnes." Het gebrek aan arbeidskrachten dreigt voor den landbouw een groote ramp te wordenniettegenstaande dit, is nog nooit een degelijk onderzoek ingesteld naar den omvang, dien de trek tot heden heeft aangenomen, hoewel op dit gebied in den laatsten tijd nog al een en ander in tijdschriften is verschenen. De heer Reijne, die er over schreef in de //Vragen des Tijds," zoekt de oorzaak in de overbevolking van het plattelaud, in een onevenredig groeien van de bevolking in de stad en op het land. De inleider meent, dat wel degelijk van een bepaalde onlvolking gesproken kan worden. Hoe komt 't aoders, dat't reeds voorkomt, dat enkele bedrijven geheel of gedeeltelijk buiten cultuur gekomen zijn Na breedvoerige discussie werd aangenomen een motie strekkende om de regeering uit te noodigen hieromtrent eene enquete in te stellen. Vervolgens was aan de orde het vraagpunt zijn door het rijk gesubsidieerde voederproeven in de gewone boerderij wenschelijk, en zoo ja, hoe zoude daaraan uitvoering kunnen gegeven worden Inleider van dit onderwerp was de heer L. J. M. Koert, van Middelburg. De gelegenheid voor uitgebreide proeven, die eeii zeer nauwlettend toezicht en wetenschappelijke leiding behoeven, is zeer beperkt en bepaalt zich tegenwoordig tot de proefzuivelboerderij te Hoorn. Bovendien achtte de inleider eenvoudige proeven van veel belang, vooral ook, omdat bij voedings- proeven de talrijkheid kans op juiste gevolg- trekkingen biedt. Daarom acht hij het noodig in alle streken van ons land voederproeven te #emen op de gewone boerderijen. De inspecteur van landbouw, de heer F. B. Lohnis, toonde aan, dat wat de heer Koert wenscht, reeds bestaat. Tengevolge van deze opmerking werd de door den inleider voorgestelde conclusie gewijzigd, zoodat deze na haar aanneming luidde Door het rijk gesubsidieerde voederproeven in de gewone boerderij onder deskundige leiding, zijn en blijven wenschelijk. Na de pauze stelde de voorzitter aan de orde het vraagpunt: //Hoe dient het landbouwonder- wijs in zijn vollen omvang geregeld te worden De heer G. A. Vorsterman van Oyen leidde dit onderwerp in. Na een zeer uitvoerig debat werd de yolgende resolutie aangenomen Het is gewenscht dat de regeering voortga op den thans ingeslagen weg om het landbouwonderwijs zooveel mogelijk te brengen binnen het bereik van alien, die bij den landbouw betrokken zijn. Ten slotte kwam aan de orde het vraagpunt Is eene vertegenwoordiging van den landbouw nuttig en wenschelijk Zoo ja, welke is de meest wenschelijke organisatie De heer Van Namen, van Zwijndrecht, nam de inleiding op zich. Het bleek dat deze inleider het wenschelijk acht, dat er Kamers van landbouw plaatselijk worden opgericht en dat deze Kamers vertegenwoordigers zenden voor de provincie. Men moet, zeide hij, van onderen af eene orga nisatie in het leven roepen. De heer K. de Boer Cz. was van oordeel, dat, indien eene wettelijke landbouwvertegenwoordiging in het leven werd geroepen, dit de dood zou zijn voor alle landbouwvereenigingen. De heer J. C. Korteweg meende, dat er volstrekt geen behoefte blijkt te bestaan aan eene landbouw vertegenwoordiging. Baron Collotd'Escury, van Hontenisse, verklaarde zich tegen een vertegenwoordiging, eerstens omdat zich daarin een giftplant zal ontwikkelen, nl. de politiek, en tweedens omdat zij een officieel karakter zal krijgen en men er dikwijls heel eenzijdige adviezen van zal ontvangen. De heer Mr. P. C. J. Hennequin van Aardenburg wees er op dat de kleine landbouwer in de Zeeuw sche maatschappij tegen betaling eener kleine contributie gelegenheid heeft zijn 3tem uit te brengen en zijn grieven te begpreken. Hij sloot zich aan bij den heer De Boer. De heer K. de Boer Cz. stelde de volgende resolutie voor Het congres, overwegend dat voor eene vruchtbare samenwerking van den staat en den landbouw eene landbouwvertegenwoordiging onnoodig is, gaat over tot de orde van den dag. Deze resolutie werd met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen. Hierop werd, nadat de voorzitter den wensch had uitgesproken dat de verrichte arbeid tot heil van den landbouw moge strekken, het congres gesloten. Men meldt aan de N. R. Ct. dat de evan gelist Weltevreden, van Zierikzee, thans in de gevaugenis, heeft bekend schuldig te zijn aan het feit (poging tot brandstichting) waarvoor hij is veroordeeld en thans zijne straf ondergaat. Te Goes zijn Dinsdagavond door een knaap van elf jaar ongeveer, uit een horlogewinkel twee horloges ontvreemd. Hij kwam met een kameraad:e quasi een boodschap doen. De jongen heeft bekend. De landbouwer J. Verwijmeren te Beek (L.) reed Dinsdag staande op zijn kar over de tramlijn. De tram van Breda, die juist aankwam, kon niet tijdig genoeg stoppen, met het gevolg, dat de kar tot splinters vloog het paard gedood en de voerman zoo verwond werd, dat hij gisterochtend overleed. Te Ritthem had een molenmaker, die den molensteen in evenwicht wilde houden, terwijl de moleuaar een blok haalde om er onder te leggen, het ongeluk den steen niet meer in evenwicht te kunnen houden, waardoor deze op zijn been viel, met het gevolg dat dit tot halverwege het scheen- been verbrijzeld is. Hij werd per rijtuig naar Middelburg gevoerd, waar zijn broeder woont. Ter gelegenheid van het congres te Amster dam, ingericht door den Bond tot verbetering der menschelijke of dierlijke voeding met de mede- werking der Belgische Kamer van koophandel van Amsterdam, zal aldaar in Septemher eene inter- nationale tentoonstelling voor gezondheidsleer en voeding (producten van in- en uitvoer gehouden worden.) Bijzoudere wedslrijden (prijskampen) o. a. voor bieren en boter zulien worden ingericht. Belanghebbenden kunnen het program ma-regle- ment aier tentoonstelling bekomen in het secre- tariaat: Spinhuissteeg 8 te Amsterdam. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat in het dorp Huizen (Gooiland) met een bevol king van meer dan 4500 zielen, slechts een enkel rijtuig is te vinden, behoorende bij de pastorie der Ned. Herv. Gemeeute, en dus niet ten dienste van het publiek. Men meldt uit Andel De ooievaarsdieven hebben de laatste nachten weder hun slag geslagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden te Genderen de ooie- vaars gestolen, van Zondag op Maandag te Babelonien Broek en gepasseerden nacht alhier. In dit laatste dorp hebben zij echter maar edn nest kunnen bemachtigen, daar men elders de wacht houdt of de jonge ooievaars 's nachts binnenhaalt. ZEETIJDINGEN. Van 25 tot en met 26 Juni. a Van 25 tot en met 26 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 33 binneuvaartuigen op- en 29 afgeschutdoor de Westsl. 3 op- en 4 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 28 Juni 6.21 6.46 Zondag 29 7.15 7.47 Maandag 30 8.20 8.55 Dinsdag 1 Juli 9.30 10.5 Woensdag 2 10.38 11.13 Donderdag 3 H 11.44 Vrjjdag 4 0.12 12.39 Tengevolge eener belangrijke mededeeling die eenige opheldering verlangde begaf onze verslag- gever zich naar Fijnaart (prov. Noord-Brabant) en had hij het genoegen den heer C. Oostdijk te huis te vinden. Het is naar aanleiding van Uw belangrijk schrijven, zoo ging onze verslaggever voort, dat ik U een bezoek breng, ten einde eenige nadere inlichtingen van U te mogen vernemen omtrent het bekomen resultaat met het gebruik der Pink Pillen door Uwe echtgenoote. Welnu de zaak is zoo als ik U geschreven heh, wij zijn den uitvinder duizendmaal dankbaar. Zij was voorheen erg zenuwachtig, zulks had zich niet op eens voorgedaan, maar van lieverlede en vooral des nachts. De eetlust was slecht, doch de spijsvertering was tamelijk wel. Dikwijls klaagde zij over maag- krampen, steken in de zijde. De slaap was on- rustig en zij bracht vele nachten siapeloos door, ook had zij last van hoofdpijn. Veel hebben wij gedaan om er eenige verandering in te brengen doch wij mochten niet slagen. Op zekeren dag, na zoo vele malen in de cou- ranten over de heilzame uitwerking der Pink Pillen gelezen te hebben, besloten wij er ook toe over te gaan en spoedig mochten wij ons in een goed resultaat verheugen en zoo U thans ziet is mijne vrouw niet te huis zij kan thans hare werkzaam- heden op 't land verrichen. Onze verslaggever vroeg hem hierop of deze genezing mocht bekend gemaakt worden, waarop een bevestigend antwoord volgde, mij gelukkig gevoelende U te machtigen dit bekomen resultaat te kunnen mededeelen. Na dit verhaal kan zulk een feit zonder dralen vermeld worden, men heeft bijna niet noodig te zeggen, dat het door de herstelling van het bloed en door de bloeds- omloop te regelen dat de Pink Pillen deze genezing bewerkt hebben. Door eene zelfde werking zulien zij bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenic en alge meene verzwakking bij man en vrouw bewerken. Zij zulien eveneens zeer werkdadig zijn voor de vrouwen die op den kritieken leefiijd gekomen zijn. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen dat men wel acht geve dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestand- deelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijiel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van van den hoofd- depothouder komen, de heer Snabilie. Prijs 1,75 de doosf 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilie, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Ter Neuzen en omstreken bij JOH. DE ROOS, K 157, Vlasmarkt, Middelburg. Door den heer Joh. de Roos is als wederver- kooper der Pink Pillen voor TER NEUZEN en omstreken aangesteld A. TAN OVERBEEKE— LEUNIS, Westkolkstraat. Op Donderdag 3 Juli a. s. hopen onze geliefde ouders de heer J. P. VERVENNE Mej. J. M. WICHARD hunne JOjarige echtvereeniging te herdenken. Dat God hun behoede hopen Hunne dankbare kinderen. Overslag, Axel, i Kruiningen, 1 Axel, 28 Juni 1902. Getrouwd M. D E S M I D T C. C. D U IJ V E S T E I N, die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen liartelijken (lank betuigen voor de bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Zaamslag, 26 Juni 1902. Voor de deelneming ons betoond bij het zoo smartelijk verlies mijner echt genoote, 3 Juni 11., betuig ik, mede namens kinderen en verdere familiebetrekkingen, onzen liartelijken dank. Uit aller naarn, D. E. WOLFERT Hz. Ter Neuzen, 27 Juni 1902. Voor de talrijke bewijzen van deel- neming welke mij dezer dagen zoowel van hier als elders werden toegezonden, betuig ik, ook namens mijne familie, daarvoor mijn innigen dank. Ter Neuzen, 27 Juni 1902. A. K. J. HUINEMAN. De ondergeteekende betuigt bij dezen zijn en dank aan de //Eerste Nederl. Hagelverz. M'j te Zutphen" voor de spoedige opname en vlugge uitbetaling der door hem ge- leden schade op 15 Juni j. I. Hoek. B. F. VAN OP DORP. De ondergeteekende betuigt zijnen dank aan de//Eerste Nederl. Hagel verz. Mu te Zutphen," agent B. F. van Opdorp voor de spoedige opname en vlugge uitbetaling der door hem geleden schade op 15 Juni j. I. Hoek. M. WILLEMSEN. Ondergeteekende verzoekt den leden van het Ned. Paarden-Stamboek tegenwoordig te wilJen zijn op de op 9 Juli a.S. uitgeschreven vergadering, waaraan een RIJTOER verbouden is. FERN. HOMBACH, Voorzitter. verzoek van eenige veehouders wordt door ondergeteekende een ieder, die belang stelt in de uitbreiding der Rijks-politie, uitgenoodigd op eene vergadering, welke gehouden zal worden in het logement van Mej. de Wed. Rolff, alhier, op Zaterdag 28 Juni, 's namiddags een ure. 't Doel is: Yoorkoining der welbekende, veelvuldige diefstalien. Axel. Ph. J. VAN DIXHOORN. t e HOEK. Den leden, die hunne hoeveelheid kolen nog niet hebben opgegeven, wordt dringend verzoeht,. dit vdor I Juli te doen. Zij, die nog lid wen- schen te worden, kunnen zich voor dien tijd aanmelden. Namens het Bestuur, A. BEDET. worden geleverd aan Fabrieksprijzen, door Ook verkrijgbaar op condition per maand. Reparoeren van Orgels, Piano's en Kerk-Orgels. 13 i 11 ij 1* e p r ij z e n. Ons Atelier is ellsen dag geopend van lO tot €5 uur. Specialiteit in het vergrooteu naar alle portretten. Beleefd aanbevelend, S. R. ELZINGA. S VLAG. <s NAAM. Ma. VaDennaar Lading 25 25 25 Eng. s.s. Eng barge Eng. s.s. idem Rus. s.s. Eng. s s. idem Deens. s.s. Eng. s.s. Voor Tor River Lagan Van Ter Alice Golfer Hailing Voor Olga Eastham Faraday Svend Sea Hound Tourquose V«n 25 Noor. brik Duits. 3.8. Eng. s.b. V idem idem 26 idem It'eaien 2272 Londen lenient 189 Heybridge 1066 Londen i 2199 idem fieoi I 4483 Riga 1571 Goole 2525 New-Castle 3538 Riga 3085 Londen 466 Ostende stukg. macadam idem stnkg. hout vl. kolen stukg. vlas ledig Kent i Annie 893 Kragero ballast Taygeta 3615 Methil ledig Don 2658 Goole stukg. Ptarmigan 3492 Manchester idem David Mainland 5870 W.Hartlepool ledig Tadorna 3730 Liverpool stukg. EN EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2