A 1 g e a e s a Nieuw3* en Adrertentieblad r o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4244. Zaterdag 28 Juni 1902. 42e Jaargang. PIETER VAH STRALEN, FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich b(j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf yan driemaal plaataing derxelfda advertentis wordt da pr^s slechts tweemaal berekead. Grootere letters worden saar plaatsnumte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Hit bind veiiVhljat naanda«-, Woen.dafc en VrlJdagaTond, altgeionderd op Feeatdagea, bij de Flrma P. J. Til B»» Tmr leiei EEBSTE -JBJLiJLID. ZUID-AFRIKA. De ,/N. R. Ct." ontving omtrent Dr. Muller van den Vrijstaat een bericht waarin wordt mede- gedeeld, dat de dokter in Mexico eenige rede- voeringen ten gunste van de Boeren heeft gehouden, en waarna de Mexicaansche regeering hem zeer gunstige aanbiedingen voor de Boereugezinnen, die zich in Mexico zouden willen vestigen, kwarn doen. De president, de regeering en het volk van Mexico hebben Dr. Mailer op allerlei wijzen hun vriendschap en bewondering voor de Boeren getooDd. 't Klinkt zeer aangenaam maar wij hopen, dat de Boeren er geen gevolg aau zullen geven. Vooreerst zou een kleine groep Hollanders daar in het Spaansche ras geheel opgaan. Maar bovendien de toekoinst van Hollandsch Zuid-Afrika hangt er van af, of de Hollanders daar blijven en in getalsterkte toenemen. Wijken zij daarentegen uit, naar Mexico of ergens anders, dan bevordert dit de Britsche politiek ob Zuid- Afrika Engelsch te maken. In aansluiting hierbij is dan 't volgende, dat de „Times"-correspondent te Pretoria van //het Hollandsch in Zuid-Afrika" zegt, nog wel de mededeeling waard. Hij schrijft over de betreffende bepaling in 't vredestraktaat ffHet belangrijkste, waarin de Engelsche regeering bewilligd heeft, is het onderwijs in het Hollandsch op school, waar de ouders het verlangen, en het gebruik van het Hollandsch bij de rechtbank, waar het voor een spoedige en afdoende rechtsbedeeling wenschelijk is. Maar dit is slechts het verleenen van redelijke faciliteiten, die bij een regeering, volgens Engtlsch beginsel, in elk geval verleend zouden zijn. Het zal de positie van het Engelsch als het algemeene voertuig van het onderwijs of als de eenige officieele laal van de nieuwe kolonien niet benadeelen. Wat er in de parle- menten van deze kolonien gebeuren zal, als zij instellingen van zelfbestuur gekregen hebben, is een zaak, die aan de toekomst ter beslissing overgelaten wordt. Iutusschen staat het vast, dat het Eugelsch de eenige taal is, die gebruikt zal worden in de benoemde of deels gekozen wetgevende raden, die er in het tijdvak van kroonkoloniebestuur ingesteld worden." de omroeper. „Maar dan deugt je vader zoo rnin als je broer, zusje", riep Van Stralen verontwaardigd uit, toen Leentje zoover met hare mededeelingen gekomen was. Zij stak de handen gevouwen uit, als om te verzoeken dat hij die woordeu zou terugnemen. ,Mijn vader wist natuurlijk niet, dat het medaillon gestolen was", nokte zij. »Zulke praatjes ben ik gewoon te hooren. Als hij om zoo te zeggen een eerlijk man was, zou hij niet voorgesteld hebben, het middeljon bij een schacheraar te verdonkeremanenhij had ten miuste kunnen wachten tot het werd omgeroepen. Neen, zusje, je moogt mij niet kwalijk nemen als ik het zeg, maar er is een luchtje aau je vader." „0 ik bid u, spaar mijn vader", kreet het meisje, #ik heb hem zoo lief." ,/Gij zijt een braaf kind", zei Van Stralen ontroerd, vvee 1 te braaf omnu ik zal maar zwijgen". Leentje vertelde nu, dat zij den ganschen nacht van angst en onrust niet had kunnen slapen Zij was toevaliig bij de Tolbrugstraat geweest toen Van Stralen daar zijn ambt uitoefende. Zij was verbijsterd van schrik. Het scheen haar toe dat de omstanders het geheim op haar gelaat konden lezen. Zij dacht toen nog dat het medaillon ENGELAND. De Kouing blijft voortdurend in beterscbap toenemen. Tuch is er in de eerste week nog niets met zekerheid van het verloop der ziekte te zeggen. De Koning werd in zijn zitkamer geopereerd. t Koste veel moeite, voor men hem zoo ver had gebracht. Hij stond er aanvankelijk op dat de kroning zou doorgaan //al moest ik er bij neer- vallen", zei hij, maar ten slotte liet bij zich toch overtuigen, toen de geneesheeren zeiden, dan voor niets meer te kunnen instaau. Was 't wellicbt ook de angst, dat de voorspelling van de zigeunerin, die Koningin Victoria eens volgenderwijs waarschuwde, dat haar gemaal spoedig zou sterven, dat zij zelven oud zou worden na een regeering rijk aan zorgen, en dat haar zoon, Edward, wel Koning zou z^n, doch de kroon niet zou dragen Listen to the gipsy's warning Never he will wear his crown, was 't ook wellicht de angst voor die weinig opwekkende voorspelling, die Edward VII er aan vankelijk toe dreef de kroning /,coute quecoute" door te zetten Toen de Koning dan geopereerd was en naar zijn slaapvertrek was gebracht, ontwaakte bij uit de verdooviug en zijn eerste woord toen was George", waarop de kroonprins enkele oogenblik- ken bij hem werd toegelaten. De Koningin bleef den geheelen middag en avond aan de ziekesponde. Met 't herstel van Koning Edward zal eveu- tueel een maand gemoeid gaan. Iutusschen neemt men te Londen aan, dat de kroning daarna nog zeker drie maanden zal blijven uitgesteld. President Rooseveldt heeft een boodschap van sympathy gezonden aan den Koning, en alle ge- zindten in Engeland zenden gebeden op voor het herstel van den vorst. Een der leelijkste schadepostjes tengevolge van 't uitstel van de kroning lijdt de Engelsche re geering. Zij had tien millioen gedenkpenningen te Birmingham, met den datum 26 Juni, laten slaan. Die zijn nu vrijwel waardeloos geworden. Vau de particulieren lijden 't meest de hande- laars in leveusmiddelen onder't uitstel. Zij hadden enorme voorraden opgedaan. Een groot visch- handelaar had duizend kilogram zalm ingekocht. Hij verkoopt die nu voor een appel en een ei althaus in den figuurlijken zin. Een grootleverancier van diners enz. vertelde verloren wasdoch verlrouwde haar broeder niet en vreesde dat hij het zou willen houden. Zoodra zij nu zag dat de omroeper de D-steeg ioging, was zij hem haastig gevolgd. Het overige is bekeud. z/Maar wat waart gij dan voornemens te vragen, toen ik hier kwam vroeg de omroeper. „Ik weet het niet", antwoordde het meisje in pijnlijke verwarring. #Ik meende dat het medaillon verloren was. Ik ken mijn broeder en voorzag dingen die niet goed, die niet eerlijk zijn en ik heb in overijling gehandeld". z/Neen, kind dat is geen overijling", sprak Van Stralen, //het is om zoo te zeggen een om roeper in je binnenste geweest, die op het klankbord of bekken van je geweten klopte. Je eerlijke hart kon niet verdragen dat hier eene misdaad bedreven zou worden. Jongens, als alle menschen zoo eerlijk waren als jij, zouden er om zoo te zeggen geen omroepers haast noodig zijn. Want alles zou van zelf wel terecht komen. Het zou nog zeer goed kunnen afloopen als je vader. maar je praat niet graag over die dinsigheid, niet waar z/Och, vraag mij niets meer", smeekte Leentje, z/red ons, red mijn vader en mijn broeder ook. Ik zal u heel mijn leven dankbaar zijn". Van Stralen zag het meisje met welgevallen aan en dacht bij zichzelven hoe kan zulk eene lelie op een mesl hoop groeien. Daarop zeide hij //Ik zal mijn best doen, doch dan moet gij meewerken. Het ding moet terecht komen al zou 't om zoo te zeggen nogmaals gestolen moeten worden, want wij hebben met een lastig perceel te doen. Het behoort aan eene rijke dame in de Hendrikstraat die er geen begrip vau heeft, dat onder arme kleeren een eerlijk hart wonen kan. Er zouden gister aan een man van de Daily Express":- vBinnen enkele tninuten nadat de jobstijding be- tend was geworden, kwamen onze koks naar de* cantoren om iustructies. Wild en gevogelte stoofden in de ovens, stukken vleesch werden i het spit gebraden, aan taarten en pastijen werd de laatste hand gelegd f Wat moesten wij doen? //Men liet ons met lang in twijfel. Wagens die vroeg in den ochtend waren uitgezonden met tafelgerei, glaswerk enz. kwamen vol terng. De menschen voor wie ze bestemd waren, weigerden ze te accepteeren. ,/Spoedig regende het telegram men waarbij be- stellingen werden afgelast. Expresse-brieven volgden en de meeste er van waren zeer despotisch gesteld. /,Wij zitten met een ontzaglijke overbodige loeveelheid". De commissie voor de keuken uit het Lager- luis heeft Dinsdag vergaderd, om te beslissen wat er moest gedaan worden met den mondvoor- raad voor de 1200 ontbijten en 3000 luncheons, die op Donderdag en Vrijdag op het paleis van Westminster hadden genuttigd moeten worden. Besloten werd het eten weg te geven aan een lospitaal, een werkhuis eu een liefdadige in- stelling. Talloos zijn de geschillen, tusschen plaatsenver- luurders en de Londenaars gerezen. De eersten weigeren beslist hun plaatsengeld terug te geven. Verkocht blijft verkocht, zeggen zij. Maar de coopers denken er anders over, en bij de reehter- lijke macbt zijn reeds honderden gevallen aange- geven. Ontzettend waren de somra«n, die voor goede plaatsen waren gegeven. In de laatste dagen was geen plaats, hoe benauwd en ongelukkig ook, beneden de 25 gulden te krijgen, geen goed ge- legen venster beneden de 500 gulden Voor een balkon in Pall-Mall was 12.000 gulden betaald En van al dat geld wordt niets teruggegeven, zoo min als de buurprijzen der hotelkamers, die niet voor minder dan twee weken waten afgestaan. Is 't wonder dat 't volk *t betreurt, dat aan 't verlangen van den Koning, om (volgens de //Daily Telegraph") op zijn bed te worden gekroond, geen gevolg is gegeven De schadepostjes blijken achteraf, en bij nader inzien, toch te aanzienlijk. wellicht meer eerlijke armen zijn, wanneer er wat minder zulke rijken waren, doch dat is nu niet anders. En in ieder geval kleinen stelen en grooten stelen, maar grooten stelen het meest. Misschien zal die dame de premie wel verdubbelen, als dat moet zijn en je vader en broer het goed- schiks afstaan. Dat is nu wel niet erg in den haak, want zij zouden daardoor om zoo te zeggen gesterkt worden iu hun kwaad. Maar ik heb medelijden, orndat je zoo'n braaf, goed meisje zijt." Leentje beloofde alles wat in haar vermogen was te doen om het medaillon in handen te krijgen, en toen ging Van Stralen weder aan het omroepen en bekkenslaan alsof hij van den prins geen kwaad wist. Toen Van Stralen des middags 't huis kwam, werd hij opgewacht door een man, die al de ken- teekenen der dienstbaarheid droeg en toch zijn best deed om er zeer voornaam en onafhankelijk uit te zien. Hij droeg een blauwe rok met zeer lange panden. De kraag, de opslagen der mou- wen en de heupkleppeu waren van rood laken en de panden met dezelfde kleur omboord. Zijn vest was ook rood en bezaaid met biinkeude koperen kaoopen, waarop een geslachtswap prijkte. Zijn hoed, minstens drie duim hooger dan door de heerschende mode werd voorgeschreven, had boven aan den rand eene groote kokarde. Men is gewoon iemand die er zoo uitziet //heerenknecht" te noemen, wat hij dan ook werke lijk is. Docb men kan ook gerust het woorc omkeeren en hem den naam van //knechtenheer geven, want hij is veelal gewoon zich zeer aanma- tigend te gedragen jegens ieder, die dienstbaar is zonder de eer te hebben daarvan de uiterlijke kenteekenen te dragen. Als men hem den ge- De Vereenigrag tot bevordering van het Vreem- delingeaverkeer in Walcberen, te Middelburg, is voornemsns ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan in de eerste dagsn van September a. s. eene tentocostelling te houden van reclame-middelen, uilgegeven door vereenigingen tot bevordering van vreemdelingsnverkeer en door transport-onderne- mingen (spoorweg-, stoombood-,. tramwegmaat- schappijen). Aan deze tentoonstelling worden verbondena. een wedstrijd toot een ontwerp vsn een reclame- biljet, bestemd om te worden aangeplakt r b. een wedstrijd voor een ontwerp van eea reclamekaart, bestemd om te worden verspreid. Beide moeten dienen om de anadacht te vestigen op het eiland Walcheren. De sntwerper is vrij in de wijze van hehandeling der teekening. Het reelame-biljet moet in een of meer kleuren bewerkt zijn. Het papier moet 100 bij 65 cen timeter ineten en mag zoowel in de boogtealsin de breedte worden gebruikt. De breedgrootte moet ten miuste 90 bij 6$' centimeter bedragen. De reclame-k-aart kan in een of meer kleuren of in zwart bewerkt zijn. De grootte van het papier mag 33 bij 22: centimeter niet overtrefFen. Indien de breedte meer dan 11 centimeter bedraagt, moet de kaart op niet meer dan deze breedte zoo- danig kunnen worden gevouwen, dat de voorzijde eene op zich zelf staande teekening vormt. Aan de beste ontwerpen worden toegekend a. voor het reclame biljeteen eerste prijs van 100; een tweede prijs van 50 b. voor de reclame-kaarteen eerste prijs van f 25: een tweede prijs van 15 een derde prijs van f 10; Bij gelijke kunstwaarde zal minkostbaarbeid van reproductie bij de beoordeeling in aanmerking worden genomen. De ontwerpen moeten voor of op 25. Augustus onder bijvoeging van een correspoudentie- adres vrachtvrij zijn ingezonden aan den heer H. J. G. Hartman, eersten secretaris der vereeni- ging te Middelburg, met vermelding van het woord fReclame-wedstrijd" op bet adres. Elk ontwerp moet gemerkt zijn met een motto en ver- gezeld gaan van een gesloten couvert, waarop het- zelfde motto is berhaald en dat naam en woonplaats van den vervaardiger bevatliefst een enkel woord, en geen figuren als merkteekens. galloneerden rok afstroopt, is hij in sommige ge vallen niet veel meer dan een bedelaar met een fijne tong. Zijn geheele waarde zit dus, evenals bij sommige dieren, in de huid. Desniettemin ziet bij vaak met groote minachting neder op den nijveren handwerksman, die in zijn onafhankelijk- heid zuurkool eet met spek. Zulk een man stond nu voor omroeper Van Stralen. Uit zijn oogen, zijne zwarte geparfumeerde bakkebaarden, uit zijn roode vest, zijn hoogen hoed, zijne blinkende knoopen in een woord uit zijn gansche persoonlijkbeid straalde hoogmoed. z/Gij laat verduiveld lang op u wachten, meester Van Stralen", zeide hij barsch. Men heeft mij hier reeds meer dan een half uur met uwe tehuiskomt gepaaid, veel te lang voor een man als ik, die wel wat anders te doen heeft". //Zoo, zoo, mesjeu", autwoordde de omroeper mijnheer kou er niet op overschieten en iets meer zou wellieht den //heerenknecht" gekwetst hebben z/heb je op mij gewacht. Dat spijt mij. Doch het gebeurt zeldeu, want ik ben om zoo te zeggeu Jan-Overal en te vangen als een aal bij den staart." z/Gij moet terstond bij de freule komen," hernam mesjeu, die scheen te denken dat de omroeper al te familiaar met hem omsprong. Van Stralen borg eerst zijn klaukbord en hamer in een kast en zeide toen „Ik kan onmogelijk ter stond met je meegaan, mesjeu." vDat behoeft ook niet", hernam de huisknecht met blijkbare minachting, die hij voedde door een blik op zijn roode vest te slaan, ^als gij mij maar onmiddellijk op den voet volgt." (Wordt vervolgd\ ISEIIZKSfSCHB UliKT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1