Landbouwberichten. Gemengde berichten. DUITSCHLAND. RECHTSZAKEN. van de prinsessen, drukken echter bezorgdheid I uit. Geen van de doktoren heeft het paleis ver- laten. Er gingen allerlei wilde geruchten rond. Ieder, die het paleis verliet, werd door de bezorgde menigte aangeklampt met het verzoek om toch de voile waarheid te zeggen. Verscheiden leden van het personeel en anderen gaven dan geruststellende verzekeringen. Een hunner, dien men voor een der doktoren hield, zeide //Ik geloof dat hij zich prachtig zal houden. Hij is zoo dapper ais een leeuw." Het is nu duidelijk, dat de Koning zijn onder- danen niet wilde teleurstellen. Hij liet zijn plan om het kroningsprogram al te werkeu eerst varen, toen het bleek, dat het hem fysiek onmogelijk zou wezen. Tevoren weigerde hij beslist toe te geven, dat er iets ernstigs met hem aan de hand was. Wat hij leed, leed hij met een glimlach op het gelaat. Maandagavoud dineerde hij nog met de gasten op het paleis. Sir Wilfrid Laurier, de eerste Minister van Canada, heeft aan een verslaggever van de Star gezegd, dat de optocht van Vrijdag waarschijnlijk doorgaat. De Koningin en de koninklijke prinsen zullen er dan aan deelnemen. De Evening News deelt in een uitgave van 10.30 mede, dat de Koning sluimert en de Koningin aan zijn bed zit. Het bulletin van 11 uur zegtDe toestand van den Koning is zoo goed als men na een zoo ernstige operatie kan verwachten. Zijn krachten houden stand. Er is minder pijn. De zieke heeft eenig voedsel tot zich genomen. Er zullen nog eenige dagen voorbijgaan voor men zeggen kan dat de Koning buiten gevaar is. Ter eere van het afleveren van de 5000ste loco- motief door de locomotieven-fabriek van Borsig, te Berlijn, heeft daar een groot feest plaats gehad. Aan Keizer Wilhelm werd een telegram gezonden waarop spoedig een antwoord inkwam. Hierin werd gezegd dat Zijne Majesteit met be- langstelling van dit feit had kennis genomen. Zijne Majesteit wenscht voorts de chefs en het personeel van de Borsig fabriek geluk met dit schitterend sncces en hoopt, dat de firma haar wereldroep ook in de toekomst getrouw zal blijven en door buitengewone voortbrengselen, wat den machinebouw betreft, zal uitma<iten en tot vermeerdering van het aanzien van den Duitschen arbeid en techniek zal bijdragen. Minister Von Thielen, die ook het feest bijwoonde, hield een rede, waarin hij er op wees, dat zonder groudige wetenschappelijke en practische kennis, zonder vlijt en inspanning geen succes kon ver- kregen worden. Echter behoorde in het land ook recht en gerechtigheid te heerschen en moest het van de zegeningen van den vrede genieten. Dat men die zegeningen van den vrede zal blijven behouden, daarvoor staat de Keizer ons borg, waarom hij de aanwezigen voorstelde een Hoch op den beschermbeer van den vrede uit 1e brengen. TER NEUZEN, 25 Juni 1902. Bij Kon. besluit is benoemd tot betaalmeester te Alroeloo de heer J. H. van Gonggrijp Bungenberg te Ter Neuzen en te Ter Neuzen de heer J. P Haitsma Mulier, thans surnumerair. De Minister van Waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter van 1 Juli tot 31 Augustus bij het bouwen van een schutsluis en andere kunstwerken bewesten Ter Neuzen met bijkomende werken II. M. W. Werker en C. Wtstenenck; bij het maken van twee sluishoofden en andere kuustwerken en het uitvoeren van grond en andere werken beoosten Sas van Gent II. L. Enthoven en bij het bouwen van een bazaltmuur langs den Oostelijken kanaalarm te Ter Nenzen J. H. Levert. Ingelanden van den onder de gemeenten Sas van Gent en Assenede gelegen Grooten- of Ouden St. Albertpolder besloteu tot het bekeien over 500 M. lengte van elk der drie polderwegen. Van deze bekeiingen ligt 1000 M. in Nederland en 500 M. in Belgie. Men wenscht deze weg- verbeteringen nog in 1902 uit~ te voeren. Slechts 2 vakken sluiten aan een bestaande keibaan aan; het derde vak kornt midden in een aardeweg. (M. Ct.) Koowacht. Door de ingelanden van den polder Kerneinelk werd verleden Maandag ter gelegenheid van de gewune jaarvergadering tot gezworen her- kozen met 20 tegen I stem de heer E. de Vleesch ouwer alhier. Dinsdag hielden de heereu ingelanden van den polder Oud-Beoostenblij haar gewone jaar- lijksc'ne rekeniug ten hurze van den heer E. de Vleeschouwer alhier. Ter tafel kwam een voorstel tot bekering van de Klapstraat tot aan de Koe- straat om eene betere verbinding te krijgen tusschen den polder en de gemeente Axel. Dit voorstel werd met 18 tegen 15 stemmen verworpen. Over de aanvrage van het tramcomitd HontenisseSel- zaete voor een jaarlijksche bijdrage van 25 gedurende 20 jaar, staakten de stemmen. Het voorstel werd daarna als verworpen verklaard. Tot gezworen werd gekozen de heer Th. Perseijn In de laatste dagen werd deze gemeente bezocht door eenige Belgische kooplui om vlas op te koopen. Daar het vlas op enkele plaatsen veel te wen- scben overlaat, werden niet veel partijen verkocht. Besteed werd 10 tot 14 Vlaamsche etui vers per roede naar kwaliteit. Het vlas heeft door de laatste regens veel geleden. Op enkele plaatsen vertoont zich het vuur, waardoor het vlas als het ware wegteert. Zaad zal er dit jaar niet veel zijn. De arrondissements-rechtbank te Zierikzee heeft rechtsingang verleend met last tot instructie en bevel van gevaugenneming tegen P. J. V., 23 jaar, notarisklerk te Zierikzee, thans voortvluchtig, beklaagd van verduistering. Genoemde V. heeft zich vermoedelijk naar Belgie begeven. In de Dinsdag te Zierikzee gehoudeu vergade- ring van het 54® Nederlandsche Landhuishoud- kundig congres werden de volgende vraagpunten behandeld Punt IWelke waarde hebben tegenwoordig de verschillende motoreu voor den landbouwer P werd ingeleid door den heer I. de Koning, van 's Gravenhage. Na uiteenzetting van de werkzaamheden, waarbij motoren gebruikt kunnen worden, gaat spr. de eigenschappen der verschillende motoren na, waarbij hij tot de volgende conclusie komt Een kleine windmotor kost niet zeer veel en vindt steeds nuttig werk te doen. Heeft men een motor noodig van 5 a 6 paardekrachten en hier- mede kan men al heel wat verrichten, dan beveelt zich, als men er op het veld mede moet dorschen een stoomlocomobiel nog het meest aanis de moboliteit geen vereischte, dan is de aanschaffing eener gasmachine zeer aan te bevelen. Eindelijk mag nog veel verwacht worden van de toepassing van de eleetriciteit op het landbouw- bedrijf. Deze beweegkraoht is niet kostbaar en buitengewoon gemakkelijk en eenvoudig in de bediening. Kleine bedrijven zouden een electrische centrale kunnen stichten. Mr. C. A. van Daalen uit Bennekom, vraagt of eb en vloed ook te gebruiken zijn voor het aanbrengen van beweegkracht. De heeren M. H. Hartog uit Barneveld en Job van der Have uit Erederiksoord, vragen hoe ver een bedrijf van de centrale moet verwijderd zijn en wat men te verstaan heeft onder minimum snelheid der stroomende wateren, waardoor elee triciteit zou kunnen worden opgewekt. De heer Koning antwoordde, dat veel knappe geesten zich met eb en vloed hebben bezig ge- houden men heeft gezocht doch er is nog niets practisch gevonden. Omtrent de afstanden der centrale deelde de inleider mede, dat dit over zeer groote afstanden kan geschieden, dus dat ook voor de practijk de afstand geen bezwaar is. Punt IIDe noodzakelijkheid van toezicht op den uitvoer van vleesch naar Louden in ver- band met de vele afkeuriugen wegens tuberculose Ingeleid door de Nederlandsche Kamer van Koop- handel te Londen. Na breedvoerige uiteenzetting der zaak werd de motie van het bestuur, om zich tot de Regeering te wenden met bet verzoek om invoering van een Rijkswet op keuring van geslacht vleesch, met algemeene stemmen aapgenomen. Punt III. Waarom is het gewenscht, dat door alle cooperatieve landbouw-verbruiksvereenigingen in Nederland, aaubestedingsvoorwaarden worden gesteld, waarin uniforme bepalingen voorkomen betreffende a. monsterneming b. verpakking der monstersc. garantie en garantie7orm d. onder- zoek en heronderzoek e. speling, korting en boete. Inleider Dr. Swaving, directeur van het Rijks- landbouw-proefstation te Goes. Het is alien, die bij den cooperatieven aankoop van kunst-meststoffen en van krachtvoedermiddelen gci'nteresseerd zijn, wel bekend, dat, hetzij ten- gevolge van analyse-verschillen tusschen monsters uit dezelfde partij afkomstig, hetzij tengevolge van w llekeurige toepassing van korting of boete, hetzij tengevolge der onvoldoende bepalingen van het contract, geschillen tusschen kooper en ver- kooper zijn ontstaan. De proefstations werden dikwijls in die moei- lijkheden betrokken, en werden zij onbillijker- wijze van onjuiste analyses beschuldigd, terwijl het kwaad lag in de verkeerde monsterneming. Om de oorzaken van deze moeielijkheden weg te nemen, wordt door Dr. Swaving naar denheid in de voorwaarden van aaubesteding getracht en zette hij uiteen hoe de onaangenaamheden tot een minimum zouden kunnen worden teruggebracht, Daarvoor werd uitvoerig elk onderdeel toegelicht, doch d-iar deze van te technischen aard zijn en later toch in de landbouwbladen verschijnen, lateu wij ze hier achterwege. Dr. Swaving gaf ten slotte aan 't Congres in overweging pogingen in 't werk te stellen dat in elke provinGie uit de cooperatieve landbouwver- bruikersvereeuigingen, een gewestelijke commissie in 't leven worde geroepen, welke, ieder voor zich, in het model inschrijvingsvoorwaarden naar gelaug van locale omstandigheden, bepalingen omtrent de levering (plaats, tijd en termiju, wijze van-, hoe- veelheid en verpakking der partij) opueemt, terwijl omtrent de overige punten, voor alle provincien gelijke bepalingen worden aanvaard. Door den heer Arenthals uit Hansweert werd aan den inleider dank gebracht dat hij in zijn inleiding ook gedacht heeft aan de belaugen van de handelaars in hulpmeststoffen. De heer Van der Have meende dat het noodig is dat ook de handelaar een monster krijge, want er zijn inferieure landbouwvereenigingen waartegen de handelaar moet gedekt zijn dat men het den boeren niet al te lastig moet maken met het nemen van monsters merkte de heer Den Hartog nog op. Nadat Dr. Swaving nog even had gerepliceerd, werd de conclusie om eenheid trachten te ver- krijgen, aangenomen. Het Britsche consulaat te Amsterdam heeft op een vraag geantwoord, dat voorloopig geen waarschijnlijkheid bestaat dat er verandering zal komen in het stelsel van //permits" voor den terugkeer naar Zuid-Afrika. Voor het verkrijgen van een //permit" moelen bewijzeu worden vertoond, dat men of een vaste betrekking heeft bij aankomst in Zuid-Afrika of een som van 100 pd. st. 1200) bezit. Per- sonen, die naar Zuid-Afrika wenschen te gaan om daar op goed geluk werk of een betrekking te zoeken, kunnen geen ^permit" krijgen. Zij, die burgers waren, burgerrechten hadden verkregen in deZ.-Afr. Republiek of Oranje-Vrijstaat, of die gedeporteerd of op kosten der Britsche regeering naar Europa gekomen zijn, moeten eerst een bijzondere toestemming om terug te keeren aanvragen bij de//War-Office" te Londen, alvorens de consul hun een //permit" mag uitreiken. Voor 't uitreiken daarvan is't ook een vereischte, dat men den naam van het schip en de klasse, waarmede men voornemens is te reizen, kan op- geven, en moet men persoonlijk op het Britsche consulaat komen, tusschen 10 en 2 uur. De politie te Nijmegen heeft de hand gelegd op de twee gehroeders S., die aldaar een export-worstmakerij hadden opgericht, zonder echter de middelen te bezitten voor het drijven der zaak. Het kwam uit, dat zij de onderneming hadden op touw gezet, na vooraf verschillende voorwerpen, een varken en uit een weide onder Wijchen, een maalkalf te hebben gestolen. Dinsdagochtend is het tweetal gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Men schrijft uit Doetinchem Van de 11 weggeloopen jongens van het rijks- opvoedingsgesticht de Kruisberg zijn er Maandag- morgen weder drie door de Gendringsche politie terruggebracht. Bij het opsporen kwam gisteren- avond de politieagent Lambrechtse van Ambt- Doetinchem met een 8tal van hen, die met stokken gewapend waren, in botsing, waarbij de agent zoodanig werd mishandeld, dat geneeskun- dige hulp moest worden ingeroepen. Te Zandvoort gingen Zondagmiddag zeven heeren een roeitochtje maken op de zee. Toen zij terugkeerden sloeg, niet ver van het strand, de boot om, waarbij alien te water geraakten. Gelukkig zijn zij er met den schrik en een nat pak afgekomen. Te Helder heeft Zondag een ernstige snij- partij plaats gehad. Een bejaard vletterman bracht zijn stiefzoon, een oppassend 21jarig jongeling, eenige gevaarlijke messteken toe, waardoor deze in bedenkelijken toestand verkeert. Hij werd ter verpleging in het gemeente-ziekenhuis opgenomeu. De dader is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Op de wielerbaan te Breda had op een avond een 25jarig joDgmensch geheel zonder voorafgaande training, een dertig ronden gereden achter een motorwiel als gangmaker. Thuis ge komen, gevoelde hij zich onwel, en toen men hem den volgenden morgen wilde wekken, vond men hem dood in ^ijn bed. Uit Kethel en Spaland wordt aan de S. Ct. gemeld Vrijdagmorgen vroeg trokken kermisreizigers door deze gemeente, waarvan de vrouw gebruik maakte om bij de winkelierster N. V. te vragen om koffie en suiker. Dit ontvangen hebbende, nam zij de hand der vrouw en las de toekomst uit de lijnen. Daarna haar eigen hand toestekende, verzocht zij de vrouw daarop eenig geld te leggen. Deze, meenende dat nog een proeve van be- hendigheid zou worden vertoond, legde eenig koper op de hand, wat echter op verzoek der vrouw werd vervangen door zilver. Toen kneep de vrouw haar hand dicht, nam de beide zakjes met koffie en thee op en verdween uit den wiiuel, de winkelierster verbluft achterlatende. In de omstreken van Breda is het met den oogst van aardbezien treurig gesteldterwijl andere jaren om dezen tijd de pluk haar hoogste punt bereikt, en deze op het eind der maand meestal is afgeloopen, valt thans van eenigen noemenswaardigen aanvoer ter markt nauwelijks te spreken. Al kunnen eenige warme dagen nog sommige late bloeiers doen rijpen, vele akkers zijn geheel zwart en zullen niets opbrengen. Welk een schade door deze mislukking aan de meestal kleine landbouwers wordt toegebracht is te begrijpen, wanneer men nagaat, dat het vorige jaar door de fruittelersvereeniging Brabantia te Prinsenhage en omstreken, behalve door den verkoop aan particulieren, aan den groothandel en het buitenlaud alleen 180,000 kilo's aard bezien werden afgeleverd, gemiddeld tegen 15 cts. per kilo. Dit jaar komt daarvan zoo goed als niets terecht. Het echtpaar Van Leeuwen, dat in een roeiboot in de Ringvaart van Haarlemmermeer in de nabijheid van Lisse voer, is door een motor- boot aangevaren. De schok was zoo hevig, dat de boot kantelde en beide personen te water raakten, de man onder de boot. Gelukkig waren dadelijk genoeg personen op de plaats des onheils die de reddende hand boden, Van Leeuwen met groote moeite van onder 't omgeslagen vaartuig haalden en ook de vrouw redden. De man is aan de hand gekwetst. Zonder eenige hulp te bieden vervolgde de motorboot zijne reis naar Leiden, waarom dan ook door de politie tegen den gezagvoerder proces-verbaal is opgemaakt. Een duur kiekje. Een folograaf uit Den Haag, die naar Utrecht was gegaan om opnamen te nemen in het circus Corty-Althoff, schoof tot beter richten van ziju toestel zijn portemonnaie er onder. Thans scheen nog iets aan de lens te haperen. Deze werd afgenomen, een oogenblik tegen het licht gehouden en aandachtig bekeken. Dit onderzoek leidde de aandacht van den foto- graaf geheel van het toestel af en toen hij zich ten slotte weer omdraaide en zich tot de opname gereed maakte, was de portemonaie, circa 122 inhoudende, verdwenen. Een handige gauwdief had er zich onder de toeschouwers gemakkelijk en ongemerkt mede kunnen verwijderen. De laudbouwer te Avenhorn die rocr een paar weken geleden het ongeluk had om met zijn paard en wagen door een trein aangereden te worden, waarbij het paard den dood vond, had Zondagmorgeu het ongeluk om met zijn Bets onder een voorbijsnellenden trein te geraken, waardoor hij overreden en gedood werd. Zaterdagnamiddag stapte de 9jarige J. K., wonende te West-lJselmonde aan den Groenen Hilledijk uit de stoomtram, met het voornemen om verder naar huis te loopen. Toen de stoom tram zich daarna weder in beweging zette, liep hij mede en hield zich aan een der wagens vast. Aan den Dordtschen Straatweg nabij den Oosthoek viel hij en kwam onder den achtersten wagen. Een wiel ging hem over den rechtervoet, die zwaar verwond is, terwijl hij bovendien een hoofd- wond en een ernstige kneuzing aan het onderlijf bekwam. Nadat het trampersoneel voorloopig hulp verleend had, is de jongen nasr de ouder- lijke woning vervoerd. In den speeltuin Rozensteyn onder de gemeente Velsen, hadden Zondagmiddag twee treurige ougelukken plaats. Eerst kreeg een 17jarige jongen een schommel tegen het hoofd, zoodat de hersens bloot lagen, en een half uur daarna werd een driejarig kind door een schommel een been stuk geslagen. De toestand van den oudste is zeer zorgelijk. De gezondheidscommissie te Dordrecht waar- schuwt de ingezetenen, dat in den laatsten tijd te Dordrecht aardewerk bestemd voor het bsreiden van spijzen verkocht werd, waarvan het giazuur bij onderzoek sterk loodhoudend is gebleken. De commissie beveelt bij aankoop van aardewerk voorzichtigheid aan. De heeren Renkum van Velp en baron Sijtsema van Arnhem, Vrijdag per automobiel in de richting van Meppel den Steenwijker weg passeerende, werden aan een groot gevaar bloot- gesteld, door dat een landbouwer van het nabij gelegen Nijeveen, die met paard en wagen aldaar was, zijn voertuig dwars over den weg plaatste. De afstand wa* te kort om te rem men, zoodat de auto op den wagen terechtkwam, en groote schade beliep. De landbouwer, wiens wagen door den schok defect geworden was, nam, hierin gesteund door eenige toegesnelde boeren, een zoo dreigende houding aan, dat de heeren het geraden vonden f 10 schadevergoeding te be- talen. De boer vroeg aanvankelijk f 100. Te Meppel is aangifte bij den wachtmeestre der marechaussee gedaan, die een onderzoek zal instellen. De kantonrechter te Haarlem, heeft dezer dagen een niet onbelangrijk vonnis gewezen. Een tuinbaas aldaar werd ontslagen van rechts- vervolging wegens het *doen graven van twee gsten in een voetpad te Bloemeudaal." De overwegingen zijn z/dat namens den beklaagde tot zijn verdediging is aangevoerd, dat hij strafrechtelijk niet aansprake- lijk is voor het door hem gepleegde feit, aangezien al mogen de gehoorde getuigen zich destijds in dienst van den bekl. hebben bevonden zij toch zeer goed in staat waren, te beoordeelen of de hun opgedragen handeling eeu strafbaar karakler droeg, zoodat, waar de feitelijke dader in de eerste plaats voor het plegen van eeu strafbaar feit ver- antwoordelijk is, deze getuigen en niet de bekl. ter zake van het bij dagvaarding bedoelde mate- rieele feit hadden moeten worden vervolgd, en bekl. mitsdien behoort te worden ontslagen van rechtsvervolging vdat de middellijke dader, hij, die het strafbaar feit doet plegen, slechts dan strafrechtelijk aan- sprakelijk is voor het gepleegde materieele feit,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2