A 1 g e m 9 s a Uieuws- ea Adverteatieblad 7 o o r Zeeuwsch-VUaaderea. No. 4243. Donderdag 26 Juni 1902. 42e Jaargang. OaveiUgheid Vaarwater. Ye TJILLET ON. VAS STEALEK, ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZUID'AFRIKA. ENGELAND. TER SEEZESSCHE COFRAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—. Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82J. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTINTlEU; Van 1 tot 4 regela 0,40. Yoor elken regal meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemasl plaatsing derselfde adrertentia wordt d* prjjf slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. UK blad ver««kljn* Jlaaml#?-, Woenadag- en Vrijdagavond, Kitaexoaderd op Feeitdagen, hlj de Flrma P. J. Til DB I1IDB tm Ter lemaen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van zeevarenden, dat op S, 11, 1« en 11 Juli 1!M»3 en zoo noodig op 13 en 14 Juli scliietoefeningen zullen worden geliouden van het fort to IJmuiden. Verdere inlichtingen omtrent deze schietoefeningen kunnen door belanghebbenden worden verkregen ter Secretarie der gemeente, op de uren, waarop deze is geopend. Ter Neuzen, den 25 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Uit Pretoria wordt aan de Daily Express geseind Men vervracht dat eerlang groote concessies zullen gedaau worden in de richting van centrale volksvertegenwoordigingen (eigenlijk staat er in het oorspronkelijke central popular institutions). Algemeen is men voor de instelling van een gefedereerd Zuid-Afrika in den trant van het Australische gemeenebest, en men gelooft dat een bezoek van Barton, den Australischen premier na de conferentie van premiers te Louden, de beweging grootelijks zou aanwakkeren. Inderdaad zijn de politieke aspiraties van het geheele volk gevestigd op het federale ideaal. De beginseien van federalisme worden druk door de Boeren besproken, die het denkbeeld van een vereenigd Zuid-Afrika warm begroeten en erkennen dat zoodoende een altoosdurenden vrede verzekerd zal wezen. Men gelooft dat de parlementen van Natal en de Kaapkoionie de zaak op vaderlandlievende wijze tot de hunne zullen maken. De voornaamste moeiiijkheid zal de samenstelling van een grond- wet zijn, die de meerderheid van 's Konings onderdanen aannemelijk lijkt. Toongevende mannen hier keuren een verhaaste binnenstrooming in Zuid-Afrika sterk af. De landverhuizing moet zorgvuldig en langzaam in haar werk gaan, want immigranten zouden anders eenvoudig bij menigte aan de kust moeten blijven. Het rollend materieel is versleten door de zware en voortdurende eischen die de militaire overheid eraan gesteld heeft, en zal hernieuwd moeten worden. Het is thans geheel onvoldoende voor de eischen De Australiers denken er over het algemeen niet aan, zich op de hoeven neder te zetten. Het meerendeel gaat naar hun eigen land terug. No, als 't werkelijk tot een vereenigd Zuid- Afrika mocbt komen, dan is tot op zekere hoogte 'teinde van den strijd voor de Boeren nog heel d e omroeper. 2) „Om Godswil, spreek toch wat zachter," zeide het meisje en stak in haren angst beide armen naar hem uit, als wilde zij zijne woorden tegen- houden. Drommels", sprak Van Stralen, eenskhps emstig wordende, terwijl zijn hoofd geweldig schudde, „dat is niet pluis hierje staat om zoo te zeggen niet zuiver in je schoenen, zusjelk weet meer van het middeljon dan me lief is." Het meisje bedekte het gelaat met beide handen en zeide.o verdenk mij toch niet van oneerlijk- heid, ik heb dat niet verdieod." .Maar wat drommel maukeert je dan vroeg Van Stralen verwonderd. Als je om zoo te zeggen zuiver van geweten bent, zeg dan maar waar het middeljon is. Er zal geen haan naar kraaien, dat beloof ik je. Wat voor den oanwijzer van den vindenoar bestemd is krijg je toch, al is het middeljon ook niet verloren maar gestolen." .Gestolen"! herhaalde het meisje en een snijdeDde gil vloog door het kleine schamele vertrek. Zij liet het hoofd met een doffen slag op de tafel vallen en scheen aan de hevigste gemoeds- beweging ten prooi. .Gestolen"kermde zij nog een paar malen en barstte toen in een bitter geween uit. Van Stralen was lang niet op zijn gemak, daar in dat kamertje met een onbekend jong meisje, voordeelig. Want de band tusschen AustiaBc en 't moederland is heel ios. Australia heeft een eigen bestuur; wel staat een Engeisch gouverneur er aan 't hoofd van alles, maar bepaald ingrijpeu doet hij niet. Australia bestuurt zich vrijwel zelf. Voorloopig hebben we er echter rekening mee te houden dat 't bericht bepaald nog op bevesti- ging wacht. 't Zou een der geheime vredesbe- palingen kunnen zijn, van wier bestaau direct na 't sluiten van den vrede al werd gercpt, en waar- door de tevreden houding der groote Boeren- generaals na de overgave, ook niet weinig zou zijn verklaard. Botha moet nu weer volgens den .Times"- correspondent te Pretoria beweerd hebben, dat hij de schorsing der Kaapsche Qrondwet beschouwt als den voornaamsten factor voor toekomstigen bloei. 't Begin van dit overzichtje als commentaar hiernaast leggende, is ons die uiting recht dui- delijk. Botha en zijn staf zijn verleden week naar Pretoria gegaan. Steyn en zijn vrouw zijn nog te Krugersdorp. Steyn's ziekte doet hem uog altijd erg aan, ofschoon ziju algemeene gezondheidstoestand verbeterd is. Maandag had in Buckingham Palace 't eerste gala-diner ter eere van de krnning plaats. Daar zaten aan prins en prinses Heinrich van Pruisen, de grootvorst-troonopvolger van Rusland, aarts- hertog Frans Ferdinand van Oosteurijk, de kroon- prins van Denemarken, de groothertog van Hes- sen, prins Albert van Belgie en de pauseiijke vertegenwoordiger. De Koning en de Koningin waren 's middags uit Windsor aangekomen. Van 't station ging 't in een open landauer naar genoemd paleis, de Koning in een overjas, om zich nog wat te menageeren. Hij zag er vermoeid uit. Op den weg van 't station naar 't paleis werd het koningspaar een hartelijke ovatie gebracht. Liet zich Maandag alles nog we] hoopvol aanzien, de dag van gisteren bracht het Lon- densche publiek een groote teleurstelling. Wat vermoed was, werd bewaarheid De kroning is uitgesteld wegens de ziekte des Konings. De geruchten, die spraken over een volstrekt niet zoo voorbijgaande ziekte des Konings, behels- den dus toch de waarheid. Zoo meldde het .Berliner Tageblatt" afgedrukt voordat't uitstel van de kroning bekend werd dat de Koning dat in hulpbehoevenden toestaud verkeerde, want zij beefde als iemand die de koude koorts heeft. .Wees toch niet zoo verbouwereerd, meid-lief", sprak hij, haar met den steel van zijn houten hamer een stootje tegeu den schouder gevende. .Ik zeg immers niet, dat jij 't middeljon gestolen hebt Het meisje gaf geen antwoord, maar beefde nog heviger. .Spreek dan toch eens een woord", her- nam de omroeper, ,/ik zie wel dat je geen schuld hebt aan den diefstal, doch je weet misschien dat het hier in de buurt ergens schuiltis het niet zoo Het meisje bleef stom, snikkend. .Heb je dan soms een vrijer die niet pluis is, zusje f>" Op die vraag volgde een ontkennend hoofd- schudden. .Ook al niet Peen deugniet van een broer misschien Er ging op nieuw een schok door al haar leden. Van Stralen knikte met het hoofd. .Nu zal ik den spijker wel op den kop geraakt hebben", zeide hij. t Is erg, drommels erg, dat moet ik bekennen. Maar met huilen en lamenteeren komt die zaak om zoo te zeggen niet terecht, zusje. Laat uw vader den jongen eens goed onder handen nemen en zorgen dat het kostelijk middeljon te voorschijn komt, dan zal ik er nog wel een mauw aan zien te passen, zoodat de politie er buiten blijft." Het meisje stond op, nog altijd angstig en ge- jaagd. Haar tanden klapperden en zij riep in afgebroken woorden uit: .Ik weet niets ik heb niets gezegd ga ieed aan een ziekte in den hals, welke kwaal in de laatste dagen zoolanig was verergerd, dat een operatie noodzakelijk en spoedeischend was ge- worden. De iijfartsen verlieten den Koning deze en de vorige week niet meer. De Koningin verzorgt haar gemaal met de grootste oplettendheid. Het is in de verste verte, niet met woorden te beschrijven, met hoe groote teneergeslagenheid en smart het publiek het bericht heeft ontvangen dat de kroning is uitgesteld wegens ougesteldheid van den Kouing. Men merkte voor het eerst dat er iets ernstigs ophanden was, toen de ver- tegenwoordigers van de voornaamste nieuwsagent- schappen plotseling dringend op het Buckingham- paleis werden ontboden, waar Francis Knollys hun het officieele bulletin, geteekend door de groote chirurgen des lands, mededeelde. Onder- wijl had de jobstijding het Lagerhuis en andere centra bereikt, en de telefoon en de telegraaf ver- spreidden het bericht dadelijk door geheel Londen De straten waren propvol met een menigte men- schen die vrij-af hadden, en volkomen geslagen waren. Er ging een schok van ontzetting door de menigte, toen de avondbladen verschenen met groote plakkaten waarop het nieuws te lezen stond. De Koning moest eens operatie ondergaan, die des namiddags om twee uur plaats had. De Earl Marshall heeft last gekregen van den Koning, om diens innig leedwezeu te betuigen dat de kroningsplechtigheid, wegens een ernstige ongesteldheid, moet uitgesteld worden. Alle feestelijkheden te Londen zullen dientengevolge eveneens uitgesteld worden. De Koning hoopt echter zeer dat de feestelijkheden in de provincie volgens het reeds vastgestelde program zullen doorgaan. De naam van de ziekte, waaraan de Koning lijdt, boezemt ongerustheid in. Het geheele ko- niuknjk houdt angstig de blikken gevestigd op de poorten van het paleis. Gewoonlijk moet een patient die zulk een operatie oudergaat, vier of vijf weken te bed liggen, zoodat ouder de gun- stigste omstandigheden geen hoop bestaat dat de kroning spoedig zal plaats hebben. De menschen zijn diep getroffen door de bizondere boodschap van den Koning, uitgevaardigd vlak voor de hachelijke operatie. De Koning zegt daarin den Lord Mayor dat het middagmaal voor de armen niet mag uitgesteld worden en dat ook de reeds ontworpen feestelijk heden in de provincie moeten doorgaan. Om 2 uur werd aan het Buckingham-paleis maar beenom Godswil ga heen ik heb het medaillon niet gezien." Toen zonk zij weer uitgeput op den stoel neder. Van Stralen geraakte meer en meer in verlegen- heid. Hij begreep zeer goed, dat hij hier met den .oanwijzer van den vindenoar" te doen had. Hij gevoelde diep medelijden met het meisje, dat waarschijulijk door eerlijkheid gedreven, hem aan- gifte had willen doen van het voorwerp, hetwelk hij had omgeroepen, en nu, tot bewustzijn ge- komen dat het niet gevonden maar gestolen was, in grooten angst veikeerde. .Ik wil gaarne doen wat ik kan, om het potje gedekt te houden", zeide hij, .maar dan moet je mij ook de waarheid zeggen, de voile waarheid. Jaag mij hier niet van daan, zusje, want dan zou ik om zoo te zeggen dadelijk naar de politie moeten gaan en die maakt met zulke gevallen niet veel complimenten.Nu, nu, wees maar bedaard ik zeg immers niet, dat ik het doen wil. Alles kan nog goed afloopen, maar ik moet de waarheid weten hoor Ik ben een vijand van sleuters en draaierijen. 'tis nooit goed dieven in zijn hart te smooren, en of de dief nu een vrijer of een broer is, hij moet er uit. Vertel mij daarom zonder veel vijven en zessen wat er gaande is en dan zullen we samen zien wat er te doen valt. Maak vooral geen burengerucht, want onbescheiden ooren hebben om zoo te zeggen geen omroeper noodigdie vinden altijd kwade tongen genoeg. Wie weet hoeveel menschen er in zouden groeien, als zij u met den vinger konden nawijzen want er zijn altijd lieden die denken, dat zij er zelven schooner van worden als zij een ander vail maken. Je ziet, dat ik het eea bulletin aangeplakt, naar laid waarvan de operatie op den Koning geslaagd is-- Er is een groot absces weggenomen. De Kouing heeft de operatie goed doorstaan en zijn toesland is be- vredigend. Balfour zeide in het Lagerhuis, dat de operatie op den Koning, die aan perityphlitis (ontsteking om den biinden darm) lijdt, zeer goed geslaagd is en de Koning zich zoo wel bevindt als mogelijk is. Verder zeide Balfour, dat hij niet voorstelt, het Hnis te verdagen, omdat dat op het volk een verkeerden indrnk zon maken. De toestand des Konings is ongetwijfeld ernstig en zorgwekkend, maar wij hoeven zeide de Minister geen sterker woorden te gehruiken. De voorgestelde verdaging van het Huis voor de kroningsfeesten is natnurlijk onbepaald uitgesteld, maar de open- bare feestdagen van Donderdag en Vrijdag kunnen met afbesteld worden. Terwijl Balfour sprak, hadden alle leden van het Lagerhuis het hoofd ontbloot. In het Hoogerhuis zeide Lord Salisbury, iu antwoord op een vraag hoe het met den Koning ging Al wat wij op het oogenblik kunnen doen is hopen en bidden, dat het beste gebeure, ons troostende met de wetenschap, dat de doktoren met den vooruitgang van den Koning tevreden zijn. Een bizonder zware operatie is met goed gevolg verricht en er is alle hoop op een gunstig verloop. Er moet tenminste drie of vier dagen onzekerheid heerschen, maar het is een troost te weten, dat het moeilijk beter heett kunnen loopen. Wij hebben alien grond om te hopen, dat het verloop snel en gunstig zal wezen. Niettegenstaande de ziekte des Konings is de ontvangst van de vreemde afgezanten en deputaties op het paleis heden niet afgebroken. Leden van het koninklijk huis ontvingen hen uit naam des Konings. Het diplomatieke korps bracht een bezoek aan het departement van buitenlandsche zaken om zijn deelneming te betuigen. De toegangswegen tot het Buckingham-paleis zijn verstopt door lange reeksen rijtuigen met koninklijke en andere hooge bezoekers. Een vreemde mengeling van drukte en somberheid heerscht er in de gangen van het Buckingham- paleis. De hertog van Connaught, die na een aantal vreemde gasten ontvangen te hebben, voorbij liep, zag er vrij opgewekt uit. Zoo ook de prins van Wales. Deze ging om 4.30 van het paleis naar zijn eigen huis. De meeste gezichten, vooral goed met u meen, zusje. Houd dus niets achter, dan kan alles nog goed afloopen." Door deze woorden, op hartelijken en deel- nemenden toon gesproken, werd de tong van het meisje ontboeid en zij deelde het volgende mede. Leentje, zooals het meisje zich noemde, had den vorigen dag bespeurd, dat haar broeder, een lood- gietersknecht, heimelijk iets glinstereuds aan haar vader vertoonde. Kort daarna, terwijl zij het eten op de tafel bracht, waren zij in een hoek van de kamer aan het fluisteren gegaan. Zij had duidelijk het woord .gevonden" opgevangen en ook vluchtig een voorwerp gezien, dat wel iets naar een klein gouden horloge geleek. Op haar vraag of zij iets nieuws hadden, kreeg zij van haar vader, norsch ten antwoord, dat dit haar niet aauging. Toen zij zich 's avonds naar haar bed op den zolder had begeven, hoorde zij beneden een buitengewoon lang gesprek voeren. Uit nieuws- gierigheid had zij het bed verlateu om door een spleet in den zoldervloer te gluren. Daar zag zij, hoe haar vader en haar broeder bij de lamp afwisse- lend het gouden voorwerp nauwkeurig bekeken, hetwelk zij dien middag reeds met een oogwenk gezien had en dat niet anders kon zijn dan het omgeroepen verloren medaillon .met perels berand en met hoar gewark." De vader wilde het bij een of anderen schacheraar van de hand doen de zoon vond dit echter niet raadzaam en achtte het beter, de paarlen uit te suijden en het een en het ander bij verschillende goudsmeden te verkoopen. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1