Een WOONHUIS BIJRGRRLIJKE STAftD~ Advertentien. Openbare Verkooping Mengelwerk. ONTOEREKENBAAR. Gedurende de groote hitte. DAN K zTG GING en Aanhoorig-heden, nor, bij het binnenkomen iu de baai van Axim op een rots, welke Diet op de kaart is aangegeven, en kon niet afgebracht worden. Onmiddellijk gaf kapitein Tubbs, die op de brug stond en den ernst van den toestand inzag, zijn bevelende acht scheepsbooten waren reeds neergelaten toen vele passagiers, nog half slapende, op het dek kwamen geloopen, de meesten jammerend over het verlies bunner reiszakken en koffers, die in het ruim waren geborgen. Onophoudelijk liet kapitein Tubbs het binnen- dringende water peilen. In ruim 1 was er bijna onmiddellijk 15 voet, in ruim 2 13 voet water; kort daarop drong het water in de machinekamer en werden de vuren uitgedoofd. Er moest dus spoedig gehandeld worden. Het inschepen der passagiers in de scheepsbooten geschiedde niet zonder moeite bij een ijskouden regeD, terwijl de zee van oogenblik tot oogenblik holler werd. Bovendien konden de booten niet tot aan het strand, waarvan men 20 miuuten ver- wijderd was, varen en moest men een heel eind door zee baden. Van een der passagiers, Van Trier genaamd, werden bij het inschepen twee vingers verpletterd tusschen de scheepsboot en den romp van het gestrande schip. Tegen den middag hadden de reddingsbooten verscheideue malen de reis naar het strand over en weer gemaakt en was alle man behouden aan land gebracht. Ook de mail en de bagage, die de passagiers in hun kajuit hadden. Alleen kapitein Tubbs en de officieren bleven toen nog aan boord. Het weer werd uu zeer slecht. De woedende bareu braken ruimen 3 en 4 door, alles verbrijzelend, de officierskajuit wegslaande en de voorplecht be- dreigend, waar de officieren de wijk geuoinen hadden. Om 5 uur was alles verbrijzeld, alles vernield en de golven dreigden toen heel het wrak af te brekeu. Nu gaf kapitein 1 ubbs het bevel dat ook de officieren aan land zouden gaan, daar het schip onherroepelijk verloren was hijzelf ging het laatst van boord. Te Axim was het een heel werk om de passagiers onder dak te krijgeude gelukkigen kregen een onderkomen iu het eeuige hotel der plaatsde anderen vonden opuame in het fort ofin de gevangenis De bemanning kreeg als logies een groote hangar, waar ook de geredde bagage en koopwaren opgestapeld lagen. In den loop van den avond echter werd die hangar plotseling door een neger- politiemacht omringd en men joeg de schipbreuke- lingen onverbiddelijk uit deze schuilplaats. En men woonde toen een zonderling schouwspel bij eens de matrozen verjaagd, begonnen de politieagenten te plunderen en weg te dragen wat niet te zwaar was. Om 1 uur a nachts werd een der dieven op heeterdaad betrapt op het oogen blik dat hij een kist cognac wegvoerde. De Engelsche overheden hebben den agent onmiddellijk afgezet en beloofden hem streng te zollen straffen. Verjaagd uit hun hangar, werden de matrozen gelogeerd in de school, waar zij tot Diusdag daaropvolgend verbleven. Intusschen hadden de passagiers met het stoom- schip ,/Sobo" de reis naar CoDgo voortgezet, zij hebben alle bagage, die in het ruim was en een deel der reiszakken en koffers in hun kajuit ver loren ook aan laud is er van het geredde veel verloren geraakt. Bijna iedereen aan boord heeft verlies geleden en sommige matrozen zijn er heel erg aan toe. Daar de kabel te Axim gebroken was kon men van daaruit geen telegram verzenden en het was de kapitein van het stoomschip //Segundi de eerste boot, welke op weg van Congo naar Liver pool Axim aandeed, die Zaterdagmorgen van de JFransche kust het nieuws der ramp naar Europa seinde. De //Segundi" nam ook 7 man der equipage mede van het verongelukte schip. Dinsdag 27 Mei vertrokken officieren en be- mauning met de //Anversville" naar Antwerpen. Men wilde op die boot de bemanning doen werken, wat zij weigerde te doenook reclameerde de bemanning er tegen, dat zij bij de stokers in 't vooronder waren gelogeerd. Ten laatste werden de matrozen opgenomen in de 2de klasse en be- hoefden ze niet te werken, Te Sierra Leone vond de ,/Anversville" de 7 man, die met /Segundi" waren vertrokken men had dezen ontscheept, omdat ook zij weigerden te werken en met recht hadden beweerd, dat zij als schipbreukelingen aanspraak mochten makeu op vrij vervoer naar huis. Men had ze daarop doodeenvoudig aan land gezet. Met de //Anvers ville" zijn zij toen meegekomen naar Antwerpen. Van de 70 man die te Axim in de school een onderkomen vonden werden er 50 ziek, doch nu zijn er nog slechts 6 ongesteld, waarvan 1, de slager, heel erustig, zoodat hij iu het hospitaal moest worden opgenomen. De /Stanleyville" is volgens de laaiste be- richten geheel opgebroken. Boer Jochems had van de belasting zijn tweede waarschuwing, een van een dubbeltje, ontvangen, en liet violen maar zorgen. Een dag of acht later volgde een dwangbevel. Nu nam Jochems een touw, bond daaraan zijn eenige. bezitting, een koe die zich vetgevreten had aan andermans gras en ging ter markt in stad. In het nabijzijnde dorp was Darm, meester- vleeschhouwer en spekslager, juist voornemens zich eveneens op pad te begeven naar stad, toen Jochems c. s. den winkel passeerden. Met welgevallen rustte mr. Darm s blik op het goedgemeste stuk vee. He, Jochems, als je naar de markt gaat, kan ik je dat reisje besparen. 'k Geef je honderd gulden voor de koe, tien gulden op hand en morgen de rest, als ik het beest kom halen. Top, zei Jochems. Hij stak de tien gulden- op, sloeg de richting in naar huis, maar nam aan het eind van de straat, een anderen weg en vervolgde, om het dorp heen, zijn route naar de stad. Na een half uur gaans ontmoette hem de veehandelaar Samuel Knap, die, na een praatje over de moeilijke tijden en de slechte verdien- sten, Jochems voor zijn koe een bod deed van dertig rijksdaalders. Vijftien gulden handgeld en morgen, als Samuel het dier kwam halen, het overige geld. Top, zei Jochems. Hij streek de duiten op en dronk in //De blauwe Druif zooveel bier totdat de veehandelaar uit het gezicht was, waarna hij zijn weg naar de stad vervolgde. Op de markt verkocht Jochems zijn koe, nu voor de derde maal, voor negentig gulden a contant met directe levering. Twee dagen bleef boer Jochems in de stad, ging toen met een goeie honderd pop op zak naar huis, tracteerde de zijnen en stopte de rest van het geld in den grond. Daar hij geen stuk roerend of onroerend goed meer het zijne kon noemen, dacht Jochems aan belasting betalen heelemaal niet meer. Maar niet lang daarna kwam een rijksveld- wachter opdagen, die Jochems een groot papier in de handen stopte, waarop bovenaan met vette letters vermeld stond //Dagvaarding". De boer verstond niet al het adakadabra dat op het papier was te lezen, maar zooveel snapte hij er toch van, dat het er nu leelijk voor hem uitzag. De slachter Darm en de veehandelaar Samuel Knap, die hij beiden lachend de deur uitgejaagd had, waren op hooge beenen naar den officiervan justitie geloopen en hadden Jochems aangeklaagd wegens twee feiten van bedrog. Die dagvaarding viel Jochems zwaar op de maag. Zoo weinig hij gaf om waarschuwing en dwangbevel, des te meer respect had hij voor de geleerde heeren van het gerecht. Daar viel niet mee te spotten. Nadat hp zich een paar dagen suf had ge- peinsd, hoe zich te redden uit den sterken arm der gerechtigheid, liep Jochems, teneinde raad, naar zijn buurman, die, gewikst als hij was, al meer dan eens door de mazen der wet ge- kropen was. Ditmaal zag de oude vos er echter ook geen gat in. Niettemin gaf hij hem een goeden raad, hij verwees Jochems naar een zaakwaarnemer in de stad, een geslepen kerel, die de wet op zijn duimpje kende, zwart wit maakte en omgekeerd en het recht menigmaal een loer gedraaid had. De man in quaestie was een grijskop met spitsen neus en kleine, loerende oogen. In het begin van de vorige eeuw had hij eens de school bezocht, maar nooit van zijn leven een examen gedaan. Toch liet hij zich gaarne z/meneer de advocaat" noemen. Zijn bureau had de zaakwaarnemer onder de hanebalken en daar gaf hij advies in alles, wat met pen en inkt plus listige kunstgrepen te bereiken was. Menschen van het slag van Jochems, die met de pet op den kop en een pijp in den mond binnenkwamen, zag hij gaarne, daar die lui juist de beste reclame voor hem maakten. Daarom hoorde de zaakwaarnemer de klaag- liederen van zijn bezoeker dan ook geduldig aan. Toen Jochems uitgesproken had en den ander in angstige afwachting aankeek, zei deze Maak je maar niet ongerust hoor, je zaak staat prachtigje speelt heel eenvoudig den ontoerekenbare. Ontoerekenbare vroeg Jochems, dat verstaan ik niet. Ik zal het je zeggen. Als je voorkomt begin je met een erg dom gezicht te zetten. Dat zal je niet moeielijk vallen, want erg snugger zie je er al niet uit. Dan, als de heeren van 't gerecht je wat vragen, lach je ze in d'r gezicht uit en antwoordt telkens niets anders dan 't kan niet bestaan, 't is onmogelijk. Als je zoo doet, dan spreken ze je zeker vrij en als je vrijgesproken bent, dan betaal je me tien gulden begrepen Ja, nu snapte Jochems het en-heel wat kalmer zag hij de behandeling van zijn zaak tegemoet. Wat hield die domme boer zich kranig aan het advies van den zaakwaarnemer. Hij speelde zijn rol fameus en viel geen seconde door de mand. Met een klassiek idioot gezicht galmde Jochems op iedere vraag zijn spreuk;/'tKen niet bestoan, 't is onmeugelik." Nadat met de rechters nog een arts voor zooveel onzin zijn schouders had opgehaald, luidde de uitspraak ontslag van rechtsvervolging wegens klaarblijkelijke ontoerekenbaarheid. De zaakwaarnemer, die het strafgeding had bijgewoond, en ook bij de uitspraak tegen- woordig was geweest, wachtte Jochems buiten het gerechtsgebouw op. Kerel, ik wensch je van harte geluk met het succes, je hield je verbazend goed, tusschen- beide dacht ik werkelijk dat het niet pluis was in je bovenkamer- En, dok nou eens op, m'n tien gulden. Watte, zei Jochems en trok daarbij het allerdomste gezicht dat hij nog gezet had, tien gulden 't Ken niet bestoan, 't is onmeugelik, en lachend maakte de boer zich uit de voeten. Zoo'n vervloekte spitsboef, raasde de zaak waarnemer, die schooier keelt me met mijn eigen advies. En verhaal heb ik ook niet op hem, hij is immers ontoerekenbaar. Gedurende de groote hitte, voornamelijk in de maand Augustus, lijden de jonge meisjes die maar een weinig bloedarmoedig zijn aan zwaarten in 't hoofd, oorsuizingen, steken in de zijde en derge- hjke ongemakken. Zij hebben kringen om de oogen, de wangen en lippen zijn bleek. De geringste inspauning maakt hen neerslachtig, de minste vermoeienis veroorzaakt beuauwdheden. Het trap- pen klimmen wordt hun onmogelijk. Dit zijn de zekere teekens der verarming vau het bloed, der bloedarmoede. Men meent dat met het schoone jaarge- tijde, gedurende de hitte van de maand Augustus bijvoorbeeld, dat men zich niet meer behoeft te verzorgeu, dat men vanzelf welvareud zal zijn. Zulks is eene groote vergissing en de zieke is somtijds nog meer aangelast gedurende het warme seizoen. Op dat oogenblik moet men niet ver- zuimen een krachtige hernieuwer van het bloed te gebruiken. Maar welke hernieuwer moet men aauwenden De drankjes staan spoedig tegen, het is dus verkieselijk de Pink Pilleu van Dr. Williams aan te wenden. Elk dezer pillen bevat de elementeu van een droppel krachtig bloed en zij kunnen zoo gemakkelijk ingenomen worden. Mejuffrouw G. de Ruiter, te Oud-Bodegraven gemeente Zwammerdam heeft ze ook met succcs aangewend. Ik was, zoo schrijft zij, zeer geplaagd met hoofdpijn en o.ngeregeld, hetgeen mij steeds treurig stemde en mij alle lust ontnam. Men ried mij aan de Pink Pillen te gebruiken die in dergelijke ziekteu zoo wonderbaar gewerkt hadden en ik verklaar dat alleen zij, mij de krachten teruggegeven hebben en vooral dat zij mijn ondragelijke hoofdpijn hebben doen verdwijuen Ik geroel mij zeer gezoud, ben goed geregeld, en in geen jaren heb ik mij zoo wel gevoeld, mijne dankbaarheid kent geene grenzen, maakt het ge- rust bekend opdat de lijdende menschheid ook tot hun gebruik overga. Die zelfde ongevallen komen veelvuldig voor bij de bloedarmoedige personen, omdat de bloedsom- loop op geene normale wijze plaats heeft, ter oor- zake van zijne zwakte en de armte aan roode bloedlichaampjes. De Pink Pillen herstellen door hunne herstellende werking die bloedlichaampjes die verdweneu zijn en geven het aldus een kracht en rijkdom terug die gu nstig is voor de bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, rheumatiek, verzwakking bij man en vrouw, Het is dus een wijze raad voor de huismoeders om hunne kinderen, door deze aandoeningen eveneens aangetast, de Pink Pillen te doen geven. Door een voldoend gebruik der Pink Pillen zal het jonge meisje kracht en levenslust bekomen en zal hare wangen rood zieu worden. De mannen en de vrouwen, op onver- schillig welken leeftijd, zullen door hun gebruik eene gezoudheid putten, die huu een laug leven zal verzekeren. Men zij echter op zijne hoede, want ongeluk- kiger wijze, worden deze Pink Pillen op grove wijze nagemaakt. Bestelt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten siaan of bij onzen hoofddepothouder, alsdan zijt gij zeker van uwe zaak. Prijs 1,75 de doos9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilie, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezen'ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Ter Neuzen en omstreken bij JOH. DE RODS, K 157, Vlasmarkt, Middelburg. Door den heer Joh. de Roos is als wederver- kooper der Pink Pillen voot TER NEUZEN en omstreken aangesteld A. YAN OVERBEEKE— LEUNIS, Westkolkstraat. Op aanstaanden Zondag 22 Juni, hoopt onze geliefde vader, behuwd- en grootvader MATHEUS DE BLAEIJ Dz., ziju (i0,ten geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang gespaard blijve is de wensch van Zijne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Hoek 26 Juni 1902. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, mijn geliefde echtgenoot CORN. CASTELEIJN, in den ouderdom van 28 jaar en 9 maanden, mij nalatende 66a kind, te jong om dit zware verlies te beseffen. Zijn bedroefde vrouw en familie, C. H. M. VERVENNE, Wed. C. Casteleijn. Kruiningen, 20 Juni 1902. Algemeene kennisgeving. Op Woensdag, den 18en Juni j. 1. overleed te Zaamslag zacht en kalm in de hope des eeuwigen levens onze geliefde vader, grootvader en over- grootvader JAN JANSEN, in den ouderdom van ruim 88 jaren. Namens de familie, Hontenisse. ABR. JANSEN. Voor de vele bewijzen van deel- neming ondervonden bij het overlijden van onze innig geliefde moeder en behuwdmoeder Mevw de Wed. A. WAEIJHAERTBolier, betuigen wij onzen hartelijken dank. P. WAEIJHAERT. TerNeuzen. G. A. J. HEIJBLOM—Waeijhaeut. J. C. HEIJBLOM. C. J. WAEIJHAERT. Brumisse. A WAEIjHAEK,T_bertinat. aan de Veeverzekering Mi), 's Gravenhage, Agent Jac. VAN DORSSELAER te Lamswaarde, voor de vlugge uitbetaliug van mijn onteigend paard. J. A. VAN REMORTEL, Landbouwer, Kruispolder. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de weduwe en kinderen NICOLAAS HARTE, in het koffiehuis //het Scbeepje," be- woond door J. C. J. Kolijn te Ter Neuzen, op Woensdag den 16 Jul! (902, des namiddags ten 2 ure, verkoopen waarin Smederij wordt uitgeoefend en het recht van erfpacht op de daarbij behoorende gronden, eigendom der gemeente Ter Neuzen, alles in die gemeente aan de Westkolkstraat. Te aanvaarden 17 November 1902. Betaling der koopsom 16 September 1902. lloiifenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Mei. Jan Francies Mass, oud 29 j., jm. en Anna Catharina Cambeeu, oud 24 j., jd. Geboorten. 3 Jnni. Maria Catharina, d. van Johannes de Feijter en van Janna de Brnijne. 4 Juni. Maria en Maria Angelina, dochters van Petrus Alexander Hageman en van Emma Natalia Drnmont. 5 Jnni. Johannes Francies, z. van Rosalia van Overmeeren. 6 Jnni. Aloijsius Jacobus, z. van Johannes Everaard en van Apolonia Maria Rottier. Rosalia Emerentia, d. van Petrus Johannes Franciscns Neve en van Clotilde Veneranda Maria van Damme. 7 Juni. Petrus Josephus, z. van Augustus Vlegels en ran Cornelia Bisschop. 12 Juni. Romenia Augnata Julma Clementina, d. van Ludovicus Fidelus Beck en van Johanna Catharina Cappendijk. (Jverlijden. 1 Juni Judocus Pauwels, oud 53 j., echtg. van Petronella Tieleman. 3 Juni. Levinus Alphons Everaert, oud 3 j., z. van Jacobus en van Maria van Cam pen. 7 Jnni. Theodorus Baart, oud 65 j., echtg. van Christina Vaal. 9 Juni. Cornelia Elias, oud 77 j.. wed. van Francies de Bakker. Judoca van Swaal, oud 11 m., d. van Jan Francies en van Colleta Sameel. 14 Juni. Alplionsus van Reese, ond 6 j., z. van Josephus en van Phelomina Heijdens. Rozalia Ver- durmen, oud 39 j., echtg. van Johannes Hnbertus Cornelis Boskelion. linenarhl. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Juni. Jose plius Cornelis vau VVaesberghe, oud 27 j., jm. en Leonia Maria Coone, oud 25 j., jd. Petrus van Overloop (van Stekene, Belgie), oud 25 j., jm. en Leontine Goossens, oud 23 j., jd. Augustinus de Gronckel, oud 31 j., jm. en Maria Clemence Kaes, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Juni. Josephina Maria, d. van Petrus Ja cobus Bruggeinan en van Stephanie Leonie Naessens. 5 Juni. Petrus Joannes, z. van Edumundus Meervis en van Maria Seraphina Mattens. 6 Juni. Alina Maria, d. van Hypolytus van Overloop en van Marie Leonie Ketelaars. 9 Juni. Jose phus Alphonsins, z. van Honore Suij en van Marie Leonie Rombaut. Alfred August, z. van Camilus van Gremberghe en van Maria Christina de Block. 14 Juni. Eduard, z. van Augustus Augustinus Drubbel en van Marie Louise van Hecke. Overlijden 8 Juni. Anna Maria van Hooste, ond 3 j., d. van Franciscus en van Maria Ludovica Waumans. 9 Juni. Dominicus Clement Sinack, oud 22 j., z. van Dominicus en van Johanna Maria Rottier. 11 Juni. Petrus Judocus Wijnacker, oud 12 j., z. van Judocus en van Colcta Josephine Picavet. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. gcslacht van Achillus de Jonge en van Maria Magdalena Jansen. 13 Juni. Rene Joseph de Caluwe, oud 11 m., z. van Antonius en van Philomena van den Berghe. Mej. de RUITER volgens portret.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 7