Kermis of Jaarmarkt Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 21 Juni 1902. 42° Jaargang. No. 4241. Landbouwberiehten. PAARDEN- en VEEMARKT lets over Rijstmeel T"W"ZE3H13DEj ZBXj-A-ID. en de plaats die het verdient in te nemen onder de Krachtvoedermiddelen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. Burgeroeesfcr en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG, waken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche alhier zal worden gehouden op Dinsdag S Juli 1902, aanvangende des voormiddags te 9 en eindigende des namiddags te 3 uren. Vauwege de gemeente worden uitgeloofd elf premien naar welke geene mededinging wordt toe- gelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die daarvoor in het vorige jaar ziju bekroond, alsmede voor paarden en vee wegens welke alhier reeds vroeger eene premie is toege- kend en voor paarden en vee, na 11 uren aangebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijke worden tijdens de markt toegelaten. 2°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdacj den I Juli 1902 tot en wet Donderdag den 3 Juli dier maand, en dat geene nadagen zulien worden toegelaten. Zramslag, 17 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoewd, WORTMAN, Voorzitter. L. J. GEELHOEDT, Wethouder. TER NEUZEN, 20 Juni 1902. In de op morgen, Zaterdag, des namiddags te *2£ ure te houden opeubare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende puuten in behandeling Ingekomen stukkenvoorstel tot uitgifte van gronden in erfpacht. In de Woensdag gehouden vergadering van den Rsad van State afdeeling voor de ge- schillen van bestuur, werd o. a. behandeld een beroep vaii den calamiteuzeu Nieuw-Neuzenpolder te Ter Neuzen, tegen het besluit van Ged. Stateu van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit der vergadering van ingelanden van dien polder tot verkoop van inschrijvingen op 't Grootboek der Ned. Werk. Schuld, ten behoeve van de wegverhardiug. Rappoiteur was de Staats- raad Mr. De Nelee van Babberich. De Kon. beslissing volgt later. Het besluit van den gemeenteraad te Philip- voor welks ingang een met groen versierde eerepoort was opgesteld, waarop een schild prijkte met het opschrift//Hulde aan Vlissing s Mannenkoor, 1877 1902," zong Richard Hoi's Hollands Glorie," geaccompagneerd door Mej. Rika Bekker. Onnoodig te zeggen dat tijdens de uitvoering van dit lied een buitengewoon talrijk publiek zich op en om de Groote Markt bewoog en een luid applaus na het eind van het lied volgde Na afloop nam de heer H. de Priester, voor zitter van den bond //Zang veredelt, waarvau het Mannenkoor lid is, het woord en heette alle aanwezigen welkom. Met genoegen had hij de uitnoodiging van zz Vlissing's Mannenkoor," wier werkzaamlieden hij in dezen tijd ten zeerste prees, aangenomen. Hij herinnerde aan de woorden van Nicolaas Beets „vroolijkheid geeft kracht" enz. Tevens braeht hij hulde aan H. M. de Koningin, wier hart steeds warm klopt voor kunst en weten- schappen, wat H. M. ook thans weder getoond heeft, door het schenken van een prachtige zilveren medaille. De Voorzitter van de feestvierende vereeniging, de heer W. L. Winkelman, dankte den heer De Priester, voor de eer Vlissing's Mannen koor" bewezeu. Dit feest, zoo zeide hij, zet op alles de kroon wat het Mannenkoor tot heden heeft gedaan. Hij dankte ook hartelijk voor de talrijke deelneming aan dit festival. Hierna zong het Mannenkoor als feestoast ,/Zij Leve Lang". Vervolgens nam onze Burgemeester de heer Jhr Mr. A. A. van Doom van Koudekerke, beschermheer van Vlissing's Mannenkoor, het woord en dankte alle deelnemende vereenigingen voor de eer Vlissingen bewezen. Hij hoopte dat dit feest, begnnstigd door schoon weder en gevierd in een opgeweltte stemming, den besten indruk zou acbterlaten. Daarna had het aanbieden van den eerewijn plaats aan de verschillende besturen in de groote zaal van genoemd lokaal, welke voor die ge- legenheid keurig met vlaggen en tropheeu was versierd. Te half twee zette de stoet zich in beweging die werd voorafgegaan door afgevaardigden van VI. Mannenkoor met banier, afgevaardigden van den bond /Zang veredelt" en van de ver eeniging n V reemdelingenverkeer." De weg door den stoet gevolgd van de Groote markt was langs de Bierkade naar den Noordzee boulevard. Voor het standbeeld van Miehiel Adriaanszoon de Ruijter werd front gemaakt en werd door alle deelnemende muziekgezel- schappen te zamen een couplet uitgevoerd van het lied ,/Wilhelmus van Nassaue" van Marnix van St. Aldegonde (oude toonzetting). Twee pine, waarbij de heer A. de Foeljager te Clinge, Coupletten van dat lied werden in vereeniging buiten de voordracht om tot onderwijzer aan de openbare school te Philippine beuoemd werd, is blijkens een bericht van den Minister van Binnen- landsche Zaken, geschorst, hangende bet onderzoek naar de wettigheid van dit besluit. Zaamslag, 19 Juni. Ter bevordering van patrijzen en hazenteelt, wordt hier in de laatste dagen des morgens vroeg, door troepen van 5 tot 10 stroopers daarop zoo brutaal mogelijk jacbt Het vooruitzicht op een wildrijk jachtveld laat dus niets te wenschen over. Axel, 19 Juni. Heden werd alhier door het Bestuur van den polder Beoostenblij benoorden aanbesteed bet rnaken van 1625 M. grindbaau in twee gedeelten van de in dien polder gelegen Langedreef. Aan den laagsten inschrijver, J. Naeije, voerman alhier, is het werk gegund voor eene sorn van 2500. Hontenisse. De beer J. J. Heijtnan, sedert 1882 lid van den gemeenteraad, heeft, door vertrek naar elders, als zoodanig ontslag genomen. De verkiezing, ter vervulling der daardoor onlstane vacature, zal plaats hebben op Vrijdag 4 Juli e. k. eventueele stemming en herstem- ming is bepaald op 15 en 24 Juli d. a. v. Walsoorden, 19 Juni. De heer J. van Sikkelerus, sedert meer dau 30 jaren lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walsoorden en gezworen van dat waterschap, is gisteren alhier overleden. Festival te Vlissingren. Het festival te Vlissingen, uitgeschreven ter viering van het 25jarig bestaan van //Vlissing's Mannenkoor" had Woensdag, begunstigd door zeer fraai weer, plaats. Door het uitsteken van vlaggen, betuigden de bewoners hunne instemming met dit feest, terwijl op de werf z/De Schelde" en op andere werkplaatsen dien dag geheel of gedeeltelijk niet gewerkt werd- In den stoet waren 32 gezelschappen tegen- woordig, waaronder nit onze omgeving//Elk naar zijn krachten" van Hoek, „De Volharding" van Zaamslag, /Concordia" van Axel, //St. Cecilia" van Stoppeldijk, W eldoen door vermaak te Zeeuwsch-Clinge en //Opwaarts" te St. Jan- steen. Te een uur nam het festival een aanvang Het Mannenkoor tegenover de besturen der ver schillende vereenigingen met hunne banieren, opgesteld voor het lokaal /.de Oude Vriendschap," aangenaam te kunnen mededeelen, dat de zang- vereeniging //Hoop op Beter" te Cortgene, het //Mannenkoor" heeft verrast met een keurig bewerkte zilveren medaille ter herinnering aan het festival. De heer W. L. Winkelman, dankte den voorzitter van die vereeniging, den heer P. Kramer Mz., hartelijk voor de schenking, welke woorden door dezen laatste kortelings werden beantwoord. Het //Mannenkoor" heeft ter herinnering aan het festival nog een zilveren medaille laten vervaardigen, bestemd voor de Oudheidskamer. Deze werd door den voorzitter aan den burge meester, den heer Jhr. Mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, tevens voorzitter van de Oud heidskamer, met een korte toespraak overhandigd en door den burgemeester met eeriige woorden van dank aanvaard Hiermede was de plechtige. uitreiking der herinneringsmedailles geeindigd Van 7 tot 9 uur, hadden in de kiosken op de Groote Markt, Zeilmarkt en Kleine of Rit- themsche Markt volksconcerten plaats, waarin de Harmonie's //St. Caecilia" en //Ons Genoegen" en de Fanfare //Oefening na den arbeid" van Vlissingen optraden. Een overtalrijk publiek was bij die concerten tegenwoordig. De fe'estelijkheden werden beslo- ten met een bal in de nieuwe Concertzaal en een bal champetre met verlichting a giorno in het lokaal //de Oude Vriendschap" waarvoor een entree was gesteld van 25 cent. Beide lokalen waren druk bezet en heerschte daar den ganschen avond een opgewekte stemming. In de societeit van het Nederlandsche Loods- wezen was ook een bal georganiseerd, waarvan niet minder druk gebruik werd gemaakt. De gezelschappen, die aan het festival hadden deelgenomen, keerden suecessievelijk tegen den avond huiswaarts, voldaan over de goede en hartelijke ontvangst. Het festival, dat begunstigd werd door buiten gewoon prachtig weder, slaagde uitstekend. De politie had zulke maatregelen getroffen dat de stoet ongehinderd kon passeeren en alle feeste- lijkheden van dien dag zonder stoornis afliepen. Zoowel de duizenden, die van elders gekomen waren, als de ingezetenen hebben groote wel- wiilendheid aan den dag gelegd. met de zangvereeniging ten gehoore gebracht. Nadat de stoet, die uit ongeveer 900 deel- nemers bestond, was ontbonden, namen de zaug- en muziekuitvoeringen een aanvang. De zanguitvoeringen in twee lokalen, de muziekuitvoeringen op kiosken op verschillende markten, ten aanhoore van een talrijk publiek Onder de tonen der fanfares werd tegen 5 uur naar het lokaal vDe oude Vriendschap" gemarcheerd, alwaar de uitreiking der herinne ringsmedailles en de door het lot toekennen van 5 geschonken medailles plaats had. Bij loting om de 5 .geschonken medailles, viel de zilveren medaille van H. M. de Koningin ten deel aan het muziekgezelschap //De Vol harding", te Zaamslag, die van Jhr. Mr. van Doorn van Koudekerke, burgemeester van Vlis singen, aan de zangvereeniging Door Oefening en Uitspanning" te Vlissingen, die van den heer C. A. Kalbfleisch, wethouder te Vlissingen, aan de zangvereening „Uitspanning door In- spanning" te Souburg, die van Mr. Dr F. S. Witteveen, secretaris van Vlissingen, aan het muziekgezelschap ,/Weldoen door Vermaak" te Zeeuwsch-Clinge en die van den heer H. P.J. lutein Nolthenius, burgemeester van Apeldoorn en oud-burgemeester van Vlissingen, aan het muziekgezelschap Veronica" te Zuidzande. Deze medailles werden met een woord van dank door cfe voorzitters in ontvangst genomen. Bij de medaille, geschonken door H. M. de Koningin, was een oorkonde gevoegd, wier inhoud als volgt luidt 's Gravenhage, 27 Februari 1902. z/Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer het Bestuur van Vlissing's Mannenkoor te berichteu, dat Hare Majesteit, gunstig beschikkende op het verzoek neergelegd in het door dat Bestuur tot Hoogst- derzelver gericht verzoekschrift van 18 Febru ari jl.een zilveren medaille heeft gelieveu te doen beschikbaar stellen als prijs voor het in Juni a. s. te houden festival van Zangyereeni- gingen en Muziekgezelschappen, ter gelegenheid van het feest ter viering van het vijf en twintig- jarig bestaan van Vlissing's Mannenkoor." De particuliere Secretaris van H. M. de Koningin, w. g. A. VAN DER STAAL. De Vereeniging //Volharding" te Zaamslag, die de medaille van de Koningin verkreeg, zond telegrafisch een dankbetuiging aan H. M. Het was den voorzitter van het Mannenkoor Wanneer ik in deze regelen de aandacht van heeren veehouders vraag voor het Rijstmeel, dan doe ik dit niet, om dat genoemd voeder- middel voor hen nieuw of geheel onbekend zou zijn, maar omdat ik meen, dat het verdient beter en meer algemeen gekend te worden, dan tot heden het geval was. In Duitschland is het reeds twintig jaren in steeds toenemende mate in gebruik en mag het zich in een goeden naam verheugen. Hoe komt het dan, dat het zoo moeielijk gaat, om dit krachtvoeder bij ons ingang te doen vinden Hiervoor bestaan verschillende redenen, op weinige - na dezelfde, waardoor zoovele andere goede zaken, die nu bijna als onmisbaar worden beschouwd, bij hun introductie bemoeilijkt werden, maar juist daarom, omdat ze zooveel kwaad gedaan hebben en nog dreigen te doen, wil ik ze noemen 1°. het augstvallig vasthouden aan bet oude, aan het bekende, das tegenzin in- of vrees voor het nieuwe, dikwijls voortkomende uit gemakzucht 2°. onbekendheid met de zaak, daardoor met de waarde vrees om bedrogen en geld uit den zak geklopt te worden 3o. het bij proefneming, zonder vertrouwen in de zaak, ondoelmatig, dikwijls geheel ver- keerd handeleu gevolgen daarvan ver- keerde, zoogenaamde slechte resultaten, en van verdere proefneming afzien 4°. het afzien van of luisteren naar niet-ernstige, verkeerde proefnemers, die daardoor optreden als verkeerde leidslieden 5°. het zich storen aan laster van zich in hun belangen bedreigd ziende haudelaren en eindelijk iets, dat men niet kan tegengaan, maar waartegen toch moet gewaarschuwd worden, ill. het gevaar, dat men loopt, niet te krijgen de echte waar, maar een vervalscht minderwaardig, te duur betaald, slechts teleurstelling opleverend artikel, waar- mede liet echte, werkelijk goede over dezelfde kam sieschoren en veroordeeld wordt. Naar aanleiding hiervan mag ik vragen is de voedingswaarde van Rijstmeel als krachtvoe der voldoende bekend Zijn met voldoend zuiver Rijstmeel bij ons ernstige proeven genomen op melk- en mestvee Kent men hier de waarde van dit krachtvoeder in vergelijking met andere xoedermiddelen Heeft men niet vaak minder gunstige resultaten verkregen door ondoelmatige voederwijze? Eindelijk: Is het vertrouwen in dit artikel niet geschokt, is de belangstelling er in niet verflauwd door de vervalsching op groote schaal van dit op zichzelf zoo zuivere, gezonde krachtvoeder Laten wij in de eerste plaats zien, wat Rijst meel isin de tweede plaats letten op zijn voedingswaarde verder nagaan voor welk vee het het meest dienstig is, in welke hoeveelheden naast welke andere voedermiddelen en op welke wijze het toegediend wordt, ojh ten si >tte te wijzen op de resultaten der voedering. Zooals bekend genoeg is, wordt de rijst, een product der lage, vochtige tropische streken, voornamelijk uit Voor- en Achter-Indie eu Ned. Oost-Indie, in Europa in ruwen toestand, dus zoo uit de aren, in de kafjes, ingevoerd. De eerste bewerking, die ze in de pelmolens ondergaat, is het ontbolsteren, het verwijderen der kaf jes, die den eigenlijken korrel omgeven. Evenals bij iedere andere graanvrucht, is bij dezen korrel de zaadhuid met de vruchthuid vergroeid tot een opperhuid, epiderma, hier de zilverhuid geheeten. Ook deze moet afgepeld worden en bij deze bewerking neemt men met vrucht- en zaadhuid een groot deel mede van de daaronder liggende laag van den eigenlijkep rijstkorrel, die rijk is aan eiwit en vet, zoodat de rijstzemelen, welke men op deze wijze als byproduct verkrijgt, een veel grooter gehalte aan eiwit en vet bezitteu, dan de gepelde rijst zelve heeft, terwijl de koolhydraten gemakkelijker verteerbaar zijn. De kafjes, de bolsters evenwel hebben bijna geen waarde voor de voedering en kunnen in deze gelijkgesteld worden met het kaf onzer granen. De tot rijstmeel gemalen zemels vormen een gezond, gemakkelijk verteerbaar voeder, dat echter door de vermenging met de bijna waardelooze kafjes, sorns met kalk en gips, en krijt, veel van zijn waarde verliest. Daar ontzaglijke hoeveelheden rijst vooral in de kolossale pelmolens in Duitschland, ten be hoeve der consumptie en der industrie, worden gepeld, is de beteekenis van het Rijstmeel als veevoeder niet gering en verdient het ten voile de aandacht van veehouders. Als een bijprodukt dat in zulke groote hoeveelheden gewonnen wordt, is het met het oog op de belangrijke hoeveelheden eiwit en vet, ook goedkoop. (Wordt vervolgd.) Heden werd behandeld de zaak tegen D. C. W., oud 30 jaar, directeur van de zuivelfabriek Axel- Sassing, geboren en wonende te Axel, thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middel hurg, ter zake dat hij lu. valschelijk en te kwader trouw heeft geplaatst op of omstreeks 18 Maart 1901 onder een geschrift, luidende als volgt//Ondergetee- ,/kenden Louis de Koeijer, wonende te Ter z/Neuzen, van beroep landbouwer en Pieter van ,/Hoeve, wonende te Axel, van beroep landbouwer, z/verklaren bij deze tot een bedrag van tien ,/duizend gulden te zullen betalen aan promessen, ,z waarvan de bedragen bij gedeelten zijn of zullen worden opgenomen door Daniel Cornelis Wolfert, //directeur der zuivelfabriek te Axel aan de orde z/van Jacobus Andries Klaassen te Ter Neuzen; z/Ter Neuzen 16 Maart 1901" de woorden //Goed z/voor tien duizend gulden L. de Koeijer" en de z/woorden //Goed voor tien duizend gulden P. ffvan Hoeve" b. op of omstreeks 12 November 1901 onder een geschrift, luidende als volgt: //Axel 12 //November 1901 //Goed voor f 500,op den z/vier en twintigsten Februari 1900 en twee neem wik aan te betalen aan den heer S. Leman Mzn., ,/te Leiden of order de somma van vijf honderd //gulden. Waarde in goerderen naar genoegen z/genoten. Goed voor vijf honderd gulden. D. C. z/Wolfert den 12 November 1901 betaalbaar bij z/den heer Ph. van Gelderen Leiden" de woorden z/voor aval L. de Koeijer"; c op of omstreeks 2 December 1901 onder een geschrift luidende als volgt: //Ter Neuzen z/30 November 1901 Goed voor 1500,Op z/den eersten Maart 1900 twee belove en accepteer z/ik ondergeteekende D. C. Wolfert, wonende te z/Axel, te zullen betalen aan J. A. Klaassen, wwonende te Ter Neuzen of order, de som van z/een duizend vijf honderd gulden, waarde genoten. z/Goed voor f 1500,D. C. Wolfert den 30 //November 1901. Betaalbaar bij J. AKlaassen z/te Ter Neuzen," de woorden //voor aval P. van z/Hoeve"; en d op of omstreeks 4 Januari 1902 onder een geschrift, luidende als volgt: //Onderge- z/teekenden Louis de Koeijer landbouwer wonende z/te Ter Neuzen (Sluiskil) en Pieter van Hoeve, //landbouwer, wonende te Axel, verklaren bij z/deze zich hoofdelijk aansprakelijk te stellen z/voor eene som van 15000,welk bedrag is of wordt opgenomen op promessen door Daniel //Cornells Wolfert, directeur ddV cooperatieve //zuivelfabriek te Axel, aan de order van Jacobus z, \ndries Klaassen, correspondent 1°. klasse der z/Nederl. Bank te Ter Neuzen, Ter Neuzen 4 vJanuari 1902," de woorden //Goed voor n f 15000,L. de Koeijer" en de woorden z/Goed voor 15000,P. van Hoeve", zulks z/met het oogmerk bovengenoemde geschriften, z/als waren deze echt en onvervalscht te ge- //bruiken, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan" 2°. ook van boven omschreven valsche of

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5