A1 g 0 a e e a Nieuws* ea Adverteatieblad 7 o o r IZesuwsch-Ylaanderen, No. 4241. Zaterdag 21 Juni 1902. 42e Jaargang. EENE ARME VERV0LGDE. Stremming van verkeer. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EEJESTB BLAB. ZUID-AFRIKA. FEUILLETON. ENGELAN D. Prov. Staten van Zeeland. SEII/iEISOHE CIHRIVT. Voor •Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT IJSN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfde adverientie wordt dt pr^ slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. nit hinti venthljnl Haandag-, Woemdag- en Vrijdagavond, nlt^ezouderd op feesldaaen, 1»1J de firms V. J. VIM BI IAID1 to To* Heaiei. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, datOpenbare Vergaderingvan den Gemeenteraad is belegd tegen Kalerdsg den 81 Juni 11MJ8, des namiddags te 2| ure. Ter Neuzen, den 19 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, J A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter algemeene kenDis dat volgens schrijven van den beer CommisBaris der Koningin in Zeeland van 17 Juni 1902, A, n°. 594, 2e afdeeling, het verkeer over de ravelijnsgraeht 4—5 (Axelschen uitgang) van 4 Augustus a. s. voormiddag 6 uur tot 16 Augustus a. s. namiddag 7 uur zal zijn gestremd. Ter Neuzen, 19 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. De laatste overgave in den Vrijstaat had Maandag plaats te Quaggafontein, 9 K.M. ten weaten van Bloemfonteiu. De kommando's be9tonden uit de Boeren ten oosten van den spoorweg, 248 man sterk, onder generaal Brand en de kominandanten Ackerman, Krogh en Reeders, en die ten weaten van de lijn, 452 man 8terk, onder generaal Nieuwhoudt en de kominandanten llertzog, Theunissen, Van den Berg en Pretoriua en den heer Brebner, gewezen ataataaecretaria. De meeateH hunner hadden ge- weren en hun paarden waren in goeden ataat, maar de burgera waren poover gekleed. Om 10 uur 'a ochtends reed generaal De Wet met zijn ataf naar de kommando's en verklaarde hun de voorwaarden van de overgave. De Wet maaude daarbij de burgers aan, om de Engelsche regeering trouw te blijveu tot den dood De plechtigheid werd besloten m^t de gebruike- lijke juichkreten voor den Koning. Generaal French berichtte uit de Kaapkolonie, dat er daar nog slechta 150 Boeren moeten komen. „lk heb de Zuid-Afrikaansche politiemacht aan de burgerlijke overheid overgedaan, daar er geen noodzakelijkheid voor verdere militaire operaties bestaat," aeiade hij nog o. in. De ^Morning Post" verhaalt, dat te Kaapstad een praatje liep als zou generaal Cronje bij de couferentie te Vereeniging aauwezig zijn geweest. Kort daarna stond het rijtuig plotseliug stil. Bijna op hetzelfde oogenblik stond de gewaande koetsier op straat en hield het paard bij den teugel. Earle Townsend keek verwonderd en ontstemd naar buiten. Dit is het station niet, riep hij, doch te- gelijkertijd herkende hij tot zijn groote ontstel- tenis, het gebouw, waarvoor zij waren blijven stil staan. Het was een somber, onvriendelijk gebouw en op een groote lantaarn boven de voordeur las hij Politie bureau. Wat moet dit beteekenen, begon Townsend. Wie zijt gij Earle Townsend, luidde bet antwoord op kouden toon, stap uit. Wie zijt gij vraag ik. En wat beduid dit Dat zult gij spoedig vernemen. Towusend maakte een beweging, alsof hij door het andere portier wilde ontsnappen. Halt, en gehoorzaam, of gij zijt een kind des doodsriep de oubekende op dreigendeu toon. Earle Townsend uitte een kreet van wanboop, toen zijne legenpartij hem met een revolver .dreigde. Hij zou aangewezen zijn geworden, om die coDfereutie bij te wonen en met de „Baracouta" in alle stilte van St. Helena naar Simonstown zijn gebracht, van waar men hem in allerijl naar VereeDiging had gevoerd. Zijn invloed zou het pleit hebbeD beslist. De heer Bennet Burleigh vertelt hetzeltde praatje iu een auderen vorm. Volgens hem zou Cronje in het geheim van St. Helena naar Zuid- Afrika zijn gebracht om met Milner te confereeren over de beste wijze om de krijgsgevangenen te repatrieeren. Den 8 Mei zou men hem per //Canada" weder naar St. Helena hebben terug- gevoerd. De h Daily Telegraph" toont met den volgenden staat aan, dat er ten minste 80,000 Boeren tegen de Engelschen in het veld gestaan moeten hebben Gesneuveld of bezweken aan ziekten of wonden van Oct. 1899 tot April 1901 10,000 Gesneuveld van April 1901 tot 31 Mei 1902 2,200 Gevangen genomen of overgaven van April 1899 tot 13 Nov. 1901 42,000 Idem van Nov. 1901 tot 31 Mei 1902 8,000 64,200 Overg. sedert het sluiten v. d. vrede 16,620 80,820 De krijgsgevangenen te Bellary, in lodie, zijn volgens Engelsche bladen daar dezer dagen aan 't vechten geweest. 't Geval eindigde nogal grappig. Toen hun (Engelsche) bewakers hen daarop wilden scheiden, en daarbij partij kozen voor de kleinste partij, ging zoowel deze als haar vijandin van een oogenblik tevoren, op eens weer broederlijk ver- eend de Engelschen te lijf. Later werden de onruststokers opgesloten. 'tWeer is in den laatsten tijd in Londen bar slecht geweest. Dit beeft onnoemelijke schade toegebracht aan de speculanten, die bij de voor- feesten goede zaken hoopten te maken. De rennen en dergelijk vermaak meer, waren zeer schaars bezocht, of gingen niet door, mistig en koud als 't was. Voor versieringen van huizen ontbrak natuurlijk ook de lust. Wie zou ze zien door een nevel heen, die op 5 a 10 M. afstand geen voorwerpen deed onderschtiden Naar wiskuudige berekeningen zijn er langs den weg van den kroningsoptocht, die vandaag over een week zal plaats vinden, een 4J millioen >SL.««nMWaU_LL.LL- I I II mmm Er schoot hem niets over dan te gehoorzamen en uit te stappen. Er moet hier een vergissing in het spel zijn, zeide hij met een vergeefscbe pogingom zijn bedaardheid te herwinnen. Waarschijulijk zijt gij een detectieve P Neen. Maar wie zijt gij dan Een vijand van u, en van Blanche Vansant, uw laaghartige medeplichtige. Ik ben Bryce Williard. Townsend huiverde. Geheel verslagen liet hij zich door Williard binnen het politeburcau geleiden. Hij hoorde niet wat deze fluisterend tot den commissaris van politie zeide en meende dat onder deze omstaudigheden zwijgen het beste was. Een oogenblik later werd hij naar een eel gebracht. Binnen een uur kom ik terug en zal ik u omtreot deze zaak alle mogelijke inlichtingen geven, zeide Williard tot den politie-beambte. Gij behoeft in dit geval niet op mijne verklarin- gen alleea af te gaan. Nu reed hij zoo spoedig hij kon naar het heerenhuis terug, waar bij zich toegang wist te verschafFen tot de bibliotheek, vanwaar hq in de gang kwam. Aan de deur der woonkamer gekomen, keek bij naar binnen, en was dus ongezien getuige van een tooneel, dat hem ten hoogste verbaasde. Percey Grey, hersteld van zijn bezwijming, staarde als vernietigd beurtelings Myrtle Blake en Blanche Vansant aan. Ik vrees u niet, Percey Grey, zeide de plaatsen be9chikoaar gesteld. De Lendensar, die nadenkt, vraagt zich af, waar al de menschen voor die 4£ millioen plaatsen vandaan moeten komen. Als hij berekent dat er 2 millioen Londenaars, 1 millioen landgenooten en 500,000 vreemdelingen den tocht zullen komen zien, dan taxeert hij de opkomst zeer hoog en dan blijft hij nog 1 millioen onder de raining. Dindsdagavond hadden in de hoofdstad twee groote feestmaaltijden plaats. Het ,/Koninklijk-Aziatisch-genootschap" ont- haalde de overgekomen Indische vorsten, en lord Reay presideerde deze uitgelezen, deftige bijeen- komst. De te Londen verblijf houdende Nieuw-Zeelanders ontbaalden terzelfder tijd Seddon, hun premier. Seddon sprak er een politieke toost en zeide daarin, dat het besluit door de Nieuw-Zeelandsche regeering aan Chamberlain gezonden, als volgt luidde: vVoor het welvaren van hetmoederland en de overzeesche bezittingen van Zijne Majesteit is het bepaald noodig om difFerentieele tarieven in het leven te roepen, door verlagiug van invoer- rechten op goederen, in Engeland aangemaakt en vervoerd op schepen aan Engelschen behoorende, toe te staan, waartegenever het moederland een dergelijke tariefs-verlaging op koloniale producten zou dienen te bewilligen". In afwachting van den grooten dag is inmiddels de eerste koninklijke gast reeds te Londen aan- gekomen de negerkoning Lewanika van Barotse- land heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan den heer Chamberlain, op het departement van Ko- lonien. Een rood tapijt was neergelegd op de treden van de trap, waar de hoage functionarissen ran het departement den neger-potentaat ontvingeu om hem bij den Minister te brengen. De heer Chamberlain moet bijzonder voorkomend geweest zijn tegen dezen neger. (De negers staan vooreerst in Engeland in een goed blaadje). (VERVOLG.) 10*. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het reglement op de tramwegen. Het voorstel is een uitvloeisel van den wen»ch in de vorige zitting geuit om bestuurders van tramwegen te verplichten bij het rjjden twee per- souen op de locomotief te doen aanwezig zijn. De wijziging van bedoeld reglement betreft echter art. £8 een nieuw artikel (28b!«) in te voegen van den volgenden inhoud laatste, gij kunt en zult niet getuigen tegen mij, uw wettige vrouw. Zeker zal ik dit! Juist toen hij deze woorden sprak, trad Bryce Williard te voorschijn. Gij Williard Hep Blanche, als radeloos, terwijl Myrtle huiverend een paarschredeu terugtrad. Ja, ik, uw vijand, die gezworen heeft zich op u te wreken. Uw medeplicbtige, Earle Townsend, is reeds in hauden der politie, en u zal ik niet sparen. Met een wilden wanhoopskreet snelde zij op hem toeplotseliug zag men den met diamanten bezetten dolk weer schitteren in hare hand, en voor Williard op verdediging was bedacht, drong het wapen hem diep in de borst. Hij zeeg ineen, terwijl het bloed hem uit een doodelijke wonde stroomde. Slangmoordenares gij hebt mij gedood snikte hij. Myrtle en Percey waren vol ontzetting en af- schuw getuige van deze nieuwe misdaad. Op ditzelfde oogenblik werd er met kracht aan de voordeur gebeld. Myrtle verliet de kamer en kwam zeer spoedig weder terug. De politie, prevelde zij/terwijl twee mannen achter haar het vertrek binnentradeu. Blanche Vansant, op heeterdaad betrapt, zag hen uitdagend aan. Bryce Williard, naar adem snakkend, beproefde op te staan, wat hem na hevige inspanniDg ge- lukte. Met een akeligen kreet trok hij het wapen uit de wonde in zijn borst. Toen wankelde hq met z/De concessionaris is voor elken trein verplicht te zorgen of dat op de locomotief twee personen aan wezig zijn; of dat zich op den trein een beambte bevinde, die bij het rijden van uit den trein het uitzicht op de locomotief heeft en gemakkelijk moet kun- nen komen op de locomotief, om deze tot stilstand te brengen, of dit van uit den trein meet kunnen doen". 11°. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden. Volgens 1 van art. 87bis van het reglement op de wegen en voetpaden is het verboden de wegen te berijden met rij- of voertuigen, welke door eene mechanische kracht worden voortbewo- gen, terwijl volgens 2 van genoemd artikel Gedeputeerden van dit verbod ontheffing, en onder daarbij te stellen voorwaarden verguuning kunnen verleenen tot het berijden der wegen met een daarin te noemen motorrijtuig. De redactie laat Gedeputeerden echter geene vrijheid vergunning te verleenen voor bepaalde wegen en haar voor andere te weigeren. Het kan niettemin wenschelijk zijn, om motor- rijtuigen te weren van wegen, welke daartoe uit hoofde van de geringe breedte of om andere redenen minder geschikt worden geacht. Daarom stellen Gedeputeerden voor in 2 van genoemd art. ,/der wegen" te doen vervangen door van wegen". 12°. Voorstel van Gedep. Staten tot uitgifte van grond in erfpacht aan de Maatschappij voor den slraatweg van IJzendijke naar de Belgische grens. 13°. Voorstel van Gedep. Staten tot inwilliging van het verzoek van C. A. Carpreau, om andere perceelen dan de thans daarvoor aangewezeue te verbinden tot zekerheid voor het onderhoud van den weg van Aardenburg naar de Belgische grens. 14°. Voorstel van Gedep. Staten tot verleenen van een subsidie ad f 1500 ten behoeve van eene zeevaartschool te Vlissingen gedurende 5 jareu. 15°. Voorstel van Gedep. Staten tot verleenen van een crediet ad f 3550 aan de Maatschappij tot bevordering van Laudbouw en Veeteelt in Zeeland, ten behoeve der paardenfokkerij gedurende 2 jaren, onder voorwaarde dat 1". door de Maat schappij voor hetzelfde doel eene jaarlijksche bijdrage van tenminste f 400 worde verleend 2". de keuringen ge9chieden overeenkomstig een reglement, goedgekeurd door Gedep. Staten3e. de jaarlijksch, uiterlijk op I Mei, aan Gedepu- uiterste krachtsinspanning naar Blanche Vansant krampachlig, met de kracht eener laatste stuip- trekking, greep hij haar vast, hief den dolk op en bracht haar een geweldigen stoot toe. Hoewel badende in haar bloed, en doodelijk bleek, kon Blanche zich nog eenige oogenblikken staande houden, terwijl Williard dood aan haar voeten nederviel. De vrouw is stervende, de man is dood, zeide een der politiebeambten. Bryce Williard lag bewegingloos op den grond, terwijl zijn slachtoffer, Blanche Vansant, in de laatste stuiptrekkingen van den doodstrijd op de sofa lag, waarop de politiebeambten haar hadden nedergelegd. Ik wil niet sterven kermde zij als waan- zinnig. Dat bleeke kind daar zal niet triomfeeren. Williard, lafaard, moordenaar, eindelijk hebt gij dus toch over mij gezegevierd. Zelfs in haar stervensuur behield hare zondige natuur nog de overhand. Zij toonde niet het allerminste berouw en Percey Grey, overweldigd door de vreeselijke gebeurtenissen van dit uur, leidde Myrtle de kamer uit, terwijl een der be- ambten een geneesheer ging halen. Maar de misdadige vrouw stierf, voor geneeskundige hulp haar kon bereiken en een uur daarna waren de lijken van Bryce Williard en ziju slachtoffer naar de morgue overgebracht. In de bibliotheek van het heerenhuis had nog dienzelfden avond een zeer belangrijk onderhoud plaats. Men zond om den commissaris van politie en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1