A 1 g ra e e n ITieuws* ea Advertentieblad voor Zoeuwsch-Vlaacderaik No. 4240. Donderdag 19 Juni 1902. Oaveiligheid Vaarwatsr. FIBMJ3AS11. Engeland en Transvaal. ERNE ARME VERV0LGDE. 42® Jaar&ansr ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON. Gij TER \EIZEiVSCIIE COIIRMT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bjj alle Boekhandelaarg, Postdirectowren en Brieven- bushouders. ADTEBI1NTI Ji Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemasl plaatsing derzelfde adyertentie wordt At pr$? slechts tveemul berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekead. Hit biad verithljQt JlamiilHg-, IVoensdag- en Vrljda(|avondf altgezonderd op Fee§tdagen9 bij de Firma P« VAM DK IAVB1 to Tor Ieaiea« De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van zeevarenden dat scliietoefeniiifijen zullen worden gehouden a. op 30 en zoo noodig op 21 Juni 1!902 van het fort nabij den Hoek van Holland en b. in den loop der maanden *Iuli9 Augustus en September lOOS, in de stelling van den Helder, uit verschillende vuurmonden, opgesteld op de verdedigingswerken aldaar. Verdere inlichtingen omtrent deze schietoefeningen kunnen door belanghebbenden worden verkregen ter Secretarie der gemeente op de uren waarop deze is geopend. Ter Neuxen, den 18 Juni TQOi. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter open bare kennia dat het beredeneerd veralagdier gemeente over 1901, in druk verachenen is en dat exeroplaren daarvan tegen ketaling van 75 cent per stuk verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 18 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Seeretaris. De Afrikaansche winter is nu hevig ingetreden. Te Pretoria heerscht strenge koude en op verschil lende plaatsen in het land zijn bergen sneeuw gevallen. Zoo ondervond de Kaapsche mailtrein 24 uren vertraging in een sneeuwstorm te Spring- field, en drie locomotieven waren noodig om den trein uit den sneeuwhoop te halen, waarin bij begraven lag. In de Midland-districten woedde een buitengewoon hevige sneeuwstorm. Te Nauw- poort bleven verscheidene treinen steken en men had er veel moeite om de lijnen schoou te krijgen. Het handelsverkeer is nu op veel plaatsen gestaakt, daar de telegrafische gemeenschap verbroken is door het bezwijken van telegraafpalen. Gemiddeld ligt de sneeuw er zes voet hoog. Als we daarvan nu lezenals ons daarbij een brief van een correspondent te Johannesburg, nog even voor den vrede geschreven, onder de oogen komt, en waarin hij beschrijft hoe woest en kaal het Afrikaansche veld alom is gewordengeen huis meer overeind, geen levend dier rneer te zien isdat de winter nadertde Boeren er met kleeren en schoenen zeer slecht aan toe zijn, en alles tegen hen isdat hij voor geen kaffer, die Beproef niet, mij te bedriegen, zeide hij eiudelijk op lieeschen toon, het zal u niet baten, want de politic zal de voile waarheid weldra aan het licht brengen. Ik zweer u, dat ik de waarheid spreek, riep Myrtle onstuimig. Waarom hebt gij dan verlangd, dat die man, die bedrieger, u als zijne echtgenoote zou erkennen Om dat hij mij uitdaagde te bewijzen, dat hij Percey Grey niet was omdat ik in mijn radelon wilde trachten hem te straffen en zijn bedrog te ontmaskeren, het mocht kosten wat het wilde. Gij twijfelt nog aan mij. In uwe oogeu lees ik een verwijt. Verneem dan thans, dat ik dit alles heb gedaan, hoewel gij geene aanspraken op mij hebt. Zelfs ben ik uwe echtgenoete niet. De huwelijks-inzegening, die mij zooals wij meenden, tot uwe vrouw maakte, was ongeldig, niets dan een grap, uitgedacht door onzen wederzijdschen vijand, Bryce Williard. En nu gaf Myrtle op eenvoudige, doch roerende wijze, opheldering van al hetgeenerwasvoorgevallen, tot stomme verbazing van Percey, terwijl Blanche en Townsend er geheel door werden ontmaskerd Percey's gelaat verhelderde onder het aanhooren van hare wederwaardigheden, hij voelde het ver- trouwen en de liefde voor het moedige eD oprechte meisje weer in zich tierleven, doch de beide andere hen voor Engelsch geld verraden kan, meer veilig is en dat de Engelschen tegenwoordig veel vlugger zijn in bun bewegingen dan vroeger, wie is er dan nog die niet haastig beenstapt over de ver schillende bedenkingen tegen den vrede aange- voerd, wie die niet met verheuging denkt aan de mindering in lijden want voorshands is 't nog maar een mindering die den tot't uiterste beproefden strijders wacht 't Gaat huu niet voor den wind. Gebrek hebben ze aan kleeren en goede bescbntting en de winter is al nijpend van financien hebben ze geen overdaad en daar breekt het rooswater onder hun koeien uit. Hun lijden is waarlijk nog niet voorbij. Bij Brandfort hebben zicb Zaterdag de kom- matido's uit Bloemfootein, Boshof en Brandfort ten getale van 890 man, overgegeven. Deze Boeren waren, evenals zij, die zicb te Winburg overgaven, in beter staat, wat kleeren voedsel en paarden betrof, dan de Boeren in het noordoosten van den Vrijstaat. Uit Winburg wordt van j. 1. Donderdag gemeld Ongeveer 850 Boeren onder wie de kommando's nit Winburg, Senekal, Ladybrand en Picksburgen een gedeelte ran de kommando's uit Betlehem en Bloemfontein zijn zich bier vandaag komen overgeven. Van Ceylon komt 't bericht, dat Kritzinger op den dag van Koning Edward's kroning trouwen zal met de dochter van den Engelschen generaal Olivier. En Reuter meldt uit Malmesbury, dd. 22Mei: Jan Bester, een plaatselijk rebel, gevangen te Graaff-Reinet en dear voor een militair hof terechtgesteld, is opgebracht op Zaterdag jl. om zijn vonnis te vernemen. Hij was terdood veroordeeld maar zijn straf werd veranderd in levenslangen dwangarbeid. Generaal De Wet, die gedurende den ge- heelen oorlog slechts tien dageu zijn vrouw zag en in de laatste twee jaren in 't geheel niet, sliep nooit in boerderijen, uit vrees voor gevangen- neming. In een van zijn laatste legerorders werd een burger, die slapende in een huis werd ge- vondeD, met 10 pond sterling boete en 25 zweep- slagen bedreigd. De dappere Boeren-generaal beeft nu eenige interessante mededeelingen gedaan over de taktiek van Boerenzijde. De kommando's sliepen nooit twee nachten achtereen op dezelfde plaats, zoodat het voor de Engelschen zeer moeilijk werd ge- maakt, met succes nachtelijke tochten te doen. toehoorders verbleekten en voelden zich alien moed ontzinken. Earle Townsend was tersluiks naar de deur ge- slopen en greep begeerig naar een pakje dat Percey Grey in de opgewondenheid van ditoogeublik nit de hand had laten vallen. Het geld, mompelde hij tot Blanchethans moeten wij een stoute poging wagen voor onze vrijheid. Kom. Hij zelf slaagde er in de gang te bereiken. Toea Blanche hem wilde volgen suelde Percey plotseling op haar toe. Zijn oogen fonkelden van veront- waardiging, terwijl hij haar bij deu arm greep en met geweld weer in de kainer sleurde. Neen, duivelin, gij blijft hier. Uit mijn tnond zult gij uw vonnis hooren, alvorens ik u overlever aan het gerecht. Blanche verzette zich als een wanhopige. Help, Earle help, riep zij als zinneloos. Maar Earle Townsend, laf en laaghartig, als de meeste booswichten, was slechts op eigen redding bedacht, en had zijn heil gezocht in de vlucht. Voor al wat gij hebt misdreven jegens mij en al wat het mijne is, zult gij zwaar boeten, riep Percey. Vrees niet, Myrtle, ik zal mij niet aan dit schepsel vergrijpen. De justilie zal wraak nemeu voor al wat wij hebben geleden. Luister, beklagenswaardige, naar de lange lijst uwer zouden en misdaden. Plotseling zweeg hij. Zijn hand liet Blanche's arm los, en hij werd doodsbleek. Hij wankelde, sloot de oogen en viel als dood op den grond neder. -Dood. Gij hebt hem vermoord, riep Myrtle, buiten zicbzelven van smart. Plotseling scbeen er een gedachte bij Blanche Zijn spionnen of verkenners waren zoo goed ge- pjsieerd. dat, als een Engelsche kolonue of een konvooi van een post wegtrok, al de Boerenkom- mando's binnen 70 mijlen het denzelfden dag wisten, zoodat deze tijd hadden, zich op een aan- val voor te bereiden, of de plaats te poetsen. De sjambok werd dikwijls door de commandanten gebruikt om weifelende burgers in de gevechtslinie te brengen, daar het gebruik hiervan een veel grootere moreele uitwerking op de burgers had, dan eenige andere straf. Zij beschouwden hei als een groote vernedering, met de zweep geslagen te worden. Dezer dagen heeft de vechtgeneraal den vrouwen in de concentratiekampen bij Winburg moed inge- gesprokeu, toen de daar aangekomen strijders, die er de wapenen kwamen neerleggen, vertelden wie der hunDen gevallen waren. De Wet is toen op een tafel geklommen en heeft den vrouwen dank gezegd voor den heldhaftigen steun, dien zij aan de nationale zaak gedurende den oorlog hadden gegeven, en voor haar bewonderenswaardige zelf- opoffering, welke de mannen in staat had gesteld om den strijd twee-en-een-half jaar lang vol te houden. De generaal zei, dat het hard viel zich te onderwerpen, maar dat het onafwendbaar nood- zakelijk was. Hij beval gehoorzaamheid aan de nieuwe regeerin gaan. ^Misscbien", vervolgde hij, *is het hard, uit mijn mond te moeten hooren dat wij een nieuwe regeering hebben; maar God heeft bet zoo besloten en wij moesten onze zaak opgeven, die wij twee jaar en acht maanden lang hadden verdedigd. God verlangt nu van ons, dat wij als christelijk volk trouw zullen zijn aan onze nieuwe regeering. Ik zeg mijn zusters harlelijk dank voor haar trouw aan en haar geloof in onze zaak. Laten wij ons nu ouderwerpen aan Gods besluit over ons en ons volk en ik verzoek u, onze nieuwe regeering met mij en miju burgers trouw te dienen." TER NEUZEN, 18 Juni 1902. Met ingang van 1 Juli is de beer H. R. Jansen, commies der posterijen en telegrafie alhier, op zijn verzoek overgeplaatst naar het spoorwegpostkantoor n*. 1 te Amsterdam. Eene buitengewone drukte heerscbte alhier heden voormiddag, tengevolge het al musiceerende doortrekken der verschillende muziekgezelschappen uit de omgeving die per provinciale stoomboot op te komen, die haar zelfs voorloopig weerhield de vlucht te nemen. Zij stiet Myrtle terug en boog zich triomfeerend over Percey heen. Mijn plaats is bij hem, want ik ben zijn vrouw. Ja, iudien uw huwelijk met hem ongeldig is, dan was zijn tweede huwelijk met mij wettig. Ah, gij verbleekt. Opnieuw is de zege aan mij. Hij kan toch zijn eigen vrouw niet aauklagen, en dat zal hij ook niet durven doen. Ik zal dus toch zijn vermogen met hem deelen. Roep om hulp, ik vrees dat hij sterft Wanneer hij sterft, des te beter voor mij, riep het hartelooze schepsel. Als weduwe van Percey Grey, zou ik erfgenaam zijn van zijn gansche fortuin. XXIX. Terwijl dit alles binnenshuis voorviel, werd ook daarbuiten een weloverlegd plan ten uitvoer gebracht. Zooals Earle Townsend aan Blanche had mede- gedeeld, had hij bevolen het rijtuig gereed te houden. Reeds een uur lang zat de koetsier op den bok en wachtte aan de achterzijde van het huis op de bevelen van zijn meester. Eindelijk was hij afgestegen, ongeduldig dat Townsend zich zoo lang liet wachten, en liep wrevelig heen en weder. Het was reeds donker geworden en hij bemerkte Diet, dat een gedaante, in een mantel gewikkeld, de binnenplaats was ingeslopen, en een onder- zoekenden blik naar de achtervensters van het huis opsloeg. naar Ylissingen trokken om deel te nemen aan het aldaar heden te houden festival. Het muziek- gezelschap van Hoek was reed? in den vroegen morgen vertrokken, terwijl dat van Zaamslag den overtocbt per sleephoot maakte. Zaterdag 1.1. hield het Uitkeeringsfonds bij ziekte //Hulp in Nood" alhier haar 9e jaar- vergadering. Na het openen der vergadering door den voor- zitter, werd door den seeretaris verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar, betretfende den toestand der vereeniging. Hieruit bleek dat het aantal leden bij den aanvang bedroeg 302 en als nieuwe leden werden ingeschreven 69, dus te samen 371. Dit aantal verminderde met 15, waarvan door overlijden 1, op verzoek geschrapt 1, door vertrek naar elders 4 en geroijeerd wegens wanbetaling 9, zoodat op 31 Mei 1.1. het ledental bedroeg 356. Het aantal donateurs bedroeg hij den aanvang van het jaar 56, 2 donateurs meldden zich aan, terwijl 2 op verzoek en 2 wegens vertrek naar elders werden geschrapt, zoodat hun aantal thans bedraagt 54. Hierna werd overgegaan tot het doen van rekening en verantwoording door den penning- meester. Hieruit bleek dat over het afgeloopeu boek jaar is ontvangen: aan wekelijksche contributieen f 1693,88, en aan buitengewone ontvangsten 343,1672, samen 2037,04V,. Uitgegeven is: aan ondersteuning der zieken f 1346,94, aan bodenloon f 184,34, aan buiten gewone uitgaven f 120,75, samen 1652,01. Batig jaarslot f 385,OS1/,. Dit gevoegd bij het vorig aanwezige kapitaal ten bedrage van 2489,941/,, vormt een aanwezig kapitaal op 31 Mei 1902 van 2874,98. Verder werd met overgroote meerderheid van stem men besloten om een gift te schenken aan 25, aan de commissie voor het oprichten van ecu ziekenhuis. Tevens werd besloten om jaarlijks aan die inrichtiug te helpen naar vermogen. Verder werd nog besloten om na dezen geene driemaandelijksche verslagen aan heeren donateurs meer te zenden, doch telkens het verslag te plaatsen in de courant. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is Zaterdag tot arts bevorderd de heer P. M. Pruijtier, geboren te Hontenisse. Ik wordt koud en vermoeid van het wachten, mompelde de koetsier. Ik denk niet, dat de heer Grey nog voor het diner zal uitgaan. Ik geloof, dat ik maar eens even naar den hoek zal loopen, om in dat wijnhuis iets verwarmends te nemen. Terwijl hij verdween, kwam de in zijn mantel gehulde onbekende uit de donkere schaduw van het laboratorium te voorschijn en naderde het heerenhuis, doch trok zich ODmiddellijk weder terug, toen hij iemand in groote haast het huis zag verlaten. Het was Earle Townsend, die ijlings naar het rijtuig liep. Eerst toen viel toevallig zijn oog op den onbekende. Spoedig, beval hij, terwijl hij in zijn ver- warring den man voor zijn koetsier scheen aan te zien. Rijd zoo snel als gij kunt naar bet naaste spoorwegstation. De onbekende bleef een oogenblik aarzeleud staan. Toen sprong hij vol heimelijke vreugde op deu bok en greep de leidsels. Earle Townsend, preveldehij. Het is klaar- blijkelijk, dat hij voornemens is de vlucht te nemen, maar ik zal zijn plan verjjdelen en daarna met Blanche Vansant afrekenen. Hij reed de binnenplaats af en de straat op. Eenige oogenblikken later sloeg hij een zijstraat in. Waar gaat hij heen? riep Townsend, ter wijl hij angstig het hoofd uit het portier stak. Ik neem den kortsten weg naar het station, mijnheer, luidde het antwoord, op geruststellenden tooD, doch met veranderde stem. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1