(aemengde berichten. RECHTSZAKEN. tusschen twee jongelui eene woordenwisseling. Een dezer, de timmermansknecht C. A. trok een mes en bracht daar zijn tegenstander A. Say een steek mede in de bil toe. Naar wij ver- nemen moet de steek gelukkig met gevaarlijk zijn. Zuiddorpe. Vrijdagnacht omstreeks half twee werden de inwoners dezer gemeente gewekt door het blazen van den brandhoorn en het luiden der klok. In de bakkeet van den smid Waelput was brand uitgebroken en de vlammen sloegen wild om zich been. Spoedig waren ook de aangren- zende stal en schuur van Meijer, alsmede het stalletje van den timmerman Weterings aan het branden. De brandweer kweet zich bijzonder goed van hare taak; aan haar is het te danken, dat de brand geeu verdere uitbreiding verkreeg. Vooral komt een woord van lof toe aan A. D'Hert, in de wandeling genoemd Chasse. 0m circa half drie was men het vunr meester. De bakkeet van Waelput, stal en schuur van Meijer, alsmede het stalletje van Weterings lagen in asch. In de stallen waren een paar konijnen en een zevental kippen gebleven; terwijl aan den voorraad hout van den timmerman W. belangrijke schade werd toegebracht. Bijna alles was tegen brandschade verzekerd. Den vorigen avond had de vrouw van W. gebakken en men vermoedt, dat het vuur van den oven niet geheel en al gebluscht geweest is en daardoor de brand is ontstaan. Borsele, 14 Juni. Door burgemeester en wethouders van Borsele werd heden aanbesteed het verlengen der bestaande Remmingswerken en te doene herstellingen aan de havenwerken alhier met bijlevering van alle daartoe benoodigde mate- rialen. Hiervoor hadden ingeschreven A. J. de Muijnck te Borsele voor f 997,50, A. Foudraine te Goes voor f 979 en A. Karelse te Borsele voor f 970. Het Openbaar Ministerie bij de Rechtbank te Middelburg eischte Zaterdag tegen J. F. B. v.E., oud 30 j., meubelmaker te Rotterdam, P. Z., oud 28 j., arbeider te Rotterdam, en C. H. V., oud 33 j., reiziger in potlooden, zender vaste woonplaats, ter zake van verschillende inbraken en poging tot diefstal in Zuid-Beveland, ge- pleegd in den avond van 26 en den nacht van 26 op 27 Januari j. 1. te Ovezande, Kwadendamme en 's Gravenpolder, tien jaren gevangenisstraf. De Donderdag en Vrijdag voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch voortgezette getuigenverhooren inzake den moord te Tilburg, leverden weinig nieuws op, evenmin als het verhoor van den beklaagde op Zaterdagvoormiddag. De advocaat-generaal Mr. Castendijk vorderde levenslange gevangenisstraf met last tot onmid- dellijke gevangenneming. De verdediger Mr. F. E. Pels Rijcken, die Mutsaers ook voor de rechtbank te Breda ver- dedigde, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij betoogde dat er mser aanwijzingen waren die den koster als dader aanwijzen en vroeg vrijspraak voor zijn client. Het Hof wees den eisch tot gevangenneming af en bepaalde de uitspraak op 26 dezer. Te Rotterdam is verleden week in de groote kerk f 5000 gecollecteerd als daukoffer voor het herstel der Koningin. Een levenslustige weduwnaar van 75 jaar te Rotterdam is thans de gelukkige bruidegom, en gaat nog eens het huwelijksbootje bevaren, te hopen in kalrn water. De landbouwer R. te Hoedekenskerke is door struikelen van zijn paard onder het dier geraakt. Zijn borst is ingetraptR. is overleden. Een 8jarig knaapje, wiens ouders van Utrecht naar Amsterdam waren verhnisd, is op klompjes naar Utrecht teruggewandeld. Doodvermoeid en hongerig werd het ventje door de politie opgenomen en weer naar de verontruste ouders teruggezouden. Bij het afgraven van een terp te Irnsum (Fr.' moet een paalwoning te voorschijn zijn gekomen, voor oudheidkundigen van groote waarde. De correspondent van de Tel. te Rotterdam schrijft Rotterdam zal binnen niet te langen tijd weder eea merkwaardigheid rijker zijn, n.l. een huis zonder trappen. Naar wij n.l. vernemen zijn de terreinen van het voormalige Huis van Bewaring, hoek Korte Hoogstraat en Spinhuiswater, laatstelijk toebehoorende aan de bierbrouwerij, ^d' Oranje- boom", aangekocht door den architect den heer J. C. Meyers, alhier. Op gemeld terrein, ongeveer 30 M. lang bij 80 M. breed en gelegen aan den nieuwen ver- keersweg Groote KerkpleinCoolsingel, is een grootsch bouwplan ontworpen. Er komt nl. een winkelgalerij van 54 wiukels, verdeeld over vier verdiepingen, terwijl op de vijfde verdieping een cafe-concert zal komen. Het eigenaardige van het bouwplan is, dat het een gebouw zonder trappen zal zijn. Vanaf de zijde aan de Korte Hoogstraat naast het huis van Schieland, waar de hoofdingang komt zal men nl. den grond laten oploopen met een geleidelijke glooiing van 1 meter op de 30 meter. Dat oploopen gaat geregeld door zoodat wanneer men het pand in het vierkant is omge- loopen en zich weer op het punt van uitgang be- vindt, men 4 meter gestegen is en zich op de tweede etage bevindt. Op dezelfde wijze bereikt men ook bijna onge- merkt de overige verdiepingen, terwijl langs al deze gaanderijen de winkels uitkomen. Ten over- vloede zal in het midden een lift worden aan- gebracht. De winkelgalerij wordt geheel opgetrokkea van ijzer, steen en glas. Reeds zijn aan het gemeentebestuur de plannen ter goedkeuring ingezonden. Op de steenfabriek van de firma Van de Loo te Havikkerwaard (gemeente Rheden) had de 20jarige arbeider H. van Ree, uit Doesburg, toen hij in de machineloods boven op een hooge kast was, die de zand- of stofnaschine omsluit, het ongeluk om met den rechterarm in een drijfriem van 5 c. M. breedte, verward te geraken, tengevolge waarvan dit lichaamsdeel tusschen de elleboog en den schouder totaal werd afgekneld. Hij viel van de kaat en brak ook den linkerarm tusschen elleboog en schouder. Hij is naar het zieken- huis te Arnhem overgebracht. Een 14jarige schoenmakersleering te Utrecht wiens kameraad, met de Pinksterdagen, als leerling van de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden, met verlof was geweest had sedert zulk een tegenziu aan spanriem en pekdraad gekregen, dat zijn ouders al hun overredingskracht moesten aauwenden om hem bij het vak te houden. Ten slotte kon de knaap het echter niet lauger uithouden, vroeg ongeveer een week geleden zijn ouders toestemming om ook naar zee te mogen gaan en ging er heime- lijk van door, toen dit verlof hem werd geweigerd. Na zoowel te Amsterdam als te Rotrerdam tever- geefs te hebben beproefd op een zeeschip te worden geplaatst, keerde hij Vrijdagavond dood vermoeid en uitgehongerd in de ouderlijke woning terug, waar men hem met open armen ontving. Zijn ouders hadden namelijk aan de grootste, onrust ten prooi, niet anders gedacht dan dat hem een ongeluk was overkomen en vergaten daardoor in de vreugde des wederziens hem de aanvankelijk toegedachte tuchtiging toe te dienen. Het zien van al die groote zeeschepen heeft echter zulk een indruk op den knaap die nim- mer verder dan zijn geboorteplaats was geweest gemaakt, dat zijn ouders hebben moeten besluiten om toe te geven en men thans aan het werk is, hem op een zeevaartschool geplaatst. te krijgen, waar hij, naar men verwacht, een goed figuur zal makeu. Spelende met andere meisjes heeft de 9jarige E. S., te Rotterdam, een fluitje waarop zij blies in haar keelgat gekregen, met het gevolg dat het meisje eenige oogenblikken later, onder hevige benauwdheden, stikte. In de ouderlijke woning waarheen zij gebracht was, constateerde een ge- neesheer den dood. Iemand te Amsterdam had verleden week gehoord, dat er door de mindere drakking op de waterleiding, op sommige tijdstippen bijna geen water te tappen was. Met het oog daarop begon hij 's avonds om tien uur thuiskomende, bij voor- baat zijn badkuip te vullen, teneinde 's morgens een frisch bad te kunnen nemen. De kraan loopt erg langzaam en het wachten daurt den kort aangebouden man wat al te laag Hij kijkt de badkuip eens aan, en het dunne, druppelende waterstraaltje, dat uit de waterleiding komt; en bij zich zelven maakt hij de gevolgtrekking dat het z6o wel den geheelen nacht duren kan, voordat het bad vol is. Maar dan kon hij evengoed naar bed gaan dan vindt hij morgenochtend zijn badkuip wel vol. Zoo gezegdzoo gedaan. 's Morgens om vijf uur echter wordt hij gewekt, door een ontzettend geschel. Het water liep met stroomen zijn stoep af zeker moest de buis van de waterleiding gesprongen zijn Uit het bed komende vind onze held de badkuip niet alleen vol, maar de badkamer eveneens drie kamers daaronder gelegen waren ook onder geloo- pen, en het water, dat in de stilte van den nacht overvloediger was beginnen te loopen, had door de gang een uitweg gezocht en gevonden. Men meldt uit Dokkum Herhaaldelijk waren er bij de politie klachten ingekomeu oratrent den 18jarigen bij zijn vader inwonenden Jan B. beleedigingen van den vader, zuster, bedreigingen met moord en brandstichting. Donderdag verwoudde hij met een mes zijne zuster, zoo erustig, dat er geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De iuspecteur van politie ging zich informeeren, maar ontmoette bij den verdacnte Jan, een fellen tegenstand, met bedrei gingen euz. Hij had zich op een hooizolder teruggetrokken, was voor de omgeviDg gevaarlijk en moest in arrest genomen worden. Intusschen bleef iedere poging vergeefsch, meerdere politie- dienaars en een drietal marechaussee's werden gerequireerd, en toen eindelijk de zolderbuitendeur geforceerd was, wierp B. allerlei voorwerpen naar beneden en dreigde met hooivorken, leppen en schoppen. Van beneden af was hij niet zonder erustig gevaar te naderen. Bedreigingen met re volvers, karabijnen, niets baatte om den woesteling tot andere gedachten te brengen. Op den zolder van een buurman werd nu door de politie een houten schot, dat de scheiding uitmaakte, doorgezaagddoor de toen ontstaue opening stak B. het eerst naar den op de knieen iggenden politiedienaar, sprong toen met den hooidrager (een groote drietand) op den inspecteur toe, die gelukkig uitweek. Toen B. ten tweeden male met de vork op den inspecteur toesprong, loste deze zijn revolver. Getroffeu in den buik viel B. neer, is gewond nog naar het politiebureau vervoerd en is daar een uur later overleden. Vrijdag ochtend had de commies S. in het station Santpoort ruzie met zijn vrouw, hij sloeg haar en liep toen de spoorlijn op. Hij werd ver- pletterd door den sneltrein van half elf uit den Helder. Men meldt uit Gorinchem, dat het tweede lijkje der bij den brand verongelukte kinderen onder de puinhoopen in een kelder gevonden is. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct. Jacob Hollander had vanmorgen bij de uitoefe- ning van zijn likdoornsuijderij weer een aardig incident, waar hij zich ditmaal echter tot zijn eigen geuoegen en dat van het publiek flink door heensloeg. Toen hij patienten opriep die zich ten aanschouwe van de menigte door Jacob wilden laten wkoereeren", bood zich een tamelijk net gekleed persoon aan met de woorden vja, Jacob dat moest je mij ook eens doen als je kunt Maar Jacob keek hem met verontwaardigde blikken aan en schreeuwde//jou kan ik niet z/koereeren". Jij moet bij de dienders in het hok een paar uur uitslapen, dan is de pijn aan je likdoorns direct over." De man, die werkelijk dronken was, werd uitgelachen en hield beduusd een oogenblik zijn mond, waarvan Jacob gebruik maakte om te roepen ,/ik moet normale menschen met likdoorns hebben, geen abnormale. Hoe is het mogelijk dat in den tegenwoordigen tijd iemand zich bezuipen kan als dit zwijn. Waarom drink je geen wijn, kerel, daar blijf je nuchteren van en als je niet betalen kan drink dan met de spreeuwen mee. Kom, waar blijven de normale likdoorns Er meldde zich een landbouwer aan, wat den dronkaard aanleiding gaf om Jacab toe te snauwen a,een boer, ja, die moet jij hebben, die kan je beetnemen, maar neem eens een fat- soenlijk mensch, as je durft Een fatsoenlijk mensch Jacob zette een gezicht of hij 't in Keulen hoorde donderen Met den grootslen ernst hukte hij zich van zijn tafel naar het fatsoenlijk mensch en sprak op vaderlijken toon: #wil je wel gelooven dat ik al meermalen, hier in Utrecht verleden week nog, precies zulke kinderen een flink pak voor hun billen gegeven heb Hij nam verder geen notitie meer van het fatsoenlijk mensch, die voor het luid gelach der menigte op de vlucht ging, en zette zijn experimenten voort op den zeer bemodderden blooten voet, dien de boer op zijne knie legde. Jacob had zooveel respect bij zijne toehoorders opgewekt door de manier waarop hij den dronkaard onschadelijk had gemaakt, dat zijn likdoornbalssm wegging als koek, zooals hij later aan een collega verzekerde. Donderdagmiddag liepen te Wormerveer een paar vrouwen kunstbloemen te venten. Een ver- tegenwoordiger van een kunstblosmenfabriek te Amsterdam, die dezen dag voor zaken te Wormer veer moest zijn, ontmoette de veutsters, herkende haar en zag tevens dat de waren, die zij in haar manden hadden afkomstig waren uit de fabriek. Die ventsters waren arbeidsters, die voor de fabriek thui8 werken. De manden werden in beslag genomen en proces-verbaal werd opgemaakt. Donderdagavond brandden te Groesbeek aan den Stekenberg drie wouingen af. De inboedels waren verzekerd." Daar de vorige week ook reeds een hevige brand woedde, zijn thans 30 menschen zonder dak. In het krankzinnigengesticht te Zutphen is op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken een onderzoek ingesteld door de beide in- specteurs voor de krankzinnigengestichten. Dit onderzoek heeft twee dagen geduurd. Door een oud-verpleegde wordt nl. in een bro chure geklaagd over ergerlijke mishandelingen, die in dat gesticht zouden hebben plaats gehad. Bij een kort, hevig onweder, dat zich Vrijdag- middag te ruim vier uur boven Arnhem ontlastte, is een zesjarig kind, dat van school huiswaarts keerde, bij het Tainboersboschje, aan de Verlengde Hoflaan aldaar, getroffen door den bliksem en onmiddellijk gedood. Van een zestal andere kinderen, waaronder een paar broertjes en zusjes, werd, merkwaardig genoeg, niemand gedeerd. Voor de rechtbank te Amsterdam werd dezer dagen voor een 15jarig dienstmeisje opzending gevraagd naar een rijks-opvoedingsgesticht, omdat het kind een gulden had gestolen bij haar mevrouw. Bij de behandeling van deze treurige zaak bleek, dat sommige dames er al een zeer vreemde manier op na houden, om hun dienstboden te controleeren. Bij voorbeeldom het schuieren van een vloerkleed te controleeren legt men een paar dubbeltjes in een hoek achter een meubel. Worden de dubbeltjes teruggebracht, dan is het dienstmeisje eerlijk en het kleed geschuierd Donderdagnacht ongeveer een uur brak een hevigen brand uit in de sigarenfabriek der firma D. Meerstadt Co op het College te Eindhoven. Spoedig werd ook een aangrenzend blok huizen, bewoond door twintig gezinnen, door het vuur aangetast. De fabriek met inhoud en al is geheel vernield, alsmede een viertal wouingen, door zes gezinnen bewoond, waarvan er slechts ee'n verzekerd was. Het krachtig optreden der brandweer heeft grooter onheil voorkomen meer dan een vijftigtal kinderen, mannen en vrouwen moesten in allerijl bijna ongekleed, hunne woningen outvluchten. De fabriek en de woningen waren verzekerd. Op verzoek van den burgemeester heeft zich eene commissie uit een 20tal jongelieden gevormd, om de dagloonersgezinnen die bij den brand hun inboedels geheel of gedeeltelijk verloren hebben, door het laten circuleeren van inteekenlijsten bij de inge- zetenen, geldelijk te ondersteunen. Een man in Westfalen was, op grond van een politieverordening, tot een geldboete veroor- deeld, omdat hij als koetsier van een lijkwageu, toen hij van het kerkhof terugkwam in draf had gereden. Het Landgericht bekrachtigde de straf, maar het Kammergericht heeft de koetsier thans in hooger beroep vrijgesproken krachtens de overwegingen dat de politie-verordening ougeldig was en dat het niet tot de taak van de politie behoorde, ,/ervoor te zorgen dat de menschelijke gevoelens ontzien werden". De stad Brussel is in hoogste instantie ver- oordeeld, al de vensterruiteu te betalen, die bij de ongeregeldheden van 1899 zijn gebroken. Hierdoor is een precedent geschapen voor de schade, die bij de jongste ongeregeldheden is aangericht. In een steenkolenmijn bij Rodez (Fransch dep. Avevron) is 280 meters onder den beganen grond een bank van weekdieren (oesters en mosselen) gevonden, uitstekend bewaard gebleven. Die outdekking bevestigd het vermoeden, dat vele eeuwen geleden het land in die streek zee is geweest. In de Engelsche cadettenschool te Sandhurst is een soort muiterij uitgebroken. Om den schul- dige van een of andere ongeregeldheid te vinden, waren alle permissies tot uitgaan ingetrokken. De cadetten kwamen toen toch samen, jouwden den goa- verneur uit en hielden een manifestatie in de om- liggeude dorpen. De jongelui zullen echter hun daad wel betreuren, want er worden strenge maatregelen aangekondigd. Koud en stormachtig is op het oogenblik het weder in Spanjein Madrid staat de thermo meter slechts vier graden boven nul. Ernstige ongelukken heeft de storm in de .na- bijheid van Ferrol veroorzaakt. De zee was zeer bewogen, talrijks visachersbooten zijn niet terug- gekeerd en men vreest dat zij zijn verongelukt. Twee andere booten zijn omgeslagen, waarbij dertien persouen den dood in de golven vonden. Onlangs hield een groep roovers in den Kaukasus de postkoets naar Sugdidy aan, niet om de reizigers te berooven, maar alleen om zich te verzekeren van een beeldschoone jonge dame, die de aanvoerder tot vrouw wenschte te hebben. Ondanks het verzet der medereizigers werd de jonge dame medegevoerd. Het Engelsche stoomschip City of Perth", aan boord waarvan gevallen van pest zijn voor- gekomen, ligt nog alfijd op de reede van Duin- kerken. Het heet, dat het koers zal zetten naar Londen. Op het oogenblik zijn twee pestlijders aan boord. Van e4a hunner, een Indischen kok is de toestand zorgwekkend. Dr. Deckmyn, die nog altijd aan boord is, heeft toezending van zwavel verzocht voor de ontsmet- ting van de postduiven, waarmee de gemeenschap met den wal wordt onderbouden. Een nieuwe lynch-zaak heeft plaats gehad in Noord-Carolina. Twee negerjongens zaten in de gevangenis, beschuldigd een blank meisje met steenen doodgegooid te hebben, Dadat zij met haar een twist hadden gehad. Ze hadden bekend, en toen de bevolking het hoorde, drong ze door in de gevangenis, haalde de jongens naar buiten, en bracht ze naar een groepje boomen buiten de stad. Daar werden ze opgehangen, en het afschuw- lijkste van de gebeurtenis is wel dat de jongste van de twee gedwongen werd in den noodlottigen boom te kximmen met den strop om den nek, waarna hij door bedreigingen van de woeste menigte gedwongen werd zich van den tak te laten vallen, op die wijze zijn eigen dood veroorzakend. Later werden de lijken doorboord met kogels. Den olifant Fritz vaD Barnum en Bailey begon zijn betrekking bij den circus te vervelen. Toen men hem te Tours zou meenemen, om met de andere artiesten naar het station te gaan, weigerde hij kortweg te vertrekken. Hij rukte de kettiugen stuk, waarmee zijn pooten waren vast- gemaakt en, onder vervaarlijke juichkreten, de lange slurf in de lucht, wandelde de dikhuidige reus over het plein Nicolas Frumeaud. Fri:z heeft toen het schoonste oogenblik van zijn leven doorgemaakt, toen de duizenden, die bij het af- breken van Barnum en Bailey stonden te kijken, voor hem alleen op de vlucht sloegen, ontzet van angst. Mei strikken en ketenen is men er ten slotte in geslaagd het dier te vermeesteren, en toen is de arme Fritz, afgemaakt. Hij was de schoonste olifant van den circus, en had den ouderdom van 80 jaar bereikt. Barnum en Bailey hebben het doode lijf aan het museum van Tours ten geschenke gegeven. Daar zal hij waarschijnlijk worden opgezet tot een standbeeld voor zijn eigen vrijheidsmin.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2