A1 g e m e e a Hieuws* ea Advertentieblad 7 o o r Zeeuwscfc-VUaaderea. No. 4239. Dinsdag 17 Juni 1902. 42e Jaargang. BBMBENTEBAAD. Afsluiting Rijksweg langs kanaal Neuzen. EENE ARME YERVOLGDE. Engeland en Transvaal. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON. A BONNEMENT: Per drie maanden bianen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abouneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. COIIRAST. A D V lSTlKfllli Van 1 tot 4 regels 0,40. Voot elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertence wordt d< prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. nit blad verewfcljnt n HHml «u - WoenadaR- en Vrijdasavond, alteexonderd op Feertdagen, bij tie Flrma I*. J. AK UK fnr Seaieu. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, datOpenbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen lltintlerdag den 19 Juni l!MW. des voormiddags te lO ure. Ter Neuzen, den 16 Jnni 1902. Dc Burgemeester voornoemd, M. VAN DEN HOEK, 1° B. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat volgens schrijren van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland, dd. Id Juni 1902f A no. 586,2 2 Afdeeling, de weg op den westelijken kanaal- dijk, nabij Nenzen, ongeveer tusschen de hectometerpalen 142 en 150, tot nadere aankondiging voor het verkeer, behalve ten dienste van het jagen en trekken van schepen, wordt afgesloten en dat tijdens die afsluiting het verkeer zal kunnen plaats hebben langs den afrit, nabij hectometerpaal 142, den aangelegden hnlpweg, den omgelegden Vlooswijkschen weg, den Vlooswijkschen weg, brug no. 18 over de Rijkswater- leiding en den oprit van daar naar den kanaaldijk, uitkomende bij hectometerpaal 150. Ter Neuzen, 16 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, M. VAN DEN HOEK, 1° B. Men kent thans de overwegingen, die de Boeren er toe hebben gebracht, de waperts neer te leggen. In het besluit, 31 Mei door de burgers te Ver- eeniging genomen, wordt betreurd, dat de En- gelsche voorwaarden in hun geheel aangenomen of verworpen inoesten worden; dat Engeland wei- gerde te onderhandelen op den grondslag van onafhankelijkheid, dat men geen gedachtenwisse- ling met de vertegenwoordigers in Europa wilde toestaan. In het stuk wordt verder een overzicht ge- geven van den oorlog, gewezen wordt op de ver- woesting van het land, op de kampen, de vijandige houding van de kaffers. Met de inbeslngneming van de landerijeu der burgers was gedreigd. Het was onmogelijk, de Engelsche krijgsgevangenen te hcuden. He kommando's leden groote ontberingen. Er is geen redelijke groud meer, zegt de ver- klaring, om te verwachten, dat voortzetting van den oorlog de onafhankelijkheid verzekeren zal. Het voortzetten van de vijandelijkheden is dus met gerechtvaardigd. Daarom besluit de verga dering, de voorwaarden der Engelschen te aan- vaarden, vertrouwende dat alsdan de toestand ver- beteren zal en het Boerenvolk de hem toegezegde voorreehten zal genieten. De vergadering vernam Indien ik de waarheid uwer beschuldiging erkende indien ik erkende een bedrieger te zijn, en u naar Percey Grey zondt, zoudt gij dan uw verklaringen tegenover de politie weer willen intrekken Neen, antwoordde Myrtle op kouden toon. Gij hebt mij tot het uiterste gedreven, en gij zult mij niet overhalen ouverstandige maatrege- len te nemen. Gij moet een schriftelijke order zeuden om Percey Grey hier te doen konaen. O, ik lees in uw oogen, welke listige plannen er weder bij u oirgaan. Gij zult mij niet weder verscbalken. Gij kunt niet de minste toegeef- lijkheid van mij verwachten, alvorens ik den man bier zie, dien gij zoo schandelijk hebt verou- gelijkt. Weder liep zij naar het venster, als om te zien of de mannen nog op hun post waren. Blanche Vansant inaakte van dit oogenblik gebruik om Townsend te naderen. Zou zij de waarheid spreken? fluisterde zij Ongetwijfeld. Dus ontvluchting is niet meer mogelijk Misschien is alles *nog niet verloren. Ge bruik geen geweld thans niet, zeide hij, toen hij zag, dat Blanche naar een dolk greep, dien zij onder haar kleederen verborgen had. Zij ver- klaart, dat zij nog niet alles aan de politie heeft gezegd. Als wij alles ontkeuueuP Hoe kan zij met vreugde het bericht, dat de Engelsche onder- danen, aan Boerenzijde strijdende, vergiffeilis zulleu cr^'gen, en hoopt, dat de Engelsche regeering die amnestie zal uitbreiden. Een kalme en waardige overweging van den toestand heeft de Boeren-leiders dus tot den ge- wichtigen stap gebracht. De Westminster Gazette bevat een hoofdartikel waarin eenige verstandige dingen worden gezegd. let blad waarschnwt het Engelsche volk, de be- richten over de tevredenheid van de Boeren met den loop van zaken niet al te grif te gelooven. En het herinnert hoe rnim twee jaar geleden, toen ord Roberts Bloemfontein was binnengetrokken, de telegrammen vol stonden van het vreugdebe- toon der Boeren, en aan de ontgoocheling die er op gevolgd is. Het is niet waarschijnlijk, rede- nefirt de W.-G. verder, dat de Boeren buitensporig blij zijn over het verlies van hun onafhankelijk- leid. Dat zijn geen menschen om zoo snel van gevoelen te verauderen. Het besluit, dat te Ver- eenigiug genomen is, toout genoeg hoe zij dezen afloop van den oorlog beschouwen. Wat men er uit kan opmaken is, dat de Boeren zich in let onvermijdelijke schikken en nu de dingen van den besten kant bekijken willen. Nu heeft Engeland een kans om de twee vol- ten samen te smelten het legge zich nu met alle macht toe op het verbeteren van den toestand in de republieken op de vermeerdering van de welvaart in den lande en vestige rechtvaardig en stevig de politieke grondslageu. De W. G. noemt vijf jaar als den tijd die daarvoor noodig is. Gedurende die jaren zal men dan geen militaire of politieke troebelen te vreezen hebben. Maar is de welvaart na vijf jaar niet verbeterd en de weg bereid voor de politieke voorrechten die Engeland beloofd heeft (dus in geen vijf jaar is aan invoering van zelfbestuur te denken, volgens de W. G.) dan zal Engeland zich tegenover een nieuwe Afrikaauder kwestie bevinden, die nauwe- ijks minder ernstig kan wezen dan de oude. Men zal nu einaelijk weten hoe sterk de strijd- mackt der Boeren geweest is. De opgaven, die tot dusverre van verschillende zijden werden ge- daan, berusten louter op fantasie. Een voorbeeld lu November van 't vorige jaar heeft de Engelsche Minister vau Oorlog in een rede verklaard, dat in de kampen ongeveer 42,000 Boeren waren 11.000 man waren gedood of gewond of hadden op parool het land verlateu. Het aantal Boeren, dat toen nog in het veld was werd door sir John Brodrick geraamd op 10,000. Volgens de Engelsche ver- ieslijsten zijn van 15 November tot 12 Mei ge dood, gewond of gevangen genomen de optelling is van de Daily Mail" 9565 Boeren, blijven over435. Een geweldige misrekening dus. Want volgens Reuter, haddeu zich Woensdag, na het sluiten van den vrede 11,022 Boeren overgegeven. De aatste opgaaf van Kitchener gaat tot 9310 man. Volgens de nu bekende officieele gegevens 11,000, -f 42,000, 9565 9310, komt men dus reeds tot een getal van 71,875. Hierbij comen dan nog al die Boeren, die zich na de aatste opgaaf van Kitchener hebben overgegeven of nog zullen geven. Maar nu is ondersteld, dat de beide Engelsche opgaven van de gedoode en gewonde Boeren :atot 13 November 1901 11,000, na dien datum 9565 juist zijn, en daar zal nog wel wat aan mankeeren. Waarschijnlijk zal dus over 't geheel de strijd- macht der Boeren een 70,000 man sterk zijn geweest. Die der Engelschen was, zooals men weet 200,000 a 300,000. dau bewijzen dat ik een ander ben dan Percey Grey P Gij vergeet Wat? Den waren Percey Grey. Misschien heeft men hem weer achterhaald en opgeslotendan zullen wij hem hier niet zien. Maar het re§u met zijn handteekening is een bewijs, dat hij hier een heimlijk bezoek heeft gebracht. Kon deze vrouw het stuk niet geteekend en het geld weggenomen hebben? Stil. Laat mij met haar onderhandelen. Myrtle Blake had zich weer van het venster verwijderd en naderde hen. Wij hebben u ongestoord laten spreken, zeide Townsend. Wij hebben uw beweringen aan- gehoord, en outkennen alles. Gij durft ontkennen Ja. Gij verlangt dus de tusschenkomst der wet Ja. Myrtle's gelaat verried groote verbazing. [let zij zoe, zeide zij, terwijl zij uaar de deur liep, alsof zij wilde heengaan. De justitie zal u gelasten wat ik u vraag de invrijheid- slelling van Percey Grey. Ik ben Percey Grey. Dat is een leugen. Gij kunt dat bedrog niet volhouden. Dat kan en dat zal ik. Bewijs, dat ik een ander ben, als gij dat kunt. Dit was voor Myrtle zeer verontrustend, want zijzelf wist al te goed hoeveel hij op Percey geleek. Welnu, zeide zij, als het niet wettig kan TER NEUZEN, 16 Juni 1902. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 uren, te houden openhare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende puuten in behandeling. Ingekomen stukken voorstel tot uitgifte van gronden in erfpacht. Bij besluit van Z. M. den Koning vau Belgie van 10 dezer is benoemd tot consul vau Belgie alhier de heer H. van Cantfort, expediteur alhier, ter vervanging van den heer A. van den Oever, aan wien zooals wij meldden onlangs eervol ontslag werd verleend. Naar wij vernemen kon de sinds een paar jaar als waaruemend consul fungeerende heer Blankers voor benoeming niet in aanmerking komen, daar deze Nederlander is, en volgens art. 16 van het besluit van 25 September 1896 geen personen van andere nationaliteit voor de fnnctie mogen worden benoemd, wanneer er sollicitanten vau Belgische nationaliteit zijn, wat hier het geval was. Naar wij vernemen is de heer E. Rozenga, rijksklerk ter inspectie der directe belastingen enz. alhier, benoemd tot inspecteur voor Zeeland van de Eerste Nederlandsche Verzekering Maat- schappij op het Leven tegen Invaliditeit en On- gelukken te 's Gravenhage. worden bewezen, dat gij Earle Townsend zjjt, dan zal ik toch uw planuen doen mislukken Op welke wijze Ik zal mijn aausprakcn doen gelden als Percey's echtgenoote. Als gij Percey Grey zijt Townsend kon zijn teleurstelling nauwelijks onderdrukken, nu gij begon te begrijpen in welk een moeielijken toestand hij verkeerde. Als gij Percey zijt, vervolgde Myrtle, eisch ik, dat gij mij als uw vrouw zult erkennen. Het was een laatste stoutmoedige en wanhopige poging, om den booswicht rede te doen verstaan. Ik eisch, als uw vrouw, dat gij het gestoleu vermogen van Percey Grey met mij zult deelen. Neodlottige woorden. Op dit oogenblik naderde iemand, die kort geleden onbemerkt het huis was binnengetredeu, de met draperieen afgesloten portiere, die toegang gaf tot de naaste kamer. Smart en afschuw waren bij het hooren dezer laatste woorden op zijn verbleekt gelaat te lezen. Groote Hemel, prevelde hij vol ontroering ook zij is dus in het complot immers zij zegt dat zij zijn vrouw is. Plotseling trad hij de kamer hinnen. Iutriganten, moordenaars, riep hij, als buiten zichzelven, ziedaar uw slachtoffer. Een luidde kreet van ontzetting ontsnapte Blanche's lippea, terwijl Earle Townseud ineen- kromp, alsof hem een geweldige slag was toe gebracht. Genadige Hemel, stamelde hij, het is Percey Grey. Myrtle stond een oogenblik roerloos, de oogen strak gericht op dien bleeken, zwaar beproefden Het gisterenavond door het muziekgezel- schap ^Kunst in 't Vermaak", dat tevens een uitstapje naar Walcberen rnaakte, in de Buiten- Societeit alhier te geven concert, inoest wegens den regen worden uitgesteld. Naar we vernemen loopt dit gezelschap in den loop der maand Au gustus het concert te komen geven. Dit is de eerste maal dat wegens bet weer een concert in de Buiten-Societeit niet kon plaats hebben. Tegen den zomer van 1902 schijnt zelfs de gelukszon der soeieteit niet te zijn opgewassen. Naar de M. Ct. verneemt is de te Zaamslag gearresteerde Duitscher,. die, zooals wij iu ons vorig nummer melddenr ook de dader is gebleken van een te Hoofdplaat gepleegde inbraak, in let huis van bewaring te Middelburg plotseling overleden. De gewone Rijkskeuriagen van tot dekking lestemde hengsten, van ten minste 27s jaar oud, zullen in onze provincie in het najaar gehouden worden 1 Sept. te Middelburg2 Sept. te Oost- 'lurg3 Sept. te Kattendijke 4 Sept. te Zierikzee 5 Sept. te St. Maartensdijken 6 Sept. te Hulst. Sluiskil, 16 Juni. Het muziekgezelschap z/Samenwerking" alhier, had gisteren het buiten- sansje bij het festival te Bouchaute, waaraan het ook deelnam, een premie van 25 francs te loten. Ofschoon het langen tijd door een te gering aantal werkende leden zwak heeft gestaan, begint let door het toetreden van nieuwe leden weder sterk te worden. Door het aansehaffen van eenige nieuwe instrumenten, door eene uitstekende leiding en vooral door een onvermoeiden ijver en eene volhardende studie der werkende leden, kan het thans weer wedijveren met elk dorpsmuziek. Moge let op dezen weg in kracht en bloei voortgaan Axel, 14 Juni. Mocht het aan de ijverige nasporingen der politie gelukken het onlangs bij den landbouwer M. Moes alhier ontvreemde rund op te sporen en na een aantal lastige formaliteiten aan den eigenaar terng te hezorgen, thans heeft men bij dienzelfden landbouwer in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weder een rund uit zijn weide ontvreemd. Niet te verwonderen is het dus, dat de land- bouwers in deze streek verlangend uitzien naar een gunstige beschikking op hun adres om een sterke uitbreiding der rijkspolitie en zoo- lang daaraan nog niet is voldaan, zelf personen aanstellen om hun eigendom te bewaken. Koewacht. Zondagavond ontstond in do nabijheid van eene herberg op den Ouden Molen 1. -"■BB—I man, dien zij eens haar echtgenoot had genoemd. Toen snelde zij met e£n enkelen omstuimigen vreagdekreet op hem toe. Een krankzinnige glans schitterde in Percey's oogen. Terug, schreeuwde hij, verraderes, medeplich- tige van die duivelsche moordenaars. Uw bedrog, uw misleiding waren de oorzaak van al mijn lijden. Myrtle was als vernietigd en kon het eerste oogenblik geen uiting geven aan hare diepgevoelde smart. Voor Blanche en haren medeplichtige scheen het uur der vergelding gekomen te zijn, en zij gevoelden dit ten voile, nu zij het slachtoffer hunner wreedheid vodr zich zagen. Hij was bleek en vermagerd, zijn tred was on- zeker, maar dat gelaat, die fonkelende oogen ver- rieden ten voile, dat deze tot vertwijfeling ge- brachte man, het vaste besluit had genomen een vreeselijke wraak te nemen. Gij alien zult zwaar boeten voor hetgeen ge mij hebt aangedaan, riep hij. Nader mij niet, verraderes, vervolgde hij, toen Myrtle met saatn- geknepen handen hem sprakeloos en smeekend aanzag. Gij waart het, die mij naar die ramp- zalige plaats deed vervoeren, waar mijn lot erger was dan de doodgij hebt met hen samen gespannen om mijn vermogen machtig te worden, maar het is u mislukt, uw plannen zijn verijdeld. Neen, niet ik die om uwentwil bijua het leven zou hebben verloren ach, Percey, u heb ik lief en ik ben u altijd trouw gebleveu. Twijfelend, ongeloovig bleven Percey's oogen op haar gevestigd. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1