No. 4238. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 14 Juni 1902 42® Jaargang. OnTeiligheid Yaarwater. Gemengde berichten. Telegrafisch© berichten. T^vVZEHZElZDZH] BLAD. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. Kantongerecht te Ter Neuzen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze tei kennis van zeevarenden, dat op SO en zoo noodig op 31 Juni 19(12 scliieloefeningen znllen worden gehou- den van het fort nabij den Hoek van Holland. Verdere inlichtingen omtrent deze achietoefeningen kunnen door belanghebbcnden worden verkregen ter Secretario der gemeente op de uren, waarop deze is geopend. Ter Neuzen, den 13 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. TER NEUZEN, 13 Juni 1902. Men schrijft ons Het bericht in uw nommer van jl. Dinsdag, dat het aan de uitstekende maatregelen der ge- meente-politie van Zaamslag te dankeu is, dat een klein gedeelte van de in den nacht van 5 op 6 dezer bij den landbouwer Dekker, onder Zaamslag, gestolen konijnen zijn teruggevonden, is minder juist, daar het toeval daarin wel de grootste rol heeft gespeeld. Nadat Vrijdagmorgeu de gemeente-politie van Zaamslag namens den landbouwer Dekker van den diefstal aangifte had ontvangen, deelde zij dit mede aau de brigade marechaussee te Axel en deze gaf per telegram op haar beurt hiervan weder kennis aan de politiecommissaris te Stekene. Twee jongens, die een paar weken geleden met nog verscheidene andereu uit Belgie, bij Dekker in het vlas hadden gewied, liepen jl. Zaterdag- morgen onder het gehucht »de Reeke", onder de gemeente Stekene, vergezeld van een klein hondje, voorbij een perceel rogge en werden door het gekef van dien bond in dat koren er opmerkzaam op gemaakt dat er iets gaande was. Toerallig onl- dekten zij ter plaatse aan de tegen den grond getrapte rogge een voetspoor in dat koren, en dat spoor volgende, vonden zij enkele schreden daarin, hun hondje bij een ouden baalzak, waarin 7 vol- wassen konijnen. Wijl zij van den diefstal bij D. ook al haddeit,gehoord, gingen zij, na den commissaris van politie in hunne gemeente van hunne ontdekking te hebben kennis gegeven, persoonlijk nog dienzelfden dag den landbouwer D. te Zaamslag hunne ontdekking mededeelen. De commissaris van politie, die de konijnen in de omgeving waar ze gevonden waren, een plaats op een meter of 5 afstand van de woning van hem, dien men o. a. ook van den diefstal verdacht, bij een Belgisch boertje ter verzorging had toever- trouwd, gaf van de vondst telegrafisch kennis aan den brigade-commandant te Ter Neuzen, welke zich Dinsdag met den landbouweT Dekker naar Stekene begaf, alwaar D. de konijnen, als behoo- rende tot de ontvreemde, herkende, en deze terug ontviug. Ofschoon men wel enkele personen als vermoe- delijke daders aanwijst, bestaat er geen voldoend bewijs. De andere konijnen zijn nog niet gevonden. Het in ons nummer van Vrijdag j. 1. geuitte vermoeden, dat de 's Woeusdags te voren te Zaamslag ter zake van diefstal gearresteerde en naar het huis van bewaring te Middelburg over- gebrachte Duitscher ook waarschijnlijk de dader was van den Dinsdags te Hoofdplaat gepleegden diefstal, is naar wij vernemeu bij het door de justitie gehouden ouderzoek, juist gebleken tezijn. De familie Riemens, wonende op den Reuzen- hoek onder Zaamslag, heeft dus, door dien persoon aan de politie over te leveren, een gevaarlijk sujet onschadelijk gemaakt. Omtrent de reeds in 't kort vermelde ver- gadering van den polder Beoosten en Bewestenblij, te Axel, op Woensdag j. 1., ontleenen we nog aan de M. Ct. Tegenwoordig waren 61 van de 65 stembevoegde ingelanden. De heer C. N. Jansen van Rozendaal werd met 58 stemmeu als gezworene herkozen. Evenals ten vorigen jare werd het dijkgeschot vastgesteld op f 2 per H.A. voor de gronden der l't0 klasse, op f 1,50 voor die der tweede, op 1 voor die der derde en op 0,50 voor die der 4do klasse. Besloten werd aan het tram-comite Hontenisse Selzaete eene jaarlijksche bijdrage gedurende 20 jaar te verleenen van 200. Een voorstel van een lid om het bedrag te bepalen op 400 jaarlijks gedurende 20 jaar, zooals't comite vroeg, kon slechts 13 van de 61 stemmen verwerven. Een voorstel van een ander lid om de bijdrage te bepalen op 300, bekwam 17 van de 61 stemmen. De polder is ruim 1950 H. A. groot't dijk geschot zal dus wel geen merkbare verhooging rnoeten ondergaan. Evenals elders is bedongen, dat het comite een zijtak naar Sas van Gent legt binnen 2 jaar nadat de bruggen aldaar voor tramverkeer zullen zijn ingericht en dat de hoofdlijn niet eindigt aan de suikerfabriek van Witthouck en een zijtak loopt naar 't station van het Belgische staatsspoor te Selzaete, niaar de hoofdlijn loopt tot dit station en een zijspoor loopen zal naar genoemde fabriek. -T- Bij Kon. besluit zijn benoemdtot ge zworene van den Koningin Emmapolder de heer A. M. Plasschaert te Graauw, en tot lid van het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen de heer J. F. Hennequin te Sluis. Bij Kon. besluit is met ingaug van 16 dezer bevorderd tot opzichter van den rijkswaterstaat der 1" klasse de heer J. Kooreman, thans opzichter der 2® klasse. Het was Dinsdagavond te S.is van Gent eene ware ongeluksavond. Twee kinderen vielen in het kanaal. Beiden kwamen met den schrik plus een nat pak vrij. En tusschen dat alles ontstoud bij de weduwe Lauwens aan de Westkade een begin van brand. Met emmers water werd ook de schade hiervau tot een minimum beperkt. Slechts een bed verbrandde. Axel, 12 Juni. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder ,/Catharina" werd besloten voor den aauleg van een stoomtram Hontenisse-Selzaete eene sub- sidie te verleenen van f 45,'s jaars, gedureude 20 jaar. Tot dijkgraaf werd herbenoemd de heer W. Scheele en tot gezworene de heer B. C. IJsebaert, beiden met algemeene stemmeu. Koewacht. Voor eenige dagen kon men in enkele bladeu het Voor deze streek belangrijk bericht lezen, dat de Belgische Minister van Land- bouw voornemens was de grenzen te openen voor den invoer van Nederlaudsch en Fransch jong fokvee. Ter wille van den handel hebben wij bij een volksvertegenwoordiger, die vurig ijvert voor het openen der grens inlichtingen ingewonnen en deze meldt ons, dat noch bij zijn collega's, noch aan het miuisterie zelfs iets bekend is van het spoedig openen der grens. Men vermoedt dat bovenstaand bericht de wereld ingezonden is om daardoor de gevoelens van dec Minister van Landbouw te leeren kennen. De Minister bewaart echter een plechtig zwijgen, waar uit men mag besluiten, dat hij vooreerst niet voornemens is eenige verandering te brengen in het tegenwoordige stelsel van invoer. De Belgische politie heeft den landbouwer weten op te sporen, die de koe gekocht heeft, welke, zooals wij gemeld hebben, door een vijftal smokkelaars van hier is weggevoerd en voor eigen rekening verkocht. Het dier is in beslag genomen en aan den eigenaar terugbezorgd. lntusschen wordt het ouderzoek, zoowel door de Nederlandsche als Belgische politie ijverig voortgezet en het is te verwachten, dat de dieven-smokkelaars weinig pleizier van hunne daad zullen beleven. Woensdagnamiddag deed zich aan het grens- kantoor alhier een vreemd geval voor. Zooals bekend is, hadden een paar veesmokkelaars bij den landbouwer M. Moes onder Axel eene vaars uit de weide gestolen en die frauduleus over de grenzen gevoerd. Daar was het dier door Belgische douanen aangeslagen en naar St. Nicolaas gevoerd om ten voordeele van het Rijk te worden verkocht. Door tusschenkomst van de Nederlandsche politie besloot Belgie echter het rund aan den eigenaar terug te geven. Woensdagnamiddag kwam het dier begeleid door een drietal ambtenaren hier aan en ook de eigenaar met een arbeider was op zijn post om de vaars in ontvangst te nemen. Doch dat ging zoo gemakkelijk niet. De ontvanger weigerde het dier door te laten, want de invoer van vee uit Belgie is verboden. Er werd naar hooger hand om order geseinddoch er kwam geen berichtwaarom men besloot de koe weer naar Belgie te leiden. De eigenaar kon met ledige handen huiswaarts keeren. Donderdagvoormiddag kwam echter de tijding, dat het dier, na keuring de grens mocht overschrijden. En thans deed de koe weer haar intrede in Nederland en kan op haar ouden stal uitrusten van de vermoeienissen der laatste dagen. Kloosterzande, 7 Juni. De aanbesteding der levering van 21300 kg. Chilisalpeter, voor rekening der landbouwersvereeniging wEigen Hulp" alhier werd gegund aan den heer J. J. van Arenthals te Hansweert, voor f 9,56 per 100 kg. Cats, 13 Juni. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding van oeververdedigingswerken aan den calamiteusen Leendert Abrahampolder was minste inschrijver de heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 45,789. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Juni, de volgende vonuissen uitgesproken 1°. D. d. J., 24 j. oud, 2°. M. R., 22 j. oud, landbouwersknechts te Zaamslag, zijn wegens mishandeliug ieder veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. J. S., 29 j. oud, boerenkuecht te Ter Neuzen, is wegens oplichting veroord. tot 3 maanden gevang. G. D. S., 20 j. oud, arbeider te Koewacht, geappelleerde van een vonnis van het kanton- gerecht te Hulst is wegens jachtovertreding veroord. tot 10 bnete, subs. 4 dagen hecht. D. J., 17 j. oud, sjouwerman te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot eene maand gevang. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht bank te Middelburg is naar de openbare terecht- zitting dier rechtbank verwezen P. J. d. B., 40 j. oud, schoenmaker, geboren en wonende te Ter Neuzen, gedetineerd te Mid delburg, ter zake dat hij op verschilleode tijd- stippen in het jaar 1901 en in het jaar 1902 voor den 22 Mei van dit jaar, ontuchtige hande- lingen heefi gepleegd met de in voornoemd bevelschrift vermelde minderjarige meisjes. Aan den beklaagde is Mr. J. de Witt Hamer J. Gz., advocaat te Goes, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Ter griffie van bovengenoemde rechtbank is door Mr. F. C. van Deinse, advocaat te Ter Neuzen, als raadsman en verdediger van J. v. A. Pz., H. W. v. A., G. J. K., P. H., A. A. v. D. en M. d. D,, alien bootwerkers te Ter Neuzen, hooger beroep aangeteekend tegen het door die rechtbank op den 30 Mei 1902 gewezen vonnis, waarbij voornoemde personen, ter zake van diefstal door zes vereenigde personen, werden veroordeeld ieder tot drie dagen gevangenisstraf. Van wege het Openbaar Ministerie was voor ieder hunner vrijspraak gevorderd. Zitting van Vrijdag 13 Jnni 1902. Veroordeeld zijnJ. W. P. H.. Directeur der Petroleum Mv te Amsterdam, ter zake van overtrediDg der Hinderwettot eene boete van f 5, subsidair 3 dagen hechtenis. B. M. G., klerk te Sas van Gent, ter zake van overtreding der Wapenwettot eene boete van f 8, subs. 3 dagen hecht., met vcrbeurdverklaring en uitlevering eener revolver, of betaling der waarde ad. 4, subs. 2 dagen hecht., alsmede met bevel tot vernieling bij uitlevering. A. M., aannemer te Ter Nenzen, ter zake van overtreding der Bouwverordeningtot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. I. P. B., winkelier, P. d. R., winkelierster, beiden te Sas van Gent, ter zake van overtreding der Boterwet; ieder tot eene boete van f I, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. F. H., koopman te Rouselaere, ter zake van overtreding der IJkwettot 2 boeten van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke b iete, met verbenrdverklaring en vernieling der lengte- ma en. I. A. d. G., arbeider te Westdorpe, ter zake van Jachtwet- overtreding tot eene boete van f 3, sabs. 2 dagen hecht. met verbeurdverklaring van den haas, met uitlevering of betaling der waarde ad f 0,50 subs. 1 dag hecht. P. H., vrachtrijder te Hoek, ter zake van overtrediDg der Leerplichtwet: tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. M. D. d. P., aannemer te Ter Neuzen, ter zake van het plaatsen van voorwerpen op den openbaren weg zonder vergnnning; tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. J. v. P., landbouwer te IJzendijke, ter zake van over treding van Let reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. K. L. G., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het zonder recht loopen over eens anders grond, waarvan de toegang verboden istot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. D., knecht te Ter Neuzen, ter zake van het loopen over bezaaiden grond; tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. T., arbeider te Assenede, ter zake van het loopen over den spoorweg; tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. H. v. W., arbeider, J. A., S. B., zonder beroep, alien te Assenede, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. J. J. en C. D., zonder beroep te Slniskil, ter zake als voren ieder tot eene boete v«n f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. F. R. en E. d. B., arbeiders te Selzaete, ter zake als voren ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. F. R., arbeider te Selzaete, ter zake van het opgeven van een valschen naam aan het bevoegd gezagtot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. F. J. v. D., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake van nachtrumoer; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. R. D., werkman te Axel; T. S., koopman te Assenede, ter zake van het rijen met ongemuilkorfde honden ieder tot eene boete van 1subs. 1 dag hecht. P. B. R. en E. A. R., schippers, J. M. J. T., A. S. W., C. A. B., landbouwers, E. d. D., koopman, alien te Philip pine, P. X. C., kleermaker, L. v. V., bakkersknecht, beiden te Axel, P. J. B d. R., landbouwer te Sas van Geut, L. S., timmerman te Westdorpe, A. F., timmerman te Selzaete, H. M., landbouwer te Assenede, ter zake van hetrijdeamet een velocipede zonder lantaarn, ieder tot eene boete van/1, snbs. 1 dag hecht. voor elke boete. C. D., zonder beroep te Bassevelde, ter zake van het bevisscben der Schelde zonder consent; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. O., bootwerker te Ter Nenzen, ter zake van het in dronkenschap de orde verstoren tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. J. B. v. H., schipper te Philippine, ter zake als voren tot eene boete van 5, snbs. 3 dagen hecht. J. C. D., schippersknecht, IX. B., visscher, A. M., koopman, A. v. O., landbouwer, alien te Ter Neuzen, E. H. S., schipper te Philippine, F. F., werkman te Clinge, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. A. K., schipper te Sas van Gent, ter zake als voren; tot eone 4>oete van 3, subs. 2 dagen hecht. P. v. Dschippersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren, tweemaal gepleegd tot 2 boeten van f 3, sub. 2 dagen hecht. voor elke boete. W. D. v. W., schippersknecht te Ter Neuzen, A. E. J. L., timmerman te Sas van Gent, ter zake van openbare dronken schap ieder tot eene boete van J 3, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. P. d. W., smidsknecht te Breskens, ter zake van openbare dronkenschap bij 2« herhaling, tweemaal gepleegd tot eene hecht. van tweemaal vier dagen. A. S., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij 2e herhalingtot eene hecht. van 10 dagen. Vrijgesprohen P. d. J. en J. H., veldarbeiders te Zaamslag, ter zake van overtreding der Leerplichtwet. Ontslagen v»n reclitsvervoluiiig i I. d. R., lenrder te Zaamslag, ter zake van overtreding der Leerplichtwet. Naar de N. R. Ct. Terneemt zullen de Gezond- heids- en de Woniugwet niet, zooals eerst het voornemen was, op 1 Juli, maar 1 Augustus worden ingevoerd. Uit Gorinchem meldt men Niet beide lijkjes (zooals in ons vorig bericht werd) der dochtertjes van den heer De Hosson, die in den vreeselijken brand omkwamen, zijn ge vonden. Naar het tweede wordt steeds in de puinhoopen gezocht en in de haven gevischt. Het lijk van rnej. Marie Hendrix (die zich door uit een raam te spriugen trachtte te redden en verdronk) is naar haar vroegere woonplaats, Nij- megen vervoerd. Vele bewoners maken thans hulpmiddelen om zich bij eventueelen brand uit bovenverdiepingen te kunnen redden, hetgeen tot dosver bij weinige in deze stad bestond. Hetgemeentebestuur neemt na deze ramp, maatregelen om de brandw er beter te organiseeren, opdat het blusschings-werk spoediger dan in een half uur na het ontstaan van den brand een aanvang neemt. Ook zal er voor ge- zorgd worden dat de nachtwacht tijdiger en dege- lijker alarmeert. Tijdens de Aprildagen in Belgie stond een soldaat op schildwacht bij de gasfabriek te Schaar- beek. Een korporaal, die de ronde deed, begon met den soldaat te schertsen en spottenderwijs werden de bajonetten gekruisd. Daar de geweren met het oog op de verkiezingsonlusten geladen waren, ging het schot van den korporaal af. Het trof den soldaat en deze stierf daags nadien. De korporaal is nu door den krijgsraad van Brabant voorwaardelijk veroordeeld tot iene inland gevangenis. Nu men zeker is van den vrede, is men in Engeland een en al en onverdeeld Kroningsfeest. Over niets anders hoort men te Londen spreken dan over plaatsen om den optocht te zien, de prijzen daarvan en dergelijke. De kroning zelf, op 26 Juni, in de Westmin ster Abdij, is eigenlijk slechts voor een beperkt aantal genoodigden en begunstigden, waartoe in de eerste plaats de Pairs" (leden van het Honger- huis) en hunne vrouwen behooren, die voor deze gelegenheid prachtige en uiterst kostbare kleederen hebben rnoeten laten maken. Behalve die groote kosten wachten de voorname heeren en dames echter 6ok nog vermoeienissen daar men v6or acht uur 's morgeus op zijn plaats in de kerk zal rnoeten zijn, om er eerst tegen drie unr 's middags vandaan te gaan. Met die zeven uur in het voornitzicht gedurende welken tijd men dicht opeengepakt zit, is het te begrijpen dat menigeen wenscht, dat die dag reeds tot het verleden behoort. Gedurende de kroning van Koningin Victoria mochten de Pairs-vrouwen koekjes en ,/sanwiches" meenemen en het zeggen is dat een Hertogin, die onlangs is overleden bij gebrek aan andere berging, die in haar kroon verstopt had. Ditmaal zal men de deelnemers gelegenheid geven in het Hoogerhuisgebouw een ,/luuch" te gebruiken tegen betaling van f 25,20 per pesoon. Mtfar er zal 66k een buffet zijn in de gewone eetkamer, waar men lichte ververschingen kan bekomen voor f 9 per persoou, maar dan staande. Toen een en auder in het Hoogerhuis medegedeeld werd, erkenden zelf sommige Lords, dat dit wat heel stout was gerekend en Lord Ribbledale vroeg spottend of er geen gelegenheid zou wezen om voor wat minder ergens in een stil hoekje een broodje te krijgen met een glas van het een of ander maar daarop werd hij door ceremonie- meester met geen aDtwoord verwaardigd. Een luchtballon van de Duitsche luchtscheep- vaart-afdeeling die Zondag 's middags 3 uur opge- stegen was te Tegel en om half zeven in de nabijheid van Falkenburg neerkwam, heeft buitegewoou ge- vaarlijke oogenblikken meegemaakt. De menschen, die den ballon hadden zien opstijgen, hadden duidelijk opgemerkt hoe de ballon eerst door een nevel ging en daarna plotseling door een daarboven hangende onweerswolk, waarin het weerlichtte en donderde, werd meegesleurd. Zij kregen den ir.- druk, dat de balon verloren was. Gelukkig was het anders maar de beide lucht- schippers, de 1° luitenaut Hildebrandt en professor Miethe te Charlottenburg, verklaarden na behouden aankomst, dat zij vreeselijke oogenblikken hadden doorgemaakt. Toen zij ongeveer 500 meter waren gestegen, kwamen zij plotseling in de onweerswolk die hen met bliksemsnelheid tot meer dan 2000 meter hoogte opvoerde, waarop even snei een val van 1000 meter volgde. Dit herhaalde zich 6 tot 8 maal. De toestand was voor de luchtschippers daarotn zoo ontzettend, omdat zij den ballon dik- wijls naast zich zagen en het schuitje herhaaldelijk dreigde te kantelen. Daarbij kwam dat het vreeselijk koud was, het regende, sneeuwde en hagelde tegelijk, waardoor zij zich ten langen leste niet meer konden vast- houden. Toen het gas tot op de helft verminderd was, stortte de ballon naar beneden van een hoogte van 2200 meter. Gelukkig viel het luchtschip op dicht geboomte en kwamen de beide lucht schippers er met den schrik af. Twee Indianenstammen de Omaha en de Winnibagos hebben een trust in het leven ge- roepen met het doel den verkoop van Indiaansche curiositeiten aan blanken te monopoliseeren. Voorzitter van de trust is wGroote Donder" opperhoofd van de Winnibagos, den stam die specialiteit is in het vervaardigen van pijlen en bogen. tfSchoone Regenboog" en ^Prairiekip" die slangenhuiden vervaardigen en John A. Logan, die arendsveeren aan de markt brengt, maken deel uit van den raad van admiDistratie. Fenimore Kooper heeft niet kunnen denken dat zijn helden het nog ooit zoo ver zouden brengen. Een wielrijder in Engeland, Zaterdag j. 1. komende van het Alexandrapark, werd in het ffMu»well Hill" district door een donderbui oveft

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5