Ciemengde faerichten. Telegrafische barich'en. wenschte verbittding meer waarborgen geeft tegen storing, in tijden van oorlog of oorlogsgevaar. De heer Cremer zette uiteen waarom hij zich met het denkbeeld van den heer Pijnacker Hordjjk niet kan vereenigen. Hoofdzakelijk opperde spreker kostenbezwaren tegen dat denkbeeld. Daaren- tegen kon hij wel medegaan met de voorgestelde verbindingen in het ontwerp-overeenkomst. De Minister van Buitenl. Zaken bestreed het denkbeeld van den heer Pijnacker Hordijk als te veel kosten met zich brengend, terwijl bovendien Amerika geen landingsrecht aan gouvernements- kabels geeft en overigens landingsrecht niet moge- lijk is zonder toestemming der maatschappijen die het monopolie bezitten. De Minister van Kolonien wees nog op de technische bezwaren, verbonden aan 't leggen eener lijn MenadoManilla. Het wetsontwerp werd daarna goedgekeurd. Na de pauze werd aangenomen met 81 tegen 5 stemmen het ontwerp-Wetboek voor Militair Strafrecht en met gelijk stemmental de wet op de Krijgstucht. Vooraf bracht o. a. de Minister van Justitie, namens de regeering, in hartelijke bewoordingen den diepgevoelden dank aan den regeeringscommis- saris prof. v. d. Hoeven. Alleen de socialisten stemden tegen. Na de beslissing werden de Ministars en prof. Van der Hoeven door leden van veischillende richting gelukgewenscht. Maandagmorgen werd te Rome een consistorie gehouden. De paus hield een toespraak, waarin hij God dankte, dat deze zijn leven had gespaard om hem het jubeljaar te doen beleven. Hij achtte zich gelukkig, dat zooveel pelgrims hem komen bezoeken, en betreurt het optreden van vijanden des geloofs, die het Christendom in Italie, en in het hijzonder in Rome, pogen tegen te wcrken door de ketterij, het protestantisme en de poruo- grafie te bevorderen en te verspreiden in geschriften, redevoeringen en tooneelstukken. TERNEUZEN, 11 Juni 1902. Op de voordracht voor ouderwijzeres aan de openbare lagere school te Eede komen voor de dames L. de Pauw te Ter Neuzen, Rossenberg te Driewegen, Van Oosten te Aardenburg en Smit te Uithuizen. Met ingang van 1 Juli a. s. wordt de licht- wachter aan den Eendragtpolder B. Hemmekam, wegens meer dan 65jarigen ouderdom, eervol ont- slag verleend en deze op pensioen gesteld. Door ingelanden van de polders Groot Cambron en St. Paulus onder Hulst is besloten gedurende 20 jaren een subsidie, groot f 85 en en /110, te verleenen aan het comite voor den aanlegeenerstoomtramlijn HontenisseSelzaete. De subsidies zijn gegeven onder voorwaarde, dat het comity een zijtak naar Sas van Gent inoet leggen zoodra de bruggen dit mogelijk maken. Axel. 10 Juni. In de heden alhier gehouden vergadering van ingelanden van den Noordpolder werd aan den heer P. Dregmans op zijn daartoe gedaan verzoek esrvol ontslag verleend als ontvangef-griffier en ill diens plaats benoemd de heer J. A. Dregmans, candidaat-notaris alhier. Axel. Door Z.Ex. den Minister van Water- staat, Handel en Nijverheid is, op het verzoek van den Raad dezer gemeente, om het telephoon- kantoor te doen vervangen door een telegraaf- kantoor, afwijzend beschikt om reden het aantal op het telephoonkantoor verzonden binnenlandsche en buitenlandsche telegrammen en ontvangen buitenlandsche telegrammen vrij aanzienlijk be- neden het cijfer blijft, genoemd in de memorie van beantwoording van het voorloopig verslag betreffeude hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1902. Nog geen minuut geleden heb ik het daar op tafel laten liggen. En Townserid begon te zoeken, terwijl Blanche, geprikkeld door dit onverwachie oponthoud, riep Een van de dienstboden moet het wegge- nomen hebben. Zijt gij gek, een fortuin daar 0'ib-waakt op tafel te laten liggen, terwijl de eerste de beste dief het voor het grijpen heeft P Bij deze woorden Hep Blanche naar de draperieen van de alcoof, omdat zij daar een verdacht geluid meende te hooren. Zij schoof ze op zijde en keek er achter. Doch, indien daarachter iemand mocht verborgen geweest zijn, was daar thans toch geen spoor meer van te ontdekken. Een ontzettende kreet van Townsend wasoorzaak, dat Blanche haar verder onderzoek staakte en Op hem toesnelde. Hij stond daar als verpletterd, de oogen gericht op een stuk papier, dat hij in de hand hield. Het was het re^u, dat bij het geld was gezonden, en dat hij niet had geteekend. Toch was het thans onderteekend. Daaronder stond de naam Percey Grey de inkt was nog nauwelijks droog. Groote hemelwat moet dit beteekenen P riep hij eindelijk. De haudteekening is niet van mij. Thans begrijp ik alles. Hij is hier geweest hij heeft het geld zien liggen. Wij gijn werloren. (Wordt vervolgd). Axel, 11 Juni. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Beoosten- en Bewestenblij is met 44 tegen 17 stemmen besloten voor den aanleg van een stoomtram HontenisseSelzaete eene subsidie te verleenen van f 200 'sjaars, gedurende 20 jaren. Tot gezworene werd herbenoemd de heer C. N. Jansen van Rozendaal. Goes, 9 Juni. Op uitnoodiging van de onder- nemers der eerste groote Zeeuwsche verloting, namen wij in de wPrins van Oranje" en daarbuiten een kijkje naar de tentoongestelde prijzen. Onze verwachting werd bij het zien van al dat moois verre overtroffen er is niets te zien dat niet waard is gezien te worden en de onder- nemers verdienen alle lof. Origineel zijn een paar poppen, levensgroot, voorstellende een Zuid-Bevelandsche Boer en Boerinde eerste geheel in nationaal costuum met gouden knoopen, broekstukken, horlogeketting en zilveren sigarenkoker. De Goesche dame met haar echt gouden slot met 6 rijen bloedkoralen, broche, mutsen en hoofdspelden trekken zeer de aandacht. In edn woord de tentoonstelling moet ieders verwachting overtreffen. 's Gravenhage, 11 Juni. Omtrent den gezond- heidstoestand van H. M. de Koningin is heden het volgende bericht bekend gemaakt H. M. de Koningin heeft de reis naar hier zonder eenig bezwaar volbracht en beviudt zich heden morgen zeer wel. (get.) L. Pot, arts. Slot Schaumburg, 11 Juni 1902. De gemeenteraad van Zierikzee heeft over- eenkomstig het praeadvies van B. en W. afwijzend beschikt op het venoek van Mr. J. P. Hofstede, substituut-officier van justitie aldaar, om van den dienst bij de brandweer te worden ontslagen. Den 31 Mei moeien op den Kanaaldijk onder Koudekerke door iemand met een paar jeugdige meisjes uit Middelburg, zooals deze beweren, onzedelijke handelingen gepleegd zijn. De kinderen vertelden het gebeurde thuis en deelden mede dat zij Zaterdag jl. den bedoelden persoon op dezelfde plaats weder zouden ontmoeten. De ouders lieten de kinderen gaan, doch hielden een oog in 't zeil en vonden den man op de aan- gegeven plaats. Het gevolg was dat hij, zekere M., een 50jarige particulier te Ylissingen, aan de polilie werd aangewezen en als verdacht is aangehouden. Naar men beweert, is een der kinderen onder geneeskundige behandeling. Tegen den verdachte J. N. M., oud 50 jaren, is een bevel van aanhouding verleend, en is deze overgebracht naar het huis van bewaring te Mid delburg. (M. Ct.) Bij den slaapsteehouder Markwat te Haarlemmermeer zijn ernstige ongeregeldheden gebeurd. De werkman Schodendijk Hep buiten en werd door Markwat en eene in huis zijnde vrouw tegen zijn wil in huis gehaald, waarna hem een bedrag van 12 gulden werd ontvreemd. Dit ontvreemde geld werd verbruikt aan sterkedrank. Een ander persoon, zekere Schotman, daar aanwezig, rankle door het voorgevallene zoo opgewonden, dat hij alles wat in huis was veruielde. De politie heeft hiervan proces-verbaal opgemaakt. In den uacht van Zaterdag op Zondag is te Zaandam een aanslag gepleegd op een 16jarigen hofmeestersjongen van een in de haven liggend Zweedsch stoomschip. De jongen had gevaarlijke halswonden, die met een mes waren toegebracht, en wprd bewusteloos door zijn kameraads aan boord gebracht. Een grondwerker, die verdacht werd de daad te hebben gepleegd, heeft, na aanvankelijk ont- kend te hebben later bekend. Hij had gehandeld uit minnenijd wijl een minder goed ter faam be kend staand vrouwspersoon den omgang met hem had afgebroken en aan matrozen de voorkeur gaf. De verwonde was aan de geheele liefdeshistorie onschuldig. De land'oouwer J. Oprelte te Nieuw-Beijerland, (Z.-H.) liet een huurder, die ongeveer een jaar huishuur schuldig was, gerechtelijk uit zijn wouiug zetten. Uit wraak trokken Zaterdagnacht een veerligtal arbeiders naar de woning van den eigenaar en begonnen die met steenen te bowbardeeren waarbij geen ruit heel bleef, en vervolgens naar de woning van diens broeder, welke hetzelfde lot onderging. Daar de aanvallers droigdeu, den volgenden nacht te zullen terugkoruen en 't dan nog veel erger te zullen maken, heeft de burgemeester rijkspolitie outboden. Te Rijswijk is Zaterdag een werkvrouw bij het glazenzeemen uit de tweede verdieping gevallen en Zondag aan de daarbij beko nen wonden overleden. Te Noordwijk is een molenaarskuecht, door- dat hij misstapte, door het luik van den meelzolder gevallen, met het gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Te Arnhem is een glazenwasscher, die ter hoogte van 10 meter op een ladder werkzaam was, achterovergeslagen en op den grond terecht gekomen. De man brak zijn rechterarm op twee plaatsen en zijn linkerbeen. Op de tramliju tusschen Den Haag en Scheveningen is een jongen, die gewoon is tusschen de rails stukjes steenkool te zoeken, door een der wagens gegrepen en op de rails gesliugerd, met het gevolg dat hij onder den wagen geraakte en ernstig verwond werd. Zijn handen waren nagenoeg verpletterd, terwijl het hoofd bijna van den romp gescheiden was, zoodat de ongelukkige terstond overleed. Na ongeveer 6 weken gehuwd te zijn, wei- gerde. de onderwijzer II B. te Jubbega zijn vrouw den toegang tot de echtelijke woning. Zij had naar zijn meening te lang gewaudeld met een harer vriendinnen. Het publiek trok voor het vrouwtje partij 18 April bracht meu meester een ovatie met ketelmuziek. Bij die gelegenheid werden in meester's woning de glazen ingeworpen, en tegen 5 peisonen van beiderlei kunne is door de rechtbank te Heerenveen ieder 6 maanden gevangenisstraf geeischt. Voor een der beklaagden werd, wegens gebrek aan bewijs, vrijspraak gevraagd. Voor eenigen tijd schreef een fondsbode te Delft een man in zijn Maatschappij als lid in voor een uitkeering bij overlijden. De man stierf dezer dagen en werd die uitkeering geweigerd op grond, dat de man reeds ziek was bij ziju iu- schrijving. Geld was er niet en er schoot niets over dan van de armen te doen begraven. Een bedienaar werd aangewezen en dal was juist onze alias fondsbode. Netjes aaugekleed met de steek op 't hoofd, de kuitbroek aan met de lage schoe- nen toog hij naar de Bagijnesteeg. Hier werd de bedienaar opgewacht door de buren, die met steenen gewapend, niet veel goeds voorspelden, ja zelfs ^en had een pot met verf en een kwast om onzen netjes aangekleeden bidder te decoreeren. Gelukkig voor hem, dat de lijkstatie spoedig gereed was en voor men tot baldadigheden over- ging, hij het hazenpad kon kiezen. De Maatschappij tot Handhaving van stam- verwante Belangen in Zuid-Afrika te Amsterdam, verzoekt ons het volgende op te nemen De groote bekendheid door de Pers gegeven aan het Jaarverslag onzer Maatschappij en de mede- dee'.ing betreffende de aanmelding van p^rsonen, die naar Zuid-Afrika zouden willen gaan, maakt het noodig er op te wijzen, dat de voornoemde Maatschappij nog geen oproeping heeft kunnen plaatsen en nog niets kan doen vo6r de vredes- voorwaarden endekansen van toelating voor vreemde- lingen (niet Engelschen) in Engelsch-Zuid-Afrika, volkomen bekend zijn. Zij, die zich hebben aan- gemeld of alsnog ongevraagd aanmelden, dienen er derhalve op te rekenen, dat voor het oogenblik geen bepaald antwoord kan worden gegeven op de vraag, wanneer en op welke wijze de Maat schappij hare medewerking kan verleenen. Den tegenwoordigen werkkring vaarwel te zeggen of een tijdelijken werkkring die niet bevredigt, met minder zorg waar te nemen, omdat men op eene spoedige plaatsing in Zuid-Afrika rekent, moet de Maatschappij tot handhaving van Stamverwante Belangen ten sterkste ontraden. Men make zich dus geen verkeerde voorstelling van de zaak en late zich niet door personen, die slecht zijn in- gelicht op dit punt, misleiden. Brand te Gorinchem. Dinsdagnacht omstreeks half drie ontstond een zware uitslaande brand in de woning van den heer De Hosson, hoedenwinkel op den Langendijk te Gorinchem. Het huis stond in een oogwenk in lichterlaaie en daar de straat smal is, sprongen aan de overzijde van het winkelhuis, bewoond doorde fami- lie Van Eck, door de hitte de ruiten, waardoor ook dat huis, waarin een boek- en papierhandel wordt gedreven, door de brandbare stoffen in een oogwenk geheel in "vlam stond. Verder sloeg de vlam over naar het huis bewoond door den bakker Overes, terwijl tegelijkertijd de perceelen van den manufacturier Snoek en Heefcamp in Perrv-artike- len, gelegen naast dat van den heer De Hosson, in vlam geraakte en ook dat van den goudsmid Hooydouk vlam vatte. Te 3 uur ongeveer gaf de Gorcumsche brandweer water en deed de stoombraridspuit voor het eerst dienst. Met groote krachtsinspanning werd gewerkt om het woedend element te stuiten. Ook het optreden van de mHitairen wordt zeer geroemd. Te half 6 was men den brand meester en waren toen geheel uitgebrand de perceelen der heeren De Hosson en Van Eck voor het grootste- gedeelte dat van den heer Heetcampde boven- verdieping van dat van den heer Overes, een gedeelte van dat van den heer Hooydonk, terwijl veel brand- en waterschade is ontstaan bij de heeren Snoek, Wisbrun en Liffman. Alles is verzekerd tegen brandschade bij verschillende maatschappijen en eenigen ook tegen neringschade. De oorzaak van den brand is onbekend, maar moet zijn ontstaan in het winkelgedeelte bij den heer De Hosson. Ook zijn bij dezen brand menschenlevens te bet^euren. Met moeite werd De Hosson en diens vrouw gered over de daken van de buren. Eene modiste bij hen inwonende, geen uitweg meer wetende, sprong van het balkon in de haven en werd een paar uur later levenloos opgevischt, terwijl 2 doch- ters van De Hosson van 12 en 14 jaar oud in de vlammen zijn omgekomen. Onder de puinhopen vond men Dinsdag de verkoolde 1 ijken der beide kinderen. Zooals te begrijpen is, heeft de ramp in het kleine stadje veel medelijden gewekt en houderden stondec om de plaats des onheils het geval te bespreken. De werkstaking der mijnwerkers in Penn sylvania wordt een natiouale ramp, seintdeNew- Yorksche correspondent der Daily Mail. De 150,000 stakers vormen slechts de helft van het personeel der mijneu in werkelijkheid loopeu er 300,000 man leeg,zonder nog te sprekeu van de 20,000 spoorweg- beambten die tot de werkloosheid gedoemd zijn, daar er geen treinen meer loopen. De stakers laten thans het pompen toe, want als de mijnen vol water liepen, zouden er jaren kunnen verloopen eer het werk kon worden hervat. De stakers verlangen loonsverhooging en betaling naar het voile gewicht; tegenwoordig wordt hun van elke 3000 pond kolen 500 pond niet betaald, dat is de aftrek voor steenen en ondeugdelijk mate rnal. Aan de W illebroekkade <e Brussel waren Zondagavond een aantal werkliedeu bezig met het lossen van een schip met steenen, toen een groote petroleumlamp die men ter verlichting in de mast had opgehangen, naar beneden viel op een arbeider in het ruim. De lamp brak, de uitvloeiende petro leum vatte vuur, en den man was in een oogwenk door vlammen omringd. Zijn kameraden kwamen hem wel dadelijk ter hulp, maar hij heeft zoo ernstige brandwondeu gekregen dat meu voor zijn leven vreest. Zaterdagmiddag reed in de rue de la Fou- bourg Montmartre te Parijs een huurrijtuig, toen voorbijgangers hoorden dat er daarin een schot werd gelost. Zij waarschuwden den koetsier, die niets gemerkt had, doch nu stilhield. Er stapte daarop een jonge man uit, bleek van ontroering, die in zijn armeu een jonge bewuslelooze vrouw, met bebloede kleeren, droeg. Hij ging snel door de zich verzamelende menigte been, en bracht zijn last naar de dichtst bijzijude apotheek. De politie was spoedig ter plaatse en bij een verhoor vertelde de jongeman dat de jongevrouw, zijn maitresse na eeu kinderachtige twist een re volver had te voorschijn gehaald en zich in de borst had geschoten voor hij het verhinderen kon. De dokter constateerde dat zij overleden was. De stofplaag in de Riviera. De automobielen- sport heeft in de Riviera zulk een omvang ge kregen, dat de door deze liefhebberij opgejaagde stofwolken dreigen, de daar vertoevende borst- lijders te verdrijveu. Dr. Guglieluiinetti raadt in de Gazette meJicale de Paris van 17 Mei aan, de wegen te term. Voldoende besproeiing zou te kostbaar, haar uitwerking ook te kort van duur ziju. Zeewater diarvoor te gebruiken, ware, wegens het daardoor ontstaande zoutstof, schade- lijk voor oogen en kleederen. In California wor den de wegen tweemaal in het jaar overgoten met ruwe petroleum, tot 80° C. verhit. Per K. M. kost dit 5000 L. petroleum, wat in Amerika 400 frcs. kost, maar in Frankrijk 2000 fres. In enkele plaatsen heeft men met uitstekeud gevolg koolteer gebruikf. De weg wordt daardoor hard, stuift niet en is ondoordringbaar voor regen. De kosten zijn 6 7 centimes per vierk. M. Het gemeentebestuur en de hotelhouders van Monte- Carlo beijveren zich om Guglielminetti's raad op te volgen. Weer een wetenschappelijk luchtvaarder in Frankrijk omgekomen. Uit het luchtvaartpark van de marine te Lagoubran, steeg eeu luitenant ter zee, Baudic, met eeu ballon op. Hij dreef naar het Oosten over zee, gevolgd door twee torpedobooten. Deze seinden in den avoud van den dag terug dat de ballon in zee was ge vallen, en weer teruggevonden, maar dat Baudic verdwenen was. Voor een kantongerecht in Hessen is dezer dagen een aardig stokje afgespeeld. De 14jarige zoon van een kruidenier was als getuige gedagvaard in een strafzaak, zijn vader aangaando. De jongen was gekleed met den rok, de broek, het overhemd en den hoed van ziju vader, welke kleedingstukken hem alle tweemaal te groot waren en waarmee hij er zoo potsierlijk nitzag, dat bij zijn binpenkomen in de gerechtszaal een niet in te houden' gelach uitbarstte. Toen de voorzitter hem vroeg, waarom hij toch zoo bespottelijk gekleed was, haalde hij met veel moeite zijn dagvaarding voor den dag tri- omfantelijk wijzende op de woorden „In Sachen Ihres Vatres" (in de zaken uws vaders,) welk bevel hij meende letterlijk te hebben raoeten opvolgen /■/verschijnen in de zaken uws vaders". Met verbazing werd de verklaring van den jonkman aangehoord. Volgens eeu telegram uit Fort-de-France had Vrijdag een nieuwe Vreeselijke oitbarsting van den Mont Pelee plaats. Eort-de-Erance bleef vier uren lang in duisternis gehuld. De vlakten om de Morne-Rouge werden met heete modder bedekl. Een aantal visschcrs worden met hun booten vermist. Een te Marseille ontvangon brief van 22 Mei noeldt het volgende van MartiniqueDagelijks worden ongeveer 600 lijken verbrand. De uit- graviug van de lijkeu uit het puiu onthult hart-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2