Zeeuwsch-Vlaaadsrsa. A 1 g e a 0 a Uieuws- sa Advortentisblad No. 4237. Donderdag 12 Juni 1902. 42® Jaargang. BENE ARME YERVOLGDE. 7 0 0 t Voorbereidend mililair onderricht. Engeland en Transvaal. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON. TER SEUZESSCHE COURAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Iranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$, Men abonneert zich b$ alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTBBTiS 1 t N J Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor alien regel meer 0,1b. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverteDtie word*, ris slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimts berekend. Hit blail trr.ckljni jilaandaf-, Woemdag- en V r IJ <1 »n onilMltaezonderd op te Ter leuei. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt onder de aandacht van de jongelieden van 16 lot 24jarigen leeftijd in deze gcmecnte, die in den aanstaanden winter wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, dat zij zich daartoe voor 1 Juli s. moeten aanmelden ter gemeente-seeretarie, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. Ter Neuzen, den 11 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, P. MOES, 1° B. Er is nog altijd geen bizonder nieuws uit Zuid- Afrika ontvangen. Naar Kitchener meldt, be- droegen de overgaven Zaterdagmiddag en Zondag 2500 geweren, waarvan 448 aan Kaapsche rebel- len behoorden. De rest waren meest mannen van De Wet. De burgers geven hun geweren af, maar mo- gen hun paarden behouden; de veldkornetten en alle hoogere officieren krijgen bovendien eeu ver- lofbriefje voor het behouden van hun wapens. De ammunitie moet bij eukele kommando's maar schaarsch zijn geweest; zoo leverden Van der Merwe's 67 burgers te Vredefortweg maar 266 patronen in. De Boeren-officieren daar verklaar- den, dat zij al hun geweren, patronen en mau- schappen hadden binnengebracht, op 12 na, die geen paarden hadden en te voet achter hen aan kwamen. Tot de burgers in de concenlratiekampen van Natal heeft Schalk Burger een toespraak gericht, waarin bij hen opwekte, te vergeten en te ver- geven, en te arbeiden onder de vrije, roemiijke Union-Jack. Het terugbrengen van de Boeren-gevangenen zal, naar lord Stanley in 't Engelsche Lagerhuis meedeelde, zoo spoedig mogelijk beginnen. Nadere mededeelingen kon de regeering op het oogenblik niet doen, verklaarde hij. Verblijdeud bericht voor de geldmannen in Londen: Kitchener heeft verlof gegeven om de goud- mijuen in het district Barberton weer aan den gang te brengen. Het Reuter-agentschap spreekt tegen, dat eemg geheim protocol of clausule gevoegd zou zijn bij de voorwaarden van overgave, welke officieel te Londen openbaar gemaakt zijn. Het gerucht loopt dat een Engelsch transportschip naar Lissabon zal gaan om de uitgeweken Boeren terug te brengen. Een groot deel van hen hebben besloten naar hun haardsteden terug te keeren. Generaal Pinaar wil echter niet terug naarTransvaal. Maar hij zal met den Portugeeschen Minister van oorlog en den Engelschen gezant te Lissabon sameuwerken om den terugkeer van de Boeren naar Afrika voor te bereiden. Over de vraag of er thans voor de Boeren nog steun noodig is, schrijft de N. R. C. o. m. Het is een volstrekte dwaling te meenen, gelijk er al zijn, die 't meenen, dat de Engelsche regee ring genoegzaam geld beschikbaar stelt om de Boeren er althans financieel bovenop te helpen. Drie millioen pond lijkt een groote som, maar het is feitelijk een geheel onvoldoend bedrag om de Boeren te helpen. En wij hebben aangetoond dat alleen de grootste nood er door gelenigd zal wordeu. En ook dat zelfs nog maar ten deele. Komt men van buiten af de Boeren niet te hulp dan gaan zij finantieel en economisch te gronde. Wij zeggen, dat ook de groote nood slechts ten deele gelenigd zal worden. Men denke aan de vreemdelingen. Al wie niet bij het begin van den oorlog burger van een der republieken was, krijgt niets. Waarschijnlijk zulleu de zoodanigen, die nu buiten Zuid-Afrika krijgsgeVangen zitten, niet naar hun woonplaats teruggebracbt worden. Maar ook zij dienen geholpen. En die nog in de republieken wonen, blijven van den Engelschen onderstand verstoken. Hoe zullen zij rondkomen P Dan zijn er de rebellen. Van een groot aantal is de hoeve verwoest, is alle levende en doode have weggehaald of vernield. Anderen zijn door hooge boeten nagenoeg arm gemaakt. Er zijn duizenden rebellen. Ook zij krijgen niets, maar die mannen moeten geholpeD worden. De oorlog heeft vele Boeren tot verminkten gemaakt, mannen die hun gewone bedrijf niet kunnen hervattener zijn weduwen en weezen. Voor die alien moet gezorgd worden. Inderdaad, er is veel geld noodig wil men beletten dat het volk der Boeren, de helden, die dezen roemrijken oorlog gevoerd hebben en hun gezinnen rorden tot de ,/houthakkers en waterdragers" der Engelschen, tot de armen en verscbopten in hun eigen land. Van boereel belang dat is voor de toekomst van den Afrikaauder stam, behoeven wij niet aan te toonen. Wei verre dus van te inogen verslappen in mildheid voor de Boeren, is nu de tijd aange- broken om in ons land en overal in de wereld, waar men hart heeft voor het lot en de toekomst der Boeren met alle middelen geld bijeen te brengen, geld om nood te. lenigen, geld om ar- <oede en ellende te voorkomen, geld om de kracbt van het Boerenvolk te behoeden voor verval. Gedurende dezen oorlog en ook al eer, is men zich hier te lande bewust geworden, dat men vroeger den rechten tijd voorbij heeft laten gaan om de Boeren afdoende te helpen. Wij kunnen niet gelooven, dat men in dezelfde fout zal vervallen. Meer dan wij in den oorlog vermochten, kunnen wij nu. Wij moeten de Boeren in staat stellen zich staande te bouden in den onbloedigen, maar weinig minder ernstigen en moeilijken strijd die nu voor hen aanbreekt, hen helpen de betere toekomst voor te bereiden. Schurk, moordeuaar, meineedigegilde Myrtle terwijl zij hem van zich afstiet en naar een ven- ster snelde. Liever sterf ik, dan u als mijn eeht- genoot te erkeunen. Help help help Het venater gaf haar toegang tot een zwak balcon. Hare wanhoopskreten weerklonken door de duisternis, .hare zinueloos ronddwalende blikken zagen geen uitreddiug in de donkere golven der rivier, die onder haar voortslroomde. In hcvigen angst ijlde ook Williard naar het balcon, en beproefde haar in de karner te trekken en baar kreten te smoren. Een wauhopige worsteling volgde, het balcon liet een onheilspellend gekraak hooren. Nustiet zij hem van zich af. De balustrade bezweek onder baar gewicht. Een akelige, doordringende kreet klonk van Myrtle's lippen, toen zij Bryce Williard naar be- neden zag storten, en ongeveer vijftig voet onder haar in het schuimeude water zag verdwijnen. XXVII. In den namiddag, volgende op den avond van Myrtle's Blake'sbezoek tenhuizevan EarleTownsend, was dat vorstelijk beerenhuis het tooneel van een aantal gebeurtenissen, die den spoedigen ondergang voorspelden van Blanche Yausant en haren rnede- plichtige. Schriken omsteltenis hadden zich van hen meester De directeur van het Kabinet der Koningin brengt ter algemeene kennis, dat hij van Hare Majesteit de Koningin een schrijven heeft ontvangen, waaraan hij openbaarheid wenscht te geven, door het in zijn geheel bekend te maken door middel van de Nederlandsche Staatscourant. 's Gravenhage, 10 Juni 1902. P. J. Vegeein. Het Loo, 9 Juni 1902. Gedurende Mijne ziekte mocbt Ik zoo tallooze blijken van deelneming ontvangen, dat het Mij niet mogelijk is geweest aan een ieder afzonderlijk Mijnen dank te doen overbrengen. Ik verzoek U Hoogwelgeboren daarom, langs dezen weg, aan alien die in de droe*ige dagen Mijner ziekte en bij Mijn aanvankelijk herstel van hunne deelneming hebben blijk gegeven, Mijn oprechten dank over te brengen en Mijne diep- gevoelde erkentelijkheid te betuigen. Dit hernieuwd bewijs van de liefde en gehecht- heid van Mijn Volk heeft Mij diep getroffen. (Get.) WILHELMINA. Zooals te verwachten was, waren gisterenmor- gen een groot aantal belangstellenden tegenwoordig bij het vertrek van den extra-trein, die de vorstelijke familie uit Apeldoorn naar Duitschland zou brengen. De burgemeester had vooraf den aanwezigen ver- zocht niet al te luidruchtig te zijn en hun vreugde bij het terugzien der Koningin tot een enkel hoera te bepalen. Omstreeks 83/« nur kwam reeds de Koningin- Moeder, die in het salon-rijtuig plaats nam en door het publiek hartelijk werd begroet. Te 9 uur verliet H. M. de Koningin met den Prius der Nederlanden in een open rijtuig het paleis en verscheen in matigen draf op het perron. Bij het. zien van de Vorstin na zoo veel dagen van jammer kon menigeer. zijn ontroering niet bedwingen. Men meende op te merken dat de Koningin, gekleed in grijs reistoilet en een voile voor het gelaat, nog al bleek was. Als altijd boog H. M. de Koningin met een vriendelijk lachje naar de zijde van het publiek. Van bet rijtuig, dat vlak voor het salonrijtuig stilhield, werden de paarden afgespaunen en door middel van een loopplank een verbinding tusschen de beide rijtuigen tot stand gebracht. Na van de aanwezige autoriteiten afscheid te hebben genomen liep H. M. de Koningin over de loopplank naar het salonrijtuig, begeleid door Prins Hendrik. Bij het vertrek stond Prins Hendrik voor het venster van het salonrijtuig en groette de aanwezigen. H. M. de Koningin stelt zich voor een viertal weken te Schaumburg te blijven. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren ontwikkelde de Minister van Buitenlandsche zaken bij de voortgezette behandeling van het wetsont- werp tot goedkeuring eener overeenkomst met Duitschland omtrent kabelverbiudiugen metNeder- landsch Indie ter bestrijding van den beer Eokker de gronden waarom het niet ter goedkeuriDg aan de Kamer aanbieden van het slotprotocol niet in strijd is met art. 59 der Grondwet, volgens hetwelk de Staten Generaal het recht hebben tot goedkeuring van tractalen. De heer de Savornin Lohman was eveneens van oordeel, dat het protocol iets anders is dan het tractaat en de gevolgde handelwijze ten opzichte van het protocoldusnietinconstitutioneelkanheeten. De heer Meesbetoogde eveneens dat het protocol niet zoo nauw samenhangt met het hoofdtractaat, dat de noodzakelijkheid van goedkeuring daarvan zou bestaan. De heer Eokker handhaafde zijn bezwaren, ontkennende, dat het slotprotocol slechts tot uit- voering van het tractaat zou dienen. Hij bleef de z. i. onjuiste toepassing der Grondwet door de Regeering betreuren. Bij de behandeling van bet eenig artikel gaf de heer Pijnacker Hordijk, met het oog op de groote politieke bslangen, hierbij betrokken, der Regeering in erustige overweging, ten spoedigste de totstandkoming te bevorderen van een recht- streeksche verbinding BataviaManilla. Spreker achtte zulks wenschelijk, afgescheiden van dit wetsontwerp, daar de door hem ge- gemaakt, toen zij bericht ontvingen van Percey Grey's ontsnapping uit het particulier kraukzinni- gengesticht. Er is geen tijd te verliezen, zeide Earle Townsend, toen de eerste scbrik voorbij was. Wij moeten biunen vier en twintig uren de vlucht nemen. Wilt gij nog zoo lang wachten Acht gij dat niet gevaarlijk vroeg Blanche angstig. Neen. Het is hem volslagen oubekend, waar wij ons bevinden. Hij zal ongetwijfeld eerst naar Chicago gaan, want hij weet niet, dat wij hier, te Cincinnatie, in zijn rechten zijn getredeu. Als hij dan te Chicago verneemt, dat men daar in de meening verkeert, dat hij als erfgeDaam van Samuel Townsend hier in Cincinnatie woont, dan zal hij spoedig de ware toedracht der zaak begrijpen. En dan Dan zal een gerechtelijke aanklacht een einde maken aan al onze scboone plannen en aan onze vrijheid tevens. Ik zal trachten vandaag nog zooveel contant geld in handen te krijgen als mogelijk is. Op welke manier Door een leening te sluiten. Wij kunnen niet wachten op den verkoop der vaste (joederen, waartoe ik last heb gegeven. Nog liedenavond moeten wij vluchten, want het zal spoedig tot een uitbarsting komen. Gij schijnt £en ding te vergeten, zeide Blanche, onrustig. En dat is Dat Percey Grey ook onmiddellijk hierheen kan komen, want dit is het huis van zijn over- leden oom, dus thans zijn eigendom. Townsend ontstelde, doch zeide wrevelig Dat is niet waarschijnlijk. Intusschen zullen wij onze vlucht zooveel mogelijk bespoedigen. Met deze woorden giag hij heen, om eerst laat in den namiddag terug te komen. Toeu hij de bibliotheek binnentrad, werd hij door Blanche Vansant ontvangen met een nieuwe en zeer onaangename verrassing. Zij deelde hem rnede, dat zij in het laboratorium was geweest, en tot de outdekking was gekomen, dat hun ge- vangene, Myrtle Blake, verdwenen was. Geruimen tijd verkeerden zij onder den beang- stigenden indruk van deze ontdekking. Zij konden slechts veronderstellen, dat Myrtle de deur der kamer, waarin zij was opgesloten, had openge- broken, en zoo was ontvlucht en de mogelijkheid, dat zij de politie van alies kennis kon gegeven hebben, deed hen den schrik om het hart alaan. Wij hebben geen oogenblik meer te ver liezen, zeide hij gejaagd. Ik zal het rijtuig laten voorkomen, en binnen een uur vertrekken wij van hier, om met den eersten trein de stad te verlaten. Maar het geld Zal dadelijk hier bezorgd worden. Ik heb zoo veel in voorschot opgenomen als mij maareenigszius mogelijk was, en de makelaar beloofde mij, dat hij het omstreeks dit uur hier zou brengen. Dat is in ieder geval beter dan hier te blijven, tot wij worden ontmaskerd en wij alles verliezen. Haast u, Blanche, ik gevoel, dat wij hier niet meer veilig zijn. Beiden verkeerden in koortsachtige opgewonden- heid. Zij schrikteu hevig toen er gebeld werd, toch opende Townsend zelf de deur. Een jougeu overhaudigde hem een pakje en een brief, en Townsend slaakte een zucht van verlichting toen hij de deur sloot en zich weer naar de biblio theek spoedde. Het was reeds volslagen douker geworden, hij stak het gas aan en opende met gretige blikken het pakje, dat de jongen juist had gebracht. Het geld van den makelaar, mompelde hij verheugd, terwijl hij een belangrijk bedrag aan bankbiljetten uit het pakje haalde. Dat is ten miuste genoeg, om er geruimen tijd goed van te leven. Thans op de vlucht met de vrouw, wier moed en scherpzinnigheid mij in staat hebben ge- steld het geld machtig te worden. Hij scheurde den brief open, die een ongeteekend ontvangstbewijs van het pakket bevaitetoen legde hij alles weder op de tafel en verliet haastig de kamer om Blanche tot spoed aan te sporeu bij hare toebereidselen tot hun vertrek. Hij had het geritsel niet opgemerkt achter de draperieen, waardoor een alkoof of rookkamer van de bibliotheek was afgescheiden. Hij vermoedde niet, dat van uit de kamer, en ongezien een nieuw gevaar hem bedreigde. Eenige oogenblikken later keerde hij met Blanche in de bibliotheek terug, gereed om het huis voor altijd te verlaten. Zij was in reisgewaad, en had een taschje in de hand. Het rijtuig wacht., zeide Townsend. Hier berg het geld goed op Plotseling zweeg hij, uitte een kreet van schrik en staarde met strakken blik naar de tafel. Het geld stamelde hg het is verdwenen Verdwenen? riep Blanche, als radeloos. Wat bedoelt gij?

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1