A 1 g e m 9 e n Hieuws* ea Advorteatieblad 7 o o r 2eeuwscfc-Vlaaaderea. No. 4236. Dinsdag 10 Juni 1002. 42e Jaargang PUBLIC A TIE. Hinderwet. GemsQntG-V road vrou w, Binnenland. BEKEHDM AKINS. EENE ARME VERVOLGDE. Engelaud en Transvaal. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON. OBBCtt2a£a0SAI .VKIZKVSCHK (UlRtVT. iDTHTENTlUi ViB 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemial plaatsing derzelfde advertsnfae *M<jt d# Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,-—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. mi bind reruhljni If nmiiJ n JI-, Waenidsg. en VrlJdBgavoail, nttgesonderrt »p Keesiilagen, bij de Kir 111 M P. J. Ill RK MIID» it Ttr Wenaex.. slecbtg tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het 1' suppletoir kohier van het Schoolgeld voor het openbaar onderwijs in deze gemeente voor 190?, in afachrift, gednrende vijf maanden, op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 7 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secreta is. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis dat he^voornemen bestaat, de volgende perceeien grond, deel nitmakende van de Vlooswijk- .traat, kadastraal bekend sectie C N°. 3875, aan den publieken dienst te onttrekken 1 o. een strook grond voor de woning, toebehoorende aan TH. C. L. BRUGGEMAN, ten einde die grond in erfpacht uit te geven tot het verkrijgen eener stoep, lang 8,68 M„ breed 1,35 M.; 2®. een strook grond voor de woning, toebehoorende aan G. MEULENBERG, teneinde die grond in erfpacht uit te geven tot het verkrijgen eener stoep, lang 6,51 M.. breed 1 M. 3„. een strook grond voor de woning, toebehoorende ann A. VAN RIJSWIJK, bewoond door A. GEILLIET, ten einde die grond in erfpacht uit te geven tot het verkrijgen eener stoep, laDg 6, 2 M., breed 0,80 M. 4°. een strook grond vdor de woning, toebehoorende aan J. LEENHOUTS, teneinde die grond in erfpacht uit te geven tot het verkrijgen eener stoep, lang 8,20 M., breed 1 M.; Bezwaren hiertegen kunnen worden ingediend tot en met 17 Juni a. s. Ter Nenzen, den 9 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOaTERIIOFK, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896), niaken bekend dat op heden ter gemeente-seeretarie ter visie is gelegd een verzoek van AUG™ MEDAETS en HIP™ DE CLERCQ, aannemers, wonende aldaar, om vergunning tot het oprichten van een voorloopig gebouw, dieuende tot knl kblussclierij en inortelinalierij op den westelijkea kanaaldijk op een gedeelte van het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Nenzen, sectie B no. 381 en dat op Jlaandae, Sit Juni des namiddags tusschen 3 en 4 uren, ten raadhnize dezer gemeente. gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 9 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. 49) Welk een spotternij, prevelde Myrtle bijna on- hoorbaar. O, Percey, Percey, zal dit u redden Ue deur ging toe en werd door Williard op slot gedraaid. Toen trad bij op Myrtle toe en zeide Eindelijk zijt gij dus mijn vrouw Hij zeide dit met zulk een triomf en zulk een ougeveinsde vreugde, dat zij er van schrok en huiverend terugweek. Ja, antwoordde zij bevend en angstig. Tk heb gedaan, wat ik heb beloofd, thans is het uwe beurt om uw woord gestand te doen. Gij bedoelt vroeg hij op kouden toon. Dat gij tbans Percey Grey in vrijheid moet doen stellen. En dat woord zal ik niet breken. Loister, Myrtle. Ik haat dien man met een jaloerschen krankzinnigen haat. Hem te bevrijden is hetzelf- de als hem in staatte stellen een vermogen terug te bekomeu, waarvan ik, met weinig moeite, een gedeelte zou hebben bemachtigd. Om uwentwil ecbter versmaad ik het goud. Hij zal in vrijheid worden gesteld. Wanneer? riep Myrtle, ongeduldig geworden door Williard's draleude houding. Hedenavond nog in dit uur. Breng mij dan bij hem. Williard onderbrak hare woorden met een hoonenden lach, die plotseling haar vertrouwen weder in angst en achterdocht deed veranderen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, roepen op sollicitan- ten naar de betrekkiDg van ter stand plaats SLUISKIL, op een jaarwedde van 300, De op zegel gestelde verzoekschriften kunnen franco bij den Burgemeester worden ingezondeu voor 23 Juni 1902. Ter Neuzen, 9 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Ofschoon de oorlog nu uit is, blijft de censuur nog ahijd uitmunten door nauwgezette plichtsbe- trachting, waut we hooren uit Zuid-Afrika bijua geen uieuws, terwijl er natuurlijk heel wat te vertellen valt van deu nieuweu toestaud daar- ginder. Naar Kitchener seint, hadden Donderdag 1154 man de wapenen neergelegd. De commissarissen spraken de Boeren toe, die daarop hartelijk (P I) voor den Koning hebben gejuicht. Er bestaat de beste verstandhouding en nergens zijn onaaugename dingen gebeurd, vertelt Kitchener. Toen Christiaan de Wet Woensdag uit Pretoria te Vredefort aankwam, bracht hij een bezoek aan het coucentradekamp en spoorde hij de burgers aan, Groot-Brittaunie te doen zien, welke goede kolonisten de Boeren kunnen zijn. Louis Botha wordt begin Juli te Brussel ver- wacht, waar men meeut dat de Boeren hem gelast hebben met de taak aan Kruger uiteen te zetten, waardoor men genoodzaakt was, de Engelsche voorwaarden aan te nemen. Deze voorwaarden zijn het is haast wel zeker nog niet alle bekend. Ook te Londeu vindt nu de meeuing meer en meer ingang, dat alle artike- len van de verdragen, met de hoofdmannen der Boeren gesloten, niet openbaar zijn gemaakt; er zouden nog regelingen met hen getroffen zijn, die geheim gehouden worden, regelingen natuurlijk in 't voordeel der Boeren, waut auders zou er voor de geheimhouding geen reden bestaan. Het lid van het Lagerhuis, Labouchere zou heden den eersten lord van de schatkist omtrent deze zaak interpelleeren. Het Engelsche Ministerie van Oarlog lieeft een officieele opgaaf gedaan van alle verliezen, tot 1 Juni j.h, dus gedurende den geheelen oorlog in Zuid-Afrika geleden. De geheele vermindering van het leger heeft volgens deze opgaaf bedragen 28,434 officieren en manschappen, waarvan 1072 officieren en 20,870 minderen in Zuid-Afrika gesneuveld of gestorven. 105 vermisten, 8 officieren en 500 man die, naar Engeland teruggezonden, daar gestorven zijn, en 5879 iuvalieden die ongeschikt zijn voor verderen dienst. Volgens de officieele opgaaf hebben de Boeren in 't geheel 383 officieren en 9170 man krijgsgevangeu gemaakt. Binnenkort zullen de Engelsche diplomatieke vertegenwoordigers aan de mogendheden officieel kennis geven van de inlijving der beide repu- blieken. Minister Balfour heeft in de conservatieve ver- eeniging te Londen een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat het een onvergeeflijke fout zou geweest zijn, om te onderhandelen met Kruger en zijn raadslieden in Earopa, gelijk door Rosebery was voorgesteld. Balfour zou de burger-generaals, die in het veld waren geweest, altijd vereeren, maar hij kon datzelfde niet zeggen van hea, die de repu- blieken in den sleek hadden gelaten en het zou hem onmogelijk zijn geweest, met hen te onder handelen. Het zou de grootste dwaasheid geweest zijn, zei hij, een in de plaats der tegenwoordige tredende regeering aanstonds te waarborgen, gelijk Campbell Baunerman had voorgeslagen. Spreker geloofde, dat het een jaar geleden onmogelijk zou zijn ge weest, onder de tegenwoordige voorwaarden vrede te sluiten. De bewering, dat Kruger de republieken in den steek zou hebben gelaten, is een lage insinuatie. Toen Kruger naar Europa kwam was dat wel degelijk met de heilige overtuiging, dat het hem lukken zou, de interventie van een der mogend heden te krijgeu. En dat weet Balfonr zoo goed als een ander. Na al hetgeen den grooten gevallene trof, die nu zijn levenswerk ziet vernietigd, op hem te gaan smalen met schimpende woorden, dat is al wel het allerminste. Meent gij waarlijk, dat ik zooiets doen za! vroeg hij. U, mijn vrouw, naar een medeminuaar zendeu Nooit. Maar gij hebt beloofd Hem in vrijheid te stellen, ja, en dat zal ik doen, maar gij moet daar de hand niet in hebben. Met een droeven zucbt liet Myrtle zich bleek en ontroerd in een stoel nedervallen. Gij hebt mij misleid. Gij hebt uw belofte gebrokeu snikte zij. Neen, gij hebt er in toegestemt mijne vrouw te worden, als ik Percey Grey de vrijheid hergaf. En dat zal ik doen. Blijf slechts hier, tot ik terugkom, dan zal ik u bewijzen, dat ik gedaau heb, wat ik beloofde. Hier blijven? Zeker. Gij zijt thans mijne vrouw en Percey Grey kan dus zouder u zyns weegs gaan. Neen, neen, Myrtle Blake, mijn huwelijk met u heeft geen bijbedoelingen. Het was zuivere liefde. Ter wille van dat huwelijk zie ik af van een groot fortuin en van elke pogiug om mij te wreken. Gij zijt thans de mijne en om uw geluk te bevorderen versmaad ik rijkdom eu wraak. Myrtle's schoon gelaat werd doodsbleek. Deze man sprak in vollen ernst, dat bewees zijne ge heele houding. Voor mijn leven aan u geketend te zijn, snikte zij. Dat zou erger zijn dan de dood. Nooit. Ik heb mij aan die huwelijks-voltrekking onder- worpeu, in de metning, dat gij mij niet tot uwe vrouw verlangdet, maar er een bijbedoeling mede op het oog hadt. Hare woorden wekten in hevige mate zijn drift op. Men meldt uit Tholen Door de mosselvisschers wordt zeer geklaagd over het veelvuldig voorkomeu van zeesterren, Gij zijt mijn vrouw riep hij toornig. Als zoodanig eisch ik gehooftaamheid van u. Waag het niet den band, die tusschen ons bestaat, te verbreken 1 Dat kan en dnrf ik. En dat doe ik Schurk, ik lees uw gedachten op uw gelaat. Trouweloos met e6n belofte, zult gij dit ook zijn, met alle andere. Gij denkt er niet aan, Percey Grey de vrijheid terug te geven. Alles is valschheid en bedrog. Ik herroep al wat ik u heb beloofd. Ik wantrouw en veracht u, en ik alleen zal den man redden, dien ik liefheb. In hevige opgewondenheid sprong zij op en stond trotsch en met foukelend oog tegenover Williard. Dat kunt gij niet, zeide hij tergend. Gij zijt mijn wettig getrouwde vrouw. Dat ben ik niet. Het zoo juist voltrokken huwelijk was slechts comediespel. Ik heb den bedrieger bedrogen. Wees voorzichtig, gij weet niet Gij weet nog niet alles riep Myrtle, uit- dagend. Ik ben uwe vrouw niet, want Zij zweeg een oogenblik om te zien, welk een verpletterenden indruk hare woorden op Williard zouden maken. Want ik was reeds een getrouwde vrouw ik ben de echtgenoote van Percey Grey. Waarlijk riep Williard, spottend. Tot Myrtle's groote verbazing scheen deze mededeeling hem volkomen koud te laten. Ja, riep zij. Op den avond, toen ik u in Chicago ontvluchtte, huwde ik hem. Williard barstte in een ruwen lach uit. Gij vergist u, zeide hij langzaam en met die vooral aan de jonge mosselen groole schade doen. De mosselperceeien worden met de kor schoongemaaktde mosselen, welke gelijktijdig worden opgehaald, zaait men uit, de opgebrachte zeesterren worden aan boord gehouden en voor bemesting verkocbt aan landbouwers in westelijk Brabant, die ze gaarne voor hun landerijen hebben. Sommige visschers halen 60 k 70 mandon per tij van hun perceeien. De mosselzaadbanken hebben veel te lijden van de vernielzucht der zeesterren. Zoo werd in de kreek van den Willem-Annapolder een groote zaadbank van ongeveer 25,000 ton binneu de 500 meters uit den wal welke een waarde van ruim f 20,000 vertegenwoordigde voor een paar jaren door de zeesterren geheel vernield. De Rotterdamsche Omnibus-Maafschappij heeft het niet kunnen uithouden tegen de con- currentie van de Rotterdamsche tram en heeft Zaterdag besloten te liquideeren, zoodat bussen en paarden van de hand worden gedaan. Veel kans is er dat een andere maatschappij het gespan overneemt. De aandeelhouders zijn de dupe, daar de aan- deelen nog geen 20 percent meer waard zijn. De heer Joh. Visscher uit't geheele stuk maken we op dat hij een Afrikaauderis schrijft in het ,/Volk", naar aanleiding van de vredes- voorwaarden van Pretoria z/Dat dit heett kunnen gebeuren, bewijst vol- doende dat, mocht ook aide hoeveelheid amunitie en proviaud voldoende zijn geweest om voor langen tijd nog het verzet te rekken, de Boeren gebroken mannen waren, niet meer geloovend in hun zaak, niet meer in staat om met hun zwak lijf en geringe veer- kracht de moeite van het strijdend leven te dragen. wEn zoo is geschied wat wij alien zagen komen en alien vreesden het volk der Boeren heeft zijn rechten moeten overdragen aan het internationale geld-kapitaal." Aan 't slot voegt hij daarbij z/Nog zou ik den arbeiders van Holland een ding op het hart willen drukken, en dit niet maar zoo in 't voorbijgaan, doch met alle kracht en klem //Zoo er soms onder hen zijn, die nu plau hebben om te emigreereu, dat zij van hun voornemen afzien. z/Reeds heeft Zuid-Afrika voldoende ambachts- lieden om in de dadelijke behoeften te voorzien Engeland zal zorgen voor meer, zal zorgen ook voor een leger van werkloozen. Hollanders, door hun landaard in zooveel slechtere positie staande, doen om hun zelfs wil goed, dit leger niet te versterken. ffVoor den Europeeschen arbeider heeft Zuid- Afrika geen toekomst. Deze is alleen voor den kapitalist. n En de verre toekomst, als 't goud is uitgeput na 25 of 30 jaren misschien, is dan weer aan den Afrikaner". nadruk. Gij zijt Percey Grey's vrouw niet. Gij zijt nooit met hem getrouwd geweest. Een onbestemde angst bekroop Myrtle, toen Williard haar dit op zulk een stelligen toon zeide. Ik had dit verwacht, ging hij op koelen toon voort. Ik had daarop gerekend. Gij waart in den waan, dat ik niets wist van uw zoogenaamd huwelijk. Laat ik dan u zeggen, dat de plechtig- heid van hedenavond verbindeud en wettig is, en dat het zoogenaamde huwelijk met Percey Grey niets was dan een grap. Ik geloof u niet, klonk het bijna onhoor- baar uit Myrtle's mond. Toch is het de waarheid. Ik was op dien avond, aan de rivier, volstrekt niet vooroemens u te trouwen. De man, die het huwelijk sloot tusschen u en Percey Grey, was zelfs niet eeus een geestelijke. Barmhartige Hemel kermde Myrtle, nu eindelijk alles haar duideliik begon te worden. De man was niets anders dan een bedrieger, en ik heb hem voor zijn moeite goed betaald. Percey Grey is nooit uw echtgenoot eeweest, en gij zijt thans mijn vrouw, de mijne alleen. Triomfeerend en met boosaardige blijdschap boog hij zich hij deze woorden tot haar over. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1