fta t;evn;resterdiep'uaar Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 7 Juni 1902. (iemengde berichten. No. 4235. Binnenland. 42® Jaargang. Mengelwerk. Eene Corsikaansche geschiedenis. T^finUZEIDIEi BLAD. Lag In de gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer werden de militaire bevorderings- en pensioenwetten zonder stemming aangenomen. Daarna kwamen in behandeling het wetsvoorstel- Lohmau c. s., om de licbtingen van 1895 en 1896 van het opkomen voor herhalingsoefeningen vrij te stellen. De beer Godin de Beaufort vreesde daarmee te zullen komen tot nibilisme op militair gebied. De heer Hovy betreurde eveneens de indiening van het voorsteide heer Van den Biesen achtte 't bedenkelijkste in deze kwestie: het toe te geven aan een drijven, waarvoor spreker geen syinpathie had. De heer Lohman verdedigde daarop het wets- voorstel, constateerende dat 't billijkheidsmotief, waarop dit ontwerp is gebaseerd, alleen bestaat voor de lichtingen van '95 en '96 en niet voor latere lichtingen. De Minister van Oorlog onthield zich ook in deze Kamer van het geven van advies. Het outwerp-Lohman a. s. werd daarop aangenomen met 29 tegen 5 stemmen. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren hield de heer Melchers zijn interpellatie naar aanleiding der uitzetting van twee Nederlandsche arbeiders, Broens en Hajee, te Rheine woonachtig, uit Pruisisch staatsgebied. Te 9 uur ongeveer, den 7 Mei, kregen zij aanzegging, dat zij als #lastige Auslauder" zich den 9 Mei te 1 uur 41 uit Pruisen moeslen begeven. Zelfs de verklaring van Hajee, dat zijn vrouw in hoogst zwangeren» toestand verkeerde, mocht niet baten. Broens wist ten slotte 4 weken uitstel te krijgen Hajee had te vertrekken. De een was strijker, de andere eveneens een geschikt werkman, beiden geheel-ont- houders, geen van beiden socialist. V aarom zijn zij dan als //lastige Ausliinder" gekwalificeerd vroeg de heer Melchers. Omdat zij, toen de firms Van Heek in het buitenland arbeiders vroeg, z.g. ffonderkruipers," en zij op die advertentie ge- schreven hadden, de gevoerde correspondence met een open brief in het te Twente verschijnende blad yRecht door Zee" hebben geplaatst. De firma Van Heek schijnt toen zijn invloed te hebben aangewend te Rheine om de bedoelde arbeiders over de grens te doen zetten door de Pruisische regeering. Men heefc hier te doen met een laffe wraak der firma Van Heek. Onze Regeering dient thans te informeeren bij de Pruisische Regeering, waarom zij als hand- langster optrad van een Nederlandscheu kapitalist. Spreker vroeg den Minister van Buiteulandsche Zaken 1. Was de Minister bekend met de redenen, waarom de bedoelde arbeiders als (dastige Aus liinder" zijn gekwalificeerd en uit Pruisisch staatsge bied gezet? 2. Heefl hij daarin aanleiding gevonden, zich tot de Pruisische Regeering te wenden, hetzij ter vergoediug vau schade, hetzij ter voorkoming van herhaling dezer feiten 3. Zoo neen, is hij bereid, alsnog hiertoe over te gaan i De Minister van Buitenlandsche Zaken antwoordde, vroeger niet met deze feiten bekend te zijn geweest. Overigens was deze interpellatie eigenlijk niet tot de Nederlandsche, maar tot de Pruisische Regeering gericht. Iedere regeering heeft krachtens haar souvereiniteit omtrent uitzetting te beslissen. In het bevelschrift staan soms de redenen tot uit zetting vermeld. Een Regeering kan niet een andere ter verantwoording roepen. De Minister kan vooralsnog niets anders doen dan het autwoord van den Nederlandscheu gezant te Berliju op een verzoek om inlichtingen afwachten. Naar aanleiding van deze woorden verzocht de heer Melchers, die zeer teleurgcsteld verklaarde, dat de minister al dien tijd geen gelegenheid heeft gehad tot onderzoek der zaak, de verdere behandeling dezer interpellatie te schorsen tot na de ontvangst der nadere inlichtingen. Aldus werd besloten. De voorzitter stelde na de pauze voor, de eindstemming over de militaire wetten te houden a. s. Dinsdag 2 uur. De Minister van Oorlog heeft, in verband met het in deze maand te houden onderzoek over Re verlofgangers der militie te land, door tus- schenkomst van de commissarissen der Koningin, de militie-commissarissen indachtig gemaakt op de wenschelijkheid, om de verlofgangers der lichting 1895, die te goeder trouw zich bereids van hun kleeding- en uitrustingstukken mochten hebben ontdaan, wegens de omstandigheid, waaronder dit heeft plaats gehad, voor een milde toepassing van de strafbepalingen in aanmerking te doen komen in overeenstemming met hetgeen ter zake werd gezegd door den Minister in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 24 April jl. en met het gestelde in 5 van het Voorloopig Verslag dd. 17 Mei d. a. v. betrekkelijk het voorstei van wet van den heer de Savornin Lohman c. s. tot aanvulling der militiewet 1901 en in 5 van het antwoord op dat verslag. TER NEUZEN, fi Juni 1902. Bij kon. besluit is aan J. H. Joris, wed. A. Leunis, rijksveldwachter-jachtopziener, alhier, een pensioen toegekend van f 160 'sjaars. Voor een paar weken had J. de Doelder, als voerman in dienst bij de aannemers der sluis- werken alhier, bij het met kar en paard vervoeren van brandstoffen voor de stoommachines het ongelnk verward te geraken in de leidsels en daardoor te vallen, waarna een wiel van den wagen hem over dehand reed en een drietal vingets werden verbrijzeld. De D., stelde zich onder geneeskundige behandeling en niets deed in't begin pen zoo noodlottigen afloop vreezen, even- wel is hij Woensdagavond aau de gevolgen van 't ongeval overleden, eeue weduwe met 6 kinderen nalatende. Gisterennamiddag had een ongeluk met doode- ijken afloop plaats in de put voor de nieuwe sluis. De met de regeling van het vervoer be- laste E. Leijtwns, zou een stuk hout op de rails leggen, waarlangs een trein met lorrie's in den put was gereden. Op de achterste lorrie lag een zware balk en terwijl die zou worden alge- laden, moest de lorrie van den trein worden losgehaakt. Om te voorkomeu dat de lorrie verder de helling zou afrijden moest het stuk hout voor rem op de rails worden gelegd. Ver- moedelijk door den schok, toen de lorrie op het stuk hout stuitte, viel de 700 h 800 kg. zware balk van den wagen en trof den nog bij de rails gebukt zittenden Leijtens, in de lendenen, waar- door zijn ruggraat brak en de ongelukkige na in zijn woning gebracht te zijn, enkele uren nadien overfeed, eene zwangere vrouw en een kind nalatende. Zoo zijn nu op twee dagen twee menschen- levens te betreuren, wegens een ongeval aan de sluiswerken, bij een arbeid, die oogenschijnlijk weiuig gevaar oplevert, en dat terwijl het geheele heiwerk, waarbij meer gevaar bestaat, zonder ongevallen van beteekenis werd verricht. Gelukkig voor de over'olijvende gezinnen, dat door de verzekering der werklieden althans voor den eersten tijd de zorg voor gebrek is weg- genomen. In de te Middelburg eergisteren en gisteren gehouden vergadering van de Prov. Synode der Geref. kerken van Zeeland is na discussie met 11 tegen 9 stemmen een voorstei van de classis Axel aangenomen om de Generale-Synode te advi- seeren, het concept-contract (ineensmelting van Theologische school te Kampen en Theol. facul- teit der Vrije Uni-versiteit te Amsterdam), te ver- werpeu. Tot afgevaardigde naar de Generale-Synode werd o. a. gekozen Ds. L. Bouma, vroeger te Ter Neuzen, thans te Middelburg, en als secundus- ouderling de heer J. P. van Herp te Ter Neuzen. Onder de gemeente Hoofdplaat nabij //Num- mer Een" is Dinsdagmorgen, terwijl de bewoners afwezig waren, door onbekende dieven in een arbeiderswoning ingebroken, nadat zij eerst een glasruit hadden stuk geslagen. De dief of dieven hebben alles onderzocht, tot zelfs het bed werd uit de bedstede gehaald. Het aanwezige geld, benevens een horloge en tal van kleine voorwerpen en brood en boter werd medegenomen. Voor de menschen die met hard werken tegenwoordig hun huishouden moeten recht houden is dit een zwareslag. Als hiervan verdacht werden gesignaleerd twee persouen die in den omtrek hadden geleurd. Dit tweetal werd gisteren door de marechausee alhier aangehouden en verhoord. Zij verklaarden toen ook te Sas van Gent reeds te zijn aangehouden en verhoord. Dit bleek bij onderzoek zoo te zijn. Daar geen der outvreemde voorwerpen bij hen werd gevonden en ook niets anders hen als de bedrijvers aanwees, werden zij in vrijheid gesteld, thans op hun verzoek voorzien van een bewijs van hetgeen hun reeds was wedervaren, teneinde gevrijwaard te zijn voor aanhouding door andere brigade's die soms nog in verband met't rond ge- zonden signalement naar hen zoudenkunnen zoeken. Naar we vernameu was de Woensdag te Zaam- slag gearresteerde en naar Middelburg overgebrachte vreemdeling in het bezit van enkele voorwerpen overeenkomende met de uit Hoofdplaat vermist opgegevene, zoodat't niet onmogelijk is, dat die persoon ook de dader van de inbraak te Hoofd plaat is. Zaamslag. Hedennacht zijn door middel van braak en inklimming ontvreemd bij den land- bouwer W. D. alhier, 36 konijnen. Zeer waar- schijnlijk is deze diefstal gepleegd door Belgische veldarbeiders. Zaamslag, 5 Juni. Gisteren bevond zich in de buurtschap Reuzenhoek een ongeveer 20jarig persoon, zich noemende J. D., Duitscher van geboorte en opgevende varensgezel te zijn. Nadat hij in een der herbergen aldaar een bezoek had afgelegd, ging hij heen in de richting van het onbewoond staande, doch nog gemeubileerd zijnde huis van J. Riemens aldaar, laatst bewoond door G. Dees. Vermoedelijk trok dit zijn aandacht, terwijl hem de lust bekroop, hierin even een kijkje te nemen, niet vermoedende dat hij door anderen werd opgemerkt. Nadat hij zich door middel van inklimming tot dat huis toegang had verschaft, werd hij door eenige personen uit de familie Riemens gevat en in bedwang gehouden, totdat de inmiddels geroepen politie hem aldaar van hun overnam. Vermoedelijk had hij zich eenige voorwerpen van geringe waarde toegeeigend. Hij is heden ter beschikkiug gesteld ran den heer officier van justitie te Middelburg. Een vrouw alhier had gisteren het ongeluk in den kelder te vallen en kwam terecht met hoofd en arm op een steenen pot of pan, waardoor zij zoo erg werd verwond, dat terstond genees kundige hulp moest worden ingeroepen, terwijl daarna de wonden zijn dicht genaaid. Axel. Reeds meermalen is er op gewezen, dat in den laatsten tijd in het oostelijk deel van Zeeuwsoh- Vlaanderen zoovele diefstallen voorkomen. Velen breugen deze diefstallen in verband met den steeds voortdurenden smokkelhandel aan de grens. On mogelijk is zulks niet, vooral nu in den laatsten tijd meest koeie i ontvreemd worden. Deze week is er weer een uit de weide van den landbouwer M. Moes gehaald. De politie, daarvan in kennis gesteld, was met den eigeuaar aanstouds in de weer het gestolene op te sporen. Naar wij vernemen, is dit ook mogeu gelukken en nu zal waarschijnlijk de eige- naar het gestolene terugkrijgen iets, wat in den laatsten tijd nog niet vaak voorgekomen is. De koe was weer Belgie binnengesmokkeld. Eere aau de wakkere politie, die geen moeite ontziet blU Uv. ILLt.if >f|f.fi ifU, auvu die door hun gering aantal niet altijd in staat is de misdaad te voorkomen of de daders op heeter- daad te betrappen. Koewacht. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat op het Belgisch gedeelte dezer gemeente een echtpaar woont, dat tezamen 184 jaren telt. De man, die den gezegenden leefiijd van 93 jaar bereikt heeft, gaat nog geregeld ,/om zijn pintje" en rookt smakelijk een pijpje tabak. De vrouw, welke 91 jaren telt, is ook voor hare jaren kras. Zij zijn meer dan 65 jaren met elkaar gehuwd. Daar beiden Nederlanders vau geboorte zijn, vallen ze niet in de termen van de Belgische wet op de ouderdomspensioenen en ge- nieteu ze van den Belgischen staat geen toelage. Door de Belgische en Nederlandsche politie is op verzoek vau den veekoopman een streng onderzoek ingesteld naar de handelingen van de vijt veesmokkelaars, die (zie ons blad van ver- leden Dinsdag) zich eene koe hebben toegeeigend en verkocht. De persoon, aan wien de koe verkocht werd, is gevonden en het dier in beslag genomen zoodat de smokkelaars gevaar loopen hier ver- volgd te worden wegens diefstal en in Belgie wegens smokkelarij. Een echtpaar te Langezwaag (Fr.) zal morgen (Zaterdag) 73 jaren gehuwd zijn. De man is 96, de vrouw 90 jaar, en beiden zijn nog kras. Woensdagmiddag is de bliksem geslagen in een koepel bij het kasteel Laag-Keppel, waarin drie werklieden voor het onweer schuilden. Een van hen werd naar buiten geslingerd, terwijl een ander aan hoofd, schouder en heup werd getroffen. De derde bleef ongedeerd. Brand is er niet veroorzaakt. Woensdagavond geraakte het tweejarigzoontje van den heer P. O., te Rijswijk, al spelende te water. Zonder aarzelen sprong een 12jarigzusje het kind na, doch had het kind niet kunnen redden, als een aldaar voorbijkomende dame haar niet te hulp was gekomen. Het kleinste kind was reeds bewusteloos. J. W. v. M., arbeider te Nijmegen, was met een troepje jongens, waaronder Gradus Heise, in den nacht van 11 op 12 Mei in een herberg te Hees geweest, waar om een nietigheid twist tusschen hem en Heise ontstond, met het gevolg dat H. van v. M. een slag met een biljartqueue op het achterhoofd kreeg, zoo hard dat de queue brak en H. een schedelbreuk bekwam. Hij kon nog naar huis loopen, maar werd daar bewusteloos. Den volgenden dag werd de dokter gehaald, die na bespreking met een anderen geneesheer een operatie noodig achtte in het ziekenhuis te Nijmegen. De schedel bleek aan den linkerkaut geheel gespleten en de slagader op drie plaatsen gescheurd te zijn. Na de operatie trad eenige verbetering in den toestand in, maar ten slotte is H. toch aan verlamming van het ademhalings- centrum in de hersenen bezweken. Deswege eischte deze week het O. M. bij de rechtbank te Arnhem voor v. M. 3 jaren ge- vangenis. De boomsnoeier Rintje J., te Sneek, die op 11 April een boom omkapte zonder de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen, tengevolge waarvan een 8jarig meisje bij het vallen van den boom er onder geraakte en gedood werd, is door de rechtbank te Leeuwarden schuldig verklaard aan het veroorzaken van eens anders dood en veroordeeld tot 1 maand hechtenis. De hitte van Dinsdag heeft nabij het station Wormerveer een spoorweg ongeluk veroorzaakt. Daardoor waren n. 1. de spoorstaven uitgezet, tengevolge waarvan omstreeks half 3 een vau Amsterdam komende goederentreiu ontspoorde, nadat de locomotief door den wissel was. Negen geladen wagens en een petroleumtank liepen uit de rails en werden met groote kracht hortende en stootende een beel eind voortgesleurd. Machi nist en stokers sprongen, na den stoom afgesloten te hebben, van de locomotief en werden slechts licht gekwetst. let let Van somraige wagens waren de asseu gebroken en de buffers sterk gebogen. Te 's Hertogenbosch zou Woensdag een jong paartje in deu echt verbonden worden Des avonds vdor den dag des huwelijks b acht de bruidegom zijn bruid bij haar moeder thuis, met de woorden: Hier heb-ie je dochter weerom, j j r nie meer, en deu volgenden moreen werd de bruidegom, „dronken als een kanou naar het bureau van politie getransporteerd Omtrent den vermoedelijken moord te Veendam, waaromtrent wij reeds iets mededeelden, heden D°g de V°lg6nde biJZ0Ild«- AiiDfdM ,a.vond,val1 Zaterdag kwam de 30jarige Albert Mulder knecht bij den schuitenvaarder K. Jonker te Wildervank, van Groningen en wilde Na eenigen tijd in 't cafe Brommer vertoefd te hebben, ging hij verder, naar men zegt, door nog lemand vergezeld. Omstreeks den uur werden de bewoners van t coven-vVescerdiep uit hun slaap gewekt door luid geroep, dat er lemand te water was geraakt. w UPU- te Zamen' ZOcht> eu weldra ™'d uit rabbtge, gistige, met schuim bedekte water lijk vau Mulder opgehaald. Op de brug, waarbij het lijk werd gevonden, j de pet van den doode, met zijn mes er in. Algemeene verslagenheid heerschte onder de omstanders, toen zij daar den jongen, goed bekeuden en oppassenden man levenloos zagen uitgestrekt. Hessel werd ontboden en verscheen onmiddel- ij kon slechts den dood constateeren. Toen werd het lijk naar Wildervank gevoerd. Bij de arme vrouw en haar eenig kind bracht men den doode in huis. De smart der weduwe is met te beschnjven. Hier verscheen ook Dr. er es. ij outdekte hoven in't voorhoofd, onder t haar, een diepe wonde, terwijl ook over de kleeren een snede was toegebracht. Dit alles wijst vrij zeker op moord. e vreeselijk drama er in den stillen nacht van Zaterdag aan't Boven-Westerdiep is afgespeeld, valt nog met met zekerheid te zeggen. e politie is met een onderzoek begonnen. Aan vingerwijzingen zal het haar zeker niet ont- breken. Allerlei geruchten doen de ronde en de meest uiteenloopende gissingen worden gemaakt. Zoo zien sommigen in de op de brug gelegde met bloed bevlekte pet, waarin zich 't mes van Mulder bevond, een poging om in dezen de ver- moedens in verkeerd spoor te leiden. Uit Valparaiso komt het bericht dat een der vulkanen van de Andes in uitbarsting gekomen is twee dorpeu aan den Argentijnschen kant vernie- lende, 75 menschen moeten daarbij om het leven gekomen zijn. Na een zeer warmen dag heeft het Dinsdag- avond van 8 uur tot ongeveer middernacht ge- onweerd en geweldig geregend te Parijs. De temperatuur daalde van 79 tot 50 gradenFahrenheit Denzelfden avond barstte boven ChfUons-sur- baone een hevig onweder los, vergezeld van een hagelbui, die groote schade aanrichtte. In het dorp Javagues, in het Loire-gebied, heeft een onweder vergezeld van een geweldigen orkaan, den geheelen oogst vernield. Tal van boomen werden ontworteld. Een vrouw werd door een vallenden boom gedood. De spits van den kerktoren werd 20 meter ver weggeslingerd Twee huizen stortten in. Het regende dakpannen en het water drong de huizen binnen. In een naburig gehucht stortten verscheideue huizen in. ^'e Coding, in Moravie, zijn in een in aanbouw zijnd pand 3 metselaars en een arbeidster door den bliksem gedood. Een andere arbeidster werd gewond. le Madrid is het zoo koud als in bet hartje van den winter en alle bewoners hebben hun winterplunje weer aangetrokken. Te Avilla heeft het Woensdsgnacht gesneeuwd. De bergen zijn met sneeuw bedekt en er heerschteen winter- temperatuur. In 18— leefde op ongeveer een uur afstand van Porto-Vecchio een zekere Mateo Falcone met zijn vrouw en eenig kind, Fortunato. Mateo was voor zijn land een rijk man, eigenaar van talrijke kudden schapen, die hij door zijne herders in de bergen weiden liet. Hij stond bekend als een goed vriend, maar als een even gevaarlijke vijand. Hij was een behendig schutter, die eene musch wegschoot van de torenspits van het kerkje in zijn gehucht. Men fluisterde, dat indertijd een geweerkogel den mededinger naar zijn vrouw doodelijk in het hoofd had getroffen, terwijl hij zicli stond te scheren voor een spiegeltje aan het venster- raam. Maar bewijzen waren nooit geleverd. Op zekeren dag gingen Mateo Falcone eu zijne vrouw een kudde schapen bezoeken. De twaalfjarige Fortunato moest zeer tegen zijn zin thuisblijven, omdat de afstand te ver was. Reeds een paar uren lag de knaap zich te koesteren in de zon, aldoor turend naar de blauwe bergen toen er geweerschoten klonken, bij tusschen-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5