A1 g e a o e a ITieuws* ea Advertentieblad 7 o o r Seeuwsch-Vlaanderea. No. 4235. Zaterdag 7 Juni 1902. 42e Jaargang Kamer van Koophandel en Fabrickea. Qaveiligheid Vetaiwater. EENE ARME VERV0LGDE. KIEZERSLIJST Engeland en Transvaal. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bjj alio Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. iDTEITENTliN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10, Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfda advertentia wordt da prjjr slecbts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. EIBRSTB Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE maken bekend, dat van de aandeelen der geldleening ten laste dier gemeente in 1890 aangegaan, ten deze jare^zjn uitgeloot de nummers *51. 47^ en.»t>. Westdorpe, den 8 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. VAN WAE8. De Secretaris, M. K IE BOOM. De gewichtige stemming, waarbij de vredes- voorwaarden werden aangenomen, had te Ver- eeniging Vrijdagavond om zes uur plaats. Daarop ziju de gedelegeerden van de vergadering weer FETJILLETON. Uit haar stilzwijgen scheen hij op te maken, dat zij aarzeldehij werd ougeduldig en zeide ten slotte Kom, uw antwoord. Ik bied u aan, Percey Grey in vrijheid te stellen, en uw vijanden, die dat rijke heereuhuis bewonen, waar ik u deze avond uit hunne moorddadige handen redde, naar verdienste te doen straffeu. Maar dan moet gij mijn vrouw worden en ik zal een goed en toegevend echtgenoot voor u zijn, en gij zult in weelde leven. Myrtle stond voor hem, en zag hem scherp en onderzoekend aau. Spreekt gij in ernst? vroeg zij, terwijl zij de oogen niet van hem afwendde. Ja. En begrijpt gij, dat ik u nimmer kan liefhebben, en slecbts in naam uw vrouw zou zijn en dat ik door dit gedwongen huwelijk nog grooter afkeer van u zou hebben Hij fronste het voorhoofd, maar knikte toestemmend. Als ik u trouw, zweert gij mij dan, dat gij mij onmiddellijk zult zeggen waar Percey Grey is en dat gij mij bij hem zult brengen? Ik zweer het, riep Williard. Zelfs zal hij in bet bezit worden gesteld van het vermogen, dat hem rechtmatig toekomt. En het zal mij vrij staan u te verlaten, en te gaau waarheen ik wil Gij neemt mij slechts in naam tot uwe vrouw Gij wenscht mij slechts te trouwen om een vermogen machtig te worden of om wraak te nemen op uwe vijanden Ja, jadat heb ik a reeds gezegd, riep Williard, in heimelijke woede over den afschuw, dien zij van hem bleek te hebben. naar Pretoria vertrokken, waar zij hun intrek namen in hetzelfde huis van de vorige maal. Het was toen Zaterdagavond tien uur. 's Middags had Kitcheuer bericht van de beslissing gekregeu, had het onmiddellijk naar Engeland overgeseind en daarop Milner uit Johannesburg geroepen. Voor de onderteekening hebben de vertegen- woordigers der beide Boeren-regeeringen nog met elkander beraadslaagd. Daarop traden zij zwijgend de eetzaal van Kitchener binnen en teekenden, onder groote stilte, het document met vaste hand. Overste Hamilton en kapitein Markee zijn toen met het stuk naar Engeland vertrokken. Zondagmorgen keerden de Boeren naar Ver- eeniging terug. Kort daarop is Kitchener hen gevolgd met een specialen trein om de Boeren in hun kamp te bezoeken. Hij heeft daar een toespraak tot hen gehouden, waarin hij de hoop uitsprak, dat de Boeren en Eugelschen voortaan vrienden zouden zijn. Over eenige dagen zullen de Boeren uit Vereeni- ging vertrekken, om de inlevering der wapenen te regelen. Er is besloten dat dit geschieden zal op drie plaatsen in het oosten van Transvaal, onder toezicht van generaal Bruce Hamilton, in westelijk Transvaal, onder toezicht van generaal Walter Kitchener, en in den Vrijstaat, waar generaal Elliot toezicht zal honden. Schalk Burger en Louis Botha hebben een open brief gericht aan de burgers van Transvaal, waarin zij den moed en de dapperheid, die de burgers te velde betoond hebben, prijzen een beroep op hen doen om samenwerking tot maat- schappelijke en geestelijke verhefling van het volk, en hen aansporen, trouw en gehoorzaam te zijn aan de nieuwe regeering. Aan Londensche bladen was bericht, dat sir Couingham Creene een onderhond zou hebben ge- had met Dr. Kuyper, waarbij hij vergezeld was 7an lord Reay, van het Engelsche departement van Buitenlandsche Zaken. Beide diplomaten zouden de goede diensten hebben gevraagd van Dr. Kuyper om aan Kruger een officieele mededeeling be- treffende de vredesvoorwaarden te doen. Men had alle redenen, zei het bericht, om te gelooven dat de Engelsche regeering aan Kruger en zijn raadslieden, behalve aan Dr. Leyds, een vrijge- leide voor Zuii-Afrika zon aanhieden. Namen Dan stem ik er in toe, u te huwenon middellijk zelfs. Maar wacht u voor teleurstelling. Om een of andere geheimzinuige reden wenscht gij mij te trouwen. Dat alles is mij onverschillig, en ik verlaat u dadelijk om Percey Grey te hulp te Snellen. Er kwam een zegevierende glimlach op Wil- liard's listig gelaat. Binnen een uur kom ik terug, zeide hij, terwijl hij de kamer verliet en de deur achter zich op slot deed. Binnen een uur zal zij mijn vrouw zijn, mompelde hij, buiten zichzelven van vreugde, toen hij het huis had verlaten. Zij meent mij te bedriegen zij denkt dat ik niet op de hoogte ben van al wat er vroeger is voorgevallen. Wat een verrassing zal het voor haar zijn, als zij daaromtrent de zuivere waarheid verneemtmaar dit staat vastnimmer zal zij de banden kunnen verbreken, waardoor zij mevrouw Bryce Williard wordt. XXVI. Zoodra Myrtle alleen was, liet zij zich met een diepen zucht in een stoel nedervallen. Tevergeefs trachtte zij het raadsel op te lossen, dat al hare gedachten in beslag nam welke reden Bryce Williard toch kon hebben om haar tot een huwe lijk te dwingen. Voor dit oogenhlik vergat zij Blanche Vansant en wat zij te haren huize had ondervonden. Zoo zij Percey Grey mocht vinden en hem de vrijheid hergeven, dan zou de ontmaskering en en bestraffing van haar en hare medeplichtigen wel spoedig genoeg volgen. Zij telde de minuten, die zij in deze stille, akelige eenzaamheid doorbracht. Als haar vrou- welijke fierheid en eergevoel terug deinsden voor hetgeen er straks zou plaats hebben, dat sprak zij zichzelve moed in met de gedachte, dat dit alles noodzakelijk was om het leven te redden van hem, dien zij liefhad. t_: Boerenvertegenwoordigers het aanbod aan, dan zou waarschijnlijk een kruiser te hunner be- achikking worden gesteld. Reuter verklaart nu, dat deze berichten volstrekt ongegrond zijn. //Engeland erkent geen Boeren-gedelegeerden in Europa; indien deze personen naar Zuid-Afrika wenschen terug te keeren, moeten zij daartoe langs den gewonen weg vergunning vragen, dan zal dat verzoek overwogen worden". In het Lagerhuis heeft Hicks Beach voorgesteld, de buitengewone belastingen, dit jaar opgelegd, nog te blijven heffen. Bij de tweede lezing van de Leeningwet legde Hicks Beach in het Lagerhuis een algemeene verklaring af betreffende den algemeeDen financi- eelen toestand. Bij zijn oorspronkelijke schatting der uit- gaven f 2,116,428,000 blijvende legde hij uit, dat 480 millioen oorspronkehjk voor oorlogsuit- gaven bestemd, nu noodig zouden zijn voor toe- lagen aan de troepen voor transport, voor onder- houd van een tairijke bevolking in de concentratie- kampen, zoolang deze nog geen woningen hezat en voor de handhaving van bezettingen in Zuid- Afrika. Het zou voorbarig zijn, zeide de Minister, iets te willen voorspellen ten aanzien van de sterkte dezer bezetting, maar lettende op de vriendschap- pelijke gevoelens, welke schijnen te bestaan bij hen, die laatstelijk te velde tegenover Engeland stnnden, sprak de Minister de hoop nit, dat het binnen enkele maanden niet meer noodig zou zijn groote bezettingen te onderhouden. (Toejuichingen.) De regeering zou het Parlement verzoeken, bij het aanvullen van den veestapel en het her- bouwen der hoeven te helpen door het waarborgen van de leeningen, welke door de kolonien gesloten zouden worden voor deze doelain- den, en voor de conversie van schulden en den aankoop van spoorwegen. De meerdere be- lastingopbrengst en de leening in aanmerking genomen, zou er dan een overschot zijn van ongeveer 126 millioen, dat besteed zou worden aan het opnieuw vormen van een reservefonds en het verminderen der vlottende schuld. De Leeningwet werd in derde lezing aange nomen met 216 tegen 49 stemmen. Ik zal niet wankelen of aarzelen, fluisterde zij. Is die vreeselijke plechtigheid afgeloopen, dan zal ik immers Percey zien. Dan zal ik hem redden, hem alles vertellen, en Bryce Williard mededeelen, dat die huwelijks-inzegening niets dan een misleiding was want dat ik de vrouw ben van Percey Grey. Dan zal hij de macht niet meer hebben zich op mij te wrekenen om mijn bedrog jegens hem weer goed te maken, zal ik Percey Grey verzoeken, hem te beloonen, omdat hij mij het leven redde en medewerkte tot zijn bevrijding. Zoo dacht zij in haar argeloosheid, zij, die zich geen denkbeeld kon vormen van Williard's laag- hartige bedoelingen en listig beraamde plannen. Nog zat zij in gedachten verzonken, toen zij voet- stappen hoorde buiten de kamerdeur. Wilt gij zoo goed zijn een oogenhlik te wachten, dan zal ik de jongedame onze komst mededeelen, hoorde zq Williard in de gang tot iemand zeggen. Zeker, luidde het antwoord, op zachten toon. Williard trad de kamer binnen, en naderde Myrtle, die opstond en verbleekte. Gij zult reeds begrijpen, zeide hij snel, doch met gesmoorde stem, dat ik een geestelijke heb medegebracht. Gij zult toch woord houden en in zijn tegenwoordigheid geen onaangename scenes uitlokken Hij wilde hare hand grijpen, maar zij deed een schrede terug en huiverde, toen hij haar wilde aanraken. ooo gij een beroep zoudt willen doen op zijn medelijden, en hem alles zoudt willen zeggen, dan zoudt gij teleurgesteld worden, vervolgde Williard, dreigend en achterdochtig. Dat is volstrekt mijn plan niet, antwoordde Myrtle kalm. Gij zult dus de plechtigheid ongestoord laten doorgaan Volgens de //Standard" zal waarschijnlijk het verzoek aan de RegeeriDg worden gedaan ten gunste eener bijzondere uitnoodiging aan Dr. Kuyper, om deel te nemen aan de kroningsfeesten. Men meent, zegt het blad, dat dit een passende erkenning zou zijn aan de goede diensten, door de Nederlandsche regeering bewezen in verband met den vrede. Naar de //Daily Mail" verzekert wordt in vele kringen het denkbeeld geopperd om de Boerenleiders te eeren. In het blad wordt door twee lezers het voorstel gedaan om een inschrijving te opeuen om de Wet's hoeve te herbouwen en de Wet een eeresabel aan te bieden. TER NEUZEN, 6 Juni 1902. Men schrijft uit Philippine aan de M. Ct. Het lossen van mosselen in de haven aan de Isabella-sluis in den Brakman is eene kwestie, waarover al jaren lang heel wat te doen is geweest. Ook in de Middelb. Crt. is die zaak meermalen besproken. In den Brakman mogen krachtens het tractaat van 1843 mosselen alleen gelost worden in de haven van Philippine. De uitvoer naar Belgie mag alleen geschieden van uit deze laatste haven. Het lossen van mosselen in de haven aan de Isabella-sluis, gelegen in de nabijheid van de Belgische grens, is dus verboden evenals de uit voer van daar naar Belgie. De Belgische visschers van Bouchaute, voor wie het gemakkelijker zou zijn aan de Isabella- sluis te mogen lossen, hebben herhaaldelijk pogin- gen in het werk gesteld om de openstelling dier haven te verkrijgen, waarbij zij steeds gesteund werden door hunne regeering. Maar telkens weiger- de onze regeering hun verzoek in te willigen, o. a. in October jl. En terecht. Het zou toch een beetje al te bar zijn, wanoeer buitenlanders in ons eigen land bevoorrecht werden boven ingezetenen. Nu heeft onze regeering wel het lossen aan de Isabella-sluis verboden op papier, maar er wordt niets gedaan om dat verhod te handhaven. De Belgische visschers lossen dan ook tegen- woordig vrij en frank, en storen zich nergens aan. Nu reeds worden naar schatting wekelijks 300 h 400 ton mosselen aldaar gelost. Op den duur Ja, zooals ik reeds zeide; maar gij moet doen wat gij beloofd hebt. Gij bedoelt, wat Percey Grey betreft Ja. Ik zweer het Hij zal dus in vrijheid gesteld worden P Binnen een uur, nadat gij mijn vrouw zijt geworden. Hoe pijnlijk klonken Myrtle deze woorden in de ooren, maar zij wist hare ontroering te bedwingen, en zeide alleen, op een zonderling koelen en be- slisten toon Indien gij mij hierin misleidt, zal het u berouwen. Lijden en vervolging hebben mij tot vertwijfeling gebracht. Bedriegt gij mij ditmaal, dan zweer ik, dat ik slechts zal leven voor deze eene gedachte wraak te nemen voor uwe laaghartigheid. Deze woorden en de blik, waarmede Myrtle hem aanzag, scheneu Williard te verontrusten en te beangstigen, doch hij antwoordde wrevelig Ik zal mijn woord houden. Zijt gij gereed voor de plechtigheid Ja. Williard ging naar de deur. Er trad iemand binnen, die geheel het voorkomen van een geeste lijke had. Myrtle scheen zelfs in 't minst niet op hem te letten. Als gedachteloos stond zij daar, en was zich slechts flauw bewust, dat hij haar vroeg of zij tot dit huwelijk was besloten uit vrijen wil en toen werd de plechtigheid in groote haast voltrokken. Dit herinnerde haar zoo levendig aan de over- haaste huwelijks-voltrekking aan den oever der rivier, dat zij nauwelijks hare ontroering kon onderdrukken. De geestelijke wenschte hen nog met een paar woorden geluk en vertrok. (Wordt vervolgd). \EI /.KVSI'RE ((IIBAV?. Olt bind wera.hljat nsaadag., Waenadas- en Vvljdaynvontt. nltgegowdenl j Feealdagea, bij de Flrma P. J. VAX BB IABDB t. Ter Sena* De Burgemeester van TER NEUZEN noodigt de ingezetenen, welke niet op de laatst vastgestelde kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op die lyst te worden geplantst, uit, daarvan vddr 4 Jul! a. s. aan- gifte te doen. Het model dezer aangifle is kosteloos ter gemeente-secretane te verkrijgen. Ter Neuzen, den 5 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd. J. A P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van zeevarenden, dat op 11 en 13 Juni en zoo noodig op 13 en 11 Juni 1903, benevens op IS Juni en zoo noodig op 18 en SO Juni 8U3, scliietoefenintfen zullen worden gehouden van het fort nabij den Hoek van Holland. Verdere inlichtingen omtrent deze schietoefeningen kunnen door belanghebbenden worden verkregen ter Secretarie der gemcente op de uren, waarop deze is geopend. Ter Neuzen, den 5 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1