A1 g e a e o a Hieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Ylaanderen. No. 4234. Donderdajs 5 Juni 1902. TO 0 r 42e Jaargang. Opeubare Vergadering Engeland en Transvaal. EENE ARME VERV0L6DE. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Kainer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. F KTJII L ETO JNL 41) Mij TER AEIIZEASCHE COERAJfT. A'B ONNEMENTj Per drie maanden binaen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iDTERTISI t£N: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor eiken regel meer _/0,10. Bij directe opgaaf van driemsal plaatsing derzelfdt advertenti# wordt da prjjf slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsndiate berekend. Dlt bind venchljnt ^flaandnif-» Woensdag- en Vrijdagavondt nltueaBonderd op Fee§tdagenv bij de Firma P» VAW BF do m-,--,,,. HIIll, I, mi—iilM— I I Hill lllIMM MUMli—W— few Menses* op Donderdag den 5 Jnni 1902, namiddag 7 uur. De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretaris, H. J. VOOREN. Zooals verwacht werd, heeft Minister Balfour Maandagtniddag in het Engelsche Lagerhuis mede- deeling gedaan van de voorwaarden, waarop een einde is gekomen aan den reuzenstrijd, dien een klein, dapper volk 32 maanden lang met schit- tereLde volbarding heeft volgehouden tegen een tienmaal overmachtigen vijand. Bij de opening der zilting van het Lagerhuis heersehte een plechtige stemming en de toeloop op de openbare tribunes was buitengewoon groot. Chamberlain werd bij zijn binnenkomen storm- achtig foegejuicht, niet alleen door de leden der regeeringspartijen, maar zelfs door velen van zijn scherpste tegenstanders, een buldebetoon, dat zich kort daarna herhaalde, toen de beruchte Minister van kolonien opstond, om een korte verklaring af te leggen over een voorstel van weinig belang. Met hem deelde Minister Arthur Balfour, die leider van het Lagerhuis is, de eer van den dag en toen Balfour opstond, om de met spanning verbeide verklaringen over den uitslag 7an de onderhandelingen in Zuid-Afrika af te leggen, heersehte een plechtige stilte in de overvolle zaal. Het historisch moment in deze zitting begon Balfour sprak ongeveer als volgt Binnen twee of drie dagen zullen wij aan het Parlement voorleggeu officieele documenten, die de volledige bewoordingen bevatten over het sluiten van den vrede en zijn preleminarien, maar ik meen, dat het Huis verheugd zal zijn, te vernemen, welke in het algemeen de uitslag der onderhan delingen is geweest. In de eerste plaats laat ik hier volgen de voorwaarden der overgave, welke Zaterdag onder- teekend zijn 1. Tusschen lord Kitchener en lord Milner, nameus de Britsche regeering, en den heer Steyn, generaal Olivier, generaaal De Wet en rechter Hertzog, optredende als regeerders van den Oranje- Vol afschuw deinsde zij terug, doch trachte zich te herstellen, toen hij vervolgde U de mijne te mogen noemen, u, die ik zoo juist het leven heb gered. Ja, Blanche Vansant en de bedrieger, die zich uitgeeft voor Percey Grey, hadden u ten doode gedoemd, en ik was het, die u redde. Bryce Williard bemerkte met heimelijke vreugde dat Myrtle Blake haren afkeer van hem tijdehjk scheen" te vergeten, in hare vurige begeerte om meer te vernemen aangaandehet vreeselijk complot, dat gesmeed werd tegen haar en tegen den man, dien zij liefhad. Zelfs toen zij hem hoorde spreken van den man, die zooveel op Percey Grey geleek, was zij een paar schreden nader gekomen en vergat in hare opgewondenheid al hare vrees voor hem. Gij weet dat dus? riep zij. Gij weet, dat hij niet Percey Grey is dat hij een bedrieger is 1 a. En mijn en de ware Percey Grey Is nog in leven. O, den hemel zij dankden hemel zij dank riep Myrtle ontstuimig, met oogen tiutelend van dankbaarheid. Gij weet waar hij is, gij zult mij bij hem brengen Plotseling hield zij haar woorden in en deed 'angzaam een paar schreden terug. Vrijstaat, en generaal Schalk Burger, den heer Reitz en de generaals Louis Botha en De la Rey, namens de burgers van Transvaal, is overeenge- komen, dat, daar de burgers de vijandelijkheden wenschen te beeindigeu, zij verklaren, hun wapenen neer te leggen, hun kanonnen, geweren, wapenen en ammunitie over te leveren aan de Britsche overheid en zich te outhouden van alien her- nieuwden tegensland tegen de autoriteit van Z. M. Koniug Edward, in wien zij hun wettigeu souverein erkennen. De vorm en de bizonderheden van deze overgave zullen geregeld worden tusschen lord Kitchener en generaal Botha, bijgestaan door generaal De la Rey en generaal De Wet. (Toe- juichingen). 2. Alle burgers te velde buiten de grenzen van Transvaal en van den Vrijstaat en de krijgs- gevangeuen buiten Zuid-Afrika, die burgers zijn, worden, bijaldien zij verklaren hun positie als onderdaan van den Koning te aanvaarden, naar hun woonplaats teruggebracht zoo spoedig er vervoermiddelen verschaft kunnen worden en hun middel van bestaan verzekerd is. 3. De burgers die aldus zich onderwerpen en terugkeeren worden niet beroofd van hun per- soonlijke vrijheid en eigendom. (Toejuiching.) 4. Geen burger- of strafrechtelijke vervolging wordt ingesteld tegen burgers die zich aldus onder werpen of aldus terugkeeren voor eenige daad, die in verband staat met het voortzetten van den oorlog. Deze bepaling strekt zich echter niet uit tot zekere daden in strijd met het oorlogsgebruik, welke daden na het einde van de vijandelijkheden voor den krijgsraad komen. 5. De Nederlandsche taal wordt op de openbare seholen in Transvaal en Vrijstaat onderwezen, waar de ouders der kinderen het verlangen, en wordt bij de rec'itbanken toegelaten, waar het noodig is. 6. Het bezit van geweren wordt toegelaten aan wie er om vragen tot zelfverdediging en ver- lof er toe krijgen. 7. Het militaire bewind wordt zoo spoedig mogelijk vervangen door burgerlijk bestuurenzoo spoedig als de omstandigheden het bepalen, worden vertegenwoordigende instellingen als inleiding tot zelfbestuur (selfgovernment) ingevoerd. 8. De quaestie van het verleenen van het kiesrecht aan de inboorlingen (Kaffers) zal niet worden aaugeroerd dan na de invoering van het zelfbestuur. 9. Geen enkele speciale belasting zal op den grondeigendom in Transvaal- en Oranjerivierkolouie Williard's gelaat was geheel veranderd. Zijn oude ijverzucht en haat jegens Percey Grey kregen weder de overhand. Een oogenblik scheen hij dat alles vergeten te hebben, doch thans beheerschten hebzucht en per- soonlijk belang weder al zijn betere gevoelens. Ik u naar Percey Grey brengen herhaalde hij, op kouden toon. Gij vergeet Helaas in mijn blijdschap vergeet ik, dat gij mij wilt misleiden, gij, wiens schandelijk verleden mij een waarschuwing had moeten zijn, dat ik van u geen barmhartigheid had te ver- wachten. Luister, dan zult gij de geheele waarheid vernemen, Myrtle Blake, zeide hij. Gij alleen zijt niet bij machte de plannen van Blanche Van sant en Earle Townsend te doen mislukken. Al leen zult gij Percey Grey nimmer vinden. Maar ik kan u helpen. En ik zal u helpen maar dan vraag ik daarvoor een belooning. Dan moet gij mijn vrouw worden. In stomme verbazing en vol afkeer staarde zij hem aanzij stond roerloos voor hem, zonder iets te kunnen zeggen. Was het mogelijk, dat Bryce Williard, die haar door middel van list en geweld had willen trou- wen in dien nacht, toen men meende, dat zij verdronken was dat diezelfde Williard niets wist van haar huwelijk met Percey Grey? Of speelde hij weder een listige rol en was zijn ontwetendheid slechts voorgewend Hij wachtte niet tot zij begon te spreken, maar ver volgde Ik ben in het bezit van bewijzen, die Earle gelegd worden, om de oorlogskosten te dekken. 10. Er wordt een commissie in ieder district benoemd, ten einde hulp te verleenen om de menschen naar hun woonplaats terug te brengen en hen van middelen te voorzien voor het herstel van hun hoeve. De regeering stelt 3,000,000 p. st. ter beschikking van de commissies en behalve deze vrije gift is de regeering bereid voor hetzelfile doel geld te leenen, gedurende twee jaar vrij van interest en terug te betalen over een tijd- perk van jaren tegen 3 pCt. interest. Geen vreeradelingen of opstandelingen kunnen van deze bepaling voordeel trekken. Men zal bemerken ging Balfour voort dat er eenige aanmerkelijke leemten aijn in d^ze voorwaarden. Ten einde ze aan te vullen, zal ik u een telegram van lord Milner voorlezen, 30 Mei 1.1. tot Minister Chamberlain gerichl ea waarin wordt medegedeeld, dat, wat de behandeling van de opstandeliugen betreft, lord Milner aan de Boerenafgevaardigden een verklaring heeft voorgelezen, waarvan de hoofdzaak het volgende is De behandeling van de Kaapsche en Natalsche opstandelingen, die zich onderwerpen, zal, als zij naar hun kolouie terugkeeren, bepaald worden door de koloniale regeeringen in overeenstemming met de wetten dier kolonies. De Kaapsche regeering is van oordeel, dat het gros der op standelingen levenslang van het kiesrecht ver- stoken moet zijn en dat de veldcornetten en alle opstandelingen, die bij de vijandelijke legermacht een voorname plaats hebben ingenomen, wegens loogverraad terecht moeten staan, maar in geen geval zal de doodstraf worden toegepast. De regeering van Natal is van meening, dat de opstandelingen moeten gestraft worden overeen- komstig de wetten dier kolonie. Balfour's mededeelingen werden met een lang- durig applaus begroet. De leden der oppositie zoowel als de regeeringsgezinden toonden zich, ook later in particuliere gesprekken, zeer tevreden, de laatsten, omdat de regeering op vele punten, vooral met betrekking tot de Kaapsche opstande lingen, vastberadenheid getoond heeft, de eersten, omdat de verbanningsproclamatie is ingetrokken. De //Daily Mail" weet, met betrekking tot de sluiting der onderhandelingen mee te deelen, dat de aanneming der Britsche vredesvoorwaarden door de Boerenafgevaardigden te Vereeniging met algemeene stem men is geschied. Het verzoek van hun gedelegeerden te Pretoria in het begin der vorige week, om de vredesvoorwaarden aan president Kruger en de in Nederland vertoevende Townsend in de gevangenis zullen brengen, en die uwe hittere vijandin en mededingster, Blanche Vansant, zullen vernietigen. Ik kan mij toegang verschaffen tot Percey Grey's gevangenis en hea bevrijden. Gij bemint hem. Mij haat gij. Dat alles weet ik. Toch zeg ik, word rniju vrouw, en dat alles zal ik voor u doen. Zijt gij krankzinnig riep Myrtle. Denkt gij dat ik het verleden kan vergeten Hoor mij nog een •ogenblik aan, antwoordde Williard op meer dreigenden toon. Gij hebt mijn voorstel gehoord. Als Percey Grey gered zal worden, moet dit onmiddellijk gebeuren. Als gij uw vrijheid weder wilt terug hebben moet gij er in toestemmen thans mijn vrouw te worden. Gij bescbouwt dit als een nieuwe laagheid van mijn zijde. Het is mogelijk, maar gij hebt geen andere keus. Gij zijt mijn gevangene. Gij kunt buiten mijn wil dit huis niet verlaten. Uwe vijanden zullen zich) eer wij een dag verder zijn van een fortuin hebben meester gemaakt, dat niet het hunne is, en dan verdwijnen. Nog eeu dag uitstel kan de dood zijn voor Percey Grey. Dat alles laat mij onverschillig, ik denk slechts aan u alleen. Trouw mij en ik zal uw slaaf zijn, en gij zult uwe vijanden ver nietigen en uwen vriend redden weigert gij, dan zult gij mij niet ontsnappen en toch mijn vrouw worden, dat zweer ik u. De beslistheid, waarop bij dit zeide, liet Myrtle geen twijfel over, dat Williard een onwrikbaar beslnit had genomen. Welk een afschuw zij ook vau dezen man had, toch had zij met een onbe- schrijfelijke vreugde vernomen, wat hij aangaande Percey mededeelde. gevolmachtigden ter bekrachtiging over te seinen, werd van Engelsehe zijde verworpen. Over de vredesvoorwaarden zelf valt nog weinig te zeggen na Balfour's eigen verklaring, dat het niet alle voorwaarden zijn en, gezien de omstandig- reid, dat de kroning van Koning Edward voor de deur staat ^en de brave Britten wat levens- pleizier noodig hebben na 2y3 jaar van angstig ea nadeelig oorlogvoeren, ligt de onderstelling voor de hand, dat voor deze gelegenheid de voor let Engelsche oor minder gunstig klinkeude voorwaarden uit de vredesovereenkomst, die de j'eestvreugde zouden kunnen verstoren, zoolang ziju opgeborgeu, om te gelegener tijd, dat wil zeggen na den kroningsroes, te worden medege deeld en die dan de rol zouden vervullen van het onaangeaame, hinkende paard, dat ook in dezen aohteraan moet komen. En om de in vredesgenot zwelgende menschen aan gene zijde van het Kanaal niet te doen op- schrikken, als er vandaag of morgen nog eens een nieuwe verliezenlijst van het oorlogsterrein wordt gepubliceerd, heeft de Engelsche regeering gisteren de volgende officieuse verklaring aan de bladeu verstrekt #In welingelichte kringen is men van meening, dat Fouche en de andere aanvoerdersdercommando's in de Kaapkolonie zich *zeer waarschijnlijk" zullen onderwerpen uit vrees van niet te zullen profi- teeren van de voorwaarden die zijn aangenomen. De terugkeer van alle Engelsehe troepen bij gelegenheid van de kroning wordt uiterst onwaar- schijnlijk geacht, omdat er nog te veel te doen is voor het leger in Zuid-Afrika. Toch zullen persoonlijke verloven voor beperkten tijd aan de officieren kunnen worden verleend." Natuurlijk is men er in het Vereenigd Koninkrijk bijna krankzinnig vau vreugde over, dat men met een overmacht van 500,000 man tegenover een loopje van 50,000 de beide Republieken tot slui ting van den vrede genoodzaakt heeft. Er wordt gehost en geschreeuwd en gedronken, als waren er geen tien duizend vrouwen en kinderen in de concentratiekampen vermoord door de zorgen van Milner, den administrateur der beide nieuwe kolo nies, die ze, volgens Konings Edward's proclamatie //de zegeningeu des vredes en de vreugde der welvaart" moet brengen. Het bericht van de totstandkoming van den vrede heeft in de officieele Boerenkringen in Europa natuur lijk groote ontsteltenis teweeggebracht, omdat van die zijde tot het laatste oogenblik was volgehouden, dat vrede zonder onafhankelijkheid voor de Boeien- Hij wist waar Percey washij Bryce Williard verzekerde, dat haar echtgenoot een gevangene was en in levensgevaar verkeerde. Zij zou hooren waar hij waszoa hem kunnen redden maar ten koste van een groot offer zij moest hem trouwen. Zij zag, dat zij in een net was verward, dat haar aan alle zijden hield ingesloteu. Zij zag, dat de list en sluwheid harer vijanden zege- vierden. Waarom zou zij in dezen uitersteu nood ook niet van een list gebruik maken om hunne duivelsche plannen te verijdelen Bryce Williard scheen niets te weten van haar huwelijk met Percey Grey. Klaarblijkelijk verkeerde hij in de meening, dat zij slechts zijn verloofde was. Myrtle Blake besloot hem in dien waau te laten. Indien hij de waarheid sprak omtrent het gevaar, waarin Percey verkeerde, moest zij alles wagen, om daarvan alle bijzonderheden te vernemen. Zij zou, als het noodig was, zich zelfs onderwerpen aan de huwelijksinzegening met Williard, indien hij haar alles van Percey wilde vertellen, en daarna zou zij zich haasten hem te hulp te Snellen. Indien Williard haar als zijn vrouw mocht opeischen zou zij hem zeggen, dat de huwelijksverbiutenis met hem onwettig was. En indien de wet haar ter verantwoording riep voor die daad, dan zou zij immers kunnen verklaren, dat zij daartoe was gedwongen geworden. Ik heb geen keuze, prevelde zij, nadenkend. Hoe groot ook mijn afkeer is van dezen man, ik moet Percey Grey redden. Dan zal Williard ook zijn straf niet ontloopen. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1