Gemengde berichten. Telegrafische barichten. waren. Deze persoon, die uit zijn vaderland, Belgie, is gevlucht, vermits hij aldaar verschillende straffen moet ondergaan, moet gehoord worden als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt te Sas van Gent aan overtreding van art. 330 Wetboek van Strafrecht. Met ingang van 8 Juni wordt de diensttijd op Zon- en feestdagen van het rijkstelephoonkan- toor te Graauw gesteld op 7,30 tot 8.30 uur voormiddags (Greenwichtijd) Zaamslag, 31 Mei. In de op heden te Zaam- slag gehouden vergadering van ingelanden van den Margarethapolder, werd de begrooting voor den loopenden dienst vastgesteld op een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 7865,05 met een dijkge- 8chot van 7291,12. Tot gezworen werd met algemeene stemmen herbenoemd de heer A. de Kraker Kz. In de vergadering van ingelanden van den Kleine Hnissenspolder, werd het dijkgeschot bepaald op 3989,63. Het totaal van ontvaDg en uitgaaf voor 1902/03 komt op f 4212,33. In de vergadering van ingelanden van den Eendragtpolder werd het dijkgeschot vastgesteld tot een bedrag van f 5472,04 terwijl het totaal der uitgaven is f 5922,82. Herbenoemd werd met algemeene stemmen tot gezworen de heer P. Dees. Koewacht. Een veekoopman, die veel werk maakt van het frauduleus overvoeren van rundvee naar Belgie, had op het Zand alhier eene koe gestald om die bij gunstige gelegenheid over de grenzen te laten voeren. Nu heeft ieder koopman zijn vaste mannen, die het aangevoerde vee voor een bepaalden prijs op de plaats zijner bestemming brengen. Het schijnt, dat de koopman geen vertrouwen meer in het volkje stelde, dat hem steeds gediend had en vroeg twee andere mannen om de kue over te brengen. De eersten waren, zooals te begrijpen is, daarover niet zeer gesticht en besloten zich te wreken. Toen nu de uieuwe smokkelaars de koe vervoerden, werdeu zij door drie man achtervolgd. Weldra kwam het tot eene woordenwisseiing en het eind van de geschiedenis was, dat de vijf smokkelaars onderling gemeene zaak maakten. Het gedrag van den veekoopman werd sterk afge- keurd en tot straf voor zijne handelwijze werd de koe verbeurd verklaard. Het dier werd ver- kocht en het geld broederlijk onder elkander ver- deeld. In de aangrenzende gemeente Stekene werd Zondag een luisterrijk feest gevierd. Aldaar bestaat namenlijk eene vereeniging van oud-ge- dienden, welke zich noemt ^Vaderlandminnende Maatschappij". Deze maatschappij had van Z. M. Leopold II, Koning van Belgie, een prachtig vaandel ten geschenke gekregen. Tevens was door den Koning gelast, dat dit vaandel uit zijn naam door den generaal-majoor Van der Hofstadt, van de 2e brigade voetvolk te Gent, aan de ver eeniging zou worden ter hand gesteld. Zondag zou die plechtigheid geschieden en geen wonder dus, dat de geheele gemeente feestvierde. Van alle huizen wapperde de nationale driekleur, terwijl enkele woningen met groen en bloemen versierd waren. Teveus hadden een achttal ver- eenigingen, waaronder zes uit den vreemde, hare medewerking toegezegd om het feest op te luisteren. Om 2 uur werden door de feestcommissie de deelnemende maatschappijen aan het station af- gehaald en daarna werd de stoet gevormd. Deze stoet bestond uit de verschillende vereenigingen, die in Stekene bestaan, met de feestvierende maat schappij in haar midden, alsmede uit verschillende fanfarenmaatschappijen, de feestcommissie, de volks- vertegenwoordigers uit het Land van Waes en het gemeentebestuur. Onder het spelen der muziek trok men weder naar het station, om den vertegen- woordiger des Konings af te halen, die om 3 uur met den trein aankwam. Op het gemeeutehuis werd door generaal Van der Hofstadt in goed gekozen woorden het geschenk des Konings aan de u Vaderlandminnende Maatschappij" over- handigd. De stoet trok nu door de verschillende straten, waarna op het stadhuis aan elke vereeniging eeu vergulde medaille tot aandenken van het feest werd overhandigd. 's Gravenhage, 2 Juni. H. M. de Koningin- Moeder is heden van het Loo in de, naar aanleiding van het herstel van H. M. de Koningin, feestelijk met vlaggen getooide residentie teruggekeerd, aan het station begroet met gejuich en ontvangen door alle Ministers, namens wie de Minister Kuijper de Moeder geluk wenschte met het herstel Harer Dochter, die H. M. zeide in voortdurende beterschap te hebben verlaten. Aan het paleis stonden hoDderden mede hun blijdschap door gejuich te uiten. London, 2 Juni. In eene proclamatie aan het volk verklaart Koning Eduard het welkome nieuws van het staken der vijandelijkheden in Zuid-Afrika met groote voldoeuing te hebben ontvangen en spreekt hij de hoop uit dat de vrede spoedig worde gevolgd door het herstel van de welvaart in zijn nieuw gebied en dat spoedig ernstige samenwerking ontsta tusschen alle Zuid-Afri- kaansche onderdanen tot bevordering van den eoorspoed van het gemeenschappelijk vaderland. De Londensche bladen zijn zeer voldaan over het sluiten van den vrede. London, 1 Juni. De bekendmaking van de sluiting van den vrede weid door het volk met zeer groote geestdrift ontvangen. Aan ^Mansion House" werd een wit plakkaat aangeplakt, waarop in roode letters staat „De vrede is afgekondigd". De lord-mayor verscheen op het balkon en sprak de menigte toe. De straten zijn vol menscben die vaderlandsche liederen zingen. De menigte neemt gedurig in aantal toe. De klokken van de kerken en van andere ge- bouwen luiden. Er heerscht ontzaggelijke geest drift. In Drenthe zijn in dit voorjaar 54 jonge vossen gevangen. Te Loosduinen wekt veel deelneming het overlijder van den warmoezier W. Knoppert, die inderlijd gekleed te water sprong om een kindje daaruit te redden. De jonge, sterke man was sedert ziekelijk geworden en is thans gestorven. Te Slikkerveer is een 3jarig knaapje in een on- bewaakt oogenblik in de benedendijksloot gevallen het werd eenige oogenblikken later levenloos opge- haald. Een dronken scharenslijper, die men te Hoofddorp in arrest wilde stellen, moest men op vrije voeten laten, omdathet slot van het arrestantenlokaal weigerde open te gaan De 23jarige J. H. te Nieuw Amsterdam (Dr.) ging met zijne kameraden eene weddenschap aan om over het Oranjekanaal te zwemmen. Hij begaf zich gekleed te water en had bijna den overkant bereikt, toen hij eensklaps in de diepte wegzonk. Eenige oogenblikken later werd hij levenloos opgehaald. De bazar, welke te Rotterdam is gehouden voor de kas der blinden-stichting in Den Haag, heeft ruim f 10,000 opgebracht. Bij afwezigheid der bewoners van een huis aan de V. Meekerenstraat te Rotterdam, die ver- geten hadden het raam te sluiten is ingebroken en wel door twee katten, die alles wat op den schoorsteen stond kort en klein hebben ge- gooid en een poging waagden om een koekeroe (duif) in zijn kooi op te peuzelen. De politie heeft de geweldenaais niet kunnen snappen. De conducteur De S., die al sinds veertien jaren steeds de treinen geleidt, waarmee de Koning van Belgie reist, is plotseling kraukzinnig geworden, zoodat men hem in een gesticht heeft moeten opsl uiten. Zijn opgewonden toestand werd Donderdag op- merkt door het trein-personeel, juist toen de Koning van plan was naar Ostende te reizen. Een dreigend onheil is op deze manier voor- komen. Bij een schietwedstrijd in Zwitserland heeft Zondag een dame een zilveren beker als prijs gewonnen. Zij heeft het geweer ook reeds in ernstige omstandigheden gehanteerd. Haar man hield een hotel in de vreemdelingenwijk te Peking, toen in die stad de opstand tegen de Europeanen uitbrak. Toen behoorde mevr. Chamot tot de belegerden, die zich zoo dapper tegen de Boxers hebben verdedigd. Een vreeselijk ongeluk is te Levallois Perret gebeurd. Bij het maken van electrische geleidingen vielen eenige ijzeren palen dwars over de straat. De voerman van een juist voorbij- komende sproeiwagen werd op de plaats gedood, terwijl vier mannen die met de palen in aanra- king kwamen, een uur later aan de bekomen brandwonden overleden. Te Munchen komt de postadministratie te- gemoet aan de moeilijkheid waarin de inwoners zich bevinden als zij 's nachts onverwachts een rijtuig noodig hebben. Men kan naar het post- karitoor telephoneeren eu daar wordt dan gezorgd dat aan het opgegeven adres een rijtuig voorkomt. Men heeft voor de raoeite slechts een vergoeding van 10 pf. (6 centen) te betalen. Bij een parade, bij gelegenheid van de outhulling van het Rochambeau-gedenkteeken te New-York gehouden, is een houten brug in de Yijfde Avenue ingestort. Een persoon werd gedood, 40 personen werden gewond. De Duitsche ,/Ost-Afr. Z." verhaalt hoe een inlandsch hoofd voor 't eerst kennis maakte met de telephoon in Mpapua. Het had heel wat moeite gekost hem over te halen aan het post- kantoor de proef te komen nemen met dit duivel- toestel. Met grooten angst zagen zijn volgelingen hem de eel betreden, waar hij een gesprek zou voeren met een ander bevriend hoofd in een plaats op een paar uur afstands gelegeu. Eerst keek hij niuwkeurig het kastje na of er niemand achter of onder verscholen was, die de stem van zijn vriend zou nabootsen en toen aarzelde hij nog alvorens de twee ropijen te hetalen die het telephoneeren kostte. Even aarzelend greep hij toen het hoortoestel dat de beambte hem toereikte en wilde toen met zijn hoofd door het kastje stooten. Eindelijk begreep hij, in het toestel te moeten spreken en zette een zware stem op om op zoo grooten afstand te worden verstaan. Toen het antwoord duidelijk zijn oor bereikte, liet hij van verbaziug het toestel vallen, maar daarna ging alles voortreffelijk en wisselden de vrienden tal van vroolijke begroetingen. Hoogst voldaan verliet hij het kantoor en werd door zijn gevolg, dat zich reeds zeer ongerust begon te maken, met groot gejuich begroet. Op een dag was mevrouw Humbert, „court d argent, en wat leelijker was, haar krediet had een leelijken knak gekregen. Op de haar eigen, handige manier, wist zij op de volgende wijze aan geld te komen. Bij een juwelier zag zij een kost- baren collier liggen, die op 1,500,000 francs geprijsd was. Zij ging den winkel biunen, en zei //Die collier bevalt me, maar de prijs is me te hoog. Ik ben echter een goede klant van u, doe mij daarom het genoegeu het ding mij morgen thuis te sturen, en denk er dan eeus over of u het mij niet goedkooper kunt laten." Den volgenden dag kwam het sieraad, met de boodschap van den juwelier dat hij niets op den prijs kon laten vallen. Hierover was zij zeer verwonderd, maar zij zou den collier eeus aan haar man laten zien. In de kamer er naast wachtte een bankier. z/Ik had u verzocht, zei mevrouw Humbert, om een voorschot van 1,200,000 francs. Hier heb ik een onderpand," hem den collier tooneude. Tot den bediendS van den juwelier zei ze dat haar man den prijs te hoog vond. Den volgenden dag kwam de juwelier zelf om te zeggen dat hij den prijs liet vallen op 1,200,000 francs. Mevrouw Humbert zou dadelijk betalen 600,000 francs, terwijl de andere helft aangezui- verd zou worden in twee driemaandelijksche wissels. Triompheerend ging zij met den collier naar den bankier, in de zijkamer, die haar dadelijk 1,200,000 francs betaalde. Den juwelier gaf zij de 600,000 francs. En de rest hield zij als winst voor haar welgelukte speculatie. In de stad Kaposvdr in Hongarije kon nie mand het raadsel oplossen, waarom de leerlingen van het gymnasium in die stad ieder jaar zulk een uitstekend schriftelijk eidexamen aflegden, tot men eindelijk ontdekte, dat de vragen voor dat schriftelijk examen, die door den inspecteur van het onderwijs aan den rector worden gezonden, uit een gesloten kast ontvreemd worden. Een nu ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat dit vergrijp gedurende eene reeks van jaren gepleegd is geworden. Voor 6 jaren hebben namelijk eenige leerlingen der hoogste klasse een valschen sleutel op deze kast laten maken, teneinde de vragen te kunnen stelenen sedert dien tijd werd deze sleutel ieder jaar na het eindexamen op plechtige wijze aan de volgende klasse overgegeven, bij welke gelegen heid alle leerlingen op hun woord van eer moesten beloven het geheim niet te zullen verraden. Dit jaar heeft evenwel een der leerlingen de zaak aan een zijner familieleden, die zelf leeraar aan het gymnasium is, verklapt. De vergadering van leeraren, die hiervan onmiddellijk aan den Minister van onderwijs bericht zond, heeft voor- gesteld geen der leerlingen uit de hoogste klasse dit jaar tot het eindexamen toe te laten, en de eigenlijke daders van alle gymnasia in Hongarije uit te sluiten. Die zware straf kan intusschen niet het feit uitwisschen, dat de betrokken auto- riteiten ook zonder verraad of zonder een Sherlock Holmes-vernuft te bezitten, wel achter het geheim van het zich gedurende zes jaren herhalend, ver dacht verschijnsel van zoovele uitsttkende examens hadden kunnen komen Een huiseigenaar te Parijs, Galien genaamd, die dezer dagen overleden is, heeft van zijn ver- mogen, dat 10 millioen francs geschat wordt, 9 millioen vermaakt aan den staat en 1 millioen aan de armen. Een aantal dames en jonge meisjes, be- hoorend tot de aanzienlijke kringen te Chicago, zijn onlangs op het denkbeeld gekomen, een cryingcontest te organiseeren, wat zooveel is als een wedstrijd, wie het meest en het langst kan huilen. De wedstrijd had plaats iu tegenwoordigheid van ongeveer 150 personen van beiderlei kunne en de Amerikaansche bladen, die altijd op records belust zijn, publiceeren den naam, den leeftijd enz. van de 14 deelneemsters. De eerste prijs 100 dollars, werd behaald door miss Green, een 19jarige brunette, die er in slaagde 31 tranen in 5 minuten te vergieten. De tweede prijs, 25 dollars, werd toegekend aan mrs. Webb met 19 tranen. Het heet, dat de toeschouwers, zich bij dezen wedstrijd tranen gelachen hebben. Omtrent arbeidsbonden is door de rechtbank te Brussel een beslissing van beteekenis genomen. Een drukker had een letterzetter aangenomen, Van de Venne, die geen deel uitmaakt van den Bond. De andere gezellen, Bondsleden, weigerden met hem te werken, stuurden eene deputatie naar den baas en zeiden hem, zonder meer en zonder reden op te geven, dat zij het werk opzegden. De patroon begreep wat het was, vruchteloos trachtte hij hen te overreden, en, om zijn werk- volk te houden, was hij verplicht Van de Venne weg te zenden. Deze heeft toen gerechterlijk 300 fr. schade- loosstelling gevraagd aan de vier afgevaardigden der gezellen. De verdediging was, dat door de gezellen niet om de wegzeuding van Van de Venne gevraagd was maar de rechtbank achtte bewezeu dat dit het doel was en veroordeelde ieder tot 15 dagen ge- vangenisstraf (voorwaardelijk) en te samen tot 120 frs. schadevergoeding. Jules Gapre, de Fransche amateur-weerprofeet, wiens voorspellingen voor de afgeloopen Meimaand weer zoo prachtig zijn uitgekomen, voorspelt een over het geheel genomen droge en warme Juni- maand. I usschen 1 en 5 Juni zijn onweders waarschijnlijk van 5 tot 15 mag men rekenen op warm, helder weer. Tegen den 15den worden, vooral in Nederland en op de Noordzee, Wester- en Zuidwesterstormen verwacht, misschien verge- zeld van regea. Van 15 tot 25 zal het zeer afwisselend zijn en van 26 tot 30 rnooi warm weer met hier en daar onweders. Een huwelijkstrust is het allernieuwste in de Vereenigde Staten. Een firma te Chicago heeft aan de gemeentelijke autoriteiten in de westelijke staten een circulaire gezonden, waarin wordt gezegd dat zij voornemens is, het teveel aan maunen in de westelijke staten en het teveel aan vrouwen in de oostehjke te doen verdwijnen. De oostelijke straten krioelen van jonge meisjes, die uit gebrek aan mannen gedw> ngen zijn, haar leven in fabrieken en winkels slijten. Met behulp van de vrijgezellen in het westen zouden zij veel kunnen bijdragen tot de ontwikkeling des lands. De firma wil een album met portretten en beschrijvingen van de mannen in California laten drukken, die zich be- reid verklaren, te trouwen. Dit album zal ver- spreid worden onder de huwbare dames in het oosten. Den stedelijken autoriteiten wordt om steun verzocht. De Amerikaansche trustkoning Pierpont Morgan heeft indertijd 10,000 pond sterling ge- geven voor de electrische verlichting van de St. Paulskerk te Londen. Dit bedrag bleek niet voldoende en nu heeft de Amerikaan aangeboden de kosten te betalen voor de voltooiing van het werk, naar schatting 3 k 4000 pond. In de installatie zijn meer dan 25 K. M. kabel gebruikt. De Kussische politie heeft in htt paleis te Tsarkoje Selo een jonge vrouw aangehouden, die in het bezit gevonden werd van een helsche machine, verborgen in een zakdoek. De oudste burger van Trier, de rentenier Wendel Schoemann, is overleden op den leeftijd van 101 jaar; niet van ouderdom maar tengevolge van een ongeluk Moord te Haarlem. Vrijdagnacht is te Haarlem een moord gepleegd, waaromtrent de Haarl. Ct. meldt Ieder hier ter stede kent de zonderlinge jufFrouw Van Weemen, meer bekend onder den naam van tffreule Douglas" of //juffrouw Triptrap," namen die zij verkreeg doordat zij zelve verhaalde, van adel te zijn en eigenlijk ,/freule Douglas" te moeten heeten, en door haar eigenaardigen trippe- lenden gang, omdat zij eeu weinig mank liep. Haar woning aan de Raamvest stond in een roep van geheimzinnigheid, voornamelijk doordat de vensters waren dichtgespijkerd slechts zeiden liet zij iemand toe bakker en kruidenier werden geholpen door een nauwe deurkier. Nu en dan ging zij uit en trok dan algemeen de aandacht door haar vies en onzindelijk uiterlijk, ouderwetsche kleeren en trekkenden gang. Toen Vrijdagmorgen omstreeks half 8 de bakkers- jongen en toevallig tegelijk ook de melkboer kwamen, om het vrouwtje van het noodige te voorzien, bemerkten zij, dat de voordeur open- stond, een feit zoo buitengewoon, dat dit een zekere ongerustheid opwekte. Men ging naar biunen en vond te midden van bergen papier in de achterkamer links van den gang het vrouwtje liggen, achterover, gedeeltelijk ontkleed, dicht bij een plas bloed. De politie geneesheer is van meening, dat de vrouw op het hooren van gerucht naar beneden gekomen is en daar met een hard voorwerp zulk een slag achter op het hoofd ontving, dat zij neerviel; waarschijnlijk is de dood toen spoedig ingetreden. Natuurlijk was geldzucht de drijfveer der mis- daad maar het is zeer waarschijnlijk, dat de man niet veel heeft gevonden, omdat de vrouw van de zijde harer familie geregeld een som gelds ontving, noodig voor haar behooften. Door zuinig te leven en niet meer te gebruiken dan zij hoog noodig had, was het juffrouw Van Weemen geboren te Muns (Belgie) in 1829 langzamer- hand gelukt, de hypotheek op haar woning af te lessen. De laatste aflossing werd een paar jaren geleden betaald eu mogelijk is dus, dat zij nu eenig geld bijeen had gespaard en ergens opgeborgen. Naar geld schijnt met haastigen ijver te zijn gezocht, want alles is omver gehaald, terwijl bekend was, dat zij alles in kisten en koffers had g/pakt, waarop het stof duimen dik lag. Natuurlijk is de vraag ,/Wie is de dader zeer moeilijk te beantwoorden, hoewel het voor de hand ligt, dat iemand getracht heeft, zich te verrijken, die door de vrouw is herkend. Sommigen vermoeden dat 't dezelfde persoon is, die dezer dagen inbraak pleegde bij den buurman van mej. Van Weemen, den heer Brakel misschien ook dezelfde, die onlangs werd aange-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2