A 1 g s a s n Uieuws* en AdYerteatieblad y o o r Zeeuwsch-Vlaanderea. No. 4233. Dinsda^ 3 Juni 1902. 42e Jaargang. GEMESHTEEA AD. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. BENE ARME YERVOLGDE. Binnenland. abonnement Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON. TER \EI7,E\X(HE (III RUT. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj ille Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTElTINTItN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfde adrertentie wordt da slecbts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. »!t Itlad versebijnt iMnanilnw-, Woennlag- en Vrljdnynvond, mltgeawnderd op Feeg<daKeii, bij de Fttma P. J. WAM WW »A»PM >c TTcir Wewee. Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN aiaakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is bclegd tegen Domlerdag den S Juni l!)OS, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 2 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Heden morgen bracht de telegraaf ons 't vol- ^gende bericht Londen, 1 Juni. Kitchener bericht dat de akte van capitulatie io den avond van Zaterdag j.l. door alle Boereuafgevaardigden, zoomede door Kitchener en Milner geteekend is. Dit bericht is nog zeer vaag, doch het meldt de hoofdzaak dat de oorlog geeindigd is. Men vraagt zich nu vanzelf af welke voor- waardeu de overeenkomst zullen bevatten, of deze voor de Boeren gunstig zullen zijn. We zullen daarvoor nog een beetje geduld moeten oefenen, doch vre mogen aannetnen, dat de Boeren wel zullen hebben bedongen wat voor hen te bedingen was. Van behoud der onaf hankelijkheid kau wel geen sprake rneer zijn, doch voor het overige schijnen de aanwijzingen er op te duiden dat er nogal gunstige voorwaarden zijn toegestaau. De Telegr. schrijft o. m rEen document, inhoudende de voorwaarden van capitulatie is Zaterdagavond geteekend door alle Boeren-afgevaardigden en door Milner en Kitchener" dat telegram van Beuter hebben wij heden aan onze lezers te brengen. Wij herinneren ons den tijd niet, dat wij een depeche omtrent den oorlog in Afrika ontvingen waarvan de indruk zoo verbijsterend is. Er zal dus vrede zijn in Zuid-Afrika. De moordtooneelen zullen ophouden, de hoeven zullen weder opgebouwd worden, de naar alle windslreken verspreide Afrikaners zullen naar hun geboorte- land terugkeeren, de vrouwen en kinderen zullen uit de moordkampen verlost worden. Bevestigd zullen worden de woorden van bet Transvaalsche volkslied ,/Ous lijden is voorbij" Maar, helaas, helaas, daarop zal als het telegram van Kitchener de volledige waarheid bevat niet meer kunnen volgen Koemt in den zegcn onzer dapp'ren Dat vrije volk zijn wij. O, als dat zoo moet zijn, dan snoert onze keel zich zamen van leed en spijt, dan maakt een ge- 46) -t Een unr later beval Dr. Marcy aan twee oppassers om een rijtuig gereed te houden voor het vervoer van den patient. Eenige oogenblikken daarna geleidde een andere oppasser den bewusten patient in des dokters kamer. Het was Percey Grey. Zijn gelaat was bleek en vermagerd. Zijn treurige gevaDgenschap scheen een ontzettenden invloed op hem te hebben uitgeoefend. Zal men mij in vrijheid stellen vroeg bij driftig en gejaagd. Zal er eindelijk een einde komen aan die schandelijke mishandeling Wees kalm, mijn vriend, sprak de dokter, op zachten zalvenden toon. Kalm schreeuwde Percey Grey ontstuimig. Kunt gij begrijpen, wat ik dit laatste jaar heb geleden, opgesloten te midden van waanzinnigen, hier in deze bel op aarde Wees voorzicbtig, mijnbeer waarschuwde de dokter. Mijn inrichtiug heeft de goedkeuring verworven van de hoogste geneeskundige autori- teiten. Wat raakt mij dat? Het is een marteling om mij, een gezond man, als het slachtoffer van een laaghartig complol, te ontrukken aan vrienden en verwanten, en mij van mijn vrijheid te be- rooven. Ik Percey Grey zeg u niets dan de -waarheid. voel van eindelooze droefheid zich van ons meester dat zoo de uitkomst moest zijn van den gevoerden heldenstrijd, dan voelen wij al het snerpende van het machteloos verdriet over de zegepraal van het onrecht over deugd en broedertrouw. Wij hadden 't zoo anders gehoopt, gedacbt, verwacht. Wij hebben niet kunnen aannemen, dat de mannen, die een zoo harde leerschool in de laatste jaren hebben doorgemaakt, zouden te vinden zijn voor een regeling, die hun volkomen onaf hankelijkheid niet waarborgde. Wij vleiden ons ermee, dat door volhouden van den reuzen- kamp Engeland ten slotte zou worden gedrongen aan de Boerenzaak recht te doen wedervaren. Lord Rosebery heeft Vrijdagavond te Liverpool een redevoering gehouden, waarbij hij de drie vraagstukken besprak, die tbans het land bezig houden. Het voornaamste is de vrede. Hij ge- loofde, dat deze binnen enkele dagen zou worden afgekondigd. Hij boopte, dat alien de regeering zouden kunnen steunen in een staatkunde van pacificatie. Wij sluiten geen vrede, zeide spr., met een verpletterenden vijand, maar moeten trach- ten, onze dappere vijauden te bekeeren tot dappere vrienden. Dit moet geschieden op liberale grond- slagen en niet op de wijze door lord Salisbury aangegeven, toen deze zeide, dat nog vele geslach- ten laDg een gestreng bestuur noodig zal zijn. Het tweede groote vraagstuk, en wel het meest spoedeiscbende is, volgens spreker, het onderwijs- vraagstuk. Na de boudiug van de regeering in deze uitvoerig te hebben gekritiseerd, ging lord Rosebery over tot bespreking der graanbe'asting, die, naar hij zeide, bedoeld was als een voorspel van een soort gZollverein" voor het geheele Brit- sche rijk. De voordeelen motten echter wel groot zijn, om zulk een slap te recbtvaardigen, die niets meer of minder beteekent dan bet verplaatsen van de controle over het Britsche belastingstelsel naar de kolonien. Waarom spreker de liberalen zeer aaubeval, de regeeringsvoorstellen krachtig te bestrijden. Een van de voornaamste aanhaugers van lord Rosebery, sir Edward Grey, heeft voor de liberalen van Alwick een rede gehouden. Hij wenschte dat den Boeren edelmoedige hulp zou worden ge- geven bij den herboow van hun hoeven en het herstel van hun bedrijf. Hij hoopte dat, zoodra de vrede was afgekondigd, de regeering den weg zou bereiden voor koloniaal zelfbestuur in Zuid- Afrika, en verklaarde zich voor een grooten ko- lonialen Zuid-Afrikaanschen Statenbond. Spreker Dat beweren zij alien. Hij verbeelt zich dat hij Percey Grey is. Hij krijgt weer een vlaag van razernij. Roep de oppassers. Laten zij hem boeien en wegbreugen, zooals ik heb gelast, zeide Dr. Marcy. Percey Grey huiverde bij des dokters gevoellooze woorden. Tegelijkertijd zag hij een rijtuig, onbewaakt, buiten voor de deur van het gesticht •taan. Het was het rijtuig, waarmede hij naar een andere inrichting zou worden overgebracht.. Een wanhopige gedachte kwam bij hem op dit was misschien een kans voor hem om te ontsnappen. Er waren geen ijzeren tralies voor de vensters van des dokters kamer. Bliksemsnel schoof hij het raam op, stapte op de vensterbank en sprong naar beneden. Percey Grey was vrij Dr. Marcy ijlde naar het raam. Hij zag boe zijn patient naar het rijtuig snelde, er op sprong de leidsels greep en wegreed. Een uur later werd er door een bode, ver- moeid en buiten adem, luide aan de deur gebeld van Townsend's heerenhuis. Hij bracht voor den gewaanden Percey Grey een kort briefje mede, waarvan de inhond een over- weldigenden indruk maakte. Want het luidde //Onze patient, uw gevangene, die beweert P. G. te zijn, is ontsnapt." Earle Townsend was buiten zichzelven van ont- steltenis, hij wankelde, de woorden dansten hem voor de oogen. Hij zag het gebouw waggelen, dat hij met geloofde, dat nocb de tegenwoordige, nocb eenige andere regeering de staatkunde van onvoorwaar- delijke onderwerping zou kunnen volhouden. Ook spreker verklaarde zich tegen degraanrecbten, die zouden leiden tot de invoering van preferen- tieele rechten tusschen de Britsche kolonies en het buitenland. Vrijdag is te Hellendoorn door H. M. de Koniugin-Moeder geopend het eerste volks-sanato- rium van de Vereeniging tot oprichting en exploi- tatie van volkssanatoria voor borstlijders". H. M. kwam omstreeks 1 uur te Nijverdal aan en werd door den burgemeester en verdere autori- teiten ontvangen in het versierde bagagelokaal van bet station. Daarna werd door de feestelijk uitziende straten naar het sanatorium gereden. De genoodigden waren per extra-trein van Zwolle gekomen. Onder hen werden opgemerkt de Minis ters van Binnen- en Buitenlandsche Zaken en van Kolonien, de commissaris der Koningin in Overijsel, leden der Eerste Kamer en leden van de Gedepu- teerde Staten, voor een deel met hun dames. Bij aankomst van H. M. aan het sanatorium werd door een zangkoor van 16 dames, onder directie van den heer A. van Riemsdijk, een tweetal psalmen van Valerius gezongen. De heer Dr. J. J. Homoet, president der Ver eeniging tot oprichting van Volkssanatoria in Nederland", hield daarna een rede, waarin hij een kort overzicht gaf van het ontstaan en den arbeid der Vereeniging en dankte voor de onder- vonden sympathie en steun van zoovelen. Vervolgens bracht het dames zangkoor weer een psalm, thans van Schubert, ten gehoore. Hierna opende H. M. de Koningiu-Moeder het sanatorium. De heer De Vries, predikant, sprak nu een gebed uit, waarin hij den zegen des Allerhoogsten op den arbeid van deze stichting, tot heil van land en volk, vroeg. Even later klonk het Wrlhelmus door het ge- opende sanatorium, dat nu met de bijgebouwen werd bezichtigd. Het geheel is keurig ingericht en prachtiggelegen. Het is beschut tegen de Noorden en Noord-ooste winden en ligt te midden van scboone bosschen. Het heeft 54 bedden voor patienten. H. M. en gevolg werden in een der zalen van zooveel list en slimheid had opgericht, hij zag hoe hij onder de puinhoopen zou worden ver- pletterd hij zag hoe al zijne geliefkoosde plannen als met een slag werden vernietigd. Percey Grey was vrij, en die vrijheid zou de ondergang zijn, niet alleen van al zijne illusien, maar ook van zijn misdadige medeplichtige, Blanche Vansant. XXV. Hoeveel afschuw Myrtle Blake ook gevoelde jegens de beide bewoners van het groote heeren huis, nog grooter was haar angst en ontzetting, toen zij tot de overtuiging kwam, dat zij zich bevoud in de macht van Bryce Williard. Aan dezen man schreef zij alle treurige weder- waardigheden toe, waarvan zij het slachtoffer was geweest, en huiverend en met een kreet van angst en afgrijzen wendde zij zich van hem af. Klaarblijkelijkk las hij op haar gelaat dat zij een poging wilde doen om te ontvluchten, want hij snelde naar de deur en draaide den sleutel in het slot om. Luister naar mij! zeide hij, terwijl hij met een geruststellend gebaar de hand ophief, toen zij om hulp wilde roepen. Ik ben uw vriend. Zeg liever, mijn gevangenbewaarder, viel Myrtle hem verontwaardigd in de rede. Waarom hebt gij mij hier gebracht? Ik roep om hulp. Daarmede zoudl gij uzelf in groot gevaar brengen en den man, dien gij zoo vurig wenscht te redden, ten doode doemen, antwoordde Williard plechtig. Gij wilt mij slechts schrik aanjagen. Gij helpt Blanche Vansant hare misdadige plannen het gebouw, dat smaakvol versierd was, eenige ververschingen aangeboden. II. M. aanvaardde te ruim vijf uur den lerug- tocht, van het sanatorium Nijverdal per trein. per njtuig en van TER NEUZEN, 2 Juni 1902. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenbenoeming onderwijzer (vacature Van de Sande). 't Liep, der traditie getrouw, de //Buiten- societeit" alhier gisteravond weer bizonder mee, bij gelegenheid van de opening van het seizoen. De donderwolken, die den geheeleu uamiddag dreigden en vrees deden koesteren voor den avond verdwenen geheel toen het concert eenmaal een aanvang had ge- nomen, waardoor de matig opgekomen bezoekers onbezorgd konden genieten van een aangenaam zitje in den tain, die er ondanks het gure lenteweder, reeds keurig uitzag en blijk gaf van een zorgvuldig onderhoud. Naar gewoonte had het muziekgezelschap //Apollo" zich weer bereidwillig beschikbaar gesteld om de reeks der concerten te openen en voerde haar welgekozen programma tot tevreden- heid der hoorders uit. Naar wij vernemen zal ook de gemengde zangvereeniging »Nut en genoegen" alhier deel- nemen aan het festival te Hulst en zal het mu ziekgezelschap //Apollo," behalve deelnemen aan genoemd festival, ook voldoen aan de uitnoodiging van het gemeentebestuur van St. Nicolaas om aldaar de gemeentefeesten te komen opluisteren. Vrijdag werd te Cats door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Leendert Abraham-polder aanbesteed bet herstel, de ver- nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1903, van de aarde-, kram-, steenglooiing en andere werken aan de waterkeering van genoemden polder, waarvoor het minst werd ingeschreven door den heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 1165. Naar de Prov. Synode van Zeeland der Geref. kerken welke op 4 Juni a. s. te Middel- bnrg zal worden gehouden, ter bespreking van onderwerpen te behandelen op de a. s. Generale Synode, zijn door de classis Axel afgevaardigd als predikanten Ds. R. W. de Jong te Ter Neuzen en Ds. K. J. Kapteijn te Axel en als ouderlingen de heeren J. P. van Herp te Ter Neuzen en 1. Catsman te Oostburg. Door den Officier van Justitie te Middelburg wordt opsporing verzocht van den 28jarigen August Maria Joseph Facon, koopman in koloniale zijt de medeplichtige van innigen haat kwam op riep hij. Mijn bit ten uitvoer brengen, gij, die vrouw. Een uitdrukking van Williard's gelaat. Haar medeplichtige terste vijandin is zij. Denkt gij dat ik u van den dood zou gered hebben als ik deel had in hare misdadige plan nen? Neen; ik zweer u dat al mijn gedachten, al mijn daden slechts ten doel hebben de snoode voornemens van die vrouw te verijdelen. Het vunr waarmede hij sprak bleef blijkbaar niet zonder indruk op Myrtle. Ernstig en onder- zoekend staarde zij hem aan. Hij sloeg de oogen niet neder. Gij hebt mij steeds voor een schurk ge houden, vervolgde hij. En dat was ik, wellicht ben ik het nog; maar ik wil u niet misleiden met onware voorstellingen. Ik heb in dit leven nog slechts een tweeledig doelhet eene is, mij te wreken op die vrouw, die mij zooveel onrecht heeft aangedaan, het andere Een oogenblik zweeg hij, zijn stem was be- gonnen te beven, zijn oogen verslonden haar met een hartstochtelijken blik. Het andere? stamelde zij, met een angstig voorgevoel. Uw liefde te winnen. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1