Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 31 Mei 1902. Gemengde berichten. No. 4232. 42e Jaargang. Binnenland. Telegraflsche berichten. TTvVSEDB BLAID. opdat de Regeering kan overwegen wat haar thans te doen staat. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. In de zitiing der Tweede Kamer van gis- teren zijn goedgekeurd een suppletoire begrooting ter bestrijding der kosteu van den gezondheidsraad en de gezoudheidscommissie in verband met de uitvoering der gezondheida- en woningwet en wetsontwerpen betreffende, pensioenen aan de ambtenaren bij 's Rijks muut zoomede betreffende aanbouw van loodsvaartuigen. Voortgezet werd hierna de behandeling van het amendementVan Raalte op art. 61 van het ontwerp Krijgstuchtwet. Dit amendement, strekkeude om het woord militaire" voor //rechter" te doen vervalleu, teneinde niet vooruit te loopen op de beslissing of de bnrgerlijke dan wel de militaire rechter zal geroepen worden om te oordeelen over het krijgatuchtelijk element in militaire delicten, werd namens de commissie van voorbereidiag besireden door den beer Willinge, die van oordeel was dat juist door het amendement werd vuoruitgeloopen op de beslissing of men de berechting van com mune delicten in vtedestijd aan den gewonen rechter zal overlaten. L)e Minister van Justitie verklaarde, dat bij de verwerping van het amendement niet zal zijn beslist welke rechter zal oordeelen bij delicten, door een burger te zarnen met een militair ge- pleegd. In het algemeen zal de militaire rechter hebben te oordeelen over militaire en commune delicten. De beer Van Raalte hield vol, dat het artikel praejudiceert. Het amendement werd verworpen met 44 tegen 23 stemmen. Bij par. VI (recht van beklag over opgelegde krijgstuchtelijke strafart. 65 en volgende) ont- wikkelde de heer Tydeman tegeu deze z. i. ouprac- tische, onvoliedige, onvoldoeude regeling, die niet aanslnit bij de eischen van het militaire leven, een drietal grieven. 1. de rechten van den miudere worden er door verzwakt; 2. de positie van den strafoplegger, van den meerdere dus, wordt geheel en al in de waagschaal gesteld 3. de behandeling in appel, zooals deze hier wordt voorgsteld, van alle kleine zaken in de allerkleinste details zal geschieden voor het Hoog Militair Gerechtshof, waardoor ons hoogst militair college geroepen wordt in de kleinste disciplinaire zaken recht te doen. Met genoegen coustateerde spreker, dat het stelsel van het ontwerp bij niemaud instemming heeft gevonden cn hij adviseerde daarom df.ZS gc'neele paragraaf uit het wetsontwerp te lichten, in afwachting eener defiuitieve regeling met uitzondering van art. 65, waarin het recht van reclame wordt gehandhaafd, nader te regelen bij de wet. De Regeeriugscommissaris (prof. mr. V an der Hoeven) betoogde, dat men hier niet meer heeft willen geven dan de schets van een regeling, waarbij volstrekt niet getracht is naar volledigheid. Men heeft volstrekt niet getracht de procedure hier te regelen, doch alleen willen aanwijzeu de machten die in dezen, volgens de heerscheude practijk, hebben mede te sprekeu. Deze voor- loopige regeling kan behouden blijven totdat de tijd gekomen is, bij de herziening van het for meele recht, alles in bijzonderheden te regelen Het zou niet aangaan den mindere de keuze te geven tusschen rechtsmiddelen tot redres van grieven van rechtsstrijd tusschen twee partijen, den strafoplegger en den gestrafte, is hier geen sprake het Hoog Militair Gerechtshof is gekomen in plaats van den krijgsraad, omdat't weuschelijk is, dat de eindbeslissing wordt gegeven door een buiten de militaire organisatie staaude macht, in het belang eener volkomen oupartijdige beslissing. De bevoegdheid van den strafoplegger om in appil te komen is noch theoretisch, noch wettelijk goed te praten. Van #kleine" zaken kan men in deze materie niet spreken. De kleinste zaak kan van't grootste gewicht zijn voor den betrokkene en daarom is appel op't Hoog Militair Gerechtshof gewenscht. Of echter zooveel zal worden ge- appelleerd, valt te betwijfelen. De heer Lohman verdedigde de regeling van het appfcl tegenover den heer Tydeman als ver betering van den bestaanden toestand. TER NEUZEN, 30 Mei 1902. bs a* Als verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met aan zijne zorgen toevertrouwde ininderjarige kinderen werd heden door de gemeente- politie voor den burgemeester geleid de onderwijzer J. V. alhier. Na afloop van het verhoor werd hij voor verder onderzoek in het arrestanten-lokaal in bewaring gehoudeu. Toen de wachthebbeude agent circa 10 minuten na de opsluiting eens ging kijken zag hij dat V. zich met behulp van een zakdoek had verworgd, Ofschoon de agent hem dadelijk losmaakte en ijlings geneeskundige hulp inriep, kon dit niet meer baten en rnoest het overlijdeu worden geconstateerd. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen is de spitse ton no. 37 met fcegel, in het Nauw van Bat, vervangen door een roode lichlboei no. 37, toonende een wit vast licht met verduisteringeu, zichtbaar elke 10 sec. gedurende 7 sec. Digging ongeveer51° 23' 50" N.b. en 0° 41' 9" W.l. Axel, 29 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder ^Capelle" werd tot gezworen herbeuoemd de heer F. Dieleman Wz. Met 4 tegen 2 stemmen werd besloten aan het comite voor een tramlijn HontenisseSelzaete, gedurende 10 jaren een subsidie te verleenen van f 30 'sjaars. Sas van Gent, 28 Mei. Nu wij dachten dat de gevreesde ziekte dyphteritus zoo goed als ge- wekeu was, heeft zich weder een nieuw geval geopenbaard. Daarbij heeft zich een geval gevoegd van roodvonk en is in den van Remoortere polder onder deze gemeente een geval van pokkeu geconstateerd. Heden had op het gemeentehuis een kostelooze inenting plaats waarvan ruim 200 personen provi- teerden, om zich te vrijwaren voor de besmettelijke ziekte. Koewacht. Donderdag had er in de naburige Belgische gemeente St. Gilles een tentoonstelling plaats van melkvee. Deze tentoonstelling, waaraan een prijskamp verbonden was, werd inge- gericht door de landbouwcommissie van St. Gilles- Waes, waarvan vele landbouwers hier en uit de omliggende gemeenten lid ziju. Op het ruime tentoonstellingsterrein stouden een 50tal prachtige melkkoeien, die de aaudacht trokkeu der duizenden toeschouwers en die bewezen dat de Vlaam- sche veestapel goed vooruitgaat. Schoone prijzeu waren uitgeloofd voor de koeien l*4* klas van het veekweeksyndicaat gevende de rijkste melk en ook voor koeien gevende de meeste melk. 40 koeieu namen aan den prijskamp deel. Om 8 uur 's morgens had de eerste melking der dieren plaats en om 12 uur stipt weder. De laatste werd gemeten en onderzocht zoodat men de melk had, welke de koe in 4 uur overdag geeft. Het onderzoek. had plaats op een kiosk, welke in het midden van het tentoonstellingsterrein was opgericht en geschiedde door drie dames in tegen- woordigheid van het publiek. Gedurende dit onderzoek dat uit den aard der zaak lang duurde hield op een ander gedeelte van het terrein, waar de landbouwgereedschappen tentoongesteld waren, de heer De Smedt een voordracht over de melk en de melkkoeien. In eene boeiende rede zette de heer De Smedt uiteen, wat al invloed heeft op de hoedanigheid van de melk en waardoor de landbouwer de melk zijner koeien kan verbeteren en hoe hij op eene een- voudige rnauier de hoedanigheid der melk kan onderzoeken. Om circa 3 uur was het onderzoek der melk afgeloopeu en werdeu door het bestuur de prijzen uitgedeeld. Voor de rijkste melk verkreeg den eersten prijs (60 francs) Jozef Tack. De melk had 5,3 percent vetgehalte. Den tweeden, (50 francs), Petrus van Rooijen met 4,9 percent, den derden Alphons Tack en Karel de Gendt te Vracene. De melk hunner koeien had 4,25 percent, dus respectievelijk 53, 49 en 42,5 gram vet op 1 K. G. melk. Voor de grootste hoeveelheid melk verkreeg den eersten prijs de koe van Eduard Dellaert te St. Gilles. Deze had 11,35 L. melk gegeven. De tweede prijs was voor Alouis Messchaert, wiens koe 7,73 L. melk had gegeven. De derde was voor Alphons Tack, wiens koe 7,20 L. melk had gegeven. Voor de landbouwwerktuigen verkregen den eerste prijs (medaille en diploma) de heer J. Nobels te St. Nicolaas en Aug. Vermeulen-Claes te Bevereu. De tweede was voor den heer Jos. van Overloop-Nauts te Stekene. Kloosterzande, 29 Mei. De aangekondigde verloting voor de vereeniging ,/Ziekenzorg" had heden plaats. De eerste 5 prijzen vielen op de nummers 193, 165, 206, 89 en 238 toebehoorende aan de heeren Van Waterschoot, Dr. Vossenaar, Barron Collot d'Escury, v. d. Welle (Ter Neuzen) en P. A. Jaussen. Dat in de laatste dagen verschillende aanvragen om loten, door uitverkoop moesten worden afge- zegd, bewijst, dat het doel bijval had. 's Gravenhage, 30 Mei. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de wet op de krijgstucht, verklaarde de Minister van Oorlog ten eenenmale onaannemelijk het amendementSchaper, om de uitvoering der straf te schorsen, wanneer tegen de straf beklag wordt ingebracht en hij ontrajdde ook het amendementDe Waal Malefijt, om de strafuitvoering te schorsen totdat in eerste instantie op beklag is beschikt en het amendementVerheij om de uitvoering der straf van verlaging te schorsen, tijdens den duur van de behandeling van het beklag. Na een heftig debat over het amendement Schaper werd dit met 52 tegen 18 stemmen ver worpen en aangenomen met 40 tegen 30 stemmen het amendement Malefijt. Na deze beslissing vroeg de Minister van Oorlog, generaal Bergansius, schorsing van het debat, De discussie werd daarop geschorst. in de Kamer heerschte groote sensatie. De rechtbank heeft in hare zitting van 30 Mei, de volgende vonnissen aitgesproken W. J. A., oud 50 j., smid te Hulst, is wegens eenvoudige beleediging veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. Oond 20 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. 1°. J. v. A. Pz., oud 33 j.2*. H. W. v. A., oud 32 j.3". G. J. K., oud 33 j.4'. P. H., oud 25 j.5°. A. A. v. D., oud 25 j. 6°. M. d. D., oud 33 j., alien bootwerkers te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal ieder veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. G. S., oud 41 j., vroeger onderwijzer te Eede, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens ontucht gepleegd door een onderwijzer met aan zijne zorg of opleiding toevertrouwde minderjarigen veroord. tot 2 jaar gevang. met in miudering brenging der doorgebrachte hechtenis, met ontzetting van het recht om het ambt van onderwijzer te be- kleeden voor den tijd van zeven jaren en met vrijspraak van hetgeen hem meer is ten laste Bij bevelschrift der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg, is naar de openbare terecht- zitting dier rechtbank verwezen A. B., oud 20 jaren, gaboren te Westkapelle, zonder beroep en vaste woonplaats, gedetineerd te Middelburg, terzake dat hij in een door hem op 20 Mei j. 1. te Middelburg geschreven en aldaar op dan 21en Mei j. L door hem op de post bezorgden brief, geadresseerd aan den heer J. Peper, burgemeester te Aagtekerke, dezen met brand- stichting heeft bedreigd, indien hij, Peper, niet zorgde op eene bepaalde plaats geld te leggen op de wijze bij voormelden dreigbrief in het breede omschreven. Aan den beklaagde is Mr. F. C. van Deinse, advocaat te Ter Neuzen, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed gis- teren uitspraak in de zaak van den Zierikzeeschen evangelist, door de rechtbank te Zierikzee wegens poging tot brandstichting veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Het vonnis der rechtbank werd wegens een gebrek in de bewjjsvoering vernietigd. Opnieuw recht doeude, veroordeulde het hof daarop den bekl. bij breed gemotiveerd arrest ter zake van opzettelijke brandstichting tot 5 jaren gevangenis straf en sprak hem vrij van het aeerder ten laste gelegde. De bewering van bekl., als zou hij de dupe zijn van een complot en een ander, die sprekend op hem geleek, de wekkertjes zou hebben gekoeht, achtte het hof ten eenenmale onaannemelijk, o. m. daar het niet is aan te nemen, dat een ander op klaarlichten dag in het lokaal van bekl. de wekkertjes zou hebben geplaatst. Wat het z. g. z/alibi" van bekl. betreft, dit. achtte het hof niet bewezen. De rechtbank te Maastricht heeft een meisje te Slenaken, dat haar kind voor de deur der ouderlijke wouing had te vondeling gelegd, vrq gesproken. Sedert de premie-invoering door het Rijk is de jacht op zeehonden op de Schelde en de Zeeuwsche Stroomen zeer toegenomen, zoodat deze botdieven in getal wel wat beginnen te minderen, te meer wijl zij schuwer worden, en meer naar de monden In een der Zeeuwsche havens werdeu dezer dagen twee exemplaren aangevoerd, welke bestemd waren voor de Rotterdamsche Diergaarde. Vooral de botvisschers stellen prijs op het dooden van zeehonden, omdat de beste bot door hen wordt vernietigd. Meermalen ziet men een zeehond met een bot spelen, zooals een kat met een muis doet. Donderdagnacht omstreeks half twee is er ingebroken in de villa Looverhef aan de Brinklaan te Bussum. De dief die reeds aardig bad huisgehouden, werd in zijn werk gestoord door het ontwaken van den heer Dreesman, eigenaar dier villa. JNoch- thans wist hij te ontsnappen met achterlating van zijn hoed een bruine fantasiehoed en een In den tuin vond men veel zilverwerk en baar geld. Woensdagmiddag hebben eenige jongens de aardigheid gehad om van den 5jarigen Toon Stain, wonende in de Marienbornstraat te Dordrecht diens pet in een varkenshok te werpeu. Het jongetje wild, begrijpelijkerwijze de pet terug- halen en kroop daarom in het hok. Binnen- zijnde, werd achter hem de dear gesloten door Op^n^hdpgeroep werd hij door een der buren uit de minder benijdenswaardige woning verlost. Zaterdag werd het kind, dat van af het oogenblik zijner bevrijding ziek is, vermoedelijk door dsn doorgestsErn sng?t, op last van Dr. J. J. Benjamins naar het Kinderziekenhuis vervoerd. Woensrlag werd aan de Nederlandsche Regee ring uitgeleverd de ontrouwe kantoorlooper Hofstede, die eenigen tijd geleden met een door hem ont- vangen bedrag zich heimelijk naar het buitenland had begeven. Bij zijn arrest*tie werd nog een groot gedeelte van het ontvreemde geld op hem bevonden. Hofstede was vroeger rechercheur van politie te Amsterdam. Bij de politie der 1" afd. te 's Gravenhage is namens de familie aangifte gedaan, dat tijdens het vervoer van den heer M(ax) B(reuer), die door de stoomtram overreden werd op het Stations- plein, een zeer kostbare briljant uit diens gouden vingerring is ontvreemd ter waarde van pi. m. f 325. Ooggetuigen hebben verklaard dat de briljant zich nog in den ring bevond, toen de heer B. per raderbrancard naar het ziekenhnis werd vervoerd. De inbeslagneming wordt verzocht. Men schrijft uit IJlst aan de Leeuwarder Ct. In den loop dezer week kwamen hier telkens geruchten over een zeer groote visch, die zich in het vaarwater de Geeuw tusschen IJlst en Sneek zou ophouden. Verschillende personen verklaarden het dier te hebben gezien. Van welke soort het was en hoe groot wel volgens ■ommige berichten minstens zoo lang als een gewone praam daarover waren de gevoelens zeer verschillend. Met allerlei wapenen werd jacht op het dier gemaakt. Het scheen even- wel voor slagen met roeiriemen, voor bukskogels en dergelijke dingen totaal ongevoelig. Woens dagmiddag echter raakte het verdwaald in een opvaart, waar het door een paar arbeiders, ge- holpen door de opvarenden van de Ulster stoom- boot, werd afgemaakt. Het blijkt een hier in het centrum van Fries- land zeer zeker ongewone gast te zijn. Zeer waarschijnlijk toch is het een gewone steur (acipenser sturio). De vier baarddraadjes onder den snuit, de gekartelde rug en de vorming van staart en vinnen zijn nog al sprekende ken- teekenen. Het dier heeft een lengte van 2,25 M. en de grootste omtrek is 1,10 M. Zijn gewicht wordt geschat op 100 K. G. Bij een bewoonster der Viestraat te Utrecht vervoegde zich in het begin der vorige week een heer van middelbaren leeftijd om een paar gemeubileerde kamers met pension te huren. Zooals hij voorgaf, was hij door een groote firma belast met het oprichten van agenturen in een zeer courant artikel en dacht hij onge veer 3 maanden te bljjven. Daar degevraagde huurprijs hem alleszins bilijk voorkwam, was men de zaak apoedig eens en werd den volgen- den morgen het kwartier door hem betrokken. Veel last had men van den nieuwen huurder niet, daar deze alleen thnis kwam om te eten en te slapen, waarin hij echter een meester bleek te zijn. Voordeelig was het zaakje dan ook voor de juffrouw juist niet, doch daar mijnheer had be- loofd ook haar zoon te zullen bedenken, stapte zij daarover gaarne heen. Toen echter na verloop van eenige dagen de verwacht wordende koffers nog altijd op zich lieten wachten en meneer zelfs een leening bij zijn hospita sloot begon men kwaad vermoeden te krijgen, tot dat men de politie in den arm nam. Hiervan scnijnt sinjeur echter de lucht te hebben ge- kregen, althans na nog eens flink te hebben gedineerd, is hij uitgegaan en sedert niet terug- gekeerd. Een Engelsche dame, Rosa Davison genaamd was met haar kamenier Maandag 11. nabij Via- reggos, in Italie aan het zwemmen, toen beiden, blijkbaar vermoeid; begonnen te zinken. Twee visschers kwamen haar te hulp en de vrouwen klampten zich zoo wanhopig vast aan haar redders, dat alle vier verdronken. Aan boord van het Duitsche stoomschip „Flecha" is onder de matrozen muiterij ontstaan, ter wij I het zich in de Chineesche wateTen bevond. De muiters vermoordden den kapitein, diens vrouw en diens kind, den eersten en den tweeden officier en den hofmeester. Daarna verlieten zij het schip, nadat zij getracht hadden, het te laten zinken. De volgende anecdote wordt verhaald van den 16jarigen Koning Alfonsus XIII van Spanje. De dag voor de inhuldiging stond een hoogge- plaatste hofbeambte te wachten op een audieutie bij de Koningin-regentes. Van een antichambre, waar hij zich bevond, zag hij door een dear, die op een kier stond, den jongen Koning, die met jongens van zijn leeftijd aan het spelen was. Men hoorde het geluid van een galop en kinder- lijke vreugde-explosies. Zij speeldeu stierengevechtje. Een der jongens, die halverwege in een bord- papieren stier zat, stelde een stier voor, die in woedenden loop aan zijn vervolgers trachtte te ontkomen. De jonge Koning, gewapend met een „spada" wachtte een gunstig oogenblik af, om den stier den noolottigen stoot te geven. Toen Alfonsus bij de deur kwam, zag hij, dat het spei een onverwachten toescbouwer had. Ougetwijfeld kwam hem toen de kroningsplechtigheid van den volgenden dag in de gedaehte. Hij groette erustig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 7