BIlEUKEiV. KUNSTTANDEN Handboogschutterij „De Westerschelde," Gaaischieting Mej. M. Gosschalk, A. MASGtUELIER, is Dr. H1RSCHEL, JAG DE KOK. - Ter Neuzen. De ramp op Martinique. Advertentien. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Vooruit fr. 100 (francs). ostumiere, Vlissingen, Den eersten WOensdag* Nieuwste motlellen Hooge Zijd en lioeden, Fantasie- en Stroohoeden. eene groote sorteering P1TTII. I OZtSTT'V^IETGi-IEIsr. Groote voorraad, nieuwe collectie. Men meldt uit Almelo van 28 dezer Hedeumiddag had alhier door de heeren V. Wie- gers en Heilbron, paardeuhandelaars le Lochem, een per advertentie aangekondigde monstering van paarden, geschikt voor Transvaal plaats. Op het marktplein, waar de monstering plaats had, was veel publiek aanwezig, en door de jeugd werd geschreeuwd en gezongen, en zelfs metsteenenen modder gegocud, en ook het overige publiek gaf onverholen zijn afkeuringte kenuen, dat ook onsland door de levering§van paarden Eogeland helpt in het ten ooder brengen van onze stamverwanten in Zuid-Afrika. Toen de fabrieken uitgingen, was het markt plein zwart van volk, en vele boeren achtten het toen geradeo, maar spoedig een goed heenkomen te zoeken, zoodat de paardenhandelaars niet in de gelegenheid waren veel zaken te doen. Naar men verzekert, hebben zij slechts drie paarden aange- kocht. In Tubbergen hadden zij meer succes. Daar moeten zij een 60tal paarden aangekocht hebben. Een bejaarde vrouw te Utrecht viel van den zolder door een losliggend valluik, dat zij goed gesloten waande. Het luik sloeg over tengevolge waarvan het arme oudje van een niet geringe hoogte naar omlaag stortte met het hoofd naar beneden. Stervende werd zij met gespleten schedel opgenomen en naar haar woning gebracht alwaar bij aankomst bleek, dat de dood reeds was ingetreden. Toen een der bewoners van de Smidstraat te Arnhem, Dinsdagmiddag thuis kwam had zijn vrouw de meeste meubeleu verkocht en in dronken- schap een gedeelte van het overige verbrijzeld Welkom thuis Even buiten Maastricht is de 62jarige machinepoetser M. Nizet door een rangeerende machine overreden. Hij was terstond dood. Te Wijlrd (Limb.) is een schrijnwerker van een ladder achterover gevallen en dood opgenomen. Hij was weduwnaar en laat zeven kinderen na. Op Texel is een pijlrog, van 35 K.G. zwaarte aangebracht, welke in de netten nabij de kust was opgehaald. De pijl, aan het uiteinde van den staart, werd niet zonder moeite verwijderd. Dit gevaarlijk wapen was 12 centimeters lang. Er is in den lateren tijd een sterke oever- afschuiving waargenomen aan het noord-oostelijke deel der Texelsche kust. Op sommige punten rnoet de landstrook over een breedte van 200 meters weggescheurd en in de diepte verdwenen zijn. De 12jarige zoon van den Urker schipper G. Post, is in de Noordzee bij het inhalen van de kor, overboord geslagen en verdronken. Schipper Post zelf raakte ook overboord, maar kon door zijn knecht nog worden gered. Den werkman Timp, werkzaam aan de werk- plaatsen der draagbare wapenen aan de Hembrug te Amsterdam, trof Woensdagnamiddag een ernstig ougelukdoor een onverwacht defect aan den stoomhamer viel deze naar omlaag en verbrijzelde eenige vingers van den jongen man. Men meldt uit Amsterdam Een 13jarige kuaap uit Rotterdam is hier aan- gehouden. Hij gaf te kennen, zonder voorkennis zijner ouders naar Amsterdam te zijn gegaan, met medeneming van een bedrag aan geld van zijn patroon. Te Utrecht is proces-verbaal opgemaakt tegeu iemand, die door zijn hond een wagen had doen trekken, ofschoon 't dier in een stuk glas getrapt en daardoor een verwonding bekomen had, tengevolge waarvan het slechts op zeerpijn- lijke wijze vooruit kon. Ten behoeve der overblijvenden op Mar tinique is te Amsterdam reeds meer dan f 9000 bijeengebracht. Een hevige brand is Maandagavond uitge- broken in het militaire laboratorium te Kopen- hagen. Alle ontplofbare stoffen werden tijdig door soldateu buiten het bereik der rlammcn gebracht. Een groot gedeelte van het gebouw is verwoest. Het Eransche oorlogsschip //Admiraal Tre- houart" heeft dezer dagen op de reede van Cher bourg een torpedo, van oorlogslading voorzien, verloren. Dit verlies is zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Van overheidswege is een premie uitgeloofd voor degeue, die de torpedo ontdekt. Een stad die nooit slaapt. Geen stad ter wereld kan zich met Butte, in Montana, (Amerika) vergelijken. Dit is een mijnwerkersstad met 45,000 inwoners een stad die nooit slaapt. Dewinkels, uitspanningslokalen en zelfs enkele kantoren zijn dag en nacht open; men kan zich op elkuurvan den nacht of den dag laten scheren, een tooneel- stuk zien, in een cafe gaan en inkoopen doen. Het eenige beroep, dat de bewoners uitoefenen is mijnarbeid, deze wordt onafgebroken in drie afdeelingen, elk van 8 uur, verricht. En naar het drie ploegenstelsel is het geheele leven ingericht, den geheelen nacht stralen de winkels in het schitterendste electrische licht, goed gekleede menschen zietmen opelkuurrondwandelen, alleen weet men niet of zij juist opgestaan zijn of eerst naar bed wilien gaan. Men moet niet denken dat het in Butte armoedig toegaat. De mijnwerkers verdienen veel geld, zij werken met ijver en wilien dus ook van het leven genieten. Dezer dagen is, bij de behandelingen van een rechtzaak, een geval van ongelooflijke barbaarsch- heid in het Beiersche dorp Neukrichen aan het licht gekomen. Deze gemeente had een stomp- zinnige epilepticus van twintig jaar ten harer laste. Tot kort geleden was hij in een inrichting ver- pleegd, maar, daar de gemeente de verplegingskosten te hoog vond, later uit de inrichting genomen en naar het armhuis gebracht. Dit achtte men vol- doende. De arme, hulpelooze idioot werd daar, ofschoon hij zich zelf niet meer kon bedienen, aan zijn lot overgelaten. Niemand bekommerde zich om hem. Zijn jammerkreten waren op straat te hooren, maar ook dit bewoog niemand, eens naar hem om te kijken. Ten slotte hoorde men hem niet meer; hij lag, verhongerd, in een hoek van het armhuis. De gemeente wilde hem maar gauw onder den grond stoppen. Voor dit gebeurd was, kwam echter een gerechtelijke commissie het lijk schouwen. Uit de schouwing van het lijk bleek dat de maag volkomen leeg was geweest, in de ingewanden waren alleen overblijfselen van laken en graankorrelsbeide beenen waren bevroren, het lichaam zag er uit als een geraamte en was bedekt met ongedierte. Het openbaar ministerie diende een aanklacht in tegen de verantwoordelijke autori- teiten, wegens het veroorzaken van den dood door schuld. De strafkamer te Amberg, in de Boven Palts, heeft nu den dorpsgeestelijke tot acht dagen, den burgemeester tot 3 maanden en den armvoogd tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Het ballonongeluk, aan Severo overkomen, heeft de wetenschappelijke commissie van de Areo Club te Parijs in haar jongste zitting bezig gehouden. Sommigen wilden zeer strenge bepalin- gen makeu. Er werd algemeen erkend dat de gasafvoer van den ballon zoo dicht bij de motor was geplaatst, dat de ballon toch niet zou zijn toegelaten voor den wedstrijd der club. Er werd voorts op gewezen, dat slechts door een toevallig oponthoud een tram met veel reizi- gers ontkwam aan't gevaar door den neerstortenden brandenden ballon getroffen te worden. Men nam het verstandige besluit om te bepalen, dat de vulling en de eerste proeftocht van be- stuurbare ballons zouden moeten plaats hebben buiten de steden, zoodat het publiek er zoo min mogelijk door bedreigd wordt. Het ongeval van Severo zal de proefuemingen niet tegenhouden. Er zijn tien ballons in de maak, die bestuurd zullen worden door leden der club. Santos Dumont zou de volgende week beginnen met een reeks opstijgingen op de terreinen van 't Cristal Palace te Louden. Hij heeft deze tochten onbepaald moeten uitstellen omdat het zijden omhulsel van zijn ballou, door toeval of met opzet, men weet het niet, zoo ernstig gesneden en gescheurd is dat de herstelling wel een maand zal vorderen. Ongeveer een jaar geleden hebben 25 Eransche mijnwerkers, die te Montceau gedaan hadden gekregen, een kolenmijn verkregen welke sedert ruim 40 jaar door den vroegeren eigenaar onontgonnen was gelaten. De Fracsche regeering schoot hun 15,000 francs voor ten behoeve der installatie en thans hebben zij dat voorschot af- betaald en is er nog 9300 francs in kae. Maandag heeft op feestelijke wijze de overdracht plaats ge- had in tegenwoordigheid van een ambtenaar van het departement van koophandel, die namens den Minister Milleraud de werklieden-eigenaars geluk wenschte met hun poging om zelven de mijn te exploiteeren. De mijnwerkers ontvangen 5 francs per dag en laten de verdere ontvangsten voor- loopig in de gezamenlijke kas. Zij liuizen te zamen in een woning bij de mijn, waarvoor elk per dag 1,10 francs betaalt, en zenden het overschot van het dagloon aan hun gezinnen, die nog te Montceau en in de omgeving gevestigd zijn. Het zal nu moeten blijken of deze cobperatie stand houdt. De Londensche bladen verhalen, dat een man, gekleed en doende als een perfect gentleman, zich Maandag vervoegde aan een der ingangen van Buckingham Palace, de residentie van Koning Edward te Louden, en dendienstdoendenpoljtieagent te verstaan gaf, dat de koning hem verwachtte voor belangrijke aangelegenheden. Daar de maniereu van den bezoeker volstrekt niet verdacht waren, bracht de politieagent, die dacht met den een of anderen aanzienlijken persoon te doen te hebben, hem voor de vertrekken van den Koning waar de man aan de waakzaamheid der bedieuden schijnt te zijn ontsnapt en er in slaagde tot in het kabinet des Konings door te dringen. Men gelooft echter niet dat hij den Koning heeft ontmoet. Zijn aanwezigheid werd tijdig ontdekt. Hij werd ondervraagd en nu bleek, dat de man kraukzjnDig was. Een nieuwe, ontzettendeuit- barsting van den Mont Pelee heeft in den avond van Maandag Martinique opnieuw geteisterd. De vlammen bereikten een hoogte van 150 meter een uur lang; de krater had een middellijn van 300 meter. In de streek 'om den vulkaan heerschte een verschrikkelijk onweer, gepaard met millioenen bliksemstralen. Er heerschte een hevige paniek. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De eerste uitbarsting. De mail uit Guadeloupe heeft een nummer aangebracht van het /Journal des Colonies" van 7 Mei, den dag voor de verwoesting van St. Pierre. Opmerkelijk is, dat in een artikel dat de ver- schijnselen der voorafgaande dagen schildert, het voornemen van die bewoners van St. Pierre, die wilden vluchten, bsstreden wordt, omdat er geen levensgevaar zou ontstaan. Het blad bevat een intervieuw van 5 Mei met een professor op Martinique, die verzekerde, dat de Pele'e voor St. Pierre niet gevaarlijker was dan de Vesuvius voor Napels. De kabel ten noorden van Martinique is her- steld, zoodat de verbinding via Haiti weer in orde is. Het heet, dat de Fransche regeering in de Kamer een crediet van 5 millioen francs zal aan- vragen voor de noodlijdenden op Martinique. De inschrijving, door het departement van kolonien te Parijs geopend, heeft tot dusver 1,386,730 francs opgebracht. Sint-Vincent. De hitte en de droogte op St.-Vincent, na de uitbarsting van den Soufriere begonnen, blijven aanhouden. Er wordt in de kerken gebeden om regen. Het zal jaren duren, voor het eiland van de ramp bekomen is. Heden OYerleed, na voorzien te zijn van de H. H. Sacrementen der stervenden, tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, onze geliefde echtgenoot en vader ALOISIUS DOPPEGIETER, in den ouderdom van 53 jaren. Ter Neuzen, 29 Mei 1902. Wed. A. DOPPEGIETER-De Meijer,. kinderen en kleinkinderen. De ontzettende nieuwe uitbarsting in Marti nique met de vreemde electrische verschijnselen bewijst hoe het inwendig vuur der aarde aan het werken is overal waar de aardkorst betrckkelijk dun is of gespleten is. Want men vergete niet de verschrikkelijke aardbevingen welke den 24sten April plaats grepen in Guatemala. De laatste mail brengt bijzonderheden. Duizenden verloren het leven er door. Acht steden zijn er door vernield. De schokken begonnen den 88ten April en de laatste en ergste had plaats den 24sten. Quezaltenango, de tweede stad na de hoofdstad, is een puinhoop evenals San Marcos, Solola en vijf andere steden. In Oostenrijk zijn te Laiboet sterke aardschud- dingen gevoeld. Te Luzern is Zondag grijze sneeuw gevallen. Toen ze smolt bedekte grijze asch het gras. ZEET1JD1NGEN. Van 28 tot en met 29 Mei. Van 28 tot en met 29 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 26 binnenvaartuigen op- en 41 afgeschutdoor de Westsl. 6 op- en 2 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 31 Mei 7.55 8.30 Zondag 1 Juni 9.5 9.37 10.13 10.44 Dinsdag 3 11.13 11.41 Wceusdag 4 n 12.6 Donderdag 5 0.31 12.55 Vrijdag 6 1.19 1.43 De Gemeente-Ontvanger van TER NEUZEN verzoekt de belastingschuldigen, de verschenen termijnen van het Sclioolyeld over it>os, te wilien voldoen voor den 13<'em Juni a. s. De Ontvanger voornoemd,. J. A. KLAASSEN. Ter Neuzen, 26 Mei 1902. TER NEUZEN. op Zondag .1II n i 1Q<>3. Verder gewone condities. HET BESTUUR. beveelt zich beleefdelijk aan voor het makeu van Genezing zonder operatie door den nieuwen band van Breukineester, Je»us8traat 20, Antwerpen. Is den eersten Woensdag van iedere maand te spreken bij Mej. de Wed! VAN LEEU WARDEN, Noordstraat (Schotschen hoek), Ter Neuzen, van des voormiddags 10 tot 's na- middags 1 ure. Ook is hij aan huis te ontbieden. Specialiteit in CEINTURES, ELASTIEKE KOUSEN, CORSETTEN enz. enz. van iedere maand Chirurgijn en Tandmeester, Moretuslei 27, Antwerpen, te spreken bij Mejuffr. Wed. VAN LEEUW- AARDEN te T e r Neuzen, van 1 tot 6 uur s nam., speciaal voor het inzetten van Knnst- tanden en Gebitten, volgens het laatste systeem en aan billijke prijzen. Mondstukken door anderen vervaardigd, worden door mij tegen een kleine vergoeding opnieuw gearrangeerd en gegarandiseerd. Dr. HIRSCHEL komt op aanvraag ten huize der kalanten zonder verhooging van prijs. ALSMEDE Ter Neuzen. J. de Smidt-Pothoven. VLAG. NAAM. M8, Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen t 28 Eng. sch. Fruit Girl 354 Par pijpaarde Eng. 9.9. River Lagan 2272 .Londen stukg. idem Abbotsford 2979 Leith idem 29 idem Golfer 1066 ILonden ledig Van Ter Meuen, 28 Eng. sch. Darij Maid 471 Londen phosph. Eng. 9.8. Hailing p 2199 idem stukg. Voor Went i 28 Eng. s.8. Bradford 1325 Caen ledig 29 idem Faraday 2525 New-Castlj stnkg. Belg. s.8. Gerard 398 Ostende ledig idem Bernard 399 idem idem idem Pecheries Ostendaises 425 idem idem Eng. s.8. Sea Hound 3085 Louden stukg. Belg. s.8. {Helena 436 Ostende ledig Eng. 8.8. Cuxhaven 1 2141 Goole stukg. Van Went i "28 Eng. sch. Dashing Wave 471 Dublin phosph. Eng. a.s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. Belg. s.s. 'L Avenir 1552 Antwerpen ledig Eng. s.s. Don 2658 Goole stukg. 29 idem Daylesford 2505 Methil ledig Dnits. s. a. Regenstein 4266 Grimsby idem Ned. s.s. Laflandre 5716 Baltimore idem Deens. s.s. Herald Klitgaard 5090 New-Castle idem idem Helena 4485 Burntisland idem Eng. s.s. Bradford 1325 Cardiff aardapp. Maandag 2 K H V ---ro

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2