Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Rilland-Bath, 28 Mei. Heden werd alhier aanbesteed het jaarlijks onderhoud van den cala- miteusen Zimmermanpolder, waarvoor het minst werd iugesehreven door den heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, voor 17477. „strafbare dierenmishandeling", een woord gericht tot de Nederlandsche politie, door A. van den Ameele, wachtmeester, brigade-commandant der Kon. marechaussee te IJzendijke, met een woord vooraf van Jhr. Mr. J. A. Schorer, secretaris der bovengencemde afdeeling. De schrijver deelt mede wat vallen kan onder bet bereik van de artikels 254 en 455 van het Welboek van Strafrecht en hoe de processen-verbaal moeten worden ingericht opdat het mishandelen van dieren kan worden gestraft. De schrijver is er zich van bewust, dat hetgeen hij schreef niet op volledigheid aai kunnen bogen, doch hoopt met dit weinigje iets te hebben bijge- dragen om meer bekendheid te geven aan het strafbare van allerlei handelingen, zoo dikwijls tegen de dieren gepleegd en alzoo het lot der dieren te he!pen verzachten. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot direc- teur van het post- en telegraafkantoor te IJzendijke, de heer G. Bos, commies der telegraphie derde klasse. Zaterdagmiddag werd door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte in het bestuurslokaal te Cadzand aanbesteed het verbeteren en onder- houden tot 30 April 1903, der waterkeerende werken aan genoemd waterschap. Minste inschrijver was de heer J. Jansen te Ter Neuzen voor f 5900. Te Sluis is Zondagmiddag eene vergadering gehouden van de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in het voormalig IVe district van Zeeland. Aanwezig waren 37 leden. Besloteu werd in 1903 te Aardeuburg eene tentoonstelling te houden en tevens het 25jarig bestaan van de maatschappij te viereu. De heer J. A. Neeteson te IJzendijke, werd met 28 van de 37 stemmen als bestuurslid herkozen. Door den voorzitter werd met een toespraak aan de onlangs te Oostburg geslaagde snoeiers het diploma uitgereikt. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot het oprichten van een vierden snoeicursus. Zaamslag, 27 Mei. In de gisteren alhier ge houden vergadering van ingelanden van den Kreke- polder, werd tot dijkgraaf herbenoemd de heer W. de Mul en tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer 8. de Mul. In de op heden gehouden vergadering van ingelanden van den Zaamslagpolder, werd het dijkgeschot voor den loopenden dienst vastgesteld op 7,60 per H. A. Tot gezworen werd her benoemd de heer K. de Kraker. Met 24 tegen 18 stemmen werd besloten, de gevraagde subsidie voor den ontworpen stoomtram HontenisseSelzaele te verleenen. Axel, 27 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Beoostenblij benoorden werd tot gezworene herbenoemd de heer K. de Feijter. Verder werd met 16 tegen 11 stemmen besloten aan het comite voor eene tramlijn Hontenisse Selzaete gedurende 20 jaar eene jaarlijksche sub sidie te verleenen van f 100. Door het comite werd gevraagd /140'sjaars. Philippine. Naar men verneemt is in de Raadsvergadering van Maandag 26 Mei nog met algemeene stemmen besloten, omtrent de zaak, de wed. E. Buijck en haren gevolmachtigde, met het lossen van mosselen aan de Zuidzijde der kade voort te gaau, daar het gemeentebestuur zich niet onwillig heeft betoond, bedoelden grond in cijns of koop over te nemen. De rechtbank zal nu uit te maken hebben hoe in dit geval te kunnen handelen. Philippine. Doordien het getal leerlingen op de lagere school alhier thans 169 bedraagt, is volgens art. 24 der wet op het lager onderwijs niet alleen vermeerdering van personeel noodzakelijk maar ook volgens art. 5 dier wet uitbreiding der schoollokalen. In den gemeenteraad van Maandag j. 1. kwam dit laatste aan de orde. Aangezien de school zeer ondoelmatig is in gericht, wat de bouw betreft, is zij met eenparige stemmen voor die uitbreiding ongeschikt ver- klaard, waarom op een nienw sehoolgebouw met vijf lokalen bij het Hooger Bestuur zal worden aangedrongen. Sloppeldijk, 26 Mei. Naar wij vernemen zal onze fanfare deelnemen aan 't festival, dat den 6en en 13eR Juli te Hulst wordt gehouden. Met Pinksteren was de heer J. Klaassens twintig jaar als onderwijzer in deze gemeente werkzaam. Zeker is 'taller wensch, dat we nog lang den ijverigen onderwijzer in ons midden mogen hebben. Gisteren had eene openbare muziekuitvoering door de fanfare maatschappij »St Cecilia" plaats. De verschillende nummers vielen zeer in den smaak van het talrijk opgekomen publiek. Wanneer zullen onze muzikanten eens in een flinke kiosk blazen P Verleden jaar is er sprake van geweest, dat het dit jaar werkelijkheid worde 'sGravenhage, 28 Mei. H.M.deKoningin zal, zoodra Haar gezondbeidstoestand zulks zal toelaten, voor verandering van lucht naar Duitschland vertrekken, naar het kasteel te Schaumburg. Van een reis van Prins Hendrik naar Indie is hoegenaamd geen sprake. H. M. de Koningin gaf 1000 voor de nood- lijdenden op St. Vincent. Tweede Kamer. Bij de voortgezette be- handeling van de wet op de krijgstucht, is door den Minister overgenomen het amendementFock, om de straf van in boeien sluiten slechts toe te passen ingeval de handhaving van orde en tucht zulks eischt. Het amendementSchaper, om die straf geheel te doen vervallen, werd verworpen met 41 tegen 23 stemmen. Het amendementSchaper, om voor het leger te velde bijkomende straffen van pioneer-arbeid en corveen te laten vervallen, werd verworpen met 55 tegen 5 stemmen. In Friesland zijn de eikschillers, die ver leden week uit Gelderland zijn aangekomen, thans druk aan het werk. Zoodra de morgenschemering aanbreekt, begeeft de geheele huishouding, die in een schuur ver- blijft houdt, zich naar de bosschende zuigelin- gen worden in een kruiwagen, waarin eenig bedde- goed ligt, daarheen vervoerd. Zoodra zij in't bosch zijn aangekomen, worden de kleinen door tnoeder goed toegestopt, en gaan mannen, vrouwen en kinderen alien aan denarbeid, om de eikenboompjes, welke eerst afgekapt worden, van de schors te ontdoen. Hun kloppen kan men ver in den omtrek hooren. Schafttijd neemt men naar welgevallen, doch overdag neemt men een slaapje in het open veld, terwijl het kloppen wordt voortgezet zoolang men zien kan. Hun kleeding en leefwijze zijn zeer eenvoudig. De mannen dragen een wijde broek, kort boven- kleed, van voren opengeslagen, zoodat de bretels zichtbaar worden, een hoofddeksel, waaraan een kwastje hangt, met lederen klep, en klompen. De vrouwen dragen korte rokken, een jak metlangen schoot, lagen hals, aangevuld door een rood katoe- nen doek, het hoofd omsloten door een grijze of bonte muts en daarover het oorijzer, dat van den meesten eenvoud getuigt. Opmerkelijk is het, dat de meisjes evenzoo gekleed zijn als hare veel oudere zusters en de moeders. Zij hebben uit Gelderland hun keukengereed- schap en eetwaren meegenomen, alles zoo een voudig mogelijk, en mogen voor het bereiden van hun maal gebruik maken van de vuurhut, welke naast de schuur staat. Zoodra zij in Friesland aankomen, koopen zij een schaap of geit, om de melk daarvan te gebruiken voor melkspijzen en in de koffie. Hoewel zij wel kerksch zijn, gaan zij, zoolang zij in Friesland vertoeven, niet naar de kerk, omdat de predikanten aldaar naar hun oordeel niet //suver in de leere" zijn. In den omgang zijn zij zeer welwillend en bescheiden, en hun vlijt is onovertrefbaar. Door het gure weder wil het schillen echter niet recht vlotieii. Twee beschonken timmerlieden te Velp (bij Arnhem) kregen een verliefde bui en zagen toe- vallig een 16jarig dienstmeisje dat^behoorlijk, of wil men onbehoorlijk, door hen op den openbaren weg werd gezoend als belooning ontnamen zij haar een wittebrood, dat zij in een mand droeg. Een beeedigd gemeentewegwerker zag dit laatste feit en gaf zijn verontwaardiging daarover te kennenhet tweetal werd hierover zoo driftig dat zij hem vrij erg mishandelden, waarvan proces- verbaal is opgemaakt. Dat kraaien, vooral wanneer zij jongen hebben, zeer brutaal kunnen zijn, weet ieder bui- tenman, die in een eenigszins boschrijke omgeving woout. Dikwijls komt het voor, dat kuikeus ea jonge eendjes van het boerenerf naar het nest worden gevoerd, om daar als versnapering voor de jonge kraaien te dieuen. Zeldzaam is het echter, wat een kraai hier heeft aangedurfd, schrijft men uit de Lijmers aan 't ,/Nieuws." Hij richtte namelijk zijn aanval op een volwassen kip. Deze toonde weiuig lust om zich te laten meepakkenmaar de kraai ging met haar stevigen snavel zoo geducht op de kip los, dat de veeren in 't rond stoven, tot eindelijk de hen kakelend naar het hok de vlucht nam. Nog gaf de kraai de pogingen niet op, een tweede kip werd beetgepakt en op dezelfde wijze behandelt. Maar nu bemoeide de haan zich met het geval en gaf de brutale aanrandster zoo geweldig klop met zijn sporen, dat de kraai zonder buit eeu goed heenkomeu moest zoeken. De aanval geschiedde op geen vijftig schreden afstand van een wouing. Zondagavond heeft er dicht bij het Paviljoen van Blaricum een ernstig ongeluk plaats gebad met de Gooische stoomtram. Juist toen de laatste tram van Laren naar Suizen de helling bij bovengenoemd Paviljoen afdaalde, een zeer gevaarlijke plek, gebeurde het. Een zekere Jaap Visscher, visscher te Huizen, had zich, vermoedelijk onder invloed van sterken drank, maar dit is niet met zekerheid te consta- teeren, op de rails neergelegd, niet denkend aan het gevaar dat hem aldus dreigde. De tram, met eenige vaart de helling afkomende, reed dwars over het lichaam van de ongelukkige heen, die onnrddellijk gedood werd. Een personenrijtuig derailleerdede machine ?ef in de rails. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp inge- roepen, doch deze mocht natuurlijk niet meer baten. Het personeel heeft aan het ongeluk geen sc'nuld. Uitstekende reden. Het gebeurde dezer dagen in het Nassauer Hof, een voornaam hotel te Wiesbaden. In de rookzaal zitten aan een tafel vier heeren, die onder het rooken van hun havanna beginnen te spreken over den besten regeeringsvorm con- stutioneele, monarchie, autrocratie, republiek enz. Een der heeren vooral maakt zich warm voor den republikeinschen regeeringsvorm, de rechten des volks, de weldaden van de democratic en wat er verder bijbehoort. Aan een naburige tafel zit een groote heer met welverzorgden, witten baard, die oplettend luistert en van tijd tot tijd glimlacht. Deze glimlachjes ontgaan niet aan den geestdriftigen republikein. Beleefd wendt hij zich tot den ouden heer Mijn argumenten schijnen u niet te over- tuigen, mijnheer. U is zeker monarchist Dat ben ik inderdaad, mijnheer. Zoudt u dan zoo goed willen zijn, ons de redenen te zeggen, die u de voorkeur doen geven aan dien regeeringsvorm Ik heb daartoe uitstekende redenen, mijn heer. De eerste is de voornaamste: ik ben namelijk de Koning van Zweden. Er is een poging ontdekt om de kerk van Scherpenheuvel (Belgie) in de lucht te doen springen. Drie //heeren" hadden de bewaakster der kerk een groote fooi beloofd om kaarsen die zij haar ter hand stelden, in de kerk te outstekeu. Zij vertrouwde het niet en brak een der kaarsen door, die... met dynamiet bleek te zijn gevuld. Onder de vele vreemdelingen, die tegen- woordig in het heerlijke Lugano de hotels vullen, was er ook een zeer zonderlinge oude dame, gravin Delia Torre, eene Italiaansche. Als teeken van haar wraakzuchtige levensbedoeling draagt zij bij wijze van vlecht een hondenzweep om het eer- waarde hoofd geslingerd. Zij belegde vergade- ringen van werklieden, die zeer druk werden bezocht, en waar zij dan geweldig opgewonden te keer ging tegen advocaten, priesters, monniken en nonnen. Zij weet zoo nu en dan haar publiek tot fanatieke woede op te ruien. Toen zij de vorige week door de stad wandelde, kwam zij een pastoor uit een naburig dorp tegen, die in Lugano was komen markten. z/Luiaard schreeuwde de gravin hem op straat toe H't was beter als jij ging werken De priester keek op, om te zien tot wien deze raad gericht was. z/Deugniet raasde de oude dame voort yschaam je, en ga werken." //Maar hebt u het tegen mij vroeg de verbaasde pastoor. Ja, tegen jou gierde de gravin. Meteen gaf de priester de dame een oorveeg, die kletste. De oude gravin gilde moord, en vluchtte als van den duivel bezeten. En de priester ging kalm voort met markten. De Fransche Spoorwegmaatschappijen hebben in 1900 niet minder dan 17 millioen francs te vergoeden gehad wegens verloreu geraakte, be- schadigde of gestolen goederen van vervoer. Een commissie werd onlangs benoemd om onderzoek te doen naar de oorzaken dezer buitensporige verliezen. Zij heeft als een daarvan bevonden, dat men in Frankrijk gewoonlijk verzuimt aan de bagage een aanduiding van den eigenaar en zijn adres aan te brengen en ook vaak het adres van den ontvanger niet duidelijk of stevig genoeg aan de voorwerpen bevestigt. Zij geeft m'ddelen aan de hand om hierin te voorzieu en ook om tegen diefstallen te waken. Verleden week heeft men te Pedroso nabij Oporto een zonderling natuurverschijnsel waar- genomen. Men hoorde het geluid van een hevige ontploffing en een roodgekleurde rookkolom werd over de stad gedreven door een krachtigen cycloon, die de boomeu ontwortelde. Het geheele verschijnsel duurde twee ininuten en veroorzaakte een paniek onder de inwoners. Op de Pennsylvania-spoorlijn is bij New- Brunswick en New-Jersey een 900 voet lange, 15 voet breede en 8000 ton wegende spoorweg- brug verlegd, waardoor het verkeer slechts 20 minuten werd geschorst. Uit Medan werd in de vorige maand ge- meld, dat op een terrein van de ,/Koniuklijke" een brandende petroleumbron was gebluscht door kanonschoten. Van deskundige zijde deelde men daarover aan de //Javabode" mede, dat dit volstrekt niets nieuws is en sedert eenige jaren met goed gevolg op de olievelden van de Vereenigde Staten en Rusland wordt toegepast. Zoo lang de brand zich bepaalt tot de kolom gas en olie, die uit de boorpijp met kracht opstijgt, bevindt de vlam zich gewoonlijk een of meer meters boven de pijp. Door een schot door de opstijgende kolom olie en gas te zenden, juist boven de boorpijp, wordt door den luchtdruk de toevoer van olie en gas voor een oogenblik afgesloten en de vlam verdwijnt in de lucht. Heeft echter de brand zich aan het om- liggende terrein meegedeeld, dan is natuurlijk blusschen op deze wijze niet meer mogelijk het terrein wordt dan door een aardeu wal omgeven, en de put //verdronken" door de ingedijkte ruimte vol water te laten loopen. Meestal is de bron dan echter verloren. Een brandende bron met een kleiprop te willen sluiten zooals men zegt dat wel zou geschied zijn is onmogelijk. Een bron, die in brand vliegt, is tot op geen 100 meters te genaken. In den sneltrein ParijsRijsel heeft Zondag avond laat een persoon, die krankzinnig sckeen, vier revolverschoten gelost op een medereiziger in dezelfde coupe, eeu zaakwaarnemer uit Rijsel,. Fournier genaamd. De kogels raakten alien en de getroffene stief onmiddellijk. De moordenaar werd door andere reizigers gegrepen, ontwapend, gebonden en aan het naaste station aan de politie overgeleverd. Zijn identiteit is nog niet vast gesteld kunnen worden. Een ballon-captif van de Beiersche militaire luchtschippers-afdeeling, die Vrijdagavoud 1.1. op het Lechfeld, nabij Augsburg, was opgestegen, werd op 500 meter hoogte door den bliksem getroffen. De eenige persoon, die er in zat, een eerste luitenant, klampte zich aan het netwerk vast en kwam, daar het ballonwrak werkte als een valscherm, behouden op den grond. Een beenbreuk van goedaardige soort was het eenige souveuir aan den gevaarlijken tocht. De soldaten, die aau de roi stonden, waaraan de lijn van den ballon bevestigd was, kregen hevige schokkeu. Een paar werden er verdoofd. Prettige buren. Op de westelijke heuvels van Dover zijn Donderdag 1. 1. de aldaar opgestelde nieuwe 9,2 duims kanonnen beproefd. Uit het proefschieten bleek, dat deze zware kanonnen niet alleen voor de vijauden, maar ook voor de vrienden gevaarlijk kunnen worden. Men had trouwens eenig gevaar voorzien en de bewoners van de aangrenzende stadswijk door den stadsomroeper laten waarschuwen. Toen de kanonnen afgeschoten werden volgde een aardtrilling, die zoo hevig was, dat in vele huizen de ruiten sprongen, schilderijen van de muren vielen en plafonds instortten. In de nabijheid van de kustwacht bleed geen huis onbeschadigd. Zondagnamiddag heeft op het strand te Ostende een droevig ongeluk plaats gehad. Een paar jongens hadden, ondanks het strenge politie- verbod, een vrij diepen kuil in 't zand gegraven. Twee voorbijgaande kinderen, in die gemeente woonachtig, vonden het aardig er eens in te sprin gen. Ongelukkiglijk had op hetzelfde oogenblik een afschuiving plaats, waarbij beide kinderen onder 't zand bedolven geraakten. Door schrik bevangen, kozen de jongens het hazenpad en het duurde wel een kwartier lang eer hulp kwamop- dagen. Toen men de kinderen van onder het zand had gehaald, werden alle middelen om de levensgeesten op te wekken aangewend doch te- vergeefs, ze waren reeds dood. In Egypte is onlangs een wedslrijd gehou den tusschen Engelsche en Amerikaansche locomo- tieven. De Engelsche ingenieur Trevitkick heeft daarover, volgens een parlementsverslag, bericht dat de Engelsche machines het gewonnen hebben wat het verbruik van kolen betreft, wqt ook door de Amerikanen wordt loegegeven. Over 1034 Eng. mijlen werden 8 proefritten gedaan met goe- derentreinen, alle met kolen beladen. De Ame rikaansche locomotieven hadden gemiddeld 25% meer steenkolen te stoken dan de Engelsche, of- schoon dezen een 14% zwaarderen last te trek- ken hadden. Bij de personentreinen was het verschil over 1345 mijlen zelfs 50% ten gunste der Engelsche machines. De 10 Amerikaansche locomotieven kosten aldus jaarlijksch 50,000 gulden meer dan de Engelsche, een som waarvoor men bijna 2 locomotieven meer kan hebben. Uit Skole wordt aan de //Slowo Polskie" gemeld Het landgoed Zupanie, toehehoorende aan den afgevaardigde Byk zou verkocht worden. De gemeente Zupanie was van plan deze bezitling te koopen, maar een Joodsche pachter wa- haar voor. Toen de gemeentenaren dit vernamen, werden zij woedend en honderdtallen boeren gingen naar het huis van den pachter een herberg en bestormden het. Deuren en vensters, de inboedel werden vernield. De pachter en zijne familie konden zich door spoedig te vluchten, redden. De dienstboden werden door de woestelingen mishandeld. Toen de gendarmerie kwam kon niets meer gered worden. Deze gebeurtenis heeft onder de Joodsche be- volking der omgeving hevigen schrik gebracht. Zij toch vreezen verdere baldadigheden uit haat. Een rijke erfenis heeft de stad Neufchatei gekregen van een harer inwoners, James Pury, n. 1. zijn buitenplaats St. Nico'iss een landgoed van meer dan een mil'ioen waaruc, voor het op richten van een ethnografisch museum dan f 150,000 voor vacantie-kolonies voor arme schoolkinderen f 250,000 voor eeu sanatorium

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2