A1 g a s s a Hieuws* en Adverteatieblad Zeeuwsch-TUanderea. ONDERWIJZER 7 o e No. 4231. Donderdag 29 Mei 1902. 42e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. EENE ARME VERV0LGDE. Herhaalde Oproeping. HAMP OP MARTINIQUE. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON. TER KEDZESSCHE (0IR11T. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie-/4,40. Voor Amerika 1,821. Men abonneert zich b^j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVElTENTlfili: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor olken rogel mser f 0,10, Bij directe opgaaf yan driemaal plaatsing derzelfde adrerteatie »©rd< da slechts tyeemul berekend. Grootere letters worden naar plaatarnimte berekend. Olt It tad TenshUat 51aan«taW., Woewartwg- en VrtJ«la8»Vond. ■ttgesonder* op reestdagen, btj de rirma P. JS. VAM KB tm Vmw Me. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, roepen op sollicitanten naar de betrekking van bij bet openbaar lager onderwijs in die getneente. Het bezit der akte voor de Fransche taal is vereischte, waarvoor 100 per jaar wordt genoten, volgens verordening. De aanvangs-jaarwedde be- draagt bij minder dan 5-jarigen diensttijd f 500, met 4 vijf-jaarlijksche verhoogingen van f 50, tot 20 jaren dienst. Het voornemen bestaat, behoudens hoogere goedkeuring, de periodieke vijf-jaarlijksche ver hoogingen te brengen op vier-jaarlijksche. Voor het bezit der akten, vermeld onder art. 2 1, m, n, p, r en rbia der wet op het lager onderwijs, wordt, wanneer het geveu van onderwijs in die vakken verplicht is, voor de eerste akte f 100, en voor ieder der volgende 75, boven de gewone jaarwedde genoten. Gehuwde of gehuwd geweest zijnde 28-jarige onderwijzers geuieten f 60 vergoeding voor huis- bniir. De stukken kunnen tot en met uiterlqk lo Juni a. 8. franco bij den Burgemeester worden angeaonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis dat op Donderdag 29 Mei a. s. zal worden aangevangen met eene inzameling langs de huizen der ingezetcnen, om te helpen voorzien in den dringenden nood, ontstaan door de ramp op het eiland Martinique. La'at niemand achterblijven in het betoonen van barm- bartigheid jegens bet edelmoedige Frankrijk, dat, na de ramp van Krakatau, meer dan eenige andere natie, door krachtige liulp blijk gaf van sympathie jegens de toen getroffen Nederlanders. Ter Neuzen, 26 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOTE, Secretaris Men had in Engeland gehoopt, dat Minister Balfour Maandag in 't Lagerhuis eenige mede- deelingen over d? vredesonderhaudelingen zou doen. Die hoop is teleurgesteld. Zelfs verklaarde Balfour, niets te kunnen voorspellen ten aanzien van den dag, waarop hij in staat zou zijn een verklaririg af te leggen ter zake van de vredesonderhande- jngen. Dinsdag werd weer een kabinetsraad gehouden, naar men gelooft ter overweging van het uit Pretoria ontvangen antwoord. Volgens een bericht nit Johannesburg aau de ^Sunday Special", zijn in den vorigen kabinets raad 3 vragen van de Boeren behandeld, en wel deze Welke tijd wordt gerekend voor het verleenen der autonomic; hoe men denkt te haudelen met let Nederlandsch in de scholen; hoe lang zullen de Kaapsche rebellen van het stemrecht verstoken blijven? Men onderstelt, volgens het blad, dat op deze drie punten een overeenkomst getroffen zal worden, maar het zou nog wel eenigeu tijd duren, eer de vrede tot stand komt. Natuurlijk. In geheel Zuid-Afrika is men blijkbaar erg optimistisch gezind. Zoo wordt u-it Durban ge- meld, dat daar in de zaken weer meer leven leerscht. Dat de militaire beperkingen thans minder streng zijn, heeft een geruststellende uitwerking men doet zijn voordeel met de onlang* afgekou- digde kennisgevingen ten opzichte van de toelating in de nieuwe kolouien van anderen dan uitlanders, letgeen wordt besGhouwd als de eerste stap tot lerstel van de vrijheid van het personen- en han- delsverkeer. De handelsbetrekkingen tusscheu Durban en den Rand komen weer op den voet van voor den oorlog, nu toeuemende hoeveelheden goederen worden toegelaten tot vervoer per spoor. En zoo is het aan alles te merken, dat de oorlog thaus op zijn eind ioopt. Gelukkig! Dezer dagen is te Louden een 300 bladzijden dik blauwboek verschenen, met documenten over de toepassing van het krijgsrecht in de Kaap- kolonie. Tot einde December 1901 was de dood- straf in 54 gevallen toegepast. Het rapport over het gediug tegen Scheepers omvat 39 bladzijden, maar een beschrijving van de voltrekking van het doodvonuis wordt niet gegeven. Scheepers zelf verklaarde, dat hij slechts om militaire redenen hoeven verbrand had en kaffers slechts dan, als zij voor de Engelsehen spionuendienst gedaan hadden, had doen dood schieten. Hij had 1300 gevangeneu gehad en alien met de grootste acbting behandeld, ook had hij verscheidene brieven van Engelsche officiereu ontvangen, die hem voor de vriendelijke behandeling daukten. Toch veroor- Wat is het nu weder Townsend sprong zenuwachtig op, toen er luid aan de huisdeur werd gebeld. Zijn schnldig geweten joeg hem een huivering aan, bij de minste kleinigheid. Het zal bezoek zijn, zeide Blanche, op luch- tigen toon. Een dieustbode opende de buitendeur. Er volgde een kort gesprek, dat echter in de bibliotheek niet verstaanbaar wastoen werd de voordeur geslo ten en klouken er naderende voetslappen in de gang. Blanche Hep naar de deur, toen de dienstbode aanklopte. De breDger wacht op antwoord, zeide deze terwijl zij hare meesteres een brief overhandigde Blanche wierp een blik op het adres. Het luidde *Den Heer Percey Grey", wat haar echter niet weerhield zelf den brief te openen. Townsend, die haar aandachtig en in spanning gadesloeg, las op haar gelaat, dat het een niet aeer aangename tijdingwas. Welnu, is het slecht nieuws vroeg hij. Lees zelf. Het is een brief van Dr Marc j. Van het partlculier krankzianigengesticbt waar hij is Ja- Zijn handen betfden, terwijl hij den briel doorlas, die hem ten hoogste verontrustte. Het bericht luidde als volgt De patient, dien gij onder mijn bewaking hebt gestelt, en die beweert Percey Grey te zijn, werd vaudaag gezien en herkend, en sprak met een bezoeker. Ik raad u dringend aan hem naar een andere plaats te doen vervoeren. Kom onmiddellijk. XXIII. Een slag, als een zwaar voorwerp, dat in bet water viel had weerklonken door het stille laboratorium van het heereuhuis. Toen werd er een valluik dichtgeworpen en werd de diepe stilte alleen nog verstoord door de schreden van Earle Towoseud, die haastig naar de bibliotheek terugkeerde. Zoo luidde ongeveer zijn verslag aan Blanche Vansaut, toen zij hem vroeg, wat hij met Williard's lijk had gedaan, maar indien hij zich wat minder snel van het tooneel der misdaad had verwijderd, zou hij misschien niet zoo gerust geweest zijn over den goeden uitslag van zijn snood bedrijf. Want een oogenblik later weerklonk er uit de bovenste verdieping van het onbewoonde labo ratorium een angstige hulpkreettoen werd alles weder stil. De wanhoopskreet van de arme Myrtle Blake werd niet herhaald maar kort daarop was het of van uit de diepte der fondameuten van het gebouw een doffe echo van dien kreet weerkaatste Daar beneden dat noodlottige valluik werd een akelige strijd gestreden, een wanhopige strijd om het leven. Het slachtoffer van Blanche's laaghartig verraac deelde de krijgsraad Scheepers tot den dood door Ojihangiog, maar hij werd niet opgehangen, doch doodgeschoten. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren was aan de orde het wetsontwerp, ingediend door de heeren Lohman, Kolkman en Heemskerk, tot aanvulling van art. Ill der militiewet in dien zin, dat de miliciens der lichtingen 1895 en 1896 van de oproeping voor herhalingsoefeningen zullen uitgesloten zijn. Een amendement, voorgesteld door de heeren Irucker, Fokker, Ketelaar, Marchant en VanRaalte strekkende om ook de miliciens der lichting 1897 niet te doen opkomen voor de herhalingsoefeningen, werd toegelicht door den heer Drucker, die be- toogde, dat dezelfde argumenten, geldend voor de niet oproeping van de lichtingen 1895 en 1896, in hoofdzaak ook gelden voor de lichting 1897. Door de oproeping dier lichting zou de plaats- vervanging weer herleven, waarmede toch is afge- daan en, wat de hoofdzaak is, ook die lichting leeft niet genoten van den korten eersten oefenings- tijd, voor de lichting van 1898 het eerst toege past. De heer Rink betoogde, dat de letter der Wet er voor pleit om die lichtingen slechts die van den verkorten oefeningstijd hebben genoten, voor lerhalingsoefeningen op te roepen, zoodat ook delich- ting 1897 hiervan moet worden uitgesloten, en de voorgenomen oproeping in strijd is met de letter en den geest der militiewet. Ook uit een oogpunt van billijkheid is het ontwerp Lohman c. s. onvolledig en spreker gaf bun in overweging uit eigen beweging alsnog die onvolledigheid te herstellen. De heer Ter Laan zette eveneens de onafschei- delijkheid der lichtingen 1895, 1896 en 1897 uiteen en ontkende beslist dat men hier te doen heeft met een agitatie tegen de Militiewet. De heer Van Kempen betuigde zijn sympathie met het voorstel Lohman c. s., met het amendement had hij minder sympathie daar hierdoor de militie zou worden teruggebracht tot zulke kleine afme- tingen, dat er ten slotte geen militie meer was. De costumes der miliciens wilde spreker in bewaring laten geven, opdat zij bij de oproeping voor herhalingsoefeningen in het bezit eener behoorlijke plunje zouden zijn, De heer Mees achtte het wetsontwerp een Bryce Williard, was niet dood. Toen Earle Townsend den bewusteloozen gewonde door het luik had geworpen, viel hij beneden in een ver- gaarbak, ten deele met water gevuld. Het koude water bracht hem weder tot be- wustzijn. Hoewel zwaar gewoud, zwak door bloedverlies, bijna stikkend in het water, scheen de wanhoop hem een oogenblik reuzenkrachten te geven. Slechts om mij te wreken, luidde het hijgend uit zijn mond, alleen om haar die laatste snood- heid te vergelden, klamp ik mij vast aan het leven. Zijn wraakzucht deed hem uitputting en pijn bijna vergeten. Hij greep zich vast aan een ijzeren bout, die uit den muur stak, om niet nogdieper in het troebele water weg te zinkentoen tastte hij in het donker rond, of er niet ergens een uitweg was om weder in de vrije lucht te komen. Uitgeput, met slijk bedekt, meer dood dan levend, kwam hij eenige oogenblikken later, in deeruiswaardigen toestand, te voorschijn uit een opening, geheel onder in den muur van het ge bouw, het uiteinde van een vervalleu houten grol, waarlangs hij tastend en kruipend een uitweg had gevonden. Hij was niet in staat om te gaanbij elke poging om een schrede voorwaarts te doen, zonk hij weder ineeu. Ik moet wachten en uitrusten, mompelde hij knarsetandend. Vronw, vrouw, dit nachtelijk verraad zal ik u duur laten betalen. Het gelukte hem kruipend hetzelfde groote ver trek te bereiken, waar Blanche Vansant hem hac binneDgelaten. Daar bleef hij langer dan een uur ouvermijdelijke, maar tevens onbevredigende nood- zakelijkbeid. Spreker noemde het ontwerp onbevredigend, omdat het geen equivalent geeft voor het gemis aan oefening van die lichtingen. Het amendement kon spreker niet steunen, omdat de miliciens van 1897 slechts 10 maanden gediend hebben. Van Karnebeek bestreed het wetsontwerp omdat let terugkomt op een reeds genomeu beslissing. Zelfs de voorstellers geven toe, dat er geen rechts- grond is om de lichtingen 1895 en 1896 vrij te stelleu en er is slechts schijnbaar een billijkheids- grond voor aan te voeren. Spreker kwam hierbij op tegen de stelling, dat zij die meer dan 8ys maand hebben gediend per se zouden moeten worden vrijgesteld van herhalings oefeningen. De heer De Waal Malefljt stelde zijn stem over het wetsvoorstel afhankelijk van de verzekering door den Minister, dat hij de verantwoordelijkheid wil dragen voor het thuislaten der lichtingen '95 en '96. De heer Lohman verdedigde het wetsvoorstel en bestreed het amendement. Na verdediging van bet wetsvoorstel door de heeren Lohman en Heemskerk verklaarde de Minister van Oorlog dat hij alsnog zijn volkomen vrijheid van beslissing voorhehield, doch in geen geval zou medewerken aan de totstandbrenging eener wet waarbij ook de lichting van 1897 werd vrijgesteld. Het amendement-Drucker is daarop verworpen met 56 tegen 33 stemmen. Ten slotte is het wetsontwerp-Lohman aange- nomen met 87 tegen 2 stemmen. TER NEUZEN, 28 Mei 1902. Heden werd alhier door het bestuur van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen aanbesteed het maken van werken tot verdediging van den oever aan genoemden polder (raining f 21841,77). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren H. de Kluiver te Sliedrecht voor 17684, J. Roskam te Sliedrecht voor 17365, J. Jansen te Ter Neuzen voor 17250 en P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor 15845. Aan den laagsten inschrijver gegund. Wij ontvingen eene brochure, uitgegeven door de afdeeliug Zeeland der Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren, betrelfende in een soort van verdooving liggen. Toen slaagde hij in zijn poging om op te staan en, hoewel wankelend, staande te blijven. Ik zal naar de wond laten zien mompelde hijik moet mijn krachten weder terughebben. Dan Zelfs in de duisternis balde hij de vuist tegen het heerenhuis en zijn bewoners, toen wilde hij heengaan, doch bleef plotseling luisterend staan. Een zwak, klagend geluid drong hem in het oor. Hij luisterde nogmaals met ingehouden adem. Ouhoorbaar naderde hij een trap, waar hij weder onbeweeglijk bleef wachten, omdat hij meende het geluid van uit die richting gehoord te hebben. Daar liet het zich weder hooren. Ontdekte hij iets bekends in dat zwak gekerm, of herinnerde hij zich wat Blanche Vansant hem had medegedeeld? Myrtle Blake prevelde hij plotseling met innige vreugde. Die duivelin zeide mij, dat zij haar in hare macht had. Ha, als dat zoo is als ik haar vond als het mij gelukte haar te redden, haar vertrouwen te winnen, en haar te overreden om mijn vrouw te worden, dan zou ik al die anderen verpletteren lnister weder datzelfde geluid. Het moet boven zijn. Hij ging de trap op en kwam in een gang. In het duister rondtastende, stuitte hij aan het einde van de gang op een zware met ijzer bekleede deur. Daar onderscheidde hij duidelijk een zacht ge- kreun, als van een stervende. Met wanhopige kracht drukte hij zich tegen de deur, waarin echter, ondanks al zijn inspanning,. niet de geringste beweging kwam. (Wordt vervolgd),

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1