Teiegrafische berichten. Gemerigde berichleo. De ramp op Martinique. RtCHTSZAKEN. Arrondissemonts-rechtbank te Middelhurg. Gemeenteraad van Ter Neuzen. J»cs. de F. ijter te Hengstdijk (aftr.) Joz. Zegers j en Anth. Dekker beiden te ZaamsUg. Met algemeene stemmen werd besloten aan bet coaiile voor een tramlijn Hontenisse-Selzaet-e de gevraagde subsidie te verleenen. Donderdag vergaderden ingelar.deti van den Groote Haissenspolder, waar besloten werd een subsidie van f '250 te verleenen voor verbetering van een eind aardeweg vanaf de Kampensche hoek tot aan den dijk van den Grooten Eendragtpolder. Het dijkgeschot voor den dienst 1902/03 werd bepaald op"/8,60 per H. A. tegeu 8,40 het vorig jaar. Met nagenoeg algemeene stemmen werd tot gezworen herbenoemd de heer F. de Ruijter. Van een nog geen twee jaren gehnwd paar te Westdorpe, van wie men niuamer van oneenig- heden vemam, was de man Dinsdag jiit met een auder en bezocht eukele herbergen, o. m. ook die waar zijn vrouw werkte. Hij zeide huiswaarts te gaan en kreeg op zijne vraag den huissleutel. De man vertrok met ziju kameraad doch onder- weg scheidden zij en bezocht de man een naast zip woning staandi herberg, waar ook drie zwagers van hem vertoefden en waar hij bleef tot zijn vrouw, die, thuiskomende de deur nog gesleten viudende, hem kwam roepen. Hij gaf zijn vrouw den sleutel en volgde haar na korten tijd in buis. Alsdan schijnt er eenige woordenwisseliug te zijn ontstaan, eu greep de man plotseling zijn geweer van den wand, loste een paar schoten op een koffer en daama op den muur, waarna de vrouw naar buiten vluchtte, de voordeur achter zich dichttrekkend. Nadat zij pas buiten was viel in den gang een schot en doorboorde hagel de deur. De vrouw werd evenwel niet getroffen. De zwagers waren op 't schieten ook komen toeloopen en keken van achter een hoek naar den man, toen deze buiten kwam. Eeu hunner trad vooruit en sprak hem toe, vragende wat hij nu toch begou, waarop de bedreiging volgde ook op hem te zullen schieten en de daad bij het woord voegende richtte hij eu trok het geweer af v66r dat de ander achter den hoek van 't huis kon vluchten, en die in den linkerschouder en zijde ge troffen werd. Met zijne broeders kon hij per- •oonlijk geueeskundige hulp gaan inroepen. De geneesheer achtte de verwonding zelf niet ge- vaarlijk en kon de hagelkorrels uit de lendenen verwijderen, niet evenwel die uit den sehouder, omdat ze te diep zitten; daardoor bestaat vrees voor bloedvergiftiging. De dader ontvluchtte eerst naar Belgie, na uit zijn woning een bedrag van f 130 te hebben meegenomen, doch keerde Woensdag weer terug, werd gearresteerd en gisteren naar Middelburg getransporteerd. Hij kan voor ziju schieten geen motief opgeven en zeide zelf niet te weten waarom hij zich zoo had aangesteld. Hook, 21 Mei. Hedenmiddag hield de ver- eeniging »Elk naar zijn krachten" alhier haar eerste jaarvergadering van werkende en rustende leden op de bovenzaal van het Hoeksche koffiehuis. De vergadering werd geopend met een muziek- stukje en eenige woorden van den voorzitter, waarin deze de belangslellendeu welkom heette. De secretaris deed daarna verslag van hetgeen in het afgeloopen jaar door de vereeniging in hoofdzaak verricht is en decide tevens mede dat het aantal leden van 60 tot 101 gestegeu is, we een bewijs dat de vereeniging meer en meer be- langstelling wekte. De penningmeester deed reke- ning en verant.woording aan een commissie uit de aanwezige rustende leden gevormd, waarbij bleek, dat de inkomsten bedroegen 513,26^ en de uitgaven /515.62L zoodat de kas si uit met een tekort van 2,36, wat een gunstig teeken mag heeten, daar de groote uitgaven voor het aan- koopen van muziekinstrumenten een veel grooter te kort hadden doen verwachten. Intusschen blijft steun der ingezetenen dringeud noodig. Na nog eenige opmerkingen van verschillende sprekers werd de vergadering met een woord van dank door den voorzitter en een muziekstukje door het gansche gezelschap gesloten. Zaamslag, 22 Mei. Heden had de molenaars- knecht J. de W. alhier, bij het verkruien van den molen het ongeluk op de galerij uit te glijden, met het gevolg dat hij door de galerij-heining heen tuimelde, en beneden op den grond terecht kwam. Ofschoon hij zich ernstig aan hoofd en been bezeetde kon de inmiddels geroepen genees heer geen oo?eublikkelijk levensgevaar constateeren. Hij is bij zijn patroon ter verpleging opgenomen en moet het bed houden. Philippine. In den laatsten tijd is gebleken dat bijna de geheele zuidzijde van de loskade toebehoort aan de weduwe E. Buijck te Antwerpen. De gevolmachtigde dier weduwe, de heer N. RammelooBuijck heeft nu Woensdag jl. een plak- bordje op de kade doen plaatsen met verbod daar te mogen lessen of voorwerpen van welken aard oak neder te leggen. Erne motilijkheid die zeer zeer zeker tot vele onaangenaamheden zal aanlei- ding geven, naar dien die weg steeds publiek was_ Sas van Gent, 22 Mei. Hedenmiddag had in het Hotel Rotterdam de geannonceerde verkoo- ping plaats van de arsenicum en goudfabriek alhier, met alle machineries terreinen en bijge- bouwen, waarvoor weinig liefhebbers waren opge- komen. Slechts een bod werd gedaan van 10,000 voor welke som de koop werd gegund aan den heer L. Waiciers, ingenieur te Gent. Koewacht. Donderdag werd hier een prachtig feest gevierd. De echtelieden Ch. L. der Weduwe en J. C. van Goethem herdachten den dag, waarop zij voot 50 jaar in het huwelijk tradeu. n den Ferdinanduspolder, waar het goudtn echtpaar woont, hadden eenige gegoede landbouwers zich tot eene commissie gevormd. Deze commissie, weike moeite noch kosten ontzag, heeft alle eer van haar werk. Zij heeft inderdaad den braven oudjes een onvergetelijken feestdag bereid. Reeds vroeg heerschte er een groote bedrijvig- heid in de wijk Ferdinanduspolder. Om 2 uur 's nachts waren de bewoners opgestaan om de versieringen, reeds eenige dageu te voren door de jonge dochters en vrouwen gereed gemaakt, aan de huizen te brengen en de eerebogen op te richten en toen om 8 uur het gouden huwelijks- paar met een vierwielig rijtuig, met 2 paarden bespannen, van hunue woning werd afgehaald, was de geheele buurt in feestdos. Al de familie- leden eu buren namen eveneens in rijtuigen plaats en zoo reed men stoetsgewijze naar het dorp, waar in de kerk een plechtige dienst zou geschieden. Aan de herberg van Alouis van Rumste stond het gemeentebestuur en de faufarenmaatschappij de feestelingen af te wachten en onder de touen der muziek trok men naar het gemeentehuis. Van al de huizen, waar men voorbij trok, wap- perde de nationale driekleur. Aan het gemeente huis stapte men af en van hier ging het te voet naar de kerk. Voor de oudjes liepen een paar in het wit gekleede maagdekens, weike bloemen op den weg strooiden. In de kerk, waar binnen het koor twee prachtige zetels voor het gouden echtpaar waren klaargezet, werden zij door den ZeerEerw. Heer Pastoor verwelkomd, die hen in een sierlijke rede geluk wenschte met het zeldzane feest. Na de H. Mis trok de stoet weer naar het gemeentehuis, waar de eerewijn werd aangeboden en de heer burgemeester hen onder een toepasselijke aanspraak een prachtige hang- lamp aanbood. Tevens was voor hen en de familie een dejeuner klaargemaakt. Onder het spelen der fanfaren werd het ontbijt gebruikt, waarna Leonie van de Vijver, dochter van den heer D. van de Vijver, het echtpaar toesprak en het namens de feestcommissie een schoone ruiker van goudgekleurde bloemen en vruchten aanbood. Om 11 uur bracht de faufarenmaatschappij de oudjes nog eene serenade, waarna de commissie met het gouden echtpaar en de familie naar den Ferdinanduspolder reed, waar het feest verder werd voortgezet. In den namiddeg werden zij onthaald ten huize van den heer P. Dierick, waar menig glas ter eere der jubilarissen ge- drouken werd. Eere aan de wakkere landbouwers uit den polder, die zooveel gedaan hebben om deze arme oudjes een genoegelrjken dag te bezorgen. Het Loo, 23 Mei. 's Ochtends 10 uur. De toestand van Hare Majesteit de Koningin blijft zeer bevredigend. Niet alleen wordt thans vloei- baar voedsel maar ook vast voedsel gebruikt. Daar men gisteren begonnen is met het ont- smetten der ziekekamer en aangrenzende ver- trekken is Hare Majesteit naar een ander deel van het paleis overgebracht. w. g. L. POT, arts. 's Gravenhage, 23 Mei. Tweede Kamer. Dinsdag aanstaande behandeling van het voorstel der heeren Lohman c. s. om de lichtingen 1895 en 1896 van herhalingsoefeningen vrij te stelleu. Bij het voortgezet debat over de krijgstncht werd na langdurig debat het amendement der socialisten om bijkouaeude straffen, ais kost- vermindering, soldijverhouding en strafdiensten enz. te lateti vervallen, verworpen. Naar men verneemt zal de Minister van Oorlog de portefeuille-kwestie stellen, wanneer wordt voorgesteld ook de iniliciens der iichting 1897 niet voor herhalingsoefeningen op te roepen, in welk geval ook het voorstel-Lohman c. s., dat alleen die van 1895 en 1896 wil vrijatellen, wordt ingetrokken. De- bijeenkomst der Eerste Kamer, eerst bepaald op 26 Mei, is verdaagd tot 2 Juni a. s. De rechtbauk beeft in hare zitting van 23 Mei, de volgende vonnissen uitgesproken J. J. d. N., schilder en bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens overtreding van Rijks- belasting (bedrijfs) veroordeeld tot 10 boete te corrigeeren door eene hechteuis van 10 dagen 1°. E. A. d B., 25 j oud, 2°. J. B d. B 19 j. oud, 3°. Z. J. I., 20 j. oud, 4°. A. J. G., 20 j. oud, arbeiders te Sas van Gent, zijn wegens mishandeling de 1* vrijgesproken, de 2e, 3' en 4" ieder veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. 1°. L. G, 26 j. oud, visscher, 2°. W. B., 13 j. oud, sjouwerman, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling ontslagen van rechts- vervolging. Heden diende met gesloten deuren de zaak tegen G. S, oud 41 j., vroeger onderwijzer te Eede, thans gedetiueerd te Middelburg, beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen met aan zijn zorgen toevertrouwde minderjarigen. Ais ambtshalve verdediger trad voor hem op Mr. P. Dieleman. De vordering van het Openbaar MimVerie is 2 jaren gevangeuisstraf. Uitspraak 30 Mei 1902. Door den ambtenaar van het openbaar m ni- sterie werd hedeu vrijspraak gevorderd voor ver schillende werklieden te Ter Neuzen, die terecht stonden wegens diefatal, op grond dat zij onbewust waren van hunne wede~rechtelijke daad. Woensdagochtend werd op het rangeerter- rein te Almelo de wisselwachter R door een rangeermachine overreden. De ongelukkige, wien de beide beenen werden afgereden, werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Bij het ontwijken van losgeraakte ijsmassa's is het stoomsehip »Rybka" op het Ladogameer, nabij St. Petersburg, op een rif geloopen. Het schip btgon onmiddellijk te zinken. De meeste passagiers sprongen in het water en werden door andere vaartuigen opgepikt. Er worden ongeveer 20 persouen vermist. Zondag is op de meren van Killaruej in lerland een boot met vier roeiers en negen toe- risten omgeslagen. Allen zijn verdronken. Nieuwe uitbarsting. De bevolking van Fort-de-France, die nog niet bekomen was van den schrik over de verwoesting van St. Pierre, werd Dinsdag om 6 uur in den morgen, opnieuw opgeschrikt door een dikken asch- en steenenregen, die zich met buitengewone snel- heid over de stad ontlastte. De stralen der op- gaande zon maakten, dat de aschwolken ais met vlammen doortrokken leken. Onder de bevolking ontstond eeu geweldige paniek. De menscheu vluchtten ontsteld naar alle richtingen. Ongeveer 20,000 personen suelden lijdens den asch- en steenregen, onder angstgegil door de straten velen vielen op de knieen en begonnen te bidden, auderen redden zich op de schepen in de haven. De zee werd door de groote gloeiende massa's, die er uit den krater van den Monte Pelee in stroomdeD, hier en daar tot koken gebracht. Een gedeelte van Le Carbet werd door een vloedgolf verwoest. De waarnemende gouvernenr van Martinique heeft naar Parijs geseind, dat een vuurstorm eergisteren op Le Carbet is neergedaald. Hij heeft zich met senator Knight op het oorlogscbip *S>uchet" ingescheept, om zich op de hoogte te stellen van den toestand op het noorden van het eiland. De bevolking is zeer opgewonden en verlaat Fort-de-France. Sommigen begeven zich naar Guadeloupe, anderen naar de in bet zuiden gele- gen station. Alle schepen, die bij Fort-de-France liggen, zijn gevuld met vluchtelingen, die in geea geval op het eiland willen terugkeeren. De uit barsting van Dinsdag moet heviger geweest zijn dan die van Hemelvaartsdag. Het geheele eiland scheen urenlang te wankelen. Een vluchteling, die op San Thomas is aangekomen, vertelt, dat de uitbarsting Dinsdag den geheelen dag en den geheelen nacht duurde. De hoeveelheid lava, uitgeworpen, door den Pelee, was grooter dan die van Hemelvaartsdag. Bruggen die bij de eerste ramp weerstand hebben geboden, zijn weggesleurd en hare overblijt'selen drijven op de lavastroom, die Grande-Riviere hebben overstroomd en alle gebouwen op hun weg hebben weggemaaid. De schade wordt begroot op rnim 125.000 gulden. De overheid had beloofd, het district Grande-Riviere te doen ontruimen, maar de beloofde hulp is nog niet aangekomen en alle plaatselijke vervoermiddeleu zijn verwoest. Gistermorgen wierp de Pelee weer een geweldigen asch- en steenregen uit. De ^Geoffroy" bracht 240 bewoners van-Le Carbet te Fort-de-France aan De inschrijving van het departement van kolonien voor de slachtoffers op Martinique heeft tot gisteren 978,036 francs opgebracht. St.Vincent. De Soufriere blijft zwavelgassen en rook uit- werpen. Er zijn 2000 personen op St. Vincent omgekomen en 140 gewonden liggen in het hos- pitaal. De schade, aan eigendommen, oogst, ge bouwen en vee aangericht, bedraagtruim 3 millioen. De inschrijviDg, door den lord-mayor van Lorden, voor de slachtoffers op St. Vincent geopeud heeft reeds 500,000 gulden opgebracht. Guatemala. Te Marseille is bericht ontvangen, dat Guate mala door een nieuwe aardbeving is geteisterd waarbij 20,000 personen het leven zouden hebben verloren. J? O Li I T I E. Bij de politic is aangebracht een onbeheerde hond. Rechthebbenden vervoegen zich aan 't bureau. 4* Vergadering van Donderdag 22 Mei 1902. Voorzitter de heer J. A. P. Geill. burgemeester. Aanwezig de heeren Moes, Van den Hoek, De Feijter, Wieland, Visser, Van der Hooft, De Koeijer, Dees, Van de Velde, De Jonge en Verslnijs. Atwezig de heeren Harte en Grenu. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, welke worden goedgekeurd. De Voorzitter merkt op, dat in het gedrukte offieieel verslag betreffende de in erfpacht uit te geven gronden i& verm eld, dat besloten werd deze in erfpacht uit te geven tot 1 Januari 1920, dit moet zijn tot 1 Januari 1921. De open bare vergadering wordt geschorst en gaat over in eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der zitting komt aai do orde 1 Ingekomen stukkm Een schrijven van den heer Harte, dat hij wegens zijne persoonlijke gesteldheid de vergadering niet durfde bij - wonen. De Voorzitter deelt mede vernomen te hebben dat de heer Harte de vorige week plotseling ongesteld geworden is hij hoopt dat dit niet van langen duur zal zijn en dc heer Harte weer spoedig hersteld aan de werkzaamheden zal kunnen deelnemen. b. Een schrijven van den kapitein, eerstaanwezend in genieur der genie te Bergen op Zoom, waarin deze meedeelt dat door den Minister van Oorlog in zijno handen is gesteld het verzoek van het gemeentebestuur om een petroleum- bergplaats te mogen stichten in ravelijn IV en V der vesting. In het verzoek wordt aangehaald dat door den Minister van Waterstaat afwijzend is beschikt op een verzoek om te mogen beschikken over een terrein buiten de !>asscbe poort, met het oog op het gevaar dat eventueel zou kunuen ontstaan voor de schotbalkwaterkeering en de deuren van de uit watering- sluis, ais bij brand de brandende petroleum zich over de nabij gelegen waterleiding en vervolgens over de vestinggracht zou verspreiden. Dit bezwaar klemt evenzeer en in nog »terkere mate van het thans aangevrnagde terrein, dat ook nabij de vestinggracht gelegen is, waarover twee houten bruggen lig gen en die met 3 uitwateringssluizen in verband staat. Verder zou ook het bouwen van een petroleumbergplaats aldaar de omgeving bij het binnenkomen van de vesting zeer ont- sieren, waaraan de kapitein meent dat het departement van oorlog niet kan meewerken. De kapitein heeft echter naar een terrein uitgezien dat zonder gevaar voor de omgeving zou kunnen worden beichik- baar gesteld en daarbij is zijne aandacht gevestigd op de droge gracht aan den Axelschen weg. Wanneer dat terrein ook het gemeentebestuur geschikt mocht voorkomen geeft hij in overweging zich met een ver- nieuwd adres tot den Minister te wenden met het verzoek aldaar een petroleumbergplaats te mogen bouwen. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. na ontvangst van dit schrijven de belanghebbenden hebben uitgenoodigd met hen het bedoelde terrein te gaan opnemen, waaraan dezen hebben voldaan. Naar de meening dier heeren is het terrein voor het bouwen van een petroleumbergplaats geschikt, waarom Burg, en Weth. terstond een adres aan den Minister van Oorlog hebben verzonden waarin gevraagd is om in die droge gracht over een terrein van 25 M. lang en 4 M. breed te mogen beschikken. Evenwel dient nog opgemerkt, dat in die gracht ook een waterput ligt, waar uit de bewoners in de omgeving zich in tijden van droogte van water voorzien, met het oog waarop bij het bouwen der petroleumbergplaats ook wel eenige voor- ziening zal moeten worden getroffen daarover kan echter later worden gesproken. Thans vraagt de Voorzitter de goedkeuring van den Raad op de door Burg, en Weth. verrichte handeling, Z. h. s. wordt deze verleend. c. Brief van Ged. Staten van Zeeland, dd. 19 April 1902, waarnevens van het bewijs hunner goedkeuring voorzien is teruggezonden het kohier van het schoolgeld voor het jaar 1502. Aangenomen voor kennisgeving. (I. Een afschrift van het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken aan Z.Exc. den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid gezonden adres in zake verbetering los- en laadplaatsen te Ter Neuzen en andere cakea daartoe betrck- kelijk. De Kamer, vernomen hebbende, dat te dezer zake ook vanwege het gemeetebestuur pogingen tot het verkrijgen vau verbetering, zullen worden aangewend, meent bescheidenlijk dat kennisneming van haar adres niet onaangenaam zal zijn en wellicht kan aanleiding geven tot versterking van den indruk bij den Minister. Aangenomen voor kennisgeving. De heer Visser merkt op dat volgens een bericht in de Midd. Ct. de Minister van Waterstaat een bezoek zal brengen aan de sluiswerken alhier en te Sas van Gent. Dat was misschien een goede gelegenheid om nog eena bij Z.Exc. aan te kloppen De Voorzitter: Ais van dat bezoek kennis wordt gegeven, zulleu de Burgemeester, het college van Burg, en Weth. of de Gemeenteraad zeker niet achterblijven om met Z.Exc. over de belangen van Ter Neuzen te spreken. Maar er is nog geen bericht van ingekomen. Misschien wil de Minister geen ruchtbaarheid aan het bezoek geven, en komt hij alleen voor bepaalde zaken naar hier, terwijl bij een offieieel bezoek corporaties ot personen hunne opwachting zouden maken of audientie verzoeken, waarvoor het niet 't voornemen is ge legenheid te geven. De heer Van de Velde merkt op dat het bericht wel waarheid zal bevatten, want hij heeft van den havenmeester order ontvangen dat a. s. Zaterdag langs de steenkaden een pad vrij moet zijn. De Voorzitter: Ja, misschien dat er nog bericht komt. e. Brief van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 19 April 1902, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, d.d. 10 April 11., tot het aangaan van eene geldlecning ad f 8000, ter voqr- ziening in de behoefte aan kasgeld. Aangenomen voor kennisgeving. f. De Voorzitter brengt in herinnering het in een vorige zitting ingekomen en aangehouden verzoek van A. Visser om vergunning tot het aanleggen eener straat van de Nieuwe- diepstraat naar de Donze-Visserstraat. In verband daarmede is het volgend nader adres irge- komen Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de onder- geteekende, Adriaan Visser, waterbouwkundig ambtenaar te Ter Neuzen dat hij de beschrijving. behoorende bij zijn adres aan uwen Raad van 5 April jl. wen&cht fe wijzigen in dien zin, dat voor stoepen, breed 0,75 M gelezen wordt, trottoirs breed 1 M.; dat hij vertronwt dat door deze wijziging zal worden tege- moet gekoraen aan de bezwaren, door uw college tegen het adres van ondergeteekende ingebracht en mitsdien hoopt, spoedig een gunstige beschikking op zijn verzoekschrift te mogen ontvangen. Door de kennisgeving betreffende de trottoirs wordt dus zegt de Voorzitter onder angen het bezwaar tegen hei ver zoek dat bij de eerste behandeling tot aanhouding heeft geleid. Het is toch immers de bedoeling dat de trottoirs bij de straat zullen behoorcn en later ook in zijn geheel aan de gemeente zullen worden overgegeven Dat behoort ten minste, want ais de menschen die daar bouwen die grond waar het trottoir komt moeten koopen, zou de gen een te wel van ieder hunner afzonderlijk een stukje trottoir moeten overnemen. De heer Visser deelt mede dat het de bedoeling is de trottoirs bij de straat te laten behooren en deze eventueel daarmede aan de gemeente over te geven. De heer Van den HoekIk ben er ook voor dat er trottoirs ter weerszijden van de straat komen, maar waarom wordt deze eisch thans aan den heer Visser gesteld en ver- leden jaar niet aan den heer Klaassen Dat was toch ook een nieuwe toestand. Nog eens, ik ben er ook vo'dr, maar vind het vreemd dat ook toen die eisch niet gesteld is. De een heeft toch niet meer recht dan de ander De heer Wieland Da* was geen doorgang en niet meer dan een slop. De VoorzitterHet is een vraag die had behooren gesteld te worden bij de behandeling van het verzoek van den heer Klaassen, dat thans niet aan de orde is. De heer Dees Dat zeg ik ook. De heer Van den Hoek Toen was ik ziek. De Voorzitter: Het is niet gedaan. Waarom niet? Omdat noch ik, noch Burg, en Weth., noch de R iad er aan gedacht hebben. Er had echter op gelet moeten worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6