A 1 g e a e e n Nieuws* en Advertentieblad voor Seeuwsch-yiaanderea, No. 4229. Zaterdag 24 Mei 1902. 42e Jaargang. Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. England en de Z.-A. Republic! Gemengde berichten. EENE ARME VERVOLGDE. abonnembnt Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BBRSTB BLAD. FEUILLETON. blik. TER SEIIZE5SCHE (MRAST. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—, Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerik* 1,82*. Men abonneert zich b^j alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADMIHR1 Iks Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken reg*,i meer f 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfd* advertence wordt r+ v*i< slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend Dlt hlatl v er..taljn1 Maan.Iair-. Woenaday- en Vrljdayavond. «Hffe»onder* op Feeatdayea. I.IJ de >l,ma P. J. V*» >A>P* De Burgemeester ran Ter Neuzen brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 20 Mei 1902 invorderbaar verklaard kohier van de belasting bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het 1901/1902, no. 7, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter band gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet be- paalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 22 Mei 1902. De Burgemeester voornoomd, J. A. P. GEILL. op jaar We worden zeer volledig op de hoogte gehouden van de geruchten, die te Pretoria over de vredes- onderhandelingen loopen. Reuter geeft ze den wijdscher. uaam van „verschillende berichten, waarvan de betrouwbaarheid niet gewaarborgd kan worden, efscboon zij van vele kanten bevestigd worden." Duedanige bericbten dan veriellen, dat de voornaamste tegenstanders van het aannemen van de ;/vredesvoorwaarden, die in April te Pretoria in behandeling waren," zijn Sttyn, Wessels, bevelhebber in het N.O. van den Vrij- staatMuller, bevelhebber in de buurt van Middelburg, Tr., en Celliera, bevelhebber in W. Transvaal. Men zegt, dat ook Hertzog er tegen i». De Wet, die op de laatste bijeenkorast in eenigszins strijdhaftige stemming verkeerde, schijut nu vredelieveuder te wezen. Die elementen tegen het staken van de vijande- lijkheden zijn ongetwijfeld sterk, zegt Reuter, zoo sterk, dat het sluiten van den vrede op de reeds behandelde voorwaarden zeer twijfelachtig wordt. Om kort te gaau a en zegt, dat de meerderheid der Transvalers, de leden der regeering inbegrepen voor den vrede zijn, terwijl de Vrijstaters met weinige invloedrijke uitzonderingen onaf hankehjk- heid als de grondslag van de vredesvoorwaard— verlangen. Om kort te gaan, hooren we hier dus niets nieuws. Want dat den Transvalers de moed in de sebnenen gezonken was, en alleen de Vrijstaters flinkheid bezitten, is al ontelbare malen beweerd. Overigens zij nog even geconstateerd, hoe grif men nu toegecft, dat te Pretoria bepaalde voor waarden zijn behaudeld, en Engeland dus een aanbieding deed. De vredesonderhandelingen schijnen thans aan- merkelijk gevorderd. Van Engelsche zijde was van te voren gemeld, dat, als de Boeren het op j hun conference te Vereeniging eens konden worden over de hoofdvraag overgave of niet, zij dan een commissie zauden benoemeu, om te Pretoria de zaak defiuitief met Kitchener te regelen. Welnu, zes gemachtigden, door de conferentie te Vereeniging gekozen, met inbegrip van leden der beide regeeringen, De la Rey en DeWet, en acht secretarissen, zijn Zondag te Pretoria aange- komen. Zij hebben een huis betrokken naast het huis waar Kitchener woont. Milner is Dinsdag te Pretoria aangekomen. Tot dusver gaat alles dus blijkbaar naar wensch. Naar uit Pretoria aan de u Daily Telegraph" wefrdt gemeld, bevonden zich onder de andere ge- delegeerden, die daar Zondag aankwamen, generaal Beijers en de kommandanten Kuhler, Fereira en Theunissen. Ten slotle komen een paar geruchten mede den gunstigen indruk bevestigen er wordt druk ge- seind tusschen Pretoria en Londen en de speciale correspondent van de Daily Telegraph" te Pretoria heeft in een particulier telegram aan een bloedver- want geseind, dat hij naar Engeland terugkeert. Het blad maakt hieruit op, dat hij, om de censuur te ontgaan, op deze manier zijn overtuiging mee- deelde, dat de Boeren de Engelsche voorstellen aannamen. Men schrijft uit Meppel aan het H.blad Ten huize van den landbouwer R. Mulder te Nijeveen in de nabijheid van Meppel, is een bruiloftsfeest gevierd met een tragischen afloop. De gasten in groote getale opgekomen, ontdeden zich van de gouden en zilveren versierselen welke door de gastvrouw in een belendend vertrek werden opgeborgen. Men amuseerde zioh op echt Drentsch traditioneele wijze uitstekend den gekeelen dag tot laat in den avond. Maar toen de laatste dronk i 't verloofde paar gewijd was, en moeder de vrouw de geborgen voorwerpen aan de genoodig- den wilde ter hand stellen, werden vele gemist, waaronder een taschje met gouden armbanden met brillanten bezet. Gezocht en bij herhaling ge- zocht.zonder resultaat. Onwillekeurig werd aan diefstal gedacht, bij de politie aangifte gedaan, welke het, ondanks een ijverig onderzoek, niet gelukken mocht, licht in deze zaak te brengen. De zenuwachtige opgewoudenheid der gastvrouw 42) Plotseling bleef zij staan, toen zij snelle schre- den achter zich hoorde een oogenblik later werd sij door een krachtige hand bij den arm gegrepen, Wat verlangt gij, wie zijt gij Doch toen zij door hare voile heen, een blik wierp op den man, tot wien zij deze woorden had gesproken, schenen haar lippen als te verstijven. Jk ben uw vriend. Wees niet angstig en huiver niet voor mij, Myrtle. Ik ben u gevolgd ik zag u dat huis daar binnentreden. Nogmaals herhaal ik, dat ik uw vriend ben, en hoewel wij elkander niet meer hebben outmoet, sedert dien noodlottigen avond, toen ik meende dat gij ver- dronken waart Zwijg Blanche Vansant was eindelijk weer in staat om te spreken en te haudelen. Bryce Williard, klonk het anstig uit haren Toen ijlde zij weg, in de hoop, den man, die het slachtoffer van haar verraad was gewordeu, te ontvluchten alsvoren hij haar zou herkend hebben. Deze poging mislukte. Met enkelegrootestappen was de man reeds weder achter haar, hij stak de hand naar haar uit en raakte daarbij haar voile aan, die op den grond viel. Het licht eener straatlantaarn viel op haar schoon, doch valsch gelaat. Haar vervolger had haar onmiddellijk herkend. vermeerderd door de ergdenkende praatjes der booze wereld, gaf aanleiding tot ernstige ongesteldheid v&ndaar dat haar man de som van f 50 uitloofde voor degene, die eenig spoor van de dader of daders kon aanwijzen. Toevallig kwam een buurman van zijn veldarbeid die 't bewuste taschje in ongeschondan staat op 't. land terugvond, terwijl de overige voarwerpen eveneeus op 't erf van den boer, sommigen in 't water verspreid lagen. Van eigenlijken diefstal kan geen sprake zijn; veeleer een ongepaste grap Het is een aloud gebruik in dit gedeelte van Drenthe dat boerenjongens die niet tot de ga- noodigden behooren, in alle stilte in huis sluipen en al wat van hun gading is, zooals »natte boeren jongens", gebak, en wat dies meer zij inpalmen, om daarbniten 't bruiloftsfeest in miniatuur mede te vieren. Men veronderstelt dan ook, dat dit ook hier 't geval is geweestde boeren niet kunnende vindeu hetgeen ze zochten, hebben waarschijnlijk medegenomen de voorwerpen welke voor de hand lagen, ten einde een zekere revanche te nemen voor teleurgestelde verwachtingen. Bij nader onderzoek is hun zeker gebleken dat die grap al te ernstig is, en wel eens tot naweeen kan aanleiding gevenvandaar 't verspreideu der voorwerpen. Het is te hopen dat de ongesteld heid der gastvrouw voorbijgaand moge zijn en dat soortgelijke ingewortelde boerenvermaken weldra voor goed tot de geschiedenis behooren Voor eenige maanden werden twee uit Aa'.ten afkomstige personen wegens diefstal gevangen ge- nomen. Op hun transport naar Zutphen wisten zij des nachts te Winterswijk te ontsuappen en sedert dien tijd zwierven zij hier in de gemeente rond, zich hoofdzakelijk aan de grens ophoudende. Ondanks herhaalde drijfjachten van gemeente-, rijks- en Duitsche politie (daar over de grens ook herhaalde diefslallen plaats hebben), is het niet mogen gelukken hen weder machtig te worden. In de Bocholter Zeitung wordt het vermoeden geuit, dat zich eenige personen uit den omtrek van Bocholt bij hen hebben aangesloten en er alzoo eene rooverbende gevormd is. Te Oostendam (gemeenta Ridderkerk) heeft de justitie een nieuw onderzoek ingesteld in ver- band met het spoorloos verdwijnen in 1898 van den kaaskoopman v. d. G. uit Giessen-Nieuwkerk. Aanleiding tot dit nieuwe onderzoek schijnt gegeven te hebben, dat zekere v. d. V. voor eenige weken te Oostendam een mestvaalt kocht en daarin een zilveren tabaksdoos vond, die volgens G„ haren de verklaring der dochter van v. d. vader had toebehoord. Op de bleekeiij en wasscherij van den heer Meeuwsen te Amersfoort is een ernstig onge- luk gebeurd. De werkman K., oud ongeveer 30 jaar, werd op 't hoofd getroffen door een zware bergroe, met 't ongelukkig gevolg, dat de genees- heer slechts den dood kon constateeren. Vrijdag werd de minderjarige W. C., die de ouderlijke woning was ontloopen en wiens op- sporing door zijne ouders was verzocht, van Rotterdam naar den Helder getransporteerd. Te Zaandam aangekomen, verzocht het jongmensch zich even te mogen verwijderen, en zette het op een loopen. Eene drijfjacht volgde. Eenige straten door ging het onder het geroep van „houdt den dief". Eindelijk geen uitkomst meer ziende, sprong hij in eene sloot en trachtte den overkant te bereiken. Dit gelukte, maar jammer voor hem vond hij ook daar bereidwilligen, om hem aan te houden, totdat de politieman was genaderd en hem de boeien had aangedaaD. De vlugheid van den acrobaat zijn beroep baatte hem dus niet. Men schrijft uit den Gelderschen Achter- hoek aan de Arnh. Ct. Aan de vele bruiloften, die thans gevierd wor den, kan men zien dat de maand Mei in het land is. Naar het weer te oordeeleu zou men er anders twijfelen. Die bruiloften brengen hier nog al drukte teweeg door de oude gebruiken, die er bij in eere worden gehouden. Vooral het in- halen van de bruid of den bruidegom en het noodigen der gasten wekken de aandacht. Gaat de bruid of de bruidegom het ouderlijke huis verlaten, dan worden zij een dag voor de bruiloft door de jongelieden, die in de buurt van de nieuwe woning wonen, met versierdeD wagen afgehaald, onder begeleiding van zang. Deze wagen is voor- zien van een flinke hoeveelheid bier of sterken drank. Komt er op den weg iemand, die het paard belemmert voort te gaan dan moet deze -orden onthaald, wat op guile wijze geschiedt. Met het noodigen der gasten wordt de naaste buurman belast, die op zijn tocht een langen stok medeneemt. Overal waar hij de invitatie brengt, wordt een lint aan zijn stok gedaan, terwijl hem zelf een inwendige versterking wordt toegediend. Des avonds als de man met den stok geheel met linten umhangen huiswaarts keert, kan hethuwe- lijkspaar daaruit zien op hoeveel gasten kan wor den gerekend. Bij de behandeling van een diefstal-zaakje voor de Amsterdamiche rechtbank deed zich het Blanche Vansant, riep hij. Ha, eindelijk zullen wij elkander dan toch ontmoeten. Zijn houding was nu plotseling dreigend en onheilspellend geworden. Hij trad een schrede terug alsof hij niet langer vreesde, dat zij hem zou ontvluchten. Met gekruiste armen en een blik, fonkelend van innigen haat, zag hij haar eenige oogenblikken zwijgend aan. Een verassing als deze had hij blijkbaar bet allerminst verwachten hij scheen er ten voile van te willeu geuieten. Doodsbleek stond Blanche daar huiverend voor zijn dreigende woorden en vernietigenden Verraderes, dievegge, moordenaarster klonk het langzaam en verachtelijk uit Williards mond, eindelijk zien wij dus elkander weder. Ab, gij dacht mij te ontsnappen gij, die u het geld toeeigendet dat ik u toevertrouwdegij die mij laaghartig hebt overgeleverd aan het gerecht, Eindelijk heb ik u gevondenEr is tusschen ons een diepe klove te vereffenen, en ik heb en den uwen een doodelijkeu wraak gezworen Ik heb u nimmer verraden of bedrogen uw geld kan ik u terug^even, zeide zij beveod. Gij liegt 1 Zwijg, tracht mij niet te ont loopen, of het zal u berouwen. Maar daar komt. iemand. Ik wil hier niet gezien worden. Laat mij gaan, zeg ik u, of ik roep om hulp, en ik zal u bekeBd maken als misdadiger en onlsnapte veroordeelde, want dat zijt gij. Een ruwe, onnatuurlijke lach volgde op deze woorden. Doe dat! riep Williard, hoonend. Waag het eens, dan zult gij eerst zien, wat ik zal doen. Zeg aan de wereld, wie ik ben, en zend mij terug naar de gevangenis, dan zult gij en uw waardige medeplichtige, Earle Townsend mg daar gezelschap houden. Genadige hemel hij weet alles. Wij zijn verloren, prevelde Blanche Vansant radeloos. Haar ontroering bleef voor Williard niet onop- gemerkt. Ha riep hij triomfautelijk, eindelijk begint gij dus bang te worden, gij siddert. Niet tever- geef* heb ik u bespied. "Ik ken al uw geheimen. Maar, genoeg hierover voor het oogenblik. Ik heb gewichtiger belangen. Ik heb een vrouw dat trotsche gebouw zien binnentreden, dat gij uw tehuis noemt. Zij heeft het niet weer verlaten. Wat hebt gij gedaan met Myrtle Dat zag Blanche Waar is zij Blake Ontkennenkon hier niet baten. in Williard's dreigende blikken. Een half uur geledan is zij reeds weder vertrokken. Op welke wijze Door een achterdeur. Waarom draagt gij dan haar hoed en sjaal Blanche schrok en gaf geen antwoord. Het groote gevaar, waarin zij verkesrde, tegen- over dezen onverzettelijken man, die thans tot alles in staat was, besefte zij ten voile. Doch haar scherpzinnige geest die voor niets terugdeinsde gaf haar ook thans een middel aan de hand, om dezen gevaarlijken vijand in een valstrik te lokken. Waarom stelt gij zooveel belang in Myrtle Blake? vroeg zij. Omdat mijn oude liefde voor haar niet dood is. Ik wil haar tegen u in bsscherming nemen, door haar tot mijn vrouw te maken. Dus hij weet nog niet alles, fluisterde Blanche, vol innige blijdschap. Hij denkt, dat Percey Grey dood is. Toen zeide zij op luidea toon Weascht gij Myrtle Blake te zien F Ja, ik wil haar spreken. Nu legde zij hare hand op Williard's arm en vervolgde met de wegsleepende overredingskracht eener volleerde actrice Bryce Williard, als hij alles weet, zult gij zien hoe dwaas het van ons ia, om met elkander te twisten. Met een wrevelig gebaar stiet hij hare hand van zich af, maar toch zag zij, dat zij haren ouden invloed op hem nog niet had verloren. Er is een vermogen voor ons te verdeelen, vervolgde zij, of te verliezen. Kom, wees ver- standig en vergeet het verleden. Maar Myrtle waar is zij vroeg hij met ongeduld. Waartoe hier onzen tijd te verbeuzelen. Gij stelt u als vijand tegenover mij, en dreigt al mijn plannen in duigen te werpen thans trotseer ik u 1 riep Blanche met voorgewenden toorn. Nooit zult gij Myrtle Blake weerzien, als ik dat niet wil. Als gij naar mij hooron wilt, niet hier en niet op dit oogenblik, maar straks, en op een plaats waar men ons niet kan beluisteren, eu als gij met mij wilt medewerkeu om een groot foriuin machtig te worden, dan zal ik u bq Myrtle Blake brengen. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1