A1 g e m o 0 a Hieuws* en Advertentieblad y o o r 2eeuwsch*?laaade?sn, 4226. Donderdag: 15 Mei 1902. 42® Jaargang. De Tram Walsoordeu-Selzaete. Binnenland. Geinengde berichten. Telegrafische berichten. A.BONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze couraut behoort een bijvoegsel. \EI7iEVSCHE (OIK(IT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nocr Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. "Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iDVJBTENTllKi Van 1 tot 4 regels 0,40. Vooi elken regel mser 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing dcrzelfde adrerfceniie words de pzjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruinite berekend. nit bind ver«*bljnt Woenndait- en V.ijdagavond, altgeionderd op Feestdaaen, blj de Flrma P". I4JDE tm fee Inset. Met veel genoegen las ik hetartikel Tramplannen in het nummer van 10 Mei. De belangstelling toch in de openbare zaak laat in Z.-Vl. nog altijd zeer te wenschen over. Bij elke verkiezing blijkt het aantal menschen die alles voor de publieke zaak over hebben verbazend groot, maar ua dien tijd merkt men er zelden iets van en toch moet de openbare zaak in het openbaar worden behandeld en voorbereid, willen de ver- schillende besturen later eene goede beslissing kunnen geven. Wordt al een enkele keer de eene of andere zaak in het publiek behandeld dan wordt het nog erger, want meestal maakt men er eene persoouskwestie van. Het artikel Tram plannen was zaakrijk, ik vermoed dat schrijver geen Zeeuwsch Vlaming is, ware zulks wel het geval, ik zou willen roepen .de vlag uit" want zulke schrijvers ontbreken eu heeft men toch broodnoodig. Met de conclusie waartoe schrijver komt, kan ik echter niet meegaan. Het is weer de gewone nationale fout om uit te stellen en niets te doen en bezwaren te zoeken, waar anderen de handen wel uit de mouw steken. Le mieux est l'ennemi du bien. Kans van een tram naar Sas van Gent bestaat er niet, zoolang de Belgeu er zich niet voorspannen. Het is veel beter reeds nu een tram van Selzaete over Zuiddorpe naar Axel, Hontenisse, enz. te krijgen dan niets. Is die tram er eenmaal dan kan men met Hollanders probeeren om eene aansluiting te krijgen van Axel naar Sas van Gent anders is het onbegonnen werk en dus slechts tijdverlies en krachtverspilliug. Van de Nederlandsche Regeering is niets te wachten. Dit Ministerie dat is begonneu als het Ministerie van den goeden wille zal naar alle waarschijnlijkbeid eindigen als het Ministerie van de christelijke teleurstelling. Het zit hem niet in de menschen maar in het Hollander zijn. Slechts een Minister is een vuurvreter waar wat saee te beginnen zou zijn, doch dat zit hem juist in zijn Zwitsersch bloed en wat kan hij alleen doen danhet afleggen. Efeeft men nu reeds vergeten wat officieel is verklaard van achter deze Ministerstafel bij de laatste begrootingdebatten .Wat de openslelling betreft der Belgische grenzen .voor ons vee, schijnt het meest te verwachten .van de pogingen, die daartoe van de zijde der .Belgische belanghebbendeu zullen worden aange- weud." Toen de besturen van de M'j van Landbouw naar den Haag zoudeu gaan, is vooraf gezegd dat men net zoo goed thuis kon blijven en een glaasje drinken op den bloei van landbouw, handel en nijverheid. Hier hebben we dus de officieele bevestiging van hetgeen dezerzijds siuds jaren op deze plaats werd beweerd n.l. dat men in Brussel en niet in den Haag moet werken voor de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderende Staat der Nederlanden toch is impotent. Verbetering der communicatiemiddelen blijft nog altijd de alpha en de omega van elk politiek programma voor Zeenwsch-Vlaanderen en eveuals in het verleden kan nu en in de naaste toekomst verbetering uitsluitend worden verwacht van de Belgen. Het is treurig genoeg doch het is niet anders. Zonder de Belgen geen kanalen, spoor- wegen, tramwegen, keiwegen men werke de Belgen dus niet tegen anders krijgt men niets. Laat men thans de kans glippen om een tram te krijgen, waardoor in elk geval een groot gedeelte van het 5« district wordt gebaat dan is de klok weder jaren achteruit gezet en daar wordt men toch zeker niet beter door. A. L- S. secretaris der vereeniging, tot bijwoning van welke plechligheid de naaste betrekkingen van Jen overledeue en de afdeelingen der vereeniging zijn uitgenoodigd. Dinsdag 20 Mei a. s. zal op de Oosterbegraaf plaats van Amsterdam, des namiddags 2 ure, worden onthuld het gedenkteeken door de schip- persvereeniging .Schuttevaer" geplaatst op het graf van wijlen den beer J. Varekamp, in leven TEIl NEUZEN, 14 Mei 1902. Volgens eene berekening, dezer dagen door het Belgische gouvernement gemaakt hebben de uitgaven voor het verbreeden en verdiepen van het kanaal GentTer Neuzen tot nog toe gekost 8,520,000 fr. De totale uitgaven van het thans aangenomen ontwerp worden geschat op "37,5 millioen francs. Daaronder zijn begrepen de 4,714,000 fr. welke de stad Gent als toelage verleent. Bovendieu moet de stad Gent als eerste be- langhebbende zorgen voor den aauleg der nieuwe bassins en dokken. Door de nieuwe overeenkomst, onlangs met den Nederlandschen Staat gesloteu, zal het kanaal van Ter Neuzen den derden rang inuemen onder de zeekanalen. De Belgische regeering verwacht, dat het voor altijd voldoende zal zijn voor alle behoeften van het zeeverkeer. Axel, 13 Mei. In de heden gehouden ver- gadering van stembevoegde ingelanden van den polder Coegors c. a. werd tot gezworene herbe- noemd de heer P. Dieleman Wz. Aan den heer P. Dregmans werd op zijn daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger-griflier en in zijn plaats benoemd de heer J. A. Dregmans, candidaat-notaris alhier. Koewaclit. Maandag waren een paar arbeiders bij een landbouwster op den Nieuwen Molen aan het stroosnijden. Een ventje van S a 4 jaar siond er op te kijken en lei, zonder dat de knechts het merkten, zijn hand op het draaiende wiel. Het haudje werd medegeslingerd en met het stroo werd ook de wijsvitiger van het kind meegenomen. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch het vingertje was geheel afgesneden. Dinsdagavond werd ten huize van den heer Gust. Poppe op deu Nieuwen Molen alhier, de tweede algemeene vergadering gehouden van wer- kende-, contribueerende- en eereleden der faufaren- maatschappij .De Eendracht." De leden waren goed opgekomeu. Na het lezen der notulen werden 9 personen, die zich als contribueerend lid hadden opgegeven, met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd, dat op verzoek der feestcommissie de fanfaren hare medewerking zou verleenen om het gouden huwelijksfeest van Ch. L. der Weduwe en echtgenoote op te luisteren. Het bestuur zou met die feestcommissie verder onderhandelen. Ook zou het bestuur maatregelen nemen voor het zilveren priesterfeest van den eere-voorzitter der vereeniging, deu ZeerEerw. heer pastoor A. C. C. van der Maden. Als lokaal der vereeniging werd voor dit jaar aangewezen de herberg van den heer Ch. Swartelee. IJzendijke, 14 Mei. De gemeente-veldwachter P. Loof alhier, is tegen 1 Juni benoemd tot gevangenbewaarder te Dordrecht. De marechauss^e Van IJkeren, der brigade Gemert, wordt op 16 dezer alhier overgeplaatst. Het Loo, 14 Mei. De toestand van H. M. de Koningin blijft geheel naar weusch. Van af heden zullen bulletins niet meer geregeld ver- schijnen. 's Gravenhage, 14 Mei. De lijfarts Roessingh zal H. M. de Koningin geregeld blijven bezoeken, ook na zijn vertrek uit Het Loo. Zoolang de toestand gunstig blijft, verschijnen geen officieele bulletins. Hoewel de typheuse koortsen verdwenen zijn, blijven tot na de ontsmetting van het paleis de het heerschen der ziekte vermeldende biljetten aangeplakt. 's Gravenhage, 14 Mei. Tweede Kamer. De heer Ketelaar heeft verlof bekomen om later den Minister van Binnenlandsche Zaken te interpel- leeren, naar aanleiding eener oproeping voor onderwijzer aan de openbare lagere school te Mierop (Noord-Brabant), waarbij aan de sollici- tanten den eisch werd gesteld, te behooren tot den katholieken godsdienst. Bij het voortgezet debat over het militair strafrecht, is, na verwerpiug van de beperkende ameudementen der heeren Schaper en Van Raalte, met 53 tegen 10 stemmen overeenkomstig het gewijzigd regeerings artikel bepaald, dat bij oproerige bewegingen, oorlogsloestand aanwezig wordt geaeht en de tot demping opgeroepen militairen vervallen onder de bepalingen der strengere krijgstucht. De Hooge Raad, Maandag uitspraak doende op het revisie-verzoek van W. M. de Jongh, in 1880 tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens de ontvoering van en doodslag gepleegd op den I3jarigen Marius Bogaerdt te' s Gravenhage, leeft dat verzoek afgewezen. De eerste grond voor de revisie aangevoerd (de bewering dat niet De Jongh, maar Gerard Kets den knaap zou gedood hebben) werd als niet voldoende aan het voorschrift der wet, niet ont- vankelijk verklaardde tweede (betreffende de maat der voetstappen bij het lijk) kon geen ernsti- gen twijfel aan de juistheid der uitspraak doen ontstaan, daar niet is betwist het feit, dat de engte der gevonden voetstappen en der gedragen schoenen overeenkwamen. Men meldt uit Nijmegen Maandag is gearresteerd zekere Th. M. alhier, die in den nacht van Zondag op Maandag in een bierhuis, onder Hees, G. H. z66 hevig met een biljartqueu op het hoofd heeft gestagen, dat deze in den afgeloopen nacht overleden is. Te Roterdam is iemand bij dagvaarding ten laste gelegd .het geen lijk zijnde toch in een lijkwagen te hebben plaats genomen." Twee jongens, van 15 en 16 jaar, legden zich Zondag, vermoeid na het maken van een flinken marsch op hetterreiu van 'tStaatsspoorstation te 's Hage te slapen in een leegstaaud spoorweg- rijtuig le klasse, en op de zachtte kussens was hun slaap zoo zwaar, dat van het aankoppelen, in beweging stellen enz. niets werd bespeurd en zij eerst te Utrecht bemerkten, op reis te zijn. De politie zorgde voor hun terugtocht nu 1' klasse harde bauken. Eene juffrouw, te Rotterdam die Zondag bij bewoners der Lusthofstraat een bezoek bracht, liet haren kinderwagen beneden in het portaal staan met hare portemonnaie met f 3,80 daarin. Vier knapen, alien beneden de 10 jaar, zagen de por- temonnaie liggen en terwijl de eigenares boven zat te praten, namen zij de portemonnaie weg, ver- deelden het geld en versnoepten het grootendeels. Een klein gedeelte van het gestolen geld is in beslag genomen en dejeugdige dieven zijn naar het bureau in de Meermausstraat gebracht. Op den Lochemschen berg is door eenige jagers een levende vos met 6 jongen bemachtigd. Gisterenmiddag kwam te Scheveningen nog aan het strand in afslag een tarbot, die 20 gold. Het vischje woog dan ook ongeveer 15 kilogram. Het was een zeldzaam exemplaar. Te Raalte vierde een echtpaar zijn gouden huwelijksfeest, terwijl de man tevens zijn 60jarig jubil6 als koorzanger herdacht. Algemeen waren de wenschen, den feestelingen aangebodenmaar niet voor beiden zonden zij in vervulling gaan. Des middags toch ongeveer vier uur maakte de dood een einde aan het leven der waarschijnlijk door aandoening overstelpte vrouw. De karrijder A. v. d. Z., te Akkrum is door de rechtbank te Heerenveen wegens mishan- deling van zijn hond veroordeeld tot 14 dagen gevangenis. De eisch was 1 maand. Zaterdagnacht kreeg op den Seheveningschen weg een echtpaar twist. Om haar woorden kracht bij te zetten, trok de vrouw ren harer klompe uit eu sloeg baar man daar zoo krachlig mee o 't hoofd, dat hij aan 't commissariaat van politie moest worden verbonden. Aan de Italiaansche kust hebben zware stormen gewoed. Voor Civita-Vecchia zijn twee schepen vergaan. Tien zeilbooten werden op de rotsen geworpen. De ingang van de haven is geheel versperd. Brand in Egypte. Verscheideue kleine steden in de Nijldelta staan in brand. Een brand, die voor meer dan 90,000 pond schade heeft aangericht, heeft Zondag gewoed in de werkplaatsen van den spoorweg te Kairo. Een groot aantal wagons zijn vernield. Een duur lachje. Dezer dagen verliet een man, die door de rechter te Londeu tot een boete veroordeeld was, glimlachend de gerechtzaal. De rechter riep hem terug en merkte op, dat hij uit het lachen van den veroordeelde opmaakte, dat deze in zijn schik was met de opgelegde boete, reden waarom hij de boete verdubbelde. 't Was in de Lente, 't was in de Mei Nabij Zirl, in Tyrol, is Zaterdagnacht een 62jarige man doodgevroren. In Tyrol worden op de wegen veel doode zwaluwen gevonden, die te vroeg de nadering van den zomer hebben willen aankondigen. Zondagmiddag was een menigte van 6 it 7000 personen opgehoopt vodr het circus Barnum en Bailey, dat zich op 't oogenblik te B^ziers, in het departement Herault in Frankrijk bevindt. Daar de goedkoope plaatsen uitverkocht waren, rad men het bureau, waar deze te krijgen waren gesloten. Hiertegen werd door het volk krachtig gepro- testeerd. De menigte verscheurde het zeildoek, sneed de touwen door, waarna verscheideue dui- zenden het c reus wilden binnenstormen. Van de knechts in 't circus, die dit trachtten te verhinde- ren, werden er 5 gewond, echter niet ernstig. De politie, de gendarmerie en de troepen deden de ongewenschte gasten uit het circus, waarna de namiddag-voorstelling voortgezet koo worden. De directie, die de maatregelen tegen herhaling van dergelijke feiten onvoldoende achtte, deed de avondvoorstellingen niet doorgaan. Zij heeft het circus bovendien onmiddellijk doen afbreken dat nu naar Carcassane gaat. Zaterdag werd door den politierechter te Londen een 60jarige vrouw vermaand, het voortaan een directeur van een brouwerij niet langer lastig te maken. In de afgeloopen 15 jaar had de vrouw dezen man eenige duizenden minnebrieven gestuurd. Zaterdagnacht is de nachtsneltrein Geneve Miinchen een eind voor St. Gallen ontspoord. De locomotief viel omverde stoker werd licht gewond, evenals drie passagiers. Een derde klasse rijtuig werd geheel vernield. Kort nadat de Koning van Griekenland met zijn jacht bij Chalkis strandde, kwam het bericht dat dieven in de koninklijke villa van Dekelia verscheidene voorwerpen van waarde gestolen hadden. Gelnkkig werden de dieven met den bait ontdekt en bleken te behooren tot de gendarmen die de vorstelijke villa moesten bewaken In Tirol tracht men de nachtvorst, welke in dezen tijd zoo gevaarlijk is, door een eigenaar- dig middel te bestrijden. Toen in het eind der vorige week de kille noordenwind in het Eisack- thal ueersloeg en de temperatuur bedenkelijk deed dalen, duchtte men dat de nacht zeer gevaarlijk voor de wijngaarden zou worden. Daarom werd besloten om, wauueer de koude 's avonds aanhield groote vuren aan te steken. Eu iuderdaad toen tegen middernacht het kwik bijua tot 0 was ge- daald werd door klokkeluiden en kanonschoten het sein gegeven en weldra vlamden tusschen Klausen tot boven Brixen over de 2000 vuren op de berg- hellingen, die nu door ontzaggelijke rookwolken omhuld werden. Spoedig wees de thermometer 4 graden boven nul en was het gevaar geweken. Dichte rook gaat de uitstraling der bodemwarmte tegen. Te Boston, in Engeland, is een steur aan- gebracht van 3 meter lengte. Het dier werd door een Londenschen vischhandelaar ge.kocht voor 125 gulden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1